کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تاثیر قطع ارتباط ایران و عربستان بر واردات خودرو

کدخبر:۱۸۵۸۲شنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۵:۰۱۷۳۱۰ بازدید

هیات‌وزیران در شرایطی طی جلسه اخیر خود ورود کالا از مبدا عربستان را ممنوع کرد که به اعتقاد کارشناسان، این موضوع نمی‌تواند اثر چندانی بر ...
تاثیر قطع ارتباط ایران و عربستان بر واردات خودرو

هیات‌وزیران در شرایطی طی جلسه اخیر خود ورود کالا از مبدا عربستان را ممنوع کرد که به اعتقاد کارشناسان، این موضوع نمی‌تواند اثر چندانی بر واردات خودرو به کشور بگذارد.

پس از آنکه سفارت عربستان در ایران مورد حمله قرار گرفت، مسوولان این کشور روابط سیاسی و تجاری خود را با ایران قطع کردند و بلافاصله برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز با موضع گرفتن در برابر این اتفاق (حمله به سفارت عربستان) از کاهش سطح روابط سیاسی و تجاری خود (با ایران) صحبت به میان آوردند. در پی این اتفاقات، دولت ایران نیز پنج‌شنبه گذشته تصمیم گرفت ورود انواع کالا از عربستان را ممنوع کند تا به‌نوعی پاسخ اقدام ریاض را در حوزه تجاری داده باشد. ازآنجاکه طی سال‌های گذشته به‌دلیل اعمال تحریم‌های بین‌المللی، امکان واردات مستقیم خودرو (از شرکت‌های اصلی) وجود نداشت، کشورهای حوزه خلیج فارس و البته عربستان، در نقش پایگاهی برای صادرات خودرو به ایران ظاهر شدند، به‌نحوی‌که مبدا حدودا 95 درصد خودروهای وارداتی به ایران طی چند سال گذشته کشورهایی مانند امارات، عمان، عربستان و... بوده است. در واقع، آنچه واردکنندگان داخلی را به سمت واردات خودرو از کشورهای حاشیه خلیج فارس سوق داد، تحریم‌های بین‌المللی بود و این موضوع البته حواشی و دردسرهای خاص خود را نیز به همراه داشت. حالا اما با توجه به مواضعی که ایران و اعراب در برابر یکدیگر گرفته‌اند، موازنه تجاری میان آنها به هم خواهد خورد و در نتیجه این مساله در اذهان عمومی شکل گرفته که واردات خودرو نیز متاثر از این رویارویی، به مشکل خواهد خورد. اما آیا واقعا قرار است واردات خودرو به کشور تحت‌تاثیر قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان، قرارگیرد؟

برای پاسخ به این پرسش، باید نگاهی بیندازیم به روند ورود خودروهای خارجی به ایران از مبدا کشورهای عربی. طبق آمار موجود، در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات و عمان، شاهرگ اصلی ورود خودروهای خارجی به ایران محسوب می‌شوند و به‌عبارت بهتر، بیشترین خودروها از این دو مبدا به کشور می‌آیند. هرچند کشورهایی مانند عربستان و کویت نیز خودرو به بازار ایران ارسال کرده‌اند، اما اولا بیشتر این خودروها باز هم به عمان یا امارات آمده و سپس راهی بازار ایران شده‌اند و ثانیا تعداد بسیاری محدودی (در مقایسه با ورودی از امارات و عمان) بوده‌اند. با این حساب، اگر قرار باشد اتفاق حادی در واردات خودرو به کشور (به‌دلیل قطع ارتباط ایران و عربستان) رخ بدهد، از ناحیه امارات یا عمان که بیشترین سهم (در صادرات خودرو به ایران) را دارند، خواهد بود نه عربستان. اگرچه امارات نیز عنوان کرده که سطح روابط خود با ایران را کاهش داده و از معاملات تجاری اش خواهد کاست، اما به اعتقاد کارشناسان، این موضوع نیز نمی‌تواند اثر چندان مخربی بر واردات خودرو به کشور بگذارد.

در این مورد، فربد زاوه یکی از کارشناسان خودرو کشور به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: امارات طی چند سال گذشته روابط تجاری مناسبی با ایران داشته و رقم معاملات دوجانبه آنقدر بالا هست که مسوولان این کشور نتوانند به‌راحتی چشم روی آن گذاشته و مثلا صادرات خودرو به ایران را قطع کنند. وی با اشاره به تجارت10 میلیارد دلاری ایران و امارات، می‌افزاید:این امکان وجود دارد که مسوولان ابوظبی امارات، به تبعیت از عربستان صادرات کالا از جمله خودرو به ایران را ممنوع و محدود کنند، اما بسیار بعید به‌نظر می‌رسد مقامات دبی دست به چنین کاری بزنند.

وی در ادامه تاکید می‌کند: به فرض آنکه اصلا چنین اتفاقی هم رخ بدهد، به دو دلیل بازار خودروهای وارداتی کشور دچار شوک نخواهد شد. زاوه در تشریح دلیل اول می‌گوید: بازار خودروهای وارداتی کشور در حال حاضر با رکود دست و پنجه نرم می‌کند؛ بنابراین به فرض آنکه ورود خودروها محدود شود، این موضوع نمی‌تواند تاثیر چندانی بر روند فعلی بازار بگذارد. این کارشناس، دلیل دوم را نیز به لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ربط داده و تاکید می‌کند: به‌زودی شاهد کنار رفتن تحریم‌ها خواهیم بود و با این حساب، امکان خرید مستقیم خودروهای خارجی از شرکت‌های مادر فراهم می‌شود و در نتیجه واردکنندگان ایرانی به‌نوعی بی‌نیاز از کشورهای حوزه خلیج فارس شده و می‌توانند از مبادی اصلی اقدام به واردات خودرو به کشور کنند. زاوه اما در ادامه با اشاره به اینکه لغو تحریم‌ها می‌تواند حتی موازنه واردات خودرو به کشور در کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز تغییر دهد، می‌گوید:حتی اگر امارات به‌طور کل صادرات خودرو به کشور را ممنوع کند، عمان با توجه به روابط حسنه اش با ایران، می‌تواند جایگزین آن شود، چه آنکه همین حالا نیز حدود 40 درصد از خودروهای خارجی از مبدا عمان می‌آیند.

وی در نهایت با تاکید بر اینکه کمتر از 10‌درصد خودروهای خارجی از مبدا عربستان راهی ایران می‌شوند، این‌گونه نتیجه گیری می‌کند که قطع روابط تجاری ایران و عربستان، نمی‌تواند تاثیر چندانی بر روند واردات خودرو به کشور بگذارد و با لغو تحریم‌ها، بازار خودروهای خارجی کشور ظرف 6 ماه به «حالت عادی» بازخواهد گشت. به گفته زاوه، این «حالت عادی» زمانی است که حدود 95 درصد خودروهای خارجی، از مبدا شرکت‌های اصلی (مادر) وارد ایران شوند و دیگر خبری از کشورهای حوزه خلیج فارس در این ماجرا نباشد. اظهارات زاوه در شرایطی است که بنابر گفته وزیر امور خارجه آمریکا، تحریم‌ها علیه ایران به‌زودی لغو خواهند شد و بنابراین امکان تجارت مستقیم و آزاد کشور با دنیا فراهم خواهد آمد. با این حساب، واردکنندگان کشور می‌توانند به جای خرید خودرو از مبدا کشورهای حاشیه خلیج فارس، مستقیما به سراغ شرکت خارجی رفته و بدون واسطه اقدام به واردات محصولات آنها کنند. در این شرایط، دیگر چندان فرقی ندارد که امارات، عربستان یا هر کشور عربی دیگر، روابط تجاری خود با ایران را قطع کنند؛ زیرا در پساتحریم دیگر نیازی به آنها در حوزه واردات خودرو به کشور نخواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نیما: 1394/10/1908:06:55،
83
41
واردات اتومبیل از امارات هست نه از عربستان !

خوب مشخصا اگر تاثیر تاثیر قطع روابط سومالی و ایران رو بر واردات خودرو بخوایم بگیم به عدد 0 می رسیم !
سعید: 1394/10/1909:27:03،
89
41
اینا زورشون رو میزنن که بعد از برداشتن تحریم خودرو ارزون نشه ولی بخوای نخوای بعد از برداشتن تحریم ها کالاهای وارداتی خیلی اُفت قیمت دارند چون بدون واسطه و از طریق شرکت سازنده همراه با نمایندگی وارد کشور می شوند.
حق و صبر: 1394/10/1921:28:45،
37
22
کلا همه چیز تو ایران باعث بالا رفتن قیمت خودرو میشه
یه همچین مملکت قانون مندی داریم ما!
برای مثال:
دلار گرون میشه خودرو گرون میشه
دلار ارزون میشه خودرو گرون میشه
تولید میره بالا خودرو گرون میشه
رکود میاد خودرو گرون میشه
تحریم میشیم گرون میشه
تحریما برداشته میشن باز گرون میشه
عربستان عصبانی میشه گرون میشه
قیمت نفت میاد پایین باز گرون میشه
و....
قشنگ مشخصه که یه اراده ی پشت پرده هست برای گرونی خودرو که ما هم اصصصلا نمیدونیم کیا هستن!!
کارمند: 1394/10/1908:38:25،
50
163
پیش به سوی گرانی خودروهای وارداتی. خدایا شکرت
مردان: 1394/10/1908:46:47،
109
38
با این قیمتهای نجومی و تعرفه های ظالمانه، همان بهتر که وارد نشود، چون به غیر از ثروتمندان کسی نمی تواند بخرد و سوار شود.
بهزاد: 1394/10/1908:50:28،
125
35
چرا ما همیشه درگیریم؟
حسین: 1394/10/1910:05:42،
85
38
از 180 کشور موجود با 50 تا بدردخور رابطه خوب داشته باشیم کافی هست.
اونم آمریکا. کانادا . آلمان .سویس . بلژیک . فرانسه . ایتالیا . سوئد . دانمارک .فنلاند. نروژ . انگلیس . ژاپن . کره . روسیه . آفرقای جنوبی . چین و تایوان . استرالیا . نیوزیلند . هنگ کنگ و چند تا کشورهای در حد اینها هست.
بقیه رو رابطه داشتن و نداشتن فرقی تو اقتصاد و سیاست و زندگی ایرانی ها ندارد
تهراني: 1394/10/1911:28:39،
70
19
چه ايرادي داره با تمام كشورها رابطه ي خوب داشته باشيم؟
همين تركيه اي كه قبل ازانقلاب كارگر ومتخصصش واسه كار ميفرستاد ايران، الآن ازخيلي از كشورها(حتي روسيه-ايران-افغانستان-كشورهاي تازه استقلال يافته ي شوروي سابق و...) ميرن واسه ي كارگري!!!...
ازكشورسطح بالا تكنولوژي وارد كنيم وبه كشورهاي سطح پايين توليداتمونو بفروشيم و...
ali: 1394/10/1915:43:20،
42
30
پسرم حسین جان این کشورهایی که شما نام بردید به درد رابطه با ایران نمیخورن !
میدونی چرا ؟
چون ما باید با کشورهایی رابطه داشته باشیم که پولهایی را که از هموطنان عزیز میدوزدیم , توش بتونیم خرج کنیم !!!

رابطه با این کشورهایی که شما نام بردین حرام است . اینها استکبار جهانی هستند !!!
سعید: 1394/10/1910:22:41،
78
85
مرگ بر عربستان
شهرام: 1394/10/1912:14:41،
80
34
جناب وقتی میگی مرگ بر عربستان منظورتون همه عربستانه یعنی زن و بچه و پیر و جوون وحتی همین شیخی که به دست دولت به شهادت رسید.
ما باید درک کنیم باشعار دادن به هیچ جیز نمیرسیم من به شخصه شعار رو نوعی بلوف زدن میدونم.البته نظر شخصی منه.
بهتر اینه که در روابط خودمون پابت کنیم نیازی به روابط با این کشورها نداریم و حتی شاید اونا نیاز به روابط با ایران دارن
تشکر که نظر منو میخونید
ع: 1394/10/1913:05:15،
56
21
فقط بلديم بگيم مرگ بر...........
اکبر: 1394/10/1914:41:36،
39
39
منکه وقتی این مرگ براین ومرگ بران رامیشنوم برخود میلرزم مگر انسانیت را دین ومرز ونژاد تعین میکند اگرانسانی این است که مرگ همدیگررابخواد چون چیزدیگری می اندیشد یادین دیگری داردیا درجای دیگری دنیا امده من انسان نمیخوام باشم چون انها هم مثل من هستند منتها این سردمداران قدرت هستند که دوست دارند ادمهارا چه به نام دین وچه نژاد وچه مرز به جان هم اندازند گرنه من اگر درافغانستان به دنیا میامدم افغانی بودم ودین دیگری واگردرغرب دنیا امده بودم فلان غربی بودم ودین دیگر ودرهند هندی بودم ودینم هندو پس چرا باید این چیزها باعث بشه مرگ همدیگر را ازخدا بخواهیم؟!!واقعا هرگز فکرکرده اید چرا!!
ali: 1394/10/1910:24:16،
34
33
وارد شدن یا نشدن خودرو فرقی به حال مردم سطح متوسط نمیکنه
چه وارد شه پولدارا میخرن چه وارد نشه و گرون شه بازم پولدارا میخرن اصلا میخوام صد سال سیاه وارد نشه خودرو با چند برابر قیمت واقعیش .
ایرانی: 1394/10/1911:25:51،
51
35
تنها بحث واردات خودرو نیست بلکه کالاهای دیگری هم هستند که متاسفانه در طول دوران تحریم ، ایران به ناچار از طریق واسطه با چند برابر قیمت به دست می اورد.امیدوارم با رفع هر چه زودتر تحریمها بتوانیم بطور مستقیم از شرکتها ، محصولات و کالاهای مورد نظر رو با قیمت متعادلتر به ایران وارد کنیم.من وارد کننده نیستم ولی به عنوان یک ایرانی هیچ تمایلی به باج و پول زور به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ندارم و امیدوارم همه هموطنانم انقدر دید گسترده و پهناور داشته باشند که موافق باشند!!
عربستان از راه زوار ما ، امارات و دیگر کشورهای اطراف خلیج فارس از راه صادرات انواع محصولات من جمله خودرو ، کشور شده اند و گرنه در حد همان قبایل بدوی می بودند و بس!!
محمدپارسا: 1394/10/1913:13:10،
42
35
خوب اگه ایران از کشور امارات کالای واسطه ای وارد نکنه اونا هم کالا های بدرد نخور ایرانی را هم دیگه وارد نمی کنند ،‏ کالاهای صادراتی ایران به دلیل بی کیفیت بودن و گران بودن هیچ بازاری تو دنیا به جز کشور های عربی به دلیل نزدیک بودن به ایران ندارند
عرفان: 1394/10/1916:06:37،
23
27
هردم از این باغ بری می رسد
اینا رو ول کن پراید رو بچسب
ندار: 1394/10/1920:09:50،
31
30
یارانه ما قطع نشه خودرو میخواهد وارد بشه یا نشه برای ما اهمیت ندارد ولی با این فرمول که دولت درآمد خوبی از این واردات دارد شده زیرآب وارد کنه میکنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار