کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نفت ایران ارزان‌ترین نفت جهان شد

کدخبر:۱۸۴۳۸دوشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۲:۲۴۳۶۶۵ بازدید

2016 میلادی درحالی شروع شد که بازارهای جهانی نفت بدون توقف مسیری نزولی را طی می‌کنند.‌ سال گذشته میلادی بهای نفت 60 درصد کاسته ...

2016 میلادی درحالی شروع شد که بازارهای جهانی نفت بدون توقف مسیری نزولی را طی می‌کنند.‌ سال گذشته میلادی بهای نفت 60 درصد کاسته شد و به کمترین میزان از 2009 میلادی تاکنون رسید. ازسوی دیگر مدیرعامل شرکت نفتی بریتیش پترولیوم نیز معتقد است روند نزولی بهای نفت در نیمه نخست ٢٠١٦ به اوج خود خواهد رسید. او دراین‌باره گفت: بازگشت توازن طبیعی میان عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت از سه‌ماه سوم و چهارم ‌سال‌جاری میلادی به وجود خواهد آمد و به دنبال از میان رفتن ذخایر نفت مازاد بر نیاز بازار، شاهد بهبود نسبی قیمت نفت خواهیم بود. این پیش‌بینی درحالی منتشر می‌شود که درهفته آخر ٢٠١٥ بهای نفت برنت، WTI و اوپک کاهشی بود.

نفت سنگین ایرانی بشکه‌ای ٢٨,٤٠ دلار

در ادامه شیب نزولی نفت در آخر هفته گذشته، بهای نفت ایران نیز به حدود ٢٩دلار رسید. اکنون در ادامه تندترشدن شیب سقوط آزاد قیمت طلای سیاه در بازار جهانی، شاخص نفت سبک و سنگین صادراتی ایران به ٢٨دلار به ازای هر بشکه رسید. به این ترتیب نفت سنگین ایران به یکی از ارزان‌ترین برندهای نفت‌خام موجود در بازار تبدیل شد. درهمین راستا درمعاملات منتهی به ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی قیمت هر بشکه نفت سنگین صادراتی ایران با کاهشی ۶۴ سنتی به کمتر از ۲۸دلار و ۴۰سنت رسید.

همچنین بهای هر بشکه سبک صادراتی ایران با کاهشی حدود ۶۷سنتی به ۳۱دلار و ۷سنت رسید. از آغاز‌ سال‌جاری شمسی تاکنون متوسط قیمت نفت سنگین صادراتی ایران ٤٨,٢٨ و متوسط قیمت نفت سبک صادراتی ٣٤.٥٠دلار بوده است. از این‌رو درحالی قیمت هر بشکه نفت سبک و سنگین صادراتی ایران به پایین‌ترین سطح در ‌سال ۲۰۱۵ میلادی رسیده، قیمت این دو شاخص نفت ایران در مقایسه با قیمت سبد نفتی اوپک، برنت دریای شمال، نفت وست تگزاس آمریکا، دوبی و عمان در پایین‌ترین سطح قرار گرفته است. در معاملات منتهی به ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی بهای سبد نفتی اوپک با کاهشی ۷۸سنتی به ۳۱دلار و ۳۲سنت، بهای نفت سبک و شیرین آمریکا با کاهشی ۴۴سنتی به ۳۶دلار و ۱۵سنت در بازار رسید. قیمت شاخص نفت دوبی و عمان با ثبت کاهش ۷۵سنتی در بازار بشکه‌ای ۳۱دلار و ۹۹سنت در بازار معامله شد، ضمن آن‌که قیمت نفت برنت دریای شمال هم با کاهش ۹۱سنتی بشکه‌ای ۳۶دلار و ۲۳سنت به مشتریان عرضه شده است.

بنزین چند نرخی نمی‌شود

این درحالی است که تا چند ماه دیگر تحریم‌های ایران لغو می‌شود و ایران می‌تواند نفت بیشتری صادر کند. به عقیده برخی کارشناسان این امر به اشباع بیشتر بازار منجر خواهد شد. این درحالی است که به گفته وزیر نفت افزایش صادرات نفت‌خام ایران پس از تحریم‌ها وابسته به سطح آتی تقاضا دارد. ورود ذخایر نباید طوری انجام شود که به کاهش بیشتر قیمت نفت منجر شود. بیژن زنگنه افزود: ما به دنبال خراب‌کردن بازار نیستیم اما سهم خود را در بازار پس می‌گیریم. این اظهارنظر زنگنه درحاشیه امضای ١٢ موافقتنامه همکاری وزارت نفت با وزارت علوم، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور برای طرح‌های اولویت‌دار حوزه پایین‌دست صنعت نفت ابراز شد. درهمین مراسم وزیرنفت درباره چند نرخی‌شدن قیمت بنزین گفت: این امر صحت ندارد بلکه به واسطه ایده مطرح شده و در صورت عملیاتی‌شدن آن، جایگاه‌هایی که خدمات بیشتری ارایه کنند، می‌توانند رقم کمی که حداکثر چند ١٠تومان است، به ازای این خدمات دریافت کنند. درواقع با اجرای طرح عرضه کلاس‌بندی بنزین درجایگاه‌ها مشتریان حق انتخاب خواهند داشت. هدف اصلی این طرح بهبود کیفیت عرضه بنزین است. او با اشاره به این‌که اجرای طرح منوط به تأیید دولت است، افزود: مباحث و فرآیندهای کاری این طرح زمانبر خواهد بود. این طرح بدون‌شک تا پایان نیمه نخست‌ سال ٩٥ اجرایی نخواهد شد.  

درحاشیه همین مراسم عباس کاظمی معاون وزیر نفت با تأکید بر این‌که درصورت اجرای طرح برندسازی هزینه سوخت‌گیری بسیار اندک افزایش خواهد یافت، گفت: پیشنهاد «شرکت ملی پالایش و پخش این است که هزینه سوخت‌گیری در جایگاه‌‌های درجه یک، پنج‌‌درصد قیمت بنزین مصوب افزایش یابد. البته این تنها یک پیشنهاد است و تاکنون رقمی در این زمینه تصویب نشده است. او درباره کیفیت بنزین نیز افزود: کیفیت فرآورده‌ها نیز براساس استانداردهای مصوب کشور توسط شرکت ملی پالایش و پخش در سه سطح معمولی با اکتان ٨٧، بنزین یورو٤ با اکتان ٩١ و بنزین سوپر با اکتان ٩٥ تضمین می‌شود. او با بیان این‌که جایگا‌هداران همیشه از وضع کارمزدهای پرداختی و سوددهی خود ناراضی هستند، گفت: هم‌اکنون چهارهزار جایگاه‌ تک‌مالکیتی درکشور وجود دارد که فعالیت آنها تحت نام یک برند منجر به بهبود کیفیت خدمات جایگاه‌ها خواهد شد، این‌گونه درصورتی که مشتریان نسبت به خدمات و کمیت و کیفیت سوخت عرضه شده، اعتراض داشته باشند، شرکت ملی پخش به‌راحتی می‌تواند با صاحب برند برخورد کند.

پالایشگاه‌سازی در ایران تعطیل نمی‌شود

همچنین کاظمی با اشاره به سقوط قیمت نفت تأکید کرد که روند پالایشگاه‌سازی ایران تعطیل نخواهد شد. معاون وزیر نفت با اعلام این‌که به‌زودی قیمت نفت‌خام در بازار جهانی واقعی خواهد شد، افزود: درشرایط فعلی جایگزینی زغال‌سنگ با فرآورده‌های نفتی یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش قیمت جهانی نفت‌خام به شمار می‌رود. این درحالی است که افزایش مصرف زغال‌سنگ از نظر زیست‌محیطی مناسب نیست و قطعا درکشورهای مصرف‌کننده غربی این شرایط پس زده می‌شود، بنابراین نفت به قیمت واقعی خواهد رسید. وی یادآور شد این‌که ایران به دنبال ساخت پالایشگاه‌های اقتصادی بوده و ساخت پالایشگاه‌های جدید متوقف نخواهد شد .


ورود موج جدید سرما به کشور گاز را درست مصرف کنیم

یکی دیگر از حاضران در مراسم امضای ١٢ موافقتنامه همکاری وزارت علوم با وزارت نفت برای انجام طرح‌های اولویت‌دار حوزه پایین‌دست صنعت نفت، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بود. او درباره امضای موافقتنامه همکاری گفت: کار مطالعه طرح‌های اولویت‌دار حوزه پایین‌دست صنعت نفت باید با تدبیر و درایت انجام شود تا به نتیجه مطلوب برسد. ایجاد رقابت در این بخش می‌تواند به پیشبرد هدف‌ها کمک کند و بدون رقابت، این کار به نتیجه نمی‌رسد. عراقی همچنین با اشاره به پیش‌بینی آلودگی هوا و سرمای شدید درهفته آتی گفت: باید تلاش شود درجه حرارت مناسب در ساختمان‌ها حفظ شود. امیدواریم با رعایت صرفه‌جویی افزون بر استفاده از هوای سالم، مصرف را نیز کاهش دهیم. بر پایه موافقنامه‌هایی که دیروز به امضا رسید، دانشگاه‌های تهران، پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه علم و صنعت و شرکت  (او.تی.سی OTC) اجرای سه طرح شرکت ملی گاز ایران درباره تدوین دانش فنی فرآیند مینی ال.ان.جی و تجهیزات کلیدی آن، تدوین دانش فنی فرآیندهای شیرین‌سازی و ساخت کاتالیست‌ها و تدوین و توسعه دانش فنی ساخت تجهیزاتی مانند توربین و کمپرسور را برعهده گرفتند.

* شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مردم: 1394/10/1408:57:44،
135
14
وقتی یک عمر خام فروشی کنی و پول نفت سر سفره مردم نیاد بهتر از این نمیشه
سعید: 1394/10/1411:05:22،
80
12
جناب آقای وزیر نفت

لطفا شفاف به ملت ایران پاسخ دهید!

چرا زمانیکه قیمت نفت پایین اومده و به تیع اون قیمت کلیه ی سوخت ها پایین میاد، قیمت بنزین قراره آزاد یا به فرمایش شما باید چند نرخی بشه؟!!!!!!!!!!
درضمن الانم میگید که قرار نیست انجام بشه که ملت بیان به جریان سیاسی تان برای مجلس رای دهند ولی بعدش سر ملت رو می برید !!!!!
رضا: 1394/10/1413:48:38،
40
15
لازم نيست كه ارزان و خام بفروشند خوب قيمت نفت را خودمان تعيين كنيم و بفروشيم عين زمان شاه مگه نميشه ؟
dadahamid: 1394/10/1520:06:06،
15
11
ما ركورد زديم
در اين شاخه ها حرف داريم واسه گفته هركي ادعاش ميشه بياد جلو
1.اختلاس
2. فقر
3.جهالت
4.بيكاري
5.باند و. باند بازي
6.كم ابي و بدي اب و هوا و خشكسالي
7.ريا كاري
8.عدم امنيت سرمايه گذاري شامل بانك سهام و ملك خودرو كاخانه و توليدي
9.اختلاف طبقاتي
10. بد قانوني و بي قانوني
11.اعتياد
12.ركود و تورم
13. تصميمات مهم مملكت را يكشبه واز روي باد شكم گرفتن
یاهو: 1394/10/1408:58:34،
85
17
حراج ثروت ملی .
بخی جانان: 1394/10/1409:07:24،
88
13
ما رکورد زدیم
فرد: 1394/10/1409:11:40،
77
12
آورین.ما رکورد زدیم.پدرشون هم در می اریم.
کاوه: 1394/10/1409:35:51،
116
16
وقتی با دنیا سر جنگ داریم و هی شعار میدیم و از دیوار سفارت بالا میریم،باید فکر اینجاشم میکردیم.
سال 95 رو خدا بخیر بگذرونه
ناران: 1394/10/1409:44:03،
94
11
یه دو بار دیگه از دیوار سفارت کشورها بالا بریم قیمت بشکه نفت از نفت هم ارزونتر میشه
تاد: 1394/10/1409:55:22،
60
14
ما رکورد زدیم!!!!!
دلخون: 1394/10/1409:55:40،
94
15
کجارفت ان ابهت واقایی ایران وانزمان که برای خودش ابرقدرتی بود درحوزه نفت وانرژی وهنوز درخوابیم!!
نت: 1394/10/1411:21:07،
33
31
اون روزای اقتدار ایران رفت تو این دوسال. دیگه ایران رو پشه هم به حساب نمیارن
پاسخ به نت: 1394/10/1421:41:09،
15
11
عزیزم منظور دلخون از "زمان ابر قدرتی ایران در انرژی" دوره هشت ساله نکبت و بد بدختی ایران نبود که شما میگی تو این دوسال از بین رفت
سعید: 1394/10/1410:16:49،
51
14
جناب آقای وزیر نفت

لطفا شفاف به ملت ایران پاسخ دهید!

چرا زمانیکه قیمت نفت پایین اومده و به تیع اون قیمت کلیه ی سوخت ها پایین میاد، قیمت بنزین قراره آزاد یا به فرمایش شما باید چند نرخی بشه؟!!!!!!!!!!
درضمن الانم میگید که قرار نیست انجام بشه که ملت بیان به جریان سیاسی تان برای مجلس رای دهند ولی بعدش سر ملت رو می برید !!!!!
نت: 1394/10/1410:18:51،
27
99
احمدی نژاد نفت و یه بار تحریم کرد و گفت تنگه هرمز رو میبندیم امریکا به التماس افتاد حالا انقد این دولت بی عرضست که عربستان شاخ وشونه میکشه.ینی خاک عالم
علی: 1394/10/1410:29:51،
59
13
صد سال داریم نفت صادر میکنیم و هنوزم خام صادر میکنیم اونوقت اداعامون تا فلک میره!
نفت شده مفت اقایون هر روز حامل هاب انرژی و گاز خونه مردم بدبخت رو فقط گرون میکنن
داریم کحا میریم خدا رحم کنه ...
حمید: 1394/10/1415:02:14،
24
12
خدا رو شکر دزدی اقایون و اقازاده هاشون کمتر والا ما که در هنگام وفور نعمت و گرانی نفت عددی نبودیم پس باز خدا رو شکر خدا رو شکر الهی بتو قسم که نفت رو بکن یک سنت نه نه یک ریال
بهزاد تحریم: 1394/10/1418:34:13،
22
12
به نظرتون سال آینده رو سال چی نامگذاری میکنن؟ سر جنگ داشتن با کل دنیا، تبعاتی هم داره که ملت غیور و همیشه در صحنه ی ایران با مشتهای گره کردشون ..... باید تاوانشو پس بدهند. پس چی فکر کردین، خیالتون باید آقازاده ها و حضرات پس بدن؟ نه قربونتون بشم. گوشت قربونی ماییم. صف اول جنگ، صف اول اقتصاد مقاومتی، صف اول گداپروری، صف اول قبرستون، صف اول کوپن، صف اول دفترچه بسیج اقتصادی، صف اول حماقت، صف اول زردچوبه و ...........

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار