کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کدام واردکنندگان، بازار خودرو را تسخیر می‌کنند؟

کدخبر:۱۸۵۰۸چهارشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰:۰۳۵۶۷۳ بازدید

یک کار‌شناس خودرو معتقد است: حضور چینی‌ها در بازار واردات خودرو کمرنگ می‌شود، اما کره‌ای ها همچنان در بازار واردات خودرو باقی ...
کدام واردکنندگان، بازار خودرو را تسخیر می‌کنند؟

یک کار‌شناس خودرو معتقد است: حضور چینی‌ها در بازار واردات خودرو کمرنگ می‌شود، اما کره‌ای ها همچنان در بازار واردات خودرو باقی می‌مانند چرا که کیفیت محصولات آن‌ها گاه از اروپا نیز بهتر است، از سویی دیگر اگر بتوان با ژاپنی‌ها به شرایط اقتصادی مشترکی رسید، تا به ایران بیایند و سرمایه‌گذاری واقعی صورت دهند، می‌توان از ایران به عنوان یک عرشه صادراتی استفاده کرد.

فربد زاوه در گفت‌گو با اقتصادنیوز، با اشاره به اینکه شنیده می‌شود ذائقه ایرانیان در دوران پساتحریم از خرید خودروهای چینی وکره‌ای به سمت خودروهای اروپایی و ژاپنی می‌رود، اظهارکرد: در مورد تغییر ذائقه خرید خودروی چینی موافقم اما در مورد خرید خودروی کره‌ای باید گفت که کره‌ای‌ها برخلاف چینی‌ها فعلا در بازارخودرو ایران ماندگار هستند. 

وی افزود: یکی از دلایل عمده اینکه چینی‌ها به زودی از بازار واردات خودروی ایران خارج می‌شوند این است که چینی‌ها به گران فروشی و عمده فروشی در ایران عادت کرده‌اند، اما دیگر ایرانی‌ها این محصولات را نمی‌پسندند. البته حضور آن‌ها در بازار سال ۹۵ نیز مشاهده خواهد شد، اما ماندگاری آ‌ن‌ها منوط به این است که چینی‌ها یا باید ارزان بفروشند یا اینکه از بازار ایران خارج شوند. 

زاوه ادامه داد: اما در مورد حضور کره‌ای‌ها در بازار واردات خودرو اینگونه نیست، کره‌ای‌ها محصولات با کیفیت‌تری ارائه می‌کنند، از این رو من معتقدم که کره‌ای‌ها از بازار بیرون نمی‌روند تا ژاپنی‌ها و اروپایی جای آن را بگیرد، بلکه‌گاه کیفیت تولیدات کره‌ای از اروپایی بیشتر است. 

وی با اشاره به وجود رقبای تجاری دیگر در صنعت خودروسازی و واردات خودرو برای ایران گفت: به طور طبیعی شایط اقتصادی و سیاسی به وجود آمده ایجاب می‌کند که در سال آینده تعداد زیادی از نمایندگان خارجی به ایران آیند و تمایل همکاری خود را اعلام کنند. 

این کار‌شناس تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود، خودروهای هیوندای کیا قطعا در بازار حضور خواهند داشت و بازار پر رقابتی نیز دارند، چرا که رویه بین‌المللی اینگونه است و معمولا این نوع تولید باعث می‌شود تولید کنندگان کمی محافظه کار شوند، اما‌گاه این محافظه‌کاری نیز باعث رخوت آن‌ها می‌شود که همین امر در مورد تویوتا نیز اتفاق افتاده است. 

وی با بیان اینکه تویوتا در ۱۵ سال اخیر با کمترین تحولات در زمینه تولید همراه شده‌است، افزود: همین روند در مورد هیوندای نیز در حال رخ دادن است و طراحی‌ها معمولا محافظه‌کارانه صوت گرفته است، ‌از این رو این شرکت‌ها هنگامی که به پایداری تولید دست می‌یابند، از تغییر در محصولات جدید می‌ترسند و تولید را به روش محافظه‌کارانه ادامه می‌دهند. 

زاوه افزود: در حال حاضر محصولات جدید این شرکت‌ها زیبایی و جذابیت خودروهای قدیمی‌ را ندارد و مدام تکرار مدل‌های قبلی صورت می‌گیرد، البته لازم به ذکر است که در حال حاضر هیوندای حدود ۹ درصد بازار خودروی جهان را که رقم قابل توجهی است، در اختیار دارد. 

وی معتقداست: کندی فروش به وجود آمده در هیوندای کره در ایران جبران خواهد شد چرا که کره‌ای‌ها به بازار ایران به صورت ویژه‌ای نگاه می‌کنند. و من معتقدم اگر این شرکت به صورت مستقیم در ایران به تولید خودرو بپردازد و با تیراژ بالای تولید خودرو در ایران ادامه دهد، تاثیر آن‌ بر بازار خودروهای داخلی بسیار بیشتر از خودروهای وارداتی خواهد بود.

زاوه گفت: دراین صورت این شرکت نیز می‌تواند خودروهایی با ۸۰ درصد کاهش قیمت تولید کند که می‌تواند به راحتی بخش زیادی از بازار را در اختیار قرار دهد که این موضوع برای چین اتفاق نخواهد افتاد. 

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در اقتصاد چین، اظهار کرد: به دلیل وجود مشکلات ساختاری در اقتصاد چین، بازار خودرو این کشور از بسیاری از کشور‌ها حذف خواهد شد و ایناتفاق تنها برای ایران رخ نخواهد داد، چرا که در اکثر کشور‌ها بازار خودرو به واسطه ساختار تورمی اقتصاد از دست می‌رود. 

این کار‌شناس گفت: البته حدود ۱۵سال گذشته پیش‌بینی اقتصاد متورم چین پیش بینی‌شده بودو اقتصاد دانان متعددی این هشدار را داده بودند. از این رو ممکن است بازار واردات خودروی چینی در ایران از قبل کمرنگ‌تر شود و به مرور از بین برود. در این زمان برای بازگشت چین به جایگاه گذشته خود، راه سختی پیش رو است و دیگر مسیری که برای حضور در ایران به سادگی پیموده است را به دست نمی‌آورد. 

زاوه افزود: اما دررابطه با خودروسازان اروپایی که گفته می‌شود دوباره به بازار ایران بر می‌گردند، اینگونه است که این کشور‌ها درجه کیفی بالاتری نسبت به کره‌ای‌ها دارند، چرا که در بسیاری موارد درجه کیفی محصولاتشان از کره کمتر است. 

به گفته وی، در زمینه واردات خودرو در آینده نیز اروپایی‌ها یکه‌تاز بازار نخواهند بود، در همین رابطه نیز با اشاره به حضور ژاپنی‌ها باید گفت که ژاپنی‌ها بسیار محافظه کار هستند و از تفکرات دور است که بتوانند در بازار ایران برنامه‌ای برای حضور و سرمایه‌گذاری داشته باشند. چرا که پرریسک‌ترین شرکت ژاپنی نیسان است که شاید در آینده مجددا تولید داتسون در ایران را آغاز کند که اگر این کار را شروع کند، با تولید عظیمی همراه می‌شود. 

زاوه اظهارکرد: ژاپنی‌ها می‌توانند شرکای خوبی برای صنعت در ایران باشند. در نتیجه اگر بتوان با ژاپنی‌ها به شرایط اقتصادی مشترکی رسید، تا به ایران بیایند و سرمایه‌گذاری واقعی صورت دهند، می‌توان از ایران به عنوان یک عرشه صادراتی استفاده کرد که به نفع ایران خواهد بود. 

به گفته این کار‌شناس، اما این تصمیمات برای کشوری است که بدون اجازه آمریکا حتی نفس نمی‌کشد کمی سخت است، چرا که علاوه بر این موضوع، ژاپنی‌ها بسیار محافظه‌کار هستند. حدود ۱۰سال است که در ژاپن علی‌رغم اینکه دومین اقتصاد بزرگ جهان است‌، مصرف به شدت کم است و تنها تولیدات صورت می‌گیرد. 

وی همچنین با اشاره به تاثیر کاهش درآمدهای نفتی بر اقتصاد ایران، اظهار کرد: قطعا کاهش درآمدهای نفتی بر اقتصاد تاثیرگذار است، چرا که دولت را به کاهش هزینه‌های ارزی تشویق می‌کند که البته هزینه‌های ارزی تنها در بخش صادرات نفت خام نیست، بلکه صادرات می‌عانات و محصولات پتروشیمی که دو بخش صادرات ایران را تشکیل می‌دهند رخ داده است و آن دو را نیز با کاهش همراه کرده است. 

زاوه افزود: از طرفی دیگر در رابطه با برجام، دولت بر ارتقا سرمایه گذاری در کشور اصرار دارد که البته در زمینه کاهش مصرف کالای مصرفی نیز موفق بوده است. 
وی در پاسخ به اینکه آیا واردات خودرو بر بازار خودروی داخلی تاثیرگذار خواهد بود، افزود: حجم واردات به گونه‌ای نخواهد بود، اگر حجم واردات به ۲۰درصد نیز برسد، چندان در بازار تاثیرگذار نخواهد بود. 

زاوه بااشاره به کاهش واردات خودرو در سال جاری و پیش‌بینی واردات خودرو تا پایان امسال گفت: پیش‌بینی می‌شود واردات خودرو تا پایان امسال به کمتر از ۳۵ هزار دستگاه می‌رسد و سال آینده نیز همین میزان پیش‌بینی می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد سال میلادی ۲۰۱۶ تفاوت بنیادی اقتصادی نسبت به سال ۲۰۱۵ به ویژه در بخش مصرف ندارد. 

وی با اشاره به رقابت به وجود آمده میان کشورهای وارد کننده خودرو مبنی بر ایجاد نمایندگی در ایران اظهارکرد: نمایندگان خارجی در سال ۹۵ کم کم وارد ایران خواهند شد و تا حدودی ایجاد رقابت می‌کند اما سال ۹۵ نیز همانند امسال تاثیر چندانی نخواهد داشت. 

این کار‌شناس خودرو ادامه روند امسال را برای سال‌های آینده پیش‌بینی کرد و گفت: به نظر می‌رسد سال ۹۶ با تغییراتی همراه باشد. اما حداقل در ۹ماهه سال ۹۵ تغییری انجام نخواد شد. چرا که برخی شرکت‌ها می‌توانند به زودی نمایندگی داشته باشند و سایر شرکت‌ها باید در انتظار طی شدن پروسه مجوز‌ها باشند. 

وی افزود: اینگونه نیست که هر شرکتی به زودی مجوز فعالیت در ایران را دریافت کند، چرا که بعد از امضای برجام به بررسی‌هایی نیاز است تا همه شرکا و اهداف هر شرکت بررسی شود، اینگونه نیست که به سرعت نمایندگان به ایران آیند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

number 1: 1394/10/1610:20:44،
186
21
فعلا که خانواده گرامی تسخیر کردنددددددددددددددد
رهگذر: 1394/10/1611:14:49،
46
110
تو ایران فقط هیوندا و کیا جوابه وسلام
14: 1394/10/1614:43:55،
65
31
کره ای از اروپایی کیفیت بهتری داره !!!!!
مگه اینکه این پژوهای چینی رو اروپایی حساب کرده باشی
ماشین کره ای ننشستم که بعد از مدتی مثل گاری نشده باشه سانتافه و سورنتو و جنسیس و سوناتا و....به درد جاده های ایران با این همه چاله و دست انداز نمیخوره
با احترام به ماشینهای اروپایی و امریکایی مستحکم ترین و کم استحلاکترین خودرو واسه جاده ای ایران خودروهای ژاپنیه...
تاتا: 1394/10/1615:20:15،
30
31
زمین به طور حتم ارزان می شه خوب دلیل داره قدرت مالی مردم به شدت تمام کم شده و در اینده کمتر و کمتر میشه کسی که زمین داره صاحب اول و اخرش خودشه
تعمیر کار حرفه ای خودرو ژاپنی: 1394/10/1615:23:29،
45
40
ماشین کره ای کیفیت ندارند و خرابیش زیاده تو صیه می کنم ماشین ژاپنی بخرید دوستان
کیارش: 1394/10/1610:25:51،
154
40
خودرو فقط تویوتا ولکسوس ژاپنی
مرگ‌ ندارد !
مهدی: 1394/10/1610:27:45،
126
21
هر کدوم جیب دوستان رو بیشتر پر کنه، بازار رو میدن بهش
آرمان: 1394/10/1610:29:22،
117
26
دوران پساتحريم، خنده داره واقعا، كو اون پساتحريم؟ فقط اسمه، در واقعيت هيچي نيست.
شهرستانی!!!!: 1394/10/1611:28:31،
68
28
آقا آرمان عزیز...

همه دغدغه اقایون این بود که نقل و انتقال پول به حسابهای بانکی اونور آب شون امکان پذیر بشه که با برجام این اتفاق داره می افته. مابقیش دیگه (بوق) پدر ملت.
ارش: 1394/10/1611:35:34،
39
32
هنوز که تحریمارو بر نداشتند دوست گرامی
دوران پسا تحریم!!!!: 1394/10/1613:23:59،
34
22
در واقع یک جور حالت فکری است، یا مانند سراب در بیابان.

این دوران ذهنی و کاملا تخیلی به کسانی دست میدهد که مدتهاست منتظر پایین آمدن قیمتها بودند و این انتظار طولانی باعث اختلال فکری میشود که در پزشکی بالینی به آن توهمات شدید دوران پسا تحریم اطلاق می شود.

معمولا کسانی که دچار بیماری اختلالات پسا تحریم میشوند دچار رویاهای عجیب و غریب میشوند، مثلا در یک مورد بیمار از سانتافه به نرخ امارات حرف می زده، یا شخص دیگری ادعا می کرده بی ام و هفتاد ملیون تومان صفر کیلومتر.
یا آپارتمان شمیران متری دو تومان.
بیمار دیگری فریاد می زده، پس فرق تحریم با توافق چیه!!!!!


پزشکان هنوز درمان مشخصی برای این اختلال ذهنی پیدا نکرده اند.
مورد نگران کننده ای وجود ندارد.
چون پزشکان معتقداند با معرفی گام به گام حقایق ممکن است این بیماران بهبود نسبی پیدا کنند.
reza: 1394/10/1611:16:29،
54
46
اگه منظورازاروپا فرانسه است ما شین های کره ای بعضا بهتر از انها نیستند بلکه همیشه وخیلی بیشتر از انها بهترند
ماشین فرانسوی مثل رنو و پژو بین افراد کم بضاعت طرفداردارن
شمال افریقا پر است از ماشین فرانسوی مثلا اروپایی
نیما: 1394/10/1611:38:18،
62
24
الان فکر کردی ایرانی ها خیلی با افریقایی ها از نظر اقتصادی فرق می کنند؟
امین: 1394/10/1611:25:04،
41
29
این کارشناس خودرو رو چه اساسی همچین اظهار نظری کرده! کدام مطالعه بازار یا مطالعه روند بازار نظر ایشان را تائید می کنه؟ همین که یک نفر بیاد و ارزوها و برداشت های شخصی خودش و ان هم بدون هیچ مطالعه ای را ارائه کنه که نشد اظهار نظر! من فکر میکنم این نظرات مثلا کارشناسی حقه خودروسازاست که مردم را از خرید خودرو چینی بترسانند. اگر بازار ایران از وجود سایر کالاهای چینی خالی شد از وجود خودرو های چینی هم خالی میشه! تجارت و اقتصاد دستوری نیست. از عرضه و تقاضا و قدرت خرید و فرهنگ مردم پیروی می کنه! 10 سال پیش شما اگر می فهمیدید یک لوازم خانگی چینی است (بازار مشترک) ان را نمی خریدید. الان برای مردم فرقی نمی کند چینی باشد یا نه. فروشنده هم ترسی از اینکه بگوید چینیه نداره! برای خودرو هم همین اتفاق می افته! مردم دارند خودرو های چینی را همه جا می بینند و کم کم حساسیت اولیه را از دست می دهند.
reza: 1394/10/1612:51:05،
45
29
عمرا اگه کسی بتونه این چینی ها رو از بازار ایران خارج کنه.
این کارشناس عزیز هم کلا تو باغ نیست، مهمترین فاکتور تو فروش قیمت ماشین هست (ما خودمون میدونیم کیا اسپورتیج بهتر از جک s5 است ولی دوست عزیز پولش نیست).
من از صدقه سر چینی ها جک s5 خریدم و اگر چینی ها نبودن باید از محصولات آشغال ایرانی می خریدم.
همه دوست دارند بنزسوار بشن ولی این وضع اقتصادی که مشخص می کنه شما چه ماشینهایی می تونید سوار بشید.
حدود 85 درصد مردم توانایی خرید در بازه 10 تا 60 میلیون را دارند و این یعنی چینی ها پر فروش تر از کره ای ،ژاپنی،اروپایی هستند حتی اگر کیفیت پایین تری داشته باشند.
پیروز باشید.
من: 1394/10/1613:33:24،
27
40
ایرانی ارزش داره به چینی والا. حداقل پول همون چیزی که هست رو میگیره.
چینی هایی که تو خود چین هم بالای 40 - 50 میلیون فروش نمیرن رو میارن اینجا به ملت همیشه در صحنه قالب می کنن بالای 80 میلیون, یکسری هم میرن میخرن که به خیال خودشون بهتر از ایرانیه.
بعد 10 هزارتا که زوزه گیربکس و لیز خوردن کلاچ و هزار درد و مرض دیگه نمایان شد و خواستی بفروشی, تازه پی میبری که 75 میلیون پول بابت ماشین دادی حالا 68 تومن هم ازت نمی خرن.
تازه این در صورتیه که چینیه با کیفیت باشه, با کیفیت هم نباشه تو همون تست فنی سیبک خرد می کنه و پولوس می بره و چرخ ماشین میزنه کل گلگیر و گیربکس و جلو بندی رو به فنا میده.
down with USA: 1394/10/1613:12:33،
34
32
آقای کارشناس اینو خوب اومدی (( ژاپنی ها بدون اجازه آمزیکا نفس نمی کشند)) چون بیش از 90 درصد سهام صنایع و کارخانجات ژاپن و مخصوصا خودروسازی ژاپن متعلق به امریکا است ...
sam: 1394/10/1616:19:52،
30
23
با سلام
این چه کارشناسی است که رویاها و آرزوهای خود را به نام مستندات علمی به مردم عرضه می کند؟ حرف های ایشان بر مبنای کدام داده علمی است؟ اینکه کره ای ها پیشرفت کردند حرف کاملا درستی است ولی کدام خودروساز کره ای می تواند از لحاظ استهلاک و دوام خودروهایی در ردیف لکسس،تویوتا و شورولت و....تولید کند.در ضمن،ایشان به فاکتوری به نام قیمت کاملا بی توجه است و بی دلیل چینی ها را به گرانفروشی متهم می کند که حرف کاملا چرت و بی اساسی است.شما فقط کافی است که قیمت جهانی خودروهای چینی را با انواع کره ای مقایسه کنید آن وقت متوجه می شوید که کره ای ها با چه قیمت گزافی به مردم فروخته می شوند.پرسش من از ایشان این است که با 75 میلیون تومانی که برای جک s5 می دهیم چه کراس اوور کره ای را می توانم بخرم؟ در ضمن،ایشان گفته اند که چینی ها از ایران خواهند رفت که نشان می دهد که این آدم یا در عالم هپروت سیر می کند.
sam: 1394/10/1616:24:56،
29
18
ادامه:
و به نظر می رسد که این کارشناس حتی یکبار هم وارد خیابان نشده است؟ یعنی این همه خودروهای چینی که در خیابان ها هستند به زودی به دریا ریخته می شوند؟! ایشان گفته اند که چینی ها در ایران گران فروشی می کنند ولی نگفته اند که کره ای دارند جیب مشتریان را غارت می کنند! خیلی بد است که انسان تنها به خاطر منافع شخصی خود هر حرف چرت و بی مبنایی را بر زبان بیاورد و ادعای کارشناسی بکند.یادم می آید که این آقا زمانی در نمایندگی آلفارومئو کار می کرد و در آن زمان در یک مصاحبه کلی از جوشکاری ماشین های کره ای ایراد گرفته بود و ماشین های اروپایی را از این لحاظ به عرش رسانده بود! احتمالا حالا جای خود را تغییر داده و مستخدم کره ای ها شده است!
وحید: 1394/10/1618:29:28،
25
26
تخیلاتشو گفته
عابّاس: 1394/10/1620:11:15،
24
19
این یک کارشناس خودرو معلوم است که هر هفته جمعه شب ها می رود عیّاران دیزی ره می زند بر بدن، بعد می آید اینجا تحلیل ارایه می نوماید!
فرزاد: 1394/10/1910:49:15،
17
17
هیچ کدوم.
تحریم کنندگان بازار خودرو رو تسخیر میکنند.
خودرو تحریمه من نمی خرم پول دارم ولی نمی خرم.
نه صفر داخلی نه صفر خارجی.
اونایی که فکر کردند تحریم از یادمون رفته باید بدونن رکود فعلی نتیجه همون تحریمه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار