کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

2.2 میلیون نفر به دنبال بند «پ»

کدخبر:۱۸۴۴۴دوشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۵:۱۳۲۱۰۳ بازدید

نتایج مطالعه وزارت کار نشان می‌دهد به 6 روش می‌توان به دنبال کار بود و یا شغل خود را تغییر داد؛ با این وجود، 2.2 میلیون کارجو اعتقاد دارند راه ...

نتایج مطالعه وزارت کار نشان می‌دهد به 6 روش می‌توان به دنبال کار بود و یا شغل خود را تغییر داد؛ با این وجود، 2.2 میلیون کارجو اعتقاد دارند راه مطمئنی جز پارتی‌بازی برای یافتن شغل وجود ندارد!

به گزارش مهر، کارشناسان می گویند بازار کار ایران از جزئی ترین تا بالاترین سطوح شغلی اش روش های عجیب و غریبی دارد و نوعی نگاه در تمامی بخش های آن وجود دارد. اینکه خیلی ها دنبال یک آشنا هستند تا کاری برای خود دست و پا کنند، موضوعی نیست که بتوان آن را پنهان کرد.

فعالان این حوزه می گویند به دلیل نبود مکانیزم های روشن، دور زدن قوانین کار و نگاه صِرف به منافع شخصی؛ تمایل برخی به تضمین حقوق خود به قیمت ضایع شدن حقوق دیگران، تمایل پارتی بازی و آشنابازی در کارها حتی در دولت ها و گرایش کارفرمایان بخش خصوصی به جذب نیروهای آشنا به جای توجه به مهارت و تخصص افراد و متعاقبا واگذاری مسئولیت ها و مدیریت ها به آشنایان به جای متخصصان؛ مسائلی است که نشان دهنده یک بازار کار رانتی است.

بازار کاری که در بیشتر مواقع به جای توجه به تخصص و مهارت به آشنابازی و پارتی بازی توجه دارد؛ درست مانند مدیرانی که در بخش های مختلف در حال فعالیت بوده و در تمام دوره های مدیریتی خود، دستکم چند نفر را به صورت ثابت با خودشان جا به جا می کنند. آنها هر جا که مسئولیت بگیرند، عده ای را با خود همراه می کنند و می گویند نمی توانند به غریبه ها درباره واگذاری مسئولیت ها و امور اعتماد کنند!


آینده شغلی فارغ‌التحصیلان روشن نیست

رواج و توسعه این نگاه در بخش های مختلف بازار کار ایران در طول دهه های متمادی باعث شده تا امروز در شرایطی به سر ببریم که ۳۶ درصد کل تقاضاهای کار در ایران از طریق آشنایان، دوستان و پارتی بازی پیش برود. برخی می گویند اگر بتوانید خودتان را به مدیران نزدیک کنید، مطمئنا پله های ترقی را یک شبه طی خواهید کرد وگرنه که نه تخصص به کارتان خواهد آمد، نه تحصیلات و نه مهارت، حتی انگیزه کار و تعهد، دلسوزی و مقوله هایی از این دست نیز به کارتان نمی آید.

متاسفانه وجود چنین مناسبت هایی در اشتغال جوانان باعث شده تا هزاران جوان فارغ التحصیل دانشگاهی امروز نه تنها از بیکاری و آینده مبهم خود نگران باشند، بلکه دلخوری هایی نیز از وجود چنین رویه هایی در بازار کار ایران داشته باشند. آنها می گویند مشکل بیکاری یکطرف و موضوع نداشتن دوست و آشنا برای یافتن کار هم یک مشکل جدید.

نگاهی به جدیدترین گزارش وزارت کار از روش های جستجوی کار در ایران نشان می دهد که تلاش برای یافتن شغل از طریق معرفی دوستان و آشنایان فعلا بالاترین درصد طرفدار در بین جویندگان شغل را دارد؛ پس از ان ثبت نام در مراکز خدمات اشتغال و کاریابی های غیردولتی نیز ۲۲.۴ درصد طرفدار دارد و پس از آن نیز افراد به سراغ مطالعه آگهی های استخدام درج شده در روزنامه ها می روند و این روش کاریابی ۱۹.۴ درصد طرفدار دارد.


تماس مستقیم ۸۰۹ هزار کارجو با کارفرمایان

۱۱.۵ درصد از طریق تماس مستقیم با کارفرما دنبال کار می گردند و ۱.۸ درصد افراد هم تقاضای جواز کسب و پروانه کار می کنند. ۷ درصد کارجویان هم به دنبال جستجوی منابع مالی برای شروع فعالیت خوداشتغالی هستند. ۲ درصد از ۶ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۲۶۲ نفری که در سال گذشته به دنبال یافتن شغل و یا تغییر کار خود بودند هم از روش های دیگری دنبال کار بوده اند.

طبق آمارهای موجود در سال ۹۳، یک میلیون و ۳۷۷ هزارنفر در سال گذشته از طریق کاریابی ها، ۸۰۹ هزار نفر از طریق تماس با کارفرما، ۲ میلیون و ۲۲۲ هزارنفر از طریق پارتی بازی، ۴۵۰ هزار نفر از روش خوداشتغالی، ۱۱۵ هزارنفر تقاضای پروانه کار، یک میلیون و ۱۵۹ هزارنفر با مطالعه آگهی های استخدام و ۱۱۳ هزارنفر هم از روش های دیگری به دنبال کار رفته اند. ۶۵۵ هزار زن و یک میلیون و ۵۶۶ هزار مرد در سال گذشته به دنبال پارتی و آشنابازی برای کار بودند؛ در عین حال در سال ۹۲ نیز یک میلیون و ۴۹۱ هزار مرد و ۶۴۱ هزار زن چنین روشی را دنبال کرده اند. ۸۳۱ هزار مرد و ۵۴۶ هزار زن نیز در کاریابی ها ثبت نام کردند.
 


حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر در خصوص اینکه چه دلایلی باعث می شود تا ۲.۲ میلیون نفر در سال گذشته برای یافتن کار به دنبال پارتی بروند؟ گفت: به دلیل نامتعادل بودن عرضه و تقاضای نیروی کار و همچنین عدم وجود مکانیزم های بازار کار، برخی مجبور می شوند برای فرار از بیکاری و دستیابی به یک فرصت شغلی به دنبال پارتی بروند.

این کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه اطمینان شغلی، موضوع مهمی است که برای افراد دغدغه است اظهارداشت: در سال های گذشته به دلیل بروز شرایط بحرانی اقتصادی، بخش های دولتی و شبه دولتی فعال شده و بخش خصوصی به حاشیه رفت؛ بنابراین بنگاه داری دولتی باعث گسترش فضای رانت و پارتی بازی برای جویندگان شغل می شود.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: به دلیل شرایط خاصی که فعالیت در بنگاه های دولتی و شبه دولتی دارد، مکانیسم ورود به این فضاها برای اشتغال استفاده از پارتی بازی و روابط است. راه این است که دولت کوچک شده و کارها به بخش خصوصی سپرده شود.


جذب نیروهای آشنا در بازار کار

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بالاترین نرخ بیکاری مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است و این گروه ها به دنبال دستمزد خوب هستند که در بخش خصوصی نیست و به ناچار به دنبال بخش دولتی می روند. همچنین افراد به دنبال شغل ثابت و آینده مطمئن هستند و اینها از دغدغه هایی است که نیروی کار را درگیر خود می کند.

این کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه امروز نه تنها در بخش دولتی شرایط خاصی برای اشتغال افراد وجود دارد و رانت و ارتباط تاثیرگذار است، بلکه کارفرمایان خصوصی نیز دغدغه جذب نیروهای آشنا و معرفی شده را دارند گفت: بنابراین گرایش بخش خصوصی و کارفرمایان برای استفاده از نیروهای آشنا و معرفی شده و همچنین شرایط خاص اشتغال در بخش دولتی، جویندگان شغل را مجبور می کند تا به دنبال پارتی برای شغل بروند.

حاج اسماعیلی به مخالفت ها با قانون کار در زمان تدوین آن در دهه ۶۰ به دلیل وجود نگرش های سنتی اشاره کرد و بیان داشت: در آن زمان نیز برخی معتقد بودند که نباید اشتغال و روابط کار را در ارچوب قانون تعریف کرد و بازار کار باید به شکل سنتی و بر اساس روابط و آشنابازی و مواردی از این دست شکل بگیرد.

به گفته وی، برخی می خواستند بازار کار را نه از طریق قانون، بلکه به صورت هیئتی اداره کنند. کارفرما بنا به میل خود برای افراد حقوق تعیین کند و دیگر قانونی وجود نداشته باشد تا وی را مجبور به رعایت برخی اصول نماید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1394/10/1410:46:29،
53
18
۹۹٪ اگه بتونند از بند پ استفاده میکنند...
t: 1394/10/1413:00:44،
34
16
من دوست دارم استفاده کنم اما بند پ پیدا نمیکنم
یه دوستی دارم متولد 60 .الان یه ساله رفته بانک ملت کار میکنه.
کوکی: 1394/10/1417:09:22،
24
10
واقعا آدم تاسف میخوره به حال این مملکت.حتی به حال خودم.اگه تو رشته تحصیلیم مشغول به کار میشدم الان حداقل ماهی 5تومن درآمدم بود.ولی متاسفانه تو اون زمینه بند پ نداشتیم و الان جایی که شاغلم هیچ ربطی به رشتم نداره.و در واقع جای کسی دیگه رو اشغال کردم.همونطور که الان یکی با رشته غیر مرتبط جای من رو اشغال کرده.واقعا گناه ما چی بود که تو این مملکت دنیا اومدیم.بدبختیه ما ثروتمندی یا فقرمون نیست.بدبختی ما اختلاف طبقاتی وحشتناکه.بخدا حاضرم مثل آفریقا باشیم و همه مردم یکدست باشن.حداقل مردمش همدیگه رو میفهمن.اینجا از دکتر و ادارات دولتی و فرغون سازها برای قطع نشدن درآمدها و حقوق های چند ده میلیونیشون حاضرن هر کاری با طبقه متوسط و پایین جامعه بکنن.خدایا ازت طلب کمک میکنم.واسه همه مردم کشورم.حق این مردم این نیست.
سعید: 1394/10/1419:33:40،
16
15
سلام.الان 3 ساله لیسانس دارم.کارم شده رفتن در شزکت ها و کارخانه و کارگاه ها.فرم پر میکنم.میگن زنگ میزنیم.بعدش معلوم میشه سر کاری.
میری بزای استخدامی دولتی اولش امتحان یدی خوب هزنیه ثبتنام 50 تومن.نمونش همین تامین اجتماعی.
کلا باید پند پ داشت.به خدا هر جا رفتم یک بار هم نگفتن چی بلدی.چه کاری از دستت یرمیاد.فقط میپرسن سابقه داری
مهدی: 1394/10/1423:09:13،
15
13
اگه پزشکی میخوندیمیا پرستاری
خداتومندرامد داشتیمبند پ هم نیاز نبود. همشون چند شیفت کار میکنن بازم کمبود نیرو داریم
برنامه ای تو پذیرش رشته ها تو کشور نیست
الان یه متخصص ماهی چنصد میلیون درامد داره .اگه این رشته ها زیاد میشد جای اون یکی میشد صد نفر رو شاغل کرد با درامد ماهی 4 میلیون
وزارت بهداشت انحصار کرده نمیذاره این رشته ها که درامد داره زیاد شه وگرنه برای همه کار هست
وقتی یه پزشک تو بیمارستان دولتی ماهی دویست میلیون تومن کارانه بگیره باید انتظار داشت 200 نفر بیکار بشن چون بودجه همین کشور جای اشتغال میره تو جیب پزشک
banker: 1394/10/1411:19:38،
41
12
خب همينجوره دیگه،همش بند پ.
من کارمند بانک دولتی هستم و با امتحان قبول شدم.بعد از ما چندتا کارمند دیگه با عناوین مختلف آوردن و کنار ما دارن کار میکنن.همشون فرزندان کارمنداي بازنشسته بانکن!
جالبه یکی با دیپلم استخدام شده و کنار من که فوق لیسانسم کار میکنه.یکی دیگه م که اول تو یه شهر دور افتاده استخدام شد بعد دو ماه آوردن شعبه مرکزی توی مرکز استان! اونم کنار ما کار میکنه.جالبتر اینکه ۳ سال بعد از ما استخدام شده و ترفیع گرفته و یه قسمت بهتر از ما کار میکنه.
اینارو واقعا آدم نمی دونه به کی بگه.استخدامی دست خودشونه،ولی باید بخوان آقایون !
mjr: 1394/10/1414:27:24،
14
22
من نمیدونم اینایی که داری میگی راست یا نه ولی میدونم پدر من هر کاری کرد تا بچه هاش رو ببره بانک نشد . هم مدرک داشتیم هم همه چی حل بود ولی نشد . چندین ساله دیگه از این قانونا نیست که کارمندا امتیاز داشته باشن برا استخدام فرزندشون
banker در جواب mjr: 1394/10/1415:11:29،
20
15
آخه چه دلیلی داره که دروغ بگم برادر من ؟ متأسفانه اینا حقیقت داره و کاريشم نمیشه کرد.
banker: 1394/10/1411:24:27،
25
17
این رو نگفتم که فامیلای مدیران میان از طریق شرکتی وارد بانک میشن،بعد از چند سال بی سر و صدا تبدیل به قراردادی میشن و یه کارمند بانک کامل ! بهمین راحتی
مسعود: 1394/10/1412:31:00،
15
26
باید گفت که جوونها هم دیگه اهل کار کردن نیستند. چند وقت پیش یک آقای لیسانسه رو که تازه از سربازی اومده بود رو برای یک کار دفتری با کامپیوتر استخدام کردیم. پس از یک ماه اومد استعفا داد و گفت این کار در شان من نیست و کار زنونه است !!
...: 1394/10/1417:11:18،
20
16
حتما با ماهی 500تومن استخدامش کردی.100تا برگه سفید امضا هم ازش گرفتی.
حرف حساب !: 1394/10/1412:57:40،
18
14
شايسته سالاري بر اساس چه قانوني ؟

تجربه ، هوش ، استعداد ، بهره وري و ايده هاي نوع ، خلاقيت و نوآوري و آشنايي با علوم و فن آوري و صداقت و درستي در كار و اعتماد و اعتقاد به اصل كار و رضايت مندي و خوش خلقي و اخلاق پسنديده در كدام قانون براي انتخاب افراد شايسته گنجانده شده كه استخدام با روش شايسته سالاري در پست و مقام و مسئوليت شكل بگيريد .

فقط داشتن مدرك و پارتي مجوز استخدام است و خيلي مواقع فقط پارتي كه نتيجتا تصميمات غلط اتخاذ ميگردد كه هميشه به بن بست منتهي ميگردد . چرا مسئولين عظمشان را راسخ نمي كنند كه شايسته سالاري را ملاك قرار دهند و براي هميشه معظل پارتي و رفاقت و آشنايي را براي هميشه حذف كنند . اين اراده از كجا بايد شكل بگيريد ؟
وقتي شركتها و ارگانهاي دولتي حقوق بدون پرسش و پاسخ در حسابشان واريز مي شود براي چه به بهره وري و خلاقيت و كاهش هزينه فكر كنند پاداش اينكار كجاست ؟
جکی: 1394/10/1413:49:17،
21
17
من بیکارم درسم از پسر خالم خیلی بهتر و خودم درستکارتر بودم البته خیلیها در ایران از من بهترند ولی من خیلی از ایشون بهتر بودم الان کارگرم وایشون کارمند رتبه بالا
پ ن پ : 1394/10/1415:44:12،
16
14
من ازمون سازمان مالیاتی قبول شدم. رفتم مصاحبه اولین سوالشون این بود: معرف داری
سام: 1394/10/1421:22:28،
11
13
خداوندا به بزرگیت قسمت میدم که زندگی ما ایرانی ها را بهتر کنی.
من با لیسانس برق و یک زن 1قرون درآمد ندارم،هیچ جا استخدامم نمیکنن،چون آشنا ندارم چون خانواده شهدا نیستم،خدایا گناهم چیه که تو این سرزمین نفرین شده به دنیا آمدم،خدایا کمکم کن
dadahamid: 1394/10/1519:55:08،
12
17
برو داداش من اوني كه اسمشو آوردي اگه تيكه تيكه هم بشي كاري برات نميكنه
بعدشم شماكه نه كار داري نه پارتي نه پول رو حساب چيز رفتي زن گرفتي ديگه! واقعا برات متاسفم حداقل لطف كن توليد مثل نكن كه بدبخت بيچاره به اندازه كافي هست
معتقد: 1394/10/1423:21:26،
11
17
به خود باور داشته باشید و در وهله اول تجربه کسب کنید و سپس در صورتی که ذهن خود را آماده دیدید به کارآفرینی بپردازید. کارآفرینی در وهله اول نیاز به ایده دارد تا منابع مالی. خیلی از افراد هستندکه سرمایه مالی زیادی دارند ولی توان کار آفرینی ندارند. بخش خدمات یکی از بخشهایی است که بکر مانده و ضمن نیاز به سرمایه کم در صورت موفقیت سود سرشاری را نصیب شما خواهد کرد. به خود اعتماد داشته باشید تا دیگران شما را باور کنند. بخود اعتماد داشته باشید. بخدا امیدوار باشید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما