کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سونامی اخراج‌های نوروزی شاغلان

کدخبر:۱۸۷۲۰چهارشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۸:۴۷۳۶۸۴ بازدید

بزودی و در نوروز قرارداد کاری میلیون‌ها نفر به اتمام می‌رسد و برخی سال آینده به محل کار خود بر نخواهند گشت. هم اکنون 20.8 میلیون نفر قرارداد موقت ...

بزودی و در نوروز قرارداد کاری میلیون‌ها نفر به اتمام می‌رسد و برخی سال آینده به محل کار خود بر نخواهند گشت. هم اکنون 20.8 میلیون نفر قرارداد موقت هستند و تنها 1.5 میلیون نفر قرارداد دائم دارند.

یکبار وزارت کار در سال جاری بخشنامه ای را خطاب به مشمولان قانون کار ابلاغ کرد که در آن عنوان شده بود هرگونه قرارداد زیریکسال در کارهای با ماهیت دائم ممنوع بوده و اگر هم چنین قراردادی بسته شود، به منزله یکسال در نظر گرفته می شود. هرچند این بخشنامه یک هفته بیشتر دوام نیاورد و با فشار کارفرمایان لغو شد، اما نمایندگان کارگری می گویند راهی جز اجرای چنین برنامه هایی برای سروسامان دادن به اوضاع بسیار بد قراردادهای کاری نداریم. قراردادهایی که به دلیل نابسامانی و وجود راه های فراوان فرار و دور زدن قانون، بیش از 93 درصد کل قراردادهای کاری در بازار کار ایران را به صورت موقت در آورده است.

کارشناسان می پرسند مگر می شود این فرض را پذیرفت که اقتصاد ایران در اوضاع بسیار بد و در شرایط ناگواری قرار دارد که بیشتر از 93 درصد قراردادهای کاری آن باید به صورت موقت نهایتا یکساله منعقد شود؟ یعنی هیچ بنگاه و صنعتی در کشور نداریم که نسبت به آینده خود دورنمای روشنی حتی به صورت نسبی داشته باشد؟

آیا اقتصاد در حال ورشکستگی است؟

به نظر می رسد که اگر چنین وضعیتی را بپذیریم بسیار نگاه بدبینانه ای به اوضاع تولید و اقتصاد ایران خواهد بود و مسلما در شرایطی که کشور به دنبال اجرای یک توافق بزرگ سیاسی با جهان است هم پیام مثبتی را به سرمایه گذاران کشورهای دیگر مخابره نمی کند.

شاید ساده ترین برداشت سرمایه گذار خارجی از اوضاع قراردادهای کاری کشور این باشد که شرایط به نحوی است که حتی نمی توان تا یکماه آینده را پیش بینی کرد؛ بنابراین ریسک سرمایه گذاری در چنین اقتصادی بسیار مخاطره آمیز و همراه با هزینه های بالا خواهد بود.

اما واقعیت چنین نیست و هر چند بسیاری از بنگاه ها و بخش های تولیدی کشور به دلایل گوناگون از واردات بی رویه، افزایش یکباره قیمت تمام شده تولید، قوانین غیرشفاف و دست و پاگیر و نوسانات قیمت ارز در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشند، اما بسیاری نیز شرایط خوب و کاسبی مناسبی دارند و شرایط شان خوب است؛ بنابراین اینکه بالای ۹۳ درصد کل قراردادهای کاری کشور تا یکسال و به صورت کاملا موقت باشد، باید دلایل دیگری داشته باشد.

نمایندگان کارگران عقیده دارند، شرایط وفور نیروی متقاضی کار در ایران، وجود صدها هزار جوان تحصیل کرده دانشگاهی که در جستجوی کار هستند و فراهم بودن امکان سوء استفاده از اوضاع بیکاران؛ بسیاری را بر آن داشته تا در سایه نبود نظارت و ضعف دولت ها در سخت گیری اجرای قانون درباره قراردادهای کار به دلیل بروز تخلفات متعدد در شرکت های بدنه دولت، باعث شده تا حتی بنگاه های بزرگ نیز دست به امضای قراردادهای ماهیانه و فصلی بزنند در حالی که چند دهه از آغاز فعالیت آنها می گذرد و قصد تعطیلی کار را هم ندارند.

قراردادهای ۲۹ روزه هم داریم

کارفرمایان فکر می کنند وقتی روزانه درخواست های فراوانی برای کار از سوی جوانان به دستشان می رسد، دیگر چه لزومی دارد مسئولیت نیرویی را برای ۳۰ سال بپذیرند و دست به استخدام بزنند، آنها حتی فکر می کنند شرایط باید به نحوی باشد که در هر لحظه که اراده کردند بتوانند افرادی را بدون هزینه اخراج و عده دیگری را جایگزین کنند.

هرچند اخراج نیروی کار نامناسب و بدون انگیزه، نیروی متخلف و افرادی که برخلاف قوائد و مقررات بنگاه ها و قانون کار قصد فعالیت دارند حق سرمایه گذار و کارفرما است؛ اما اینکه این طرز فکر چنان رواج یابد که استخدام ها کلا در بازار کار ۲۱ میلیون نفری ایران به خاطره ها بپیوندند و حتی کارفرمایان حاضر به امضای قراردادهای سالیانه نیز دیگر نباشند، جای تامل و سوال دارد.

درک این مسئله سخت است که بتوان پذیرفت کارخانه بزرگی با چندین خط تولید و صدها نیرو در حال فعالیت باشد، آنگاه به یکماه آینده خود نیز امیدوار نیست و ترجیح می دهد با نیروهای خود قرارداد ۲۹ روزه امضا کند. یعنی اینکه کارفرمایانی هستند که میلیاردها تومان سرمایه خود را در درگیر کاری کرده اند که حتی نمی دانند یکماه دیگر آن چه می شود!

اگر اینگونه است که واقعا درنگ نکنند و تا سرمایه شان نابود نشده آن را به بانک ها ببرند و بنشینند سود ماهیانه گرفته و روزگار بگذرانند؛ اگر غیر از این است که باید انتظار داشت ترتیبی از سوی دولت اتخاذ شود تا صدها هزار و میلیون ها قرارداد کاری شاغلان اصلاح و به ریل اصلی خود بازگردد.

موج اخراج‌های نوروزی کارگران

نمایندگان کارگری می گویند معنا ندارد فردی به مدت ۲۰ سال در بنگاهی مشغول به کار است که با وی قرارداد موقت امضا می شود. قانون که چنین اجازه ای را به آن بنگاه نداده است و قطعا با رضایت شاغل هم نیست، پس چه پشتوانه ای باعث می شود تا کارفرما با خیالی آسوده چنین تخلف آشکاری را انجام دهد؟ آیا واقعا از فردی با چنین وضعیت شغلی انتظار بهره وری و خلاقیت در کار و احساس وابستگی به بنگاه می رود یا اینکه او مدام در فکر اخراج و از دست رفتن ناگهانی شغل و بیکار شدن و چگونگی شکایت از کارفرما در صورت بروز چنین وضعیتی و دریافت و حق و حقوق و سنوات و ... است؟

حالا به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم و بزودی قرارداد کاری صدها هزارنفر به اتمام خواهد رسید. برخی ممکن است در بهار سال آینده بیکار شده باشند و به خیل میلیونی بیکاران بپیوندند. بالاخره بزودی و در ماه های آینده، موجی از اتمام قراردادهای کاری و اخراج ها را در بازار کار ایران شاهد خواهیم بود. در عین حال، بخشی از ریزش و رویش جدید؛ همچنین جا به جایی ها در بازار کار عادی و لازم است.

رحمت الله پورموسی در گفتگو با مهر درباره وضعیت قراردادهای کاری و احتمال تدوین مدل های جدید قرارداد کار گفت: در پیگیری های انجام شده و صحبت هایی که با معاون روابط کار وزارت کار صورت گرفت، اعلام شد که وزارت کار به دنبال طرح های جدیدی برای ساماندهی قراردادهای کاری است.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهارداشت: پیش بینی این است که قراردادها به نحوی ساماندهی شوند که علاوه بر جلب رضایت کارفرمایان، مشکلات کارگران را نیز حل کند. قراردادهای موقت در حال حاضر از اساسی ترین مسائل و مشکلات کارگران محسوب می شود.

پورموسی خاطرنشان کرد: بالاخره باید در شرایط فعلی بازار کار، اقدامی صورت گیرد که منجر به افزایش ضریب امنیت شغلی نیروی کار شود ضمن اینکه اطمینان خاطر لازم را هم به کارفرمایان بدهد. نمی توان شرایطی را ایجاد کرد که به سوء استفاده برای هر یک از طرفین منجر شود و اوضاع بدتر شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/10/2309:52:56،
75
26
فقط همینو کم داشتیم.
تو رو خدا یکی، یه فکر اساسی برای بالا رفتن قدرت خرید مردم بکنه....رکود، کل کشور رو درگیر کرده.... همینجوری ادامه پیدا کنه، اشتغال که هیچ، کشور به یک بنگاه تولید بیکار تبدیل میشه.
همه چی قفل شده. دیروز یکی از آشنایان ما که تو شهرداری شهرمون، مسئول صدور پروانه ساختمانیه میگفت: تو هیچ دوره ای اینقدر بیکار نبودم. اصلا کسی برای صدور پروانه نمیاد و گویا بخاطر همین کم شدن درآمد شهرداری، حقوق کارگران شهرداری 4 ماه عقب افتاده.
رضا: 1394/10/2310:41:03،
58
30
رکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــود تمام بازارها رو تعظیل کرده مسئولین از خواب غفلت بیدارشید.

فقط کسایی که درامد ثابت دارند از این وضعیت راضی اند.

اینقدر سیستم خرابه که نگو ... یا تورم رو کنترل می کنید به رکود می رسید یا رکود رو می خواین جمع کنید به تورم می خورید ... بینا بینش کنید مشتری شیم بابا 20 درصد تورم بهتر از 90 درصد رکوده.


امیرحسین: 1394/10/2310:46:05،
84
28
موقعی که مالیات
بیمه
اماکن
تعزیرات
همشون مثل باج خورها و داروغه ناتینگهام باشن همین میشه
هیچ کس رغبتی به کارآفرینی و گسترش کار نداره

و مورد بعدیشم عدم ثبات سیاسی و اقتصادی کشور
مثل خیلی قانون هایی که آقایون میخوابند بلند میشن قانون میزارن
تاجر بدبخت با مخ میخوره زمین یا مثلا قطع رابطه با فلان کشور ( بدون کوچکترین کارشناسی )
و سرمایه گذار خارجی هم نمیاد

37 سال مرگ بر این مرگ بر اون و انزوا به هر حال باید خودشو نشان بده
امین: 1394/10/2310:56:14،
76
36
بیکاران دارن تبدیل به بمب ساعتی میشوند اگر فکری به حال بیکاران نشود تهدید جدی میشوند
امین: 1394/10/2311:05:29،
67
29
تو هفته گذشته یکی از دوستانم میوه خریده بوده تو منطقه میرداماد یک موتوری یقه اش کرده و میوه هاشو گرفته ادم نمیدونه بخنده یا فریاد گریه بکشه بعد موتوری بهش گفته بچه ام شش ماه میوه میخواهد
بردیا: 1394/10/2311:45:17،
58
31
متاسفانه بابای منم آخر سال قرار دادش توی باز یافت تموم میشه دعا کنید از کار بیکارش نکنند. " با تشکر از دوستان
رضا: 1394/10/2309:53:45،
66
33
امیدوارم روزی برسه که صبح بخیر مون با خبر خوش همراه باشه نه ..........
نیما: 1394/10/2310:00:21،
92
31
تو این اوضاع اقتصادی نابسامان کشور، راه حل کار فقط یه چیزه: ازدواج جوانان و فرزندآوری بیشتر....
یعنی من عاشق کارشناسایی هستم که هر روز تو تلویزیون از این حرفها میزنن. دقیقا نمیدونم پشتوانه منطقی حرفهاشون چیه. شاید مملکت من با مملکت اونها فرق داره.
وقتی اینجوری مردم رو خام میکنین، بعد صف عریض و طویل طلاق در دادگاهها بخاطر مسائل مالی رو تحویل بگیرید. دختران امروز هم که ماشاالله کم توقع...هیچ انتظاری از شوهر ندارن...فقط یه آپارتمان و یه ماشین و یک مقدار پول که هر روز با مد جدید لباس بپوشن و بگردن.
Z: 1394/10/2323:09:28،
30
30
مهریه سنگین یادت رفت!!!!!!
بهرام: 1394/10/2310:10:50،
55
40
روحانی مچکریم !!!
پاسخ به بهرام: 1394/10/2316:05:52،
41
40
به این بابا ربطی نداره.آدرس غلط هم نده.مشکل خیلی ریشه ای تر از این حرفهاست و توصیه ام اینه که نه خودت رو گول بزن و نه دیگران رو.
کوکی: 1394/10/2319:39:17،
26
26
راست میگه بهرام جان.
تقصیر منه.از فردا همه چیز ارزون میشه.
ببخشید دیگه.خواستم ببینم آستانه تحملتون چقدره.
پاسخ به کوکی: 1394/10/2323:37:26،
30
29
آره مقصر تویی،چون خوب بلدی خودتی بزنی به کوچه علی چپ!
بدون شغل: 1394/10/2310:17:51،
59
40
خوشبحال کارمندان رسمی که هم حقوق دارند هم عیدی و چیزهای دیگه , حالا اداره با اداره وسازمان با سازمان فرق داره ولی اسم نمیبرم حتی خوشبو کننده هوا هم بهشون میدن !
سیما: 1394/10/2310:30:02،
57
32
این حرفها رو ول کنید، قبض گاز رو بچسبید...قبض گاز...
این روزها وقتی قبض گاز به دستم میرسه، از خوشحالی اشک تو چشام حلقه میزنه...چه قبض زیبایی...چه سری، چه دمی، عجب پایی....
شرکت محترم گاز برای جذب کامل پول یارانه خانواده، برنامه ریزی مدون و دقیق داشته... یعنی مرامتون رو عشقه...حداقل یه چیزی ته یارانمون میذاشتین برای یه شارژ 1000 تومنی ایرانسل!!
والا اگه میدونستم که اینجوری میخواید محاسبه کنید، تو سایت یارانه ها، به جای شماره حساب خودم، شماره حساب شرکت گاز رو میدادم که دیگه زحمت صدور قبض ما و رسوندنش در خونمون به گردنتون نیفته...شرمنده به خدا...
دوست: 1394/10/2311:47:45،
40
28
قبض های جدید آب و برق را هم اضافه کنیذ.
مسعود: 1394/10/2310:31:05،
44
29
تولیدی هایی هم که کار میکنن کمتر ۳۰ درصد ظرفیت شونه یعنی در واقع ضرر سنگین وتعطیلی
بهزاد تحریم: 1394/10/2310:33:37،
53
30
هل من ناصر ینصرنی؟ خدایا به داد مردم ایران برس.
کلام خدا ..: 1394/10/2318:24:01،
33
33
در قرآن آمده که ...
خداوند فرموده
تا قومی نخواهد که سرنوشتش تغیر کند من کمکی نخواهم کرد ..
Z: 1394/10/2323:11:07،
29
33
و ایرانی تنبل جز ناله و نفرین بلد نیست!!!!!
تهرانی: 1394/10/2311:00:19،
38
30
قبض اب چه دردسری شده با این اقساط فاظلاب
حرف حساب !: 1394/10/2311:01:46،
37
31
اين سونامي خيلي وقته شروع شده و كارگران و كارمنداني و بازنشستگان و كسبه جز و توليد كنندگاني كه با عدم دريافت حقوق چندين ماهه و تورم و ركود بازار با تعطيلي موقت و نيمه موقت مواجه شده اند و كسبه اي كه هزينه آنها از درآمد آنها بالا زده و قادر به حفظ موقعيت و شرايط خود نيستند= فعلا منابع پس اندازي خود استفاده كردند تا نابود نشوند ولي بعد از سال جديد با تعيين عوارض و ماليات و ارزش افزوده و بيمه اجباري و تحميلي ديگر منابعي وجود ندارد كه آنها روي پاي خود بياستند و سونامي ديگري كه پاشيده شدن كانون خانواده ها است زير پوست شهر رخ ميدهد و زنان و مرداني كه ديگر قادر به تامين هزينه زندگي و فرزندان خود را ندارند و چاره آن چيست ؟
دولت چگونه ميخواهد حمايت خود را نشان دهد ؟ حداقل با معافيت عوارض و ماليات قشر ضعيف جامعه به آنها كمك كند تا اين بحران به پايان برسد و شرايط اقتصادي بهتري بر كشور حاكم شود .
مهران: 1394/10/2312:05:57،
37
29
کارفرمای من با من قرارداد یه نسخه امضا کرده اونم پیش خودشه....یه وقتایی میگفتن نقض حقوق کارگر در ایران و من متوجه نمیشدم الان خوب مییفهمم سیستم چجوریه و....
ali: 1394/10/2316:42:44،
31
25
خداوکیلی داریم میمریم بیاید راحتمون کنید پول اب وبرق وعوارض شهرداری ومالیات وجرایم راننندگی و...... بیکاری دیگه کم اوردیم بخدا کم اوردیم
مرتضی: 1394/10/2318:51:30،
30
28
انتخابات یادت نره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
روحانی: 1394/10/2323:13:41،
28
23
ایرانی حالاحالاها جا داره!!!!
میگی نه، نگاه کن!!!!
كامران: 1394/10/2318:20:49،
28
27
من دنبال شغل دوم هستم
كسي يه كارپاره وقت سراغ نداره بريم انجام بديم؟
خونمم شرق تهرانه
با تشكر
پارسا: 1394/10/2320:02:00،
30
29
من دنبال شغل اول هستم ،من از آقا می خواهم یه کاری کنه،آیا با 20 سال تجربه و مدرک مهندسی باید بیکار باشم؟
جیبوتی: 1394/10/2401:02:14،
26
29
یه سفارت پیدا کن اتیش بزن حله

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما