کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آغاز برجام با 1000 ال‌سی

کدخبر:۱۸۷۰۰سه شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳:۴۷۵۰۶۱ بازدید

همزمان با روز برجام، هزار خط اعتبار اسنادی (ال‌سی) در مجموعه بانک‌های کشور در محورهای مختلف از جمله مواد اولیه و صنعت نفت و گاز ...

همزمان با روز برجام، هزار خط اعتبار اسنادی (ال‌سی) در مجموعه بانک‌های کشور در محورهای مختلف از جمله مواد اولیه و صنعت نفت و گاز گشایش می‌یابد. بر این اساس روز گذشته در گردهمایی که در پارلمان بخش خصوصی برگزار شد، دیپلمات‌ها، بازرگانان و بانکداران کشور برای روز برجام با یکدیگر هماهنگ شدند. در این نشست، مجید تخت روانچی با ابراز امیدواری به اجرای برجام تا چند روز آینده تاکید کرد: از روز برجام، موانع فعالیت‌های اقتصادی برطرف خواهد شد. بنابراین برای آن روز باید کاملا آمادگی داشته باشیم؛ چراکه اگر نتوانیم از روز اجرا کار را شروع کنیم، قطعا خود را سرزنش خواهیم کرد. به گفته وی، در روز برجام کشورهای اروپایی و آمریکایی متعهد شدند آیین‌نامه‌های مجزایی را آماده و منتشر کنند که چون نقشه راهی برای بنگاه‌های اقتصادی در زمان لغو تحریم‌ها است. در این نشست، نمایندگان بانک مرکزی نیز از نهایی شدن مذاکرات ایران با بانک مسقط عمان برای گشایش اعتبار اسنادی خبر دادند و اعلام کردند: براساس مذاکرات انجام شده، این بانک 200 تا 250 میلیون دلار اعتبار اسنادی برای ایران در نظر گرفته است. از سوی دیگر، ایران با بانک ICBC چین نیز مذاکرات جدی را در حوزه فاینانس و عملیات خزانه‌داری بانک‌ها آغاز کرده است.

به گزارش دنیای‌اقتصاد، بعد از 4 سال اعتبار اسنادی گشایش خواهد یافت و راه مراودات بین‌المللی برای فعالان اقتصادی هموارتر خواهد شد. این وعده تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به بخش خصوصی است؛ به‌طوری که به گفته آنها، با اجرایی شدن برجام، طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با بانک‌های خارجی در محورهای مختلف، 1000 خط اعتبار اسنادی گشایش خواهد یافت. روز گذشته نشستی با حضور معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، نمایندگان بانک مرکزی، مدیران عامل بانک‌های کشور و فعالان اقتصادی در اتاق ایران برگزار شد که در آن مدیران عامل و نمایندگان بانک‌های کشور آمادگی خود را برای اجرای برجام اعلام کردند. موارد بانکی، پولی و مالی برنامه جامع اقدام مشترک در پرونده هسته‌ای از سوی مجید تخت‌روانچی مطرح شد تا بر این اساس فعالان اقتصادی و مدیران عامل بانک‌ها اقداماتی که تاکنون صورت گرفته و موارد در دست اجرای خود را اطلاع دهند. بر این اساس، جدیدترین اقدامات بانک مرکزی در جهت مذاکره با همتایان خارجی خود و مدیران عامل بانک‌های بین‌المللی مطرح شد. نمایندگان حاضر از سوی بانک مرکزی اعلام کردند که بعد از اجرایی شدن برجام، این بانک با بانک ICBC در حوزه فاینانس و عملیات خزانه‌داری همکاری خود را آغاز می‌کند. همچنین بانک مسقط نیز برای گشایش اعتبار اسنادی ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلاری اعلام آمادگی کرده‌ است. کارشناسان اقتصادی معتقدند در برقراری ارتباطات تجاری، بانک‌های بزرگ نقش هموار ساختن راه را ایفا می‌کنند. به عبارت دیگر ضروری است که بانک‌های بزرگ طلایه دار ارتباط با ایران باشند؛ چراکه ورود این بانک‌ها نشان از کاهش ریسک دارد و به‌واسطه آن بانک‌های کوچک‌تر نیز با ایران وارد همکاری خواهند شد. بانک ICBC یک بانک چینی در حوزه بازرگانی و صنعتی است. این بانک فعالیت زیادی در آمریکا دارد. بنابراین اگر گشایش اعتبارات اسنادی با این بانک به نتیجه نهایی برسد، نشان‌دهنده آن است که بانک‌های بزرگ موفق به جمع‌بندی مشخصی با آمریکا در زمینه لغو تحریم‌ها شده‌اند. همچنین 07/ 61 درصد سهام بانک مسقط به عمانی‌ها و 93/ 38 درصد دیگر آن به غیر عمانی‌ها اختصاص دارد. از کل سهام بانک مسقط 86/ 15 درصد آن مختص کشورهای GCC (شامل کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی) بوده، 08/ 0 درصد آن به سایر کشورهای عربی و 18/ 23 درصد آن نیز به کشورهای خارجی غیر از کشورهای مذکور اختصاص دارد.

معاون اروپا و آمریکای وزیر امورخارجه در این نشست گفت: از روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، کشورهای اروپایی و آمریکا به‌طور مجزا آیین‌نامه‌های اجرایی برجام را منتشر می‌کنند و در اختیار همه قرار می‌دهند. مجید تخت‌روانچی در جمع اعضای هیات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و مدیران عامل بانک‌ها افزود: بحث‌های فشرده‌ای در روزهای گذشته داشتیم که شامل بحث‌های فنی و مرتبط با رفع تحریم‌ها بوده است؛ یکی از موارد مهم، دستورالعمل‌های اجرای برجام بود. وی افزود: براساس برجام، کشورهای اروپایی و آمریکایی متعهد شدند آیین‌نامه‌های مجزایی را آماده و منتشر کنند؛ این آیین‌نامه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است چون نقشه راهی است که بنگاه‌های اقتصادی براساس آن در زمان لغو تحریم عمل می‌کنند. معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه اضافه کرد: متن برجام از جهتی شاید برای برخی سنگین باشد؛ بنابراین آیین‌نامه‌های اجرایی، پرسش‌های محتمل بخش‌های مختلف از جمله اقتصادی را پاسخ می‌دهد؛ در این زمینه اتاق بازرگانی ایران نیز اعلام کرده است که آیین‌نامه اجرایی را به زبان فارسی منتشر خواهد کرد. معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه گفت: تیم مذاکره‌کننده در شرایطی که مذاکرات اصلی تمام شده بود، درگیر بحث‌های ریزی بود که پیش از رسیدن به وقت اجرا باید انجام می‌داد. وی گفت: هم اکنون آخرین روزهای قبل از اجرایی شدن برجام است و امیدواریم در چند روز آینده کارها به سرانجام برسد. تخت‌روانچی درباره آیین‌نامه‌هایی که قرار است روز اجرای برجام منتشر شود نیز توضیح داد: این آیین‌نامه‌ها به پرسش‌هایی مبنی براین که بعد از اجرایی شدن برجام در بخش‌های مختلف به‌ویژه در مسائل اقتصادی چه اتفاقی رخ می‌دهد، پاسخ می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای برجام همه تحریم‌های اقتصادی، تجاری و بانکی لغو می‌شود، گفت: همه تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، چه تحریم‌هایی که براساس دستورالعمل رئیس‌جمهوری بوده و چه آنهایی که براساس مصوبه کنگره آمریکا اعمال شده‌اند، لغو خواهند شد. وی افزود: تحریم‌های اروپایی و آمریکایی روز کاغذ لغو شده‌اند و از روز اجرا بدون نیاز به تصویب جدید، اتوماتیک‌وار لغو خواهند شد. تخت‌روانچی، چند بند مرتبط با فعالیت‌های بانکی مطرح شده در برجام را قرائت کرد و گفت: از روز اجرایی برجام، موانع هرگونه فعالیت‌های اقتصادی برطرف خواهد شد و به‌دنبال آن زمینه‌های زیادی برای فعالیت‌های اقتصادی باز می‌شود؛ به‌عنوان نمونه برای بازگشایی ال.سی از روز اجرا هیچ منعی وجود نخواهد شد. تخت‌روانچی با تاکید بر اینکه برای آن روز باید کاملا آمادگی داشته باشیم، گفت: اگر نتوانیم از روز اجرا کار را شروع کنیم، قطعا خود را سرزنش خواهیم کرد.وی ادامه داد: در متن برجام چند ماده وجود دارد که براساس آن اگر گروهی بخواهند مانع تراشی کنند پیش‌بینی شده است که در آن شرایط چه کارهایی باید انجام شود. به گفته وی، در چند ماده از متن برجام، طرفین تعهد می‌دهند که تحریم‌ها بازگشت داده نخواهد شد و در اجرای برجام اختلال ایجاد نشود. این مقام مسوول در وزارت خارجه گفت: طرف مذاکره ما دولت‌هایی‌اند که با آنها مذاکره کرده‌ایم و ما آنها را مسوول اجرای برجام می‌دانیم. وی با اشاره به حضور هیات‌هایی از کشورهای خارجی به ایران گفت: شروع ورود هیات‌های اقتصادی و سیاسی خارجی بعد از توافق ژنو بود اما بعد از توافق تابستان امسال، حضور هیات‌ها شتاب بیشتری گرفت. وی اضافه کرد: این که چرا هیات‌های اروپایی در روزهای اخیر بیش از دیگر کشورها به ایران می‌آیند، نتیجه این واقعیت است که در سال‌های اخیر آنها خود را از بازار ایران محروم کرده بودند و اکنون آمده‌اند که ما نیز از حضور آنها استقبال می‌کنیم؛ اما آنها باید بدانند که ما هستیم که طرفمان را انتخاب می‌کنیم.

وی اضافه کرد: آنها باید بدانند که ایران دچار ذوق‌زدگی نشده است؛ کشورهایی که چند سال غایب بوده‌اند باید بدانند که تصمیم‌گیر نهایی برای همکاری‌های مختلف از جمله همکاری‌های اقتصادی خودمان هستیم. پیشنهادها را ما بررسی می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که در هر بخش با چه کشورهایی می‌خواهیم کار کنیم؛ سیاست دولت این است که انتخاب شرکای تجاری را خودش و با توجه به منافع ملی انجام دهد. وی اضافه کرد: سیاست دولت تاکید بر اقتصاد مقاومتی است؛ ما از اقتصاد همراه با تعامل با کشورهای مختلف استفاده می‌کنیم و این سیاست به‌طور قطع ادامه پیدا خواهد کرد، اما تعامل اقتصاد با دیگر کشورها مکمل اقتصاد مقاومتی است. معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: ایران زمان مشخصی برای آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام نکرده است و اخباری مبنی بر تاخیر و به تعویق افتادن زمان اجرای برجام صحت ندارد. تخت‌روانچی در مورد مشخص نبودن زمان اجرای برجام گفت: پیش‌بینی اینکه بتوانیم روز مشخصی را برای اجرای برجام اعلام کنیم بسیار دشوار است. اقداماتی که به دنبال توافق هسته‌ای باید انجام می‌دادیم زمانبر بود و از طرف دیگر، پاسخ دادن به این پرسش که کار چه زمانی به اتمام می‌رسد، سخت است. تخت‌روانچی ضمن ابراز امیدواری از اینکه در چند روز آینده به روز اجرای برجام برسیم، گفت: کار طرف ما راحت تر بود و می‌دانست که به محض اعلام آژانس باید تعهدات خود را عملی و تحریم‌ها را برطرف کند. معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران در ارتباط با تغییر قلب رآکتور اراک نیز گفت: یکی از تعهدات ما این است که اراک نوسازی شود؛ تمام آنچه قرار بود در اراک انجام شود در حال اجرا است. بخشی از کار در اراک توسط مهندسان ایرانی انجام خواهد شد. در اراک قرار است قلب جدید طراحی شود.

تخت‌روانچی اضافه کرد: در ارتباط با تغییرات انجام شده در رآکتور اراک، سندی بین ایران و کشورهای غربی به امضا رسیده که مبنای کار قرار می‌گیرد و براساس آن سهم هر کشور مشخص شده است. وی در بخش دیگری از این نشست، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تکلیف و سرنوشت تحریم‌های جدید چه می‌شود؟ گفت: ما اعلام کرده‌ایم که نباید عملی انجام شود که برخلاف روح و متن توافق باشد؛ چنانچه با نقض فاحش توافق روبه‌رو شویم، مکانیزم‌های لحاظ شده در توافق را فعال خواهیم کرد. معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در مورد مصوبه اخیر کنگره آمریکا در مورد ویزای افرادی که به ایران سفر داشته باشند نیز گفت: وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است این مصوبه در بودجه سالانه مطرح شده است؛ اجرای آن به‌گونه‌ای خواهد بود که خلاف برجام نباشد. تخت‌روانچی در ادامه گفت: سیاست دولت تعامل سازنده با جهان به‌ویژه همسایگان است که البته این تعامل در چارچوب اصولی که برای خود تکلیف کرده‌ایم، انجام خواهد شد. کار اقتصادی با کشورهای مختلف برای ما اهمیت دارد اما رعایت اصول، برایمان ارجح است. معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه گفت: رویکرد دولت ایران دشمنانی دارد؛ اکنون نمونه‌اش را در منطقه و از طرف کنگره آمریکا مشاهده می‌کنیم؛ ما باید هوشیار باشیم و تحرکات دشمنان را رصد کنیم. مدیر ارتباطات اداره بین‌الملل بانک مرکزی نیز در ادامه این نشست اعلام کرد: بانک‌های بزرگ و کوچک زیادی با ما مذاکره کرده‌اند. تمامی خدمات مرتبط با سیستم‌های بانکی و پولی و حتی آنهایی که به صراحت در دوره برجام ذکری از آنها نشده اجرایشان برای ایران مجاز خواهد بود. حسن یعقوبی افزود: خط‌ مشی بانک مرکزی تعامل نزدیک با جامعه بین‌الملل است که بر این اساس فرآیندسازی کرده‌ایم و ایجاد روابط کارگزاری بانکی و مالی مرتبط با سیستم جاری و بین‌المللی در دستور کار قرار می‌‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از سوالات این است که ایران چقدر در استانداردسازی و رعایت مقررات بین‌المللی پیشرو بوده است، خاطرنشان کرد: استانداردسازی و شبکه بانکی فراتر از بانک مرکزی است، اما باید بدانیم که مدیریت انتظارات در دوره برجام بسیار مهم است؛ چرا که در زمان لغو تحریم بسیاری از بانک‌ها با ایران ارتباط نداشته‌اند و فعالان اقتصادی نباید انتظار داشته باشند که پس از برجام با همه بانک‌های دنیا ارتباط داشته باشیم. این مساله منطقی نیست. یعقوبی به این نکته اشاره کرد که بانک‌های بین‌المللی براساس سیاست‌های داخلی و موضع سهامدارانشان با ایران همکاری می‌کنند و در این مقطع بانک‌های زیادی برای همکاری با ایران ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند. وی به همکاری با یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان با نام ICBC اشاره کرد و گفت: این بانک شبکه گسترده‌ای دارد که مذاکره جدی با ایران انجام داده و قرار است در حوزه فاینانس و عملیات خزانه‌داری با آنها وارد عمل شویم. البته با بانک‌های کوچک هم مذاکراتی انجام داده‌ایم و در برخی از آنها حساب باز کرده‌ایم. وی به اعلام آمادگی بانک مسقط (پایتخت عمان) برای گشایش اعتبار اسنادی اشاره کرد و گفت: 200 تا 250 میلیون دلار برای گشایش اعتبار اسنادی از این بانک برای ایران در نظر گرفته شده است. البته ما در مرکز مبادلات ارزی نیز یک کد برای مسقط باز کردیم و زمینه برای بانک‌های ایرانی فراهم است. وی در توضیح بیشتر در مورد برقراری سوئیفت نیز گفت: براساس اجرای برجام از همه خدمات بانکی و مالی استفاده می‌کنیم که سوئیفت را هم شامل می‌شود و مشکلی در این زمینه نداریم. اما بانک مرکزی براساس تحریم از عضویت در سوئیفت محروم شد و الان باید به‌عنوان عضو جدید به سوئیفت ملحق شود. وی در مورد زمان ورود به سوئیفت گفت: ما نمی‌گوییم امروز که برجام اجرا شد، فردا سوئیفت برقرار می‌شود بلکه بانک مرکزی از روز اجرایی شدن برجام اقدام کرده و ظرف دو هفته موضوع به نتیجه خواهد رسید.


تلاش برای برقراری روابط کارگزاری بانکی با دنیا

عبدالرسول دری اصفهانی عضو بانکی و مالی گروه مذاکره‌کننده ایران و مشاور رئیس کل بانک مرکزی در نشست مذکور اظهار کرد: بانک مرکزی در ۳ ماه اخیر در حال تلاش برای ایجاد روابط کارگزاری با بانک‌های بین‌المللی است که در این زمینه به موفقیت‌هایی هم دست پیدا کرده و برخی بانک‌های بین‌المللی نیز پذیرفته‌اند که روابط کارگزاری با ایران را برقرار کنند. وی افزود: موضوع مهمی که در کنار برقراری روابط کارگزاری باید به آن توجه کرد، برقراری روابط با بیمه‌های اعتبار صادراتی است؛ چراکه برجام اجازه گشایش اقتصادی برای ایران را می‌دهد. بنابراین بانک‌ها نیز باید برای تداوم فعالیت بانکی و تامین مالی خود با ایران پشتیبانی شوند. وی تصریح کرد: گشایش اعتبارات اسنادی آسان‌ترین مساله پیش روی سیستم بانکی در دوره برجام است که مساله‌ای مهم به شمار می‌رود، اما مهم‌تر از آن جذب سرمایه‌گذاران خارجی بوده که پشتیبانی آنها مستلزم ورود بیمه‌های اعتباری دنیا است. به گفته دری اصفهانی، حتی اگر یک سرمایه‌گذار خارجی منابع ارزی خود را به ایران بیاورد، باید فاینانس را از طریق موسسات مالی بین‌المللی صورت دهد، اما این موسسات پوشش بیمه‌ای صندوق‌های ضمانت خود را نیاز دارند تا ریسک آنها را تضمین کنند. وی اظهار کرد: در این راستا، با بیمه‌های اعتباری بین‌المللی از جمله هرمس، کوفست و ساچه مذاکراتی صورت گرفته، اما اولین شرط آنها برای برقراری روابط بیمه‌ای این است که معوقات ایران به این سیستم‌های بیمه‌ای پرداخت شود که البته ایجاد معوقات به دلیل نبود منابع مالی در ایران نبوده است. بلکه در سایه تحریم‌ها امکان نقل‌وانتقالات پولی وجود نداشت.

عضو بانکی و مالی گروه مذاکره‌کننده ایران خاطرنشان کرد: البته ما هنوز نمی‌دانیم که قرارداد بعدی که با این موسسات بیمه‌ای منعقد خواهد شد، چه شرایطی دارد ضمن اینکه سرمایه‌گذاران هم نگران برقراری مجدد تحریم‌ها هستند و باید شرایط بازیافت سرمایه‌گذاری خود را بدانند. دری اصفهانی گفت: قبل از سفر رئیس‌جمهوری به ایتالیا و فرانسه باید مسائل مربوط به بیمه اعتباری کوفست و ساچه حل و فصل شود. این مقام مسوول در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه با اجرای برجام تمام ذخایر ارزی ایران آزاد می‌‎شود و عرضه ارز افزایش می‌یابد، گفت: نوسانات نرخ ارز به هیچ‌وجه پایدار نیست، چرا که ارز مانند سایر کالاها تابع عرضه و تقاضا است. وی افزود: طی سال‌های تحریم دسترسی ما به ذخایر ارزی محدود بوده و طبق برجام از روز اجرا تمام ذخایر ارزی ایران آزاد می‌شود و عرضه ارز در مقایسه با امروز افزایش می‌یابد. وی تصریح کرد: مردم نباید گول این موضوع را بخورند که قیمت ارز افزایش می‌یابد، چراکه با دسترسی به ذخایر ارزی عرضه آن در بازار افزایش می‌یابد و نرخ‌ها به تبع این موضوع شکسته می‌شود.به گفته عضو بانکی و مالی گروه مذاکره‌کننده ایران، مساله دیگری که باید در دستور کار قرار بگیرد بحث بازیافت سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در ایران در صورت تحریم مجدد خواهد بود که باید به این موضوع نیز توجه شود که این بازیافت به چه صورت باشد. محسن جلال‌پور رئیس اتاق ایران گفت: باید واقعیت‌ها در اجرای برجام مورد توجه قرار بگیرد و نباید اجازه بدهیم که انتظارات و توقعات بی‌جا، شیرینی و حلاوت آن را از بین ببرد. 

وی افزود: باید کم شدن توقعات مورد توجه قرار بگیرد. در حال حاضر تعداد زیادی ال‌سی آماده گشایش است. می‌توان گفت حدود 10 روز آینده برجام اجرا و تحریم‌ها لغو خواهد شد. جلال‌پور به این نکته نیز اشاره کرد که باید آمادگی لازم برای شرایط جدید وجود داشته باشد تا بتوانیم بیشترین بهره را از اجرای برجام ببریم. جلال‌پور در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تاثیر زمان اجرای برجام بر بازار گفت: اگرچه بازار به دلیل تغییر در شرایط کشورهای همسایه همچنین مساله ایران و عربستان، افت قیمت نفت و وضعیت رکود نوساناتی را تجربه کرده اما نمی‌توان تمام نوسانات بازار را به روز اجرایی شدن برجام مرتبط کرد اگرچه بی‌تاثیر نیز نبوده است. جلال‌پور همچنین بحث نوسانات نرخ ارز را بسیار گسترده خواند و گفت: این موضوع به حدی حساس است که برخی کشورها حاضرند ارزش پول ملی خود را کاهش دهند تا وارد فضای صادراتی دنیا شوند. وی به سفر هیات‌های تجاری خارجی طی 9 ماه گذشته به ایران اشاره کرد و گفت: 350 هیات تجاری و اقتصادی در طول این مدت نمایندگان 48 کشور دنیا با بیش از 3 هزار و 700 نفر به ایران آمدند و 80 تفاهم‌نامه در این زمان امضا شده و ارتباطات خوبی شکل گرفته است. اما کشورهای طرف مقابل اجازه نداشته‌اند تا قبل از روز اجرایی شدن برجام قراردادها را دنبال کنند و پیش‌بینی ما این است که در زمینه‌های مختلف از جمله نیروگاه‌ها، سدسازی و خودروسازی و پتروشیمی و نفت و گاز نسبت به بخش‌های دیگر جلوتر عمل کرده و به سرعت پس از برجام به سمت اجرایی شدن این قراردادهای پیش برویم و بعد از آن بنگاه‌های کوچک و متوسط این رویه را دنبال خواهند کرد. 

جلال‌پور تصریح کرد: بیش از هزار ال‌سی در روز اجرای برجام گشایش خواهد یافت و این ال‌سی‌ها در بخش مواد اولیه کارخانه‌ها و همچنین صنعت، نفت و گاز و پتروشیمی خواهد بود. وی در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه بحث نرخ ارز اثر روانی بر اقتصاد کشور دارد، گفت: باید در این مساله دقت شود تا اقتصاد کشور لطمه نبیند. رئیس اتاق ایران به قیمت ارز در بودجه سال 95 نیز اشاره کرد و گفت: مشخص کردن یک قیمت برای نفت و ارز در بودجه به اعتقاد ما موجب فساد و ابهام می‌شود و پیشنهادمان این است که دولت یک عدد ریالی مشخص را در بودجه در نظر بگیرد و با سیستم شناور مدیریت و عرضه و تقاضا و بازار رقابتی قیمت ارز را مشخص کند. مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد، تحریم‌ها را تجربه سنگینی برای ایران برآورد کرد و گفت: دراین دوران تجربیات ارزشمندی به‌دست آمد و به ما ثابت کرد که باید بیش از گذشته به منابع و ظرفیت‌های خود توجه کنیم. از سوی دیگر امروز باید در چارچوبی مشخص و براساس انتظارات بجا قدم برداریم. وی درادامه به اقتصاد مقاومتی اشاره و تعامل با کشورهای دیگر را بخشی از آن عنوان کرد و ادامه داد: به‌طور قطع پس از اجرای برجام هزینه نقل‌و‌انتقالات بانکی کاهش پیدا می‌کند و با سهولت انجام می‌شود. بند اول اقتصاد مقاومتی به مشارکت صددرصدی آحاد جامعه مربوط می‌شود و در این رابطه بخش خصوصی می‌تواند پرچمدار باشد. وی در مورد سوئیفت گفت: در حال حاضر سوئیفت بانک‌های خصوصی قطع نیست و در زمان تحریم هم توانسته‌اند خدمات خوبی را ارائه دهند؛ اما به‌واسطه چند کارگزاری محدود. ما در دوره گذشته ارتباطمان با کارگزاران قطع بوده و این امر مشکلاتی را به‌وجود آورده است. بنابراین اگر قرار است هزینه نقل‌وانتقالات کاهش یابد، باید سوئیفت راه‌اندازی شود. در غیر این صورت این امر نیز به تعویق خواهد افتاد. 
کوروش پرویزیان، رئیس کمیسیون پول و بازار سرمایه اتاق ایران و مدیرعامل بانک پارسیان، ضمن تاکید بر لزوم حفظ و تقویت آنچه در طول تحریم‌ها به دست آوردیم، اعلام کرد: پس از اجرای برجام تعامل مثبت بین شبکه بانکی و فعالان اقتصادی از سرگرفته می‌شود. درهمین راستا نظام بانکی کشور مطابقت و هماهنگ شدن با استانداردهای بین‌المللی را در دستورکارخود قرار داده است و با جدیت موضوع آموزش مباحث روز بانکی را پیگیری می‌کند. پرویز عقیلی، مدیرعامل بانک خاورمیانه، طی ارائه گزارشی از آنچه برای دوران پسابرجام انجام شده است، گفت: لازم است گروهی را متشکل از نماینده بانک مرکزی و وزارت امور خارجه تشکیل دهیم و با بررسی 42 تحریمی که علیه ایران اعمال شد، راه‌های جلوگیری از تکرار آنها را پیدا کنیم. وی همچنین درباره مذاکراتی که با 3 بانک خارجی انجام داده‌اند، گفت: در این راستا اسناد و مدارک نیز رد و بدل شده و در انتظار لغو تحریم‌ها هستیم. ولی ضرابیه، رئیس هیات‌مدیره بانک سامان نیز اظهار کرد: ظرف 5 سال گذشته، بین 4 تا 6 میلیارد دلار عملیات ارزی توسط این بانک انجام شد که بیشتر در زمینه دارو بود. وی از بخش خصوصی خواست که در دوره جدید، برای ارائه اطلاعات شفاف‌تر و شناخت بیشتر از مشتریان بانک‌ها، همکاری‌های لازم را به عمل آورند.

حسن قالیباف، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران خاطرنشان کرد: بحث سرمایه‌گذاری خارجی در درجه اول به روابط بانکی مربوط می‌شود و اگر چالش‌های مربوط به این بخش برطرف شود، بازار سرمایه برای جذب این سرمایه‌گذاری‌ها مشکل خاصی ندارد. وی در ادامه به اثرپذیری بازار سرمایه از اجرای برجام اشاره و دراین مورد تشریح کرد: سرمایه‌گذار خارجی با آوردن نقدینگی به کشور به بازارسرمایه کمک می‌کند و از طرف دیگر به دلیل کاهش فشارهای متعدد بر بنگاه‌های اقتصادی، قدرت عمل آنها افزایش می‌یابد و این‌گونه فعالیت بورس نیز بیشتر می‌شود. این مقام مسوول کل سرمایه حاضر در بازار سرمایه را 310 هزار میلیارد تومان برآورد کرد و ادامه داد: یادمان نرود که امروز بازار سرمایه فقط در سهام و حق تقدم خلاصه نمی‌شود؛ انواع اوراق، صکوک و ... قابل پذیرش هستند که به دلیل کم ریسک بودن، جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذار خارجی دارند. قالیباف در ادامه به دیگر اقدامات بازار بورس در این دوره اشاره و تاکید کرد: زمینه خرید و فروش الکترونیک و آنلاین وجود دارد و تفاهم‌نامه‌های متعددی هم با 10 بورس دنیا از جمله بورس استانبول امضا شده است.

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

سینا: 1394/10/2213:42:09،
52
79
الان باز یه عده میان ناله میکنن اینجا .
هموطن: 1394/10/2214:09:35،
122
28
امیدوارم که با اجرای این برجام گشایشی در معیشت عامه مردم ستمدیده ایران که 37 سال است از دست افراطیون خون دل می خورند حاصل شود. ما امیدواریم، شما هم امیدوار باشید....درود بر همه هموطنانم
بهزاد: 1394/10/2214:13:44،
80
34
خب راس میگه دیگه هرچی میشه موج منفی میدین یه خورده امیدم لازمه واسمون
احمد: 1394/10/2214:41:21،
18
93
جناب سینا
نوشته های مندرج در این سایت بر دو اصل استوار است ،
1، اشخاصی با افکار و ادبیات درست و استوار و منطقی و دور از احساسات
2، اشخاصی با افکار و ادبیات سخیف و لرزان و غیر منطقی و توام با احساسات مثل حضرتعالی که همه عقاید را یگانه پنداری میفرمایید و لقب ناله میدهید
اگر این عرایض بنده یا به قول حضرتعالی ناله نا درست است پوزش میطلبم ،
ما نتیجه سالها تلاش هسته ایی خودمان را از دست دادیم و اورانیومهای غنی شده از کشور خارج شد ، و ثمره تحقیقات و خون چند شهید هسته ایی در پای قلب راکتور اراک را نابود کردیم ،
که اندازه ثروت وزیر بهداشت از عمان LCبتوانیم بگیریم ،
این بازی برد برد است ، یا پنالتی زدن بدون دروازه بان ،
متاسفانه ما دروازه بان نداشتیم همه روی نیمکت ذخیره بودن برای بعد از برجام و هیاهوی پسا برجام
این برجام بود یا ته جام
سینا: 1394/10/2216:02:06،
60
16
جناب احمد ولی بنده هر مدلی نگاه میکنم کاهش 300 درصدیه پول مملکت رو با وجود نفت 150 دلاری نمیتونم هضم کنم . واقعا کمی احساس نمیکنید که الان وقت آزمون و خطا نیست ؟! زندگی واقعی فیلم هندی نیست که بشه یه نفری صد نفر و مچاله کرد . مردم یک بار قرار زندگی کنن و نمیتونن این فرصت رو برای رسیدن به آرزوهای خیالی شما هدر بدن .
اکبر: 1394/10/2216:17:46،
49
17
درجواب احمداقا باید بگم ازقدیم گفتم جلوی ضررازهرجاگرفته شود سوداست واین انرژی هسته ای بااین وضع بوجود امده وهزینه های جانی ومالی وسیاسی ورفاهی واجتماعی بوجود اورده بود فقط به ضرر کشوروملت بود انهم دردورانی که جهان (امریکا،المان،ژاپن و...)به سمت جایگزین کردن انرژیهای کم خطرتر است وفقط یک اب گل الودی بوجوداورده بودبرای ماهیگیری به اصطلاح دلواپسان وذینفعان واگر نه مردم از این توافق. راضی وخوشحالند.
احمد: 1394/10/2217:50:04،
26
54
جناب سینا
سلام ،
شما فکر میکنید ارزش 300درصدی پول را ما بخاطر انرژی هسته ایی از دست دادیم ،؟
اگر اینطور باشد که الان باید دلار برگردد به قیمت 1500تومان ،
در طرح براندازی دولت احمدی نژاد این تنها راه حل سریع بود ، شما اگر میخواهید جنگل را اتش بزنید نباید درخت را شعله ور کنید بلکه از ریز ترین و زیاد ترین و با وسعت ترین تراشه اتش را اغاز کنید ،
برای برکناری احمدی نژاد و عدم اقبال الگوی فکری ایشان تنها عامل فراگیر و دهان پر کن دلار بود که ظرف یکماه توانست
300درصد ارزش خود را اافزایش دهد بدون انکه حتی یک دلار نفت ارزان شود ، شرکت نفت ما از داعش یعنی کمتر بود
و نمیتوانست نفت را بفروشد ، شما اگر موقعی که نفت 147 دلار بود 20 دلار ارزانتر میفروختید ، ملکه انگلستان تاج خو د
را میفروخت و نفت میخرید ما قربانی انرژی هسته ایی نیستیم بلکه قربانی پسته کارانیم در رفسنجان ،،،،،،،،،
ایمان: 1394/10/2220:50:50،
26
30
جناب احمد

اگر انرژی هسته ای را برای تولید برق بخواهیم، باید بدانی کشورهای پیشرفته مثل ژاپن، آلمان و فرانسه که چند دهه از برق هسته ای استفاده کرده اند؛ چند سالی است که آن را کنار میگزارند و به سمت انرژی های پاک میروند....

چون اکنون مشخص شده که هسته ای یکی از آلوده کننده ترین انرژی هاست،...... ولی اگر برای تولید بمب و موشک میخواهی که بحثی نیست!

البته این رویه جهان سوم است که همیشه 50 سال بعد از کشورای صنعتی، تازه میاد با جاروجنجال تکنولوژی از رده خارج رو استفاده بکنه !!
پاسخ به احمد : 1394/10/2307:59:12،
24
30
اصولا سیستم های توتالیتر و توسعه نیافته همواره تصور نادرستی از مقوله توسعه دارند
مشخصه بارز چنین سیتم هایی رشد تک بعدی است مثلا از تمام مقوله دانش فقط در یک مقوله خاص رشد می کنند
مثال روشن ان کره شمالی است
در کره شمالی در حالیکه مردم ان بر سر گوشت گربه دعوا دارند دولتشان هر روز یک دست اورد هسته ای رو میکند و به قول شما دروازه بان خوبی است و منافع ملت کره شمالی را در پای راکتورهای پیونگ یانگ قربانی نمی کند
اما نقطه مقابل ان چند کیلومتر انطرف تر کره جنوبی است که با پرهیز از هرگونه توهم و احساس رسالت احمقانه به توسعه متوازن کشورش مشغول است

خداوند همه بیماران را شفا دهد ....
فر : 1394/10/2308:36:06،
22
28
ال سی برای وارد کردن میخ چوب بستنی؟
امیر: 1394/10/2213:45:28،
88
35
بعد برجام فقط شرکتهای نفتی احتمالا تو ایران سرمایه گذاری کنن وگرنه هیچ عقل سلیمی تا اقتصاد شفاف نباشه . بدلیل شرکتهای نظامی و دست داشتن در اقتصاد کشور اداره شدن به صورت مافیایی سرمایه گذاری تو این مملکت توهمی بیش نیست
نادر: 1394/10/2213:53:41،
26
28
با این قیمت نفت هیچ عاقلی تو این خراب شده سرمایه گذاری نمیکنه
امیر نور: 1394/10/2214:29:47،
35
27
موافقم ، نهادهایی که در دوره تحریم پول های کلان به جیب میزدند هر کاری از دستشان

بر بیاد انجام میدن تا وضعیت سرمایه گذاری مالی سنگین خارجی در ایران در قانون های مبهم

باقی بمونه ، به دلیل اینکه با باز شدن پای شرکت های خارجی درامد نهاد نظامی که در کار های

دولت مداخله میکنه کوچک و کوچک تر میشه . متاسفانه هیچ اتحادیه ای وجود نداره که بتواند بدون
مشکل نظرات مردم را درباره مسائل اجتماعی اقتصادی ، وارد سیستم نظام کند، واقعیت اینجاست که به دلیل ضعف قانون گذاری و نبود نظارت ، نمایندگان مجلس فقط اتلاف وقت تا دوره بعدی رو هدف کار خودشون قرار دادن .
عاشق امریکا: 1394/10/2215:01:17،
32
43
اگر این نهادهای به اصطلاح نظامی منظورتان سپاه است
با کمی مطالعه در مورد اساسنامه سپاه این تعریف شده که این ارگان ، ارگانی چند منظوره است که میتواند در هر زمینه ایی که به صلاح و امنیت کشور و رفاه مردم ختم شود مداخله نموده و کارهای اجرایی را بدست گیرد ،
در ضمن در دورانی که شیر فلکه گاز هم کالای چند منظوره و مورد تحریم واقع میشود ، اگر این ارگان نبود که الان در این
هوا کشور یخ زده بود و هنوز در ترافیک 4 ساعته بزرگراه صدر بودید و به مقصد نمیرسیدید یا فاصله حضرت ابدالعظیم تا نیاوران را نه در 25 دقیقه بلکه در 5 ساعت بایستی طی میکردیم در این ساعت ،
متوجه هستم که گل بی عیب فقط خداست ، و این فرمایش که قصوراتی صورت گرفته منکر نیستم ،
ولی شما در شرایط تحریم جایگزین بهتری سراغ داشتید با این توان و با این وجدان کاری ،؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ali: 1394/10/2215:35:09،
29
27
همينكه دلار ارزان بشه. دمش گرم. دلار دوروزه صد تومان پايين امد فكر كنم هفته ديگه بياد تو ابتداي كانال 3500 و اوج ارزاني دلار هفته انتخابات براي جذب راي بيشتر باشد البته امروز اگر سامانه سنا نبود ميومد تو كانال 3500 اما خود دولت عجيب جلوي ريزش دلار را ميگيرد تا در 22 بهمن به بعد براي تبليغات جذب راي افت محسوس بدهد.l
در پاسخ عاشق امریکا: 1394/10/2307:16:35،
26
25
مگه امریکا و ترکیه وعربستان وامارات و . . که سپاه ندارن لنگ موندن ؟ هیچ کاری اونجاها انجام نمیشه؟ ترکیه ببین این همه موفقیت از 12 سال گذشته که دست ارتش رو از امور کوتاه کرد چه پیشرفت های اقتصادی عظیمی داشته که برای ما خواب و خیاله . کره شمالی که همه کارا دست ارتشه مردمش از گرسنگی علف میخورن دخالت هر کس و هر سازمان که زور و سلاح داشته باشه در هر امری فساد اوره تمام پرونده های فساد و اختلاس های بزرگ و کوچک از همین تفکرات سر در میاره
محمد: 1394/10/2213:48:25،
75
53
این کارارو همشو دکتر ظریف انجام داده ها به خاطر مردم.واقعا لیاقتش از وزیر بودن خیلی زیاده.دمش گرم
amiran: 1394/10/2214:05:58،
30
30
فقط جو. حقمونه
عاشق امریکا: 1394/10/2215:12:39،
32
25
دکتر ظریف و جان کری صحیح تر است ،
کرمانشاه: 1394/10/2218:57:39،
15
24

اینقد ظریف ظریف میکنی
من خودم عاشق دکتر ظریفم ولی حالا ببینیم چی به مردم میرسه
فعلا که جریمه های رانندگی زیاد شد
حسام: 1394/10/2214:07:23،
38
34
دلال هایی که با رفع تحریم ها کار و کاسبیشون کساد میشه منفی ها بالا!! یالا یالا منفی بدین ممنونم ازتون. عجب حالی میده این منفی ها. مرسی مرسی
ali: 1394/10/2214:13:42،
37
27
علی ایها الدلواپسان بشتابید که مملکت را به تاراج بردند نان دلالان را بریدند بدبخت شدیم ........
ali: 1394/10/2214:38:35،
31
29
همينكه دلار ارزان بشه. دمش گرم. دلار دوروزه صد تومان پايين امد فكر كنم هفته ديگه بياد تو ابتداي كانال 3500 و اوج ارزاني دلار هفته انتخابات براي جذب راي بيشتر باشد
بهزاد تحریم: 1394/10/2214:58:09،
34
25
مطلب بلند بالایی بود. خسته نباشید. من کاری به جزئیات مورد اشاره در این نوشته ها نداریم، مهم اینه که وقتی تو جمیع جهات اینهمه توقع ایجاد کردید که ال میشود و بل میشود باید به تعهدات و قولهای داده شده عمل بشه. در غیر اینصورت همراه کردن دوباره ی مردم خیلی براتون سخت میشه.
خبر فوري: 1394/10/2216:31:28،
46
27
تحريم ها جمعه برداشته ميشوند. دلار مرد.
ﻋﻠﻲ: 1394/10/2222:57:48،
14
14
ﺳﻘﻮﻁ ﺩﻻﺭ ﻧﺰﺩﻳﻜﻪ،ﺑﻪ ﺯﻭﺩﻱ ﺩﻻﺭ ﺗﻚ ﻧﺮﺧﻲ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.ﻓﺮﻭﺵ ﺍﺭﺯ ﻓﻘﻂ ﺩﺭ ﺑﺎﻧﻚ ﻫﺎ ﻭ ﺻﺮﺍﻓﻲ ﻫﺎﻱ ﻣﺠﺎﺯ.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما