کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مقاومت بانک‌ها برای کاهش نرخ سود؛ چرا؟

کدخبر:۱۸۴۵۰دوشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۸:۴۷۳۹۱۶ بازدید

کاهش قیمت نفت، نیاز خودروسازان به تامین نقدینگی، احتمال ورشکستگی تولیدکنندگان لوازم خانگی، کسری بودجه دولت، کاهش بازده بورس، افزایش ...

کاهش قیمت نفت، نیاز خودروسازان به تامین نقدینگی، احتمال ورشکستگی تولیدکنندگان لوازم خانگی، کسری بودجه دولت، کاهش بازده بورس، افزایش بیکاری، نیازشدید سرمایه گذاری، بدهی دولت به بخش خصوصی، نیاز به دریافت تسهیلات برای سرمایه‌گذاری‌های جدید،از جمله اخباری هستند که این روزها مورد بحث قرار می گیرند و یک سر آن را مرتبط به نظام بانکی می دانند. در این میان بیشتر فعالان اقتصادی علاوه براینکه به منابع بانکی چشم دارند از آنان گله نیز دارند که چرا تسهیلات در اختیار آنان قرار نمی گیرد .اما واقعیت این است که بانک ها در شرایط فعلی وضعیت چندان مناسبی ندارند.هر چند برخی انتقادها درخصوص بنگاه داری و فعالیت در داد و ستد های اقتصادی بر آنها وارد است؛ اما در این شرایط این پرسش مطرح است که آیا بانک‌های کشور واقعا توان برآوردن تمام نیازها و گشودن قفل تولید را دارند . آن هم در شرایطی که بانک ها شاید بیش از سایر بخش های اقتصاد دچار گرفتاری شده اند.

کلاف سردرگم نظام بانکی

در هر صورت یکی از بخش‌های بسیار مهم در اقتصاد ایران نظام بانکی است که گره‌های آن پرشمار و بازنشدنی شده‌اند. در گذر زمان ابعاد معضل در شبکه بانکداری بیشتر می‌شود. مشکلاتی در زمینه نرخ بهره، مطالبات معوق، ناکارآمدی بانک‌ها در جمع‌آوری مطالبات خود، انجماد دارایی بانک‌ها در بخش مسکن، رقابت برای پرداخت نرخ سود، سپرده‌گذاری بیشتر در شرایط کاهش نرخ تورم، رقابت نابرابر با مجموعه‌ای از موسسه‌های اعتباری غیرمجاز و وابسته به نهادهای خاص، دخالت‌های بیش از اندازه بانک مرکزی و...  مجموعه‌ای از گره‌های بانکی‌اند که در هم فرو رفته و معلوم نیست از کجا باید باز شود. با همه این اوصاف برخی بر این عقیده اند که نرخ بهره نیز باید کاهش یابد. البته شاید با توجه به روند کاهنده تورم این انتظار در ظاهر درخواستی درست به نظر بیاید اما چرا این اتفاق نمی‌افتد؟

وقتی از مدیران بانک‌ها پرسیده می‌شود چرا نرخ سود سپرده‌گذاری بالایی به پس‌اندازکنندگان داده می‌شود یادآوری می‌کنند که باید با موسسه‌های اعتباری غیرمجاز رقابت نابرابر کنند و اگر این کار را نکنند منابع کافی برای پرداخت پول پس‌انداز‌کنندگان را که هر ماه سود می‌خواهند ندارند. علاوه بر این مدیران بانک‌ها معتقدند ۳۰۰هزار میلیارد تومان از منابع آنها فقط در دو بخش، یکی دولت و دیگری بدهکاران عمده قفل شده و بانک مرکزی نیز ۱۳ درصد از منابع آنها را به عنوان حساب ذخیره قانونی حبس کرده است. 
مدیران بانک‌ها از سوی دیگر معتقدند که رکود پدیدار شده در بخش مسکن به دلیل سیاست‌های دولت‌ها بوده و منابع بانک‌ها در جایی قفل شده است که در رکود آن نقش نداشته‌اند. رکود بزرگ سال‌های دهه ۱۳۹۰ نیز ربطی به بانک‌ها نداشته است. اما دولت و بانک مرکزی معتقدند بانک‌ها تنها نهادهای سودآور در همین شرایط هستند و در شرایطی که نرخ تورم به ۱۵ درصد رسیده است آنها همچنان با نرخ‌های ۲۵ تا ۳۰ درصد اعتبار می‌دهند .

  قفل مطالبات بر منابع

ماجرا زمانی پیچیده تر می شود که از طرف دیگر اغلب بدهکاران بانکی به علل مختلفی مانند رکود و... نمی توانند تسهیلات دریافتی را باز پرداخت کنند.به گفته عبدالناصر همتی، مدیر عامل بانک ملی   «در حال حاضر برخی بانک‌ها منابع بالایی دارند ولی حداقل 60 درصد این منابع قفل شده است. این نسبت به تمام شبکه بانکی قابل تعمیم است. از آنجایی که از 900 هزار میلیارد تومان نقدینگی حدود 800 هزار میلیارد تومان آن شبه پول است. 60 درصد این مقدار یعنی حدود 480 هزار میلیارد تومان قفل شده و تنها حدود 300 هزار میلیارد تومان پول واقعاً در اقتصاد در حال گردش است. به همین خاطر است که بازار مالی نمی تواند بخش واقعی اقتصاد را تامین و راهبری کند. همچنین بررسي‌ها نشان مي‌دهد حدوداً 15 درصد منابع شبکه بانکي بدهي‌هاي معوق است. اگر تسهيلات تمديدي را هم در نظر بگيريم این نسبت به 20 درصد خواهد رسيد. از سوي ديگر دولت بيش از صد هزار ميليارد تومان به شبکه بانکي بدهکار است که قدرت تسهيلات دهي بانک‌ها را به شدت تقليل داده است. تا اين مشکلات حل يا قدري کم نشود، نمي‌توانيم انتظار داشته باشيم،‌ بازار مالي نقشي را که بايد در تامين مالی بخش واقعي اقتصاد ايفا کند.»

با این حال آمارها از افزایش دائم تسهیلات پرداختی خبر می دهد. ترکيب تسهيلات پرداختي هم در نوع خود تامل برانگيز است؛ سهم بخش صنعت حدود 30 درصد و سهم بخش  کشاورزي حدوداً 8 درصد است ولي سهم بخش خدمات به حدود 50 درصد می رسد. بخش زيادي از تسهيلات پرداختي به خدمات هم صرف اعطاي وام به کساني مي‌شود که در بورس سهام خريد و فروش مي‌کنند چون ريسک بازگشت اين تسهيلات پايين است. بنابراين شبکه بانکي کشور با وجود تمام تلاشي که مي‌کند عملاً نمي‌تواند سرويس لازم را به بخش واقعي اقتصاد بدهد.

  ساز مخالف یا آواز راست

به رغم مخالف بودن بانک ها برای کاهش نرخ سود، بانک مرکزی همچنان بر این خواسته خود استوار است. هر چند به نظر می رسد وزیر اقتصاد دراین شرایط کاهش نرخ سود را صلاح نمی داند ولی گویا رئیس کل بانک مرکزی نظر دیگری دارد . چنانچه چندی پیش نیز نظر خود را به صراحت در این باره اعلام کرد وگفت :« به‌طور حتم بانک مرکزی و شبکه بانکی مصمم به کاهش نرخ سود‌ بانکی است. وقتی که تورم به7/13 د‌رصد‌ رسید‌ه چگونه می‌توان نرخ سود‌ 20، 24 و حتی د‌ر د‌وره‌ای تا 28 د‌رصد‌ را پرد‌اخت. د‌ر شرایطی که د‌ر طول سالیان گذشته همواره نرخ تورم بالاتر از سود‌ بانکی بود‌ و به عبارتی نرخ سود‌ منفی می‌شد‌، اکنون با توجه به تورم موجود‌ نرخ سود‌ بانکی افراطی مثبت است.» سیف همچنین در رابطه با نرخ سود‌ بانکی بالا و این‌که چرا نمی‌توانیم آن را کاهش د‌هیم، گفت: د‌ر کنار موضوع پرد‌اخت سود‌های علی‌الحساب بالا و هزینه‌هایی که د‌ر این رابطه به بانک‌ها تحمیل می‌شود‌ باید‌ د‌ر سویی د‌یگر انجماد‌ 45 د‌رصد‌ از منابع بانکی را مورد‌ توجه قرار د‌اد‌ این د‌ر حالی است که د‌ر حال حاضر به این میزان باید‌ سود‌ سپرد‌ه پرد‌اخت شد‌ه و بانک‌ها هزینه‌ آنها را متحمل شوند‌. از سویی د‌یگر می‌توانند‌ 55 د‌رصد‌ از منابع خود‌ را تسهیلات د‌هند‌ و واضح است که این نظام بانکی نمی‌تواند‌ از کارایی لازم برخورد‌ار باشد‌.»
 
چه باید کرد

به گفته همتی، مدیر عامل بانک ملی  پيش از هرکاري ابتدا بايد نقش مهم بازار سرمايه را در تامين مالي بخش واقعي اقتصاد باز تعريف کرد. افزايش سهم بازار سرمايه در تامين مالي نيز مستلزم پررنگ شدن بازار بدهي در اين حوزه است. در اين صورت مي‌توان اميدوار بود بازار پول و شبکه بانکي از زير بار فشار تامين مالي طرح‌هاي بلند مدت خلاص شود. واقعيت اين است که بسياري از طرح‌هايي که در دولت دهم به شبکه بانکي خصوصا بانک های دولتی تحميل شد، منابع فراواني را قفل کرده چون پروژه‌ها نيمه تمام مانده و حتي اگر به موقع هم به آنها منابع تزريق شود حداقل 5 سال ديگر تکميل مي‌شود و امکان باز پرداخت تسهيلات را پیدامی کند. فشار اوراق مشارکت سررسيد شده هم بر بانک‌ها زياد است. در حال حاضر تقريباً تمام اوراق مشارکت سر رسيد شده را خود بانک‌ها مي‌خرند و دولت يا شرکت دولتي ناشر اوراق را بدهکار مي‌کنند. به عبارت ديگر عملاً به جاي اينکه بازار سرمايه و اوراق بدهي را براي تامين مالي اين طرح‌ها درگير کنيم، منابع بانک‌ها گرفتار شده است.

* علی طجوزی -قانون

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کابوی: 1394/10/1415:15:11،
54
111
بوی کاهش سود میاد ...
واقعیت: 1394/10/1415:57:28،
51
51
رکن اصلی و ۹۰ درصد رونق اقتصاد = ازدواج جوونها... که متاسفانه توو بورس نیست... یه فکری بکنن مسولین
محسن: 1394/10/1416:11:21،
50
51
کاهش سود که خوبه داره میگه 85% نقدینگی اقتصاد شبه پول یعنی سپرده های مردم هاپولی .
امین: 1394/10/1416:23:30،
72
57
نه اتفاقا سود میبرن بالاتر دوستان
حسین: 1394/10/1416:27:16،
59
43
امکان کاهش سود بانکی وجود نداره چون در غیر اینصورت پول مردمو نمیتونند بدنند . سپرده میگیرند چوب خط میزنند .
رضا: 1394/10/1416:37:18،
82
48
اصولا مشکل سود بانکی نیست بلکه مشکلات مسایل دیگری هست :

- نبود زیر ساخت ها
- نبود مدیریت صحیح و سالم
- قانع نبودن تولید کننده ها و وارد کننده ها به سود و کسب روزی منصفانه و حلال
- وجود دلال بازی در تمامی عرصه ها از تولید تا واردات یک کالا که چندین دست می چرخد
- قاچاق گسترده کالا ها
- نگرفتن مالیات از گردن کلفت ها یا همان فرار مالیاتی
و...

اتفاقا سود بانکی باید حداقل ۲ برابر نرخ تورم سالانه تعیین بشه تا بانکها بتوانند نقدینگی ها و سرمایه های سرگردان جامعه رو جمع کرده تا به جای رفتن آنها به سمت بازارهای دلالی و سوداگری و غیر مولد آنها را به سمت تولید و سرمایه گزاری هدایت نمایند.
البته دلالان محترم به دلایل مشخص مدام از نرخ سود کنونی که متاسفانه کم هم هست ایراد می گیرند!
کمال: 1394/10/1416:39:38،
61
27
متاسفانه بخش تولید و واردات کشور ما با سودهای کلان در سالهای قبل عادت کرده اند و لذا حالا که سود هاشون کمی کمتر شده مدام حرف از انتقاد به سود بانکی می زنند....
متاسفانه همین حاشیه سود های بالای این آقایون باعث شده که بازار رو با رکود مواجهه کرده .
تولید کننده و وارد کننده های و دلال های عزیز کشور حاضر نیستند کالایی رو با حاشیه سودی حتی کمتر از ۲ تا ۳ برابر نرخ تورم تولید یا وارد کنند این یعنی زیاده خواهی و طمع و سود حرام ...
آخه سود چند درصدی میخواهید ؟! بعدش گیر میدید به سود بانکی !
سالار: 1394/10/1417:02:07،
40
35
بانک مرکزی هیچوقت پول کم نمیاره چول اعتبار آفرینی میکنه برای بانک ها...
کاری براش نداره چاپ خونه پول و سرور حسابهای مالی دستشه یه صفر میذاره جلوشون...
بعد همه پولتون رو از بانک پس میگیرید و بعدش میبینین همچون تورمی بیاد که بگی غلط کردم پولمو گذاشتم تو بانک...

کشور ما با یونان اصلا قابل مقایسه نیست...
اول اینکه اونها نمیتونستنن از خودشون خلق پول یورو بکنن چون اتحادیه اروپا نمیذاشت و دوم اینکه مثل مرد گفتن ما ورشکسته شدیم.
کریم: 1394/10/1417:37:54،
54
59
در سوئیس، بانك ها ماهيانه یک درصد جهت حق نگهدارى پول از مشتری می گیرد، ولی سود بانکی از وام گیرنده ها نمی گیرد.
در بانکهای ايران ،ماهيانه سودى حدود ٢٠درصد به سپرده ثروتمندان اضافه ميكند،در عوض ٢٨ درصد بهره از وام گیرندگان (افراد محتاج)ميگيرد.
یعنی:در کشور ما از محتاج ميگيرند و به غنى ميدهند،ولى در سوئیس ، از غنى میگیرند و به محتاج میدهند.
بهشت مکان نیست، زمان است،زمانی که اندیشه های مثبت و میل به نیکی و عشق ورزی در وجودمان است.
و جهنم مکان نیست، زمان است،زمانی که اندیشه های منفی و کینه ورزی وجودمان را می آلاید.
"خودمان خالق بهشت باشیم"
محمد: 1394/10/1418:38:39،
59
33
خودشون می دونن کاهش سود منجر میشه به خروج سپرده ها از بانک و رفتن به سمت بازار های دیگه علی الخصوص طلا و ارز, و این دو مشکل به وجود میاره :
اولیش اینه که سیستم بانکی اینقدر نقدینگی نداره برای اینکه بخواد یکباره 30 - 40 درصد سپرده هاش رو از دست بده, نتیجتا تعدادی از بانک ها ورشکسته میشن.
دوما اینکه با ورود سرمایه به بازار های دیگه و کمبود عرضه به نسبت تقاضا, تورم به صورت انفجاری رشد می کنه و هر رشته ای که دولت افتخار می کنه به ریسیدنش در زمینه تورم, پنبه میشه.
یه سوال مفید: 1394/10/1420:40:37،
42
39
دوستان راهنمایی کنند....... کدام بانک بیشترین سود بانکی رو می دهد؟؟؟؟
در خصوص صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت (وابسته به بورس) بفرمایید کدام بانک بیشترین سود را می دهد؟؟؟؟
حسین: 1394/10/1421:33:26،
40
38
اقا بیارین پایین سودارو تا 10 درصدم جا داره یکم روحمون شاد بشه........
morteza: 1394/10/1422:56:53،
37
46
درجواب ی سوال مفید:بانک آینده 25 درصد،صندوق با درامد ثابته ،یکساله و هر سه ماه یکبار سود میده
ممد: 1394/10/1501:03:21،
41
53
کریم جان یعنی بنده 10 میلیون دلار توی سوئیس داشته باشم و همینطوری مونده باشه, سر سال فقط 9 میلیون دلارش مونده و 1 میلیون از پول بنده رفته, یعنی توی یک سال 12 درصد پول بنده رو بدون دادن خدماتی خوردن ؟؟؟؟؟؟
مرد مومن شرکت های کریدت که مردم با اعتبارشون خرید می کنن دو ماه سه ماه بعد تازه پولش رو میدن خیلی سود بگیرن سالی 13 درصده ! دقت کن یعنی طرف اول خرید می کنه سه ماه دیگه پولش رو میده باید سالی 13 درصد سود بده روی اون پول که تازه روزانه حساب میشه سودش به نسبت تعداد روزی که از خرید تا پرداخت بدهی گذشته ! اونوقت بانک برای نگهداری پول سالی 12 درصد مبلغ سپرده رو میگیره ؟؟؟؟
این حرف هارو از کجاتون در میارید آخه ؟؟؟؟؟؟؟؟
علی: 1394/10/1415:18:02،
98
44
تورم 13.7%؟؟؟
لوبیا چیتی 6000 تومانی شده 7500 تومان
نخود 4500 تومانی شده 5800 تومان
تخم مرغ شانه یی 9000 تومان شده 12000 تومان
تورم 13.7%؟؟؟
مهدی: 1394/10/1416:39:04،
75
47
اتفاقا سود بانکی باید بیشتر هم بشه :

بدبختي و بيكاري و اقتصاد بیمار ما دلايلي ديگری دارند ، يعني فردا سود ٤ درصد بشهه امثال من و شما خوشبخت ميشيم؟!
اگه سود كم بشه اين حجم نقدينگي از بانك خارج شده و به سمت بازارهاي فرعي ميره و تورم وحشتناك توليد ميكنه، افزايش قيمتها و دلال بازی ها و...
اتفاقا اين پولها بايد در بانک ها بمونه و البته با مديريت دولت بسمت كار و توليد بره نه اينكه هر كسي چند غازشو برداره و هر كدوم بسمت بازارهاي سفته بازی و دلالی بره که اين بنفع اقتصاد نيست البته به نفع دلال های حروم خور هست که باز هم بازارهای رو با سفته بازی خودشون متنشنج کنند!!!
رحیم: 1394/10/1416:42:29،
61
40
چرا نباید فرهنگ انصاف و تعهد و سود حلال در اکثریت تولید کننده ها و وارد کننده های ما وجود نداشته باشد.
داستان ساخت محصولات بی کیفیت همانند لبنیات حاوی پالم + آبلیموهای شیمیایی+ مرغ هورمونی+ سود چند ده برابری دلالان خونه و زمین+ و .... نمونه هایی هست از این ماجرای غم انگیز عدم تعهد ها و نیز دلیل بر عدم مقبولیت در صادرات .
محسن هستم: 1394/10/1415:28:23،
82
47
خبر فوری
((بحرین روابط دیپلماتیک خود با ایران رو قطع کرد)).
-----------------------------
اقا سفارتها تموم شدن یه دورگردونی کنیم؟.خخ
----------------------------------------------
دوستانی که درمورد لفظ جلاله واتیش زدن پرچم سوال داشتن:الان کلیپش رو دیدم با قیچی لفظ جلاله رو جدا میکنن و بعد قسمتهای دیگه رو اتیش میزنن.
واقعا افرین به این هوش واستعداد!!!!
وطنم پاره ی تنم!!!
امیر.: 1394/10/1415:28:51،
54
40
در پاسخ به سوال آخر چه باید کرد : بانک مرکزی به جای نرده در حیات ساختمانش , دیوار بکشد.
حسین: 1394/10/1415:59:23،
55
46
قبلا هم گفتم بانکها ورشکسته هستند و توان پرداخت سپرده های مردم را ندارند . اگه سپرده گذاران همزمان جهت خروج سپرده های خود از بانکها اقدام کنند با در بسته مواجه میشند و امکان دریافت سپرده خود را ندارند .
آرش: 1394/10/1417:23:06،
54
40
چشم بسته غيب گفتي اااااا
تو تموم دنيا اگه تمام سپرده گذاران همزمان پول خودشون رو از بانك مطالبه كنند بانك ورشكسته ميشه
حالا چه ثامن الحجج باشه چه آمريكن بانك آمريكا
رضا: 1394/10/1416:02:16،
46
62
از 900 هزار میلیارد مبلغ 800 هزار میلیارد تومان آن شبه پوله یعنی پولی در شبه بانکی وجود نداره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
قابل توجه سپرده گذاران محترم .
آريا: 1394/10/1509:48:22،
40
43
يعني چي؟ چطور ميشه سپرده مردم تو بانك نباشه؟؟؟
محسن هستم: 1394/10/1416:23:51،
50
43
امارات هم میگن دیپلماتهای خودشو از تهران خواسته!!!
البته هنوز تائید نشده.
حسین: 1394/10/1416:25:08،
55
50
دولت پول بانکها را میگیره بجاش یه کاغذ پاره میده که گواهی میکنم بانک محترم شما طلبکاری (شبه پول) بعد اون پولها را خرج سوریه و یمن و یارانه و ... میکنه . حالا بانک میمونه با چند تا کاغذ پاره (همون شبه پول) . حالا بانک این پولها را از کجا میاره از سپرده ملت از همه جا بیخبر . یعنی پول مردم را میگیره میکنه کاغذ پاره . به زبان ساده گفتم برای همه قابل فهم باشه .
تکا: 1394/10/1417:01:30،
50
49
دلم میخاد این سودا زودتر کم بشه تا ببینیم واسه این اقتصاد بیمار دیگه چه بهانه ای جورمیکنن
سعيد ١: 1394/10/1417:58:24،
43
33
قوي ترين نكته بيان شده
باژنه آشيل اقتصاد ايران
عدم سرمايه گذارى مردم و فروش أوراق مشاركت و تبديل كردن به پول نقد و گذاشتم آن در بانك و گرفتن سود آن است . به جاى خريدن أوراق و سرمايه گذارى.
براى يك بار هم كه شده مثل امريكا براى افزايش سرمايه گذارى نرخ سود بانكى را كاهش دهيم.
و البته اين كار ممكن نيست مگر اينكه تورم را كنترل كنيم و طلا و ارز را به بازار تزريق كنيم تا سرمايه هاى رها شده از بانك به جاى مراجعه واسطه گرى طلا و ارز به سمت توليد بروند


فشار اوراق مشارکت سررسيد شده هم بر بانک‌ها زياد است. در حال حاضر تقريباً تمام اوراق مشارکت سر رسيد شده را خود بانک‌ها مي‌خرند و دولت يا شرکت دولتي ناشر اوراق را بدهکار مي‌کنند. به عبارت ديگر عملاً به جاي اينکه بازار سرمايه و اوراق بدهي را براي تامين مالي اين طرح‌ها درگير کنيم، منابع بانک‌ها گرفتار شده است
مهدی: 1394/10/1418:22:01،
49
33
باسلام : رضا کاملا درست می گوید در یک کلام بی مدیریتی وبی کفایتی تمامی سطح کلان جامعه
حمید: 1394/10/1503:55:37،
44
44
بوی کاهش سود آید همی یاد یار نامهربان آید همی
بانکی: 1394/10/1507:59:13،
34
35
دوستان یک بار این داستان کاهش دستوری سود زمان احمدی نژاد اتفاق افتاد،نتیجه رو همه دیدیم ، انگار خیلی خوش گذشته به یه سری که علاقمندند تکرار ببشه!
علی: 1394/10/1507:59:58،
43
38
وقتی با چاپ پول بی پشتوانه در حقیقت پول ان پیر زن و پیر مرد و کارگر و کارمند بی پناه را بی ارزش میکنی قطعا نتیجه اش ورشستگی بانک هاس ان شاع الله

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار