کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اسکی روی اسکناس !

کدخبر:۱۸۵۷۵جمعه، ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۳:۴۷۴۳۴۱ بازدید

در هنگامه‌ای که بارش برف برای بسیاری از مردم، حکم آب و نان دارد و رزق و روزی، و نویدبخش داشتن سالی با کشاورزی خوب و پررونق است؛ هستند افراد ...

در هنگامه‌ای که بارش برف برای بسیاری از مردم، حکم آب و نان دارد و رزق و روزی، و نویدبخش داشتن سالی با کشاورزی خوب و پررونق است؛ هستند افراد دیگری که نگاه‌شان به برف، نه از این دریچه، بلکه از دریچه تفریح است و لذت و بازی. برای این افراد، برف یعنی شروع شعله‌های زندگی آن هم در پیست اسکی! این افراد، عاشق و شیفته سر خوردن هستند و برای این سر خوردن، چه هزینه‌ها که پرداخت نمی‌کنند.

البته کار ما ارزش‌گذاری روی کار دیگران نیست. ولی نمی‌توانیم بی‌خیال قیمت کارهای دیگران نیز باشیم! برای ما مهم است که بدانیم برای داشتن یک دست لباس و لوازم لازم برای اسکی، چه بودجه‌ای باید داشت و چه هزینه‌ای باید پرداخت؟ شاید زمانی که شما هم از پشت پرده هزینه‌های اولیه برای ورود به عرصه ورزش اسکی آگاه شوید، مانند نگارنده، عبارت اسکی روی اسکناس را برای ورزش اسکی، مناسب بدانید.


kyauhut1tbdysle024cz.jpg
 

چرا لوازم اسکی گران است؟

ورزش اسکی یکی از مفرح‌ترین ورزش‌های زمستانی است که هر سال طرفداران زیادی را جذب می‌کند. عده‌ای معتقدند که قیمت تجهیزات اسکی بسیار بالاست و وارداتی بودن این لوازم را دلیل اساسی این گرانی می‌دانند. گروهی نیز، ضمن قبول داشتن مقوله گرانی لوازم اسکی؛ دوام این لوازم را دلیل محکمی برای توجیه گرانی می‌دانند و عنوان می‌کنند که با توجه به عمر ۵ ساله بسیاری از لوازم اسکی؛ نمی‌شود گفت تجهیزات اسکی، گران هستند و از قیمت بالایی برخوردارند. 

آقای مشایخی از فروشندگان بیش از دو دهه لوازم اسکی در خیابان شهید مطهری تهران است. او به خبرنگار صمت می‌گوید: شاید اگر تاکنون در مسیر همگانی کردن ورزش اسکی نیز گام‌هایی برداشته شده بود، امروزه شاهد حمایت وزارت ورزش از دوستداران و علاقه‌مندان بی‌بضاعت نیز بودیم و می‌توانستیم کسانی را در پیست اسکی ببینیم که نه از ماشین‌های آخرین مدل، بلکه از همین پراید و پژو پیاده شوند و به اسکی بپردازند. 

به گفته وی اسکی از آن دست ورزش‌هایی است که در بعد همگانی کردن آن موانعی بر سر راه وجود دارد که مهم‌ترین آن، هزینه بالای تامین تجهیزات است. گاهی لازم است برای آن، بودجه جداگانه‌ای در نظر گرفته شود. به همین خاطر تاکنون به غیر از دولت تدبیر و امید، کسی از همگانی بودن این ورزش نام نبرده است. البته نام بردن از یک ورزش به عنوان ورزش همگانی، کافی نیست و باید هزینه‌های انجام این ورزش نیز برای همگان، به معنای عمومی آن فراهم شود. این امر، نیاز به آشنایی بیش از پیش مسئولان ورزش کشور با هزینه‌های ورزش اسکی دارد.


مشایخی می‌افزاید: آگاهی از پوشاک و تجهیزات لازم در اسکی و آشنایی نسبی با قیمت معمول این تجهیزات، باعث می‌شود اسکی‌باز بتواند با دقت بیشتری وسایل مورد نیاز خود را خریداری کند. اسکی مانند بسیاری از رشته‌های ورزشی نیست که با هر لباس و وسایلی بتوان آن را انجام داد، بلکه به دلیل محیطی که باید اسکی در آن انجام شود؛ نیاز به پوشاک مناسب و گرم و تجهیزات ایمنی و ویژه دارد. 

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه، در این ورزش باید بودجه‌ای را برای خرید جوراب‌های اسکی، دستکش یا کلاه محافظ، بوت ویژه و باتوم اسکی در نظر گرفت که مجموع آن، یک رقم میلیونی خواهد شد. 

این فروشنده قدیمی و اسکی‌باز حرفه‌ای تهرانی، وسایل اسکی را به ۲ بخش مهم تقسیم می‌کند و می‌گوید: بخش پوشاک اسکی و وسایل جانبی یا همان ست‌اسکی؛ از بخش‌های مهم وسایل اسکی به شمار می‌آیند که برای خرید هر کدام از آنها، باید قیمت‌های درشتی را پرداخت کرد. البته نباید فراموش کنیم که خرید تجهیزات اسکی با کیفیت درجه ۲ و درجه ۳ چینی هم، یکی از راه‌حل‌های ارزان تمام شدن قیمت نهایی لوازم اسکی است. اما باید در نظر داشت که انتخاب تجهیزات ارزان‌قیمت اسکی همان و خدای ناکرده بروز بسیاری از سوانح و حادثه‌ها نیز همان. برای اینکه این ورزش، شوخی‌بردار نیست و گاهی پرداخت رقم‌های بالا برای خرید تجهیزات اسکی، به معنای تضمین سلامتی و به پایان بردن یک دور کامل و همراه با سلامت این ورزش زمستانی است...

 

چند می‌دهی سر بخوری؟! 

 در بخش پوشاک اسکی؛ ورزشکار باید در انتخاب لباس، شلوار، دستکش، جوراب و عینک اسکی، دقت لازم را به‌کار ببندد تا با در نظرگرفتن سطح حرفه‌ای و میزان داشته‌های مالی خود؛ یک خرید خوب انجام دهد. ست اسکی و وسایل جانبی مانند چوب اسکی، باتوم، کفش و کلاه ایمنی و کلاه بافت، موارد دیگری هستند که اسکی‌باز باید برای خرید آنها، مبالغ زیادی بپردازد به عنوان نمونه، از ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار تومان برای خرید بوت اسکی با توجه به اندازه و کیفیت آن پرداخت کند. قیمت این بخش از تجهیزات اسکی، گاهی به یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان نیز می‌رسد. یک خریدار باتوم اسکی نیز باید با جیبی که در آن دست کم ۲۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان موجود است! پا به فروشگاه‌های تجهیزات اسکی بگذارد. ما به این خریداران یادآوری می‌کنیم که ۱۵۰ هزار تومان تا ۵۵۰ هزار تومان نیز در جیب داشته باشند تا بتوانند یک کلاه ایمنی مناسب و با کیفیت مورد نظر خود را خریداری کنند. ولی مگر انجام اسکی بدون شلوار اسکی امکان‌پذیر است؟! بی‌تردید، خیر. پس لازم است خریداران تجهیزات پزشکی، بین ۲۵۰ هزار تا ۸۵۰ هزار تومان را برای خرید همین یک قلم کنار بگذارند و یادشان نرود که از ۳۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان را نیز باید برای خرید یک کاپشن مناسب اسکی، دودستی به فروشنده این تجهیزات پرداخت کنند. البته اختیار با خودشان است و می‌توانند این مبلغ را یک‌دستی به فروشنده بدهند یا مانند امروزی‌ها، کارت بکشند...!

 

چه کسانی می‌توانند از اسکی لذت ببرند؟ 

حالا خودتان قضاوت کنید و جواب بدهید که در این جنگل بی‌درخت قیمت‌ها، آیا برادر من و شما که کارگر یا کارمند است و دوست دارد که برای یک بار هم که شده، روی لباس سفید طبیعت سر بخورد و از برف خدادادی، لذتی از جنس لذت اسکی را تجربه کند؛ چه هزینه‌ای از پس‌انداز نداشته خود را باید بردارد و برای گذران چند ساعتی که معلوم هم نیست ختم به خیر شود، بپردازد؟ آیا اجاره کردن تجهیزات اسکی که برای خودش رقم چند صد هزار تومانی را می‌طلبد، می‌تواند دل خوش‌کننده این گروه از افراد مشتاق به ورزش اسکی باشد؟ همان چند صد هزار تومان، شاید بتواند هزینه درمان پاها و البته دل‌های شکسته بسیاری از مردم ما باشد. اینطور نیست؟

* قاسم امیری

بلیط هواپیمادیدگاه ها

sepehr: 1394/10/1816:14:26،
211
29
"توانا بود هرکه دارا بود"
ز ثروت دل پیر برنا بود.
تهیدست به جایی نخواهد رسید
اگر چه شب و روز کوشا بود.
ندانست فردوسی پاکزاد
که شعرش در این ملک بیجا بود.
گر او را خبر بود از این روزگار
که زر بر همه چیز والا بود.
نمیگفت آن شعر معروف را
"توانا بود هرکه دانا بود"
کارمند تحصیلکرده: 1394/10/1816:52:28،
89
22
زنده باد.

آخه من کارمند و چه به اسکی؟
آرمان: 1394/10/1817:16:01،
107
45
خب خوبه كه بعد از گير دادن به درآمد پزشكا اومديد سراغ اسكي بازا، بسيار هم عالي... اگر قرار باشه هركس به آرزويي كه داره برسه و تمام كساني كه آرزوي ما واسشون تجربس رو به باد نفرين بگيريم منم آرزو دارم بنز اس٥٠٠ ٢٠١٥ داشته باشم پس بايد بشينم فحش و ناسزا بگم به كساني كه سوار ميشن؟؟؟ يكي پول داره ميره اسكي ( يا پولشو حلال به دست آورده كه نوش جونش، يا دزدي كرده كه باز هم به من و شما مربوط نيست، جواب دزديشو جاي ديگه پس ميده )، يكيم نداره نميره، اوني كه پولشو نداره اگر واقعا علاقه داشته باشه سعي ميكنه جوري كار و زندگي كنه روزي به آرزوش برسه و اگر يه اسكي باز ميبينه به جاي نفرين كردن طرف يه انرژي مثبتي به خودش ميده كه بتونه به اون طرف برسه از نظر مالي يا هر چيز ديگه، ايرانجيب شما به جاي اينكه فرهنگ سازي كني داري كاري ميكني مردم غبطه ي مال و اموال ديگران رو بخورن؟
آرمان: 1394/10/1817:16:29،
78
41
درضمن اگر بخواييم اينجوري حساب بكنيم خيييلي از مردم ما هستن كه آرزوشونه يه روزي دست زن و بچشونو بگيرن برن يه رستوران گرون ولي توانايي اين كار رو ندارن، پس يه مقاله هم بنويسين راجع به گروني رستورانا و افرادي كه ميرن اونجاها عذا ميخورن و كلي پول پياده ميشن (كه درصد بسييييار بالاتري از اسكي بازها هستند ) رو انسانهاي مرفه بناميد و بگيد در حالي كه يه سري از مردم فقيرن اينا ميرن رستوران غذا ميخورن...
نگين طرف خودش ميلياردره داره از پولدارا طرفداري ميكنه، من خودم هيچ پولي ندارم و دانشجو هستم و تا ١٠ سال ديگه هم پولدار نميشم، اينا رو گفتم كه يه كم طرز نگاهمون به پولدارا رو عوض كنيم و وقتي يه آدم موفق ميبينيم به جاي حسرت و آه و ناله تلاشمون رو بكنيم كه مثل اون بشيم، اين خيلي قشنگتره تا بشينيم بگيم فلاني چرا داره من ندارم...
آرمان: 1394/10/1819:41:35،
43
34
بد نيست ياد بگيريم از روي حال حاضر زندگي افراد راجع به زندگيشون قضاوت نكنيم، اگر كسي رو الان ميبينيم كه پولداره و داره لذت ميبره از پولش شايد سالهايي رو اونقدر زحمت كشيده كه ما حاضر نيستيم حتي ١ روز اونقدر زحمت بكشيم...
اوناييم كه دزدي كردن و پولدار شدن هم به ما مربوط نميشن، قرار نيست ما رو بذارن تو قبر اونا...
مسعودنجاران : 1394/10/1820:07:31،
19
43
این همه پول میدی که از بالا بیای پایین! عجب کار مسخره ای
آفرودر حرفه ای اصل: 1394/10/1821:12:33،
19
34
دست خوش یه جفت شمشیر فوق سامورایی زنجان اصل بدی بسازن واست 400000 هزار تومن بیشتر تموم نمیشه این دیگه چی چی ورزشه!
ما که تو شمال از این سوسول بازیا نداریم فوقش بخوایم سر بدیم عقب پاژن وانت 6 سیلندر می شینیم با پسر عموم یکیمون تو جاده برفی فرعی با دیف عقب می رونه عقب ماشینو سر می دیم یا لب دریا وسط تابستون رو شن نرم اونی که پشت ماشینه کلی صفا می کنه!
مهران: 1394/10/1902:42:58،
28
24
واقعا با چه رویی این مطلبو نوشتین ؟
پولشو داره دلش میخواد میره اسکی
مگه کسی میپرسه تویی که میری پلی استیشن میخری پولشو از کجا میاری ؟ مگه کسی گفت پول فلان LCD چند ؟ مگه کسی پرسید مکه و سوریه و عراق چند ؟ ترکیه و دبی چند ؟ هتلای شبی 1.5 میلیون مشهد و کیش پولش از کجا ؟ به شما چه 2 تومن پول وسایل اسکیو از کجا میارن ؟
فکر نکنید من اسکی میرما . من بچه بوشهرم . از سر خوردنم بدم میاد ترس از ارتفاعم دارم ولی خاله زنک نیستم .
عرفان: 1394/10/1903:14:59،
21
24
تو خیلی از ورزشها اگه بخوای حرفه ای جلو بری باید هزینه زیادی کنی
بستگی به طرف داره خب
یه نفر دوست داره هزینه حرفه ای پرداخت کنه یه نفرم با هزینه کمتر
این نوشته ها ادم یاد کمونیسم میندازه
تا الان باید همه فهمیده باشن این طبقه بندیها تو هر جامعه ای هست
بهتر بود یه متنی میدادین که چرا دولت لوازم این ورزشها رو در اختیار عموم قرار نمیده
تو کشورهایی که مدام قیمت های ما با اونا مقایسه میشه
تو هر منطقه ای کلی زمین ورزشی و امکانات دارن
منتقد ادبی: 1394/10/1816:20:32،
46
23
بی بظاعتا هم برن رو تیوپ سر بخورن
ولی جدا ازین حرفا حتی تو سریالهای خارجی هم برای مناسبت خاص (مثلن هالووین) طرف هرجقدرم مایه دار باشه نمیره همه چی رو بخره بلکه میرن اجاره میکنن
یادش بخیر قدیما دوستمون دستمون رو میگرفت و رو برف میکشید و چقدر خوش میگذشت
مجید: 1394/10/1823:22:44،
23
23
این مسئولین و دولت همیشه به جای اینکه بخوان مردم کم بضاعت رو وضعشونو خوبتر کنن و زندگیشونو بهتر کنن میخوان مردم ثروتمند رو بدبخت کنن!!!!! اره.بقول آقا یون مردم پولدارن که دارن حق مردم کم بضاعت رو میخورن وگرنه مسئولین که دیگه همه میدونیم شام نون و پیاز میخورن!!
زيتون: 1394/10/1816:22:20،
65
19
پدر بزرگ من كشاورز ساده بود با هفت تا فرزند. دايي من اسكي باز چهل سال پيش است و كل افراد محل از پسر سبزي فروش تا نانوا همگي اسكي ديزين و شمشك ميرفتند و وسيله داشتند اما الان فرزندان تحصيل كرده شان نمي توانند خواب يك استخر و شنا را ببينند .
زيتون: 1394/10/1821:18:31،
52
15
البته يك نكته يادم امد بنده در المان بودم درسته كه درامد نسبت به ايران بالاست ولي من هيچ زوج جواني را نديدم كه براي تفريح خود هزينه نكنند. هيچ زوج جواني عروسي اش از بيست نفر تجاوز نمي كند تازه باهزينه مختصر يك كيك زيبا و نوشيدني. هيچ زوج جواني را نديدم اپارتمان بالاي 40 متر اجاره كند. اكثرا مبلمان را تكي و به اندازه حداكثر 4نفر ميخرند. ولي سفر دنياگردي شان مثل نهار وشام واجب است. به ندرت يخچال متوسط در منزل دارند. دريك كلام براي خودشان زندگي ميكنند نه مردم. انوقت ما يك فضاي بزرگ اپارتمانمان را به ميز نهارخوري 12 نفره اختصاص ميدهيم كه سالي يكبار استفاده ميشود. ما مشكل فرهنگي هم علاوه بر اقتصادي داريم.
علي: 1394/10/1816:38:03،
68
27
خب بخاطر بي ارزشي پول ايران اسلاميست
دلار را ارزان كنيد ببينيد چند در ميايد؟
امیر: 1394/10/1817:00:42،
37
41
دارندگی و برازندگی
باباهاشون زحمت کشیدن حالا هم اینا استفاده کنن
تا کی حسادت??????????
آرمان: 1394/10/1817:29:13،
52
17
ايرانجيب جان ميتونستي اين مقاله رو جوري بنويسي كه مثلا كساني كه علاقه دارن ورزش اسكي رو شروع كنند چقدر بايد هزينه و چه كارهايي بايد بكنند، نه اينكه "برف براي بعضيا رزق و روزي و براي بعضيا تفريح و خوش گذروني..." و " با اين هزينه هاي اسكي ميشه پا ها و دل هاي شكسته رو درمان كرد..." و ...
يه كم به بازخوردهاي جملاتمون هم فكر كنيم بد نيست...
هميشه يه سري چيزهايي هستند كه تجربه ي بعضي ها و آروزي دست نيافتني براي بعضي ديگرند، همين ماهايي كه مياييم تو اين سايت كامنت ميذاريم... ممكنه همين توانايي ديدن يه سايت، يا داشتن وسيله اي كه بشه باهاش به اينترنت وصل شد براي خيلي ها آرزو باشه كه براي ماها تجربس، پس ضد خودمون هم بايد مقاله بنويسيم كه فلان و بيسار...
08: 1394/10/1817:38:32،
46
20
وقتی کارگر آجرپزی در ماه 600 هزار تومان درمی اورد آنهم اگر مریض نشود و هر روز سر کار برود و یک مدیر شهرداری 320 میلیون تومان فقط پاداش اتفاقی بگیرد، باید هم فرزند یکی ترک تحصیل کند و فرزند دیگری اوقات فراغتش را در همین پیستهای اسکی بگذراند. این است کشور اسلامی.........
نوید امینی فرد : 1394/10/1818:31:37،
51
22
جناب نویسنده محترم . شاید به جای کاشتن دانه های ایران کومونیستی توسط امثال شما با پرداختن به مسائل طبقات اجتماعی و حمله به اقشار پر درآمد بهتر باشد که به عاملینی که این شرایط را پدید آورنده اند حمله نمایید البته اگر ترسی از ممنوع الکار شدن ندارید. در غیر این صورت که حتما هم اینگونه است با این بحث ها فقط ذهن جامعه را دچار تشویش می نمایید.
ایرانی: 1394/10/1818:42:59،
32
27
متاسفانه هر روز شاهد این هستیم که شکاف در جامعه عمیق تر می شود، عده ای با پول های بادآورده ی حاصل از رانت و فساد در سیستم برای خود فستیوال فخر و ثروت برگزار می کنن، و اکثریت جامعه هم که متاسفانه وضعیتشون گفتن نداره.
005: 1394/10/1819:09:25،
21
18
لوازم اسکی را یک بار میخری فرهنگ استفاده از این ورزش مفرح و در
طبیعت نیز مثل تنیس و پاتیناژ و خیلی از ورزشهای دیگه توی این چند
سال طاقوتی شد در حالی که یک نفر در سال چند تا گوشی عوض
میکند و قسطی چند میلیون در سال ضرر میکند
جعفر: 1394/10/1821:44:47،
26
19
من امروز رفته بودم پیست یه وسیله جالبی بنام مینی بوب کرایه میدادن دو ساعت 16 تومن سرعتش دو برابر تیوپ بود امنیتشم از تیوپ بیشتر بود. انصافا لذت و هیجانش از اسکی بیشتر بود
ناشناس: 1394/10/1900:44:51،
17
26
ورزش اسكى تقريبا در تمام دنيا پر هزينه است ،حتى در اروپا نير براى قشر خاصى است
پاسخ به آرمان: 1394/10/2002:07:11،
15
19
دوست عزیز فرمودید دانشجو هستید و تا 10 سال دیگه ممکنه ثروتمند نشید.
خبر بدی براتون دارم
اگه اوضاع مملکت به همین روال پیش بره تا 10 سال دیگه پولدارتر که نمی شید هیچ... ممکنه بدبختر هم بشی!!!
بعنوان یه دانشجو پیشنهاد می کنم تمرکزتون رو بگذارید روی مهاجرت.این مسائل توی ایران حل بشو نیست هر روز بدتر هم میشه!
نیما: 1394/10/2002:18:08،
19
15
این فروشنده تازه مایه کاری حساب کرد. یه کاپشن خوب که چندسال کار کنه مارک Spyder حدود 2 تومان در میاد. شلوارشم تو همین رنج قیمت داره. بوت اسکی هم تو دلار 800 تومانی یک میلیون آب می خورد. الان رو دیگه نمی دونم. خلاصه لباسش تنها چند تومان پیاده میکنه طوری که دیگه پولی واسه خرید ست نمی مونه.لباسش رو بتونی بخری ستش رو اجاره کنی خیلی هنر کردی! متاسفانه اکثر برندها تو ایران لوازم اسکی رو به هیچ عنوان حراج نمی کنن.اینم از هنرمندی های کسبه ی ایرانیه! شما اگه جایی سراغ دارید آدرس بدید. در کل ریشه ی مشکل توی گرونی دلار و بی ارزش شدن پوله. این یه اصل اقتصادی که میگه : (هر کشوری پولش بی ارزش بشه مردمش بیش از اون بی ارزش میشن.)
مجتبی : 1394/11/1411:29:34،
12
9
نمیشه کاپشن و شلوار مخصوص نخریم و با کاپشن و شلوار خودمون بریم اسکی ؟؟ کاپشن و شلوار اسکی مال بچه سوسولاست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار