کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شهر محبوب بیکاران کجاست؟

کدخبر:۱۸۴۵۲سه شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸:۴۷۵۷۲۰ بازدید

آمارها نشان می‌دهند نابرابری فرصت‌های دستیابی جوانان به اشتغال، نه تنها باعث شکاف بیش از 10 درصدی نرخ بیکاری استان‌ها شده بلکه 1.3 میلیون ...

آمارها نشان می‌دهند نابرابری فرصت‌های دستیابی جوانان به اشتغال، نه تنها باعث شکاف بیش از 10 درصدی نرخ بیکاری استان‌ها شده بلکه 1.3 میلیون نفر را هم مجبور کرده تا برای یافتن کار مهاجرت کنند.  یکی از راهکارهای جستجوی شغل این است که افراد به مناطق دیگر کوچ کنند. به عبارتی، اگر در منطقه ای از کشور بنا به دلایل جغرافیایی، طبیعی و یا حتی سرمایه گذاری های صورت گرفته؛ اوضاع بهتری برای اشتغال وجود دارد، برخی افراد مجبور می شوند از خانه و کاشانه خود کوچ و بعضا چند هزار کیلومتر راه را در جستجوی یک کار مناسب بپیمایند.

در ایران به دلیل فاصله بیش از ۱۰ درصدی نرخ بیکاری بین استان‌ها، این مسئله نمود دارد و معمولا بسیاری از جوانان جویای کار مناطق کمتر برخوردار مجبور می شوند برای آینده ای بهتر و جستجوی شغل به سایر مناطق کشور بروند. اینگونه می شود که می بینیم جوانانی از شمال کشور به مناطق نفت خیز جنوب می روند، افرادی از غرب و شرق کشور به امید کار بهتر راهی پایتخت و یا سایر کلانشهرها می شوند و این جریان ورود و خروج نیروی کار در شهرهای مختلف کشور ادامه دارد.البته به عقیده کارشناسان بازار کار، جا به جایی نیروی کار در بین مناطق مختلف کشور فی نفسه چیز بدی نیست و اصلا شاید مورد نیاز هم باشد. اینکه تلاش شود نیروی کار در منطقه خود بماند در نهایت باعث کمبود برخی تخصص‌ها در یک منطقه و انباشت برخی تخصص‌ها و مهارت‌ها در سایر مناطق می شود.تهران؛ اَبَرشهری فقط برای کار

بنابراین اصل مهاجرت و کوچ نیروی کار برای جستجوی شغل پذیرفتنی است اما مسئله این است که سال‌ها سیاست گذاری و تلاش دولت‌ها نتوانسته منجر به توزیع عادلانه ثروت، موقعیت‌ها و سرمایه گذاری ها در مناطق مختلف کشور شود. این می شود که در برخی مناطق کشور، جوانان زمینه ای برای کار ندارند و در برخی مناطق دیر، فرصت های بهتری در اختیار جوانان قرار می گیرد.

کارشناسان می گویند وقتی بیش از ۱۰ درصد فاصله نرخ بیکاری بین استان‌ها وجود دارد، یعنی اینکه سیاست گذاری‌ها مناسب نبوده و باعث شده تا سرمایه گذاران برای حضور در منطقه ای از کشور رقابت کنند و برای حضور در بخش‌های دیگر، تمایلی نشان ندهند، بنابراین در چنین فضایی، هیچ راهی غیر از مهاجرت و کوچ به ویژه برای جوانان فارغ التحصیل دانشگاه ها باقی نمی ماند.

بررسی ها نشان می دهد بیشترین میزان مهاجرت نیروی کار در ایران از مناطق کمتر برخوردار و یا خالی از موقعیت های شغلی به سمت کلانشهرها و مراکز اقتصادی و سیاسی کشور است، بنابراین باید گفت تهران یک زمینه بسیار مستعد برای ورود دائم و بدون توقف مهاجران به ویژه در بخش جستجو برای کار باشد.

نتایج یک مطالعه در وزارت کار نشان می دهد کلانشهرها دارای جذابیت کششی برای ورود مهاجران بوده که برخی از دلایل آن به نقش و جایگاه کلانشهرها در جمعیت، تولید، اقتصاد، تامین نیروی کار، ارائه الگوهای سبک زندگی و مواردی از این دست برمی گردد.از سویی مهاجران با هدف به حداکثر رساندن منافع و بازده اقتصادی دست به مهاجرت شغلی می زنند و با وجود اینکه هزینه های زندگی در کلانشهرها بالا است اما مهاجران ترجیح می دهند به منظور دستیابی به درآمد و رفاه بیشتر اقدام به مهاجرت کنند.


مهاجرپذیرترین شهرهای کشور

موضوع اشتغال و بیکاری نیروی کار در ایران یکی از مسائلی است که در چند دهه گذشته، بازار کار کشور را با خود درگیر کرده و هزاران نفر با هدف و رویای یافتن شغل و یا شغل بهتر و متعاقب آن دستیابی به سطح بالاتری از زندگی به ناچار اقامتگاه خود را ترک کرده و به شهرهای اطراف و یا کلانشهرها مهاجرت کنند. آمارها نشان می دهد یک سوم کل مهاجرت های صورت گرفته به کلانشهرهای ایران تنها به دلیل جستجوی شغل بوده و تهران به دلیل ویژگی‌های خاص سیاسی و اقتصادی و تمرکز بسیاری از نیازهای روز زندگی، جذاب ترین و بهترین شهری است که مهاجران ترجیح می دهند برای کار به آنجا بروند.

براساس آمارهای موجود و تحلیل های ارائه شده از سوی مرکز آمار وزارت کار، ۷۸.۱ درصد کل مهاجرت های صورت گرفته به کلانشهر ۸.۵ میلیون نفری تهران برای شغل بوده و در این بین ۱۴۳ درصد مهاجرت‌ها به اصفهان، ۱۸.۳ درصد به اهواز، ۱۴.۲ درصد به تبریز، ۱۴.۵ درصد به شیراز، ۱۳.۲ درصد به قم، ۱۴.۴ درصد به کرج و ۱۹.۲ درصد هم به مشهد صرفا به دلیل شغل بوده است.

مهاجرت برای کار حتی باعث افزایش نرخ بیکاری در کلانشهرهای کشور نیز شده و وزارت کار معتقد است اگر مهاجران جستجوی شغل در کلانشهرها را متوقف کنند، دستکم ۲ درصد از نرخ بیکاری در این شهرها کاسته می شود.

به عنوان نمونه در صورت حل مسئله مهاجرت های شغلی در اصفهان نرخ بیکاری از ۱۴.۴ درصد به ۱۲.۸ درصد، در اهواز از ۲۵.۲ درصد به ۲۳.۷ درصد، تهران از ۱۳.۵ به ۱۱.۲ درصد و در تبریز نیز از ۱۳.۴ درصد به ۱۲.۵ درصد کاهش خواهد یافت، همچنین این کاهش در مورد شیراز از ۱۸.۳ درصد به ۱۶.۲ درصد، در قم از ۱۱.۶ به ۱۰ درصد، در کرج از ۱۷.۲ به ۱۳.۸ درصد و در مشهد نیز از ۱۱۰.۹ درصد تک رقمی شده و به ۸.۹ درصد کاهش می‌یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سوشا : 1394/10/1512:45:02،
48
31
بیکارا بیشتر تو شهرایه نفت خیز و معدن دارن
مهدی: 1394/10/1514:09:18،
38
25
دولت با
1. تجهیز ناوگان حمل ونقل کشور اعم از هواپیما ، قطار و خودرو ، فرودگاه ، ریل و جاده .
2. افزایش تجهیزات رفاهی کشور اعم از محلهای اقامتی ، پارکها ، مناطق مستعد گردشگری و ایجاد محلهای جذاب گردشگری جدید مطابق الگوهای روز دنیا .
3. امکان دسترسی سریع به محلهای تأمین مایحتاج روزانه (فروشگاهها) .
4. سهولت در اخذ مدارک ورود خروج به کشور و حتی شهرها (ویزا و بلیت) .
و مواردی از این دست می تواند ضمن تحرک بخشیدن به اقتصاد کشور ، وجهه کشور را نزد دنیا باز گرداند .
ممد: 1394/10/1714:02:39،
21
21
عامو جان عسلویه که بیشترین افراد جهت کار کردن از سراسر کشور به سمت جنوب کشیده.نمیدونم چرا اسمی ازش نیاورده اید...
حسین: 1394/10/1512:55:37،
53
23
دوساله که از دولت آقای روحانی میگزره . هنوز یک برنامه مدون برای تولید اشتغال وجود ندارد . برای 10 میلیون نفر آدم بیکار که فقط با احداث چند تا کارخانه نمیشود شغل ایجاد کرد . از آنجایی که مسئولین دولتی ظاهرا هیچ تفکری در تولید شغل ندارند چند پیشنهاد میدهم
1- پرداخت وام های کم بهره جهت خرید کامیون . ایجاد شبکه حمل و نقل ترانزیتی و حمل بار کشورهای همسایه. که الان نوگان فرسوده داریم.
2-ایجاد کلیه زیرساخت های جذب توریسم داخلی و خارجی
3-تدوین قوانین جدید که به توریسم امنیت بیشتر میدهد
4- بازسازی ناوگان هوایی زمین گر شده به باربری و حمل محصولات میوه و تره بار به کشورهای شمالی از قبیل روسیه . در نتیجه اشتغال در کشاورزی
5-ایجاد هماهنگی لازم تا آپارتمان های خالی تبدیل به هتل آپارتمان شوند و مشکل کمبود هتل برای جذب توریسم حل شود
6- بالا بردن استانداردهای اجباری تولید
جمشید: 1394/10/1520:24:03،
27
19
میگذره
حرف حساب !: 1394/10/1513:05:59،
35
27
عوارض آلودگي شهر هاي بزرگ را ساكنين آنها پرداخت مي كنند ؟ و افرادي براي آلوده تر كردن شهر قدم به شهري مي گذارند كه روياهاي خود را جامعه عمل بپوشانند . دانشجويان و سربازان و بيكاران و افرادي كه براي چند صباحي كاري فراهم كنند به معضلات شهر مي افزايند . نتيجه مي گيريم مهاجرت بي رويه به شهرهاي بزرگ مشكلات شهرهاي بزرگ را رقم مي زند .

دولت بايد طرحهاي خلاقانه و حدي مهاجرت معكوس و ايجاد شغل و كار و تحصيلات در شهرستانها را به سرعت و قوت پيگيري نمايد . آلودگي اقدامي جدي براي افزايش سلامت همه مردم قلمداد ميگردد و چاره اي نيست جز كاهش تردد با كاهش مهاجرت بي رويه و اشباع فضاي سبز در شهرهاي بزرگ توسط شهرهاي و طرحهاي سلبي نتيجه بخش نيست .
رضا سوپرمارکت: 1394/10/1515:27:41،
51
26
به من روستایی بیاد وام بدون بهره بده و نظارت کنه برای
1- پرورش ماهی
2-گاوداری
3- مرغداری
4-کشاورزی مکانیزه
5-پرورش قارچ
6-پرورش گل و گیاه
7-زنبور عسل
8-بازیافت زباله که خود چندین شاخه داره
9-و خیلی های دیگه


یا 1 کارخانه به نسبت به کشش شهر در منطقه دولت ایجاد کنه و جوانا را بکارگیری کنه


به و الله این دو راهکار اگه اجرا بشه هیچ کس راضی نیست از شهر و دیار خود اواره بشه و جلوی اینهمه بیکاری و فساد گرفته میشه.حتی جلوی این بخور بخور های حروف الفبا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار