کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خطر نوسان برجامی دلار

کدخبر:۱۸۷۹۱شنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۳:۴۷۳۹۰۲ بازدید

نزدیک شدن به «روز اجرا»ی «برجام»، شاخص بازار ارز را در سراشیبی نزولی قرار داده که ممکن است پیامدهای خاصی را همراه داشته باشد. دلار در کمتر ...

نزدیک شدن به «روز اجرا»ی «برجام»، شاخص بازار ارز را در سراشیبی نزولی قرار داده که ممکن است پیامدهای خاصی را همراه داشته باشد. دلار در کمتر از 7 روز، 60 تومان معادل 1.6 درصد از ارزش خود را از دست داده و تا قیمت 3 هزار و 640 تومان پایین آمده است. «ثبت اولین افت هفتگی از 30 مهر»، «بیشترین میزان کاهش قیمت از اواخر شهریور» و «رسیدن به کمترین قیمت از 1 دی‌ماه»، 3 رکورد کاهشی دلار در هفته گذشته بوده‌اند. در این شرایط، اکثر کارشناسان نسبت به روند قیمتی اخیر ابراز نگرانی کرده و به سیاست‌گذار پیشنهاد می‌دهند به‌واسطه شرایط موجود، دچار وسوسه کاهش نرخ ارز نشود.

به اعتقاد آنها، این روند کاهشی، هیچ ارمغانی برای اقتصاد واقعی ندارد و حتی پس از خنثی شدن اثرات روانی و تغییر مسیر بازار،‌ شوک‌های مثبت افزایشی، شاخص‌های اقتصادی را با اختلال روبه‌رو خواهد کرد. افزایش نوسانات همچنین سفته بازان را بیش از گذشته مترصد حضور در بازار خواهد کرد. به همین دلیل به سیاست‌گذار پیشنهاد می‌شود که در دوره کنونی با تغییر آرایش سیاستی و در نظر گرفتن یک کف قیمتی، به مدیریت نوسان نرخ ارز بپردازد. تغییر شکل مداخله در بازار و جمع‌آوری ارزهای عرضه‌شده با هدف تزریق آن به بازار در زمان لازم از دیگر توصیه‌های کارشناسان برای مقطع کنونی است.

به گزارش دنیای‌اقتصاد، دلار هفته گذشته پس از سه ماه در سراشیبی کاهشی قرار گرفت و نهایتا روز پنج‌شنبه با کاهش 20 تومانی به قیمت 3 هزار و 640 تومان رسید. نتیجه 5 روز کاهش دلار در هفته گذشته، ثبت اولین افت هفتگی شاخص ارزی از تاریخ30 مهر بود. از آن سو در بازار سکه نیز در روز پنج‌شنبه این فلز گرانبها هزار تومان از ارزش خود را از دست داد تا با 18 هزار تومان کاهش در طول هفته، با قیمت 931 هزار تومان به کار خود پایان دهد. در چهارمین هفته زمستان، فضای بازار ارز عمدتا تحت‌تاثیر اثرات روانی روند اجرایی شدن برجام قرار داشت تا معامله‌گران بیشتر حالت فروش به خود بگیرند و انواع رکوردهای کاهشی برای دلار به ثبت برسد. اما آیا شیب نزولی این ارز و افزایش دامنه نوسانات را باید به فال نیک گرفت؟

 

رکوردهای کاهشی دلار

هفته گذشته شاخص بازار ارز 3 رکورد کاهشی را ثبت کرد: 1- بیشترین میزان کاهش روزانه در 4 ماه 2- اولین کاهش هفتگی در 3 ماه و 3- ثبت کمترین قیمت از ابتدای دی‌ماه. در چهارمین هفته دی‌ماه،‌ دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزارو 725 تومان آغاز کرد که افزایشی 25 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. پس از این افزایش، شاخص ارزی 5 افت پپاپی را تجربه کرد؛ به‌طوری‌که میزان افت روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به 60 تومان رسید که مجموعا بیشترین میزان کاهش قیمت از اواخر شهریور ماه 94بود. روند کاهشی دلار، در روز پنج‌شنبه با کاهش 20 تومانی این ارز و رسیدن به قیمت 3 هزارو 640 تومان ادامه یافت. این کمترین نرخ فروش دلار از ابتدای دی‌ماه بود و اولین کاهش هفتگی آن از تاریخ 30 مهر را رقم زد. نزول قیمت در روز جمعه هم در بازار غیررسمی پیگیری شد و برخی شنیده‌ها حاکی از معامله شدن دلار با قیمت 3 هزار و 623 تومان در اواسط روز بود.

 

 

پیامدهای افزایش نوسان

حال باید قرار گرفتن دلار در سراشیب نزولی را به فال نیک گرفت یا این اتفاق می‌تواند تبعات ریسکی برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد؟ این سوال را از 2 زوایه می‌توان مورد بررسی قرار داد:

1- زاویه نوسان: افزایش نوسانات در بازار ارز همواره موجب می‌شود که توجه معامله‌گران بیش از گذشته به این بازار جلب شود و آنها برای فعالیت و سودگیری در این بازار تحریک شوند. در واقع بازار ارز با افزایش نوسان همچنان به‌عنوان گزینه سفته بازان برای سرمایه‌گذاری باقی خواهد ماند؛ ‌چراکه آنها انتظار دارند هر فرودی با فرازی همراه شود، همانطور که پیامد هر افزایشی نیز کاهش قیمت خواهد بود. در روز‌های اخیر نیز این معامله‌گران به طور دائمی در تلاش برای کشف نقطه حمایتی بازار بوده‌اند؛ درست است که در اکثر این روزها پیش‌بینی آنها غلط از آب درآمد، ولی این شکست در نوسان‌گیری تنها ‌انگیزه آنها برای جبران ضرر خود را افزایش خواهد داد. به این ترتیب زمانی که جهت قیمتی بازار عوض شود، آنها با شدت بیشتری به آن دامن خواهند زد. این در حالی است که ثبات بازار موجب خواهد شد انگیزه آنها برای حضور در بازار کمتر شود؛‌ زیرا در نبود نوسان، سودی برای حضور آنها وجود ندارد.

2- زاویه ماندگاری: تجربه‌های قبلی نشان داده است که شوک مثبت و منفی قیمت پایداری چندانی نداشته و پس از مدتی بازار بیشتر سعی خواهد کرد که خود را با عوامل بنیادی تطبیق دهد. بازار ارز در سال 94 دو بار به طور مشخص تحت‌تاثیر مذاکرات هسته‌ای قرار گرفت و هر دو بار پس از کاهش قیمت در مسیر افزایشی قرار گرفت. نخست در اولین روز کاری پس از بیانیه لوزان که قیمت این ارز تا 3 هزار و 200 تومان پایین رفت، ولی نهایتا با قیمت 3 هزار و 270 تومان به کار خود پایان داد. بار دوم نیز پیش از اعلام برنامه جامع مشترک بود که دوباره روند این ارز نزولی شد،‌ ولی بلافاصله پس از اعلام این خبر، روند دلار تغییر کرد. حال سرنوشت بازار در آستانه اجرایی شدن برجام چه خواهد بود؟ آیا کاهش دلار پایدار خواهد بود یا بازار به مانند دو بار گذشته حرکت از کف قیمتی را آغاز خواهد کرد؟
 

 

تهدید ماندگاری

بازار ارز معمولا در درازمدت بیشتر از اخبار روانی، تحت‌تاثیر اخباری قرار می‌گیرد که به طور مستقیم با ورودی و خروجی بازار در ارتباط هستند. در این شرایط، عاملی مانند مذاکرات نهایتا دو تا سه هفته بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد،‌ ولی نوسان قیمت نفت اثرات درازمدتی دارد و می‌تواند بازار ارز را در دوره زمانی بیشتری درگیر خود کند. این تصور در بازار وجود دارد که با کاهش بهای طلای سیاه، دولت به شدت با کاهش درآمدهای ارزی مواجه خواهد شد. در واقع، بحث کاهش قیمت نفت به‌عنوان عامل پیش‌نگر می‌تواند بازار را تحریک کند؛ درست است که در حال حاضر اثر این عامل در حضور اثر روانی اجرایی شدن برجام کمرنگ شده است، ‌اما با تخلیه این عامل روانی،‌ ممکن است کاهش قیمت نفت با شدت بیشتری بازار را تحت‌تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر، افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی دیگر عاملی است که ماندگاری کاهشی این ارز در بازار داخلی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

دو پیشنهاد به سیاست‌گذار

کارشناسان برای مقابله با افزایش دامنه نوسان در بازار ارز و اثرات متعاقب آن دو پیشنهاد مشخص را مطرح می‌کنند: 1- تعیین مرز مشخص قیمتی و 2- خرید ارز در بازار به منظور کاهش نوسان. به این ترتیب بازارساز با مشخص کردن کف قیمت، بهتر است نوسانات را به یک دامنه مشخص هدایت کند. به اعتقاد کارشناسان، در روزهایی که دلار به طور مرتب مرزهای حمایتی را تحت‌تاثیر اثر روانی اجرایی شدن برجام شکسته است، بهتر است که نهاد سیاست‌گذار یک مرز قیمتی را مشخص کند تا دامنه نوسان کاهش یابد. رئیس کل بانک مرکزی حدود دو سال پیش این مرز را تعیین کرد و با وجود انتقادات پیرامون این گفتار، بعدها معلوم شد که چقدر این اظهارنظر مناسب و به سود بازار و اقتصاد بوده است. ولی‌الله سیف اوایل مهر سال 92 اعلام کرده بود که کاهش بیشتر قیمت دلار منطقی نیست و کف 3000 تومانی برای دلار طبیعی و منطقی است. در آن مقطع، قیمت دلار تحت‌تاثیر خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای به زیر 3 هزار تومان نیز رسیده بود. بازارساز معمولا در شرایطی که قیمت در فاز افزایشی قرار دارد، با افزایش عرضه سعی می‌کند، دامنه نوسانات دلار را کاهش دهد؛ در این شرایط کارشناسان پیشنهاد می‌کنند ‌حال که بازار در فاز کاهشی نوسانی قرار دارد، بازارساز، ارز موجود در بازار را خریداری کند تا هم دامنه نوسانات کم شود و هم بازار را با ارزهای موجود در آن مدیریت کند. در نتیجه در آینده نیز سیاست‌گذار می‌تواند با ارزهای کمتری از منابع خود به مدیریت هیجانات بازار بپردازد.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

غضنفر: 1394/10/2605:54:18،
163
9
خدا ما را از دست این کارشناسان نجات دهد!.... من نمیدونم چرا وقتی قیمت ارز میخواد پایین بیاد همه دست و پاشونو گم میکنن و پیشاپیش احساس خطر میکنن! ولی وقتی قیمت بالا میره صدای هیچ کارشناسی در نمیاد؟!!!!
مسلمان: 1394/10/2608:20:11،
66
9
این اکثرکارشناسان کیاهستن که به ""سیاستگذار""پیشنهادکاهش نرخ ارز رانمیدهند؟ ایناواقعاکارشناسن ؟ کارنشناسن؟ دلالن؟ واردکننده ؟چرااسمی ازشون برده نمیشه؟
من: 1394/10/2608:34:42،
57
10
خيلي دلواپس بود كارشناس
: 1394/10/2608:36:55،
26
23
غضنفر جان ، مقاله داره میگه گول کاهش قیمت این چند روز را نخورید.چونکه کاهش یا ثبات قیمت دلار بستگی به خواست و مدیریت صحیح دارد .
ما ایرانیها همیشه و همیشه و همیشه اول احساسی رفتار میکنیم بعد از مدتی شاید متوجه بشیم اشتباه کردیم و بعد خیلی خیلی خیلی زود بجای درس گرفتن فراموش میکنیم.
bahman: 1394/10/2608:45:28،
38
11
بازار کشش قیمت دلار بالا را ندارد و رکود بی سابقه ادامه دارد

تا دلار به زیر 3500 بیاید

مکرنه واویلا.................................................................
محمد جلالی: 1394/10/2608:48:34،
46
8
به نظرم در موقعیت کنونی فقط دشمن از پایین آمدن نرخ ارز به دلیل افزایش توان خرید و رضایت مردم ناراحت و نگران میشه.
آتیلا: 1394/10/2610:44:10،
30
6
وقتی دلار بالا می رفت و سه چهار ماهه از 3200 به 3700 رفت خطری نداشت و کسی نگران نبود، الان که داره یه مقدار کوچیک از راه رفته رو بر میگرده همه احساس خطر کردن!!! عجبا
محمد بی طالع: 1394/10/2606:01:18،
32
9
بهتر .دیگی که نداره بهره.....
ایرانی: 1394/10/2606:13:41،
80
10
بابا یه جوری تیتر میزنین آدم فکر میکنه دلار قیمتش داره برمیگرده به شش سال پیش. موقع به نتیجه رسیدن همین برجام که دلار تا 3100 اومده بود پایین از این حرفا نبود حالا که تا 3700 رفته دوباره 60 تومن ناقابل برگشته شد دغدغه!!!
مطمئن باشین ارزش پول پایین هیچوقت باعث پیشرفت نمیشه
لولو: 1394/10/2606:21:46،
98
8
دلا درعرض هفت روز۶۰تومان پایین اومده!!!!چند روز قبلش که درعرض سه روز۲۰۰تومان بالا رفته بود تحلیلی نذاشتید؟!!!!!
علي: 1394/10/2606:25:11،
71
7
اين نويسنده مقاله مثل اينكه خيلي نگران كم شدن فشار رو مردمه
نعيم: 1394/10/2606:35:28،
65
8
اين كارشناس ها احتمالا خودشون دلال هستن. دلار تو ٢ ماه الكي٢٠٠-٣٠٠ رفته روش حالا ٦٠تومان امده پايين ميگن پيامد اقتصادي داره!!!!!
بی نوای بیچاره: 1394/10/2606:54:56،
39
9
اینقدر حرف از جلوگیری از کاهش نرخ دلار و سایر ارزها نزنید . این موضوع زمانی کاربرد دارد که کشو.ر در حالت اشتغال کامل بوده و سطح تولید ناخالص ملی بالا باشد و نیاز به صادرات واقعی کالا احساس شود نه در جایی که هزینه تولید بسیار بالاست و اقتصاد سرشار از رانت و فساد است و فقط یک عده خاص از آن سود می برند.هر یک از آقایان و آقازاده ها که منافعشان در کاهش نرخ دلار و یا نظارتهای دولتی به خطر می افتد فریاد وا اسفا سر می دهند.به عبارتی دیگر شرایط اقتصادی باید برای همه یکسان باشد نه درگیر بده بستانهای سیاسی و غیره در یک کلام اقتصاد سالم باشد. اگر با کاهش قیمت ارزها یک تعداد محدودی صادر کننده ضرر می کنند اشکال ندارد لا اقل 75 میلیون نفر مردم کشور روی آسایش می بینند و در دراز مدت با کاهش هزینه تولید و رشد اقتصادی می توانند با کاهش صوری ارزش پول ملی مثل کشور چین ،در بازارهای دنیا رقابت کنند.
من: 1394/10/2606:55:58،
18
29
بخاطر تصمیمات غلط مسولان برای حمایت از ثروتمندان دلار تا پایان سال 4000هزار تومان خواهد شد

نقش دولت در کشور ما هیچ است فقط آقا زاده ها
سامان: 1394/10/2607:17:08،
45
11
سقوط آزاد دلار (داخلي) و انس (جهاني) بسيار بسيار نزديك است و بزودي صف هاي طولاني فروش سكه و دلار را در مقابل پاساژ افشار و ميدان فردوسي را شاهد و نظاره گر خواهيم بود البته با يك لبخند به آماتورها :-)
علی: 1394/10/2608:42:28،
15
9
ارزش روبل روسیه در دو سال گذشته از 26 روبل به 77 روبل در مقابل دلار سقوط کرده (بدلیل کاهش قیمت نفت و مسئله اوکراین) حال مقاومت ریال ایرانی در مقابل کاهش قیمت نفت بسیار دیدنی است اگر حساب و کتاب اقتصادی در کار باشد.!!!
ناشناس: 1394/10/2607:32:36،
42
9
با سلام
باز دلار ارزون شد یکم ، همه استادا به فکر خطرات و مضراتش افتادن
چرا وقتی میره بالا این عزیزان هیچ نظری نمیدن...........
آقای سیف که کف3000 تومانی میزاره چرا سقف نمیزاره
قربونش برم کفمون زمینه و محکم و غیر قابل تغییر ، اما سقفمون مثل آسمون ته نداره................
قلی: 1394/10/2608:37:14،
22
9
بنازمت کارشناس دلواپس!
حسین: 1394/10/2607:47:33،
37
9
چرا وقتی داره گرون میشه از این راهکارها نمیدین , فقط برای ارزونی احساس خطر میکنید و کارشناس میشین
احمد: 1394/10/2607:51:24،
45
9
این نظر دلالانه نه کارشناسان
دلار ی دفعه 20 درصر رشد کنه نگران نمیشن 5 درصر افت کنه... مسوزه
چ انسانهای پلیدی پیدا میشه
ولى : 1394/10/2607:56:58،
32
9
من نمى دونم وقتى افزايشى ميشه هـيچكس نگران نميشه كاهـش كه پيدا ميكنه هـمه نگرانند مطمعن باشيد اقاى سيف اجازه كاهـش به زيره ٣٥٠٠ را نميده
پایین بالا: 1394/10/2608:10:41،
34
6
یعنی فقط زمانی که پایین میاد سیاست گذار باید بجنبه! وقتی بالا میره هزارتا دلیل میارن که نترسین بالا رفت، واسه سفرهای کریسمسه و ... است.
حالا که پایین میاد اقتصاد ضربه میخوره!
خدایا توبه
خدایا خودت به داد مردم برس!
خدایا پولهای بلوکه شده رو هاپولی نکنن!
خدایا مردم دیگه بردین
so: 1394/10/2608:13:17،
34
8
تبعات کاهش ارز باعث خوشحالی مردم . در حالی که افزایش نرخ ارز فقط باعث خوشحالی صادر کنندگآن و ثروتمند ان میشه .. به نظر تحلیلگر عزیز کدام بهتر است؟؟؟ جزو کدام دسته اید؟؟
ممد: 1394/10/2608:14:33،
33
9
حالاین دو زار آمد پایین صدای تحلیلگر ها در امد
بامرام: 1394/10/2608:19:42،
23
7
آخه آقایون تمام سرمایه گذاریشون با دلاره واسه این ناراحتن والا با ارزون شدن دلار مردم نفس راحتی میکشن ولی آقایون دق میکنن که به سرمایشون اضافه نشده خجالت اوره فقط بشینی ببینی کی ارزش پول کشورت میاد پایین تحلیل کارشناسی هم میکنه برام
ﻋﻠﻲ: 1394/10/2608:21:35،
17
7
ﺩﻻﺭ ﻭ ﺍﺭﺯ ﺳﻜﻪ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻋﺎﻗﺒﺖ ﻣﺴﻜﻦ ﺩﭼﺎﺭ ﻣﻴﺸﻪ،ﺁﻧﻬﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺩﻻﺭ ﻭ ﺳﻜﻪ ﺧﺮﻳﺪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻧﺪ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺍﺵ ﺭﺍ ﻫﻢ ﻣﻲ ﺑﻴﻨﻨﺪ،ﺩﻻﺭ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ،ﻳﻚ ﺳﺮﻱ ﺑﻪ ﺻﺮﺍﻓﻲ ﻫﺎ ﺑﺰﻧﻴﺪ،ﺍﻛﺜﺮ ﺁﻧﻬﺎ ﺧﺮﻳﺪ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ﻓﻘﻂ ﺩﻻﺭ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺭﻭ ﺩﺳﺘﺸﺎﻥ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺭﻭ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺑﻔﺮﻭﺷﻨﺪ.
کارآفرین: 1394/10/2608:21:56،
17
18
سلام به همه دوستان

منتظر دلار ارزان نباشید .
دلاری که 95% عرضه آن دست دولت است و دولت هیچ سودی در دلار ارزان ندارد به نظر شما ارزان میشود؟
دلار در محدوده 4000 تومان خواهد بود برای اینکه دولت بتونه بخشی از کسریشو جبران کند.
موفق باشید با تفکر درست
اقتصاددان: 1394/10/2608:26:44،
22
9
ٱخه کجای دنیا ارزش پول که بیاد پایین اقتصاد و وضع مردم خوب میشه.این مسلمه که دلار بشه ده هزار تومان10 درصد مردم پولدارونود درصد بدبختر از قبل میشن.ولی اگر دلار بشه هفتصد تومان برعکس.این کارشناس هم ماهارو احمق فرض کرده.
ناصر: 1394/10/2610:53:49،
15
6
در بهمن 30 میلیارد دلار پول میاد به حساب بانک مرکزی و این پول کمی نیست و سال بعد حدود 30 میلیارد دیگه و بقیه حساب ایران بصورت پول نیست و باید پروژه اقتصادی با کشورها ببنده.البته یه خبرهایی بود که قراره پول زیادش با روسیه برای خرید سوخوی 30 و سلاحهای دیگه بسته بشه! که قبل از امضای قرارداد باید ملت و نمایندگان فشار وارد کنن که اینکار انجام نشه! اولا که هنوز نیازهای اولیه تامین بشه،2 سال بعد میخرن! ثانیا باید دیگه دور روسیه وچین خط قرمز کشید دو کشوریکه زیانهای بیشماری به اقتصاد ایران وارد کردن و سلاح هم میخرین از آمریکا و فرانسه و المان بخرین.
محمد: 1394/10/2613:36:03،
13
7
این شرایط موجود دیگه چیه که نباید دلار پایین بیاد؟ بابا ملت بدبخت ایران که همه جور شرایطی رو تحمل کردن بزارین یه کم نفس بکشن تا کی باید تاوان اشتباهات بعضی ها یا شایدم تاوان پولپرستی و دزدی بعضی ها رو بدن ؟
بس کنین وای به روزی که خون ملت جوش بیاد اون وقت هر چی دلار جمع کردین و یک شبه ازتون میگیرن
خون مردم تو شیشه کردن تا کی؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار