کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جنگ دو جریان در بازار دلار

کدخبر:۱۸۹۸۷پنجشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۶:۰۰۱۳۳۶ بازدید

در روزهای اخیر، اطلاعاتی که در بازار می‌تواند به تعیین سطح قیمت آنی منجرشود، از شفافیت برخوردار نیست؛ امری که شماری از معامله‌گران بازار ارز ...

در‌حالی‌که پس از آغاز اجرای برجام، بورس تهران با رشد 5 درصدی در یک هفته -که بیشترین میزان رشد هفتگی این بازار در ده ماه گذشته بود – جهت‌گیری خود را در دوره جدید پیدا کرده، بازار ارز همچنان سردرگم مانده است. سرگیجه در بازار ارز در مقابل جهت‌یابی بورس ناشی از جنگ دو جریان در این بازار است. اخبار گوناگون باعث شده شاخص بازار ارز مدام کانال قیمتی خود را تغییر دهد. از گفته‌های فعالان این گونه برداشت می‌شود که هم‌اکنون در این بازار، نبردی بین دو جریان یعنی سفته‌بازان اختلال‌زا و معامله‌گران آگاه در جریان است.

در روزهای اخیر، اطلاعاتی که در بازار می‌تواند به تعیین سطح قیمت آنی منجرشود، از شفافیت برخوردار نیست؛ امری که شماری از معامله‌گران بازار ارز را گیج کرده است. قرار گرفتن بازار در معرض اخبار متناقض موجب شده که شاخص بازار ارز رفت و برگشت کانالی را تجربه کند و در یک کانال قیمتی ماندگار نباشد. در همین راستا، روز چهارشنبه دلار در کانال 3 هزار و 500 تومان باقی نماند و با 10 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 605 تومان رسید. از گفته‌های فعالان بازار به‌نظر می‌رسد که در بازار ارز هم‌اکنون نبردی بین دو جریان وجود دارد: 1- سفته‌بازان اختلال‌زا و 2- معامله‌گران آگاه. 

برنده این نبرد، در وضعیت حاضر معامله‌گران دسته اول بوده‌اند که با تلاش‌های خود، دلار را دچار نوسانات رفت و برگشتی کرده‌اند؛ به‌خصوص که معامله‌گران آگاه به‌دلیل مبهم بودن روند قیمتی از بازار کناره گرفته‌اند. همراستا با رشد دلار، قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز افزایش یافت و با 5 هزار تومان رشد به قیمت 925 هزار تومان رسید. البته عامل بیشتری که به رشد سکه کمک کرد، افزایش قیمت اونس در بازار جهانی و عبور آن از مرز هزار و 100 دلاری بود. در روزهای گذشته، بازار ارز در معرض اخبار متناقضی قرار گرفته که اثرات آن در روند قیمتی دلار مشهود بوده است. اجرایی شدن برجام و اخبار مثبت پیرامون آن، این انتظار را در بازار بین برخی معامله‌گران ایجاد کرد که دلار به سمت کاهش یا ثبات قیمت حرکت خواهد کرد. سیگنالی نیز که از سوی دولتمردان به بازار داده شده و «دنیای‌اقتصاد» نیز بارها به آن اشاره کرده بود، نشان از این داشت که سیاست‌گذار به‌دنبال کاهش یا افزایش قیمت نیست،‌ بلکه به‌دنبال ثبات در بازار است. در واقع سیاست‌گذار به‌دنبال آن نیست که با توجه به اخبار مثبت روند قیمتی را برای دلار تعیین کند. با این حال، در این وضعیت گروه دیگری در بازار با تزریق باورهای مبهم اجازه نمی‌دهند که قیمت بر اساس اطلاعات شفاف تعیین شود. این دسته با برجسته کردن اخباری چون کاهش قیمت نفت و افزایش تقاضا پس از برجام سعی کرده‌اند که در دامنه محدودی نوسان‌گیری کنند. این در حالی است که در بازار «کارآ» قیمت آنی بر اساس اطلاعات شفاف تعیین می‌شود. با این حال، به بازار ارز فعلی کشور، باورهای مبهمی تزریق می‌شود که منجر به وجود نوسان در بازار می‌شود. باورهای نوسان‌گیران که به بازار تزریق می‌شود، معمولا اثر نامشخص و نامعلومی دارند و تنها به این قصد برجسته می‌شوند که وضعیت بازار ارز را مخدوش کنند. در حال حاضر دو جریان مشخص در بازار وجود دارد که در تقابل با یکدیگر قرار دارند: 1- معامله‌گران آگاه و 2- سفته‌بازان اختلال‌زا.

نقطه مشترک این دو دسته، معامله‌گر بودن شان است. در واقع‌، هر دو قصد کسب سود را دارند، منتها با استراتژی و روش‌های متفاوت. دسته اول کسانی هستند که به بازار نگاه بلندمدت دارند و به‌جای اینکه از احساسات و غریزه برای انجام معامله استفاده کنند، بیشتر به داده و اطلاعات متکی هستند. این دسته در حال حاضر در حاشیه بازار قرار دارند و باور دارند که عبور از عرض رودخانه بدون محاسبه عمق آن ممکن نیست. به این ترتیب این دسته در حال حاضر که روند قیمتی بازار مشخص نیست، تصمیم گرفته‌اند که در بازار فعالیت خاصی را انجام ندهند، چرا که آنها در شرایط ثبات بهتر می‌توانند بهتر حرکت کنند و به لحاظ گرایشی، دید بلند مدت دارند. از طرف دیگر آنها در شرایط ثبات، نفع بیشتری را محاسبه می‌کنند؛ چراکه مبنای آنها، استفاده از اطلاعات و پیش‌بینی‌های آماری است. آنها با استفاده از این اطلاعات و تحلیل بنیادی کسب سود می‌کنند. دسته دوم معامله‌گران بازار خود به دو جریان تقسیم می‌شوند:1- جریان خرد و 2-جریان قوی‌تر. جریان قوی‌تر شامل کسانی هست که خود نقش جریان‌ساز را دارد، ‌حال آنکه جریان خرد در زمینی بازی می‌کند که که از پیش توسط جریان‌ساز تعیین شده است. این گروه به طور مشخص کسب سود را در موقعیت‌های بی‌ثبات جست‌وجو می‌کند و بیشتر از اطلاعات و داده‌ها بنیادی به باورها و غریزه خود اعتماد می‌کند. در وضعیت اخیر جریان خرد به نوسانات تک تومانی رضایت داده است، حال آنکه جریان قوی‌تر تلاش دارد با برجسته‌سازی برخی اخبار به نوسان‌گیری در دامنه بازتری بپردازد. محدوده‌ای که در روزهای گذشته بین 3 هزارو 590 تومان و 3 هزار و 610 تومان بوده است. آنها در شرایط فعلی که پس از برجام با افزایش منابع ارزی و رشد صادرات مواجه هستیم، اثر محاسبه نشده کاهش قیمت نفت را برجسته می‌کنند و سعی دارند با استفاده از آن نوسان‌گیری کنند. نوسان‌گیری آنها معمولا در ساعات غیر کاری و در معاملات پشت خطی صورت می‌گیرد. اگر در نبردی که بین سفته‌بازان اختلال‌زا و معامله‌گران آگاه وجود دارد، دسته دوم برنده شوند، بازار به سمت ثبات بیشتر حرکت خواهد کرد؛ ‌حال آنکه نتیجه غیر از آن برای بازار مثبت نیست. عمدتا در کشور ما سعی شده است که با مدیریت نرخ ارز، سفته‌بازان اختلال‌زا از بازار حذف شوند، ‌حال آنکه در شرایط فعلی می‌توان با تقویت معامله‌گران آگاه، خود به خود سفته‌بازان را حذف کرد. در این راستا سیاست‌گذار می‌تواند با شفافیت‌سازی و دادن اطلاعات درست به بازار به حذف سفته‌بازان کمک کند.

 
بلیط هواپیمادیدگاه ها

sohil_kiyan: 1394/11/108:01:34،
58
21
برجام راهی بود برای خارج کردن پول بلوکه شده آقا زاده ها و بعضی شرکت و نظامی ها !!!! شما یک منفعتی که برای مردم داشته را نام ببرید؟؟!!!!
رسول : 1394/11/110:42:47،
16
25
قابل توجه آقای طیب نیا و تکنیک فوق علمی ایشان در کنترل تورم با ایجاد رکود سنگین در تمام ارکان اقتصادی با بالا بردن سود بانکی و سیاست انقباضی
دوستان منافع کوتاه مدت را در نظر نگیرید وقتی کارخانه های تولیدی و کارهای خدماتی و بخش ساختمان در رکود فرو رفت ورشکستگی اقتصادی بدنبالش میاد آنوقت دیگه ریال های توی بانک پشیزی ارزش نخواهد داشت
قبول کنید که منابع داخلی موجود هست ولی با این سود بالای سپرده کسی میل به سرمایه‌گذاری و کار نداره
خسته: 1394/11/111:29:43،
24
10
پسا برجام!!!فرا برجام!دلواپسان... بابا خستمون كرديد. از اين مملكت بايد رفت...
سیفی: 1394/11/111:46:41،
19
12
اگر الان دولت دلار با نرخ مبادلاتی را بدون محدودیت بدهد کل ذخایر ارزی ایران را دوروزه چند تاپولدار میخرند و این کاملا بضرر قشر کم درآمد است پس باید بنرخ واقعی که براساس پارامترهای اقتصادی ونقدينگي و ... محاسبه میشود بفروشد ودروضعيت موجود 3600 کف قيمته
ولى: 1394/11/108:57:37،
44
21
ديگه مطمعن شدم تمام گرانى دلار زير سر بانك مركزى بوده دلال كيلويى چند
H: 1394/11/122:09:19،
13
11
جناب

مگه شما حاضرید دلار رو ارزون بفروشی ؟

التماس تفکر
حمید: 1394/11/110:23:53،
18
17
با اینکه سیف گفت شش ماه دیگه دلار تک نرخی میشه اما با نفت بیست دلار،خیلیی بعید ورو4000تومن تک نرخی میشه
godfather: 1394/11/110:47:53،
15
27
اين كه شما فرمودي ميشه ازاد كردن! قيمت تك نرخي يعني قيمت دلار بين 3000 دولتي و 3600 ازاد شود. اكثرا معتقدند قيمت 3300 محتمل است.
شایان: 1394/11/111:16:33،
17
14
چرا ارز بانک مرکزی به اسم ارز مرجع نام برده میشه در صورتیکه دنباله رو نرخ ارز بازاره ؟؟؟؟ ای وای من آخه اینجا ایران است .
مرید: 1394/11/113:29:37،
16
19
با توجه به اینکه اقتصاد ایران در رکود و رکود تورمی قرار دارد تا زمانیکه اقتصاد به آرامش نرسد ، بانک مرکزی به هدف خود که یکسان سازی نرخ ارز میباشد نخواهد رسید ، زیرا در این روالی که بانک مرکزی در پیش گرفته هرچقدر نرخ ارز مرجع را بالاتر ببرد نرخ بازار آزاد هم بالا خواهد رفت.
اگر بانک مرکزی بفکر رکود و درمان اقتصاد بیمار حاکم بر ایران است با راه حل اقتصادی مفید ، ثبات را به اقتصاد ایران تزریق کند تا خود بخود نرخ ارز آزاد به ارز مرجع بانک مرکزی نزدیک شود. ولی با توجه به اینکه تفکر بازاری ( فقط سود و ضرر نه) حاکم بر بانک مرکزی و دولت میباشد این اتفاق هرگزنخواهد افتاد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار