کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قیمت بالای راحت بودن !

کدخبر:۱۸۷۷۴جمعه، ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳:۴۷۷۷۷۰ بازدید

شاید همین حالا که درحال خواندن این گزارش هستید؛ روی مبلی نشسته یا لم داده باشید! برای چند لحظه هم که شده، لطفا خواندن این گزارش را ...
قیمت بالای راحت بودن !

 شاید همین حالا که درحال خواندن این گزارش هستید؛ روی مبلی نشسته یا لم داده باشید! برای چند لحظه هم که شده، لطفا خواندن این گزارش را متوقف کنید و به روزی فکر کنید که برای خرید همین مبل، چه دو دو تا چهار تایی که نکردید و از چه انتخاب‌های اولویت‌داری نگذشتید تا به مرحله خرید برسید.

شاید شما هم از آن دست همشهریانی باشید که پرداخت پول برای خرید نشستنگاه! را یک رفتار اقتصادی عبث و بیهوده می‌پندارید. البته شاید حق با شما باشد. ولی رونق روزافزون بازار مبل ایران، روی این فرضیه خط بطلان می‌کشد. امروز، بازار مبل، در تسخیر پول و سرمایه است. بازاری که تمام اسکلت‌بندی و ابر و اسفنج و پارچه و پایه و... مبل‌های آن؛ روایتگر این واقعیت اقتصادی است که: هر چه پول بدهی، همان قدراش می‌خوری!


کالایی برای نمایش توان اقتصادی

اگر تاکنون‌گذرتان به یکی از کاخ موزه‌های شهر تهران افتاده؛ شاید ذهن‌تان بیش از هر کالای تجملاتی و تشریفاتی موجود دیگری، مدت‌ها به مبل‌های آن کاخ مشغول شده باشد. مبل‌های سلطنتی که بابت خرید آنها از کشورهای تولیدکننده اروپایی؛ میلیون‌ها تومان پول با ارزش پولی سال‌های دور، از جیب مردم ایران پرداخت شده است. از آن سال‌های دور که بگذریم و برسیم به همین دی ۱۳۹۴؛ درمی‌یابیم که کالایی به نام مبل، در گستره معرفی توان اقتصادی افراد و اقشار مختلف اجتماع، ایفاگر نقش نخست است. رفتارشناسان اجتماعی، به این نتیجه رسیده‌اند که شهروندان یک جامعه رو به رشد و توسعه اقتصادی، برای نشان دادن و معرفی توان بالای مالی و خرید خود؛ روش خرید کالا را انتخاب می‌کنند. در این چرخه خرید، پیداترین و کامل‌ترین کالایی که می‌تواند معرف توانمندی مالی افراد باشد، مبل است. این گروه از رفتارشناسان معتقدند که بسیاری از اقشار جامعه، ناتوانی اقتصادی خود را پشت مبل‌هایی پنهان می‌کنند که توان خرید آنها را نداشته‌اند ولی برای سرپوش گذاشتن روی این ناتوانی مالی و ضعف اقتصادی، با دریافت وام یا قرض گرفتن از این و آن؛ یک دست مبل گران‌قیمت، تهیه و خریداری می‌کنند تا ویترینی برای نشان دادن قدرت بالای خرید و بنیه قوی اقتصادی آنها باشد!


قیمت بالای نشستن! 

اگر شما خواننده عزیز، کارمند یا کارگر یا حتی خبرنگار هستید و سودای خریدن مبل را در سر خود می‌پرورانید؛ باید در نظر داشته باشید که کمترین و پایین‌ترین رقمی که بابت خرید یک دست مبل راحتی ساده ۷ نفره، شامل یک کاناپه، دو مبل یک نفره و یک مبل ۲ نفره باید بپردازید؛ بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است. مبل ساده یعنی مبلی که دارای کلاف‌بندی قرص و محکمی است. ولی از مواد اولیه ارزان‌قیمتی تهیه شده است. موادی مانند ابر و اسفنج و پارچه و البته نوع دوخت و مدل. البته هنوز هم می‌شود در اطراف میدان امام حسین(ع) یا همان خیابان معروف مازندران؛ با پرداخت ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان؛ یک دست مبل راحتی! را خریداری کرد. مبل‌هایی که بر خلاف اسم‌شان، به هیچ وجه راحت نیستند و پس از یکی دو ماه استفاده از آنها، به این نتیجه می‌رسیم که به قول آن ضرب‌المثل انگلیسی؛ ما آنقدر پولدار نیستیم که جنس ارزان بخریم! 

این یک واقعیت در گستره بازار مبل است که برای نشستن راحت و راحت نشستن؛ باید پول‌کلانی پرداخت کرد. قیمت بالای نشستن، زمانی خودش را به رخ می‌کشد که فقط یک‌بار برای همیشه، به بازار مبل ایران، واقع در یافت‌آباد تهران سری بزنید. در یک گشت وگذار و یک پاساژگردی کوتاه، کمترین رقمی که نفس‌تان را به شماره می‌اندازد، ۳ میلیون تومان است! آن هم فقط برای خرید یک مبل نیم‌ست کلاسیک. اگر کمی به این گردش ادامه دهید، باید آمادگی بی‌اختیار باز شدن دهان‌تان را هم داشته باشید! برای اینکه ناگهان، خودتان را پشت ویترینی می‌بینید که درون آن، ۲ عدد صندلی و یک کاناپه ایتالیایی، به تماشای شما نشسته‌اند و قیمت‌شان، ۲۵ میلیون تومان است! نگارنده با یکی از تولیدکنندگان مبل بازار یافت‌آباد، در یک سفر هوایی همراه بوده و پس از گل انداختن صحبت، این تولیدکننده اعتراف کرده که چنین مبل‌های گران‌قیمتی، حاصل هنرمندی تولیدکنندگان جوان ایرانی است! و برای اینکه هیچ تفاوتی از هیچ لحاظ با نمونه‌های مشابه غربی و اروپایی ندارند؛به عنوان مبل‌های اروپایی به فروش می‌رسند! راست و دروغ این مطلب، بر گردن همان تولیدکننده است. بالاترین رقمی که از طرفی، شاید مناسب‌ترین رقم برای خرید مبل از سوی کسانی که در جیب یا کارت بانکی‌شان میلیون‌ها تومان موجود است؛ مبلغ ۳۰ میلیون تومان است. این رقم را خریداران این کالا، باید برای خرید یک دست مبل ۷ نفره استیل، با روکش پارچه‌ای ترک، کلاف‌بندی صنعتی، کنده‌کاری هنری، فوم و اسفنج درجه عالی بپردازند.


وارداتی بودن مواد اولیه، دلیل اصلی گرانی مبل 

یکی از قدیمی‌ترین صاحبان نشان(برند) مبل ایرانی که هم‌اکنون در بازار شماره یک مبل یافت‌آباد، مشغول فروش مبل‌های وارداتی و گران‌قیمت است؛ در یک گفت‌وگوی تلفنی به خبرنگار صمت می‌گوید: وقتی ما هر تکه از مبل را از کشوری وارد می‌کنیم، طبیعی است که قیمت آن نیز بالا باشد. در بازار مبل ایران، آنچه اتفاق می‌افتد، مونتاژ است، نه تولید. البته نه اینکه تولید نداشته باشیم، ولی مبل‌های گران‌قیمت ما، مبل‌های تولیدی صرف نیستند و ما مواد اولیه آنها را از چین و ترکیه و گرجستان، وارد می‌کنیم. به عنوان نمونه، چوب‌های باکیفیت دارای خاصیت رطوبت‌زدایی؛ از گرجستان وارد می‌شود. یا ورق طلا را از چین خریداری و وارد بازار مبل می‌کنیم. دلیل واردات، بی‌کیفیتی مواد اولیه ایرانی است. باید بگویم که ما به عنوان قدیمی این حرفه، نمی‌توانیم هیچ ضمانتی بابت کیفیت مبل ایرانی به مشتری بدهیم. برای اینکه ایران، فقط در صنعت فوم خودکفا شده است! در بخش پارچه نیز، به دلیل پایین بودن تراکم پارچه‌های ایرانی، مجبوریم پارچه‌هایی با تراکم بالا را از ترکیه وارد کنیم. همه این موارد دست به‌دست هم می‌دهد که پایین‌ترین مبلغ مبل، همراه با سرویس غذاخوری کلاسیک ۸ نفره موجود در بازار مبل حدود ۱۴ میلیون تومان قیمت داشته باشد. یا یک دست مبل استیل همراه با غذاخوری که ۲۹ میلیون قیمت دارد، در مدت حراج فصلی، مبلغ ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بفروش می‌رسد. البته ما مبل ۵۸ میلیونی تومانی نیز داریم که مشتریان ویژه‌ای دارد.

 

قیمت مبل، میل نشستن ندارد! 

آنچه از واقعیت بازار مبل ایران قابل درک است؛ تمایل نداشتن قیمت این کالا، به فرو نشستن و کاهش پیدا کردن است. امروزه، بنا به گفته بسیاری از صنعتگران و فعالان عرصه صنعت مبل‌سازی؛ اگر قیمت مبل‌های خارجی در بازار مبل ایران درحال فوران کردن است؛ جدای از کیفیت غیرقابل انکار مواد اولیه اینگونه از مبل‌ها، به دلیل هنر کنده‌کاری هنرمندان این بخش از مبل‌سازی است. هنری که اگر روزی فرصت عرض اندام روی مبل‌های تولید ایران را نیز پیدا کنند؛ بی‌تردید نشان‌دهنده این واقعیت خواهد بود که درخت کیفیت مبل‌های ساخت وطن نیز قد کشیده است. به امید روزی که بالاترین قیمت‌ها، از آن مبل‌های باکیفیت ساخت ایران باشد.
 


قاسم امیری - گروه تجارت / صمت

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حامد: 1394/10/2512:51:00،
118
20
ضمنا این نکته رو توجه کنید که مبل و یا میزی که داخل مغازه برای نمایش گذاشتن کاملا متفاوت از اون چیزیه که تحویل میدن...اونی که تو مغازس خیلی شیک تر و با موارد بهتری ساخته شده...مواظب باشید گول نخورید
امین: 1394/10/2518:10:47،
18
13
من مه اومدم تهران نعمت اباد واسه شهرستان دو دست مبل خریدم دقیقا همونو برداشته بود نایلکس کرده بود داد بهم
علی: 1394/10/2609:53:23،
12
11
دقیقا همینطوره. از مشهد مبل خرید. اون مبل و میزی که برام فرستدن قیافه اش با اونی که توی مغازه بود همسان بود ولی از نظر کیفیت از زمین تا آسمون فرق داشتن.
مارال: 1394/10/2512:55:29،
64
11
جمله آخر رو اصلاح میکنم...
به امید روزی که بالاترین کیفیت ها از آن مبل های ساخت ایران باشد.
d: 1394/10/2513:09:27،
119
11
آدم اگه مشغله فکری نداشته باشه رو سنگ هم بشینه لذت میبره ولی اگر از نظر روحی حال آدم خوب نباشه گرونترین مبل هم احساس راحتی به آدم نمیده. البته تو بیشتر خونواده های ایرانی نه آسایش فکری هست نه پول برای خرید مبل راحت
ناشناس: 1394/10/2513:16:23،
83
17
سیاست افزایش قیمت دلار توسط دولت پدر مردم را در اورده مردم را فقیر و قدرت خرید را کاهش داده و کشور را به شدت در رکود فرو برده...
صالح از گرگان: 1394/10/2516:52:32،
28
14
چشم و به هم چشمی و زندگی فرضی و حرص و آز و طمع بیشتر پدر مردم و در آورده!
احسان: 1394/10/2517:56:34،
30
12
این دولت اصلا سیاست افزایش قیمت دلار نداره دولت قبل دلار رو سه برابر کرد!!! این دولت تا به اینجا نوسان زیر 200 تومن در بازار ارز داشته که با وضعیت اقتصای کشور شاهکاره کمی انصاف داشته باشیم
Amir: 1394/10/2513:29:10،
23
17
تو بازار ایران هیچ برند مطرحی از مبل های اروپایی و تورک نیست و همشون تولید داخلی و از جنس های چینی است فقط بنام برند به خورد ملت میدن چون نه بازرسی هست نه احساس مسولیتی و فقط بفکر سود پلان هستند.
مردم: 1394/10/2513:50:48،
19
12
موافقم ۰کسربوجه دولت را باید مردم بپردازند
Pepan: 1394/10/2515:07:32،
25
17
تا ۵ سال پیش امکان راحت زیستن بود...اما نمیدونم چرا این مسولین کشور ملت رو مسخره خودشون کردن تا من کارگر جمعه ها هم برم سر کار..من چطور میتونم از این مملکت راضی باشم؟
چرا تو این ۶ ماه اخیر تمامی حامل های انرژی ۳ برابر افزایش داشته...مدرک دارم نگین که بدون مدرک حرف میزنم...
چرا عمرمون رو اینطور باید هدر بدیم..تورم به چی میگن ..به ما هم توضیح بدین
پرهام 9١: 1394/10/2516:42:24،
21
18
من هم با اقای حامی موافقم چون کارهایی که تولید شده و به نمایش گذاشته میشه بسیار عالی هست ولی به محض گرفتن بیعانه از مشتری هر چی جنس بنجل و بدرد نخور دارن برات سفارشت رو درست میکنن.متاسفانه ایرانی جماعت اصلا به کیفیت فکر نمیکنه و فقط میخواد جیب خودش رو پر کنه.
جعفر: 1394/10/2516:45:23،
26
14
اقای وارد کنند بیا برو در شهرستانهای ایران دور بزن حتی در روستای ایران باکیفیت ترین مبل را تولید می کنند بهترین چوپ درایران است . گردو راش وغیره من خودم 8 سال پیش در یکی از بخشهای دامغان بنام تویه دروار رفتم یک دست مبل بقول شما فرانسوی ویک دست ناهار خوری 8 نفره بسیار زیبا و منبعد کاری بادست وباقیمت مناسب خریدم وسازنده اش می گفت ما این مبل ها را می فرستیم تهران وازانجا به کشور اروپای می رود پس ما می توانیم وامکانات داریم چون برای شما واردات کننده سود بیشتری دارد نمی خواهید و تو سر جنس ایرانی می زنید ایران استعداد اینرا دارد بزرگترین کشور تولید کننده صنایع دستی جهان بشود وجای فروش نفت را بگیرد اگر مسولین بلند فکر و اینده نگر باشنند .
internet: 1394/10/2517:11:46،
32
9
البنه که از یکی از قدیمی ترین ها مصاحبه کنین ؟؟؟!!! که مار خورده اژدها شده مبل زیر 10 م براش سودی نخواهد داشت که این طوری گنده حرف میزنه بله قبول دارم تعدادی از اجناس اولیه وارد میشن ولی ایران به مبل به استرالیا هم صادر می کنه بعضیا اگه تو مبلی سو بل سود نخورن نمیفروشن
حمید: 1394/10/2521:06:26،
19
13
ما که سی سالمون شدو نفهمیدیم کسری بوجه دولت وچرا مردم باید بدن،بعدشم اگر خرج خودمون میشد زور نداشت
حرف مردم: 1394/10/2523:01:56،
16
9
لطفا شهرستانی های عزیز گول کلاهبردارهای یافت آباد رو نخورن ، سیاستشون اینه که جنس با کیفیت رو تو نمایشگاه های دوره ای شون تو شهر های مختلف یا نمایشگاه خودشون در تهران نشون میدن و جنس آشغال براتون میسازن. چون میدونن شما وقت تحویل گرفتن جنس تهران نیستی . پولش رو هم که یا وقت قرار داد یا قبل از ارسال جنس ازتون گرفتن... هر چند مبل خوب خودش رو طی مدت زمان نشون میده پس از شهر خودتون و از جای شناخته شده و معتبر خرید کنید.
اشکان: 1394/10/2523:51:28،
15
11
دوستان عزیز اگرقصد خرید مبل رو دارید فقط کافیه یک بار به شهرک صنعتی قلعه میر واقع در رباط کریم سر بزنید یکی ازدوستان بنده اونجا کارگاه دارند بخدا میگه میان از اینجا برای بازار مبل مبل میبرند با قیمت کذایی میفروشند فقط یکبار به اونجا کافیه سر بزنید قیمت ها نسبت به کیفیت عالیه وارزان

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار