کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رویکردهای تازه برای اوج‌گیری مراودات تجاری تهران - باکو

کدخبر:۱۸۵۰۳چهارشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۸:۴۷۱۹۷۳ بازدید

وقتي در مسیر جاده كوهستاني بندر آستارا به اردبيل حرکت می‌کنید، كافي است به سمت راست خود نگاه داشته باشید تا از پشت موانع فلزي نه‌چندان ...
رویکردهای تازه برای اوج‌گیری مراودات تجاری تهران - باکو

وقتي در مسیر جاده كوهستاني بندر آستارا به اردبيل حرکت می‌کنید، كافي است به سمت راست خود نگاه داشته باشید تا از پشت موانع فلزي نه‌چندان بلند، ساختمان‌هایی را ببینید که روزگاری جزو خاک ایران بودند. سرزمینی که  مردمانشان از نژاد آریایی و در روزگاران نه چندان دور، هموطن ما محسوب می‌شدند. اما پس از انعقاد پیمان گلستان و ترکمنچای میان ایران و روسیه بود که تزارها کنترل منطقه قفقاز را در دست گرفتند و چند‌سال بعد، با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری آذربایجان در دسامبر 1991 از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

هرچند که جمهوری آذربایجان دیگر جزو مرزهای ایران محسوب نمی‌شود، اما خط‌کشی‌های مرزی هم نتوانسته از ارتباطات دو کشور بکاهد، به‌طوری که از همان سال‌هاي ابتدايي كه جمهوری آذربايجان به جست‌وجوي شريكان سياسي و تجاري مي‌پرداخت، ايران اين كشور را به رسميت شناخت و روابط چند‌جانبه‌اي را با آن آغاز كرد. بررسی روابط خارجی جمهوری آذربایجان در ارتباط با ایران نشان می‌دهد که این روابط در ابتدا دوستانه و از نظر تجاری- اقتصادی در سطحی بود که ایران را در جایگاه عمده‌ترین شریک اقتصادی جمهوری آذربایجان قرار می‌داد، اما به تدریج این روابط هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی دچار چالش‌هایی شده است.

روزهای تازه برای اقتصاد دو کشور

روابط جمهوری آذربایجان و ایران در سال‌های ابتدایی پس از استقلال، گرم و صمیمانه پیش می‌رفت، با روی کار آمدن جبهه خلق به رهبری «ابوالفضل ایلچی بیک» که بعدها نخستین رئیس‌جمهوری آذربایجان مستقل شد، روابط دو کشور به تیرگی گرایید. جریان‌های پان ترکیستی هم بی تاثیر نبودند و موجی از تنش‌ها را سبب شدند. با روی کار آمدن «حیدرعلی یف» رابطه بهبود یافت و تا زمان مشارکت ایران در کنسرسیوم نفت در ‌سال ١٩٩٥ ادامه یافت. اما با کنار گذاشته شدن ایران از این کنسرسیوم روابط دو کشور دوباره رو به تیرگی نهاد. آن گونه که  آمار و اخبار نشان مي دهد در دولت‌های نهم و دهم، به ويژه در ٣‌سال اخير، نوعي از سردي و رخوت در رابطه دو كشور وجود داشت كه گاهي به مجادله هم كشيده مي‌شد. اما حال رهبران دو کشور پس از چند‌سال به این نتیجه رسیدند که به‌عنوان دو کشور همسایه باید با یکدیگر روابط نزدیک‌تری داشته باشند. بدین ترتیب با روي كار آمدن دولت يازدهم و ابراز تمايل تيم جديد وزارت خارجه به برقراري روابط با همسايگان، مقامات جمهوری آذربايجان هم ازگسترش روابط استقبال کردند و اين آغازي براي از سرگيري رابطه شد. حال آن‌که رفت‌وآمد این روزهای مسئولان دو کشور و تاکید روسای جمهوری آذربایجان و ایران بر افزایش مراودات تجاری از رفع محدودیت‌ها و افزایش شتاب در روابط اقتصادی و بانکی تهران- باکو حکایت می‌کند، به‌گونه‌ای که دولتمردان از افزایش سطح روابط اقتصادی به ٦٠‌میلیارد دلار طی ١٠‌سال آینده سخن می‌گویند.

جمهوری آذربایجان لولای ارتباطی ایران و بازارهای اقتصادی سی.آی.اس

در باب اهمیت مناسبات اقتصادی دو کشورهمین بس که جمهوری آذربایجان به‌عنوان لولای ارتباطی بین ایران و بازارهای اقتصادی سی.آی.اس (جمهوری‌های آسیای میانه و قفقاز)، بر حسب پتانسیل اقتصادی خود و حجم مناسبات تجاری با ایران از قابلیت هدایت‌بخش عمده مبادلات تجاری ایران با بازارهای اقتصادی سی.آی.اس از مجرای قفقاز برخوردار است و این امر علاوه بر تعمیق مبادلات تجاری بین دو کشور، می‌تواند موجب شکل‌گیری مناسبات راهبردی بین طرفین باشد.گفتنی است که طی هشت ماهه نخست امسال ٣٥٠‌هزار و ٣٨٦ تن کالا به ارزش ١٥٦‌میلیون و ٩٧٢‌هزار دلار از ایران به جمهوری آذربایجان صادرشده درحالی‌که میزان واردات از این کشور ٣٥‌هزار و ٣٦٧ تن به ارزش ١٢‌میلیون و ٧٣٩‌هزار دلار بوده است. آمارتجارت خارجی با این کشورها نشان می‌دهد میزان صادرات ایران از نظر حجمی حدود ١٠برابر و از نظر ارزشی حدود ١٣برابر جمهوری آذربایجان است.  آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد، حجم مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان طی‌سال گذشته در مجموع به ٤٨٢‌میلیون دلار رسید که از این میزان ٣٧٠‌میلیون دلار مربوط به صادرات ایران به این کشور و ١١٢‌میلیون دلار واردات کشور ما از جمهوری آذربایجان بوده که تراز بازرگانی مثبت ٢٥٨‌ میلیون دلاری برای ایران به ارمغان آورده است. هرچند که مجموع ارزش مبادلات تجاری دو کشور در بخش نفتی و غیرنفتی بیش از یک‌میلیارد دلار است. براساس آمارهای موجود در ‌سال ١٣٩٣، ازمیان گمرک‌های صادرکننده کالا به جمهوری آذربایجان، گمرک آستارا با ٢٥,٣‌میلیون دلار صادرات در رتبه نخست، گمرک بیله سوار با ١٢.٣‌ میلیون دلار در رتبه دوم و گمرک جلفا با حدود ٦‌میلیون دلار صادرات در رتبه ششم قرار گرفتند، در مدت مذکور ارزش واردات ایران از جمهوری آذربایجان نیز  به  ٢٢.٢‌ میلیون دلار رسید.

مراودات اقتصادی دو کشور طی 10 سال گذشته

اگر نگاهی دقیق‌تر به روند مراودات تجاری بین ایران و جمهوری آذربایجان طی ١٠‌سال گذشته داشته باشیم در خواهیم یافت که از ‌سال ٨٣تا ٨٦ هر دو کشور به موازات یکدیگر به مبادلات تجاری پرداخته‌اند، اما رفته‌رفته از ‌سال ٨٦ تاکنون روند واردات از جمهوری آذربایجان به ایران به شدت روند نزولی به خود گرفته و همچنان نیز ادامه دارد. همچنین صادرات ایران به این کشور که طی سال‌های ٨٥ تا ٩١ با رشد نسبتا مناسبی همراه بود از حدود ٢٥٠‌میلیون دلار به حدود ٤٣٠‌میلیون دلار رسیده است. اما با تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و برخی تنش‌های سیاسی میان دو کشور به یکباره رشد صادرات به این کشور متوقف شد، به‌گونه‌ای که براساس آخرین آمار اعلام شده میزان صادرات این کالاها در ‌سال ٩٣ یک‌میلیون و ٨٣٨‌هزار تن به ارزش ٤٤٢‌میلیون دلار بوده است.

86، رکوردزنی صادرات جمهوری آذربایجان به ایران  

در این میان صادرات جمهوری آذربایجان به ایران که در خلال سال‌های ٨٣تا ٨٦ با رشد چشمگیری همراه بود و از حدود ١٢٥‌میلیون دلار به حدود ٣٢٢‌میلیون دلار رسید. در این‌ سال توانست رکورد تازه‌ای را ثبت کند. اما روزهای خوش صادرات کالاهای جمهوری آذربایجان به ایران چندان طولانی نبود و به یکباره به کمتر از ٥٠‌میلیون دلار در‌سال ٩٠ کاهش یافت و در ٣‌سال گذشته روند کاهشی خود را با شیب ملایمی حفظ کرده است. برپایه آمارهای ارایه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران میزان واردات از این کشور در‌سال گذشته،  ٥٣‌میلیون و ٧٠٨‌هزار تن به ارزش ٢٢‌میلیون و ٤٩٧‌هزار دلار بوده است. بالاترین رقم واردات از جمهوری آذربایجان به ایران نیز در‌سال ٨٦ رقمی در حدود ٣٢٢‌میلیون دلار بوده است.براساس آمارها، در ‌سال ٢٠١٤، جمهوری آذربایجان مبادلات تجاری ٩/٣٠‌میلیارد دلاری با دنیا داشته است که حدود ٧/٢١‌میلیارد دلار آن به صادرات این کشور و ٢/٩‌میلیارد دلار نیز به واردات این کشور اختصاص داشته است. بیشترین حجم صادرات جمهوری آذربایجان به کشورهای روسیه، ایتالیا و تایلند بوده و بیشترین واردات را نیز از کشورهای روسیه، ترکیه و انگلستان صورت داده است. سوخت و روغن‌های معدني، قند و شکر و شیریني و میوه‌ها اقلام مهم صادراتی و رآکتورهای هسته‌ای، وسایل نقلیه زمیني، مصنوعات از چدن و آهن و فولاد نیز مهم‌ترین اقلام وارداتی این کشور بوده ‌است. حجم تجاری ایران با جمهوری آذربایجان نیز در ‌سال ٢٠١٤ معادل ٤٧١‌میلیون دلار بوده است. بیشترین سهم ایران از بازار جمهوری آذربایجان نیز به محصولات با منشأ گیاهي و حیواني اختصاص داشته است.


اقتصاد جمهوری آذربایجان از رکود تا رونق

جمهوری‌ آذربایجان‌ در مقایسه‌ با جمهوری‌های‌ تازه‌ استقلال‌یافته‌ اطراف‌ خود در اثر بهره‌‌برداری‌ از منابع نفتی‌ و سرمایه‌گذاری‌، توسعه‌ بیشتری‌ پیدا کرده ‌است.‌‌ با وجود این‌، تورم‌ فزاینده‌ ناشی‌ از آثار جنگ‌ قره‌باغ‌ و سیاست‌های آزادسازی‌ قیمت‌ها و خصوصی‌سازی‌ موجب‌ شد که‌ مردم‌ جمهوری‌ آذربایجان‌ تحت‌ فشارهای‌ شدید اقتصادی‌ قرار گیرند و قدرت‌ خرید آنها به‌ شدت کاهش‌ یابد. اما از ‌سال ‌١٩٩٦‌ میلادی‌‌ افزایش‌ درآمدهای‌ حاصل‌ از قراردادهای‌ نفتی‌ بین‌المللی‌‌، روند رو به‌ رشد سرمایه‌گذاری‌ خارجی‌‌، اعتبارات‌ صندوق‌ بین‌المللی‌ پول‌ و بانک‌ جهانی‌ و مساعدت‌ کشورهای‌ اروپایی‌ موجب‌ شد تا اقتصاد نابسامان‌ این‌ کشور کمی‌ رو به‌ بهبود گذارد. هرچند پیش‌ از این‌ توسعه‌ کشاورزی‌ نیمه‌مکانیزه‌ در جمهوری‌ آذربایجان‌ مورد تاکید قرار داشت‌، اما به‌ نظر می‌رسد که‌ پس‌ از فروپاشی‌ اتحاد جماهیر شوروی‌، تاکید دولت‌ جمهوری‌ آذربایجان‌ در بخش‌ اقتصادی‌، بیشتر بر توسعه‌ فعالیت‌های نفتی‌ است‌.

براساس اعلام بانک جهانی در‌ سال ٢٠١٣ میزان GDP(تولید ناخالص داخلی)  این کشور معادل ٧٣‌میلیون و ٥٦٠‌ هزار دلار بوده که به دلیل بهره‌‌برداری از منابع نفتی، طی سال‌های اخیر این کشور در مقایسه با جمهوری‌های تازه استقلال‌یافته اطراف خود توانست به یکی از صادرکنندگان بزرگ تبدیل شود .در سپتامبر سال گذشته، موسسه اعتبارسنجی «مودیز» در نتیجه بررسی‌های خود از اقتصاد جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود که کاهش درآمد نفت جمهوری آذربایجان می‌تواند با تقویت تجارت با ایران جبران شود. در مجموع با توجه به پایین بودن هزینه تولید در ایران به دلیل انرژی، نیروی کار و مواد اولیه ارزان، صادرات محصولات کشاورزی به‌ویژه از استان‌های مرزی با توجه به تعدد و کیفیت این محصولات و سایر تسهیلاتی که دولت ارایه می‌کند از مزیت‌های زیادی برای صادرات به جمهوری آذربایجان برخوردار است، اما به شرطی که قواعد و اصول تجارت و بازاریابی مثل بسته‌بندی مناسب و غیره رعایت شود. از طرفی جمهوری آذربایجان یک کشور مصرف‌کننده بوده و هنوز قدمی جدی در راه خودکفایی در صنایع پایه کشور برنداشته است. این کشور اقلامی مانند مصالح ساختمانی، نساجی، لوازم خانگی، خودرو و قطعات وابسته به آن و حتی بسیاری از مواد غذایی را از خارج وارد می‌کند.

* شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

number 1: 1394/10/1609:52:58،
53
24
یکم دیگه جلو بریم دیگه کسی وجود نداره که بتونیم باهاش ارتباط داشته باشیم و با کل دنیا فطع رابطه ایم
تورک اوغلو: 1394/10/1611:06:04،
59
32
این متن واقعا به طرز فکر نویسنده اشاره میکنه که نژاد پرستی و خود بزرگ بینی رو به قلم آورده ، اگه هنگام جنگ قره باغ و کشتار مردم مسلمان آزربایجان بدست ارامنه ایران به جای حمایت از ارامنه از مسلمانان آزربایجانی دفاع میکرد الان روابط خیلی خوبی داشتن مثل کشور تورکیه
هادی: 1394/10/1611:27:21،
46
29
مراودات تهران باکو نه تبریز باکو
در جواب هادی: 1394/10/1613:32:35،
37
44
از کی تا حالا پایتخت ایران شهر تبریز شده که ما خبر نداریم
کوکی: 1394/10/1615:53:06،
29
20
ای بابا.چقدر عربستان تو کشور خودمون کشته و مرده داشت نمیدونستیم.بجای ناراحتی از قطع ارتباط با عربستان از ایجاد روابط جدید ایران با 4تا کشور قدرتمند خوشحال باشید.عربستان کیلویی چنده بابا.
ايرانى: 1394/10/1616:29:38،
27
39
اولا ارامنه ايران با آذربايجان جنگ نكردند بلكه كشور ارمنستان جنگ كرده دوم شما اول ياد بگير آذربايجان رو ز مينويسند يا با ذ بعد بيا نظر بده
علی م: 1394/10/1700:01:22،
18
19
تا دو هفته قبل تجارت با کشور آذربایجان بسیار سود آور بود چون پول قدرتمندی داشتند و ارزش آن کمی پایینتر از یورو و بالاتر از دلاربود ، هر منات قیمتی حوالی 4300 تومان داشت . ولی چند هفته پیش درست مثل کشور ما یک شبه با دستور ارزش منات کاهش پیدا کرد و الان در حدود 2300 تومان است !!!
قدرت خریدشان به شدت کاهش پیدا کرد و به تبع آن حجم صادرات خیلی کاسته شد . این امر به توریسم درمانی هم صدمه جدی زد . علی رغم زیاده خواهی پزشکان کشورمان و درخواست رقمهای نجومی برای عملهای پزشکی از مسافرین آذربایجانی به دلیل ارزش بالای پولشان به راحتی میتوانستند مشکلات پزشکی شان را در کشور ما با مرتفع کنند ولی متاسفانه با کاهش ارزش پولشان دیگر قدرت پرداخت هزینه های نجومی پزشکی را ندارند و تعداد مسافرین هم 90 درصد نسبت به قبل کاهش یافته است .
محمد: 1394/10/1610:04:59،
67
34
خوب بود در جنک قره باغ در کنار برادران هم خونی و هم مذهبی آذربایجان بودیم و حمایت میکردیم .متاسفانه چنین نبود و نیست
حسن: 1394/10/1610:45:22،
37
54
جمهوری آذربایجان دنبال پان ترکیسمه نه پان ایرانیسم! چطور میتونی اونارو ایرانی بدونی در صورتی که اونا خودشونو ترک میدونن و دنبال جدایی شمال غرب ایران و تشکیل آذربایجان بزرگ هستن!
آزربایجان: 1394/10/1610:58:54،
55
37
برادر من الان هم نیست اگر در کنارشان بودیم ارمنی داشناک با حمایت پوتین خدا نشناس و دیگر حامیش در مسجد شهر آقدام خوک نگهداری نمیکرد و فاجعه نسل کشی خوجالی بوجود نمی آمد در خوجالی چند هزار زن وکودک توسط ارامنه و حامیانش قتل عام شدند زن حامله را زنده زنده شکمش را دریدند و سوزاندند فقط بخاطر اینکه مسلمان وشیعه بودند.این مصائب هیچ وقت از ذهن ما آزربایجانیهای ساکن جنوب رود آراز پاک نخواهد شد.
ایران جیب اگر به دمکراسی پایبندی لطفا چاپ کن
آتیلا: 1394/10/1610:07:50،
54
28
ایران با کدوم یک از همسایه هاش تنش نداره که آذربایجان هم نداشته باشه.؟؟؟
خسرو: 1394/10/1610:13:39،
45
28
آذربایجان هوس حمله به سفارتش را نکرده.همین الان هم به ایرانیا بسختی ویزا میدن و مخصوصا فارس باشی بهت ویزا نمیدن.باید یکم ترکی بتونی صحبت کنی!ایران مملکت قابل اعتمادی نیست.عربستان هم حتی در باکو سرمایه زیادی دارد و اجازه ارتباط را نخواهد داد.
مهدی: 1394/10/1615:36:39،
24
36
اتفاقا مردم جمهوری اران هم شیعه هستند و ما می توانیم مثل شیعیان بحرین به انها هم کمک کنیم
224: 1394/10/1610:24:17،
58
23
این پیمان گلستان و ترکمنچای برای چند تا کشور خوب شد حد افل
توسط مدرییت جهانی نابود نشدند وحالا زندگی در اونجا برا خیلی از
ما ها ارزوست
علی م: 1394/10/1700:18:38،
21
24
دوست عزیز متاسفانه باید عرض کنم در مورد آذربایجان گفته شما صدق نمیکند . من نمیدانم شما چه سنی دارید و اهل کجا هستید ، ولی من دوران کمونیستی را خوب به خاطر دارم . هیچ صنعتی نداشتند ، هیچ ارتباطی با دنیا نداشتند ، کمترین رفاهی نداشتند . درست مثل کره شمالی بودند . کار میکردند و نفت استخراج میکردند و روسیه مفت و مجانی از دستشان میگرفت . فقط کسانی توان خرید خودروی شخصی (آنهم لادا یا گاز )داشتند که وابسته به حزب کمونیست بودند . با فروپاشی شوروی عمق فلاکتشان بیشتر هویدا شد ، بعد درگیر جنگ کثیف با ارمنستان شدند ، اقتصادشان شدیدا مافایی است این مافیا یا مافیای آزاد است یا مافیای دولتی !! دولتشان مانند دولت سوریه به ظاهر جمهوری است ولی الهام علی اف رئیس جمهورشان چندین دوره است که بر مسند قدرت نشسته است . هزینه ها بسیار بالا و درآمد بسیار پایین است .
علی م: 1394/10/1700:32:04،
22
16
در این کشور حتی وقتی شهرداری پیاده رو را سنگفرش میکند هزینه اش را دو برابر از مغازه دار یا صاحب خانه میگیرد ، هزینه های درمان و آموزش بسیار بالاست . مسکن نسبت به اکثر شهرهای ایران گران است ....
من دوستی دارم که همسرش آذربایجانی است و در آذربایجان دارای رفاه نسبی هستند ولی به خاطر همین مسایل ریز و درشت و به خاطر مسایلی که شاید من اطلاعی از آن ندارم ، به خواست همسرش که حاضر نیست در کشور مادری اش زندگی کنند ، زندگی در شهر کوچک آستارا را به زندگی در باکو پایتخت کشور آذربایجان ترجیح میدهند .
به نظر من ارزش زندگی در کشور زوار دررفته خودمان علی رغم مشکلات عدیده ای که دارد ، بیشتر از زندگی در کشوری مثل آذربایجان است .
اردبیل: 1394/10/1612:20:10،
37
27
در صورتی که رابطه ایران با تمام کشورهای دنیا در حد بسیار عالی هم باشد هیچ وقت آزربایجان مراوده ای با ایران نخواهد داشت. کسانی که که ارتباط نزدیکی با مردم آزربایجان دارند میدانند که بدلیل حمایتهای ایران از ارامنه در جنگ قره باغ و حال حاضر ذهنیت آن مردم نسبت به ایرانیها (منهای تورکهای ساکن ایران) و دولت ایران بسیار بد میباشد.و با توجه به اینکه بیشتر مردم ازربایجان سیاستهای مرحوم الچی بی را قبول داشته ودارند ونیز با توجه به دخالتهای ایران در امور داخلی آن کشور فاصله ها بیشتر خواهد شد.
pepan: 1394/10/1613:33:25،
31
23
خب چرا منطقه آزاد نمی کنین پارساباد رو..
تازه طرف راست شما موانع فلزی هست ولی طرف ما که از بیله سوار شروع میشه و تا خود جلفا موانع فلزی وجود نداره..مردم اونطرف میان لب رود ارس و با ما هم صحبت می شن..پس جناب توکلی سنگ ننداز وسط بزارین ما هم یه قرون از این منطقه کسب کنیم..
تا کی با بیل سر زمین کشاورزی کنیم..بسه دیگه خسته شدیم..وقتمون رو شماها تلف می کنین.
تبریز اغلو: 1394/10/1616:05:16،
30
25
من به عنوان یه تبریزی از منطقع ازاد شدن اردبیل و دشت مغان کاملا نوافقم. پیشرفت اونا مثل پیشرفت ما میمونه. به امید روزی که کل منطقه از......ن منطقه ازاد باشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما