کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

روش مناسب شیرین‌سازی آب دریا در مناطق‌جنوبی ایران چیست؟

کدخبر:۱۸۹۵۰چهارشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۷:۵۹۲۳۲۷ بازدید

روش‌های حرارتی، غشایی و هیبریدی سه روش متداول شیرین‌سازی آب در دنیا هستند. با توجه به وجود نیروگاه‌های متعدد برق و سواحل طولانی در ...

روش‌های حرارتی، غشایی و هیبریدی سه روش متداول شیرین‌سازی آب در دنیا هستند. با توجه به وجود نیروگاه‌های متعدد برق و سواحل طولانی در مناطق جنوبی کشور و مزایای روش هیبریدی، گزینه‌ی بهینه برای تولید آب شیرین در این مناطق استفاده از روش‌های هیبریدی است.

کشور ما طبق دسته‌بندی اقلیمی جزو مناطق خشک حساب می‌شود و مقدار بارندگی کمی دارد. نبود مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح، موجب شده است کشور در سال‌های اخیر با پیامدهای ناشی از کمبود آب مثل خشک شدن دریاچه‌ها و صدمه به کشاورزی مواجه شود. با اقداماتی مثل کاهش تلفات انتقال و صرفه‌جویی در مصرف آب، می‌توان تا حد مناسبی مصرف را کاهش داد. اما با توجه به رشد اقتصادی و جمعیتی کشور این به تنهایی کافی نیست و نیاز به منابع جدید احساس می‌شود. یکی از اقدامات مؤثر، نمک‌زدایی یا شیرین‌سازی آب است. در فرآیند نمک‎زدایی از طریق جدا کردن نمک‎های محلول موجود در آب شور یا لب‎شور، آب قابل مصرف تولید می‎شود. اگرچه از فناوری‎های نمک‎زدایی می‎توان برای مصارف مختلف استفاده کرد، اما امروزه از آن بیشتر برای تولید آب آشامیدنی برای مصارف شهری و خانگی استفاده می‎شود. هم‎چنین از پساب شیرین‎شده با فناوری‎های نمک‎زدایی، می‎توان در کشاورزی و صنعت بهره برد.

برای نمک‌زدایی، فناوری‌‌های مختلفی به کار می‌رود. روش‎های متداول، به دو دسته‎ی کلی فرآیندهای حرارتی و فرآیندهای غشایی تقسیم می‎شوند. از ترکیب این دو دسته، روشی جدید به نام هیبریدی، به وجود می‌آید. در این نوشتار، این نوع فرایندها به اجمال معرفی خواهند شد.


1- فرایندهای حرارتی شیرین‌سازی آب

در این فرآیندها با استفاده از انرژی حرارتی آب شور تبخیر و سپس بخار تولید شده، تقطیر و به آب تقریباً خالص تبدیل می‌شود. با توجه به اینکه در این روش آب مقطر تولید می‌شود در صورت نیاز طی فرایند تصفیه‌ی تکمیلی، به این آب املاحی اضافه می‌شود تا به آب قابل شرب یا آب قابل مصرف در موارد دیگر تبدیل شود. فرآیندهای حرارتی نسبت به فرآیندهای غشایی انرژی حرارتی بیشتری نیاز دارند اما برق کمتری مصرف می‌کنند. منبع این حرارت، بخار آبی است که می‎تواند مستقیماً توسط سوزاندن سوخت یا با استفاده از حرارت مازاد نیروگاه‎های برق تولید شود.

یکی از مزایای آب شیرین‌کن‌های حرارتی این است که می‌توان با تأسیس این واحدها در کنار نیروگاه‌های برق، از حرارت تلف شده در نیروگاه‌ها برای تبخیر آب استفاده کرد که به آن واحد تولید هم‌زمان برق و آب گفته می‌شود. در این صورت با توجه به عدم نیاز به انرژی حرارتی جدید،بازده حرارتی افزایش و هزینه‎های نمک‎زدایی بسیار کاهش مییابد. در کشور ما با توجه به وجود نیروگاه‌های متعدد برق در نزدیکی سواحل جنوبی، امکان احداث واحدهای تولید هم‎زمان برق و آب وجود دارد.

از روش‎های حرارتی نمک‎زدایی آب دریا، به فراوانی در منطقه‎ی غرب آسیا استفاده می‎شود. به طوری که در این منطقه در سال 2013، به طور متوسط روزانه 15.9 میلیون متر مکعب آب توسط این فرایندها شیرین ‌شده ‌است. در کشورهای عربی خلیج فارس، واحدهای عظیم نمک‌زدایی از نوع حرارتی ساخته شده است. برای مثال نیروگاه «الخُبَر» در عربستان سعودی و «ام النار» در امارات، به ترتیب دارای ظرفیت‌های 811 هزار  و 394 هزار متر مکعب در روز تولید آب شیرین هستند.


شکل 1: شمای کلی فرآیند آب‌شیرین‌کن حرارتی

2- فرآیندهای غشایی

در این فرآیندها آب شور با اعمال فشار از غشاهای نانومتری عبور داده می‌شود. این غشاها مانند یک فیلتر عمل می‌کنند و با جدا کردن ذرات ناخالصی موجود در آب، آن را شیرین می‌کنند. آب تولیدی این فرایند کیفیتی نزدیک به آب شرب دارد .اسمز معکوس که نوعی روش نمک‎زدایی غشایی است متداول‎ترین روش نمک‎زدایی در جهان به شمار می‌رود. مزیت این روش نسبت به روش‌های حرارتی این است که برای شیرین‌سازی آب به انرژی حرارتی نیازی ندارد هر چند برق بیشتری مصرف می‌کند. عدم نیاز به املاح افزودنی نیز از دیگر مزایای این روش است.شکل 2: شمای کلی فرایند آب‌شیرین‌کن غشایی

3- روش‎های هیبریدی

در این روش‌ها سعی شده است با ترکیب روش‌های حرارتی و غشایی، از مزایای هرکدام  استفاده شود. از جمله مزایای این روش‌ها عبارتند از:

الف) اطمینان از تولید آب در مواقعی که به دلیل خارج از مدار بودن بخشی از نیروگاه امکان استفاده از فرآیند حرارتی نیست. در این مواقع می‌توان از روش‌های غشایی برای تولید آب استفاده کرد.

ب) کاهش چشم‌گیر املاح افزودنی در فرآیندهای حرارتی به دلیل امکان ترکیب آب تولیدی از فرآیند غشایی با آب تولیدی از فرآیند حرارتی

ج) دمای پایین‌تر آب و پساب تولیدی در روش هیبریدی نسبت به روش حرارتی

د) بهره‌گیری از برق مازاد در شبکه برای فرآیند غشایی در مواقعی که نیاز به آب ضروری است.

از این روش در کشورهای حاشیه‎ی خلیج فارس بسیار استفاده شده است. واحد نمک‎زدایی جده، الجبیل و ینبوع در عربستان سعودی و فجیره در امارات متحده عربی از این نوع هستند. در کشور ما نیز استفاده از این روش مدتی است در دستور کار قرار گرفته است. به عنوان نمونه شرکت مپنا طرح‎هایی برای احداث واحدهای هیبریدی با ترکیب روش MED و RO در سواحل جنوبی کشور ارائه کرده است. بر اساس مزایایی که برای روش هیبریدی برشمرده شد و با توجه به وجود سواحل طولانی در جنوب ایران، گزینه‌ی بهینه برای تولید آب شیرین در مناطق جنوبی کشور، شیرین ‌سازی آب در کنار نیروگاه‌های برق با استفاده از روش‌های هیبریدی است و لازم است دولت زمینه لازم را برای توسعه این آب شیرین‌کن‌ها فراهم نماید.
 


* سید علیرضا قدسی پور- کارشناس مرکز مطالعات راهبردی انرژی دانشگاه تهران

بلیط هواپیمادیدگاه ها

9090: 1394/10/3008:05:07،
56
19
اگر بگذارند ایران گلستان میشود تمام نعمت های خدا در این کشور
فراوان است ولی مسولین نالایق همه را بباد دادند ایرانی یعنی مصدق
ایرانی یعنی امیرکبیر
شهاب: 1394/10/3010:28:57،
22
25
واقعا" باید بسرعت فکری برای استفاده از ظرفیتهای آبی جنوب کرد. مشکل شیرین کردن آب (نمک زدایی) حل شود تحول عظیمی در کشور و بخصوص مناطق خشک کشور اتفاق میوفتد. مگر همین دبی صحرایی بیش نبوده که تنها با شیرین کردن آب گوشه گوشه شهرش را از فضای سبز و چمن و درخت پر کرده گویی که بجای واقع شدن در صحرا در سواحل میامی قدم میزنی!
آنوقت ما در تهران پایتخت هم برای آبیاری فضای سبز و حتی شرب به یک قدمی بحران رسیدیم .
علیرضا: 1394/10/3008:17:19،
36
27
اگه تو کشور ما اینکارو کنن قیمت آب 10 برابر قیمت آب معدنی می شه یعنی برعکسیم منبع آب مفت داریم ولی چون ایرانی هستیم قانون اینه که باید گرون باشه
فرزندشهيد: 1394/10/3008:31:08،
33
29
همينمون مونده بود از فردا جنگ آب شور شروع ميشه اگه مديريت صحيح داشتيم تو كشور وضعمون به اينجور جاها نميكشيد همش داريم چوب سوء مديريتو ميخوريم اينقدام زندگي كردن سخت نيست خودمون داريم سختش ميكنيم هموطن به هموطنش رحم نداره!بعدش يه فرهنگ سازيم بايد بين مردم ايجاد بشه توان زيادي كشور ايران داره تو زمينه منابع ها.ولي بخاطر ندانم كاري بعضيا حيف و ميل ميشه و دودش به چشم مردم ميره...به اميد فردايي بهتر براي ايران آباد...
احمد: 1394/10/3008:32:03،
41
17
با هزینه خیلی کمتر میشه ابیاری زمینهای کشاورزی رو تحت فشار کرد ، اول باید جلوی هدر رفتن اب رو گرفت و اگه باز اب کم اومد بفکر تولید اب شیرین بود
راه دیگه هم مدیریته ، دلیلی نداره تو جنوب و جنوب غرب کشور برنج کشت بشه ، یا هندونه و امثال اون اوقد کشت بشه که حتی ارزش حمل به بازار رو نداشته باشه
ایران هیچ کمبودی تو هیچ زمینه ای نداره بجز کمبود مدیر
کارشناس: 1394/10/3008:44:43،
34
25
استفاده از شکر و ریختن آن به آب. اینجوری آمار دیابت هم پایین میاد
محسن: 1394/10/3009:38:53،
27
23
یک روش دیگر با سیستم Passive (ساخته شده توسط یک شرکت ایرانی به نام پتروساخت چهلستون) برای شیرین کردن آب هست که بسیار مرسوم و بسیار کم هزینه میباشد. در این روش با استفاده از اجکتور، فشار خلاء ایجاد میکنند و دمای تبخیر آب را تا مرز 20 درجه سانتیگراد، پایین میآورند، لذا آب در دمای محیط تبخیر شده و پس از تقطیر آب مقطر خالص خواهیم داشت.

این روش نیازی به مصرف انرژی بالایی ندارد و لذا هزینه تمام شده تصفیه آب شور دریا برای هر متر مکعب 14 سنت خواهد شد. حال آنکه هزینه تمام شده تصفیه آب دریا با روش RO برابر 9 دلار خواهد بود.
حمید: 1394/10/3012:18:56،
26
23
فکر کنم این روش همان روش MED می باشد یا تقطیر تحت خلاء و روش جداگانه ای نباشد که برای افزایش بازدهی نیز از یک اجکتو کمپرسور در حین تولید استفاده می کند. (سیدم فرانسه) دمای تبخیر حدود 40-45 درجه سنتیگراد.
علی: 1394/10/3022:12:50،
22
21
درست است،روش RO برای تولید کم آب شیرین استفاده میشه که به طور مثال روی سکوهای نفتی از آن استفاده میکنند ولی در مقیاسهای بالا استفاده از MED مقرون به صرفه است.
رضا: 1394/10/3014:00:56،
24
25
اسراییل بزرگترین کشور درشیرین سازی اب دریاست
محمد: 1395/3/509:33:41،
21
27
البته که اسرائیل، کشور نیست ...

گذشته از این، ازچه لحاظ بزرگترین؟! از نظر میزان تولید آب شیرین از دریا که عرستان سعودی پیشتازه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار