کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازارهای سکه و ارز گرفتار تناقض شدند

کدخبر:۱۸۷۴۳پنجشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۰:۳۵۱۹۰۹ بازدید

در این روزها، بازارها وضعیت متناقضی دارند؛ در حالی که دلار در حال نوسان‌های شدید است و تغییرات روزانه‌اش حالت زیگزاگی دارد، بازار سکه در ...
بازارهای سکه و ارز گرفتار تناقض شدند

در این روزها، بازارها وضعیت متناقضی دارند؛ در حالی که دلار در حال نوسان‌های شدید است و تغییرات روزانه‌اش حالت زیگزاگی دارد، بازار سکه در نقطه مقابل این بازار، به‌طور محسوسی در حال حرکت به سمت پایین است. روز چهارشنبه، دلار در ادامه این روند،‌ حرکات رفت و برگشتی خود را ادامه داد و نهایتا روی قیمت 3 هزار و 660 تومان ایستاد که 20 تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. به این ترتیب شاخص ارزی در 3 روز گذشته 60 تومان از ارزش خود را از دست داده است. از آن‌سو روز گذشته، سکه نیز سومین افت کانالی پیاپی را تجربه کرد و با 11 هزار تومان کاهش به 932 هزار تومان رسید.

به گزارش دنیای‌اقتصاد، افت این دو دارایی گرانبها در حالی صورت گرفته است که ذهنیت و رفتار معامله‌گران در دو بازار متفاوت است. در بازار ارز، دسته‌ای که تعداد بیشتری از معامله‌گران را تشکیل می‌دهند، اعتقاد دارند که دلار در یک مسیر کاهشی قرار گرفته است. دسته دوم بیشتر خالی‌فروشان ارزی هستند که اعتقاد دارند تا پیش از اجرایی شدن بر جام روند بازار صعودی نخواهد بود، ولی پس از آن بازار به حالت عادی خود بازخواهد گشت. در این وضعیت گروه سومی نیز در بازار هستند که اعتقاد دارند بازار می‌تواند، تا پیش از لغو تحریم‌ها افزایش قیمت را تجربه کند. تمایز این 3 دیدگاه تا حد زیادی نشان‌دهنده آن است که تناقض درونی بازار تا چه مقداری زیاد و روند قیمتی دلار تا چه میزانی نامشخص است. این در حالی است که در بازار سکه عموم معامله‌گران اعتقاد دارند که سکه در مسیر کاهشی قرار گرفته و در حال بازگشت از راه افزایشی است. به‌طور خیلی خلاصه می‌توان گفت تکلیف در بازار سکه مشخص، اما در بازار ارز نامشخص است.

فراز و فرود شاخص ارزی

چهارشنبه، شاخص بازار ارز چند رفت و برگشت قیمتی متوالی را تجربه کرد تا سردرگمی معامله‌گران ارزی بیش از پیش افزایش یابد؛ با این حال افت ساعات انتهایی روز و پس از تعطیلی بازارهای رسمی کمی دیدگاه بازار را به سمت کاهش بیشتر قیمت سوق داد. در پنجمین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 680 تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به روز سه‌شنبه نداشت. مدت کمی از شروع بازار نگذشته بود که این ارز کاهش خود را آغاز کرد و تا قیمت 3 هزار و 670 تومان پایین آمد. این روند کاهشی ادامه یافت تا اینکه شاخص ارزی به قیمت 3 هزار و 660 تومان رسید. پس از رسیدن به این قیمت، خریدهای ارزی افزایش یافت و دلار توانست تا نرخ 3 هزار و 673 تومان رشد کند؛ اما این نیز پایان کار دلار نبود و این ارز بار دیگر در مسیر کاهشی قرار گرفت تا اینکه سرانجام با قیمت 3 هزار و 660 تومان به کار خود پایان داد. پس از این در ساعات انتهایی روز در بازار غیررسمی قیمت‌های پایین‌تر از این نیز در حال ثبت شدن بود، هرچند که بار دیگر قیمت بالا آمد و به سوی محدوده 3 هزار و 660 تومانی حرکت کرد.

فعالان باتجربه بازار، نوسانات کاهشی و افزایشی اخیر را ناشی از تناقض دیدگاه‌ها و رفتارهای معامله‌گران در بازار ارز دانسته‌اند. در این اوضاع،‌ تقابل این دیدگاه تقریبا اثرگذاری هر دسته از معامله‌گران را کاهش داده است. در 2 روز اخیر، زمانی که قیمت دلار به 3 هزار و 660 تومان برخورد کرده است، معامله‌گرانی که اعتقاد به بازگشت قیمت داشته‌اند، وارد بازار شده‌اند و با خریدهای خود قیمت را بالا برده‌اند. این در حالی است که زمانی که قیمت به سمت کانال 3 هزار و 700 تومان حرکت کرده است، فروش در بازار ارز افزایش یافته است.

استدلال‌های متناقض

این روزها در بازار ارز بیم و امید خاصی وجود دارد. در حالی که برخی معامله‌گران بیم این را دارند که منابع ارزی آزاد شده وارد بازار شود و قیمت را در جهت کاهشی قرار دهد،‌گروه دیگری به این امید دل بسته‌اند که بازار پس از اجرایی شدن برجام به حالت عادی خود برگردد و تحت‌تاثیر کاهش قیمت نفت به محدوده قیمتی بالاتری نیز وارد شود. تحت‌تاثیر تفکرات این‌چنینی، اکنون رفتار و ذهنیت معامله‌گران یکسان نیست، به‌طوری‌که برخی از آنها خریدارند و برخی دیگر فروشنده. البته خریداران بعضا کسانی هستندکه در روزهای قبل دچار ضرر شده‌اند و اکنون قصد دارند حداقل بخشی از ضرر خود را جبران کنند. طرز تفکرهای متناقض موجب شده که سردرگمی بازار و معامله‌گران بیش از پیش افزایش یابد و در این میان قیمت با نوسانات غیرمنتظره در یک دامنه حدودا 30تومانی حرکت کند.

سکه در سرازیری

با این حال، وضعیت بازار سکه از لحاظ نوع تفکر با بازار ارز کاملا متفاوت است و تکلیف معامله‌گران در این بازار تا حدی روشن است. از روز یکشنبه که روند سکه کاهشی شده است، این فلز گرانبها به‌طور مرتب کانال‌ها را یکی پس از دیگری پس داده است. پایین آمدن اونس از مرز هزار و 100 دلار و افت دلار از کانال 3 هزار و 700 تومانی دو عاملی بودند که به افت سکه کمک کردند.

سکه که در ابتدای هفته جاری به بالاترین قیمت خود از اردیبهشت‌ماه رسیده بود، از روز یکشنبه در مسیر کاهشی قرار گرفت، ولی افت بیشتر از روز دوشنبه شروع شد. این فلز گرانبها در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دو کانال قیمتی پایین آمد تا افت روز چهارشنبه، سومین افت کانالی آن باشد. به این ترتیب سکه که در 19 روز ابتدایی دی‌ماه در مسیر افزایشی قرار گرفته و به سقف قیمتی خود از دومین ماه بهار رسیده بود، از بیستمین روز دی‌ماه در مسیر کاهشی قرار گرفت تا راه رفته افزایشی را بازگشته باشد.

 
بلیط هواپیمادیدگاه ها

bahman: 1394/10/2408:35:25،
29
19
دلار میاد پایین خوبم میاد پایین


اما واویلا نزدیکای عید از الانم گرون تر میشه.............
خسرو: 1394/10/2410:20:01،
34
13
نخیر فنرشو برای سال بعد فشرده نگه میدارن.چون نزدیک عیدم انتخابات هست! بهترین فرصت خرید دلار شاید 3300 اینا تو اسفندماه!
.: 1394/10/2410:50:06،
26
13
اگر واقعا اقتصادی نگاه کنیم دلار سقوط میکنه مگه اینکه نخوان بیاد پایین ولی اونجور که معلومه اونام ارادشون اینه بیاد پایین این هفته هم هر روز روند کاهشی بوده
سعید: 1394/10/2412:32:36،
18
10
اگه دولت رونق اقتصادی میخواد باید سر کیسه رو شل کنه و دلاروحداقل تا 3000 تومن بیاره پایین و بعد ازون هم ثبات قیمت ایجاد کنه برای دلار و نرخ سود بانکی رو آرام آرام بیاره پایین بعد ازون کم کم چرخ اقتصاد شروع به چرخیدن میکنه والا با این بازییایی که سر قیمت دلار درمیارن کسی سرمایه گذاری بزرگ نمیکنه.
ضمنا همه این بازیها سر قیمت دلار رو خود دولت باعثو بانیشه خیلی ساده لوح هستم من اگه فک کنم قیمت دلار رو بازار تعیین میکنه.
پیجیده: 1394/10/2409:33:47،
27
28
سال 95 دلار کمتر از 3800 تومن نیست.
پاسخ: 1394/10/2411:48:36،
21
16
دلار . طلا.مسكن خودرو .واحد تجاري . همه در سال اينده تعديل منفي دارند نسبت به الان. يعني از امروز تا سال ديگه امروز همگي حداقل ده تا بيست درصد ارزانتر ميشوند. برجام نقطه عطف اقتصاد است.
سامان: 1394/10/2410:16:51،
43
25
سقوط چشمگير دلار و سكه از فرداي اجراي برجام ديدني است؛ دوران دلالي دلار، سكه و زمين به تاريخ پيوست.

هر انسان وطن پرست بايد در جهت حمايت از نيرو و سرمايه ايراني سرمايه هاي خود را راهي بورس و حمايت از صنعت ملي نمايد.
جانم فداي ايران
داریوش: 1394/10/2410:44:23،
35
10
بورس تو ایران قماره
اگه رانت اطلاعاتی داشته باشی آره سود داره
زيتون: 1394/10/2411:23:40،
27
12
عمه من هم ميدونه بعد از تحريم دلار ارزون ميشه. اما اين چند روزه دولت اصلا ارز به بازار تزريق نكرده تا روز دوشنبه بعد از اجراي برجام ارز زيادي تزريق بشه و دلار افت سيصد الي چهارصد توماني كند. و بهترين تبليغ و تضمين براي دولت باشد. اين افت چند روز اخير هم فروش ارزهاي خانگي از ترس ارزاني در بازار است.
بازار: 1394/10/2411:45:00،
42
12
سامانه سنا نبود الان دلار 3200 بود. دولت ميخواهد دقيقا با اجراي برجام دلار به 3200 برسه. و جزو افتخاراتش محسوب شود. همه فروشنده شدند.
لولو: 1394/10/2420:03:56،
14
9
حالا اگه همراه باپایین اومدن دلار اجناس دیگه پایین اومد دولت میتونه افتخار کنه !!وگرنه پایین اومدن دلاربه تنهایی برا مردم نون واب نمیشه!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار