کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سموم کشاورزی تولید داخل روی زمین مانده‌اند

کدخبر:۱۸۶۹۳سه شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۳:۴۷۱۲۳۵ بازدید

واردات سموم کشاورزی با تعرفه 15‌درصدی سبب شده تا تولید‌کنندگان داخلی این محصول با مشکلاتی در بازار فروش روبه‌رو شوند. این تولیدکنندگان ...
سموم کشاورزی تولید داخل روی زمین مانده‌اند

واردات سموم کشاورزی با تعرفه 15‌درصدی سبب شده تا تولید‌کنندگان داخلی این محصول با مشکلاتی در بازار فروش روبه‌رو شوند. این تولیدکنندگان معتقدند، عملکرد دولت در سال‌های گذشته سبب بروز این مشکلات شده و‌ از‌همین‌رو خواهان اتخاذ رویکردی جدید از سوی دولت هستند. به گفته فریبرز جهان‌تیغی، مدیرعامل شرکت «آریاشیمی»، در ســال‌هـــای گـــذشتــه واردکنندگان با مجوز دولت، اجازه داشتند که 12‌درصد سم مورد نیاز کشور را وارد کنند اما اکنون 50 درصد از سموم کشاورزی مورد نیاز در کشور از طریق واردات به بازار راه می‌یابد.

مدیرعامل آریا شیمی، توضیح ‌می‌دهد که وقتی بهره بانکی در کشور برای بخش تولید هم بیش از 24‌ درصد است، بنابراین دولت باید در بخش تعرفه‌ها این هزینه‌ها را جبران کند تا تولیدکنندگان داخلی در رقابت با رقبای خارجی بازار را از دست ندهند. عوارض واردات سموم آماده هر لیتر 700 تومان است در‌حالی‌که برای مواد اولیه تکنیکال هر کیلوگرم 2‌هزارتومان است.

وی ادامه می‌دهد: برای تولید برخی از سموم تا 50‌ درصد به مواد تکنیکال نیاز است که با حساب تعرفه واردات تولیدکننده باید 300تومان بیشتر از واردکنندگان عوارض پرداخت کند. برای واردات محصولات جانبی و بسته‌بندی مانند قوطی‌های آلومینیومی نیز باید 30‌درصد تعرفه گمرکی بپردازیم اما چون واردکنندگان محصول را در یک پکیج وارد می‌کنند، هزینه‌های کمتری می‌دهند. با این حساب باز هم تولیدکننده متضرر می‌شود.


واردات سموم بدون پشتیبانی‌های فنی

علی وزیری، مدیرعامل شرکت کاوش شیمی کرمان نیز در گفت‌و‌گو با «فرصت‌امروز»، از شرایط دشوار تولید سخن گفته و می‌افزاید: تا پنج، شش سال پیش نزدیک به 90‌ درصد سموم ژنریک مصرفی (منهای محصولات شرکت‌های چند ملیتی) در کشور تولید می‌شد. این موضوع برای کشاورزان نیز مطلوب بود، چون هر سمی نیاز به پشتیبانی‌های فنی از سوی تولیدکننده دارد و زمانی که تولیدکننده در داخل کشور باشد، پشتیبانی فنی هم شکل واقعی می‌گیرد.

وی تصریح می‌کند: در سال‌های اخیر قوانین به سمتی سوق یافت که حمایت از تولید جای خود را به حمایت از واردات داد و به این ترتیب برخی از تولیدکنندگان از چرخه رقابت خارج شدند. از یکسو وزارت صنعت بر این موضوع اذعان دارد اما وزارت کشاورزی سیاست خود را بر تولید بیشتر محصولات کشاورزی با سموم ارزان‌تر گذاشته که منطق درستی نیست.


کیفیت برتر تولید داخلی

مدیرعامل شرکت کاوش شیمی کرمان می‌گوید: اگر زمین بازی به‌صورت برابر در اختیار تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی و تولیدات خارجی (چینی و هندی) قرار گیرد حتی اگر حمایتی هم از ما نشود، در کیفیت و قیمت سر‌تر از تولیدکنندگان چینی خواهیم بود.وی در پاسخ به این پرسش که آیا توان تولید مواد تکنیکال سموم را داریم، اظهار می‌کند: تولید مواد تکنیکال به سرمایه‌های بزرگ‌تر و دانش فنی نیاز دارد. از نظر دانش فنی زیاد عقب نیستیم اما زمانی که سرمایه‌گذاری در بخش فرمولاسیون حمایت نمی‌شود و از بازگشت سرمایه خود مطمئن نیست، دلیلی ندارد که در بخش تکنیکال با آن حجم بزرگ، سرمایه‌گذاری کند.


قوانین در راستای حمایت از تولید  نیست

مسعود گیل‌آبادی، مدیرعامل شرکت رازی شیمی خرم، بر این باور است که تولیدکنندگان داخلی توان افزایش ظرفیت تولید سموم را تا 10 برابر دارند، به شرط اینکه قوانین در راستای حمایت از تولید باشد. وی در گفت‌و‌گو با «فرصت امروز»، می‌افزاید: سمومی که در داخل تولید می‌شوند قابلیت نظارت و آزمایش‌های کامل را دارند اما سموم وارداتی از این مزیت برخوردار نیستند.

وی می‌گوید: کیفیت سموم تولید داخل بالاتر از سموم وارداتی از هند و چین است. دلیل آن هم امکان انجام آزمایش‌ها و نظارت‌های کنترلی لحظه‌ای از سوی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد‌کشاورزی است. در‌حالی‌که سموم وارداتی مشخص نیست چگونه و از سوی کدام مرجع موثق آزمایش و کنترل شده‌اند.


ترویج و آموزش بر عهده بخش خصوصی؟

مدیرعامل شرکت رازی شیمی خرم، در‌خصوص وظیفه بخش خصوصی در ترویج و آموزش کشاورزان برای مصرف و نحوه درست استفاده از سموم کشاورزی، اظهار می‌کند: از آنجا که دولت از نظر منابع مالی و بودجه‌ای در تنگناست، بنابراین بخش خصوصی باید به‌تنهایی وظیفه ترویج و آموزش را برعهده گیرد.

تولیدکنندگان در سال‌های اخیر با برگزاری همایش‌ها و دوره‌های آموزشی در سراسر کشور و همچنین نمایشگاه‌ها اقدامات خوبی در این راستا انجام داده‌اند. گیل‌آبادی می‌افزاید: بخشی از کیفیت سموم به عواملی مانند درجه حرارت، شناخت نوع آفت، نحوه و زمان مصرف، نوع دستگاه‌های پاشش و سایر موارد دیگر وابسته است. همه این موارد بر لزوم آموزش بهره‌برداران تاکید دارند و اگر سود تولید برای تولیدکنندگان مناسب باشد می‌توانند در این زمینه‌ها هم هزینه کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شاپور: 1394/10/2215:03:01،
48
14
سموم و کودهای شیمیایی عامل اصلی سرطان
نوید: 1394/10/2216:48:36،
23
15
واقعا نمیدونیم چی بخوریم .نخوریم بهتره.
هوشنگ: 1394/10/2218:14:21،
24
15
تمام کارخانه های سموم, سم بی کیفیت و سرطانزا از چین وارد می کنند با یک مشت اشغال قاطی میکنند می دن خوردملت بد بخت هیچ استانداردی هم وجود نداره نظارت کنه .سم 1000 تومانی میدن30000
Pepan: 1394/10/2218:56:17،
29
27
سموم داخلی به درد نمی خوره..سم رو زدی رو علف یا حشره باید زود عمل کنه..ولی سموم داخلی عاجز از این خصوصیات هستند..خب من پولم رو از سر راه پیدا نکردم که بدم به فنا...
ن: 1394/10/2220:34:20،
14
26
آقا تموم بازار شده سم چینی.با غلظت بالا میزنی ولی بدون هیچ اثری
sina : 1394/10/2223:55:27،
25
23
سموم کشاورزی داخلی نسبت به بعضی افتها بی تاثیر میباشند در واقع کارایی ندارند
کشاورز: 1394/10/2302:25:21،
28
23
در زمینه علفکش سمی به نام پاراکوات هست برای کنترل علفهای هرز یکساله سموم تولید داخل حدود۲۵۰۰۰تومان لیتری قیمت دارند ولی انواع چینی با ۲۰۰۰۰ تومان به ازا یک لیتر و دو برابر تاثیر بیشتر . تولید داخل شبیه تولید خودرو.
رسول: 1394/10/2308:18:49،
24
23
خوب عزیزم تولید نکن مجبور نیستی که با کارگر مفت ایرانی انرژی مفت و... تولید میکنی تولید که نه وارد میکنی و فقط لیبل بسته بندی رو عوض میکنی ظرفشو محتویاتشو وارد میکنی بعد اسمشو گذاشتی تولید تو رو خدا تولید کنندگان عزیز ما مجبور نیستم جنس بنجل شمارو به خداتومن بخریم بابا تولید نکن
scorpion : 1394/10/2312:02:43،
25
22
آقايون بسته بندچى كه اسم خودشون رو گذاشتن توليدكننده براى سود بيشتر آب بستن به سم, اين مسأله سه ساله كه مشهوده سموم داخلى تقريبا بى اثر شدن, هندى وچينى هم كه نديده معلومه چه آشغاليه از يك نوع سم چينى گرفتم غلظتشون فرق ميكنه! !!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما