کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

8 پرده زمستانی از بازار مسکن

کدخبر:۱۸۹۸۸پنجشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۸:۲۶۱۷۵۳ بازدید

نتایج یک نظرسنجی در قالب 8 پرسش از واسطه‌های ملکی، ضمن تاکید بر «شروع نسبتا خوب» معاملات زمستانی، از افزایش مراجعه‌ به بنگاه‌های مسکن ...

نتایج یک نظرسنجی در قالب 8 پرسش از واسطه‌های ملکی، ضمن تاکید بر «شروع نسبتا خوب» معاملات زمستانی، از افزایش مراجعه‌ به بنگاه‌های مسکن حکایت دارد و نشان می‌دهد اگرچه فعلا گروهی از متقاضیان در نقش «پرسشگر» با هدف اطلاع از سطح قیمت‌ها ظاهر می‌شوند، اما میل به فروش واحدها، از یکسو باعث تحرک بازار و از سوی دیگر عامل انعطاف‌پذیری قیمت‌های پیشنهادی در فایل‌های بنگاهی شده است. این نظرسنجی، از یک تعارض در بازار «نوساز»ها رمزگشایی کرده و مشخص می‌کند همه چیز برای رونق معاملات در سال 95 مهیا است.

مشاوران املاک از «شروع خوب» بازار در ابتدای زمستان به دنبال تحرک هر چند جزئی معاملات در فصل پاییز خبر می‌دهند و در این بین، نقش سمت «عرضه» در خارج کردن معاملات مسکن از فاز رکودی را به مراتب بیش از «تقاضا» توصیف می‌کنند. نتایج یک تحقیق میدانی از واسطه‌ها و دلالان بازار ملک در تهران،‌ پیرامون آخرین وضعیت معاملات مسکن و تاثیری که سه مولفه پرانرژی از درون و بیرون این بازار بر رفتار خریدار و فروشنده گذاشته است، نشان می‌دهد: برآیند عواملی همچون «ثبات دست‌کم 7 ماهه قیمت مسکن»، «افزایش سه مرحله‌ای سقف وام خرید مسکن طی یک سال اخیر» و همچنین «بهبود قاطع فضای اقتصادی کشور در پی لغو تحریم‌ها»، در حال حاضر باعث بازگشت خریدار و فروشنده به بازار ملک شده و به ترسیم چشم‌انداز «رونق قریب‌الوقوع» برای معاملات مسکن منجر شده است. 

مشاوران املاک به‌عنوان حلقه میانی بازار مسکن که در برخی مواقع از جمله زمان‌های تغییر فاز رکود-رونق، زودتر و بهتر از سایر گروه‌های فعال در این بازار، از تحولات مطلع می‌شوند، در پاسخ به نظرسنجی «دنیای اقتصاد» اعلام کردند: حجم متقاضی خرید مسکن طی چند هفته اخیر تا حدودی افزایش پیدا کرده اما متقاضیان فعلا‌ عمدتا‌ «پرسشگر» هستند در حالی‌که فروشنده‌ها با کشش و میل بیشتری، حاضر به انجام معامله هستند. این برداشت واسطه‌های بازار ملک ناشی از تمایل عرضه به تخفیف در قیمت پیشنهادی است. «دنیای اقتصاد» با طرح 8 پرسش درباره اوضاع زمستانی ملک، از 44 نفر از مشاوران املاک در نقش واسطه‌های بازار معاملات مسکن نظرسنجی کرده است. پاسخ‌های به‌دست آمده، مشخص می‌کند: رکود معاملاتی طی دو، سه ماه اخیر کمرنگ شده است. با این حال، هنوز غالب متقاضیان جسارت خرید پیدا نکرده‌اند که این ناشی از شک و تردید‌هایی است که نسبت به آینده کوتاه‌مدت قیمت دارند و البته، چسبندگی سپرده‌های بانکی در بازار پول که به علت نرخ سود است نیز در این موضوع نقش دارد.

با این حال، 100 درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند: قیمت مسکن در کوتاه‌مدت و بلندمدت، نوسان محسوس نخواهد کرد ضمن آنکه در معاملات فعلی، به گفته 90 درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی، فروشنده‌ها بین 10 تا 20 درصد قیمت پیشنهادی اعلام شده در فایل، تخفیف قائل می‌شوند. مشاوران املاک همچنین، آثار اولیه وام 70 میلیون تومانی بدون سپرده خرید مسکن را که پرداخت آن از دی ماه در تهران شروع شد در «بازار» واحدهای کوچک متراژ و «معاملات» مربوط به تعویض خانه ملکی خریداران (متقاضیان تبدیل به احسن)، قابل مشاهده عنوان می‌کنند. در این نظرسنجی به یک تعارض در معاملات مسکن نیز پاسخ داده شده است. طی ماه‌های اخیر، بانک مرکزی اعلام کرده است که بیش از 50 درصد خرید و فروش‌ آپارتمان، در واحدهای نوساز خلاصه شده است در حالی‌که، قیمت نوسازها به مراتب بیشتر از واحدهای چندسال ساخت است! مشاوران املاک در این باره تاکید می‌کنند: نوسازها به دلیل آنکه به شکل ناقص به لحاظ تکمیل نبودن بخشی از تجهیزات داخلی و همچنین آماده نبودن سند محضری، فروخته می‌شود، بخشی از بهای معامله در طول زمان و به شکل اقساط، پرداخت می‌شود و در نتیجه امکان خرید را تاحدودی برای متقاضیان راحت‌تر می‌کند ضمن آنکه در آمار معاملات مسکن، نوساز شامل آپارتمان صفر تا 5 سال ساخت می‌شود و بخش زیادی از این نوع معاملات، به واحدهای بالای 3 تا 4 سال ساخت مربوط است.


کمبود نقدینگی

به گزارش دنیای‌اقتصاد، بازار مسکن در نیمه دوم سال در مناطق مختلف تهران وضعیت متفاوتی را تجربه کرد. برخی از فعالان بازار مسکن در مناطق غربی پایتخت از وضعیت خرید و فروش مسکن در نیمه دوم سال رضایت بیشتری دارند و دلیل رونق نسبی بازار مسکن را اطمینان خریداران به ثبات قیمت می‌دانستند. از سویی فعالان بازار مسکن در برخی از مناطق شرق پایتخت همچنان از وضعیت بازار ناراضی بوده و معتقد بودند، بازار همچنان در روزهای رکود به سر می‌برد. همزمانی فصل پاییز با ماه‌های عزاداری از دلایل دیگری بود که مشاورین املاک برای ریزش خریداران در این فصل عنوان می‌کردند. اما در بازار کنونی مسکن با وجود کاهش قیمت‌ها، اشتیاق و شتاب در انجام معامله همچنان از سوی فروشندگان بیشتر است و برخی فروشندگانی که مجبور به فروش هستند تخفیف‌های قابل توجهی به خریداران می‌دهند. هرچند تخفیف داده شده در مناطق مختلف متفاوت است و در مناطقی که قیمت کلی آپارتمان‌ها به بالای 700 تا 800 میلیون تومان می‌رسد، میزان تخفیف گاه تا 70 میلیون تومان هم اعمال می‌شود.

یکی از تناقض‌های بازار مسکن در نیمه دوم سال بالا بودن آمار فروش واحد‌های مسکونی نوساز بر اساس سامانه رهگیری و ادعای نبود نقدینگی در بازار مسکن است. برخی از مشاوران املاک در برابر این تضاد مقاومت کرده و مدعی بودند همچنان واحد‌های مسکونی چند سال ساخت که افت قیمت خود را کرده است در بازار کنونی مسکن خریدار بیشتری دارد. اما گروهی از مشاوران املاک که قرار دادهای نوساز بیشتری در این مدت تنظیم کرده‌اند دلیل آمار بالای فروش نوسازها بر اساس سامانه رهگیری را مربوط به نوسازهایی می‌دانستند که در مراحل پایانی ساخت به فروش می‌رود و تا آماده شدن سند خریداران وقت دارند، بهای کلی آپارتمان را به شکل قسطی بپردازند. از طرفی متقاضیان کنونی بازار مسکن بیش از آنکه کمبود نقدینگی داشته باشند، ترس از خرید دارند. گروهی از مشاوران املاک معتقدند بسیاری از خریداران مصرفی مسکن دچار سر درگمی هستند و از ترس ارزان‌تر شدن قیمت ملک در زمستان ترجیح می‌دهند با صبوری بیشتری به دنبال واحد مسکونی مورد نظرشان باشند. افزایش فایل‌های فروش دلیل دیگر تاخیر متقاضیان خرید مسکن است. تعدادی ازفعالان بازار مسکن درخصوص این نوع خریداران می‌گویند این خریداران زمانی دست به خرید می‌زنند که از بازدید فایل‌های مختلف خسته شوند و سر انجام یکی از واحد‌های مسکونی را انتخاب می‌کنند. ادامه‌دار بودن رکود مسکن توصیفی است که بیشتر فعالان مسکن از وضعیت بازار پاییزه مسکن دارند. اما پیش‌بینی بیشتر مشاوران املاک از وضعیت آینده بازار مسکن، ثبات قیمت تا پایان سال و رونق در سال پیش رو است.


رشد معاملات در دی ماه

حسام عقبایی، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران فصل زمستان را به دلیل ثبات قیمت‌ها فصلی مناسب برای خرید و فروش ملک دانست و گفت: ما تغییر قیمتی در حوزه مسکن در زمستان سال 94 نداشته‌ایم و اینکه برخی‌ها از سونامی قیمت مسکن در سال آینده سخن می‌گویند با شرایط کنونی بازار همخوانی ندارد و به نظر می‌رسد تحلیلی غیر‌کارشناسی باشد. او معتقد است در ماه‌های آینده همچنان با کاهش حجم معاملات مسکن روبه‌رو خواهیم بود. عقبایی با تاکید بر اینکه قیمت‌ها در کلان‌شهرها به کف رسیده است و بیش از این کاهش نخواهد یافت به خریداران مسکن توصیه می‌کند از این فرصت برای خرید آپارتمان مورد نظرشان استفاده کنند. رئیس اتحادیه مشاوران املاک در رابطه با وضعیت بازار مسکن در دی‌ماه گفت: در دی‌ماه نسبت به آبان و آذر ماه شاهد مقداری افزایش حجم معاملات بودیم، که این افزایش بین 8 تا 10 درصد نسبت به آبان و آذر بوده است و امید داریم که این روند افزایشی تا پایان سال ادامه پیدا کند. او در رابطه با وضعیت بازار مسکن بعد از اجرای برجام نیز گفت: با اجرای برجام از چند روز گذشته با یک رونق اقتصادی مواجه خواهیم بود و اجرایی شدن برجام برای بازار مسکن هم بی‌تاثیر نخواهد بود و می‌تواند سرعت خروج از رکود بازار مسکن را نیز افزایش دهد و ما خیز خروج از رکود را با سرعت بیشتر طی می‌کنیم.

 

نتایج نظرسنجی

نظرسنجی «دنیای اقتصاد» از 44 مشاور املاک از 22 منطقه تهران نیز افزایش مراجعه‌کنندگان به مشاوران املاک در نیمه دوم سال را تایید می‌کند، هرچند این افزایش چشمگیر و قابل توجه نیست. 30 درصد مشاوران املاک درخصوص میزان مراجعه‌کنندگان به دفاتر مشاور املاک در نیمه دوم سال 94 و مقایسه آن نسبت به زمان مشابه سال گذشته، معتقدند که میزان مراجعه افزایش داشته و 20 درصد نیز از کاهش مراجعه خریداران و فروشندگان به دفاتر مشاوره املاک سخن می‌گفتند. پاسخ 50درصد مشاوران املاک به این پرسش نیز این بود که تغییر محسوسی بر میزان مراجعه‌کنندگان به وجود نیامده است. مشاوران املاک درخصوص اینکه چه تعداد از مراجعه‌های به بنگاه‌های مسکن منجر به قرارداد می‌شوند پاسخ دادند:

10تا 20درصد مراجعات نیز منجر به عقد قرارداد و انجام معامله قطعی شده و از هر 5 نفر متقاضی یک نفر اقدام به خرید می‌کند. 100 درصد واسطه‌های مسکن در پاسخ به این پرسش که اشتیاق و عجله برای معامله در سمت تقاضا بیشتر است یا عرضه، گفتند: اشتیاق در بازار کنونی از سوی عرضه‌کنندگان مسکن است.پیام این اشتیاق عرضه‌کنندگان می‌تواند این باشد که چشم‌اندازی که فروشندگان برای کوتاه‌مدت از قیمت مسکن متصور هستند افزایشی نیست. بر اساس نظر سنجی «دنیای اقتصاد»، 90 درصد مشاوران املاک می‌گویند: فروشندگان با خریدارانی که تا پای تنظیم قرارداد آمده‌اند کنار آمده و میزان تخفیف 10تا 20درصد نرخ پیشنهادی را اعمال می‌کنند. دلالان مسکن درخصوص پرداخت وام 70میلیونی و بازار معاملات مسکن نیز می‌گویند این وام هنوز تاثیر محسوسی در بازار نگذاشته است، اما می‌تواند خرید و فروش آپارتمان‌های کوچک متراژ را رونق بخشد.این وام را عمدتا افرادی استفاده می‌کنند که صاحب آپارتمان هستند و قصد تبدیل به احسن آن را دارند یا خریداران آپارتمان‌های کوچک متراژ که این وام می‌تواند بخشی از هزینه مورد نیاز مسکن را تامین کند، اما تاثیر چندانی در معاملات بالای 500میلیون تومان ندارد. تمامی واسطه‌های بازار مسکن به این پرسش که قیمت‌ها میل به ثبات دارند یا کاهش یا افزایش پاسخ دادند که قیمت‌ها میل به ثبات دارد، اما مشروط به آرامش در بازارهای رقیب و پایداری شرایط آنها. پاسخ دهندگان به نظرسنجی «دنیای اقتصاد» درخصوص دلیل مغایرت بین خرید نوساز بر اساس سامانه رهگیری از یک‌سوی و ادعای کمبود نقدینگی در بازار مسکن از سوی دیگر در بازار مسکن گفتند که آپارتمان‌های نوساز عمدتا تکمیل نشدند و در بهترین حالت سند آنها آماده نشده است، بنابراین امکان پرداخت بهای خرید در طول زمان وجود دارد.

تخفیف آپارتمان‌های نوساز و نرمش سازندگان برای کاهش قیمت بیشتر است. همچنین سامانه رهگیری واحد‌های نوساز را آپارتمان‌های صفر تا 5 سال در نظر می‌گیرد و عمدتا خرید و فروش‌ها در آپارتمان‌های با عمر بنای 4تا 5 سال رخ می‌دهد که در آمار فروش نوساز‌ها قرار می‌گیرد. 100 درصد مشاوران املاک شرکت‌کننده در این نظر سنجی معتقدند که سال آینده بازار مسکن می‌تواند رونق بگیرد، اما به شرط آنکه سود بانکی متناسب با تورم فعلی به‌صورت غیردستوری و با مکانیزم بازار تعدیل شود و شرط دوم حرکت دومینویی خریداران مسکن است که همواره با رونق بازار اتفاق می‌افتد در این دوره هم شکل بگیرد. به اعتقاد مشاوران املاک در حال حاضر بازار مسکن در دوران پایان رکود و شروع اولیه و کم رونق معاملات مسکن است و در فاصله کوتاهی حجم زیادی از تقاضا وارد بازار مسکن خواهد شد که نشان می‌دهد متقاضیان از یکدیگر پیروی می‌کنند. مشاوران املاک شرکت‌کننده در این نظرسنجی در پاییز شروع خوبی برای خروج از رکود را شاهد و معتقد بودند فاز پیش رونق مسکن از آبان شکل گرفته است، اما این نشانه خروج قطعی از رکود نیست. مراجعه‌کنندگان دوطرف بازار افزایش‌یافته اما با این حال همچنان شاهد تردید خریداران برای تصمیم‌گیری نهایی خرید هستیم که یک علت آن می‌تواند چسبندگی نقدینگی در سپرده‌های بانکی باشد که باعث خروج سرمایه‌گذاران از بازار مسکن شده است.نکته دیگر در این نظرسنجی اعتقاد مشاوران املاک درخصوص نقدینگی در بازار مسکن است که معتقدند نقدینگی در بازار در کمترین و بدترین حالت ممکن است و همین موضوع فعلا مانع معاملاتی محسوب می‌شود.

 
بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناشناس: 1394/11/108:11:35،
52
58
تا زمانی که سود بانکی کاهش نیافته وضعیت مسکن همین است.دولت اگه به فکر رونق اقتصادی هست باید سود بانکی رو کم کنه .نزول خوارهای بانکی منفی بدن اشکالی نداره.
نخرید: 1394/11/108:51:42،
64
30
خرید خونه فعلا اشتباهه
وقتی پول تو بانک بعد از ۴ سال دوبرابر میشه چرا آدم باید تو این بازار در به داغون پول بده آپارتمان بگیره که ۴ سال دیگه نتونه بفروشه تو این رکود امکان نداره یه آپارتمان بخرید و بعد از ۴ سال که دیگه نوساز هم نیست بتونید دو برابر قیمت بفروشید فعلا فقط سود بانکی !
م: 1394/11/108:52:35،
51
20
کسایی که سال نود خونه خریدن والان سود ۴۰۰ درصدی بعد چهار سال دارن میبرن ..اونا نزول خورن ؟ یا نه ؟
توماس: 1394/11/108:59:49،
33
29
سود بانکی پدر اقتصاد رو درآورده با یک میلیارد سرمایه تو مغازه روزی 20 هزار تومان سود ندارم . اگر اینو بزارم بانک و مغازه رو اجاره بدم روزی بدون منت و دردسر یک میلیون سود می کنم صبح تا شب هم لازم نیست عین نگهبان تو مغازه باشم .
مجيد: 1394/11/109:10:20،
45
36
٢٥ سال پيش، خونه اي كه الان با همين ركود ٣ ميليارد پولش هست رو خريدم ٦ مليون تومن، همون موقع همه مسخرم كردن و گفتن تو ديوانه اي، برو اين همه پول رو ( ٦ مليون تومن رو ) بذار بانك سودشو بگير تا آخر عمرت برو هتل و هرچقدر دلت ميخواد حال كن، ديوانه اي رفتي خونه خريدي؟ حالا چي؟ اگر ٦ مليون رو بانك گذاشته بودم و هيچي هم ازش نميخوردم، با بيشترين سود هم كه ٢٠٪‏ ميبود تا الان شده بود حدود ٢٦٠ مليون ( البته اون زمان سود بانك خيلي كمتر بود ولي من از همون موقع با سود ٢٠٪‏ حساب كردم ) جلو پاتونو نبينين، كسي كه الان ٥ ميليارد داره و به نظر پول زياديه و ميذارتش تو بانك سودشو ميگيره كيف ميكنه به فكر ٣٠ سال ديگه باشه نه ٥ سال، ٣٠ سال ديگه اون پول با سودش اندازه ي ٥٠٠ مليون الان ارزش نخواهد داشت، همونجوري كه يه زماني ٦ مليون براي زندگي سلطنتي كافي بود ولي الان باهاش ميشه يه تلويزيون خريد فقط
املاکی: 1394/11/109:32:27،
41
13
معاملات انصافا 40 درصد نسبت به ماه های قبل بیشتر شده ولی اکثرشون هم تو موارد شکار بوده و خوش قیمت ترها بیشتر فروش رفته و افزایش قیمت واقعا بعیده...
راک: 1394/11/109:35:13،
21
25
دولت واسه رفع مشکلات خودشم که شده بازاره مسکن رو راه میندازه ولی اگر با افزایش قیمت روبه رو بشه در حال حاظر باعث عدم خروج از رکود میشه...
محمد: 1394/11/109:43:48،
40
12
توی شهرستان ها اپارتمان باد کره
اقتصاددان: 1394/11/109:56:42،
24
40
بزودی شاهد سیل و هجوم خریداران به سمت مسکن خواهیم بود و انفجار قیمت مسکن چون پولهای بلوکه ایران ازاد شد
امین: 1394/11/110:21:34،
36
13
اقا مجید شما بازنده ای چون الان تمام اون پول رو هم بدی یکسال جوانتر نمیشی و بهترین روزهای عمرت از دست رفته ولی برای وارث خیلی خوب شده چون اون میفروشه و حال میکند این قانون ملک است فقط به وارث میسازد
رسول : 1394/11/110:37:42،
18
22
قابل توجه آقای طیب نیا و تکنیک فوق علمی ایشان در کنترل تورم با ایجاد رکود سنگین در تمام ارکان اقتصادی با بالا بردن سود بانکی و سیاست انقباضی
دوستان منافع کوتاه مدت را در نظر نگیرید وقتی کارخانه های تولیدی و کارهای خدماتی و بخش ساختمان در رکود فرو رفت ورشکستگی اقتصادی بدنبالش میاد آنوقت دیگه ریال های توی بانک پشیزی ارزش نخواهد داشت
قبول کنید که منابع داخلی موجود هست ولی با این سود بالای سپرده کسی میل به سرمایه‌گذاری و کار نداره
دلخون: 1394/11/111:24:20،
28
18
دوستان با این درامد کشور ودرامد خانوارها وارزان شدن مصالح ساختمانی منتظر ریزش سنگین قیمت باشید چون وضع کشور بیش ازحد خرابه.
احسان: 1394/11/118:24:48،
12
7
نزول خور خودتی/ همه جای دنیا بره بانکی 2/3درصد بالاتر از نرخ تورمه تو ایران با نرخ تورم 20 درصدی سود زیر 20 درصد یعنی کم شدن از پولمون/اگه پول میزاریم بانک از ترس ایندس و درد بیکاری و جز خواص و پارتی دارا نبودن وگرنه از خدامونه بریم سر کار پولمونم خرج کنیم حالشو ببریم
مستاجر: 1394/11/108:33:26،
34
59
بد بخت شدیم رفت باز بویه گرونیو وانفجار ملک میاد
خدا رحم کنه
م : 1394/11/108:54:43،
47
18
دیگه اون روزا گذشت .این تو بیمیری از اون تو بیمیریها نیست... بلندگو بخر برو توو سطح شهر همین حرفاتو بزن .تاثیر داره مطمئن باش
@: 1394/11/109:35:29،
44
16
با نفت 20 دلاری ايران تا سال 96 هم بازار مسکن همين وضع ميمونه .... شايد بعد از انتخابات دور دوم رياست جمهوری .... دلال های مسکن منفی بدن واقعيت اقتصاد رو نميشه با حرف عوض کرد ...
قاضی: 1394/11/109:53:29،
20
32
وقتی بازار افتاد دست فروشنده ها پوستتون رو کندند نیاید ناله کنیدا.
مالک: 1394/11/117:37:10،
12
9
دقیقا همینطوره مستاجر بدبخت شدی رفت
کوروش: 1394/11/108:57:04،
41
13
به همین خیال باشید حالا که بازار تجارت خارجی تشنه است حتی سود بانکی هم پایین بیاد پول به سمت مسکن نمیره بنابراین این زمستان و آن بهار و... مسکن رونق پیدا نمیکنه.
بی طرف: 1394/11/120:40:36،
8
6
خوشتیپ مسکن در رکود باشه ، اقتصاد در رکود خواهد بود . میدونی رکود چقدر ضرر داره برای جامعه
strip: 1394/11/109:17:14،
23
47
خونه تا 3 ماه اول سال 95 یه رشد 20 درصدی داره...
مسکن رونق بگیره انگار 200 تا شغل رونق گرفته.... واسه همین دولت داره سعی میکنه اول مسکن را رونق بده تا چیزای دیگه خود به خود درست بشه...
قیمت مسکن الان به کف رسیده پس بهترین زمان خرید تا قبل عید هست.
از قدیم همیشه ملک و زمین ارزش داشته و هرکی چندتا زمین داشته الان میلیاردر شده...
کارشناس اقتصادی: 1394/11/111:45:07،
23
8
افزایش قیمت ها به گونه ای که در سالهای دولت قبل شاهد آن بودیم دیگر اتفاق نخواهد افتاد به چند دلیل 1-دولت به عنوان بازیگر اصلی در بازار هیچ تمایلی به این کار ندارد.2- کاهش درآمد نفتی به تبع آن کاهش در آمدهای جاری دولت و مردم 3- افزایش بیشتر قیمتها در این شرایط باعث حبس دوباره سرمایه میشود اتفاقی که در همین دو سال گذشته اتفاق افتاده 4- کاهش قدرت خرید مردم5- افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی و پیماتکاران و عدم پرداخت پول به آنها6- عدم اطمینان از آینده بازارها 7- افزایش بیش از حد قیمت مسکن در چن. سال گذشته و عدم کشش بیشتر در بازار 8- خوش بینی نسب مردمی در کنار عدم اطمینان در بازار 9- انتخاب مجلس و شرایط پیش رو و مناقشات آینده با دولت 10- انتخابات ریاست جمهوری امریکا که احتمال افزایش تاثیر آن بر زندگی مردم ایران و.... با توجه به کلیه جهات دولت در حال حاصر فقط تمایل به روتق بازار دارد نه افزایش قیم
احمد: 1394/11/112:26:46،
21
13
اصل بدیهی اقتصادی می گوید قیمت تابعی از عرضه و تقاضاست.!!
ایا قدرت خرید مردم بالا رفته است توسط دولت محترم.!!؟ایا قیمتها
برگشته به سال 84 که قیمت ها متناسب با درامد مردم بود.!!؟
مسلما جواب ها منفی است.مسکن تا دو سه سال اینده حداقل
در همین رنج قیمت باقی خواهد ماند.
عباس: 1394/11/115:36:29،
14
8
1.اقایون که خبر از افزایش قیمت می دهند.من ملک زیر قیمت در شیراز می فروشم ،کل قیمت راچک یکساله اما کارمندی قبول می کنم.بیا پای معامله،تخفیفم می دهم.
2.کاش بازار اتی ملک راه می افتاد.اونوقت من تمام ملک های ایران را می فروختم.
خریدارمسکن: 1394/11/120:38:49،
14
6
تلفنتو بزار لطفا
ahmad: 1394/11/120:35:19،
12
8
اونیکه خونه ساخته ککش هم نمیگزه ، به جهنم که نخریدن ، میده اجاره یا رهن . بدبخت اونیه که خونه نداره و تو این رکود که کف قیمت هست خونه نخره .
امیر: 1394/11/120:38:10،
10
7
هیچکس مالشو ارزون نمیده ، هر زمان شمایی که خونه نداری ، وسایلتو ارزون فروختی ، اونی که خونه داره هم خونشو ارزون میفروشه !!!!! شماهم یه تلویزیون خریدی ۲۰۰ هزار تومان الان سه میلیونه !!! یک میلیون میفروشی ؟!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما