کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش روابط ایران با عربستان و تاثیر آن بر بازار دیجیتال

کدخبر:۱۸۶۶۱دوشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۲:۰۸۴۱۷۳ بازدید

چند سالیست که با وجود سایه تحریم‌های بین‌المللی بر کشور، امکان واردات مستقیم بسیاری از کالاها از شرکت‌های اصلی و مادر مهیا نبوده و ...
کاهش روابط ایران با عربستان و تاثیر آن بر بازار دیجیتال

چند سالیست که با وجود سایه تحریم‌های بین‌المللی بر کشور، امکان واردات مستقیم بسیاری از کالاها از شرکت‌های اصلی و مادر مهیا نبوده و عمده واردات خودروهای خارجی،‌ لوازم دیجیتالی از طریق مبادی امارات، عمان و... صورت می‌‌گیرد. اکنون به دنبال تنش‌های اخیر منطقه میان ایران و عربستان شرایطی به وجود آمده  روابط کشورمان باکشورهای عربی کاهش یافته است. حال جای سوال است که آیا این مساله، در بازار کالاهای دیجیتال تاثیری می‌گذارد؟ این سوالی است که کارشناسان بازار دیجیتال به آن پاسخ داده‌اند.

مهدی میرمهدی در خصوص آثار کاهش روابط میان ایران با کشورهای عربی به اقتصادنیوز اظهار کرد:  مراودات کالاها و قطعات آی‌تی ایران در حال حاضر از کشورهای چین، تایوان، تایلند، کره،‌ امارات صورت می‌گیرد اما در این خصوص با عربستان مراوداتی نداشته‌ایم  و متکی به آن و حتی امارات نیستیم. حال شاید برای بخش اعظمی از خوراکی‌ها مانند روغن با عربستان مراوده داشته باشیم اما در زمینه آی‌تی هیچ‌گونه مراوده‌ای نداریم پس منع ارتباط با آن تاثیری بر بازار دیجیتال نمی‌گذارد. 

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: اگر  دراین زمینه امارات نیز، مجبور شود با عربستان هم‌سو و هم‌پیمان شود، از طریق کانال‌های کشورهای دیگر ، مثل ترکیه، کشورهای آسیای میانه راه‌هایی وجود دارد که از طریق آنها کالاهای‌مان را به کشور وارد کنیم و با مشکلی مواجه نشویم. 

او افزود: اما اگر امارات با آنها هم‌پیمان شود، بیشترین ضربه را می‌خورد زیرا در حال حاضر حدود 65 درصد از مراودات کالایی در قسمت آی‌تی این کشور با ایران صورت می‌گیرد که با توجه به رکودی که بر دنیا حاکم است اگر این کار را انجام دهد، ضربه سنگینی به خود وارد می‌کند.

میرمهدی ادامه داد: اما دولتمردان آنها نیز، مطمئنا جلسه‌ای می‌گذارند و در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کنند چون به نظرم در این اقتصاد بیمار دنیا اگر به عربستان بپیوندند و این بازار را از دست بدهند،‌ بازار بکر ایران نصیب کشور دیگری می‌شود و آن را از دست می‌دهند. 

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اظهار کرد: در هرصورت ایران متضرر نمی‌شود، شاید کالاهای‌مان نزدیک به یک هفته دیرتر به ایران برسد اما در مجموع ما ضررکننده نخواهیم بود. 

افشار فروتن‌لاریجانی نیز، در گفت‌وگو با اقتصادنیوز،‌ عنوان کرد: بخش عمده‌ای از کالاهای دیجیتال کشور از مبادی امارات وارد می‌شد که در حال حاضر پروسه خرید و تهیه و ورود بسیاری از این کالاها طی شده و در حال حاضر در بازار موجود هستند اما باید زمان بگذرد تا ببینیم شرایط به چه صورت می‌شود.چرا که بحث ممانعت از ورود یا دست‌نگه‌داری برای ورود کالا از آن مبادی تا خودش را نشان دهد و تاثیرش را بر بازار بگذارد، زمان‌بر است.

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت و گوشی ادامه داد: این مساله در حال حاضر که تاثیری نداشته است و برای تصمیم‌گیری زود است . اما  با توجه به تامین نیازهای داخلی در خصوص بازار آی‌تی و میزان نیازی که به این کالاها که از این مبادی به کشور وارد می‌شوند وجود دارد، هنوز در این خصوص خلاء و کمبودی ایجاد نشده ولی اگر قرار باشد تاثیر قابل توجهی بر بازار بگذارد باید زمان بگذرد تا این سری از کالاهایی که وارد کشور شده به دست کاربران و خریداران برسد و در بخش بعدی برای تامین نیازها باید ببینیم این خلا ایجاد می‌شود یا نه و آیا تاثیری می‌گذارد؟

فروتن‌لاریجانی معتقداست: اما با توجه به نزدیک شدن بحث تحریم‌ها و رفع آنها، شرایط ورود کالا از مبادی مختلف متفاوت شود. ما به این دلیل که تا کنون در دوران تحریم به سر برده‌ایم و با نمایندگی‌های شرکت‌های اصلی در کشورهای همسایه در ارتباط بودیم که بسیاری از این نمایندگی‌ها در کشور‌های حوزه خلیج فارس به خصوص امارات بوده‌اند. 

او ادامه داد: ولی اگر برجام اجرا شود و تحریم‌ها نباشد یعنی کالاها بتوانند از مبادی اصلی و ابتدایی خود وارد شوند، نه تنها شرایط دشوار نمی‌شود بلکه هزینه کمتری را هم در بردارد. زیرا ما به طور مستقیم با شرکت‌های ابتدایی این کار را انجام می‌دهیم؛ به همین جهت ان‌شاالله درآینده  با توجه به تلاش مسوولان در خصوص مناسب‌سازی بستر قانونی واردات کالاها، من فکر می‌کنم که اگر این شرایط اتفاق بیفتد، می‌توانیم به صورت مستقیم کالاهای خود را ازکشورهای مبدا وارد کنیم و در حد نیاز خود بخریم و نیازی هم به کشورهای مجاور نداشته باشیم. 

فروتن‌لاریجانی افزود: در حال حاضر که اتفاقی در این خصوص نیفتاده ولی با توجه به این مساله که اگر منع شدنی اتفاق بیفتد شرایط برای کشور تغییری نمی‌کند بلکه آنها از این مساله متضرر می‌شوند. چون اگر قرار باشد کالاهای ما به آنها صادر شود باید از طریق واسطه صورت گیرد. 


بازار همچنان در رکود به سر می‌برد

فروتن‌لاریجانی در خصوص وضعیت بازار در شرایط کنونی اظهار کرد: شرایط بازار دیجیتال همچنان همانند قبلش در رکود به سر می‌برد؛ هرچند این رکود قوی‌تر و فراگیرتر شده است. 

میرمهدی نیز، گفت: ما فکر می‌کردیم هر چه به ایام عید نزدیک‌تر شویم این رکود برطرف شود و فضای کسب‌وکار آی‌تی بهتر شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاده و این رکود حاکم بر بازار برای واحدهای صنفی بسیاری مشکل‌ساز شده است.  

او خاطرنشان کرد: البته این رکود با افزایش قیمت دلار بیشتر نیز، شده است. بیشتر نه به معنای اینکه کالاها گران شده که مشتری خرید نمی‌کند بلکه اصلا مشتری‌ای در بازار آی‌تی وجود ندارد. در حال حاضر حتی اگر قیمت دلار به چهار هزارتومان هم برسد، در قیمت‌های کالاهای دیجیتال هیچ تاثیری ندارد و به این صورت نیست که فکر کنیم مشتری زیادی داریم که بخواهد بر اساس این افزایش قیمت دلار مشتری خود را از دست بدهیم. در حال حاضر کالاهای موجود در بازار با احتساب دلار 3200تومانی نرخ‌گذاری شده‌اند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حق: 1394/10/2113:07:07،
64
31
دوستان شايد بى ربط باشه امروز بانك مركزى نرخ دلار دولتي را افزايش داد بعد اقاى سيف ميگه دلار ارزون ميشه
11: 1394/10/2113:38:59،
19
39
مقطـــــــــــــــــعیه
تهرانی: 1394/10/2115:51:44،
47
27
جنگ وجدل برنده نداره، هردوبازنده اند!
شایدعربستان، امارات و... ی مقدار اقتصادی ضررکنند ولی ماعلاوه برضررمالی بخاطرحمله به سفارتخانه ی عربستان (برچسب بی ادبی وبی فرهنگی به پیشانی مازده شد).
علی: 1394/10/2113:09:05،
34
40
ریزش و اصلاح دلار تا 3350
حسین 88: 1394/10/2113:12:58،
51
26
داره برشکست میشه چون کسی دیگه نمی خره.....
این گرون کردن هم به دلیل بازار گرمیه ولی چه سود که دیگه کسی پول نداره تا بخره
وحيد يوسفي: 1394/10/2113:14:07،
58
28
انشالله يه روزي برسه كه
اولا خودمون توليد كننده باشيم و نياز به واردات نداشته باشيم.
ثانيا اگر خواستيم وارد هم كنيم به طور مستقيم از اروپا و از آمريكا وارد كنيم.
آرزو بر جوانان عيب نيست
اریایی: 1394/10/2113:14:32،
47
38
برید سری به خبر گذاری های اروپایی بزنید همشون روی ضرر عربستان مانور میدن.عربستان با همراه کردن جیبوتی و بحرین و چهارتا کشور درپیت نشون داد که از نظر سیاست در کمترین سطح هستند گرچه در فهم هم در پایین ترین سطح هستند.در داخل هم بعضی از اتفاق سفارت برای دشمن خوراک سیاسی میفرستادن
غ: 1394/10/2113:14:51،
43
41
امارات ضررمیکنه؟!!!!!1 ایران نخره ازش بجاش یه کشوردیگه روپیدامیکنه
آرمان: 1394/10/2113:27:56،
57
23
نه داداش
همه جای دنیا مستقیم از تولید کننده اصلی میخرن
فقط ایران مجبور بود با واسطه از این عربها بخره

هیچ کسی نمیره غیر مستفیم و با واسطه از عربها بخره وقتی میتونه مستقیم از اپل و سونی و ماکروسافت و ... بخره
مسعود: 1394/10/2113:15:05،
21
28
مگه قرار نیست افغانستان و کشورهای آسیای میانه به بنادر ما بخصوص چابهار مرتبط بشوند خوب اگر مشکل ظرفیت باره تجار ایران و افغاستان و کشورهای آسیای میانه با هم در کشورهای مقصد هماهنگ بشوند تا هم بارها در بنادر ایران تخلیه و بارگیری شوند و هم زمان و ظرفیت بار کشتی ها متناسب و مناسب در بیاد اون وقت لازم نیست بارها به کشور ثالث همچون امارات و عمان منتقل شود
kj: 1394/10/2113:17:50،
40
61
روزی که عربستان هم مثل کشور های اروپایی خودشون برمیگردن.اگر اروپا از امریکا نمی ترسید مگه خر شده بود با ایران قطع رابطه کنه.پس امریکا عوضی ترین کشوور روزگار در حق ایران هست
خاص: 1394/10/2113:20:48،
28
46
دوستان توجه داشته باشن مذاکرات ما که بهش برد-برد میگن انچه ما بردیم که تا حالا نبردیم حقمون بود ولی چیزی که اونا بردن امتیاز بود.اره زیاد جو گیر میشن میان تو خیابون قر کمر میدن گفتم گفته باشم زیاد خودشون رو هلاک نکنند واسه قلبشون ضرر داره
اکبر: 1394/10/2115:51:46،
21
34
برنده مردم بودند که ازشر این پرونده هسته ای راحت شدند چون این پروژه هسته ای بنحوی به مردم تحمیل شده بود وخواهان هسته ای شدن نبودند.
رحیم: 1394/10/2202:13:49،
23
15
برای چی منفی دادند ؟ مگر غیر از اونیست که " خاص" بیان کرده است ؟
الیور: 1394/10/2113:33:47،
46
14
اگر مکه رو مانند ماشین قسطی کنند همه میرن تو صف.اینقدر به عربستان حرفی نزنیم.بابا ما به دو رو یی تو عالم لنگه نداریم.عاقبتمونو فقط خدا بهمون رحم کنه.
مهدی: 1394/10/2117:24:19،
17
32


در مسایل اقتصادی ما اهل کوفه هستیم ریال تنها بماند
جواب به اکبر: 1394/10/2121:48:02،
27
19
مردمی که به خاطر هسته ای شهید دادند.اون روزی که نفت هم مثل زغال سنگ ارزشش رو از دست داد تازه میفهمی انرژی هسته ای چی بوده اون روز دیگه برای تحقیق و توسعه خیلی دیر شده باید التماس کنی برای انژی
جواب به اکبر: 1394/10/2121:49:48،
15
17
اگر انرژی هسته ای مهم نبود امریکا موجودیت خودشو واسه توقفش نمیذاشت.شما عوام گناهی ندارید شکم که گشنه بشه ادم باباشو یادش میره چه برسه به انرژی هسته ای
اکبر: 1394/10/2212:44:10،
18
17
برادر شاید شما فکر کنید عوام هستم مشکلی نیست این فکر رابکن اما انقدر برای این انرژی هسته ای تبلیغ شده که اکثرمردم عادی هم باورکردند بسیار برای ما حیاتی ونیاز است درحالی که چنین نیست وهزینه های که تاکنون این پروژه به کشورتحمیل کرده میشد باهاش کلی درپروژه های بدون ریسک وخطر برای انرژی راه اندازی کرد ازجمله انرژی باد وانرژی گرمایی خورشید وانرژی نورخورشید وانرژی های دیگر،ونیز همین طور بسیاری از دانشمندان این خطه رابخاطر ان ازدست دادیم واینها همه دردورانی است که کشورهایی (مثل امریکا،ژاپن،المان و...)هم که سالها پیش از این نوع انرژی استفاده میکردندبه علت خطرات ان دارند میروند از طریقهای دیگر انرژی راتولید کنند وماتازه میخواهیم چیزی که انان کنار میگذارند احیا کنیم.
نكته: 1394/10/2114:24:55،
28
23
اژدها وارد ميشود. دلار ريزش تاريخي اش شروع شد. امروز روحاني بعد از مدت ها سكوت رسما اعلام كرد تحريم ها تا چند روز ديگر كلا برداشته ميشود و اوضاع اقتصادي دگرگون ميشود. ورود حجم عظيم دلارهاي بلوكه شده قيمت ارز را شديدا كاهش ميدهد. امروز صرافان خريد نداشتند.
جواب به نکته : 1394/10/2116:29:17،
33
24
نکته جان
حال و احوال شما خوبه ؟؟؟
از کی تا بحال اولا میشه روی حرف مسئولین حساب کرد و آیند را پیش بینی کرد
دوما ورود حجم عظیم دلارهای .....؟!!!!
این حجم عظیم کجاست ؟
کدوم کشوره ؟
لطفا اطلاعات کاملی بدین
اگر هم در امریکا چیزی باشه کنگره قبل از اینکه دولت اوباما دلاری را به ایران پس بدهد انواع قوانینی تصویب میکند که آنها را بعنوان خسارت مصادره کند
سوما دگرگونی اوضاع اقتصادی ایران به این بستگی دارد که اقتصادی در ایران داشته باشیم . ما در کشورمان اصلا اقتصاد نداریم . چون برخی ها از قانون مستثنی هستند و مالیات و .... نمیدهند و هرکار و مانوری دلشان بخواهد میدهند . پس چیزی برای سرمایه گذار بخش خصوصی نمیماند . در کشو.رهای پیشرفته از همه مالیات گرفته میشود و استثنایی وجود ندارد . تا ان روش اصلاح نشود دلار 7 تومانی هم ما را نجات نمیدهد . مطمئن باش نکته جان
مهدی: 1394/10/2117:26:24،
28
12


کجایی داداش
کدوم حجم عظیم دلار
خودشون گفتن
دلارها از قبل معادل ریالیش خرج شده رفته
همین الانش کلی پول بدون پشتوانه چاپیدیم
خوشبین: 1394/10/2115:35:40،
14
18
ایران باید والخصوص دریای همیشه فارس باید دروازه تجارت وبارزرگانی خاورمیانه و کشورهای حاشیه دریای خسزر بشود نه کشورهای ضعیف مثل امارات و غیره انشاالله تا ده سال دیگر انقدر بندر های پیشرفته بسازیم و خواستن توانستن است .
سعید: 1394/10/2202:05:22،
23
27
دلاره دیکه از سه هزار و ششصد پایین نمیاد دولت می خواد کسریه بودجه اش را از این طریق تامین کنه ساده نباشید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار