کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا بانک مرکزی آمار چک‌های برگشتی را سانسور کرد؟

کدخبر:۱۸۷۷۷جمعه، ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸:۴۷۲۰۵۴ بازدید

حدود یکسال است که بانک مرکزی هیچ آماری از ارقام چک‌های برگشتی اعلام و منتشر نکرده است. هر زمان که آمارهای بانک مرکزی حاکی از این است که در ...
چرا بانک مرکزی آمار چک‌های برگشتی را سانسور کرد؟

بانک مرکزی درحالی در یکسال اخیر هیچ آماری از چک‌های برگشتی اعلام نکرده که تحلیلگران اقتصادی به نقل از مدیران بانکی از افزایش تعداد و میزان چک‌های برگشتی که نشانه تشدید رکود است، خبر می‌دهند.

حدود یکسال است که بانک مرکزی هیچ آماری از ارقام چک‌های برگشتی اعلام و منتشر نکرده است. هر زمان که آمارهای بانک مرکزی حاکی از این است که در شاخصی وضعیت نامناسبی وجود دارد، اقدام به عدم انتشار یا حذف آنها در آمارهایی که به صورت ماهیانه، فصلی و غیره می کند، دست می‌زند.

آخرین بار آذرماه سال گذشته بود که بانک مرکزی آمار مربوط به چک‌های برگشتی را منتشر کرد و پس از آن، انتشار این آمار متوقف شد. این اتفاق پس از ایجاد سامانه چکاوک صورت گرفت. محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی در این زمینه مطرح کرده بود که با راه اندازی این سامانه در مرحله اول روند چک‌های برگشتی افزایشی خواهد بود.

دلیل این امر این است که وضعیت چک‌های بلامحلی که صادر و برگشت خورده است، کاملا مشخص می‌شود و آمارها به صورت دقیق در سامانه قرار می گیرد و با این اقدام آمارهایی که تا آن زمان پوشش داده نشده بود، تحت پوشش آماری بانک مرکزی قرار می گرفت. بر این اساس به نظر می رسید که با افزایش تعداد چک های برگشتی مشخص شده در این سامانه، بانک مرکزی انتشار آمارهای آن را متوقف کرد. 

حال پس از گذشت یکسال از بانک مرکزی خبر می رسد که این بانک گزارش جدیدی از چک‌های برگشتی آماده کرده که به‌زودی و پس از تائید نهایی و احتمالا در هفته آینده منتشر خواهد شد. این گزارش در حال حاضر در انتظار تائید نهایی قائم مقام بانک مرکزی است.

این در حالی است که یک مقام آگاه در بانک مرکزی به خبرنگار مهر درباره دلیل عدم انتشار آمار چک های برگشتی طی ماه های گذشته عنوان کرد: آمارهایی که پیش از این توسط اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی منتشر می شد، دارای نواقص و ایراداتی بود و حال با رفع این نواقص قرار است آخرین آمارها بزودی منتشر شود.

وی افزود: بانک مرکزی، بانک‌ها را ملزم به ارائه جزئیات آمارهای صدور و برگشت چک ها کرده است و باید تمامی آنها را به صورت دقیق در سامانه منتشر کنند و با این روش کسری های مربوطه رفع شده و صحت آمارها تائید شده است.


حذف آمارهای منفی از سایت بانک مرکزی

شاهد این مدعی که با منفی شدن روند برخی از آمارها، بانک مرکزی انتشار آن را متوقف می‌کند، همان توقف انتشار آمارهای مطالبات معوق بانکی و گزارش سه فصل اخیر رشد اقتصادی توسط بانک مرکزی است. این بانک در سال 86 که به ناگهان مطالبات معوق بانکی اوج گرفت، انتشار آمارهای مجزای معوقات بانکی را در دو آمار دیگر یعنی خرید دین و اموال معاملات ادغام کرد و از آن زمان به بعد انتشار این آمار مستلزم این است که یکی از مسئولان بانک مرکزی آماری را از آن اعلام کند.

نمونه دیگر توقف انتشار آمارهای مربوط به رشد اقتصادی است. در دولت گذشته هم بانک مرکزی با منفی شدن روند آن انتشار آن را متوقف کرد و طی دو سال گذشته با رو به رشد شدن روند آن دوباره انتشار این آمار از سرگرفته شد، اما حال دوباره با رو به نزول گذاشتن رشد اقتصادی به دلیل رکود اقتصادی شدیدی که در کشر حاکم است، بانک مرکزی انتشار آمارهای خود را در این زمینه متوقف کرده و آمارهایی که در این زمینه وجود دارد، توسط قائم مقام این بانک اعلام شده است. 

چک‌های برگشتی هم از این قاعده مستثنی نیست و طی یکسال اخیر جای آن در آمارهای ماهانه اقتصادی بانک مرکزی که در کنار آمارهای سفته و برات صادر و واخواست شده منتشر می شد، خالی است. 

دبیرکل بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که در حدود چهار سال 22.7 میلیون برگ چک برگشت خورده است. میزانی که البته براساس آخرین به روز‌رسانی آماری بانک مرکزی در آذرماه سال 1393 حاکی از برگشت حدود 4.5 میلیون برگ چک در 9 ماهه ابتدایی سال گذشته بود. وی در مصاحبه ای دیگر گفته بود: در سال ٨٤، یک میلیون چک برگشتی، سال ٩٢، پنج میلیون و در سال ٩٣، شش میلیون برگ چک برگشتی داشتیم.

با این وجود کارشناسان اقتصادی می گویند که به دلیل وضعیت رکودی شدیدی که در اقتصادی کشور حاکم است، میزان چک های برگشتی هم افزایش یافته و این به دلیل عدم اعتماد فعالان اقتصادی به وضعیت بازار و اقتصاد کشور است.


چک برگشتی‌ها زیاد شد

حیدر مستخدمین حسینی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر این موضوع را که بانک مرکزی به دلیل افزایش میزان ارقام مربوط به چک‌های برگشتی آمارهای آن را از روی سایت خود حذف کرده است تا وضعیت رکودی که ارتباط مستقیم با تعداد چک‌های برگشتی دارد، مشخص نشود را تائید کرد و گفت: در بررسی شرایط رکودی این موضوع که روند مناسبات اقتصادی با تعادل به پیش می رود یا خیر، حائز اهمیت است. 

معاون اسبق بانک مرکزی و وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از ابزارهای نشان دهنده روند تعادلی اقتصاد این است که ابزارهای مبادلات اقتصادی روندی معیوب به خود نگیرند، افزود: یکی از این ابزارها چک‌های برگشتی و سفته های واخواست شده است که روند آن در تجارت بسیار مهم است. 

وی با اشاره به اینکه میزان چک‌های برگشتی در سال 93 نسبت به سال 92 براساس آمارهای بانک مرکزی افزایشی بوده است، تصریح کرد: براساس اطلاعات جسته و گریخته اعلام شده توسط بانک‌ها، در سال 94 روند چک‌های برگشتی افزایش یافته و این وضعیت نشان دهنده تشدید رکود است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی، کاهش حجم تجارت و عدم روند صحیح ابزارهای معاملات اقتصادی از جمله واخواست چک‌ها را از نشانه های رکود ذکر و بیان کرد: حذف انتشار برخی از آمارها و عدم ارائه اطلاعات صحیح و به موقع بانک مرکزی از روی سایت این بانک، نشان می دهد که وضعیت نامطلوب است، از جمله اینکه بانک مرکزی پیش از این هر سه ماه یکبار وضعیت رشد اقتصادی را اعلام می‌کرد که هم اکنون آن را متوقف کرده است. همچنین آمارهای مربوط به وضعیت اوراق بهادار و غیره نیز به همین نحو است.

مستخدمین حسینی اضافه کرد: با عدم انتشار آمارها، بانک مرکزی نمی تواند ورودی به اعداد و ارقام واقعی داشته باشند در حالی که انتشار چنین آمارهایی در تحلیل های اقتصادی بسیار موثر است. عدم ارائه اطلاعات در سایت بانک مرکزی نه تنها به شایعات دامن می زند بلکه مسائلی هم مطرح می شود که ممکن است واقعیت نداشته باشد، این در حالی است که لازم است مسئولان با انتشار آمارها جلوی شایعات را بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه عدم انتشار آمارها به این دلیل است که روند چک‌های برگشتی صعودی بوده است، عنوان کرد: یکی از علائم تشدید رکود همین برگشت خوردن چک‌ها است که در حال حاضر در اقتصاد ما رخ داده است؛ کما اینکه برخی از مدیران بانک‌ها نیز به اینکه وضعیت چک‌ها مطلوب نیست اذعان کرده اند اما به هر حال باید آمارها متمرکز شود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی تاکید کرد: دولت باید برنامه مدونی برای رشد اقتصادی و خروج از رکود داشته باشد، در غیر این‌ صورت همچنان با بحران افزایش چک‌های برگشتی مواجه خواهیم بود. افزایش چک‌های برگشتی هیچ‌گونه سنخیتی با رشد اقتصادی ندارد.

وی یکی از پارامترها و علائم رشد و توقف رکود را افزایش یا کاهش چک‌های برگشتی دانست و تصریح کرد: دو بسته خروج از رکود و تسریع رونق اقتصادی دارای اشکالات زیربنایی زیادی بود و به دلیل اینکه تنظیم آن با تعجیل انجام شده بود، از کارآیی لازم بر خوردار نبوده و تغییری را در اقتصاد کشور ایجاد نکرده است. 

مستخدمین حسینی گفت: از سال 88 به بعد آمار چک‌های برگشتی روندی تصاعدی به خود گرفت و چک‌های برگشتی نه‌تنها به‌ لحاظ تعداد رشد بالایی داشتند بلکه چک‌ها با ارقام بسیار بالایی برگشت خورده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سید: 1394/10/2515:40:13،
32
24
بخاطر لورفتن درآمد بانک مرکزی چک های برگشتی را اعلام نمیکند چونکه برای هر چک6700 برای رفع سواثر میگیرنند هنگام زدن برگشت مبلغی هم از حساب کسر می کنند حساب کنید درآمد بانک مرکزی را.........؟
ناشناس: 1394/10/2518:57:12،
35
21
زمانی که اقای روحانی روی کار امد و سیف را ریس بانک مرکزی کرد که فردی است که کارنامه بسیار بدی دارد و بدتر از بهمنی همان موقعه مشخص شد اقتصاد در دولت بدتر از قبل خواهد شد و نتیجه ان دلار 3800 و کاهش تورم دروغین و گرانی شدید و کاهش سود بانکی با بی تدبیری و حذف یارانه ها وووو...رکود در کشور...یک مشکل اصلی در کشور انتصاب مدیران بی کفایت و برکناری و استیضاح مدیران با کفایت مثل فرجی دانا و توفیقی و ...است که بورسیه های غیر قانونی فرزندان مسولین را افشا کردند و اقای روحانی هم فردی بی کفایت را جایگزین کرد و پرونده بدون برخود جمع شد....
من: 1394/10/2600:27:39،
18
15
قربان مشکلات اساسی اقتصاد مملکت رو گردن یک فرد نندازید !
مملکتی که حدود 3 سال تورم بیش از 40 درصد در سال رو تجربه کرده بود و قبل از اونهم تورمش در سال زیر 15 درصد نبوده, انتظار نداشته باشید وضع اقتصادیش گل و بلبل باشه. همین که مثل ونزوئلا نمیریم تو صف دو کیلومتری بایستیم برای خرید سبزی باید کلاهمون رو بندازیم بالا.
رکود در وضعیت فعلی مملکت ما کاملا طبیعیه و فعلا حتی به نیمه عمر خودش هم نرسیده. حداقل 2 سال دیگه ما درگیر رکود خواهیم بود.
میدونستید: 1394/10/2515:58:31،
46
22
ماهیت دولتها درایران همه یکسانه فقط دکور وظاهراونها باهم فرق داره.
نیما: 1394/10/2516:25:48،
43
21
با سلام
نیما ۴۵ ساله از تهران
من از سال ۷۵ دست چک دارم و در چندین بانک دسته چک و حساب دارم و هیچوقت چکم برگشت نخورده تا به پارسال که ۲ تا چکم به خاطر رکود و... برگشت خورد
خدا لعنت کنه بانی و مقصرهای اصلی را
انسان: 1394/10/2516:27:50،
48
14
بانک مرکزی خودش آخر کلاه برداره
زندگیمون سانسور نشه صلوات

آرش: 1394/10/2516:36:23،
30
30
به نظر من اگه آمار چكهاي پاس شده رو بدن خيلي راحت تره
چون بالاي ٧٠ درصد چك ها پاس نميشه
اكثر چكهاي پاس نشده مبالغ خرد و زير ١٠ ميليون تومنه تا براي گيرنده چك ارزش نداشته باشه وقت بزاره واسه شكايت
صادر كننده برگ چك بانك هست و بانك بايد مسوليت پرداخت مبلغ چك رو به گردن بگيره تا به همه دفترچه چك نده و دسته چك ها از دست جوجه كلاهبردارا جمع شه
amir: 1394/10/2516:56:32،
43
18
چون اگه واقعیت رو بگن دیگه کسی جرات نمی کنه
چک از برادرشم قبول کنه ودیگه بانکها...............
فرزاد: 1394/10/2517:08:33،
37
22
اقا جان اقتصاد کشور بیمار است ، اختلاص ، تحریم ، دزدی در سازمانها، بی کفایتی مدیران . ۸ سال سیاه .

همه این باعث میشه امار چک های برگشتی بر بالا
شهروندان صبور: 1394/10/2517:50:39،
24
19
سود بانکها را پایین بیاورید اقتصاد نابود شد , سود را ۶% کم کنید, البته اگر احتمالا ورشکست نشدید .
راضی: 1394/10/2518:08:56،
23
22
به هزار و یک دلیل
جمشیدیان: 1394/10/2518:27:47،
26
25
چون آمار برگشتی ها سر به فلک کشیده و قانون دادگاه هم بی تفاوت شده لذا کلاهبرداری زیادی شکل گرفته است چون کسادی فراگیر شده است کاسب ناچار است به همین چک های بی اعتبار اعتماد کند
س.ش: 1394/10/2520:17:59،
22
18
دوستان مطلع
من یک چک بابت فروش اعتباری و تلفنی طلا از کسی دارم که برگشته بنظرتون دادگاه حقوقی رای توقیف و مزایده ی مال بدهکار رو میده ++
یا بدلیلی رد میکنه؟----
عاشق امریکا: 1394/10/2520:31:26،
23
20
در اخبار بیست و سی دقیقه وقتی نشان میدهد که بانکها به شر خر مراجعه میکنند ، دلیل بسیا ر خوبی برای بی ارزش شدن
چک میباشد ،
الان بقول یک کاسب قدیمی ، اگر کسی را قبول داری بهش نسیه بده ، روی چک حسابی باز نکن ،
که هیچ قدرت وصول شدن پشت این برگه نیست
اگر بانکها از اشخاص سند ملکی گرو بگیرند و بعد دسته چک بدهند و خودشان تعهد پرداخت چک را بعهده بگیرند و در صورت برگشت و عدم پرداخت توسط صادرکننده نسبت به وثایق اقدام کنند مطمین باشید هم کلاهبرداری کم خواهد شد و هم رونق
به بازار باز خواهد گشت ، این کار در سال 1965 در اروپا و امریکا رواج پیدا کرده ، و چیزی تحت عنوان چک برگشتی
را فقط سالخورده ها بیاد دارند ،ولی متاسفانه پسر 8 ساله دوست من که یک کاسب است مراحل اقدام برگشتی چک را
به پدرش یاداوری میکرد که پدر میگفت شبها از بس در خانه با وکیل راجب چک برگشتی حرف زدم ، این پسر یاد گرفته
H: 1394/10/2522:18:48،
26
22
تو ایران انسان باید درمانده‌ باشه که چک قبول کنه.
بازار: 1394/10/2523:04:19،
18
15
آمار چک برگشتی رو در بازار و کاسبها مشهوده احتیاج به بانک مرکزی نداره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما