کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بهای نفت هر روز ارزان‌تر از دیروز

کدخبر:۱۸۵۸۳شنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۴:۳۹۲۳۲۸ بازدید

بهای نفت اوپک روز گذشته به روند کاهشی خود ادامه داد و به رقم عجیب 27 دلار و 85 سنت رسید. با وجود اینکه نرخ‌ نفت آمریکا روز جمعه نسبت به ...

بهای نفت اوپک روز گذشته به روند کاهشی خود ادامه داد و به رقم عجیب 27 دلار و 85 سنت رسید. با وجود اینکه نرخ‌ نفت آمریکا روز جمعه نسبت به روز پنجشنبه 22 سنت بهبود پیدا کرده بود اما نرخ نفت برنت و اوپک به کمترین سطح در 11 سال اخیر رسید. سی‌ان‌ان در این‌باره نوشت: عرضه بیش از حد روی قیمت‌ها فشار کاهشی وارد می‌کند. بهای نفت از ژوئن 2014 تاکنون بیش از 70 درصد ارزش خود را از دست داده و بر شرکت‌ها و دولت‌هایی که تا حد زیادی به درآمد نفتی وابسته هستند فشار وارد کرده است. بهای نفت برنت دریای شمال دیروز با بیش از 5 درصد (حدود 2 دلار) کاهش در هر بشکه به 32 دلار و 16 سنت در هر بشکه رسید.

این سطح قیمت نفت برنت از آوریل 2004 تاکنون سابقه نداشته است. مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در سیدنی استرالیا گفت: با توجه به اینکه روزانه عرضه یک‌میلیون بشکه بالاتر از سطح تقاضاست و شاهد علائم بسیار اندک هرگونه واکنش منطقی از سوی عرضه‌کنندگان هستیم، تعجبی ندارد که مجددا شاهد فشار هستیم. تحلیلگران همچنین گفتند تنش بین ایران و عربستان فشار کاهشی بر قیمت‌ها وارد کرده است در حالی که در گذشته تنش‌ها موجب افزایش نرخ‌های جهانی می‌شد. بانک ‌ای‌ان‌جی اعلام کرد: ایران و عربستان اکنون هر دو بیشترین توان را برای تولید هر چه بیشتر در پیش خواهند گرفت تا سهم بازار بیشتری را از آن خود کنند و این به قیمت‌ها لطمه می‌زند! با وجود اینکه روند کاهشی نرخ نفت ادامه دارد، مسؤولان ایرانی بویژه وزیر نفت همواره از افزایش تولید نفت سخن می‌گویند. قطعا این هیجان تولید، بازار روانی نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کارشناسان دیپلماسی نفتی فعلی را ضعیف می‌دانند چراکه مسؤولان  تحرک لازم برای افزایش نرخ نفت را نداشته‌اند. رئیس‌کمیسیون انرژی مجلس گفت: دستگاه دیپلماسی و وزارت نفت باید با هماهنگی بیشتر باعث شوند جایگاه ایران در زمینه قیمت‌گذاری نفت بیشتر ارتقا یابد البته در این راه همواره تلاش داشته‌اند. مروی افزود: تلاش مشترک وزارتخانه‌های نفت و خارجه می‌تواند باعث منطقی‌تر شدن قیمت جهانی نفت شود. نماینده مجلس نهم افزود: قیمت نفت باید به صورتی باشد که هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده از آن رضایت داشته باشند. رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی‌ افزود: مجلس تلاش خواهد کرد در تدوین برنامه ششم توسعه و بودجه سال آینده، دولت بتواند در حوزه صنعت نفت پیشرفت بیشتری داشته باشد همچنین با حمایت‌های خود، زمینه تاثیرگذاری بیشتر ایران را در بازارهای جهانی فراهم کند.

نفت در بودجه

دولت در بودجه 95 نرخ نفت را بین 35 تا 40 دلار در نظر گرفته در حالی که نرخ نفت هم‌اکنون 27 دلار است. سال گذشته دولت اصرار داشت نرخ نفت را 72 دلار محاسبه کند و با اصرار مسؤولان بهای نفت در بودجه 70 دلاری شد تا امروز شاهد کسری 45 هزار میلیارد تومانی بودجه باشیم. دولتی‌ها که مدعی تلاش برای کاهش وابستگی بودجه به نفت هستند باز هم اصرار دارند نرخ نفت را بیشتر از قیمت فعلی در بودجه در نظر بگیرند. از طرفی پیش‌بینی می‌شود امسال نیز دولت سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت را ندهد. نفت دیگر طلای سیاه محسوب نمی‌شود چراکه نرخ آن هر روز کمتر می‌شود و نقش کمتری در بودجه بازی می‌کند.

چرا این‌طور شد؟

در شرایطی که عربستان و ایران 2 قطب بزرگ تولیدکننده نفت در اوپک درگیر یک تنش دیپلماتیک شده‌اند نفس‌ها در سینه‌های کشورهای مصرف‌کننده نفت حبس شده است. شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی درباره تاثیر تحولات اخیر ایران و عربستان روی بازار جهانی نفت نوشت: در روزهای اخیر تنش‌ها بین ایران و عربستان به شکل قابل توجهی بالا گرفته است. ایران و عربستان روی هم رفته نزدیک یک‌‌ سوم مجموع ذخایر اثبات‌شده نفت جهان را در اختیار دارند و اگر چنین مناقشه‌ای چند سال قبل بین این دو کشور درمی‌گرفت بهای نفت سر به فلک می‌کشید اما این بار قیمت نفت در واکنش به تنش 2 کشور چندان بالا نرفت. قیمت نفت برای مدت کوتاهی روز دوشنبه بالای 38 دلار در هر بشکه داد و ستد شد اما روز بعد به زیر 36 دلار و اکنون به پایین‌ترین سطح 11 سال گذشته سقوط کرده است. عدم واکنش بازار جهانی نفت به این موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم عربستان و ایران نه‌تنها بیش از 400 میلیارد بشکه ذخایر نفت جهان(بالغ بر 30 درصد) را در اختیار دارند بلکه هر دو در کنار تنگه هرمز واقع شده‌اند. براساس اعلام سازمان اطلاعات انرژی آمریکا این آبراه باریک مهم‌ترین گذرگاه نفتی جهان با عبور روزانه 17 میلیون بشکه نفت است. فیدل گیت، تحلیلگر ارشد نفت و گاز در موسسه اوپن هایمر می‌گوید: اگر عرضه جهانی نفت از این نقطه کره زمین برای مدتی مختل شود نمی‌توان آن را تحمل کرد، بنابراین چرا فعالان بازار نفت به شکل احمقانه‌ای نگران این تقابل(بین ایران و عربستان) نیستند؟ زیرا عده کمی معتقدند یک درگیری واقعی بین عربستان و ایران شروع خواهد شد. دلیل مهم‌تر این است که خطر ژئوپلیتیک که سابقاً قیمت‌های نفت را تا حد زیادی بالا برد دیگر وجود ندارد. این خطر به وسیله اشباع بی‌سابقه عرضه ناشی از توسعه نفت شیل آمریکا و مخالفت اوپک با کاهش تولید که باعث سقوط قیمت نفت از اواسط سال 2014 شده است از بین رفته است. متیو اسمیت، مدیر تحقیقات بازار نفت در موسسه کلیپردیتا می‌گوید: اگر مشکل عرضه بیش از حد که به عنوان یک «پتوی محافظ» برای بازار عمل کرده وجود نداشت قیمت‌ها سر به فلک می‌کشید.

احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها

در واقع برخی ناظران بازار فکر می‌کنند مشاجره اخیر بین عربستان و ایران صرفاً این فرصت را که اعضای اوپک برای کاهش تولید به توافق برسند نیز از بین خواهد برد و بر عدم کارایی اوپک می‌افزاید. جورجیو کافیرو، مدیرعامل موسسه تحلیلی گالف استیت که یک موسسه مشاور خطرات ژئوپلیتیک است، می‌گوید: عربستان و ایران احتمال کمی دارد که برای بالا بردن قیمت نفت همکاری کنند در نتیجه قیمت نفت احتمالا بیش از این کاهش خواهد یافت. همچنین در شرایطی که ایران برای صادرات بیشتر آماده می‌شود عربستان تمایل کمی به کمک برای بالا بردن قیمت نفت دارد.

موسسه بارکلی در گزارش تحقیقاتی خود اعلام کرد: کاهش تاریخی قیمت نفت در شرایطی است که روابط بین 2 قدرت اوپک احتمال دارد باعث شود عربستان تولید نفت خود را در سطوح فعلی یا حتی بالاتر از سطوح کنونی ببرد. این امر صرفاً سقوط قیمت‌ها را تشدید خواهد کرد البته این یک خبر خوش برای رانندگان در آمریکا خواهد بود که از کاهش قیمت بنزین بهره‌مند خواهند شد. این به این معنا نیست که تحولات خاورمیانه نگران‌کننده نیست. تنش‌ها مشخصاً پس از اعدام شیخ نمر، روحانی برجسته شیعه در عربستان در روزهای گذشته و اعتراض به سفارت عربستان در تهران و متعاقب آن حمله موشکی عربستان به سفارت ایران در یمن بالا گرفته است. عربستان روابط دیپلماتیک خود و همچنین پروازها به ایران را متوقف کرده است. کویت، امارات، بحرین، سودان و قطر نیز نارضایتی خود را از اتفاقات سفارت عربستان در تهران اعلام کرده‌اند. اگر این مناقشه که جریان صادرات نفت خام را مختل خواهد کرد تشدید شود، باید منتظر واکنش‌های دراماتیک‌تری باشیم. راب تومل، مدیر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی در موسسه ترتس کاپیتال گفت: هرگونه اختلال در تولید نفت عواقب شدیدی خواهد داشت. اگرچه بعید به نظر می‌رسد اما یک جنگ تمام‌عیار بین عربستان و ایران تقریباً به طور قطع باعث افزایش سرسام‌آور قیمت نفت خواهد شد. گیت از موسسه اوپن هایمر می‌گوید: اگر جنگی رخ دهد قیمت نفت به 200 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیرحسین: 1394/10/1908:07:20،
172
41
یعنی خوشم میاد اون آدمهایی که میگن مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس
کاری کردن خیلی سیاستمدارانه قیمت نفت رو به زیر 30 دلار کشیدن
پس ببینید ابر قدرتها میتونن جهان و مدیریت کنن و هر کاری خواستن بکنن

حالا بازم یک صدا بلند
مرگ بر آمریکا
داغون: 1394/10/1908:19:06،
113
25
آقا نفتی که بقول خودشون 12 دلار برای تولید هر بشکش هزینه میشه را چرا 27 دلار میفروشند!!! خوب تعطیلش کنند بهتره اینجوری سرمایه ملت به باد نمیره ومطمئنا قیمت ها در بازده زمانی کوتاه بالا میره
سامان: 1394/10/2007:12:02،
40
36
عزيز برادر 50% درآمد كشور از منابع فروش نفت تامين ميشه در ثاني ديگه دوره نفت مثه سرنوشت ذغال سنگ به پايان رسيده با وجود سوخت هاي هيبريدي، انرژي هسته اي و خورشيدي و باد و ...
یاهو: 1394/10/1908:41:51،
107
42
وقت آنست که دولت رسما اعلام ورشکستگی کند .
حسین: 1394/10/1909:22:31،
77
49
چند تا از این موشک های دوربرد بدهند به حوصی های یمن که اشتباها بزنند تو چاه های نفت عربستان . اونموقع قیمت نفت درست میشه. خوب تو جنگ هم که حلوا پخش نمی کنند.
سالم: 1394/10/1909:40:09،
57
24
یعنی میگید باید کسری قیمت ملت بدهند روزی که ۱۵۶ دلار بود چی کردید غقط اختلاص اقی روحانی تحریم برداشته شد دلار پایین امد تورم زیر صفر مبارکه
علی: 1394/10/1909:54:51،
103
37
حسین شریعتمداری:
در صورت تحریم نفت،قیمت نفت به 300 دلار میشود،(البته این بنده خدا که علام العلوم است،منظورش 15 بشکه نفت ،300 دلار بوده است).
کارشناس نفت:(البته با مدرک ادبیات عرب ) در صورت تحریم نفت ایران،پالایشگاههای اروپا مخصوصا پالایشگاههای یونان کن فیکون میشن.
کارشناس دیگه نفت:(کارشناس با مدرک زبان شناسی عرب) در صورت تحریم نفت ایران ،دنیا منزوی میشه.
کارشناس واقعی:(صفهای نانوایی و مترو و تاکسیها):
در صورت تحریم نفت ایران،ملت بدبخت میشن و دیگر کشورها جایگزین نفت ایران میشن.
نتیجه اخلاقی:
افراد کوچه بازاری در ایران به دلیل واقع گرا بودن،بهتر از کارشناسان چاپلوس میفهمند.
بابک: 1394/10/1910:10:41،
98
26
اینجاست که واقعا زبان آدم از شکر خدا عاجز میمونه. به امید نفت 5 دلاری.
مهدي: 1394/10/1912:36:07،
47
36
آقا بابك پسر خوب اگه تو اين مملكت يه نفر پيدا كردي كه واقعا در جاي خودش باشد سلام مرا برسون
ناصر: 1394/10/1910:22:51،
75
43
کجان اون سرسری هایی که با توافق هسته ای میگفتن دلار میشه 3000 2500، بیان و با التماس 3750 بخرن.احتمال جنگ منطقه ای هست و در اونصورت دلار 7000 میشه.سکه یا دلار بخرید که قحطی در پیش است
پاسخ: 1394/10/1912:22:58،
51
44
امثال شما يا ماموريد كه جو دهيد و يا دلار خريديد. با اجراي برجام طبق اعلام خود بانك هاي خارجي مبلغ 150 ميليارد دلار پول بلوكه شده به ايران عودت داده ميشود. حالا دولت ميگويد ما به پيمانكاران داخلي بدهي داريم . خوب بازهم اين پول وارد اقتصاد داخلي ميشود. حال هركه خرده سوادي داشته باشد ميفهمد كه با اين حجم ارز در يك برهه دوماهه اگر دلار 2000 تومان هم شود طبيعي است. اما اينكه دلار ارزان ميشود يا خير بستگي به اتحاد و همت مردم دارد تا از دولت بخواهند نه اينكه يك عده چاپلوس قيمت جديدنفت را بهانه گراني كنند. 150 ميليارد دلار بودجه پنج سال فروش نفت 30 دلاري ميباشد.
پاسخ: 1394/10/1913:04:18،
47
40
برجام كه اجرا بشه دلار 3300ميشود. الان دولت دلاري براي عرضه نداره.
پاسخ به پاسخ 1: 1394/10/2007:16:29،
48
38
اولاً خود بانك مركزي اعلام كرده بيشتر دلارهاي بلوكه شده بطور آني خرج ميشه و كسي نبايد انتظار كاهش قيمت دلار را داشته باشه و گواه آن افزايش نرخ ارز مرجع در سايت بانك مركزي است.
عوارضی: 1394/10/1913:45:59،
51
27
تمام مملکتو به شرکتهای خارجی فروختند چندوقت دیگه باید عوارض نفس وراه رفتن راهم بدهیم
رضا: 1394/10/1922:09:21،
34
34
وقت ان است که دولت صادرات نفت را قطع کند
ccb: 1394/10/2000:34:58،
31
31
در شرایطی که اجرای برجام به دلایل مختلف از طرف آژانس انرژی اتمی به تعویق می افته و پولای بلاکه شده هنوز در دست دولت نیست، بسیار عجیب بود حرکت دولت ایران و مردم همیشه در صحنه که با آتش زدن سفارت در دام اعراب گرفتار شدند و داره کار بجایی میرسه که همین دو بشکه نفتم نتونیم بفروشیم. واقعا اگر به هر دلیلی پروسه تزریق پولای بلاکه شده به تعویق بیفته نفتم بیاد روی 20 دلار چی میشه؟؟؟؟؟
H: 1394/10/2021:52:03،
31
39
خیالت راحت باشه

هیچ چی‌ نمی‌شه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری رنو کپچر 2017 از سوی ایران خودرو با قیمت جدید/ مهر 96 + شرایط
بخشنامه شماره 2 پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه مهر 96
زمان واریز و برداشت یارانه نقدی مهر ماه 96 اعلام شد
لیست قیمت جدید کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو - نیمه دوم مهر 96
بخش‌هایی از سخنرانی روز جمعه ترامپ درباره ایران فاش شد
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز شنبه 22 مهرماه
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
قیمت روز پژو 2008 در بازار تهران
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز پنجشنبه 20 مهرماه
مهم‌ترین خودروهایی که ورودشان به ایران ممنوع شد
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
قیمت خودروهای صفر در بازار تهران امروز پنجشنبه 20 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز دوشنبه 24 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز یکشنبه 23 مهرماه
آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار