کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات طرح افزایش پلکانی دستمزد

کدخبر:۱۸۸۴۸یکشنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳:۲۶۴۰۱۵ بازدید

کارگران می‌گویند طرحی در زمینه جبران قدرت خرید خانوار در دست دارند که اجرای تدریجی آن می‌تواند شکاف دخل و خرج زندگی و گرانی 280 درصدی ...

کارگران می‌گویند طرحی در زمینه جبران قدرت خرید خانوار در دست دارند که اجرای تدریجی آن می‌تواند شکاف دخل و خرج زندگی و گرانی 280 درصدی هزینه‌های معیشت را با افزایش پلکانی دستمزدها جبران کند.

کارشناسان معیشت خانوار و کارگری می‌گویند هدفمندی یارانه ها نتوانست کمکی در بهبود معیشت کارگران باشد و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها باعث افت شدید درآمدها در برابر جهش چشمگیر هزینه ها شد. برنامه ای که قرار بود اوضاع معیشتی اقشار ضعیف کشور را بهبود بخشد، حالا باعث فقیرتر شدن آنها و به اصطلاح تشکیل خط فقر جدید در کشور شده است.

در واقع افزایش یکباره قیمت‌ها در پی اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها، جهش چندین برابری قیمت حامل‌های انرژی و تاثیر منفی آن بر سبد هزینه خانوار، ناتوانی کارفرمایان در افزایش دستمزدها متناسب با رشد تاریخی قیمت‌ها در بازار و ... باعث ایجاد شکافی عمیق بین دخل و خرج خانوارهای کشور به ویژه گروه های کم درآمد و کارگری شد.

اتفاقی که افتاد، این بود که بسیاری از شاغلان با درآمد پایین و رشد چند درصدی سالیانه، مجبور به تحمل افزایش چند صد درصدی هزینه ها در سبد معیشت شدند. کارشناسان اقتصادی معتقدند این اتفاق باعث ایجاد فقرایی جدید در جامعه شد و شرایط قرار گرفتن ده‌ها هزار خانوار در زیر خط فقر را فراهم کرد.


شکاف عمیق دخل و خرج خانوار

هرچند دولت هیچگاه به صورت رسمی خط فقری را برای شهرها و روستاهای کشور اعلام نکرده اما از گزارش‌های معیشتی مرکز آمار ایران می‌توان حدس زد خط فقر چقدر است. مرکز آمار ایران در گزارش رسمی خود درباره هزینه معیشت خانوار ساکن در شهرها برای سال ۹۳ اعلام کرد خرج یک خانوار ماهیانه دستکم بیش از یک میلیون و 900 هزارتومان است که پیش تر این رقم بیش از یک میلیون و 820 هزارتومان اعلام شده بود.

نمایندگان کارگری می گویند اقلام سبد معیشتی که در گزارش مرکز آمار ایران مورد استفاده قرار می گیرد، با نیازهای واقعی خانوار کارگری متفاوت است. به بیان ساده تر، هزینه های کارگران بیشتر مربوط به خوراک، حمل و نقل، پوشاک، مسکن، درمان و مواردی از این دست است که نسبت به درآمدها شکاف بسیاری عمیقی را نشان می دهد.

کارگران عقیده دارند هزینه یک خانوار ۴ نفره کارگری در کشور هم اکنون ماهیانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است در حالی که حداقل مزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار ۷۱۲ هزاتومان و متوسط دریافتی امسال مشمولان قانون کار بین یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان است. در این شرایط، گروه های کم درآمد یا مجبور به حذف بسیاری از نیازهای جاری خانوار شده و یا به دنبال شغل دوم و سوم هستند؛ همچنین در برخی خانوارها نیز اشتغال چندنفری رواج یافته است.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آخرین اظهارنظر خود درباره روند افزایش دستمزد کارگران، با اشاره به برنامه وزارت کار برای افزایش حقوق و دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار گفت: دستمزد کارگران را به نسبت تورم و به صورت پلکانی در سال‌های آینده اصلاح می‌کنیم.

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر با بیان اینکه افزایش هزینه های معیشت باعث ایجاد قشر شاغلان فقیر شده است، گفت: این پدیده در پی اجرای غلط و شتابزده هدفمندی یارانه ها ایجاد شد. در سال‌هایی که می‌توانستیم با اجرای دقیق و فاز به فاز این قانون به اهداف متعالی آن دست یابیم و در سایه قیمت جهانی انرژی صنعتمان را دوباره ساخته و احیا کنیم، به بیراهه رفتیم و حال باید شاهد سقوط بیشتر صنایع و بالتبع آن کارمان باشیم.


رواج اشتغال چندنفری در خانواده‌ها

نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهارداشت: در فاز اول هدفمندی یارانه ها آنچه که مسلم است از مباحث تورم باید بیرون می آمدیم و باید به جهش قیمت‌ها فکر می کردیم. در کشورهای پیشرو در باب اجرای هدفمندی، این زمان گذار را با افزایش منطقی و معقول دستمزدها متناسب با فازبندی اجرای هدفمندی، مقدار جهش‌های متصور قیمت کالاها و نهاده ها، وضع قوانین حمایتی نه آمرانه برای صاحبان بنگاه ها گذر کردند.

این مقام مسئول کارگری افزود: برای گذار از این دوره یکی از بهترین و سریعترین راهکارها جبران قدرت خرید است که با عنایت به ترمیم حقوق و رساندن آن به نزدیکی سطح واقعی، حیاتی دوباره به خانواده می بخشد. همچنین در این مرحله با کنترل بازار و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق و غیر ایرانی و حمایت از تولید کننده داخلی رونق اقتصادی را شاهد خواهیم بود.


افزایش واقعی مزد با ضرائب پلکانی

به گفته توفیقی، این رونق افزایش سطح تولید به همراه دارد و هزینه سربار را کاهش می دهد، اشتغال‌زائی می کند، قیمت‌ها را متعادل کرده، قدرت رقابت پذیری ایجاد می کند، افزایش قدرت خرید جامعه منجر به خرید می شود، پول وارد بنگاه ها می شود، بنگاه ها می توانند چشم انداز مناسبی برای فردای خود پیش بینی کنند و رغبت سرمایه گذاری ایجاد می شود.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: بنابراین یکبار برای همیشه باید بپذیریم در این بازه زمانی تنها و تنها راهکار سریع الاثر افزایش قدرت خرید جامعه با نگرشی نوین به مقوله دستمزد است. افزایشی معقول، حساب شده، با ضرائبی پلکانی برای رسیدن به سطح واقعی دستمزد و کاهش قدرت خرید کارگران است.

وی درباره خط فقر یا آستانه فقر نیز بیان داشت: گام اول در تشخیص فقیر از غیر فقیر معیاری است که براساس آن بتوان تعیین نمود چه کسی فقیر است و چه کسی فقیر نیست. این معیار در مطالعات خط فقر نامیده می‌شود که می گوید افرادی که به آن سطح رفاه دسترسی ندارند فقیر و کسانی که به این سطح رفاه دسترسی دارند غیر فقیر تلقی می‌شوند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهارداشت: یکی از متغییرهایی که به شدت سبک زندگی افراد و خانوارها را تحت تاثیر قرار می دهد، اشتغال افراد یا به طور دقیق تر نوع شغل افراد است. شأن اجتماعی که در اثر شغل افراد برای آنها قائل می شویم، میزان درآمد، ساعات کاری، فراغت و درجه سختی کار همگی از عوامل مهم بر روی سبک زندگی افراد است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خسته: 1394/10/2711:27:04،
98
10
بالا برید پایین بیاید همون سالی 100 هزار تومان افزایش دستمزد تصویب میشه!

دیگه این همه بازی و فیلم واسه چیه ؟!!

نکنه توقع دارید بخاطر برجام حقوق ها بشه 712 دلار ؟!!!
سعيد: 1394/10/2712:35:11،
45
14
اي ول زدي به هدف..
بازم خدا كنه 100 تومنو بدند و تو بسته حمايتي!بقول خودشون سال آينده افزايش قيمت و هزار جور كلك كمبل نباشه
من: 1394/10/2713:11:41،
23
21
تصویب رشد دستمزد بالا به همون نسبت تورم ایجاد می کنه.
کلا توی این مملکت آب هم بخوری تورم ایجاد می کنه.
بهتره دولت با ارائه سبد های غیر نقدی وضعیت رو بهتر کنه. مثلا بن خرید گوشت 100 تومنی, کمک هزینه تحصیلی 100 تومنی و کارت خرید از فروشگاه های زنجیره ای و ...
دیگه تجربه اینو ثابت کرده که هر مقدار اضافه دستمزد نقدی تزریق کنی سر سال, حداقل به همون نسبت تورم می کشه بالا. اونم توی این وضع اقتصادی قرار باشه بار مالی تولیدی ها بیشتر بشه من گمون نمی کنم کشش داشته باشن و ورشکستگی فراگیر میشه.
مهدی: 1394/10/2801:57:56،
13
15
الکی برای اینکه حقوقشون حلال باشه سمیناهار میذارن بیست اسفند که شد نوبخت با اون لبای غنچه میاد بامنت دوازده درصد اعلام میکنه دولت تزویر پارسال تا الان قراره حق مسکن ببره بالا
هالو: 1394/10/2711:55:24،
37
15
لطف كنيد جزئيات طرح پلكاني افزايش قيمتها رو هم بنويسيد!
رزیتا: 1394/10/2712:13:11،
26
27
خوشحالم که بعد از 15 سال که برای مجلس نامه نوشتم
در خصوص ناعادلانه بودن افزایش یکسان حقوقها ( مثلا سالی 15 درصد )
چون کسی که آن زمان حقوق یک میلیونی میگرفت
افزایش 150 هزار تومانی داشت
و کسی که حقوقش 200 هزار تومان بود افزایش حدود 30 هزار تومان داشت
در کل باید روش پلکانی معکوس باشد
برای حقوقهای پایین
افزایش 30 درصد
این افزایش 25 درصد 20 درصد 15 درصد 10 درصد 5 درصد
برای حقوقهای پله های بعدی
یعنی کسی که بیشترین حقوق را میگیرد فقط باید 5 درصد افزایش حقوق داشته باشد
و این روش نیز باید برای اخذ مالیات از کارمندان و کارگران برنامه ریزی و کامپیوتری و سیستمی گردد
کسی که بیشترین حقوق را میگیرد بیشترین مالیات 20درصد
و تا پله های بعدی
تا آخر کسیکه کمترین حقوق را میگیرد
مثلا فقط 5 درصد مالیات بدهد
اما
اما در مورد کارگران عزیز
چون کارفرما و کارخانه دار نمیتواند حقوق زیادی بدهد وگرنه بزودی زود ورشکسته میشود
و نیز کارگر نیز با حقوق یک میلیونی نمیتواند زندگی کند
در این میان
دولت باید برای حمایت از این عزیزان
بنها و کارتهای اعتباری آنها را ماهانه شارژ نماید
ماهانه سهمیه مواد غذایی اعطا نماید
این وظیفه دولت است
حسن: 1394/10/2712:45:40،
38
23
یکی از بدعت های بد دوران احمدی نژاد، تزریق اعتماد به نفس کاذب به قشر کم سواد و بی سواد جامعه بود. مسئله ای که هنوز در لایه های مختلف جامعه از جمله صحبت های رزیتا می شه پیدا کرد. اینکه هر کس بر حسب ظرفیت ذهنی و فکری خودش راه حل ارائه می ده.
به جرات میتونم بگم اکثر تحصیل کرده های واقعی و متفکرین اگه از ایران نرفته باشن، هیچ پست و مسئولیتی هم در ایران ندارن و خلاء وجود چنین اندیشمندانی باعث تکرار تفکرات سطحی و راه حل های بدوی و جهان سومی در ایران شده.
ج رزیتا به حسن: 1394/10/2716:58:41،
19
17
دگم اندیشی و دیکتاتور مآبی متاسفانه هنوز هم در سال 2016 رگه های گوناگون خود را نشان میدهد / در افکار مستبد گونه امثال حسن / امثال حسن
مدینه فاضله ای میطلبند از افرادی که همه گوش به فرمان باشند و اگر کسی نظری و فکری و اندیشه ای داشته باشد او را تمسخر کرده و نادان معرفی میکنند / امثال حسن وقتی به قدرت میرسند تاب هیچ نظر و مخالفی را ندارند و خود را کارشناس کارشناسها میدانند / امثال ایشان از زندگی در زیر خط فقر هیچ آشنایی خاصی ندارند و حتی زندگی در خط مرگ را نمیفهمند / امثال ایشان فقط به مال و منال و ثروتهای شخصی می اندیشند و پابرهنه ها در جغرافیای ذهنی ایشان هیچ جایگاههی ندارند و تنها چیزی که میگویند اینست من من من من درستم من درستم
متاسفم برایتان که فقط خود را صاحب نظر میدانین / متاسفم برایتان که برای افزایش حقوق افراد زیر یک میلیون که درصدش بیشتر باشد عصبی میشوی / متاسفم برایتان که افزایش حقوق کسانیکه بالای چندین میلیون میگیرند برایت مهمتر است / لااقل در ماه یکبار به خانواده هایی فکر کن که پول بخیه زدن صورت کودک خود را ندارند بدهند تا صورتش را پاره پاره نکنند متاسفم برایت که تا به حال به حلبی آبادها نرفته ای و ندیده ای هموطنان و کارگران مملکتت چه اوضاعی دارند . متاسفم برایت
اندر باب دلخوری رزیتا از حسن: 1394/10/2721:17:03،
15
17
حرف حسن اگرچه رک و به ظاهر درشت، ولی درست است. ولی در همان رویکردهای تخصصی حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و ... هم روش هایی هست برای اینکه نظر و دیدگاه افراد غیر متخصص و جامعه هدف را در برنامه ریزی دخالت دهد و نگاه از بالا به پایین نداشته باشد. در این صورت افراد علاقه مند به مسایل جامعه-مانند رزیتا- هم از روند برنامه ریزی حذف نمی شوند.
...
حقوق بگير: 1394/10/2712:13:56،
23
12
مواظب باشيد طرحهاتون طي چند سال بعد منجر به ايجاد طبقه فقير جديد نشه كه مجبور بشيد يك طرح ديگه اي بديد.
به دولتمردان زحمتكش و نمايندگان مردم عراق پيشنهاد مي شود دستمزد حقوق بگيران نيز در بازه هاي زماني يك ماهه متناسب با تورم ماه قبلي افزايش يابد تا در نتيجه اين امر قدرت خريد اين قشر تا حدودي ثابت بماند يا با شيب ملايم تري كاهش يابد.
چرا پلكاني ؟؟؟؟ مگر نه اينستكه همگي داريم يك نرخ تورم را در جامعه تجربه مي كنيم
پا برهنه: 1394/10/2712:54:25،
18
10
خانم رزيتا
چطور كارفرما نميتونه و از اين قبيل حرفها
تو اين چند سال گذشته كه تورم و فقروتحريم گريبانگير كل اقشار جامعه شده بود فقط من كارگر از صفر به منفي صفر رسيدم اما كارفرماي من از يك كارخانه به خريد كارخانه دوم و بيش از هجده تا معدن و كلي اموال ديگه رو هم كرده يعني شما ميگيد براي كارفرما مضره كه اضافه حقوق به كارگر بده يا قراره ورشكسته بشه؟
نه خواهر من اين ارقام و اطلاعات جاش فقط رو كاغذه نوشتنش خيلي آسونه اما اينجا ايرانه هر چيزي امكان داره.
فقط ساليانه ميلياردها تومان همين كارخانه كه عرض كردم از پرداخت عوارض و ماليات وحقوق كارگر وووووووو.... گريز ميزنه.نميتونيد بگيد دروغه چون خودم در راسم و دارم حقيقت و ميبينم.بقول يكي از روساي شركتهاي استان من خارج از كشور همه چي با استناد به حقيقت و راستگويي و صداقت هموزن ميشه اما اينجا بدون كلك نميشه پا از پا برداشت.
پرهام: 1394/10/2712:23:14،
18
14
کرامت انسانی کارگر زیر سوال رفته با این چندرغاز حقوق که حتی پاسخگوی نیاز یک هفته هم نمیشه
آریا: 1394/10/2714:23:06،
17
15
چرا همه از کارگران میگویند در حالی که این حقوق مضحک وزارت کاری دسترنج بسیاری از مهندسین جامعه نیز محسوب میشود!!!
سعيد: 1394/10/2712:32:49،
22
15
والا شرم آوره.
نميدونم مسئولين محترم اگر قرار بود بعد از 19 سال سابقه كار سخت و زيان آور با ماهيانه 800 هزار تومان دستمزد زندگي كنند اونوقت اين پله ها رو 20 سال پيش درست ميكردند.البته اگر و اگر و اگردرست كنند!
كارگر از لحاظ اجتماعي و رفاهي در پست ترين طبقه جامعه قرار داره كما اينكه بيشترين سهم و تو چرخه اقتصاد داره و بقول معروف نون خور ارباب رجوعها بوده و هست.
بازم حاشا به كرمتون يادي از اين طيف مستمندها كرديد......
سالار: 1394/10/2715:02:51،
19
12
حقوق هر ماه 195 دلار کمتر از فقیر ترین کشور های افریقایی!!؟؟
زرشک: 1394/10/2715:12:08،
17
13
دوستان طرح به صورت پلکانی خیلی زیبا طراحی شده ولی قراره از پله ها پایین بریم نه بالا
pepan: 1394/10/2807:59:55،
12
13
متوسط دریافتی امسال مشمولان قانون کار بین یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان است.
کی گفته؟چرا حرف مفت میزنین..
دریافتیمون 750 تومن هست داداش...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما