کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چای گيلان در آستانه نابودی؟

کدخبر:۱۸۴۳۲یکشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷:۳۲۱۶۳۳ بازدید

پس از برنج ،چاي دومين محصول استراتژيك استان گيلان به شمار مي رود كه از كيفيت بسيار خوبي برخوردار است. به طوري كه 90 درصد باغ‌های ...
چای گيلان در آستانه نابودی؟

پس از برنج ،چاي دومين محصول استراتژيك استان گيلان به شمار مي رود كه از كيفيت بسيار خوبي برخوردار است. به طوري كه 90 درصد باغهاي چاي کشور دراين منطقه و 10درصد مابقي درمازندران قرار دارد. درحالي كه اين نوشيدني گرم در كشور مصرف قابل توجهي را به خود اختصاص داده است ، اما واردات بي رويه آن كه با انواع اسانس ورنگ هاي مصنوعي مخلوط شده تا طعم ورنگ فريبنده آن مشتري را به خود جلب كند، موجب شده تا چاي ايراني بدون مشتري مانده وسرانجامي جزء تبديل شدن به كود نداشته باشد.اين مشكلات ريز ودرشت سبب شده تا هم اكنون تنها 30 درصد باغات چاي گيلان كشت شود واگر وضع به همين منوال بگذرد در آينده تنها خاطره اي ازاين محصول باقي خواهد ماند.

نزديك به يك دهه است كه كشت چاي در مزارع استان گيلان به شدت روبه افول گذاشته است .درسالهاي اخير مشكلاتي همچون واردات بی رویه چای، عدم انجام به موقع تعهدات و پرداخت مطالبات از سوی دولت و نبود برنامه مشخص برای احیای باغات چای،دركنار خشکسالی و کمبود بارندگی سبب شده است تا چايكاران قيد كاشت اين محصول را بزنند تا انجا که درسالهاي اخير، حدود 30 میلیارد تومان از درآمد چایکاران گیلان كاهش پيدا يافته است. در دو سال گذشته وضعیت کشت و تولید اين محصول درهرهکتار از مزارع گیلان با کاهش 30 تا 50 درصدی روبروشده است.

غلامعلي جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامی با تاييد اين مشكلات مي گويد:خشكسالي هاي سالهاي اخير در كنار واردات بي رويه سبب شده تا روزبه روز برميزان مشكلات چايكاران افزوده شود.وي مي افزايد : در سالهاي اخيراقداماتي ازقبيل جبران خسارت هاي ناشي از خشكسالي ها، خريد تضميني برگ سبز چاي انجام شده است ،اما از آنجا كه كارشناسي در اين زمينه انجام نگرفته نتوانسته جوابگوي مشكلات آنها باشد.


كاهش كشت چاي در گيلان

همانطوركه گفته شد وجود مشكلات بي شمار در صنعت چاي سبب شده تا سال به سال از ميزان باغات چاي گيلان كاسته شود به طوري كه از 90 درصد اين باغات تنها 30 درصد اقدام به كشت اين محصول مي كنند.مدیر عامل اتحادیه چایکاران کشوردراين رابطه مي گويد: متاسفانه به دليل عوامل متعدد از جمله ورود چای خارجی و بی رغبتی چایکاران به ادامه فعالیت، سطح زیر کشت چای در کشور کاهش یافته است.علی رمضانی مي افزايد : به رغم بالا بودن هزینه تولید محصولات کشاورزی به ویژه چای، متاسفانه خدمات دهی متولیان در این حوزه بسیار نامناسب بوده و موجب بی رغبتی ادامه فعالیت چایکاران شده است.وی واردات چای خارجی و نبود نظارت کافی را یکی از عمده ترین دلایل بی رغبتی چایکاران به ادامه فعالیت دانسته و ادامه مي دهد: اگرچه مصوبات دولتی در خصوص جلوگیری از ورود چای خارجی وجود دارد اما نبود ضمانت اجرايي برای این مصوبات باعث شده تا هر ساله شاهد واردات چای از خارج باشيم.مدیرعامل اتحادیه چایکاران کشوردر خصوص وضعيت فعلي كشت اين محصول استراتژيك مي گويد: متاسفانه در حال حاضر سطح کشت چای در کشور از ۳۴ هزار هکتار به ۲۱ هزار هکتار و تعداد خانوار چایکار نیز از ۶۰ هزار خانوار به ۴۵ هزار خانوارکاهش یافته است.رمضانی مي افزايد : به طور حتم کاهش رغبت چایکاران به ادامه فعالیت نه تنها موجب کاهش تولید چای ایرانی شده که حتی زمینه های بروز آسیب های اجتماعی نظیر مهاجرت از روستاها به شهر و افزایش آمار بیکاری را نیز به وجود آورده است.وی ادامه مي دهد : با توجه شرایط جوی امسال نیز، چایکاران گیلان و مازندران نسبت به بهره برداری از باغات چای متضرر و نسبت به سطح در هکتار با بیش از ۳۰ درصد کاهش محصول مواجه شده اند.


واردات بلاي جان چاي توليدي كشور

واردات كالاهايي كه در كشور توليد نمي شود ويا صرفه اقتصادي ندارد را مي توان توجيه كرد ،اما وقتي اين محصول مخصوصا نوع با كيفيت آن در كشور توليد ويا موجود باشد مساله تفاوت پيدا مي كند ، دراين ميان مي توان به چاي توليدي كشور اشاره كرد كه خالص وبدون كوچكترين افزودني بوده است،اما به جاي آن محصولي بي كيفيت وتنها به زور اسانس ورنگ هاي مصنوعي وارد مي شود.بر آوردها نشان مي دهد ميزان سرانه مصرف چای در کشور بین 1.3 تا 1.5 کیلوگرم است كه براین اساس، نیاز کشور به چای سالانه چیزی حدود 90 تا 100 هزار تن است. اما با توجه به شرایط موجود چای کاران کشور تنها قادر به تولید 15 هزار تن از این محصول هستند و مابقی نیاز از کشورهایی چون هند وارد می شود.درحالي كه به گفته كارشناسان چاي توليدي در استان گيلان ومازندران از باكيفيت ترين چاي توليدي در جهان به شمار مي آيد اما استفاده از انواع اسانسها ورنگ هاي مصنوعي كه طعم ورنگ كاذبي به اين نوشيدني مي دهند سبب شده تا انواع چاي خارجي جاي اين محصول داخلي را بگيرد.غلامعلي جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس در اين خصوص مي گويد: واردات چای بی کیفیت و ارزان از کشورهای دیگر سبب تغییر ذائقه مردم شده است از این رو باید با اطلاع رسانی مردم را از مضررات اسانس موجود در چای های وارداتی مطلع کرد تا تمایل استفاده از چای وارداتی کاهش یابد.وي مي افزايد:بنابه اعلام بسیاری از کارشناسان مرغوبیت چای وارداتی بسیار پایین است و این نوع چای هیچ وقت به کشورهایی نظیر اروپا و آمریکا صادر نمی شود زیرا فاقد استانداردهای لازم برای این کشورهاست و تنها برای کشورهای جهان سوم کاربرد دارد! جاي دارد كه كارشناسان دراين خصوص اطلاع رساني كرده تا مصرف كننده بهترين نوع چاي را مصرف كند.

* محمدرضا سوری

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کاپو: 1394/10/1323:49:21،
18
37
چای کاپیتان چای هر ایرانی
زيتون: 1394/10/1400:23:02،
38
21
كشاورزها و دامپرورهاي عزيز درسته كه خيلي خيلي خيلي زحمت ميكشيد. ولي باور كنيد در بهشت زندگي ميكنيد. لذت واقعي از ان شماست سهم ما شهرنشينان رفاه بسيار بدون ارامش است. شما مستقيم با خدا معامله ميكنيد. من ترك پا و چروك دست شما مرد و زن عزيز را ميبوسم. از ته قلب دوستتان دارم.
reza: 1394/10/1401:32:36،
29
19
این نماینده هم می خواد رای بگیره... رشتی ها هواشو داشته باشن...
رضا: 1394/10/1407:56:10،
30
23
کدام صنعت ما درسته که این باشه متاسفانه
علی: 1394/10/1408:47:52،
25
21
خواب خرگوشی مسئولین، نابودی صنعت دیگر!
یاهو : 1394/10/1409:06:01،
21
17
در سا لهای گذشته که کشاورزی با واردات بی رویه به نابودی کشیده شد هیچیک از این مجلس نشینان اعتراضی نکردند !
اینها در همه اقدامات ویران گرانه دولت سابق همدست او بودند .
جعفر: 1394/10/1409:29:00،
29
21
این نمایندها خیلی مهر بون هستنند الان موقع رای گرفتن هستش این حرفها ی قشنگ وحمایتی از کشاورز کارمند و گارگر می زنند یکی میگه حقوق کارمند کم است یگی میکه حقوق گارکر باید 3 میلیون بشه یگی میکه قیمت محصولات کشاورزی پایین هست اقایان نماینده مردم بیسواد نیستنند شما قانون گذار مملک هستید از خودتان گلایه می کنید .وقتی سال کذشته قیمت کندم را 1160 تومان گذاشتن چرا شما نمایندهها یکصدا اعتراض نکردید واز کشاورز حمایت نکردید . چرا تکنو لوزی جدید کارخانه چای وارد نمکنید باید چای گیلان فن اوری بشود وگرنه قیمت چای خارجی هر کیلی 30 هزار تومان بشود وچای ایرانی هر کیلوی 15000 تومان باز مردم چای خارجی می خرند. یک نمایند ایدال نمایندی است که داخل مجلس پا کذاشت نمایند ه کل مردم ایران بشود نه نماینده شهر خودش . در جمهوری اسلامی قانونگذار نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستنند نه قوه مجریه نه قضایه .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما