کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایران برنده اقتصادی لغو تحریم‌ها

کدخبر:۱۸۹۱۵سه شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۹:۰۲۱۳۸۵ بازدید

سرانجام امضای برجام طومار 13 ساله تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را در هم پیچید و اقتصاد ایران از روز 27 دی‌ماه جاری از بند تمام محدودیت‌هایی که آن ...

سرانجام امضای برجام طومار 13 ساله تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را در هم پیچید و اقتصاد ایران از روز 27 دی‌ماه جاری از بند تمام محدودیت‌هایی که آن را آزار می‌داد، رها شد. خبر لغو تحریم‌های ایران نه‌تنها برای ایرانی‌ها بلکه برای تمام کشورها و فعالان اقتصادی آنها خبر مهم و تأثیرگذاری بود؛ خبری که مانند یک بمب در فضای رسانه‌ای دنیا منفجر شد و تقریبا سرخط تمام رسانه‌های دنیا را به خود اختصاص داد. در کنار پوشش کامل خبری از تحولاتی که ایران پساتحریم با آن مواجه می‌شود، یادداشت‌نویسان رسانه‌های معتبر اقتصادی دنیا نیز از جنبه‌های مختلفی ایران پساتحریم را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده‌اند. دراین تحلیل‌ها هرچند برخی شک‌و‌گمان‌ها به چشم می‌خورد، اما در تمام آنها یک نقطه مشترک وجود دارد و آن این است که لغو تحریم‌ها مزایای بسیاری برای اقتصاد ایران و همچنین سرمایه‌گذاران خارجی به همراه دارد. روزنامه شهروند در همین ارتباط مهم‌ترین تحلیل‌های ارایه شده در رسانه‌های جهانی را در خصوص آثار اجرای برجام گردآوری کرده است که در ادامه می‌خوانید.

نیویورک‌تایمز : تغییرات وسیع در راه

روزنامه نیویورک‌تایمز به کل روند تحریم‌ها و مزایای اقتصادی ایران از امضای برجام اشاره داشته و می‌نویسد: مهم‌ترین مزیت امضای برجام برای ایران دسترسی به 100 میلیارد دلار دارایی در حساب‌های خارجی است. همچنین ایران می‌تواند نفت بیشتری بفروشد. اما در سایه فروپاشی بازار نفت قیمت‌ها طی 18 ماه گذشته 70 درصد کاسته شده بنابراین درآمدی کمتر از سطح پیش‌بینی شده نصیب ایران خواهد شد.

در سطح وسیع‌تر امضای برجام جو روانی جهانی علیه ایران را خواهد کاست. فرهاد علوی، حقوقدان ساکن ایالت واشنگتن آمریکا دراین‌باره می‌گوید: بخش‌های بانکداری، حمل‌ونقل دریایی و بیمه ایران در سطح بین‌المللی تحت تأثیر تحریم‌ها دچار آسیب فراوانی شده است. هرچند اکنون با امضای برجام اوضاع این بخش‌ها ایده‌آل نخواهد شد، اما تغییرات وسیعی در آن رخ خواهد داد.

در بخش دیگری از گزارش نیویورک‌تایمز به موضوع روابط شرکت‌های ایرانی و آمریکایی پرداخته شده است. این رسانه می‌نویسد: در سطح اقتصادی تغییرات زیادی میان دو کشور رخ نخواهد داد و دلیل آن پابرجا بودن تحریم‌های غیرهسته‌ای است. بسیاری از شرکت‌های آمریکایی تمایل کمی دارند از مارپیچ محدودیت‌های فراوان و دست‌وپاگیر دولتی گذر کرده و وارد بازار ایران شوند. مارک دی والس، یکی از تحلیلگران آمریکایی می‌نویسد: تصور نمی‌کنم شرکت‌های زیادی تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران داشته باشند. همچنین نویسنده این گزارش معتقد است كه هنوز برای اظهارنظر درباره تغییرات بلندمدت زود است. اما به هرحال نمی‌توان صف شرکت‌های اروپایی برای ورود به بازار دست نخورده ایران را انکار کرد.

گاردین: نوسازی ناوگان هوایی

همچنین روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به امضای برجام می‌نویسد: ١٣‌ سال طول کشید تا اجماع برای اعمال تحریم‌های مختلف اقتصادی علیه ایران به دست آید؛ اما فقط ٣ ماه طول کشید تا تمام تحریم‌ها لغو شوند. اکنون با لغو تحریم‌ها ایران دوباره می‌تواند نفت بفروشد، ناوگان هواپیمایی خود را نوسازی کند. همچنین می‌تواند ٣٠‌ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را در سراسر جهان در اختیار بگیرد.

فایننشال‌تایمز: پیش‌بینی سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری

 فایننشال‌تایمز نیز به این موضوع پرداخته است؛ این نشریه می‌نویسد: چند ساعت پس از امضای برجام و فراهم شدن دسترسی تهران به میلیاردها دلار دارایی خود در سراسر جهان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران ابراز امیدواری کرد تا بتواند به٥٠‌ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی طی ‌سال آتی دست یابد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بخش اعظم این سرمایه‌گذاری شامل صنایع نفت و گاز و حمل‌ونقل می‌شود.  اعلام لغو تحریم‌های ایران سبب شد دولت‌ها و شرکت‌های مختلف در سراسر جهان بیانیه‌های متعددی دراین‌باره صادر کنند. روز گذشته پاکستان اعلام کرد كه به‌سرعت مذاکره برای پروژه خط لوله مشترک با ایران را از سرخواهد گرفت. از سوی دیگر اتحادیه اروپا در اقدامی برای آغاز دوباره فعالیت‌های تجاری اعلام کرد ماه آتی یک تیم ارزیابی فنی به ایران خواهد فرستاد تا روابط انرژی خود با این کشور را احیا کند. این رسانه نیز هشدار می‌دهد با وجود چشم‌انداز خوش‌بینانه درباره آینده اقتصادی یکی از بزرگترین بازارهای دست نخورده جهان، هیچ نشانی از بهبود سریع اقتصادی در این کشور به چشم نمی‌خورد. در ادامه فایننشال‌تایمز می‌نویسد: در بودجه ایران برای ‌سال آتی مالی پیش‌بینی شده درآمد نفتی ١٧‌درصد رشد می‌کند و در کل درآمدهای نفتی شامل ٢٥‌درصد کل درآمدهای دولت خواهند بود. 68 درصد بودجه نیز با مالیات تأمین می‌شود. چنین رقمی در اقتصاد وابسته به نفت ایران بسیار نادر است.

فوربس: لغو تحریم ایران به سود اقتصاد جهانی است

در همین زمینه نشریه فوربس گزارشی چاپ کرده است و در آن به تحلیل تبعات امضای برجام پرداخته است. «تیم وورستال» نویسنده این گزارش می‌نویسد: در شرایط کنونی دلایل متعددی وجود دارد تا تحریم‌های ایران لغو نشود؛ از تأثیر اقتصادی بر بازار نفت گرفته تا مقابله با عربستان و غیره. اما نمی‌توان این نکته را انکار کرد که پایان تحریم‌ها به معنای صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران است. از سوی دیگر تحریم‌های ایران باید لغو شود تا ارزش تهدید تحریم‌های اقتصادی برای افراد دیگر در آینده حفظ شود.
وورستال در ادامه گزارش خود با اشاره به خبری از بلومبرگ می‌نویسد: ارزیابی سازمان IAEA به نوعی رکود اقتصادی ایران را تمام می‌کند و سبب می‌شود این کشور در برابر رقبایی مانند عربستان‌سعودی و رژیم صهیونیستی که به‌شدت با این روند مخالف بودند، قدرت بگیرد. به این ترتیب با افزایش قدرت اقتصادی تهران احتمال دارد بی‌ثباتی خاورمیانه بیشتر شود.

در این بخش بهترین تحلیل را می‌توان دیدگاه «جان نش» اقتصاددان دانست که براساس تئوری بازی‌ها موضوع را ارزیابی کرده است. مهم‌ترین نکته آن است که عملکرد مطلوب نشان می‌دهد آیا تغییرات ایجاد شده یکباره و ناگهانی هستند یا آن‌که به‌طور مرتب تکرار می‌شوند. اقتصاد و به‌خصوص اقتصاد بین‌المللی مجموعه‌ای از رویدادهای تکراری هستند. به عبارت دیگر استفاده از استراتژی صحیح اقتصاد توسط یک کشور برای همه کارآمد است و درنهایت به سود بقیه خواهد بود. اگر کشورهای دیگر با ایران همکاری کنند، ایران هم با آنها همکاری می‌کند. به این ترتیب یک بازی ساده به همکاری مداوم تبدیل خواهد شد.

بنابراین اهمیتی ندارد عربستان سعودی، روسیه یا طرفداران استخراج نفت وگاز شیل درباره بازار نفت چه بگویند، ایران اکنون پول بیشتری در اختیار دارد زیرا با زیرکی توانسته دیگران را قانع کند و بنابراین تحریم‌ها باید لغو شود. بنابراین اگر اکنون دولت‌های غربی از وعده خود تخلف کنند در آینده کسی به تحریم‌های آنان اعتنا نخواهد کرد. بنابراین به‌راحتی می‌توان عناصر اقتصادی و سیاستگذاری عمومی را مشاهده کرد.

* شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امید: 1394/10/2908:47:18،
33
18
هر روز ه سال به تعداد سالهای تحریم اضافه میکنن. اصل تحریم ها 4 سال هست - 13 سال چیه دیگه!!! چرا شلوغش میکنین.
amiran: 1394/10/2909:35:10،
46
13
13تن طلا و 28 میلیارد دلار بلوکه شده ی ایران ؛ آزاد شد و قرار است پس از عبور از لبنان ؛ فلسطین ؛ سوریه و عراق وارد ایران شود!!!
مردم: 1394/10/2917:12:36،
16
10
اقایون غیرت کنید حالا که میگید تحریم ها برداشته شده در اولین اقدام با این همه پول بنزین درست و حسابی بخرید به خدا چقدر کشته دادیم بخاطر این بنزین اشغالتون اول بنزین بخرید...
محمد: 1394/10/2908:55:10،
34
10
چشممون در اومد از بس تحلیل خوندیم اما هیچکی نگفته وضع مردن بهتر میشه همه میگن ایران به منابع مالی خوبی دسترسی پیدا کرد خب چه فایده؟
برای من کارگر که خرج خودم و زن و دو تا بچه باید بدم چه فرقی میکنه تحریم برداشته بشه یا نشه وقتی قرار نیست در زندگی من تاثیری بزاره
فرید: 1394/10/2911:15:30،
21
13
فوربس
فایننشال‌تایمز
گاردین
سی ان ان
....
....
همگی نمیتوانند مفهوم فشار اقتصادی و تورم و رکود
جاری در زندگی ما ایرانیان را درک کنند
نظرات و پیش بینیهای اینها برای مردم هیچ ارزشی ندارد
تنها چیزی که به عیان میبینیم
اینست که
از ابتدای سال تا روز اجرای برجام
هر چیزی را حساب کنین
از 20 تا 80 درصد گران شده است
حالا از نتایج برجام و تحلیلهای مختلف و .... بنویسین
همه میدانیم که
بر زندگی ما تاثیری ندارد
دیگر امیدی به آینده نداریم
و اگر ملتی امیدش را از دست بدهد
اگر انسانی امیدش را از دست بدهد
میدانین یعنی چه ؟
( عذر میخام /ببخشین/ : یعنی مرگ )
جواد: 1394/10/2908:55:59،
34
13
دوست عزیز تحریم ها 13ساله که شروع شده،منتها در این 4سال اخیر فشارش رو همه حس کردند،البته شما و یه عده کمی احتمالا این 4سالش رو هم حس نکردید....
امید: 1394/10/2909:44:13،
27
12
نه جانم . از 13 سال قبل قطعنامه ها شروع شد ولی اقتصاد هدف قرار نگرفت. از 4 سال قبل جنابعالی حس کردی چون قطعنامه ها اقتصادی بود از جمله نفت. و از همون موقع ایران تصمیم به جدی برای مذاکره گرفت.
پوريا: 1394/10/2909:01:47،
24
10
فعلا" تا پول داريم ، پيش اونا عزيزيم .
اگه اين دولت كمي از بهره هوشي بهره مي بره خيلي ميتونه اقتصاد رو شكوفا كنه و براي جوون ها اشتغال ايجاد كنه .
ولي اگه مثل دولت قبلي فكر كنه و پولو بريزه زير دست كشورهاي اروپايي و آمريكايي و فقط جنس وارد كشور بكنه ، چرخ هاي اقتصاد اون كشور ها رو به حركت در مياره و جوونها از مملكت فراري ميشن.
ما اميد داريم منتظر تدبير دولت هستيم.
حسین: 1394/10/2909:59:49،
16
11
الان میتوانیم مواد خوراکی دام و طیور و دارو به قیمت مناسب وارد کنیم و با تولید انبوه و ارزان کل بازار عراق و روسیه را تامین کنیم، همین مرغ و تخم مرغ خودش میتونه هزاران شغل پردرآمد ایجاد کنه ، تولید انبوه برای خود کشور هم ارزانی به بار میاره، صدها واحد تولیدی مرغ دا ریم که یا تعطیل شده و یا با کمتر نصف ظرفیت کار میکند
Z: 1394/10/2916:02:16،
13
12
پس برای همین تخم مرغ گران شده!!!!!
حسین: 1394/10/2910:03:30،
18
15
همه کشورها لازم نیست ماشین بنز و تو یوتا تولید کنند ، در همسایگی شمالی ما کشور روسیه ، تحریم شده از اروپا و قطع رابطه با ترکیه ، این کشور پهناور با جمعیت انبوه تشنه انواع مواد غذایی ، میوه ، سبزیجات ، مرغ ، تخم مرغ ، فرش ، خشکبار و گیاهان دارویی هست ، این خودش یک فرصت خوب هست که میتواند حداقل ۱۰% اقتصاد کشور را نجات بدهد ، با رفع تحریم ها ، اگر مدیریت صحیح باشد میتوان از این موقعیت استفاده کرد
شرکتی: 1394/10/2910:23:47،
17
11
مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و معاون توسعه بازرگانی داخلی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، گفت: نظام عرضه و تقاضا در تعیین قیمت‌ها تعیین‌کننده است. امروز ما از نظر عرضه کمبودی نداریم، ولی اگر قدرت خرید یا تقاضا پایین باشد، قیمت پایین نمی‌آید. ما در بسیاری از اقلام مازاد عرضه داریم، ولی چون این اقلام در حد قیمت تمام‌شده عرضه می‌شوند، امکان اینکه واحد تولیدی یا فروشگاه قیمت را پایین‌تر بیاورند وجود ندارد.پیدا کنید پرتقال فروش را...
sam: 1394/10/2915:53:20،
17
10
با سلام
همه این نشریات اعم از گاردین،فوربس،نیویورک تایمز و....چرند می گویند و هیچ کدام هم وضعیت نابهنجار فقر و بدبختی که در ایران وجود دارد را درک نمی کنند و یا اگر هم درک بکنند به خاطر منافع کثیف دولت هایشون در ایران سعی می کنند اون رو کتمان کنند.اقتصاد زمانی خوب می شه که اکثر مردم برن سر کار و زندگی شون و توی هر خونه چند تا آدم بیکار تحصیل کرده سربار پدر و مادر پیرشون نباشن،اقتصاد زمانی خوب میشه که یک ایرانی بتونه یک ماشین و خانه رو با یک قیمت معقول بخره و اینقدر توی زندگی در فشار نباشه و.....مهم تر از همه آلودگی هوا،گشت ارشاد،دعوای های خیابانی و این قبیل مزخرفات هم از سطح جامعه رفع شده باشه و.....
جعفر: 1394/10/2918:23:30،
13
11
اقای پوریا عزیز متشکرم خوب گفتی .حلال باشد شیری که خوردی . بله قدر سرمایه ملی را بدانیم . بیایم در کشور خودمان به تولید کمک بکنیم واردات غیر ضروری ضربه ای است به تولید به اشتغال جوانان فرار مغز ها و ورود شرکتهای خارجی خطر بزرگی است به امنیت کشور .دشمن همیشه دشمن است باید هوشیار باشیم .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار