کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مشتریان جدید برای سهام خودروسازان ایرانی

کدخبر:۱۹۰۳شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۰۰:۵۱:۳۰۵۸۷۵ بازدید

جنرال موتورز، رنو و کرایسلر سهام خودروسازان ایرانی را می‌خواهند ...
مشتریان جدید برای سهام خودروسازان ایرانی

گرداب مشکلات، این روزها خودروسازی ایران را در خود فرو برده و از صنعتی که روزگاری گل سرسبد صنایع کشور بود، موجودی ضعیف ساخته؛ آنقدر ضعیف كه هر آینه بیم ورشكستگي می‌رود.

آنچه که سه خودروساز بزرگ کشور مشکل و معضل اصلی خود می‌دانند، «بی‌پولی» است، مساله‌ای که از آن به عنوان ریشه کاهش شدید تولید و حتی کیفیت نامناسب خودروهای داخلی  یاد می‌شود. در این شرایط، خودروسازان انتظار دارند تا دولت به کمک آنها آمده و با تزریق نقدینگی، جسم نیمه جان شان را جانی تازه ببخشد، حال آنکه اوضاع مالی دولت هم چندان خوب نیست. «بی‌پول‌ترین دولت تاریخ» عنوانی است که دولت یازدهم چند بار آن را در مورد خود به کار برده و این یعنی نباید انتظار کمک چندانی از آن داشت. این در حالی است که طبق برآوردهای انجام شده، احیای صنعت خودرو و رسیدن به تیراژ حداکثر یک میلیون دستگاه در سال، حدود 14 هزار میلیارد تومان نقدینگی می‌خواهد و از این پول، دولت باید حداقل 6 هزار میلیاردش را طی امسال  تامین کند. این رقم با توجه به بی‌پولی دولت، بسیار کلان است و بعید به نظر می‌رسد خودروسازان موفق به دریافت آن از راه نهادهای دولتی (مانند بانک‌ها و صندوق توسعه ملی) شوند.از طرفی، آن طور که فعالان صنعت خودرو اعلام کرده‌اند، در صورت عدم تامین نقدینگی، خودروسازی کشور اندک توان تولیدی خود را نیز از دست خواهد داد و آن زمان ممكن است دیگر نشانی از غول‌های جاده مخصوص باقی نماند.

حالا پرسش اینجا است که وقتی دولت فعلی، بی پول ترین دولت تاریخ ایران است و خودروسازی نیز بحرانی ترین روزهایش را به خود می‌بیند، راه کمک به این صنعت مهم و حیاتی (به لحاظ اشتغال ایجاد شده)، چیست؟ وقتی دولت نمی‌تواند نقدینگی موردنیاز بزرگ‌ترین صنعت کشور پس از نفت را تامین کند، چه باید کرد تا چرخ‌های آن از حرکت نایستد؟به اعتقاد برخی کارشناسان، در شرایط فعلی که صنعت خودرو نیاز به نقدینگی فوری دارد، یکی از راه‌های احیای دوباره خودروسازان ایرانی، فروش سهام آنها به شرکت‌های خودروساز خارجی است. آنها بر این باورند که فروش سهام ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو به خودروسازان خارجی، نه تنها احیای دوباره صنعت خودرو کشور را به دنبال خواهد داشت، بلکه به ارتقای کمی و کیفی خودروها نیز خواهد انجامید.البته در حال حاضر دولت تنها سهامدار خودروسازان به حساب نمی‌آید و منظور از فروش سهام به خارجی‌ها، سهم نسبتا اندک باقیمانده در دست دولت است.هم اکنون حدود 20 درصد از سهام ایران‌خودرو و 36 درصد از سهام سایپا در اختیار دولت است و طبعا اگر قرار به فروش سهام آنها به شرکت‌های خارجی باشد، باید روی همین درصدهای باقیمانده حساب باز کرد. البته شرایط در مورد پارس خودرو متفاوت است، به نحوی که اگر قرار به فروش سهام این شرکت باشد، می‌توان تا 51 درصد آن را به خریدار خارجی واگذار و باقیمانده‌اش را نگه داشت.

به اعتقاد کارشناسان، فروش سهام خودروسازان کشور به خارجی‌ها، کار مثبت و قابل قبولی در شرایط فعلی به حساب می‌آید و با این راه می‌توان مشکلات مالی را حل کرد و در آینده شاهد تولید محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب بود. اما آیا کسی حاضر به خرید سهام ایران خودرو و سایپا و پارس خودرو با اوضاع و احوالی که دارند، خواهد شد؟ در این مورد عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان تاکید می‌کند که به دلیل جذابیت بالای بازار خودروي ایران، قطعا هستند شرکت‌هایی که حاضر به خرید سهام صنعت خودرو کشور با همین وضع نیز باشند. به گفته محمدرضا نجفی منش، بازار خودرو ایران سرمایه‌ای بزرگ به حساب می‌آید و نمی‌توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد، بنابراین اینکه خودروسازان خارجی بخواهند سهام خودروسازان ایرانی را بخرند، موضوع عجیبی نیست.اظهارات عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان در حالی است که دو هفته دیگر، همایش صنعت خودرو همزمان با نمایشگاه بین‌المللی قطعات، در کشور برگزار مي‌شود و احتمالا جمعی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی و قطعه‌سازی دنیا نیز در آن حضور خواهند یافت و این بهترین فرصت برای شناساندن ظرفیت‌های صنعت و بازار خودرو ایران به آنها است. 

آن طور که خبر می‌رسد، مسوولان همایش برای تمام خودروسازان و قطعه سازان بزرگ دنیا دعوت نامه ارسال کرده و خواستار حضور آنها در همایش نهم آذر ماه شده اند و اتفاقا هدف اصلی نیز این است که خارجی‌ها با ظرفیت‌های پیدا و پنهان خودروسازی و البته بازار ایران، بیشتر آشنا شده و راغب به سرمایه‌گذاری در کشور شوند.گویا در این همایش، آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها (در صورت آمدن به ایران)، میهمانان ویژه به شمار می‌روند و قرار است از واحدهای نمونه قطعه‌سازی و خودروسازی کشور نیز دیداری داشته باشند. گفته می‌شود که دیدارهایی خصوصی نیز میان خودروسازان ایرانی و میهمانان خارجی در این همایش دو روزه انجام خواهد گرفت و بنابر شنیده‌ها، یکی از محورهای اصلی مذاکرات، فروش سهام است. گویا از قبل نیز مذاکراتی نصف و نیمه انجام شده و برخی شرکت‌های بزرگ نیز تمایل اولیه خود را برای خرید سهام خودروسازان ایرانی اعلام کرده‌اند.  

در این بین، ظاهرا محتمل‌ترین گزینه، فروش سهام پارس خودرو به رنوی فرانسه است که از قبل نیز بحث آن وجود داشته و حالا در مراحل جدی‌تری قرار دارد. البته با توجه به اتفاقاتی که در مذاکرات هسته ای اخیر ایران و گروه 1+5 رخ داد و گفته شد که فرانسوی‌ها مانع توافق نهایی شده اند، شاید این موضوع (فروش سهام پارس خودرو به رنو) نیز تحت تاثیر قرار گرفته باشد، اما به نظر می‌رسد رنویی‌ها در این ماجرا جدی‌اند و منتظر فرصت برای عملی کردن هدف خود هستند.به عبارت بهتر، مسوولان رنو منتظرند تا مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب به نتیجه رسیده و بخشی از تحریم‌ها به‌خصوص تحریم صنعت خودرو برداشته شود و آنگاه با خیال راحت، سهام سومین خودروساز بزرگ ایران را مال خود کنند.

اما جدای از پارس خودرو، ظاهرا سر ایران‌خودرو و سایپا نیز بی‌کلاه نمانده و آنها هم مشتریان خارجی دارند؛ هرچند شاید داستان آنها به جدیت رنو و پارس خودرو نباشد. به گفته یک منبع آگاه، ظاهرا ایران خودرویی‌ها یک مشتری نامدار و با اعتبار جهانی به نام «جنرال موتورز» دارند که برای خرید سهام بزرگترین خودروساز ایران ابراز علاقه کرده است. حتی آن طور که یکی از روزنامه‌های چاپ فرانسه در مقاله ماه پیش خود عنوان کرده بود، مذاکراتی نیز بین ایران خودرو و جنرال موتورز آمریکا انجام شده؛ با این حال هیچ منبع رسمی داخلی این خبر را تایید نکرده است. ظاهرا طرفین منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته ای ایران و غرب هستند، به نحوی اگر توافقی در این مورد صورت گیرد، آمریکایی شدن ایران‌خودرو چندان دور از ذهن نیست. خودروسازان آمریکایی به خصوص جنرال موتورز، پیش از انقلاب نیز در خودروسازی ایران حضور داشته‌اند و شاید دوباره پس از 35 سال، پای آنها به جاده مخصوص باز شود.اما از کیلومتر 15 جاده مخصوص هم خبرهایی می‌رسد. گویا سایپایی‌ها نیز یک مشتری صاحب نام آمریکایی-ایتالیایی دارند به نام گروه فیات-کرایسلر.   

شرکت ایتالیایی فیات در سال 2011 بخش قابل توجهی از سهام خودروساز آمریکایی (کرایسلر) را خرید و این 2 به نوعی با یکدیگر ادغام شدند. حالا خبر می‌رسد این «گروه خودروسازی» برای خرید سهام سایپا ابراز تمایل کرده، هر چند این خبر نیز فعلا توسط منابع رسمی داخلی مورد تایید قرار نگرفته است.به نظر می‌رسد مذاکرات آتی ایران و گروه 1+5 در اواخر آبان و همچنین همایش نهم آذر ماه، سرنوشت انتقال سهام خودروسازان ایرانی به خارجی‌ها را مشخص کند، چه آنکه اگر مذاکرات به نتایج مثبتی برسد و همایش نیز با حضور بزرگان خودروسازی و قطعه‌سازی دنیا برگزار شود، هیچ بعید نیست تا چندی دیگر، آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها سهامدار غول‌های جاده مخصوص شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Denis: 1392/8/2501:55:27،
175
20
خدايا مارو نجات بده از اين همه دروغهاي بزرگ براي بازار گرمي.
سروش: 1392/8/2516:57:13،
34
22
باید ایران خودرو وسایپا جمع بشن
اگه میخواستن چیزی بشن تو این 35 سال میشدن
فقط تو این مدت جون و پول مردم را بیشتر گرفتن
هوو هم که دوباره گند زد و جان چندتا از هموطنهامون را هم دوباره گرفت و ایران خودرو هنوز هم جوابگو نیست!
نامدار: 1392/8/2601:40:10،
11
20
اگر دولت سهامدار اصلی اینها نیست پس چرا تا به حال از بیت المال پول به اینها داده شده؟
صابر عالم: 1392/8/2504:55:31،
96
24
این عالی ترین نتیجه رو برای ایران داره فرض کن جی ام بیاد تو ایران سرمایه گذاری کنه هم مشکل نقدینگی هم کیفیت هم بطبع خدمات هم تولید داخلی حل میشه قیمت تمام شده هم میاد پایین با یک ملیون تولید.قطعه سازی احیاو..... . منتها اگر این تندروها‌.......!
جلال: 1392/8/2507:08:02،
55
28
به همین خیال باش
كمبوجيه: 1392/8/2507:26:58،
84
21
چيزها ديده و شنيده ام .دل من دل است و از آهن نيست.باورش به اين راحتي ممكن نيست .راه دور است و جاده هم خيلي دراز.اين يكيو گذاشتم به حساب طنز اول هفته!
حقگیر: 1392/8/2508:01:43،
78
17
هر اتفاقی بیفته بنفع آقازاده هاست نه بنفع مردم
hamed: 1392/8/2508:18:44،
61
12
شما که راست میگی...ما هم ملت همیشه در صحنه زود باور...
علی: 1392/8/2508:31:14،
53
15
تا وقتی بازار خودرو انحصاریه وضعیت همینه!

مخابرات رو هم گفتن سهمامش رو بفروشن همه چیز درست میشه ولی در نهایت خودتون از ماجرا خبر دارین!...
این هم نهایتا میشه مثل همون قضیه!
و فقط پر شدن جیب عده ای سو جوی گشنه حریس
هژبر: 1392/8/2512:25:27،
16
16
حریص
آشنا: 1392/8/2508:54:17،
79
19
با بوگاتی ویرون قرارداد کنید . و روی پلت فرم x100 ویرون مانور بدید ، نتیجه میشه Saipa 191 V Plus با 3 ایریگ....!
جواد: 1392/8/2509:31:40،
125
18
حاجی اینجا بحث خودروه نه مراسم 13 ابان و22بهمن.اشتباهی اومدی عزیروم...
هویج: 1392/8/2510:11:20،
37
26
یارو رو تو ده راه نمیدادن سراغ کدخدا رو می گرفت!!!!!!!!!!!
از چی بگم: 1392/8/2510:34:08،
44
13
اولأ اسم غول رو خراب نکنین، بعدشم تحریم تا نابودی لگن سازها و رسیدن به هدف که همانا خودرو های با کیفیت و قیمت مناسب و ایمن و زیبا هست ادامه داره. دیگه ملت پول یامفت ندارن بدن واسه نقدینگی لگنساز
حالــــــــــــــــــــیته؟
از چی بگم برات؟: 1392/8/2513:38:21،
17
18
آقای محترم من اعتراض دارم " :دی " . میشه شما از یه اسم دیگه استفاده کنی ، چرا اسم منو خدشه دار میکنی؟ کلی فک کردم این اسمو از یــــــــــــــاس عزیز ایــده گرفتم.

آخـــــــــــــــــه چـــــــــــــــــــــــــــرا ؟؟؟
امید: 1392/8/2511:47:22،
44
14
حاجی اشتباه شد 15 آبان تموم شد
انشا الله سال بعد
اشكان: 1392/8/2512:24:13،
23
23
اين آقا كه اين خبر قبول زحمت فرمودن :
يا خواب ديشبشونو تعريف كردن يا خيال پردازي كردن !!
مرد حسابي مگه تو شركت هاي ايران خودرو وسايپا كسي هست كه براي جون هم وطنش ارزش قائل باشه بخواد خودرو ايمن با كيفيت توليد كنه !!!!!!
پوریا1: 1392/8/2512:46:31،
26
16
ما که بدمون نمیاد ولی وقتی همه چی به 1+5بستگی داره یعنی کشک.
!: 1392/8/2514:01:25،
27
18
حاجی جهت اطلاع بگم بهت(( درود)) یه کلمه پارسی ، بهتر جملتو ویرایش کنی. شما هم که حاجی هستیو ، در کل خوبیت نداره ، از واژهای عربی استفاده کنی بهتره
فرهاد: 1392/8/2519:22:22،
18
23
حاجی بزرگوار اینکه فرمودی چه ربطی به خبر داره!!! اصلا خبرو خوندی؟؟ حداقل اگه سواد داری به تیتر خبر نگاه بنداز!! اونم نه ببین بالا شکل ماشین داره عزیز!!!!!!
ایرانی: 1392/8/2520:53:16،
16
16
حاجی تو همین سایت خوندی که قطر وکشورهای عربی چه بلایی سر سرمایه ملی واین سرمایهگرانبها دارن میارن که کسی به فکر نیست.....
ابوالفضل: 1392/8/2521:18:56،
16
22
سلام
باورش خیلی سخته
ببیشتر شبیه رویاست
زیاد دل نبندید.
تقی: 1392/8/2521:59:46،
12
20
مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرییل
آس و پاس: 1392/8/2522:10:20،
15
19
ببین سرگرمی ماها رو!!!میایم اینجا نظر میدیم بعد دم دقیقه سرک میکشیم ببینیم نظرمون چند تا مثبت منفی خورده...
اشک تو چشام جمع شد...هدر شدیم للاهی
بیخیال: 1392/8/2600:14:19،
10
17
توروخدانه..نه...نذارین خارجیها بیان به این عرصه جذاب وپرسود .خودم همشویه جامیخرم....
حاج علی: 1392/8/2601:15:29،
9
20
درسته که ایران خودرو بی کیفیته ولی ساخت ایرانه وما باید حمایتش کنیم حتی اگه بد وگرون باشه،فقط محصولات ایران خودرو وسایپا
پرشیا: 1392/8/2602:24:26،
10
21
غول؟اگه اینا غول هستن اونوقت جنرال موتور و بنز چی هستن؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما