کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کارهای نگارشی برجام تا فردا به پایان می‌رسد

کدخبر:۱۸۷۳۹چهارشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۸:۴۷۲۷۶۸ بازدید

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه با ابراز امیدواری از اینکه برجام تا چند روز آینده اجرایی شود، گفت: کارها به سرعت در حال ...

 رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه با ابراز امیدواری از اینکه برجام تا چند روز آینده اجرایی شود، گفت: کارها به سرعت در حال انجام است و آخرین جزییات و کارهای نگارشی ظرف امروز و فردا جمع می شود.

سید عباس عراقچی عصر چهارشنبه در حاشیه نشست بررسی برجام نگاهی از درون گفت: از روز اجرای برجام سوییفت و موانع آن برداشته می شود؛ البته سوییفت یک شرکت خصوصی است؛ بانکهایی که تاکنون از سوییفت قطع بودند برای اینکه مجددا به آن وصل شوند باید با آن شرکت وارد مذاکره شوند و روال وصل مجدد را برقرار کنند. 
وی ادامه داد: تا آنجایی که ما سوال کرده ایم برخی از بانکهای ما هم اکنون وصل هستند و اینها کار سویفت را انجام خواهند داد؛ بانکهای جدید هم به تدریج ملحق خواهند شد و فکر نمی کنم مشکلی بوجود بیاید.

عراقچی تصریح کرد: امیدواریم ظرف چند روز آینده برجام اجرایی شود که کارها به سرعت در حال انجام است و اخرین جزییات و کارهای نگارشی ظرف امروز و فردا جمع می شود؛ فکر نمی کنم از روز شنبه و یکشنبه دیرتر شود.رییس ستاد پیگیری اجرای برجام همچنین درباره اسناد و قراردادهای مربوط به بازطراحی راکتور اراک نیز گفت: برای اینکه مطمین شویم اراک مسیر مدرن سازی خود را به خوبی طی می کند، یک سند رسمی با 1+5 امضا کردیم و اسناد دیگری هم وجود دارد؛ اما آنچه برای ما اطمینان صد در صدی ایحاد می کند این است که با اتکای به توانمندی داخلی خود، کار مدرن سازی اراک را انجام دهیم.

عراقچی اظهار داشت: قرارداد اصلی با یک شرکت ایرانی بسته می شود و این شرکت موظف است با توانایی های داخلی کار مدرن سازی رآکتور اراک را انجام دهد و در عین حال با فضایی که با برجام فراهم می شود با شرکت های کشورهای1+5 قراردادهای لازم را ببندد و برای ساخت برخی تجهیزات و تایید برخی طراحی ها اقدام کند.
وی اضافه کرد: اگر کشورهای طرف مقابل طبق تعهداتشان در برجام کمک کردند چه بهتر اما در غیر این صورت ما معطل آنها نمی مانیم؛ تضمین اصلی در اجرای برجام توانایی های داخلی است و همین توانایی ها نیز طرف مقابل را مجبور می کند.رییس ستاد پیگیری اجرای برجام همچنین درباره تفنگداران آمریکایی نیز اظهار داشت: این مساله را سخنگوی سپاه مطرح کرده است؛ جمهوری اسلامی درباره امنیت ملی و مرزهای خود با هیچ کس شوخی ندارد و در مقابل هر تعرض خارجی به وظیفه خود عمل می کند.

وی تاکید کرد: نیروهای مسلح ، وزارت خارجه و کانال های دیپلماتیک نیز به وظیفه خود عمل خواهند کرد تا سوء تفاهمات باعث ایجاد بحران نشود.عراقچی در پاسخ به سوالی در باره مازاد آب سنگین اراک اظهار داشت: طبق واقعیات، نیاز ما به آب سنگین محدود است . طبق برجام ما می توانیم 130 تن آب سنگین داشته باشیم که این دو برابر نیاز اراک است. از سوی دیگر کارخانه آب سنگین ما طبق برجام مازاد آب سنگین را عرضه خواهد کرد و ما برای فروش آن به بازارهای بین المللی تعهد کرده ایم اگر علاقه مند نیستند این مازاد در ایران بماند و اگر بخرند، ما آن را می فروشیم.

وی گفت: الان موجودی آب سنگین ما 180 تن است که 40 تن بیشتر از نیاز ما است . ما این 40 تن را برای فروش عرضه کرده ایم و آمریکایی ها برای خرید آن ابراز علاقه کرده اند که البته ترتیباتی اتخاذ می شود تا قبل از روز اجرا، تکلیف آن مشخص شود.عراقچی ضمن تاکید بر لزوم اجرای تعهدات در قراردادها اظهار داشت: در سال 1975 ایران و عراق قرارداد امضا کردند و تعهدات این قرارداد سرجای خود باقی است و ما امروز بزرگترین مدافع آن هستیم و اجازه نمی دهیم به آن خدشه ای وارد شود .

وی گفت: مهم نیست که 10 سال دیگر افراد هستند یا نه ، ما حتی به تعهدات قبل از انقلاب هم پایبند هستیم؛ بنابر این، تا وقتی که جمهوری اسلامی نقض برجام را مشاهده نکند تعهدات خود را انجام می دهد مگر اینکه دوطرف بخواهند آن را به هم بزنند.رییس ستاد پیگیری برجام در باره اقدامات و لابی هایی که عربستانی ها برای مقابله با برجام انجام داده اند اظهار داشت: طبق اخباری که ما داشتیم عربستان سعودی مبالغ سنگینی در کنگره آمریکا خرج کردند تا نمایندگان را مجاب به دادن رای منفی به برجام بکنند به طوری که رییس جمهوری نتواند آن را وتو کند.

عراقچی ادامه داد : اخبار قطعی در باره میزان هزینه ها وجود دارد به طوری که برای هر نماینده سه میلیون دلار کنار گذاشته بودند که به هر دلیل موفق نشدند.معاون وزیر امورخارجه ادامه داد: صهیونیست ها هم طبق اعلام خودشان برای این کار 20 میلیون دلار اختصاص دادند تا نگذارند برجام به نتیجه برسد.وی همچنین در باره تاثیر تنش های بین ایران و عربستان بر اجرای برجام گفت: نه ما و نه طرف مقابل بنا نداریم که این تنش بر برجام تاثیر بگذارد ، اینکه آیا وقایع و اشغال سفارت با این هدف اتفاق افتاده است اطلاعی ندارم و باید نهادهای ذیربط نظر بدهند.

به گفته عراقچی، ابتدا شوکی وارد شد ولی این شوک رد شد و ما مصمم هستیم در چند روز آینده برجام را اجرا کنیم و اجازه نمی دهیم عوامل خارجی اراده خود را بر ما تحمیل کنند.معاون وزیر امورخارجه همچنین در باره اقدامات ایران برای خنثی کردن لابی های مخالفان توافق هسته ای گفت: واقعیت این است که ما در آمریکا لابی نداریم؛ با وجود اینکه جمعیت ایرانی مقیم آمریکا جمعیت معتبری است اما هیچ وقت از طرف ما ساماندهی نشده است. خود ایرانی ها بعضا کارهایی را انجام دادند و شاهد بودیم که تماس هایی با نمایندگان داشتند ولی کار متمرکزی که ما کردیم فضاسازی رسانه ای ما بود.

وی با اشاره به عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای و محمد جواد ظریف اظهار داشت: با توجه به شناختی که وزیر امورخارجه از فضای سیاسی، روانی و رسانه ای آمریکا داشتند اقدام می کردند که آخرین نمونه آن مقاله ای بود که در نیویورک تایمز منتشر شد.عراقچی با بیان اینکه این مقاله شاهکاری است که در رسانه های آمریکا منتشر شد و انعکاس آن حاوی نکاتی است، اظهار داشت: سرمقاله ها و مصاحبه ها با رسانه های آمریکایی خیلی تاثیر داشت.

وی ادامه داد : نیوزویک مقاله اخیر آقای ظریف را بمباران سیاسی عربستان عنوان کرده و انعکاس مقاله و ادبیات آن بسیار مهم است.

عراقچی خاطرنشان کرد: در طول مذاکرات، ما از شیوه های مختلف و جدید رسانه ای استفاده کردیم و توییت هایی که طرف ایرانی داشت فضای مذاکرات را عوض می کرد و می توان گفت جنگ رسانه ای بین هیات ما و هیات آمریکایی جریان داشت و دو طرف به دقت همدیگر را رصد می کردیم.

عراقچی خاطرنشان کرد: هیچ وقت هیچ چیز از طرف آمریکایی، نه به لحاظ رسانه ای و نه خود مذاکره کننده طوری نبود که کسی صدایش را بلند کند و طرف ایرانی صدایش را بلندتر نکند و یا کسی بر روی میز بزند و آقای ظریف محکمتر نزند.رییس هیات پی گیری اجرای برجام ضمن تاکید بر بازدارندگی ایران اظهار داشت: کسانی که معتقدند اورانیوم غنی شده و یا رآکتور اراک بازدارندگی می آورد و ما آن را از دست دادیم ، این افراد قطعا اشتباه می کنند ، کسانی که این حرف ها را می زنند با مفهوم بازدارندگی آشنا نیستند و حرف آنها مشابه این است که بگویند چرا 10 تفنگدار آمریکایی را آزاد کردید و آنها را نگه می داشتید تا بازدارندگی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: توانایی های ما درون خودمان است و ما این مواد را وارد نکرده بودیم بلکه خودمان تولید کردیم و اراک را هم خودمان ساختیم.
عراقچی در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: آنچه فسخ شدنی نیست منافع ملی کشور است. اگر روزی احساس کنیم همین برجام منافع ملی ما را به خطر انداخته، دلیلی ندارد به آن پایبند باشیم.

وی گفت: ما تا آخرین لحظه پایبند به برجام هستیم در صورتی که منافع ملی و امنیت ملی کشور ما تامین شود. 

عراقچی درخصوص حضور نداشتن حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در نشست امروز گفت : بعیدی نژاد دیشب به طور اضطراری برای شرکت در نشست کارشناسی راهی وین شد؛ امیدواریم مذاکرات به نتیجه نهایی منجر شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهرداد: 1394/10/2319:07:49،
60
19
امیدوارم یه مقدار قیمت دلار بیاد پایین چون برجام دیگه تیر اخره، نیاد دیگه همین قدر میمونه،
زيتون: 1394/10/2400:18:42،
23
17
برجام شروع ورود دلار و ارز به كشور است. پس مي تواند نقطه اغاز باشد نه تير اخر.
احسان: 1394/10/2401:04:36،
18
17
بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد
hamid: 1394/10/2319:09:28،
50
47
پیش به سوی جهانی شدن و سوار شدن بر ماشین های لوکس.روز مرگ دلالان.
سید برهان: 1394/10/2319:57:29،
42
31
برجام انجام بشه یا نشه چه فایده ای واس من که 800 تومن حقوق ماهیانه خانوادمه داره؟؟؟
بجای این کارا کمی بودجه مناسب واس اشتغال زایی میذاشتین آدم بتونه باشرف خودش کار کنه جلوی خانواده شرمنده نشه...
پاسخ: 1394/10/2322:15:23،
59
32
واقعا اگه 800 تومان حقوق خانواده ات است تو نت چيكار ميكني . برو پيك موتوري ماهي دو ميليون درامدت ميباشد. يا پول نداري موتور بخري برو فروشنده شيفت شب رستوران و يا اژانس حداقل يك ميليون درامدت زياد ميشه. اينكه دست رو دست بزاري كه نميشه.
پاسخ به پاسخ: 1394/10/2400:00:55،
22
12
دانشجوی دانشگاه سراسریم...تمام وقت دانشگاه...تو بودی چیکار میکردی؟؟؟
رضا ..پاسخ به جواب دهنده : 1394/10/2407:08:43،
26
14
جناب یعنی این آقا که حقوقش ۸۰۰ تومنه باید ۸۰۰ باشه ؟
مگه هرکسی ۸۰۰ میگیره نباید یه شارژ ۲۰۰۰ بزنه و بیاد ایرانجیب نظر بده ؟
شما میگی برو شب هم کار کن یعنی شغل دوم ،،، آیا کسی که ۸ ساعت کار میکنه و روپ است باید شب هم کار کنه ؟ پس دیگه ربات رو دیگه واسه چی ساختن ؟

چرا نمیگی مشکل از دولته ..مشکل از حقوق ملته که بسیار کم و نا چیز است .. مشکل از اختلاس است ..مشکل از انسانهای ساده است که ۳۷ ساله به امثال اینها رای میدن ..مشکل از خوده مسولین دولت است ..
مشکل اصلی از خوده شماست که دوشیفت عین ....کار بکنی اما ندون مشکل از کجاست

لطفا راه حل درست به امثال سید برهان بده ونه اینکه بگی اینجا با حقوق ۸۰۰ جه میکنی
خدایا با کیا شدیم ۸۰ میلیون
وقتی نخبه ها و مغزها از ایران فرار کنن نتیجه میشه امثال ایشون دیگه با این نظر دادنت

پاسخ رضا: 1394/10/2415:37:34،
18
12
اقا رضا درسته مملكت مشكل اساسي داره ولي ايشون مثل اينكه اصلا سر كار نميره باوركنيد تو اروپا هم مردم دانشجو كار هم ميكنند. رفيق من در برلين مديريت ماركتينگ ميخونه. در يك كارخانه توليد جوهر و رنگ از ساعت 8 شب تا 6 صبح با ليفتراك انبار گرداني ميكنه. بالاخره ديگه الان شما سوار تاكسي بشوي طرف بگويد دكتر يا مهندس است مسافركشي ميكند شما تعجب نمي كني. بالاخره بايد يك فرقي بين خانم مركل و خانم ابتكار ما كه در مديريت محيط زيست فقط قول و شعار ميدهد باشد.
سعید: 1394/10/2320:25:25،
25
71
راه نجات اقتصاد و درست شدن فرهنگ و جامعه ایران 2 تاست 1- جمع کردن ماهواره و هر چی شبکه فارسی زبان و فضای مجازی و شایعات و هر چیزی که تفکر نا امیدی و توهین به ایران رو تو مردم گسترش میده 2- کنار گذاشتن تفکرات و علوم شکست خورده اقتصادی که همه ی کشورها از یونان بگیر تا آمریکا و فرانسه .... از دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی کشور و بازگشت به قوانین واقعی اسلامی والسلام نامه تمام حالا زیر ماهواره نشینا و کمپین دارا بیان منفی بدن
وحید: 1394/10/2321:43:45،
72
49
بعد از لغو تحریمها به نظرتون شرایط:

بهتر میشه +

فرقی نمیکنه -
p: 1394/10/2322:31:08،
41
21
اتفاقا بر عکس افرادی مثه شما که تفکر متحجرانه و محدود دارین باید به مرور زمان از صفحه هستی محو شید. که البته بخواهید یا نخواهید این اتفاق می افته. شما و امثالهم قادر نیستید جلوی سیل پیشرفت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تغییر رو بگیرید. در نهایت دنیا به یک سمت میره. فرهنگ غالب توام با تعامل و احترام به حقوق افراد می باشد. اقتصاد از نظر شما ها سادگی هست
kj: 1394/10/2320:28:30،
47
14
اقا هر وقت اجرا شد خبرمون کنید هی یه نگارش هی دو نگارش هی فرجام هی برجام هزار تا چیز دیگه سرانجامشو بگو جون به لب شد ملت
ساسان: 1394/10/2321:18:59،
29
17
درست میشه!!! همه چی درست میشه!!!!!! جان باقر
Z: 1394/10/2415:59:23،
14
6
آره بابا خودش درست میشه!!!!!
مهدی: 1394/10/2522:38:19،
6
5
شما خیال میکنید الان ایران به سودش میشه اما سخت در اشتباهید. تمام کشور های جهان روز به روز داره قدرت دفاعیشو میبره بالا اما مابا این کار خودمونو داغون کردیم . یعنی سیاست مدارای آمریکا انقدر احمق نیستن که تحریمارو برای پیشرفت ایران بردارن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار