کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چشم‌انداز مبهم بازارکار برای 11 میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی

کدخبر:۱۸۸۷۴دوشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۷:۲۵۱۱۷۵ بازدید

براساس آمارهای موجود تاکنون 11 میلیون و 394 هزار نفر از جمعیت کشور را دانش آموختگان دانشگاهی تشکیل می دهند که این افراد بخش مهمی ...

براساس آمارهای موجود تاکنون 11 میلیون و 394 هزار نفر از جمعیت کشور را دانش آموختگان دانشگاهی تشکیل می دهند که این افراد بخش مهمی از عمر و دوره تحصیلی خود را در دانشگاه ها گذرانده اند و انتظار این افراد و جامعه این است که با برخورداری از مدارج علمی بالا، سهم عمده ای در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی کشور داشته باشند؛ اما آمار حکایت از بیکاری 5 میلیون و 813 نفر از این تعداد دانش آموخته دانشگاهی دارد که نتوانسته اند تاکنون در فعالیت های اقتصادی کشور سهیم شوند.
بر اساس گزارش مهر، تعداد دانش آموختگان دانشگاهی غیرفعال کشور در سال 90 حدود 5 میلیون و 368 هزار نفر بوده که این آمار با افزایش در هر سال به 5 میلیون و 813 هزار نفر در سال 93 رسیده است به بیان دیگر به صورت متوسط سالانه 148 هزار نفر به جمعیت دانش آموختگان غیرفعال کشور اضافه شده است که هیچ گونه جست و جویی برای کار ندارند و اساسا در گروه بیکاران هم قرار نمی گیرند.

با آن که متوسط نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی کشور 18.5 درصد بوده، نسبت به نرخ عمومی بیکاری کشور که در پایان سال گذشته 6/10درصدبوده 9/7 درصد بیشتراست ( نرخ بیکاری مردان دانش آموخته 13 درصد و زنان دانش آموخته 65.5 درصد)، البته نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی در استان ها متفاوت است و اختلاف این نرخ  در استان های مختلف 2.7 برابر شده است. به هر حال آمارها گویای نرخ بالای بیکاری جوانان دانش آموخته کشور است. کارشناسان و صاحبنظران دانشگاهی براین باورند که یکی از دلایل عمده این روند بیکاری تناسب نداشتن رشته های دانشگاهی با بازار کار است.

حمید حاج اسماعیلی؛ کارشناس بازار کار نیز در گفت و گو با ایسنا، ضعف و نبود ارتباط تنگاتنگ میان دانشگاه ها و بازار کار را موثرترین دلیل جذب نشدن دانش آموختگان به بازار کار دانست و گفت: از گذشته ضعف جدی بین مراکز دانشگاهی و بازار کار وجود داشت؛ زیرا به دلیل نداشتن توانایی ومهارت لازم بعداز اتمام تحصیل از دانشگاه نمی توانند بازار کار را به دست  آورند، به همین دلیل کارفرمایان از جذب آن ها امتناع می کنند.

 وی افزود: در ایران بیش از 6 هزار شغل تعریف شده است که بسیاری از آن ها استاندارد نیست و براساس آمار سازمان تامین اجتماعی یک ششم همین تعداد، مشاغل سخت و زیان آور است که نشان می دهد بنگاه ها و فضای کسب و کار چندان استاندارد نیست.

از طرفی برنامه ریزی های کلان کشور برای تربیت و جذب کارجویان به منظور اثرگذاری بر بازار کار، منسجم و هماهنگ نیست. صیادی یک مقام مسئول در آموزش فنی و حرفه ای کشور به ایرنا گفت: کمرنگ شدن کار آموزی و کارورزی در سرفصل های درسی دانشگاه ها، از جمله علل ضعف دانش آموختگان در مهارت های مورد نیاز بازار کار است. به گزارش مهر، معاون تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در هر دقیقه 3 تا 3.5 نفر به جمعیت بیکاران جامعه اضافه می شوند که باید برای جلوگیری از تشدید معضل بیکاری، چاره اساسی اندیشیده شود، اگر این روند ادامه پیدا کند تعداد بیکاران در سال 1400 به 30 میلیون نفر خواهد رسید و تعداد دانش آموختگان دانشگاهی در این سال به 11 میلیون نفر می رسد.

 بیش از 10 سال است که وزارت علوم برای ساماندهی وضعیت دانشگاه ها و موقعیت شغلی دانش آموختگان در پی تهیه "طرح آمایش آموزش عالی "است. به گفته دبیر ستاد شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور هم اکنون 4 میلیون و 802 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیل می کنند که 46 درصد آن ها را زنان تشکیل می دهند.
 یک مقام آگاه در وزارت علوم با اشاره به بررسی طرح آمایش آموزش عالی و توسعه و نیاز رشته های تحصیلی بر حسب استان ها به خراسان می گوید: طرح آمایش آموزش عالی به تصویب وزارت علوم رسیده است و براساس این طرح پذیرش دانشجو و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی در مناطق مختلف کشور براساس استعدادها و ظرفیت های همان منطقه ایجاد خواهد شد.

 با توجه به برنامه ریزی ها در چند سال آینده مشخص می شود که هر منطقه چه تعداد نیروی انسانی و کارشناس و در چه رشته های تحصیلی نیاز دارد و آن مناطق از چه ظرفیت هایی برخوردارند. وی گفت: با نگاه آمایش به استان ها و شهرستان های کشور هر منطقه ای مزیت نسبی خاص خودش را دارد، با توجه به این که برخی استان ها کنار دریا، برخی در کویر، برخی در مناطق سردسیر و برخی دیگر نفت خیز هستند، مدل شاخص مزیت مکانی فعالیت های اقتصادی در استان های مختلف کشور بر اساس این مزیت ها ارائه شد که مناطق آموزشی کشور را می توان از حیث توسعه یافتگی به مناطق محروم و مناطق بیشتر توسعه یافته تقسیم کرد. وی گفت: هم اکنون این طرح به تصویب آموزش عالی رسیده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است تا به تصویب نهایی برسد و به طور قانونی اجرایی شود.
 
 مهم ترین نکات پرونده

متوسط سالانه 148 هزار نفر به جمعیت دانش آموختگان غیرفعال کشور اضافه شده است
نرخ بیکاری مردان دانش آموخته 13 درصد و زنان دانش آموخته 65.5 درصداست
ضعف و نبود ارتباط تنگاتنگ میان دانشگاه ها و بازار کار موثرترین دلیل جذب نشدن دانش آموختگان به بازار کار است
تعداد بیکاران در سال 1400 به 30 میلیون نفر خواهد رسید
بیش از 10 سال است که وزارت علوم برای ساماندهی وضعیت دانشگاه ها و موقعیت شغلی دانش آموختگان در پی تهیه "طرح آمایش آموزش عالی "است .


مریم خدیوی - خراسان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آفرودر حرفه ای اصل: 1394/10/2808:14:24،
32
12
قربونش برم افراط تا چه حد حیف اون سال هایی که اون 65 درصد درس می خونن در حالی که می تونن خیاطی آرایشگری فرش بافی یا حتی تشکیل خانواده بدن مگه ما چقدر تحصیل کرده می خوایم!؟
الان من بخوام دکور آشپزخونمو تغییر بدم حرفه ای دم دانشگاه برم 10 تا مهندس معمار صف می کشن حالا فکر کن همون آشپزخونه چاه فاضلابش بگیره یه هفته باس تو نوبت چاه باز کن باشم! یعنی الان چاه باز کن ما بیشتر لازم داریم تا مهندس!
شاهی: 1394/10/2808:54:06،
33
4
آینده خطرناکی در انتظار این همه جوان مجرد و بیکار هست بخدا.
این موضوع خودشو تا 5 سال دیگه به صورت کاملا علنی نشون میده و خیلی چیزا عوض میشه از نظر فرهنگی.
حسین: 1394/10/2808:54:21،
18
12
به عنوان یک دانشگاهی، علیرغم ادعاها و هیاهوهای مطرح شده جهت تعدیل تعداد دانشجو، سیاست های عملی وزارت علوم و نظام را خلاف ادعاها میبینم. هدف دولت ها افزایش تعداد دانشجویان و هدف دولت فعلی ثابت نگه داشتن این تعداد می باشد.
سیاست های نخ نما شده کنترل تعداد دانشجویان ورودی مقاطع ارشد و دکتری، سوق دادن اساتید به اخذ دانشجوی بیشتر با منوط کردن شرایط استخدام و ارتقاء به اخذ دانشجوی بیشتر به صورت مستقیم و غیر مستقیم، عدم اجازه کنترل کیفیت دانشگاه توسط اساتید و تزریق پرسنل کارمند و گاها استاد با شرایط بسیج، ایثارگر و ... که به هیچکس پاسخگو نیستند. ایجاد جو امنیتی در دانشگاه، عدم تخصیص بودجه تحقیقاتی و اخیرا بزرگنمایی ارزیابی اساتید توسط دانشجویان عمدتا مشروطی که در هیچ کجای دنیا بدین شکل نمی باشد. مورد اخیر مثل این است که به شخصی که حکم اعدام گرفته بگویند نظرت در مورد قاضی چیست؟
رضا: 1394/10/2811:07:01،
18
8
این آمار 18.5 درصد بیکاری تحصیلکرده ها، بر اساس نیم ساعت کار در هفته بدست آمده است. بعلاوه بسیاری از افراد در مقابل پرداخت حق بیمه ی خود به شرکت های خصوصی برای خود سابقه بیمه فراهم می کنند . در نتیجه آمار بیکاری تحصیلکرده ها بسیار بالاتر است.
آریا: 1394/10/2808:48:39،
24
16
ایرادی نداره!!فعلا دور همیم خوشیم دیگه!!بیچاره دانشگاه آزاد اسمش بد در رفته والا هر چی نباشه برای ورود به خیلی از رشته محلهاش هنوزم باید کنکور بدی ولی یکی پیدا نمیشه جلوی دانشگاه هایی(بهتره بگم موسسات آموزشی چون دانشگاه یه تعریفات بخصوصی داره)مثل علمی کاربردی و پیام نور رو بگیره که نه تنها هیچگونه کنکوری برای ورود بهشون تعریف نشده بلکه تعدد واحدها و نتیجتا تعداد مدارک صادرشون بسیار بیشتر از دانشگاه آزاد میشه رو بگیره.لازم به یادآوریست در حوزه رشته های فنی مهندسی یکی از مهلک ترین ضربات از جانب دوستان دیپلم فنی حرفه ای که بطور ناپیوسته و ناپلئونی تا مقاطع لیسانس و بالاتر تحصیل میکنن و سپس بجای قرار گرفتن در پست حقیقی خود یعنی تکنسین فنی بدنبال تصدی یک پست مختص به مهندسین(مهندس کسی است که اولا دیپلم ریاضی فیزیک دارد ثانیا بطور پیوسته کارشناسی خود را اخذ کرده)هستند وارد آمده.
آریا جانم ، گلم عزیزم : 1394/10/2809:31:12،
20
15
خخخخخخخ خندم گرفت. آزاد اسمش بد دراومده؟!!!!! مرد حسابی ایرانی ها که هیچ کل دنیا میدونن به اصطلاح(دانشگااااه) آزاد چخبره و درس خوندنو مدرک گرفتنش چجوریه ..... کجایی اریا ایران زندگی میکنی ، اینقد بیخبری........ حالا شما بیا به بدبخت بیچاره های خرخون پیام نور گیر بده .. نه استادی دارن که یه چشمک بهش بزنن یا چاپلوسی کنن ، یه 19 بزاره ، فقط خودشوننو کتابهای 700 صفحه ای و.شرط نمره بالای 14 ... ولی در کل من نه پیام نورو قبول دارم نه آزاد و نه این موسساته دیگه ، همش شده یه نمره گرفتنو یه کاغذ به اسم مدرک ..
پاسخ به گلم عزیزم: 1394/10/2810:06:35،
22
11
قربونت بشم دانشگاه آزاد رو من تو واحدهای درست درمونش مثل علوم تحقیقات می بینم نه واحد پشت کوه قافش که تو این جور واحدها دقیقا حق با تویه و همه میدونیم توش چه خبره.اگه همه دنیا اونجور که تو گفتی نظرشون در مورد دانشگاه آزاد همینی بود که ادعا میکنی میشه بگی چرا واحدهای تاپ آزاد تو رتبه بندی پانزده دانشگاه برتر ایران جا میگیرن ولی هیچ خبری از پیام نور نیست؟؟!در ضمن قدمت دانشگاه آزاد بمراتب بیش از پیام نوره و همه میدونیم قدمت داشتن برای یه واحد آموزشی خودش یه فاکتور مهم محسوب میشه.
من: 1394/10/2812:51:01،
11
11
خودتون رو برای چی اذیت می کنید.
کل واحد های به درد بخور دانشگاه آزاد از 10 واحد در سطح ایران تجاوز نمی کنه که 4 تا بهترین هاش توی تهران و حومه تهرانه.
پیام نور و علمی کاربردی و فنی حرفه ای و خصوصی و ... هم که ولش کن, اصلا اسم دانشگاه نمیشه روش گذاشت.
از کل سراسری ها هم خیلی دانشگاه به درد بخور داشته باشیم 15 - 20 تاست که باز 7 - 8 تا بهترین هاش توی تهرانه. اونها هم با گرفتن شبانه و پردیس و غیر حضوری و ... اسم خودشون رو خراب کردند. طرف سواد دبیرستان نداره رفته پردیس درس می خونه چون پول داره بده ترمی 10 تومن, آخرش هم مدرک میدن بهش روش خورده دانشگاه تهران. ولی چه ارزشی داره ؟
مدرک الان جنبه تزئینی پیدا کرده. باید کار بلد باشی, کااااااااار !
خسرو: 1394/10/2809:25:42،
19
8
هیچ کاری تو این مملکت درست نیس چه برسد به محیط آکادمیکی مثل دانشگاه که تخصص و تعهد و امکانات حرف آخر و دستمال کشی و باندبازی و دروغ و حق کشی و...حرف اول را میزند
خسرو: 1394/10/2809:53:00،
27
6
درس خواندن در ایران = وقت تلف کردن.هیچ تعریف دیگری ندارد.اشخاصی رو میشناسم که تا پنجم درس خوندن.البته چون عصرها تو با حاجی تو کار تجارت میرفتن با تبصره و شهریور قبول شدن! ولی الان 1000 تا فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس و حتی دکترا تو کارخونش براش کار میکنن و اون پاشو انداخته رو پاش!
1: 1394/10/2812:06:01،
6
10
دست رو دلم نزار که خونه
sam: 1394/10/2812:12:25،
13
10
با سلام
بهترین درس خواندن در حال حاضر یاد گرفتن زبان های خارجی است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما