کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مدل تعیین نرخ‌ سود بانکی هم ناگهانی تغییر کرد

کدخبر:۱۸۴۸۹سه شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۹:۱۴۷۱۳۴ بازدید

مدل تعیین نرخ‌ سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها هم ناگهانی تغییر کرد تا باوجود کاهش نرخ تورم از بالای 30 درصد به زیر 13 درصد، اما پرونده ...

مدل تعیین نرخ‌ سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها هم ناگهانی تغییر کرد تا باوجود کاهش نرخ تورم از بالای 30 درصد به زیر 13 درصد، اما پرونده کاهش نرخ سود در ایستگاه بانک مرکزی متوقف باقی بماند.

به گزارش مهر، بانک مرکزی مکانیزم تعیین نرخ سود بانکی را پس از سال‌ها به ناگهان تغییر داده و براساس تصمیم گیری‌های این بانک، تعیین نرخ سود بانکی از طریق کاهش نرخ سود بازار بین بانکی و تغییر نسبت سپرده بانک‌ها صورت خواهد گرفت و دیگر این بانک به صورت مستقیم در تعیین نرخ سود بانکی دخالتی نخواهد داشت.

این در حالی است که در شرایط فعلی، موضوع بالا بودن نرخ سود بانکی نسبت به تورم و شدت گرفتن فاصله بین این دو نرخ مشکلاتی را برای بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله تولید، بازار سرمایه، سرمایه گذاری‌های مولد و غیره به‌وجود آورده است. اهالی بانک مرکزی بر این اعتقاد هستند که این بانک سیاست مستقیم تعیین نرخ‌های سود را تغییر داده است و از سوی دیگر با وجود کاهش نرخ تورم، اما نرخ سود بانکی از خود چسبندگی نشان می دهد.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که بانک مرکزی پیش از این به راحتی با ورود مستقیم به تعیین نرخ سود بانکی از این چسبندگی جلوگیری به عمل می آورد. از سوی دیگر مسئولان این بانک نسبت به اینکه بالا بودن نرخ سود بانکی نسبت به تورم مشکلاتی را در اقتصاد ایجاد کرده و لازم است که یک اجماع نظری در این زمینه وجود داشته باشند، ادغان می کنند اما عملا تصمیم خاصی در این زمینه گرفته نمی شود.

یکی از راهکارهایی که این بانک در شرایط فعلی، کاهش نرخ سود از طریق کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی است به این نحو که مسئولان این بانک می گویند در نتیجه اقدامات ما، نرخ سود بازار بین بانکی که در اوایل سال در محدوده نزدیک به ۳۰ درصد سیر می‌کرد، در چند هفته گذشته به ۲۲ درصد و اخیرا هم به زیر ۲۱ درصد کاهش یافته است. آنها، راهکار دیگر را اجازه شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی برای تعیین نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری در محدوده ۱۰ تا ۱۳ درصد اعلام می کنند.

اما اینکه اینگونه اقدامات بتواند نرخ سود بانکی را کاهش دهد، از سوی کارشناسان مورد تردید است و حتی برخی از اعضای شورای پول و اعتبار بر این عقیده هستند که بانک مرکزی باید هر چه سریعتر برای تعیین نرخ سود بانکی مناسب و کاهش آن در بازار، گزارش عملکرد بانک‌ها در این زمینه را به اعضای شورا ارائه کند یا اعضای شورا براساس آن تصمیمات لازم را اتخاذ کنند که البته تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

در اصل بانک مرکزی طی جلسات اخیری که داشته، هیچ دستور کاری در این زمینه مطرح نکرده و اگر بحثی هم در این شورا صورت گرفته خارج از نوبت بوده و در اصل به نظر می رسد که رسیدگی به این موضوع که خواست مردم، فعالان اقتصادی، کارشناسان اقتصادی، بانکداران و حتی اعضای شورای پول و اعتبار است، برای بانک مرکزی در اولویت و اهمیت قرار ندارد.  

این بی توجهی تا جایی است که توافق کاهش دو درصدی نرخ سود بانکی توسط بانکداران هم توسط بانک مرکزی مورد انتقاد قرار گرفت و تصمیمات اتخاذ شده توسط مدیران عامل بانک‌ها توسط بانک مرکزی رد شد. فعالان اقتصادی می گویند که کاهش نرخ سود بانکی با مکانیزمی که بانک مرکزی در شرایط فعلی با توجه به رکود اقتصادی و غیره رد پیش گرفته است، جای تامل دارد.

تعیین کف نرخ سود بر عهده بانک مرکزی است

حیدر مستخدمین حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تصمیمات بانک مرکزی برای تغییر مکانیزم تعیین نرخ سود بانکی گفت: براساس قانون پولی و بانکی و قانون عملیات بانکداری بدون ربا، تعیین کف نرخ سود بانکی از وظایف بانک مرکزی است. بنابراین بانک مرکزی نمی تواند خود را از تصمیم گیری برای تعیین نرخ سود بانکی مبرا بداند، بنابراین باید کف نرخ سود بانکی را تعیین کند و تعیین نرخ‌های بالاتر از آن را بر عهده بانک‌ها بگذارد.

معاون اسبق وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی افزود: پس از آن بانک‌ها هم با بررسی شرایط، مکانیزم نرخ سود بانکی به منظور تجهیز و تخصیص منابع را ترسیم کنند تا نرخ سود مورد نظر و مطلوب شکل گیرد. به این صورت که هر بانکی به صورت مجزا نرخ سود را برای خود تعیین کند و یا اینکه تصمیم گیری ها در این زمینه توسط مدیران عامل بانک‌ها در شورای عالی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی اتخاذ شود و در مورد آن توافق صورت گیرد.  

وی نسبت به اینکه بانک مرکزی در حال حاضر از تعیین این نرخ سرباز می زند و پیش از این اینگونه نبوده و همواره بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نرخ سود را برای بانک‌ها تعیین می کردند، انتقاد کرد و افزود: چرا بانک مرکزی در شرایط فعلی تعیین نرخ سود را بر عهده بانک‌ها آن هم به شکلی دیگر از طریق کاهش نرخ سود بازار بین بانکی و غیره سپرده است، این در حالی است که بانک مرکزی از ابتدا به موضوع نرخ سود بانکی ورود کرده است.  

این کارشناس مسائل پولی و اقتصادی افزود: شورای پول و اعتبار در جلسه ای که در اردیبهشت ماه امسال برگزار کرد و بانک مرکزی اطلاع رسانی آن را انجام داد، قرار بود که هر سه ماه یکبار یک بازنگری در نرخ‌های سود بانکی صورت گیرد و در این خصوص تجدیدنظر شود اما الان وارد سه ماهه پایانی سال شده ایم اما هنوز بازنگری و تجدیدنظری صورت نگرفته است و بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار هیچ تصمیمی در این زمینه به عمل نیاورده اند.

مستخدمین حسینی به توافق بانکداران برای کاهش نرخ سود بانکی به میزان دو درصد پیش از این اشاره و بیان کرد: بانک مرکزی چرا در مقطع حساس فعلی تصمیم گرفته است که کاهش نرخ سود را به نحو دیگری انجام دهد و تصمیمات و نتایج توافق حاصله در جلسه مدیران عامل بانکی را نپذیرفتند، این در حالی است که مدیران عامل بانک‌ها در جلسه خود به تصمیم نهایی برای کاهش نرخ سود رسیده بودند.     

وی خاطرنشان کرد: حال اینکه طبق قوانین بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار متولی تعیین نرخ سود بانکی هستند و کف نرخ سود توسط را شورای پول و اعتبار تعیین کند و مکانیزم بعدی توسط بانک‌ها صورت گیرد. به عبارت دیگر در در این بخش نگاه کارشناسی این است که مدیران بانک‌ها با یک نگاه مشترک می توانند نرخ سود حداکثر را که می تواند متغیر باشد، براساس عقد مشارکت مدنی تعیین کنند و بانکداری بدون ربا هم بر این شیوه تاکید کرده است.

معاون اسبق رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: براساس  عقود اسلامی در مشارکت مدنی، تعیین نرخ سود مثلا ۲۴ درصد در ابتدای دوره خلاف است و باید در پایان دوره این اتفاق بیافتد، زیرا نتیجه کار در انتها هنوز مشخص نیست، به عبارت دیگر تعیین نرخ سود حداکثر در ابتدای دوره خلاف است.

نرخ سود دو درصد بالاتر از تورم

وی در پاسخ به اینکه نرخ سود بانکی مناسب در شرایط فعلی اقتصاد چه نرخی است، اظهارداشت: نرخ سود بانکی باید دو درصد بالای نرخ تورم باشد و این نرخ معقول و مطلوب است، این دو درصد هم برای این است که ممکن است اشتباهاتی در محاسبات نرخ تورم صورت گرفته باشد، یعنی این دو درصد هم به این دلیل است که شاید در ضرایب تعیین نرخ تورم اشتباهاتی صورت گرفته باشد.

به گفته مستخدمین حسینی، یک نکته مهم تعادل بخشیدن بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی است. اگر نرخ سود بانکی زیر نرخ تورم باشد، سپرده گذاران متضرر می‌شوند و رانت بوجود می آید و تجهیز منابع دچار اشکال می شود و قدرت خرد مردم کاهش می یابد و اگر نرخ سود بالای نرخ تورم باشد سایر بازارها متضرر می شوند و سرمایه گذار کمرنگ می گردد و انگیزه بانک‌ها برای سرمایه گذاری از بین می رود، بنابراین بهترین راه تعیین نرخ سود بینابین است که یک تعادلی بین نرخ سود بانکی و تورم حاصل شود.

وی خاطرنشان کرد: تعیین دو درصد نرخ سود بالاتر از تورم که این دو درصد هم برای لحاظ کردن اشتباهات احتمالی در محاسبات نرخ تورم است، راهکار و راهگشا است و باعث می شود که در سایر بازارها مانند بازار سرمایه، بخش تولید و غیره سرمایه گذاری شکل بگیرد.

چندی پیش هم حسین عبده تبریزی اقتصاددان و مشاور وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد که اگرچه اقتصاددانان کشور چهار دهه است که می‌گویند در نرخ سود بانکی نباید دخالت شود اما هم اکنون باید دخالت کنیم. اکنون زمان آن نیست که کاهش نرخ سود بانکی را به بازار یا به بانک‌ها بسپاریم بلکه شورای پول و اعتبار باید راسا و با قدرت وارد عمل شده و زمینه را برای کاهش نرخ سود بانکی با یک دستور قاطع فراهم کند.

در حالی که مسئولان بانک مرکزی می گویند که به دلیل مشکلات تامین مالی نباید نرخ سود را بانک مرکزی تعیین کند اما برخی از اقتصاددان می گویند که دقیقا به همین دلیل باید نرخ سود در این شرایط توسط بانک مرکزی تعیین شود و اگر بخواهیم تامین مالی صورت دهیم، باید ابتدا مسائل مربوط به نرخ بهره را حل کنیم. به هر حال بازار و اقتصاد کشور در این شرایط برای رفع مشکلات تنگنای مالی به شدت منتظر اصلاح نرخ سود بانکی است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه تک رقمی شد و به ۹.۹ درصد رسید، نرخ تورم میانگین هم براساس جدیدترین گزارش که مربوط به پایان آذرماه امسال است، به ۱۲.۶ درصد رسیده است و حال دولت انتظار دارد که نرخ میانگین تورم هم به زودی تک رقمی شود.

براساس مصوبه اردیبهشت ماه امسال شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده های کوتاه مدت حداکثر ۲۰ درصد، نرخ سود تسهیلات مبادله ای نیز حداکثر ۲۱ درصد و نرخ سود تسهیلات مشارکتی هم از ۲۸ به ۲۴ درصد کاهش یافت و این امر نشان می دهد که فاصله نرخ‌های سود و تورم به بالاترین حد خود رسیده است.  

در دولت یازدهم در حالی نرخ تورم به زیر ۱۳ درصد رسیده که هیچ اثری از این دستاورد در کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها دیده نمی‌شود، ضمن اینکه در دولت دهم با وجود اینکه نرخ تورم سالیانه به فراتر از ۳۰ درصد رسید اما نرخ سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها کمتر از ۲۰ درصد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید@@@@: 1394/10/1513:10:12،
163
33
باوجود کاهش نرخ تورم از بالای 30 درصد به زیر 13 درصد،

آقا یکی بیاد به ما توضیح بده با چه منطقی قبول کنیم که تورم اینقدر اومده پایین؟
رضا: 1394/10/1514:16:22،
67
24
یعنی میگه نرخ باید 12.6+2=14.6 باشه ، اینطوری که همه پولاشونو از بانک در میارن ، مگر بانکها اینقدر توان دارن که بپردازن ؟
رضا: 1394/10/1514:47:35،
73
27
خیلی متاسفیم برای این همه کارشناس که نمی خواهند از خواب بیدا شوند و مدام در پی معلول ها هستند نه علت و می خواهند صورت مسئله رو پاک کنند.
مشکل سود بانکی نیست بلکه ::

دلیل اصلی رکود در کشور :::

تفاوت فاحش میان هزینه های دلاری و حقوق و دستمزد ریالی هست.

لذا بایستی دولت سطح حقوق و دستمزد رو هم همانند هزینه ها بر اساس فوب خلیج فارس محاسبه کند و گرنه رکود و شکاف عمیق اقتصادی مردم تمام نمی شود........
سعید: 1394/10/1514:47:37،
59
21
تو این 10 سال یه آمار درست منتشر شده. بی قانونی همه جا رو گرفته بعد شما انتظار دارین مردم باورکنن این دروغ هایی که میگینو. باز کجا کم آوردین یاد جیب مردم کردین؟؟ کدوم آقازاده پول کم آورده واسه اختلاس؟؟ یا نکنه سفر اروپا و آمریکاش دیر شده؟؟
شهروند: 1394/10/1513:19:06،
61
117
نرخ سود بانکی محکوم به کاهش است.
بزودی این تغییر یا از طرف بانک مرکزی و یا خود بانکها اعمال خواهد شد.
بانکها توان پرداخت سود دو رقمی را تا کی خواهند داشت؟
لاجرم نرخ سودبانکی با شیب زیاد کاهش و نقدینگی در بازارهای سود آور تولیدی و مسکن سرازیر خواهد شد.
این روند از پایان امسال شروع خواهد شد...
محتکرانی که پول خود را در بانکها انباشته کرده اند به آرامی در حال خروج و ورود به بازارها هستند...
منطقا یک بازار برای همیشه سود ده نیست و لازم است در این بین ترکیب سبد از اوراق و سود بانکی به سمت بازارهای خفته حرکت کند...
در این بین افرادی که قرت تصمیم گیری به موقع دارند برنده خواهند بود...
برنده باشید!
شسیب: 1394/10/1514:07:43،
69
32
هیسسسسسسسسسس

منفیت رو بگیر
واقعیت: 1394/10/1514:30:13،
81
30
مسکن مرد .خدا بیامرزه
امیر: 1394/10/1515:08:17،
55
28
درود
من ترجیح میدم سود بانک رو بگیرم هرچقدر هم که کم بشه تا اینکه با خرید بی جهت ملک،ارزش کاذب بدم به اجاره و رهن تا اشک اونایی که دنبال یه یه سقف واسه زندگی میگردن رو دربیارم!
مهدی: 1394/10/1516:14:14،
48
30
انجمن دلالان و سفته بازان کشور اعلام می دارد ::

بدین وسیله از تمام افرادی که برای کاهش نرخ سود بانکی در تلاش هستند تشکر ویژه می نماییم.

انجمن دلالان و سفته بازان کشور
siya: 1394/10/1513:29:54،
92
28
دلار از 3700 گذشت تورم بالای 20 درصده سودم باید 22 باشه
دلخور: 1394/10/1513:39:57،
67
28
ایا مسئولین بانک مرکزی شرافتا" و وجدانا" امار هایی رو که برای هر موردی اعلام میکنند خودشان قبول دارند"
عجب گیری کردیما: 1394/10/1513:41:29،
53
29
هیچ کسی تا مجبور نباشد سود سپرده گذاری را نمیخواهد یک متنی
که هیچ مفهومی ندارد مگر اینکه افتصاد دان باشی مینویسید اگر
نقدینگی در اقتصاد خراب غیر از تولید وارد هر بازاری شود فقط تورم زیاد
را بدنبال خواهد داشت تولید هم که در ایران دولتی است ایرانخودرو
سایپا صنایع نفت و پتروشیمی و غیره بنگاهای تولیدی کوچک هم که
با واردات چینی توسط غولهای دولتی نابود شدند حالا بجای اینهمه
عدد و امار بیاید بگویید یک نفر با یک سرمایه اندک چکار کند خودش
طرف دیگر سپردگذاری نمی کند
@: 1394/10/1513:54:47،
28
54
دوستان پيش بينيتون از بازار مسکن چيه سال 95 با اين وضعيت ؟
005: 1394/10/1514:21:55،
25
21
اگه بی ثباتی باشه که دو باره خیل فروشندهای بی مشتری برای
فرار از ترس جانشان اگر نه که باز قدرت خرید پایین عرضه زیاد میشه
مثل خودرو باید قسطی با اقساط پرداخت نشده هر روز دادگاه بدو بدو
کلا خرابه خراب
محمد بی طالع: 1394/10/1515:01:32،
50
28
تورم پایین آمده البته تو خواب.
رصا : 1394/10/1515:36:58،
42
28
عزیزم تورم پایین نیامده اون قدرت خریده شده سیزده درصد تورم بالای چهل درصد کدام اقتصاد دان میگه تورم امده پایین
فردین: 1394/10/1518:53:14،
32
25
اقتصاد دانان مشکلات را میدانند که جرات گفتن بعضی هاشون راندارند
بی نام: 1394/10/1520:49:25،
30
19
مشکل اصلی اقتصاد ایران انحصارات غیر منصفانه و فساد همه گیر در تمام رده های اجرایی و مدیریتی کشور است
تورم و کاهش قدرت خرید مردم و اختلاف طبقاتی معلول این شرایط فساد و انحصار است
برای حل مشکلات اقتصاد ایران (که فقط یکی از آن ها سود بالای بانکی است)به برخورد ها و مجازات های قاطع با مفسدان و انحصارگران و جلوگیری از واردات کالای بنجل و رونق دادن به تولید داخلی (آن هم با نظارت و استاندارد های درست) نیاز است. (مانند مصادره اموال یا ممنوع المعامله کردن آن ها و جلوگیری از هر نوع خدمات بانکی برای مجرمین اقتصادی)
البته خودم هم می دانم که این حرف ها در واقعیت اتفاق نمی افتد
هادی: 1394/10/1521:12:01،
31
25
نرخ سود بانکی برای اون کارمند خیلی چیز با ارزشی هستش...
خب چرا به جای این کار یه مقدار مشخص شده تعیین کنید...
مثلا برای افرادی که سرمایه های بالای یک ملیارد تو بانک دارند تک رقمی بشه...
مال بقیه همون نرخ باقی بمونه...
مطمین باشین 80 در صد سرمایه ها بانکی دست این میلیاردر هاست که با گذاشتن پولاشون تو بانک کلی سود میکنن...
من خودم تو املاک سمت ولجک کار کردم اکثر این پولدارا مثلا 30 میلیارد میزارن بانک با سودشون که تقریبا بیشتر از نیم میلیارد میشه درامد دارن ...
میدونین اگه این پولا تزریق بازار بشه چه رونقی پیدا میکنه نه اون ادمی که 100 میلیون پول داره با حقوق باز نشستگی داره امورات زندگیشو میگذرونه...


رضا: 1394/10/1600:29:10،
27
25
پایین اومدن نرخ سود برابر با شروع دلال بازی وگرونی وگرنی وگرونی
آریا: 1394/10/1608:40:43،
25
27
شاید تو تموم این اقتصاد متلاشی همین بانک ها باشن که بعضا قابل اعتمادن و لااقل یه شندرغازی رو بدست ملت میرسونن که اونهم با عدله های واهی مثل کاهش شدید نرخ تورم(واقعا!!)در حال از بین رفتنه!!واقعا ما چه گناهی کردیم؟!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما