کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حمله به سفارت عربستان و تاثیر آن بر روابط سیاسی و اقتصادی

کدخبر:۱۸۴۴۳دوشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲:۵۶۱۰۷۹۷ بازدید

ریاض روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد/ کارکنان سفارت ایران باید ظرف 48 ساعت خاک عربستان را ترک کنند ...

ستون‌های غلیظ دود از سه‌راه فرمانیه هم معلوم بود؛ چراغ‌های گردان خودروهای پلیس و آتش‌نشانی انگار کوچه محل سفارت عربستان را نورپردازی قرمز کرده بودند. با نزدیک‌شدن به سفارت هم، بوی دود غلیظ‌تر می‌شد و صدای شعارها هم رساتر. اینها واکنش‌هایی بود که برخی گروه‌های معترض به اعدام «شیخ نمر»، روحانی شیعه و منتقد دولت سعودی، داشتند. اعتراض‌ها به این آدرس بود: «تهران، سه‌راه فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نیلوفر، پلاک ١؛ سفارت عربستان‌سعودی».

سفارت عربستان در تهران، جایی نیست که برای برخی گروه‌ها ناآشنا باشد، آنها امسال چندین‌بار جلو سفارت رفته بودند. سفارت در نبش یک کوچه بالاتر از سه‌راه فرمانیه، از مناطق شمالی تهران، قرار دارد؛ ساختمانی سفیدرنگ و دوطبقه که دیگر الان سفید نیست، چون دوده‌های آتش داخل و خارج سفارت را سیاه کرده است.سریال هجوم به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران که در اعتراض به اعدام «شیخ نمر» آغاز شد، از مشهد کلید خورد. عصر شنبه تعدادی از معترضان مقابل کنسولگری سعودی در مشهد تجمع کردند؛ از حفاظ‌ها و فنس‌ها بالا رفتند؛ پرچم سردر کنسولگری را پایین کشیدند و قسمتی از ساختمان را هم آتش زدند. نکته جالب‌توجه در مشهد، سردرگمی تجمع‌کنندگان در قبال پرچم عربستان بود که به‌دلیل منقش‌بودن به شعائر اسلامی، آتش‌زدن آن را غیرممکن کرده بود.

(تصاویر) به‌آتش‌کشیدن سفارت عربستان در تهران

ساعتی پس از این اتفاقات در مشهد، تهران هم شاهد چنین تجمعی بود؛ اما به‌مراتب تندتر. حول‌وحوش ساعت ٢٣ شنبه‌شب، معترضان مقابل سفارت سعودی تجمع کردند؛ شعارها شروع شد. هرچه زمان می‌گذشت به تعدادشان افزوده می‌شد و صدای شعاردادن‌ها هم بلندتر. پس از چنددقیقه تعدادی سنگ به سمت پنجره‌های سفارت پرتاب شد؛ نتیجه هم معلوم بود؛ خردشدن شیشه‌های سفارت. در همین حول‌وحوش بود که یک شیء آتش‌زا به داخل سفارت پرتاب شد؛ انگار راه باز شده؛ جمعيت به این حرکت ادامه می‌دادند؛ شعله‌های آتش از داخل سفارت زبانه می‌کشید؛ اتاق‌های تاریک سفارت، نارنجی و قرمز شده بودند؛ البته نه با چراغ بلکه با شعله‌های آتش. آتش ادامه داشت و آنها بیرون از سفارت، از آتش‌زدن شادمان بودند. اما شادمانی آنها زیاد طولانی نبود، نیروی انتظامی آنها را که اقدام به پرتاب شیء آتش‌زا کرده بودند، بازداشت می‌کرد. آن‌طور که «حسین ساجدی‌نیا»، رئیس پلیس تهران بزرگ، می‌گوید: «دقایقی بعد از این تجمع، عده‌ای نیروی خودسر اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل‌مولوتف به سمت ساختمان سفارت کردند». آتش همچنان ادامه داشت که نیروهای آتش‌نشانی خود را به داخل سفارت رساندند تا شاید آتشی را که این افراد برافروخته بودند، خاموش کنند.

سفارت عربستان دو در دارد؛ یک در که دقیقا نبش کوچه، است و یک در هم که پایین‌تر از آن است. نقشه مهاجمان بسیار دقیق بود؛ آنها از سمت در نبش كوچه سفارت را به آتش کشیدند و پس از آن در پایینی را شکستند و وارد سفارت شدند. صحنه‌ها آشنا بود؛ تصاویر حمله به سفارت انگلیس در پاییز ٩٠ از ذهن می‌گذشت؛ تعدادی وارد شدند؛ برخی وسایل سفارت را با خود بیرون می‌آوردند و به نشانه پیروزی آن را بالای سر می‌گرفتند.

(تصاویر) به‌آتش‌کشیدن سفارت عربستان در تهران


آتش‌نشان‌ها از در نبشی مشغول خاموش‌کردن آتش بودند؛ نیروی انتظامی هم از طریق در پایینی مشغول کار خود؛ یعنی بیرون‌کردن مهاجمان از ساختمان سفارت و بازداشت آنها. اماکن دیپلماتیک کشورها، در کشور میزبان از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند. آتش خاموش شد ولی ستون‌های دود غلیظ ناشی از آتش از پنجره‌ها بیرون می‌آمد.

«ناجا» از سمت در پایینی سفارت، راه را بسته بود و اجازه ورود تجمع‌کنندگان را به روبه‌روی سفارت نمی‌داد. از سمت بالای کوچه هم همین‌طور بود. جمعیت که مقابل صف نیروهای یگان ویژه ایستاده بودند، مشغول عکس‌انداختن و فیلم‌برداری از ساختمان سفارت بودند. هم‌زمان شعارهای مختلفی هم سر می‌دادند؛ «حسین حسین شعار ماست؛ شهادت افتخار ماست» و «حیدر حیدر». دقایقی پس از آن بود که انگار هنوز برخی از آنها که داخل سفارت باقی مانده بودند، ناگهان یک دسته برگه‌های داخل سفارت را از طبقات دوم یا پشت‌بام به داخل خیابان ریختند. این اقدام با استقبال تجمع‌کنندگان روبه‌رو شد و انگار که روحیه گرفته باشند، از سد نیروهای یگان ویژه عبور کردند و باز روبه‌روی در نبشی سفارت تجمع کردند. تعداد زیادی از عکس‌های «ملک سلمان»، پادشاه سعودی، هم در بین تجمع‌کنندگان دست‌به‌دست می‌شد. یکی آن‌ را برعکس گرفته بود و بالا می‌برد. دیگری آن را به دونیم، پاره کرد؛ یکی دیگر هم عکس را انداخته بود روی زمین و جفت‌پا روی آن می‌پرید. اما بیشترین حرکتی که روی عکس‌های «سلمان» انجام شد، به‌آتش‌کشاندن آن بود. آن‌طور که آنجا شنیده می‌شد، سفارت از عصر تخلیه شده بود و هیچ کارمند و مقامی از سفارت، داخل ساختمان نبوده است.

داخل سفارت هم بعضا چراغ‌هایی روشن می‌شد و همین نور کافی بود تا رفت‌وآمد و بالاوپایین‌رفتن مأموران آتش‌نشانی برای اطفای‌حریق، از بیرون دیده شود. درهمین‌حین، وقتی مأموران آتش‌نشانی در داخل مشغول انجام کارشان بودند، یکی از افراد جلو سفارت، سنگی برداشت و بدون توجه به حضور مأموران در داخل ساختمان، با فریاد آن را به سمت پنجره‌های سفارت پرتاب کرد که صدای شکسته‌شدن شیشه‌ها مورد تشویق حضار قرار گرفت.


(تصاویر) به‌آتش‌کشیدن سفارت عربستان در تهران


بعد از این وقایع، نیروی انتظامی هم صبرش تمام شد؛ نیروهای یگان ویژه از پایین کوچه، باتوم‌ها را به سپرهایشان می‌زدند و بالا می‌رفتند تا تجمع‌کنندگان را متفرق کنند. اما آنها به این راحتی‌ها متفرق نمی‌شدند. از وسط خیابان به سمت بالا هدایت می‌شدند و از داخل پیاده‌رو پایین می‌آمدند. ون‌های سبزرنگ هم رفت‌وآمدشان بیشتر شده بود. درحالی‌که تجمع‌کنندگان باعث سلب آسایش ساکنان منطقه شده بودند، برخی افراد اقدام به برخورد با یکی از عکاسان کردند و دوربین یکی از آنها را ضبط کردند که درنهایت پس از چندین دقیقه با پس‌دادن دوربین، موضوع، فیصله پیدا کرد. تعدادی همچنان کنار دیوار روبه‌روی سفارت ایستاده بودند. دراین‌بین، دوربین‌های «هندی‌کم» هم مثل تجمعات این‌چنینی، حضور فعال داشتند.

اما تعدادی که وسط کوچه رفت‌وآمد داشتند، از سوی نیروهای انتظامی و برخی نیروهای دیگر متفرق می‌شدند؛ در همین بین، سردار «ساجدی‌نیا» فرمانده ناجای تهران بزرگ هم در گوشه‌ای از محل تجمع دیده شد که مشغول نظارت بر عملکرد نیروهایش بود.

ساعت حدود ١:٣٠ بامداد بود؛ قسمت کثیری از جمعیت ٢٠٠، ٣٠٠ نفره روبه‌روی سفارت متفرق شده بودند؛ تعداد کمی هم سرسختانه مانده بودند. آنها که توسط ناجا به پایین‌تر از درِ اصلی سفارت هدایت شده بودند، سدی از نیروهای ضدشورش را برابر خود می‌دیدند. اما همچنان ایستاده بودند و مشغول شعاردادن بودند: «ماشالله؛ حزب‌الله»، «مرگ بر آل‌سعود ملعون»، «آل‌سعود حیا کن، مدینه را رها کن». ساعت دیگر برای سردادن شعار نامناسب بود، اما شعارها ادامه داشت. برخی ساکنان ساختمان‌های همسایه هم که شاید این‌گونه اقدامات برایشان جالب بود، از پنجره‌هایشان مشغول تماشای صحنه‌ها بودند. در همین لحظات، تعدادی موتورسیلکت سنگین و همچنین «تریل» با صدای خاص اگزوزشان وارد کوچه شدند. نیروهای یگان ویژه که مقابل تجمع‌کنندگان صف بسته بودند، راه را برای آنها باز کردند تا عبور کنند. آنها حدود یک ربع بعد همان مسیر را بازگشتند و از محل خارج شدند. مأموران شهرداری هم کار برای انجام کم نداشتند؛ شیشه‌های خردشده‌ روی زمین، سنگ‌ها، بقایای آتش و... . آنها برای تمیزکردن محل تجمع اجازه پیدا کردند تا از بین مأمورانی که روبه‌روی تجمع‌کنندگان ایستاده بودند، عبور کنند و به محل بروند.

نهایتا نیروهای ضدشورش گام‌به‌گام به سمت پایین کوچه آمدند تا تعداد باقی‌مانده از تجمع‌کنندگان را به پایین برانند که موفق هم شدند. خودروهای آتش‌نشانی و نیروی انتظامی هم کم‌کم محل را ترک کردند. نهایتا حدود ساعت دو بامداد تجمع پرحاشیه، پایان یافت؛ اما بازی تازه برای سعودی‌ها آغاز شد؛ حرکات شنبه‌شب و بامداد یکشنبه، بهانه خوبی به آنها داد؛ از جنس همان بهانه‌ای که سال ٩٠ به انگلیسی‌ها دادند. ساعت از دو بامداد عبور کرده بود، ستون‌های غلیظ دود، خیلی کم‌رنگ شده بودند و از سه‌راه فرمانیه دیگر چیزی معلوم نبود.

(تصاویر) به‌آتش‌کشیدن سفارت عربستان در تهران


تجمع  روز  یکشنبه

اما پس از حوادث سفارت عربستان، صبح دیروز بسیج دانشجویی هشت دانشگاه تهران در بیانیه‌ای نسبت به شهادت شیخ نمر و اتفاقات مقابل این سفارت واکنش نشان داد. به گزارش «ایسنا»، در قسمتی از این بیانیه آمده است: «بسیج دانشجویی ضمن عدم‌تأیید و همراهی با وقایع شب گذشته، آن را کاملا مشکوک دانسته و بر رعایت قوانین مربوطه تأکید می‌کند؛ براین‌اساس، اولا نیروی انتظامی و وزارت کشور باید نسبت به قصور یا تقصیرهای احتمالی در حفاظت از حریم قانونی سفارت‌ها و نهادهای دیپلماتیک در کشور پاسخ‌گو باشند؛ و ثانیا نباید اقدام وحشیانه و جنون‌آمیز جلادان سعودی و شهادت مظلومانه شیخ شهید باقر النمر در سایه این اتفاق وارونه جلوه داده شده و یا کم‌رنگ شود». باوجود اینکه تجمع شنبه‌شب مقابل سفارت عربستان، فاقد مجوزهای لازم بوده، در ادامه این بیانیه آمده است: «ان‌شاءالله اجتماع بزرگ دانشجویان، طلاب و عموم مردم در مقابل سفارت سعودی، مطابق برنامه اعلام شده و با قوت برگزار خواهد شد».

(تصاویر) به‌آتش‌کشیدن سفارت عربستان در تهران


بسیج دانشجویی هشت دانشگاه تهران، عصر شنبه در بیانیه‌ای از مردم و دانشجویان برای تجمع مقابل سفارت عربستان دعوت کرده بود. ساعتی پس از آن، استانداری تهران در بیانیه‌ای درخصوص تجمع اعتراضی به اعدام «شیخ نمر» که شنبه‌شب برگزار شد و همچنین تجمع اعلامی یکشنبه عصر، در بیانیه‌ای نوشت: «در پی شهادت این عالم فرزانه و شجاع، گروهی از جوانان معترض که احساساتشان با این اقدام ننگین جریحه‌دار شده بود، شب گذشته در مقابل سفارت عربستان تجمعی غیرقانونی نمودند که منجر به ایجاد خسارت و آسیب به ساختمان سفارت و همچنین مجروحیت تعدادی از نیروهای انتظامی و در پی آن دستگیری تعدادی از معترضین شد. استانداری تهران ضمن محکوم‌کردن این اقدام، هرگونه تعرض به اماکن دیپلماتیک را تقبیح می‌نماید و اعلام می‌دارد هرگونه تجمع در مقابل سفارت عربستان غیرقانونی می‌باشد». در ادامه این بیانیه آمده: «بنا به درخواست تعدادی از تشکل‌ها و گروه‌های سیاسی، تجمعی اعتراض آمیز امروز یکشنبه ١٣/١٠/٩٤ رأس ساعت ١٥ در میدان فلسطین برپا خواهد شد که معترضین می‌توانند برای اعلام اعتراض خود در آن حضور به هم رسانند». استانداری همچنین نوشته است: «بدیهی است اقداماتی فراتر از قانون و برخلاف روال‌های قانونی پذیرفته نخواهد شد».
اما با وجود هشدار استانداری تهران، تجمع‌کنندگان ساعاتی پیش از ساعت مقرر، به کوچه «نیلوفر» آمده بودند. این‌بار پلیس راهنمایی و رانندگی ورودی خودروها از سه‌راه فرمانیه به سمت خیابان بوستان یعنی خیابان محل سفارت را بسته بود و تجمع‌کنندگان باید حدود ٢٠٠متر را پیاده می‌رفتند. اما از اولین کوچه به سمت سفارت عربستان که سفارت سوئد قرار داشت، یگان ویژه توری‌های فلزی ایستاده قرار داده بود تا از ورود تجمع‌کنندگان غیرقانونی، به مقابل سفارت عربستان جلوگیری کنند. پشت توری‌های فلزی هم مأموران یگان ویژه ایستاده بودند. پشت سر آنها یک ماشین ضدشورش پارک شده بود و تعدادی هم موتورسوارهای یگان ویژه پشت سر ماشین قرار داشتند. در سایر کوچه‌های منتهی به سفارت نیز همین قضیه برقرار بود؛ حالا با کمی تفاوت در میزان نیروها و تجهیزات.

(تصاویر) به‌آتش‌کشیدن سفارت عربستان در تهران

دقایقی که از ساعت ١٥ گذشت، یک نفر پشت بلندگوی ماشین یگان ویژه رفت و با لحنی محترمانه و مؤدبانه از تجمع‌کنندگان خواست محل را ترک کنند؛ چون به گفته او، مهلت درنظر‌گرفته‌شده برای ترک محل تمام شده بود. ولی تجمع‌کنندگان به این صحبت‌ها توجهی نکردند و همچنان مشغول شعاردادن بودند؛ «سفارت وهابی تعطیل باید گردد»، «نه سازش و نه تسلیم، نبرد با آمریکا» و «حیدر حیدر». پلاکاردهایی هم با تصویر «شیخ نمر» که روی آنها نوشته شده بود: «انتقام سخت خدا در راه است» در دست تجمع‌کنندگان بود؛ پلاکاردهایی با سایز کوچک‌تر از آنچه سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران در معابر شهر نصب کرده است. در این بین، تابلوی خیابان بوستان توسط دو نفر پایین کشیده شد و به جای آن تابلویی با نام «خیابان شهید آیت‌الله نمر باقر النمر» را قرار دادند.

فرد پشت بلندگوی خودروی یگان ویژه چند نوبت با این مضمون از تجمع‌کنندگان خواست محل را ترک کنند: «برادران و خواهران عزیز، همه ازجمله شیعیان و اهل تسنن از اقدام دولت عربستان ناراحت هستند. لطفا محل را ترک کنید». اما تعدادی محل را ترک می‌کردند؛ به طور مثال پدری که فرزند خردسالش همراهش بود، به پسرش می‌گفت: «پسرم از اینجا برویم؛ تجمع اصلی در میدان فلسطین است. برویم آنجا». اما در عین حال اغلب تجمع‌کنندگان هم گوش نمی‌دادند و به توری‌های فلزی بیشتر نزدیک می‌شدند. نهایتا تعدادی از مأموران یگان ویژه بدون باتوم از کنار محل توری‌ها بیرون آمدند و جمعیت را به عقب راندند. بازهم بلندگو از تجمع‌کنندگان می‌خواست که محل را ترک کنند. در این تجمع همچنین پرچم‌هاي اسرائیل و آمریکا به آتش کشیده شد. آن‌طور‌که «ایسنا» نوشته: «درحالی‌که اکثر جمعیت مقابل سفارت پس از خواندن بیانیه، محل را ترک می‌کردند، تعدادی با ادامه سردادن شعارها و ایجاد تنش در بین جمعیت، حاضر به ترک خیابان مقابل سفارت نشدند و نیروی انتظامی پس از بارها درخواست از آنها اقدام به بازداشت چند نفر از آنها کرد».

روز گذشته تجمعی قانونی و مجوزدار هم از ساعت ١٥ در میدان فلسطین برگزار شد. جمعی از دانشجویان و آحاد مردم تهران برای محکومیت اعدام «شیخ نمر» رهبر شیعیان عربستان توسط آل سعود به مرکز تهران آمده بودند. به گزارش «ایسنا» حجت‌الاسلام «احمد پناهیان» که سخنران این مراسم بود، با اشاره به وقوع حادثه منا در موسم حج امسال، با بیان اینکه عربستان از شدت حقارت و ذلت خود حقیرانه فاجعه عظیم منا را آفرید و هفت‌هزار و ٤٠٠ شهید از حجاج بیت‌الله‌الحرام گرفت، درباره حادثه منا انتقاد کرد و گفت: «از وزارت امور خارجه می‌خواهیم دست از این نوع محافظه‌کاری‌ها بردارد و ادبیاتش، ‌ادبیات اسلام و رهبر معظم انقلاب باشد».


(تصاویر) به‌آتش‌کشیدن سفارت عربستان در تهران


بازداشت ٤٠ نفر از مهاجمان

ایسنا : دادستان تهران گفت: ۴۰ نفر از کسانی که در ورود به ساختمان سفارت سعودی نقش داشتند، دستگیر شده‌اند. «عباس جعفری‌دولت‌آبادی» با اشاره به حوادث شنبه‌شب مقابل سفارت سعودی و تعرض عده‌ای به ساختمان این سفارت گفت: «تا این لحظه ۴۰ نفر از کسانی که در ورود به ساختمان سفارت مذکور نقش داشتند، شناسایی و دستگیر شده‌اند. همچنین تحقیقات برای شناسایی دیگر افراد مؤثر در این حادثه ادامه دارد». او تأکید کرد: «دستور قضائی برای شناسایی و دستگیری سایر افراد در این زمینه صادر شده است. پرونده مذکور نیز در دادسرای شهید مقدس تهران تحت رسیدگی است». سردار «حسین ساجدی نیا» هم در‌این‌باره گفت: «حوالی ساعت ٢٢:٢٠ شنبه‌شب، عده‌ای از نیروهای خودسر رو‌به‌روی سفارت عربستان تجمع کرده و مدتی بعد اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت ساختمان سفارت کردند». او با بیان اینکه در پی این اقدام خسارت‌هایی به ساختمان سفارت وارد شد، گفت: «مأموران پلیس از همان دقایق اولیه با این اقدام مقابله کردند؛ تعدادی از مأموران ما نیز زخمی شدند». «ساجدی‌نیا» با ببان اینکه تعدادی از نیروهای خودسر حمله‌کننده به سفارت دستگیر شدند، افزود: «عده قلیلی هم وارد سفارت شدند که مأموران پلیس اقدام به خارج‌کردن این افراد کردند». رئیس پلیس پایتخت از شهروندان خواست اعتراضات خود را با شیوه‌های قانونی پیگیری کنند.

«حسین ذوالفقاری» معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور هم در این خصوص گفت: «تا ساعت ٢٢ شنبه‌شب، اتفاق خاصی رخ نداد و اوضاع تحت کنترل نیروهای امنیتی و انتظامی بود، اما تعداد محدودی از افراد به ساختمان سفارت تعرض کردند و بلافاصله با دخالت پلیس با معترضان برخورد شد و حدود ٤٠ نفر از این افراد بازداشت و تعدادی نیز شناسایی شدند که با حکم مقام قضائی تحت تعقیب قرار دارند».

او افزود: «در جریان برخورد با تعرض‌کنندگان به سفارت عربستان در تهران تعدادی از مأموران نیروی انتظامی از جمله سه نفر از فرماندهان این نیرو نیز مجروح شدند».
او با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه ناامنی در کشور وجود ندارد و اماکن دیپلماتیک و کارکنان آنها در امنیت کامل هستند، گفت: «تعرض به این‌گونه اماکن از موضع رسمی کاملا رد است و این‌گونه اقدامات موردتأیید مقامات کشور نبوده و نیست و قاطعانه با هرگونه تعرض به سفارتخانه‌های خارجی در تهران برخورد خواهد شد». ذوالفقاری با اعلام پیگیری این موضوع در شورای امنیت کشور و صدور دستورات لازم از سوی دادستان کل کشور برای جلوگیری از تکرار این‌گونه حوادث، تصریح کرد: مردم نباید متعرض مکان‌های دیپلماتیک شوند.

همچنین «مهدوی شاهرودی» مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران هم از برگزاری جلسه شورای تأمین استانداری تهران برای بررسی اقدام خودسرها خبر داد. او با اعلام این خبر افزود: «در پی حوادث شب گذشته تعدادی هم بازداشت شدند. ما هم در استانداری به پرونده افراد متعرض رسیدگی کرده و آن را در اختیار مراجع قضائی قرار داده‌ایم و درحال‌حاضر روال قانونی این پرونده در حال طی‌شدن است».


2iskn19bkvj4ssaxt0cx.jpg


ریاض روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد

 وزیر خارجه عربستان و رئیس اداره رسانه‌ای این کشور به طور مشترک در یک کنفرانس خبری در مورد حمله به سفارت عربستان و کنسولگری این کشور در ایران موضع گرفتند.

«عادل الجبیر» در این کنفرانس خبری مدعی شد که نیروهای ایرانی هیچ تلاشی برای جلوگیری از تجاوز به ساختمان سفارت و کنسولگری انجام ندادند.

«عادل الجبیر» ادامه داد: حمله به سفارت، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و این موضوع به شورای امنیت گزارش شده است.

وزیر خارجه عربستان در ادامه مدعی شد: حکومت ایران کارنامه طولانی در تجاوز به هیأت‌های دیپلماتیک دارد.

وی همچنین اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرده و از هیأت دیپلماسی ایرانی خواسته است تا ظرف 48 ساعت خاک این کشور را ترک کنند و این تصمیم در راستای منافع کشور اتخاذ شده است. الجبیر با بیان اینکه آماده مقابله با ایران به هنگام تهدید امنیت خود هستیم؛ افزود: ریاض به سیستم قضایی دیگر کشورها احترام می‌گذارد و هیچ‌گونه دخالتی را نیز در سیستم قضایی خود نمی‌پذیرد.

وی همچنین مدعی شد که ایران از سران القاعده حفاظت و از تروریسم حمایت و اقدام به قاچاق اسلحه برای آنها می‌کند.

شبکه العربیه گزارش داد که دیپلماتهای سعودی به دنبال حمله شنبه شب به سفارت، تهران را به مقصد دوبی ترک کرده‌اند و از دوبی به ریاض خواهند رفت.


آینده روابط اقتصادی ایران و عربستان؟

طبیعتا روابط سیاسی کشورها یکی از اصلی‌ترین عوامل اثرگذار بر تجارت و روابط اقتصادی آنها با یکدیگر است. به گفته فعالان اقتصادی ایران، روابط سیاسی ایران و عربستان سعودی به‌ویژه در ماه‌های اخیر، وضعیت چندان خوشایندی نداشته است. اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه و منتقد دولت سعودی، هم احتمالا روابط دو کشور را تحت تـأثیر قرار می‌دهد. تأثیر این مسائل بر وضعیت تجارت ایران با این کشور نیز اجتناب‌ناپذیر است.

توقف صادرات و ثبات نسبی واردات

بر اساس آمار گمرک ایران، در هشت ماهه نخست امسال محصولی از ایران به کشور عربستان صادر نشده است. این درحالیست که آمارهای گمرک نشان می‌دهد در سال گذشته ایران به کشور عربستان سعودی معادل 158.3 میلیون دلار صادرات کالا داشت.

اما به نظر می‌رسد با وجود همین شرایط، میزان واردات ایران از عربستان در سال جاری نسبت به سال گذشته، کاهش چندانی نداشته و حتی این امکان وجود دارد که تا پایان سال، این روند مقداری افزایش را هم نشان دهد. واردات ایران از عربستان در سال 93 معادل 46.1 میلیون دلار بوده و در هشت ماهه سال 94 معادل 40.2 میلیون دلار بوده است. 

ایران و عربستان چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟

بر اساس آمار گمرک ایران، سه قلم عمده وارد شده از عربستان به ایران در سال 93 «درب آسان بازشوی آلومینیومی برای قوطی»، «وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر 1500 سی سی تا 2500 سی سی» و «ماشین‌آلات و دستگاه‌ها برای کار کردن روی خمیر کاغذ، کاغذ یا مقوا» و در هشت ماهه سال 94 «درب آسان بازشوی آلومینیومی برای قوطی»، «قوطی بدون درز آلومینیومی برای انواع نوشابه و نوشیدنی» و «پلی اتیلن گرید لوله» است. سه قلم عمده صادراتی ایران به عربستان نیز در سال 93 «محصولات آهنی اسفنجی»، «شمش از آهن و فولاد غیرممزوج» و «انواع زعفران برای خرده‌فروشی» است. 

عربستان به خودش هم ضرر می‌زند

در همین مورد ابراهیم جمیلی، دبیر کل شورای مشترک ایران و عربستان، درباره وضعیت روابط اقتصادی ایران و عربستان گفت: وضعیت روابط اقتصادی ایران و عربستان بیشتر به مسائل سیاسی برمی‌گردد. متأسفانه سیاست‌های عربستان در زمینه نفتی هم به ضرر خود این کشور، هم به ضرر اوپک و هم به ضرر ایران است. در حال حاضر هم که عربستان با کسری بودجه 100 میلیارد دلاری مواجه است.

علاقه مردم عربستان به کالاهای ایران

با این حال او درباره ظرفیت‌های تجاری ایران و عربستان عنوان کرد: کشور عربستان طبیعتا می‌تواند بازار خوبی برای محصولات ایران باشد. ایران هم مشتری دائم بعضی از محصولات عربستان بود مخصوصا پتروشیمی که توسط سابیک تولید می‌شد. با این حال با اتفاق‌هایی که الآن در منطقه افتاده، قطعا دولت عربستان به هیچ عنوان حاضر نیست با ایران مراودات اقتصادی داشته باشد، ولی مردم عربستان مخصوصا مردم منطقه شرقیه آنها شامل مناطق ظهران، دمام و خُبر که عموما شیعه‌نشین هستند، به کالاهای ایرانی علاقه بسیار زیادی دارند. در زمینه گردشگری ما تابستان‌ها شاهد این هستیم که از منطقه دمام پروازهای مستقیم برای مشهد وجود دارد. اینها شرایط بسیار خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی ایجاد می‌کند، اما متأسفانه بر اثر سیاست‌های غلط عربستان همه اینها آسیب دیده است.

چه آینده‌ای در انتظار روابط تجاری ایران و عربستان است؟

جمیلی سپس درباره آینده روابط اقتصادی ایران و عربستان، اظهار کرد: با این حال به نظر من عربستان روزی به این موضوع پی خواهد برد که دوستی با ایران در منطقه می‌تواند برای هر کشوری مغتنم باشد و فکر می‌کنم در آینده روابط اقتصادی ایران و عربستان بهتر خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فرهاد: 1394/10/1409:40:44،
472
81
این همه بلا سر ایرانیا و ناموسمون تو عربستان اومد هیشکی هیجی نگفت ، حالا ببین چه ...
بی غیرتی تا این حد !!!
عباس آقا: 1394/10/1410:22:48،
589
57
خيلي ملت باحال و فهميده و با غيرتي هستيم !!!!!

اونوقتي كه به ٢نوجوان ايران تو فرودگاه هربستان تعرض شد يا حتي وقتي كه اين همه ايراني تو منا كشته شد كسي از اين جوانان غيور به غيرتش بر نخورد حالا به كشور اومده يه شهروند خودشو به هر دليلي غلط يا درست اعدام كرده اين جماعت دلواپس غيرتي شدن !!!!!

حمله به سفارت يك كشور به هر دليلي محكومه ... جالب اينه كه تو اخبار از اينا حتي به عنوان اراذل و اوباش نام برده نشد و گفتن نيروي خودسر !!!!!!!!!

آخه اينجا چه مملكتيه كه يك سري نيروي خودسر هركاري دلشون ميخواد ميكنن بعد تاوانش و كل ملت بايد بدن ! بي قانون تر از ايران جايي هست !!!؟؟؟؟
امیر: 1394/10/1410:23:44،
444
41
نتیجه تسخیر سفارت آمریکا و انگلیس رو که همگی دیدیم!! نتیجه این اقدام رو هم خواهیم دید!!
بنده خدا: 1394/10/1410:29:31،
359
29
اولا اینایی که رفتن سفارت و به آتیش کشیدن که مردم عادی نبودن و برای هیچکسی هم پوشیده نیست داستان . من شخصا از عربستان و دولتهای عربی متنفرم ولی سیاست ایران به جایی رسیده که هرکی مخالفت میکنه رو سرکوب میکنه و یا سفارت کشورهای دیگه رو تصرف میکنه که نقض قوانین بین الملل هست . حالا توی کشور خودش یکی از خودشونو کشته به ما چه ! اون همه آدم زیر پا له شد کسی صداش درنیومد ! بحرین یه نفر مرد ایران عزای عمومی اعلام شد .....
اکبر: 1394/10/1410:38:02،
230
21
کلا من با ازدیوار بالا رفتن بخصوص ذیوار سفارت مخالفم که حکم حمله به کشوری دارد جای خود دارد ودیگه جای بحث نداره ولی جالبه برای حدود800نفرهموطن خودمان اینکاررا نکردیم ولی برای یک عرب که به دست همان هموطنش کشته میشه خونمان به جوش میاد وغیرتی میشیم!یک جای کار مبهم است انان ایرانی نبودند یا...
سینا: 1394/10/1410:39:41،
215
28
اونایی که داخل سفارت بودن میدونستن قرار یه عده خودسر شب بیان و سفارت رو به اتش بکشن و از قبل اونجا رو ترک میکنن ولی نیروی انتظامی و اطلاعات و آگاهی نمیدونستن اونجا قراره شورش بشه که پیشگیری کنن ؟؟؟؟؟ عجبببببب
فرانک: 1394/10/1410:43:08،
230
30
اقایون من نمیفهمم اگه مشکل داری با یه کشوری روابط دیپلماتیک قطع کنید دیگه این وحشی بازیا چیه!!! به خدا بیخود نیس به ما میگن جهان سوم!!!!!! سفارت یه کشور حکم خاک اون کشور داره تجاوز بهش یعنی تجاورز به خاک اون کشور!
تا کی باید چوب 4تا بسیجی زبون نفهم بدیم!!! اون از خسارت گرگان گیری سفارت امریکا اینم از این!
هادی: 1394/10/1411:01:35،
35
352
جواب عباس آقا
عزیز شیعه علی بودن مهم تر از ایرانی بودن هستش
سرباز: 1394/10/1411:19:48،
61
99
ببین چی بودیم چی شدیم.یه زمان امریکا هم با ترس و ولع با ما حرف میزد الان عقب افتاده ترین کشور ما رو تهدید میکنه.شیعه باید با این درد بمیره
کیوان: 1394/10/1411:33:44،
121
21
وقتی پلیس کاری با اراذل و اوباش نداشته یعنی دستور داشته که کاری نکنه ، کلا توی کشور ما یک مسئول با جرات نداریم که بگه من دستور این کار رو دادم و پای حرفش وایسه . تو که جرات نداری بگی من دستور حمله به سفارت عربستان رو دادم چطور دم از اقتدار و قدرت می زنی ؟!!!
پاسخ به عباس آقا: 1394/10/1411:52:45،
26
154
الان که این اتفاق افتاده این جماعت اینطور به غیرت امدن اون موقع هم شما و امثال شما یه طورایی به غیرت میامدین و یه کاری میکردین چرا فقط تماشا کردین و حالا هم ژست روشن فکری برداشتی؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
پاسخ به هادی: 1394/10/1413:36:32،
135
33
برادر شیعه عزیز اصلا نمیخوام وارد بحص شیعه و سنی بشم ولی اگه یه مقدار سواد داشتی و تاریخ رو مطالعه میکردی میفهمیدی که ایرانیهارو خدا شیعه نکرد بلکه شاه اسماعیل صفوی شیعه کرد.
باحال: 1394/10/1413:56:23،
24
79
ما براي چند نفر كه در فرانسه به دست همين تروريست هاي دست نشانده دولت عربستان بودند فاز غم و ناراحتي برداشتيم ولي براي كشته شدگان منا عكس العملي نداشتيم
برادر و خواهران مسلمانمان را در دنيا سلاخي مي كنند ولي ما براي حمايت از سگ ها تجمع مي كنيم و خودمان را سگ تلقي مي كنيم
اشتباهاتمان همه جوره زياد است
با هم درگير نشيم و همديگر را دشمن نداريم چن ماهم يك ملتيم و بايد براي پيشرفت ايران تلاش كنيم و دست مزاحمين را هم كوتاه كنيم
ایرانی: 1394/10/1415:42:20،
56
22
من موندم اخه اینهمه ادم بد دنیا پیدا میشه امریکا بد اسرایئل بد کانادا سفارتشو جمع کرده انگلیس سفرتشو جمع کرده عربستانم که رفت نکنه ما باید تو ایینه خودمونو نگاه کنیم
رکود تدبیر: 1394/10/1416:17:46،
27
43
این همه بلا که اومد سره ایرانیا هیچکی هیچی نگفت همه منتظر عکس العمل شرافتمندانه دولت آقای روحانی بودن..دیگه تا کجا باید سکوت کرد! تما تقصیر سکوت و مقابله به مثل نکردن دولت هست..سفرای دولت روحانی رو در لبنان تبعهای عربستانی کشتند آقای روحانی چه کرد؟
ایرانی متمدن: 1394/10/1417:06:07،
29
71
به نظرم من با توجه به قطع روابط دیپلماتیک عربستان و پیروی امارات و بحرین و سودان بهتره کمپینی تشکیل بدیم تحت عنوان "کمپین تحریم کشورهای متخاصم ایران"
و از رفتن به سفرهای توریستی به کشورهای متخاصم همچون عربستان و امارات و ترکیه خودداری کنیم. اماراتی ها و عربستانی ها و ترکیه ای ها کم از قبل ایرانی ها نخورده اند که حالا دارند برای ما پررویی میکنند!
همچنین میتونیم خرید کالاهای ترکیه ای و عربی رو تحریم کنیم تا حد و حدود خودشون دستشون بیاد

امیدوارم اتحاد خودمون رو در این تحریم هم اثبات کنیم

زنده باد کمپین "تحریم کشورهای متخاصم ایران"
ashkan: 1394/10/1417:33:30،
31
19
جواب به عباس آقا
اتفاقآ همون روز هم تجمع کردن من خودم دیدم ولی از پیش تعیین شده بود چون شبه قبلشه داشتن فنس میکشیدن
فرداش هم 4 تا اتوبوس نزدیک آتش نشانی پارک بود اومده بودن شعار میدادن
ولی در کل من کاری به این بحثا ندارم ولی اینا رابطه مستقیمی با اونای که تو پاییز چند سال پیش که حمله کردن به یه سفارت تو چهاراه استانبول دارند ( خودتون میدونید کدوم میگم) همونی که به خطر 200-300 نفر فردا دلاراز 1500 شد 2500
وو همینجا از چند تن تشکر میکنم که باعث شدن رشد قیمت دلار یک شبه چنین افزایشی پیدا کنه و بعضی از این کار از پیش تعیین شده سود ببرن و 70 میلیون نفر زندگی سختی متحمل شن دستتون از همینجا میفشاریم
دلخون: 1394/10/1419:16:01،
34
19
این کسانی که به سفارت حمله میکنند برای اینکه به تجربه دریافته اند میتوانند با اینکارها به پست ومقام برسندچون اینکارها دران بالاها خریدار داره واین است علت اصلی گرنه خیلی چیزهای واجبتراست که کسی رگ غیرتش برخیزد مثل درصد فحشا واعتیاد ودزدی واختلاص و...اما غیرتی شدن برای این موارد پست ومقام که هیچ بلکه بعنوان اخلال گر احتمال دارد ازاستخدام هم محروم شوند.!!
سعید : 1394/10/1500:31:29،
18
19
اقایانی که الان خوشحالید که دولت و ملت را در دنیا به چالش کشوندی دیگه بسه حد اقل در مورد دیگران جک نسازید مثله جیبوتی اگه می خواهید دولت را تضعیف کنید دودمانه ملت را به باد ندید والا نیازی به شما نیست وزارت خارجه خودش باید جمعش کنه با درایت که اصوله دیپلماتیک اجازه میده خود شیرینی بسه
هادی: 1394/10/1709:47:35،
20
26
اتفاقا بیشتر از حیلی هاتون مطالعه دارم ولی این مهم نیست که ایرانی ها شیعه کرد راه درست اگه اجباری هم بوده باشه درسته
J: 1394/10/1409:41:45،
176
40
بوی جنگ به مشام میرسه...
رضا: 1394/10/1414:42:59،
27
33

آقا من نگران ....درب آسان بازشوی آلومینیومی برای قوطی هستم....حالا از کجا باید واردات کنیم.آخ آخ دیگه نمیتونیم نوشابه با درب آسان باز شو بخوریم حیف..............
رکود تدبیر: 1394/10/1416:19:28،
23
50
بوی جنگ! قاسم سلیمانیها در سوریه دارن با همین عمال عربستانی میجنگن تازه بوی جنگ به مشام شما رسیده؟
مرید: 1394/10/1409:42:56،
39
342
باز هم اقتدار نیروهای سپاه
ناشناس: 1394/10/1411:37:41،
108
24
حالا ميفهمم چرا قانون كاپيتولاسيون رو امريكا مي خواست تا بياد ايران الان بعد از ٦٠ سال ميفهمم...
بله: 1394/10/1409:46:23،
66
252
بابا عرب ها ادمی نیستن که بهش احترام بزاریم. هرچی بلا سرما میاد کلا تو اسیا از طرف عربها میاد. خوشهال شدم و ارزو میکنم نه اونا نه ما باهم باشیم. بیچاره پیامبر نتونست اینهارو ادم کنه بابا.
رضا: 1394/10/1410:34:48،
110
23
حرف شما درست ولی این کار اشتباه تاثیر منفی نسبت روی ایران داره. شما نگاه کن تو کشور هایی اروپایی میگن (فیلم ها و بعضی از افراد افراطی) وحشی هستند. ما هم قبول نکردیم تا این چند روز پیش که به لطف تعدادی افراطی این اتفاق افتاد. وفتی ترکیه هواپیما روسیه را زد، مردم روسیه ریختند تو سفارت ترکیه؟؟ نه باباجان تحریمش کردن، حالا ترکیه هم پشیمان است.
وطن پرست: 1394/10/1410:57:21،
99
26
پيامبر خودش هم عرب بود. در ضمن چه اشکالي داشت مثل ادم هاي متشخص کل پرسنل سفارت رو خودمون اخراج ميکرديم و روابط اقتصادي و تجاريمون رو خودمون و به اختيار خودمون قطع ميکرديم. کشور ما براي بقاء هيچ احتياجي به اين کشورهاي خودراي و بي اراده نداره. هزينه و بهتر بگم خسارت ريالي اين اقدام هم از جيب ملت و با عنايت به اقتصاد مقاومتي پرداخت ميشود و بازهم در سازمان ملل به چشم يه کشور متجاوز به ما نگاه ميشه که تاوان اونم بايد کل کشور بدن.
t: 1394/10/1413:16:15،
76
23
آقای مثلا وطن پرست
مثلا کارکنان سفارت عربستانو به چه بهانه ای اخراج میکردن؟
به بهانه اینکه چرا یکی از شهروند کشور خودشو اعدام کرده؟
ایران که خدای اعدامه
یکم فکر کن و بعد مطلب بنویس
وطن پرست: 1394/10/1415:07:01،
32
18
T: جان اين دعوا که ميبيني از ديشب شروع نشده. منظورم اين بود که اگه با کشوري مثل عربستان حال نميکنيم (اتفاقات فرودگاه جده و منا) ميتونيم بدونه تخريب چهره کشور در انظار ملل اين بزرگواران رو ديپورت کنيم. براي ديپورت کردن هم لازم نيست به کسي جواب پس بدي . براي فهم بهتر مثال بگم خدمتت : کشور ما در حال حاضر سفارت خانه امريکا و اسرائيل رو نداره.
امیر: 1394/10/1409:47:38،
291
25
مطمئنا ضرری که ایران کرد خیلی بیشتر از ضرر ناچیز عربستان هست. ضمن اینکه در این بازی سیاسی، عربستان برنده شد.
تشکر میکنم از همه نیروهای به اصطلاح خود سر و همه اربابانشون که چنین هزینه های گزافی رو به ملت ایران تحمیل می کنند.
درخواب : 1394/10/1409:48:27،
170
31
سلام
واقعآ باید به این مخلصین حمله کننده به سفرات آفرین گفت !!!!!!!!!!
واقعاً گند زدن تو همه چی .

عربستان در چند سال اخیر دنبال بهانه بود که حج رفتن ایرانی را تعطیل کنه


وطن پرست: 1394/10/1411:00:33،
74
31
بهتر . عالم محضر خداست. مطمئنا" اگر از اون افرادي که حج تشريف بردن سوال بشه ايا شما موفق به ديدن خدا شديد ؟ جواب مشخص است . دل بايد خداي باشه تا در همه حال و همه جا خدا رو ببينه مگر نه از مکان کاري برنمياد.
ایرانی: 1394/10/1409:50:31،
238
29
من از عربستان متنفرم ولی اون موقع که به دو پسر ایرانی در جده بی حرمتی شد سفارت رو باید اتش میزدند نه الان به خاطر یه بیگانه
بابک: 1394/10/1410:37:33،
109
27
بیگانه بیگانه که نبوده مامور ایران در عربستان بوده ، طرف ده سال تو قم آموزش دیده. اگه مامور ایران نبود که این همه مسئولین دادشون بلند نمی شد و چون مامور ایران بوده خب عربستان حق داشته اعدامش کنه ما الان اگه جاسوس عربستان رو بگیریم اعدامش نمی کنیم ؟!!!
Bro: 1394/10/1409:50:38،
188
25
از عربستان متنفرم
ولی تعرض به سفارت هر کشور (فرقی هم نمیکنه کدوم کشور باشه) واقعاً اشتباه است چون سفارت هر کشور جزئی از خاک همون کشور است. و افرادی که این کار را می کنند یقین داشته باشید عموم مردم نیستند و همه میدونیم کی هستند.
متاسفم برای کشور ایران که روابطش تقریباً با همه ی کشورها تیره و تاره و برای درخواست ویزا باید بریم ترکیه و ارمنستان و جاهای دیگه.
واقعاً با این سیاست ها دیگه ایران جای موندن نیست نه اقتصادش خوبه نه روابطش خوبه نه حمل و نقلش و کلاً به چه امیدی داریم تو ایران زندگی می کنیم.
حرف دلم بود ، ببخشید ناراجتتون کردم.
مسعودنجاران : 1394/10/1409:51:08،
185
24
روی جماعت مغول سفید شد!
سعيد: 1394/10/1409:54:36،
157
25
سلام
اون روزي که جرثقيل افتاد فقط شعار بود اون روزي که منا رخ داد فقط شعار شد امروزم که چهار تا بسيجي بي شعور اين کارو کردن عربستان شديد ترين برخورد انجام داد کاش مسىولان ما هم انقدر جدي بودند نه شعر دادن هاي پوچ و بيهوده
ali : 1394/10/1411:44:28،
24
102
اون روز که واژگونی جرثقیل و قضیه منا اتفاق افتاد باید دولتمردانمان جدی تر برخورد میکردند و مثلا دیپلماتهای عربستان را اخراج میکردند که متاسفانه نکردند تو این قضیه اخیر هم در حد احضار سفیر و محکوم کردن اکتفا کردند . حمله به سفارت و آتش زدن آن هم از طرف هر کس باشد کار درستی نیست اما این که شما بسیجیها را متهم و آنها را بی شعور مینامی ، مرتکب اشتباه و خطای بسیار بزرگی شدی و باید از این گفته نسنجیده ات عذرخواهی کنی برای اینکه با این گفته ات به تمام بسیجیان عزیز و غیرتمندمون فحاشی و توهین کرده ای همین بسیجیان عزیزمون بودند که با نثار جونشون هشت سال در مقابل عراق و تمام جهان ایستادند و نگذاشتند مملکت و عزت و ناموسمون به یغما برود همین بسیجیهای جان بر کف و غیور هستند که همیشه در مقابل فتنه ها می ایستن و نمیگذارن به انقلاب و خون شهدا و نظام خدشه وارد بشه . پس لطفا سنجیده حرف بزنید .
منصور: 1394/10/1413:40:51،
69
24
پاسخ به ali
اون بسیجی هایی که تو میگی اینها نبودند و نیستند .ااونها همت بودند و باکری ها - جنس اینها با اونها تومنی هزار تومن فرق میکنه
بیخودی اینهارو با اونها قاطی نکن
رامین: 1394/10/1409:54:50،
174
18
(در همین بین، سردار «ساجدی‌نیا» فرمانده ناجای تهران بزرگ هم در گوشه‌ای از محل تجمع دیده شد که مشغول نظارت بر عملکرد نیروهایش بود.)

خسته نباشند برادر سردار!!!!!!
علی: 1394/10/1410:19:33،
174
18
هر وقت به سفارت خونه ها حمله می شه چقدر پلیس مهربان می شه !!!!
وطن پرست: 1394/10/1415:12:35،
43
21
فرمانده اي که با اون امکانات از عهده 200-300 اخلالگر برنياد بايد استعفا بده بره./تمام
سالار: 1394/10/1409:56:38،
27
225
جواب های هوی هست...

باید با این کشور عربستان بدتر از اینها برخورد کرد...

اما متاسفانه رئیس دولت چند پله عقبتره و هماهنگ نیست...

بجای اینکه بیانیه بده سعودی این چکاری بود کردی رفته گفته عاملان خطاکار رو بسزای اعمالشون برسونید...

کم مونده عذرخواهی هم بکنه از سعودی...
سالار: 1394/10/1410:16:40،
29
140
برای قضیه منا این حداقل کاری بود که باید قبلا انجام میشد...
حتی لازم بود دیپلماتها رو گروگان بگیرن تا اجساد و دیه ها رو کامل تحویل بگیرن بعد ولشون کنن...
متاسفانه دولت همش میگه دیپلماسی...
باباجون آب از سر ما خیلی وقته گذشته چرا نمیخواید بفهمید این رو که باید بری تو شکم طرف...
سالار: 1394/10/1410:19:11،
38
87
این رو هم مطمئنم که هیچ ایرانی از سعودیها خوشش نمیاد...
خود مردم عربستان هم از آل سعود خوششون نمیاد...
t: 1394/10/1417:29:12،
30
19
کلا توو فاز توهمی
dadahamid: 1394/10/1409:57:07،
120
25
واقعا افتخار میکنم که انسان هستم و ایرانی ومسلمان از این برادران کفن پوش که جانشان را برای حقیقت میدن خواهش میکنم که حق مارا از موسسه ثامن الحجج بگیرند تمام پس اندازم 500هزار تومن بود که خوردن و میگنن نمیدیم
مهران: 1394/10/1409:57:07،
88
39
واقعا ممنونم از کسانی که به سفارت عربستان جمله کردند
امیدوارم با اینکارشون ارتباط ایران برای همیشه و به صورت کامل قطع بشه و هیچ ایرانی پاش رو تو عربستان نذاره
t: 1394/10/1417:28:22،
20
35
شاید شما و بعضی ها که علاقه ای برای تشرف به خانه خدا ندارین یا اصلا اعتقادی نداری ،براتون مهم نیست که نتونین برین.اما خیلی ها آرزوشونه که برن .لطفا از جانب خودت صحبت بکن
کورش: 1394/10/1409:57:18،
92
51
از اینکه رابطه ایران با عربستان قطع شدبه دلایلی خیلی خوشحالم.
1کشوری عقب مانده
2خیانتکار
3پدر داعش
4دشمنی تاریخی با ایران و ایرانی
5دیگر ایرانیها پول خود را برای رفتن به این کشور هدر نمیدهند
6باید در حوادث منا این رابطه از طرف ایران قطع میشد
babak: 1394/10/1409:57:55،
96
15
وای به حال حاجیانی که سال بعد می خوان به مکه برن
درخواب : 1394/10/1411:06:40،
46
22
برادر اگر دیگه ایرانی راه بدهند

احتمالاً قبلش انگشت نگاری ، اسکن عنبیه چشم، DNA ژن نگاری و ....
شاهین: 1394/10/1409:58:58،
43
131
یکی از بزرگترین دشمنان ایران عربستان هست
ما هرگز با بزرگترین دشمنان تاریخی نمیتونیم دوست باشیم
ایران باید انقدر قدرتمند بشه تا کلیه همسایه هایی که با ایران دشمن داره رو ضعیف و یا تجزیه کنه تا برای همیشه کشوری برای ایران دردسرساز نباشه
دشمنان ایران عبارتند از :
1- عربستان
2- ترکیه ( عثمانی )
3- جمهوری نامشروع اذربایجان ( آران اشغالی )
این سه کشور با تجزیه برای همیشه قدرتشون رو از دست میدن.
درود بر ایران و ایرانی
کرد و لر و بختیاری و خوزی و گیلک و اذری و فارس و ....... همه اقوام ایران زمین
ایرانی: 1394/10/1410:19:02،
109
20
بهت منفی دادم چون اساس تفکرت اشتباهه هر کشوری اگه بیچاره شده اول باید ریشه را درون خودش جستجو کنه نه دیگران ، اینکه یک عده اوباش و اراذل به سفارت خانه های دیگران حمله کنند خسارتش فقط از جیب من و تو می ره و هیچ کمکی به کشورمون نمی کنه.
بهنام: 1394/10/1410:38:17،
65
28
چی میگی تو شاهین!!!!! حالت خوبه! بازی کامپیوتری که نیست!!! کشور ها ! میفهمی!!! اون از اون گرگان گیری سی سال پیش که بابت هر نفر گرگان 42 میلیون دلار ازمون گرفتن اینم از اینکاراتون!!! همین جوری پول این مملکت به باد میدین دیگه!!! اه
شاهین: 1394/10/1411:46:02،
24
54
من نگفتم گروگان گیری کنیم و به سفارت ها در خاک کشورمون حمله کنیم
گفتم دشمنانمون رو بشناسیم و شکستشون بدیم
برای تجزیه مثلا ترکیه کافیه از برداران کردمون که در شرق ترکیه عثمانی هستن و در اصل خاک ایران بودن و در قرارداد چالدارن از دست دادیم حمایت کنیم تا جدا بشن از ترکیه
همین کارو میشه با حمایت از شیعیان عربستان کرد که چاه های نفت در منطقه شیعه نشین عربستانه
یا از تالش های جمهوری نامشروع اذربایجان حمایت کنیم تا به استان مادرشون گیلان و تالش های ایران بپیوندن
این روش ها بدون درگیری مستقیم ایران شدنیه.
ولی شما یه چی دیگه برداشت کردین از حرفم
من با گروگانگیری و حمله به سفارت مخالفم چون اقتدار داخلی کشور رو زیر سوال میبره
ناشناس: 1394/10/1410:01:27،
91
24
حمله به سفارت حمله به خاك ان كشور هست اين اصل ديپلماتيكًرو ديگه همه مي دونن اما اينكه چرا يه عده خودسر ( شعبون بي مخ هاي ده ٣٠ ) ركورددار حمله به سفارت خانه هاي دولت ها هستند رو بايد در بافت نظام جستجو كرد در هيج كجاي دنيا انقدر راحت حمله به سفارت خانه رو نداريم متاسفانه آمريكا،دانمارك ،عربستان، انگليس و دولاره عربستان ما تا كي بايد تاوان اين افراد رو بديم كشور كم مشكل نداره كه تاوان اين كارها رو بده چرا هيچ كس پاسخ گو نيست
علی: 1394/10/1410:42:05،
69
18
خودسر کجا بود وقتی پلیس براشون کف زده و با آزادی ساحتمان سفارت عربستان رو آتش زدن و اموالش رو غارت کردن یعنی این اقدام هماهنگ بوده.
nima: 1394/10/1410:02:50،
86
24
ایرانی یعنی چماقدار مرتجع ..................؟؟؟؟
محمد: 1394/10/1410:03:40،
99
20
اقایون نیروی انتظامی کجا خوابیدین؟یابیدارین ورفتین لبوفروش بدبخت روکه درخیابون داره کسب حلال میکنه رو لبوهاشودرب وداغون کنید.بلایی که این افراطیون به سراین مملکت خواهنداورد تاوانش خیلی سنگین خواهد بود وشما همتون دراین میدان مقصرید.
احمد: 1394/10/1410:39:19،
87
21
نیروی انتظامی مشغول کارهای مهمتری مثل مبارزه با تار موی خانم ها ، مبارزه با پدیده ی شوم و خانمان برانداز سگ گردانی در پیاده روها ، جلوگیری از برگزاری کنسرت ها و ... می باشد وقت رسیدگی به این کارهای خرده ریز رو نداره !!!
حسن: 1394/10/1410:03:55،
117
20
پس آخرین مدل حاجی 94 میخوره!!!
مهران: 1394/10/1410:31:19،
73
30
بهتر ، امیدوارم هیچوقت راهش باز نشه.
علی: 1394/10/1410:06:20،
30
121
درود برمردم ایران
بالاخره یک کم غیرت به خرج دادند
مرگ بر آل سعود
Ali: 1394/10/1410:06:23،
40
83
عربستان که از پول ما ادم شدن و دارن واسه ما شاخ درمیارن

این کارو باید خیلی وقت پیش ایران میکرد که با بی شرمی تمام 500نفر از حجاج ماروو به کشتن دادن..
t: 1394/10/1417:42:07،
24
30
دقیقا بگو کدوم پول؟
رضا: 1394/10/1619:30:34،
21
21
به نظرم سفارتهادرایران حاشیه امنیت ندارند وبتدریج همشون ازایران خارج میشوند
بی نشان: 1394/10/1410:06:37،
96
35
یزدان بزرگ را شکر میگویم ! که بسته شد . تا حداقل یکی از راه های هرز رفت منابع کشورم به دست خودشان مسدود گردید.
بابک: 1394/10/1410:35:29،
72
19
تنها نکته ی مثبت این قضیه همینه که شما گفتی بساط سود و بخور بخور حج و زیارت بسته شد.
kj: 1394/10/1410:10:15،
28
87
یعنی خاک بر سر ذلت که برای بر قراری روابط با عربستان التماس میکنید.خداوند این دولت رو برای خاری ملت ایران و دم دراوردن کشوری مثل عربستان خلق کرده
محمد: 1394/10/1410:11:01،
31
91
مرگ بر ال صعود
ممد: 1394/10/1410:32:01،
69
27
می شه بگی "آل صعود" کجاست ؟
اکبر: 1394/10/1410:11:23،
72
19
کسانی که اینکارها را میکنند برای دولت کاملا شناخته شده اند منتها دولت هیچ قدرتی دربرابر انان ندارد بلکه به نحوی دولت خودش هم میداند حتی بازداشت انان هم برایش مشکل می افریند.
امین: 1394/10/1410:11:31،
27
76
به جهنم این اتفاق خیلی زودتر باید پیش می اومد عربستان دیگه دوست ایران نیست
امیر: 1394/10/1412:07:08،
43
25
خیلی جالب هست در فرهنگ شما یا دوست یا دشمن وسط وجود نداره تازه دشمنی هم بلد نیستین دوستی هم بلد نیستین و حتی دوست و دشمن خودتونم نمیشناسید
بابک: 1394/10/1410:13:22،
54
23
حداقل خوبه ایندفعه وزیر خارجه و سایر به اصطلاح مقامات مثل مورد سفارت انگلیس نیومدن بعد از حمله اعلام کنن سفارت امنه کادر دیپلماتیک عربستان میتونن برگردن و بعد با اعلام قطع رابطه کنف بشن.

از لحاظ عرف دیپلماتیک ایران باید کلیه خسارات وارده به سفارت را جبران کند مثل مورد سفارت انگلیس که اینکار را کرد. یعنی خوردن پیاز و چماق هردو
بردیا: 1394/10/1410:29:44،
70
23
اراذل و اوباش به خیال خودشون به عربستان ضربه زدن ، فردا هتل ها در مکه و مدینه مصادره می شه و خسارت رو اینجوری می گیرن ، بساط سود سازمان حج و اوقاف هم به هم ریخت :)))))
خدا رو شکر دیگه پولی به عربستان به اسم حج نمی رسه. چقدر گفتیم آقا پولتون رو خرج فقیر فقرای کشور خودتون بکنید به گوششون نرفت تجاوز بهشون کردن باز راضی نشدند ، زیر دست و پا لهشون کردن باز راضی نشدند ممنون از عربستان که کار ما رو راخت کرد.
t: 1394/10/1413:13:14،
30
25
اقای بردیا واسه عربستان مهم نیست که از ایران حجاج برن .میتونی ظرفیتی که واسه ایران کنار گذاشته برای کشورهای دیگه بزاره.
سلام : 1394/10/1410:13:34،
80
22
جنایت عربستان یکطرف ولی نمیدونم چی بگم به حماقت بعضی از داخلیها
امیر: 1394/10/1410:48:04،
66
23
حماقت نیست ماموریته ، اینا جاهل نیستن عاملند .
ایرانی: 1394/10/1410:14:41،
30
107
مرگ بر ال سعود
امین: 1394/10/1410:34:38،
27
91
برای چی منفی دادین؟ ال سعودو دوست دارین؟
کاوه: 1394/10/1411:26:19،
70
18
واسه اینکه با مرگ بر این و اون کشور پیشرفت نمیکنه. بابا،آمریکا دوتا از شهرهای بزرگ ژاپن رو با خاک یکسان کرد. آیا ژاپنی ها با شعار به اینجا رسیدن؟ نه عزیزم. پیشرفت کردن و با تکنولوژی جواب آمریکا رو میدن. بسه دیگه هی مرگ بر این مرگ بر اون
فرشید فقیهیان: 1394/10/1411:27:04،
43
21
درود س
هیچ ایرانیی هیچ عربی را دوس نداره ولی جنگ با تمام دنیا از جمله آل سعود که فرصت طلب برای دشمنی با ایرانیان هستند اشتباه است
کوروش: 1394/10/1411:41:50،
60
12
برای این منفی گرفتی که حالمون از این مرگ بر این مرگ بر اون به هم می خوره عرضه ی هیچ کاری جز مرگ بر گفتن ندارید تنها راه بقا مافیاهای کشور ما فقط همین مرگ بر گفتن هاست . عرضه دارید با دنیا دوست باشید حتی طرف شهامت نداره بگه من دستور حمله به سفارت عربستان رو دادم بعد ادعای اقتدار داره.
نت: 1394/10/1410:14:54،
36
40
یعنی تو این دوسال هرچی اقتدار و قدرت رعب اور داشتیم به باد هوا دادن.عربستان تهدید ایران.باید بریم بمیریم
درخواب : 1394/10/1411:08:51،
50
24
سلام داداش

دیگه جنگ و توپ و تانک و فشفشه و .... بسه!!!!!!!!!!

بیخیال تو را به خدا اجازه بده این زندگی نکبتیمون بکنیم
t: 1394/10/1413:09:47،
37
19
داداش این چیزی که ما داریم زندگی نیست.من که از چیزی که هستم راضی نیستم.ماها مرده متحرکیم
علی: 1394/10/1410:25:13،
172
32
نمر ایرانی بوده ؟ عربستان یکی از شهروندان خودش رو محاکمه کرده و مجازات کرده حالا ممکنه محاکمه عادلانه نبوده باشه به من و تو چه ربطی داره حمله به سفارت عربستان چه توجیهی داره ؟ نمر اصلا کی بوده که برای ما مهم باشه ؟ آیا نمر مامور ایران بوده ؟ اگه مامور ایران بوده ( که ظاهرا بوده ) پس اعدامش یک کار طبیعی است .
فقط ایران: 1394/10/1410:45:04،
80
27
یه‌نگاه‌ منفی مثبتا بندازی دستگیرت میشه داستان از چه قراره ؛-)
خسرو: 1394/10/1410:46:33،
66
26
ترکیه حدود 20 میلیارد دلار تجهیزات نظامی به عربستان خواهد فروخت!خوب شماهم بشینین و تماشا کنین که با اولین گلوله ای که ایران به مکه شلیک کنه، 1.5 میلیارد مسلمان به ایران حمله خواهند کرد! عربستان آمریکای کشورهای مسلمانه و هرچی بگه کشورهای مسلمان ازش پیروی میکنن.منتظر بسته شدن تمام سفارتهای عرب و شاید ترکیه و مالزی باشین.ایران به بازی خیلی خطرناکی وارد شد
علی: 1394/10/1410:46:58،
59
31
انگلیسها وامریکایی ها قند توی دلشون اب میشه از خوشحالی دارند نقشه نفت زیر بیست دلار را میکشند من میگم فردا چی میشه؟ حتما نوبت جنگ علنی میباشه .همین راه را تا اخر برید ببینیم به کجا ختم میشه ولی به شرطی که وسطش جا نزنید .پس جنگ جنگ تا پیروزی
جاوید: 1394/10/1410:50:01،
79
21
دستاورد سفارت گیری در ایران با حماقت دلواپسان وقت!!!

سفارت شوروی:
در سال ۱۸۲۹ میلادی که منجر به از دست رفتن ۲۰ درصد از سرزمین های ایران با امضای پیمان نامه های ننگین گلستان و ترکمانچای

سفارت آمریکا:
در سال ۱۹۷۹ میلادی که منجر به بحران خاورمیانه و تنش با غرب و آغاز تحریم ها علیه ایران نزدیک به ۴۰ سال

سفارت بریتانیا:
در سال ۲۰۱۱ میلادی که منجر به پرداخت تمام خسارات وارده به بریتانیا و حتی پرداخت هزینه شیشه های مشروب شکسته شده از اموال عمومی

سفارت عربستان:
در سال ۲۰۱۶ به آن یورش برده شده و تاکنون تنها به اخراج سفیر ایران و قطع کامل روابط اشاره شده است...
فرزاد : 1394/10/1412:07:57،
70
21
عواقب تسخیر سفارت آمریکا بیش از این حرف ها بود

موجب تحریک صدام توسط آمریکا و جنگ 8 ساله با میلون ها نفر شهید , جانباز و.......
1000 میلیارد دلار خسارت جنگ به کشور
نابودی تجهیزات نظامی
موجب عقب موندگی کشور به مدت 30 سال
اخذ خسارات فراوان از دولت ایران به علت تسخیر سفارت
خروج میلیاردها دلار از کشور به علت مهاجرت ایرانیان به دلیل جنگ
مصادره اموال ایران در کل دنیا

از بین رفتن جوانی 20 میلیون نفر متدولدین دهه 50 و 60
مصطفی: 1394/10/1411:17:04،
57
28
به نظرتون عاقبت این کار چی بود؟
ایران هم خیلی از اشخاص سیاسی و مذهبی رو اعدام کرده و کشورهای دیگه فقط اعتراض کردند و هیچکدوم سفارت ایران رو آتش نزدند. !
درصدی از مردم ایران افکارشون به سمت فاشیست بودن در حرکته
برای همینه بهمون میگن جهان سومی
علی: 1394/10/1411:18:27،
49
27
علی (ع) گرچه مخالف سیاستهای عثمان بود با این جال وقتی خواستند عثمان را به قتل برسانند حسنین(ع) را برای دفاع از عثمان به محل کارزار فرستاد،نه به خاطر دفاع از سیاستهای عثمان،بخاطر جلوگیری از باز شدن باب خلیفه کشی ،لذا وقتی حمله به سفارت آمریکا اتفاق افتاد،همان زمان باید این کار نکوهش میشد تا اینقدر مملکت تاوان آنرا با 8 سال جنگ تحمیلی و تجریمهای گوناگون پس نمیداد و از طرفی سفارت انگلیس و عربستان و در آینده دیگر سفارتخانه ها مورد تعرض قرار نگیرد،هر گونه موضوعی در روابط 2 کشور صرفا باید به صورت دیپلماتیک حل گردد نه از روشهای دیگه.
اي بابا: 1394/10/1414:02:02،
21
44
هر مثل جايي و هر نكته زماني دارد
وقتي امام خميني(ره) تسخير لانه جاسوسي را انقلاب دوم ناميد پس كار اشتباهي صورت نگرفت
البته رهبر انقلاب غير مستقيم حمله به سفارت انگليس را مورد انتقاد قرار دادند
سفارت عربستان هم به نظرم كار يك عده انسان بي بينش و بي بصيرت است كه جوانب را بررسي نميكنند و خودسرانه اقدام ميكنند
رضا : 1394/10/1414:15:58،
42
23
بدتر از اشغال سفارت آمریکا زنده نگهداشتن خاطرات آن روز و گرامیداشت آن هست ای کاش ملت ما به آن درجه از درک برسند که کار ما اون روز خیلی اشتباه بوده و سیزده آبان به فراموشی بسپارند راستی تسخیر کننده های سفارت آمریکا اکثرا در مسند قدرتند شاید اینای که به سفارت عربستان حمله کردن آرزوی وزارت و وکالت دارند
رضا: 1394/10/1411:19:49،
49
19
در حالی که اقتصاد کشور تعطیل و به لشکر 5 میلیونی بیکاران روز به
روز افزوده می شود ایا تیرگی روابط با غرب کافی نیست که حالا با
کشورهای منطقه هم قطع رابطه کنیم.!!صنعت و اقتصاد کشور روز به
روز ضعیف تر می شود وقتی شما نتوانید حتی داد وستد اقتصادی
با همین کشورهای دور و بر خودمان ایجاد کنید.
کاربر: 1394/10/1411:29:33،
36
23
ب لیست کالاهای وارداتی وصادراتی صادرات انسان زنده و واردات اجساد غیر قابل شناسایی رو هم اضافه کنید
کاربلد: 1394/10/1411:44:10،
22
48
حمله به سفارت یک کشور درست نیست
مرگ بر آل سعود خونخوار مرگ بر رهبر القاعده و داعش یعنی آل سعود قاتل حاجیهای مظلوم و نیز افراد بی پناه مثل شیخ نمر
ویرانخانه: 1394/10/1411:56:35،
40
18
تازه اول راه .ببینید چه اشی درست بشه که یکیش جنگ نفته و امدن قیمت نفت ایران به زیر 10 دلار هست......
بهزاد تحریم: 1394/10/1412:00:48،
53
24
1. تو این دوره زمونه، غیرت هم خرید و فروش میشه. با توجه به افزایش قیمت غیرت، بعضی ها با غیرت شدن. اون وقتی که ناموس ایرانی رو می دزدیدن و تعرضهای آشکار و نهان به زوار ایرانی میشد همه خوابیده بودن.
2. هزینه این خوش غیرتی ها ( بخونید خوش رقصی ها) رو نباید مردم بدهند. خیلی ها این حرکت رو محکوم میکنن.
3. به جهت چند قطبی بودن ارکان تصمیم گیر در ایران، اینگونه اتفاقات طبیعی است.
محسن هستم^-^: 1394/10/1412:14:45،
53
15
چرا نیروی انتظامی جلوی اغتشاشگرها ونیروهای زود جوش وخودجوش وخودسر رو نمیگیره؟
اقای نیروی انتظامی مگه این شیشه ها وساختمون واموال داخلش از بیت المال نیست؟مگه پولشو ما((ملت)) ندادیم؟چرا اون بیشعوری رو که با تلفن سفارت سلفی گرفته!!رو دوساعته شناسائی و بازداشت نمیکنی؟.
نیرو نداری!جلوشونو بگیری؟!خب عزیزم !!!گشت ارشادتو بیار کمکت کنن.
کدومش مهمتره عایا؟
من که راضی نیستم بیت المال اینجوری تخریب بشه((این خودسرها اگه نماز میخونن نمازشون قبول نیست چون منم 9%مالیات و... دادم و توی این شیشه ها وساختمون سهم دارم!!!)).
احمد: 1394/10/1412:22:57،
50
14
در فیلمی نشان داده شد که فردی وارد سفارت شده , تلفن را از
جا کنده و با ان عکس سلفی می گیرد.!!!!!!به خدا قسم این اعمال
در دنیا نادر است و حتی در کشورهای تندرو کمونیستی نیز سرزنش
می شود.کی می خواهیم بفهمیم که تنش و هرج و مرج در روابط با
دنیا نتیجه اش همین بیکاری و فقر و طلاق و.... است. نابسامانی های اجتماعی برای این اقایون مسلمان مهم نیست.!!!
ali: 1394/10/1412:53:40،
54
21
نیروهای خودسر؟؟؟/
چطور نیروی انتظامی با دانشجو میتونه برخورد کنه ولی با این ها نه!!!!!!!!
حق جو : 1394/10/1413:54:09،
37
19
این گروه ها پیاده نظام دولت در سایه اند و اگر این بار دولت روحانی با زهم مماشات کند بطور کامل از چشم مردم خواهد افتاد.
دادا: 1394/10/1413:11:29،
18
33
با مار زخمی صحبت از دوا گلی نمیشه کرد عکس شمشیر رو پرچمشون گویای همه چی هست دادا
انسان: 1394/10/1413:25:41،
38
16
نسل سوخته......
نسل جزغاله هم در راه است.....
۱۶سال دفاع مقدس با عربستان؟؟؟؟؟
نه عمو من که دیگه برمیگردم خودی هارو میزنم وسلام
ایران شده زمین آزمایشی برای سلاح های آمریکا و روسیه هر قرن یک بار
سالار: 1394/10/1413:29:50،
23
30
بدبختی و بزدلی هم حدی داره...
1.5 میلیارد رو از کجات درآوردی؟
اگر هم باشه همش سیاهی لشکره
یه سرباز برای اونها حداقل روزی 100 دلار خرجشه ولی ایران 3 میلیون سرباز داره که روزی یک دلار خرجشه...
ددی جوادتبریزی: 1394/10/1420:46:52،
27
20
داداش میدانی چقدر از بیت المال ایران در عربستانه ومصادره میشه؟ایران تروریست منطقه شده وطولی نمیکشه که این کشور سر جنگ با عربها را باز میکنه وکشور نابود میشه .کمی صبر نابودی نزدیک است
رویا: 1394/10/1413:33:36،
35
25
ولی عالی شد پول مفت توشکم این عربها دیگه نمیره
جکی: 1394/10/1413:53:52،
42
19
این چهل نفر رو یک سال بعد در بهترین پست اداری میبنید پسر خاله منم اینقدر از این کارا کرد تا در بانک مهر اقتصاد استخدامش کردن
جکی: 1394/10/1413:56:51،
43
16
این چهل نفر رو باید سال اینده در بهترین پستهای اداری دید پسر خاله منم اینقدر از این کارا کرد حالا با بهترین پست در بانک مهر اقتصاد استخدام شده زندگیش از ای رو به اون رو شد.اصلا به اینها اعتقاد نداره ولی میگه نون تو این کاراست
محمد: 1394/10/1414:15:38،
40
20
بهتره حداقل از روسیه یاد بگیریم مگه هواپیما روسی رو زدن مردم روسیه به سفارت ترکیه حمله کردن؟ تبعات بالا رفتن از سفارت آمریکا و انگلیس هنوز گریبانگیر ملته و اینکار آقایون باعث شد عربستان محکوم رو حالا مدعی هم شده این آقایون هم حرکات نمایشی رو اگه جرات دارن برن تو خود عربستان انجام بدهند
ALI : 1394/10/1416:17:48،
29
22
مقامات ایران مقصر اصلین وگرنه اگر میخواستند میتونسن با وانت هم که شده از روی مردم رد بشن ولی سفارت اسیب نبینه
ناظر : 1394/10/1417:00:36،
32
19
یادآوری به نمایندگان نخبه مجلس : گرفتن غرامت از امریکا جهت تامین خسارت حمله مشتی اوباش داخلی به سفارت عربستان را نیز به لیست درخواست غرامت از دولت امریکا اصافه کنند.
uop: 1394/10/1418:22:07،
21
28
وقتی دیدن سیاست ایران خوب عمل کرده ، و بیشتر کشور های دنیا دارن به سمت ایران میان ، سعی کردن زمینه ای ایجاد کنند تا ایران را منطقه ای ناامن نشون بدند ، و یک سناریو دیگه طراحی شد تا برخی افراد احساساتی شوند و فریب این بازی را خوردند

دلیلش اینکه :
چرا همزمان و توی چنین شرایطی 47 نفر رو اعدام کردند ؟
لوک بد شانس: 1394/10/1501:07:34،
25
20
این دلواپسان کجان پس؟
فقط دلواپس خدمات دلسوزانه دولت خدوم دکتر روحانی اند؟
دلواپس وجهه سیاسی یه کشور اخیرا متمدن نیستن؟
دلواپس بلوکه شدن سرمایه های مملکت نیستن؟
دلواپس جنگ خانمان سوز احتمالی نیستن؟
خدا عاقبتمونو ختم بخیر کنه
یک فرهنگی: 1394/10/1523:01:07،
22
22
آقایان پلیس آیا شما نمی توانستید این اعتراض و حمله به سفارتخانه عربستان را پیش بینی کنید یا نمی خواستید؟ آیا می دانید این مماشات شما نیروی انتظامی محترم چه هزینه هایی برای کشور در پی خواهد داشت جالب است که سفارت عربستان از قبل این موضوع را پیش بینی کرده ومنتظر این اقدام بوده تا ملت ما را تروریسم وحامی تروریسم جلوه دهد و موفق هم شد.
میثم: 1394/10/1607:00:57،
19
24
در اخر ما رکورد زدیم تو همچی منفی متاسفم فقط همینو میتونم بگم ..
علی: 1394/10/1607:05:12،
26
16
به ما چه که یه عرب. اعدام کردن هااااا به ما چه
کامران: 1395/1/1214:54:37،
30
29
به هر حال که میگن عربستان عقب مونده ترین کشور دنیاست .....اما عموی من رفته بود اونجاااا با این که از عرب ها هم خوشش نمیاد اما میگفت در حد اروپا هستش حالا قضاوت با خودتونه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار