کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازگشت نامحدود مخابرات و باز هم مخابرات!

کدخبر:۱۸۶۸۸سه شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸:۲۹۳۴۵۴ بازدید

داستان های مخابرات و خدمات رسانی های آن به عنوان یکی از شرکت ها اسما بزرگ ارتباطی در ایران، هیچ گاه پایانی ندارد. از زمان خصوصی سازی ...
داستان های مخابرات و خدمات رسانی های آن به عنوان یکی از شرکت ها اسما بزرگ ارتباطی در ایران، هیچ گاه پایانی ندارد. از زمان خصوصی سازی سر هم بندی شده این نهاد تا کنون مشکلات عدیده ای گریبان مشتریان و به ویژه کاربران اینترنت این شرکت را گرفته است و جالب آنکه «مخابرات» به خوبی می داند که از دست بالای خود چگونه برای گرفتن امتیازات بهره بگیرد!

به گزارش تابناک، آبان ماه سال 88 برابر با 51 درصد از سهام شرکت مخابرات ایران به بخش خصوصی واگذار شد؛ واگذاری که در همان زمان هم سر و صدای بسیاری بر پا کرد و در کمال تعجب، بدون در نظر گرفتن بسیاری از موارد و الزامات واگذاری و خصوصی سازی – نه حتی به لحاظ قانونی بلکه از دیدگاه فنی – یکباره یکی از پرسودترین شرکت های دولتی در زمان خود – و چه بسا در حال حاضر – به نحوی واگذار شد که هنوز هم تبعات و آثار آن دامنگیر دولت، مشتریان و حتی خود بخش خصوصی است.

zhvoo40g1jnlyg45mnh.jpg

 

اما هرچند موضوع واگذاری مخابرات و نحوه آن، موضوعی جالب توجه است که جای تفکر و تامل و بحث فراوان دارد ـ از جمله آنکه گفته می شود مخابرات در زمان واگذاری به بهای یک هشتادم قیمت واقعی خود به بخش خصوصی واگذار شده، این مورد موضوع بحث امروز ما نیست. آنچه مورد توجه است، به اینکه چگونه یک شرکت با این حجم از امکانات و درآمدهای بالقوه، زیانده می شود و به نحوی جالب توجه، سعی می کند ضرر و زیان خود را از جیب مشتریان جبران کند، باز میگردد.

داستان برای بسیاری از کاربران، تکراری است. موضوع خدمات دهی این شرکت در حوزه پهنای باند، موضوعی است که از همان ابتدا مورد انتقاد بسیاری از مشتریان قرار داشته و اینترنت مخابرات، همواره یکی از بی کیفیت ترین خدمات اینترنتی نزد مشتریان شناخته می شده است.

این در حالی است که امکانات شرکت مخابرات برای خدمات رسانی پهنای باند، قابل قیاس با هیچ یک از ISP های دیگر نیست و در حالی که مشکلات واگذاری پورت برای بسیاری از خدمات رسان های دیگر اینترنت در ایران وجود دارد، معمولا تا چندی قبل – پیش از آنکه مخابرات به دلیل بدهی های خود، عملا اقدام به توقف واگذاری خدمات اینترنت کند – معروف بود که اینترنت مخابرات در سریع ترین زمان ممکن قابل دسترسی است. تا جایی که مشتریانی که دست خود را از دریافت خدمات سایر ISP ها – به دلیل محدودیت واگذاری پورت – کوتاه می دیدند، در نهایت روی به شرکت مخابرات می آوردند.

اکنون اما مدت زمانی است که شرکت مخابرات به دلایلی از جمله آنچه خود زیان دهی می نامند، قادر به واگذاری پهنای باند به مشتریان نیست و شرکت ارتباطات زیر ساخت بر همین اساس در ارائه پهنای باند به مخابرات ایجاد محدودیت می کند. سخنگوی این شرکت چند ماه قبل به صراحت تأکید کرده بود، فروش پهنای باند به شش استان به دلیل بدهی های مخابراتی متوقف شده و البته کاملا مشخص است که این توقف مربوط به این شش استان به تنهایی نیست، بلکه شواهد حاکی از آن است که شرکت مخابرات حتی در تهران نیز از ارئه خدمات اینترنت کابلی به مشتریان سر باز می زند.

اما هرچند مخابرات زیان دهی شرکت های تابعه و استانی را بهانه ای برای این موضوع می داند، نظر نمایندگان مجلس و وزیر ارتباطات چیز دیگری است. بر این اساس که به دلیل سود فراوان همراه اول، اساسا مخابرات توجهی به توسعه زیرساخت های تلفن ثابت و پهنای باند ADSL ندارد. طی مباحثی که در تیر ماه با حضور واعظی، وزیر ارتباطات در جلسه کمیسیون ویژه اصل 44 مجلس بیان شد، وزیر اشاره کرده بود که سود همراه اول آنقدر بالاست که انواع و اقسام شرکت ها و بانک ها را خریداری کرده؛ بنابراین، ادعای شرکت مخابرات مبنی بر زیان‌دهی تأیید نمی شود.
 

بازگشت «نامحدود» مخابرات و باز هم مخابرات!

 

کاملا مشخص است، از یک سو مدیران مخابرات ساز خود را می زنند و از سوی دیگر مسئولان دولتی و مجلسی، این ساز را ناکوک می دانند و بر مواضع خود مبنی بر سود فراوان مخابرات تأکید دارند. گویا ماجرا از دیدگاه آنها این است که مخابرات سعی دارد بدهی خود به دولت را از جیب مشتریان پرداخت کند!

اما در حالی که این کش مکش ها ادامه دارد، دیروز خبری منتشر شد که حاکی از یک نکته اساسی بود؛ خبر حاکی از آن است که اینترنت نامحدود مخابرات ـ که مدتی متوقف شده بود ـ اکنون و بار دیگر با سرعت های 1، 2 و 4 مگابیت بر ثانیه، به متقاضیان واگذار می شود؛ اما نکته جالب ماجرا آنجاست که تعرفه های واگذاری این نوع از خدمات اینترنتی، تقریبا دو برابر شده است!

در حالی که در بسیاری از نقاط دنیا خدمات اینترنتی روی به سوی رایگان شدن می گذارند، و حتی در کشور رقابت شدیدی میان ISP ها در جریان است و منجر به آن شده که اینترنت به مرور با بهایی کمتر و تقریبا کیفیتی بهتر ارائه شود ـ هرچند هنوز وضعیت اینترنت ایران در مقایسه با استانداردهای جهانی شبیه به یک شوخی است ـ مخابرات تعرفه خدمات اینترنت خود را دو برابر می کند و کک هیچ کس هم نمیگزد!


ماجرا از چه قرار است؟ 

یک سناریو در این میان قابل تصور است که با نگاهی دقیق از یک منطق درونی هم برخوردار است. سناریو از این قرار است: مخابرات تعرفه های اینترنت خود را دو برابر می کند و دولت و وزارت ارتباطات هم سکوت می کنند تا سهم خود – طلب های خود از مخابرات؟ - را دریافت کنند.

این سناریو بسیار محتمل است، زیرا اکنون مخابرات بعد از مدت ها توقف واگذاری خدمات مبتنی بر کابل و تلفن ثابت و تشنه نگه داشتن بسیاری از مشتریان و مشترکان متقاضی این خدمات، با توجه به آنکه دست بالاتر و در حد انحصار را در این حوزه دارد، یکباره اقدام به واگذاری خدمات و راه اندازی مجدد آنها به دو برابر قیمت می کند و چون به گفته خود مسئولان دولتی، بدهی حدود 450 میلیارد تومانی مخابرات در این شیوه جایی برای پرداخت پیدا می کند، نه وزارت ارتباطات دخالتی می کند، نه شرکت ارتباطات زیرساخت و نه حتی شورای رقابت، که معمولا در اینگونه موارد حی و حاضر است!
 

بازگشت «نامحدود» مخابرات و باز هم مخابرات!

و این گونه می شود که بدهی مخابرات از جیب مشتریانی که چاره ای جز تن دادن به این شرایط ندارند، پرداخت می شود. این البته یک سناریوی فرضی است و محتمل.


اما پرسش این است؛ اگر این گونه نیست، چرا در مورد دو برابر شدن تعرفه اینترنت نا محدود مخابرات نه وزارت ارتباطات موضعی گرفته است و نه شورای رقابت؟

چرا وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت، زمانی که بحث بدهی های مخابرات به دولت در میان است، سخن از بیت المال و کلید واژه هایی نظر این به میان می آورند، ولی هیچ کس در مورد پرداخت های دو برابری تعرفه ها، سرگردانی چندین ماهه مشتریان برای دسترسی به اینترنت ـ که اکنون در اعماق سیاه آفریقا هم نفوذ کرده است ـ و سوءاستفاده های مخابرات از جیب مشتریان متوجه بیت المال نیست؟

قطعا نباید سخن از بی اهمیت بودن مشتریان و جیب آنها گفت، زیرا سابقه در این مورد، حداقل حاکی از آن است که حق مشترکان و مشتریان بیش از این هم نیست! اما از یک چیز می توان سخن گفت و خیلی دقیق هم می توان پرسید: چرا شرکت هایی با خروارها و خروارها انحصار و امکانات ـ که به ندرت در نقاط دیگر دنیا دیده می شود ـ با ادعاهایی که در نمایشگاه ها و کنفرانس ها و نشست ها و مانند آن سر به فلک می کشد، زیان ده می شوند و به گفته دولتی ها و مجلسی ها مجبور به هدف رفتن جیب مشتریان می شوند؟

پاسخ را همه آنهایی می دانند که مخابرات را به بخش خصوصی واگذار کردند و همه آنهایی که اکنون به عنوان مدیران مخابرات فعالیت می کنند و البته همه آنهایی که احتمالا و شاید برای دریافت طلب خود، جیب و حق مشتریان را از دایره شمول بیت المال استثنا کرده اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آریا: 1394/10/2211:20:03،
50
20
من الان 1 ساله منتظرم که خط تلفن خونه وصل شه که بتونم درخواست اینترنت بدم اما متاسفانه هر بار به من میگن پورت ها پر هست و مخابرات منتظر بودجه هست که بتونه پورت ها رو بیشتر کنه!!!! یعنی مسخره تر از این شرکتای نیمه دولتی خودشونن فقط
مهمان: 1394/10/2213:05:37،
20
45
دوست خوبم اینترنت بی کیفیت مخابرات به هیچ دردی نمیحوره، یه مودم Wi Fi بگیر یه سیم کارت بنداز داخلش استفاده کن.
آریا: 1394/10/2211:22:37،
32
43
نامحدودهای مخابرات هر چند به هیچ وجه سرعت خوبی نداره بالاخص در استان تهران با توجه به ترافیک سنگین شبکه ولی پایداری بهتر و قطعی کمتری به نسبت باقی آی اس پی ها داره هم تنها نامحدودیه که قیمتش خیلی گزاف نیست!
مسعود: 1394/10/2211:46:13،
50
20
به عنوان یکی از کارکنان مخابرات ، شاهد افت شدید ارایه خدمات به مردم هستم و مهمترین عوامل این افت رو به ترتیب عدم وجود تخصص در بین مدیران ارشد مخابرات ( به علت اینکه سابقا در یکی از ارگانهای نظامی اشتغال داشته اند) ، عدم مدیریت صحیح منابع انسانی (عدم جذب ، بهسازی ،نگهداری و... صحیح کارکنان) ، عدم اعتقاد به مدیریت کیفیت ، عدم سرمایه گذاری مناسب(به علت نبود تحقیقات علمی بازاریابی) و برداشت بی رویه از دارایی های منقول و غیر منقول به وسیله فروش دارایها و هزینه کرن مبالغ به شکل نا صحیح ووووووو ..... میدانم . البته دراین خصوص باید تحقیقی همه جانبه صورت گیرد تا مشخص شود چگونه یک شرکت سود آور ورشکستگی را تجربه میکند . این در حالی است که در تمام دنیا شرکت های در خطر ورشکستگی را به بخش خصوصی واگذار میکنند تا با مدیریت خصوصی همین شرکتها را به سود دهی برسانند
عبدالرضا: 1394/10/2211:55:56،
30
20
قرار بود سهام مخابرات به مشترکین واگذار شود .
ناشناس: 1394/10/2212:31:32،
50
23
مخابرات در زمینه اینترنت انحصاری عمل میکنه برا همینم هر کاری بخواد میکنه و هر بلایی بخواد سر مشترک میاره.ما isp داریم.مراکزی که پورتمون تموم میشه مخابرات اجازه افزایش پورت نمیده که پورت خودشو بفروشه.مرکزی که فیبر نوری هست اجازه نصب تجهیزات نمیده که فقط خودش هر طور خواست انحصاری سرویس بده یا میگه شرکتها باید برا فیبر نوری از خودم پورت اجاره کنند و مالکیت پورت نداشته باشند که فرمون دست خودش باشه.کم کم داره تمام مراکزو فیبر میکنه،پس شرکتهام باید جمع کنند برند.وایرلس هم که هم برا مشترک هم شرکت هزینش سنگینه.این نمیشه که یه ارگان با پول ملت و دولت بیاد دست بذاره رو همه زیر ساخت های مهم یه مملکت و مملکت انحصاری یشه ارث پدری یه ارگان خاص.ما تو خصوصی سازی ها فقط عرصه را بیشتر باز کردیم برای انحصاری شدن بیشتر
hamer: 1394/10/2212:55:30،
31
37
اینترنت فقط 256 نامحدود
مهمان: 1394/10/2213:13:32،
46
26
پاسخ به ناشناس:
چرا نمیشه عزیز من
میبینیم که تو همه زمینه ها انحصار هست و این وسط فقط ملت داره هزینه هاشو میده. نمونه زیاده: انحصار تولید خودرو، انحصار واردات، .... پس دیدی میشه
sohil_kiyan: 1394/10/2213:36:58،
41
28
512 نامحدود 24 تومن ولی 1 مگ 86 تومن ؟؟؟؟؟

من رفتم از 512 به 1 مگ تغییر سرویس دادم ولی بعد متوجه قیمت شدم چقدر رفت تو پاچم !!!!!

ولی 24 ساعته میزارم دانلود تا کمتر بسوزم !!!!
ALi: 1394/10/2213:40:47،
35
18
شهرهایی مثل گرگان خطوط فیبرنوریش انحصارا دست مخابراته و فقط اینترنت حجمی محدود میده !
سیب: 1394/10/2215:37:57،
27
32
دزدتر از اینترنت مخابرات نداریم. بالاترین قیمتها با پایینترین سرعت واقعی. سرعت 5مگ رو گرفتم درحد 128 یعنی 10K دانلود میکنه. با تمام شدن شارژ حجم خودش بدون اینکه ازتون سوال کنه براتون پول میندازه و بپات مینویسه. دو برابر حجم استفاده شده برات صورتحساب میده. بدون سوال از شما بمدت یکسال با همون شرایط برات تمدید میکنه. یعنی مشتری داری و حجم فروشی ب زوووورررررر. حالا بد شانسی اسن هست که برای خطوط تلفن فیبر نوری انحصارا باید از مخابرات خدمات بگیری. یعنی زور در زور.
نا شفاف: 1394/10/2221:56:27،
21
24
سابق شرکت مخابراتی داشتیم که در زمان جنگ علاوه بر توسعه خطوط ارتباطی و پرداخت حقوق کارکنان خود/حقوق کارکنان آموزش و پرورش را هم پرداخت میکرد.اما بعد از واگذاری و به اصطلاح خصوصی سازی آنچنانی بدون رقیب و حذف رقبا با عنوان نداشتن صلاحیت .حالا مخابرات هم مثل ایرانخودرو و سایپا و دیگر خودروییها که ماشین 6میلیونی را با هزینه تراشی دروغین 21م میفروشند مخابرات هم بجای توسعه و کسب در امد واقعی با هزینه تراشی دروغین اداره میشود وشده یک شرکت به تمام معنا تنبل.و جالب است که افراد کم سواد این شرکت و وزارت در رتبه اول قرا ردارد.سابق برای 50 کارمند شاید 3مستخدم بود و حالا برای هر4کارمند یک مستخدم دارند.و خلاصه اینکه مثل خودروییها معلوم نیست این همه در امد به کی میرسد؟
بینام: 1394/10/2222:27:27،
16
15
بلاخره تو ایران زندگی کردن این حرف ها را دارد .تو همه موارد هزینها زندگی چند برابر.
ای روزگار: 1394/10/2222:49:37،
24
25
خداوکیلی هر کجاشو دست میزنی ی جور مسخره بازی همه جامون مشکل داره ی روز خوب ندیدیم خدایا ی روزنشد از خواب بیدار بشیم بگند مثلا اتفاق خوب افتاد همش بد بختی در بدری من یاد ندارم یخبر خوب از کشور تا حالا شنیده باشم
ياشار: 1394/10/2222:59:05،
24
26
همه فراري ان همه ببين همه
علی: 1394/10/2308:02:49،
15
30
آقا خواهش میکنم یک گزارش از وضع اسفناک پرسنل مخابرات اعم از رسمی و شرکتی و بازنشسته ها تهیه کنید تا ببینید خصوصی سازی چه بلایی سرشون آورده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما