کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

انتقاد تجار از بی‌فایدگی سفر 145 هيئت تجاری خارجی

کدخبر:۱۸۴۰۸یکشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۲:۲۲۲۱۰۲ بازدید

معاون امور بازاريابي و تنظيم روابط سازمان توسعه تجارت بدون اينكه به نتايج سفرهاي هيئت‌هاي خارجي اشاره كند، گفت: در 9 ماهه سال ...

معاون امور بازاريابي و تنظيم روابط سازمان توسعه تجارت بدون اينكه به نتايج سفرهاي هيئت‌هاي خارجي اشاره كند، گفت:  در 9 ماهه سال 1394، 145 هيئت تجاري، اقتصادي و سرمايه‌گذاري با 3 هزار و 763 نفر از 48 كشور به ايران سفر كردند. 

در حالي 145 هيئت تجاري بعد از پنج سال تحريم شديد و به خصوص از مهرماه امسال به ايران آمده‌اند كه تاكنون هيچ گزارشي از نتايج اين نشست‌ها ارائه نشده و حتي برخي از اين نشست‌ها محرمانه بوده و تنها از آنها خبر پخش آهنگ هپي(happy ) و عكس‌هايي با چادر هيئت‌ها خبر‌ساز شده است! 

كارشناسان اقتصادي بر اين باورند كه تا زمينه براي سرمايه‌گذاري فراهم نباشد رفت و آمدهاي هيئت‌هاي خارجي و آمارهاي كمي از اين نشست‌ها خروجي مؤثر در اقتصاد ندارد و نبايد فرصت‌هاي پساتحريم را با‌ بي‌برنامگي و بي‌تدبيري از دست داد. ميرابوطالب بدري، معاون سازمان توسعه تجارت درباره كميت اين هيئت‌ها گفته است: از اين ميان، 71 هيئت با 2 هزار و 640 نفر از قاره‌هاي اروپا و امريكا، 41 هيئت با 702 نفر از آسيا و اقيانوسيه و 34 هيئت با 421 نفر از كشورهاي عربي و آفريقايي وارد ايران شدند.  بنا بر اين گزارش وي اهداف هيئت‌هاي خارجي در ايران را جست‌وجو براي يافتن شريك براي سرمايه‌گذاري مشترك و انتقال تكنولوژي، برگزاري همايش و مذاكرات رودررو، خريد مواد اوليه از ايران، فروش در بازار محلي همراه بازار كشورهاي ثالث(كشورهاي همسايه)، خريد كالاهاي خاص از ايران(خشكبار، پوست و چرم، مواد پتروشيمي و فولاد) و امضاي تفاهم‌هاي مختلف در سطح وزير يا معاون وزير(نمايشگاهي و سازمان‌هاي توسعه تجارت) عنوان كرده و اين در حالي است كه تاكنون هيچ گزارشي مبني بر اينكه مذاكرات به عقد قرارداد عملي منجر شده باشد رسانه‌اي نشده است. 
  
مذاكره محرمانه با دولتي‌ها 

با اين حال آنچه روزنامه جوان چند ماه پيش پيش‌بيني كرده بود را مي‌توان از خلاصه اخبار ديدارهاي اين هيئت‌هاي تجاري استنباط كرد. اين هيئت‌ها بيشتر به دنبال معامله و مراوده با بخش‌هاي اقتصادي وابسته به دولت بوده و تمايل به سرمايه‌گذاري در بخش‌هايي چون فولاد، ‌نفت، پتروشيمي، صنعت برق ‌و خودرو بوده‌اند و كمتر هيئتي تمايل به ورود صنايع كوچك و تعامل با بخش خصوصي دارد.  آنچنان كه ظاهراً در بخش خودروسازي توافقاتي با پژو و رنو انجام شده يا مذاكراتي با شركت‌هاي بزرگ نفتي و زيمنس براي ورود به صنعت نفت و نيروگاه‌ها انجام شده ولي از جزئيات آن خبري نيست، بنابراين ورود اين هيئت‌هاي خارجي نمي‌تواند به عنوان يك برگ برنده يا مؤثر در بخش واقعي اقتصاد باشد كه شايد در اين‌باره كم‌كاري بخش خصوصي و بي‌برنامگي دولت و بخش خصوصي براي اين ديدارها مهم‌ترين دليل فرصت‌سوزي در اين‌باره باشد. 
  
بي‌برنامگي ما و برنامه هيئت‌ها! 

در همين باره مجيدرضا حريري، عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني در گفت‌وگو با «جوان» مي‌گويد: برخلاف آنچه تصور مي‌شود حضور اين هيئت براساس وجود يك برنامه مدون و دقيق از سوي دست‌اندركاران داخلي نبوده بلكه سفر غربي‌ها بعد از پنج سال تحريم شديد به منظور ارزيابي بازارهاي داخلي و اعلام سهم‌خواهي و حضور اروپايي‌ها بوده است. وي با بيان اينكه طرف‌هاي اصلي هيئت‌هاي خارجي،  دولت بوده و خيلي ارتباطي با بخش خصوصي نداشته‌اند، مي‌افزايد: البته نوعي نگاه سياسي و اينكه آنها احتمال مي‌دادند روابط جديد با امريكا منجر به كوچك شدن كيك تجارت آنها شود نيز در هجوم هيئت‌هاي تجاري مؤثر بوده است.  نايب‌رئيس اتاق ايران و چين در ادامه و در پاسخ به اين سؤال كه چشم‌انداز قيمت نفت نمي‌تواند ايران را به يك بازار مصرف بزرگ براي غربي‌ها تبديل كند، بنابراين هدف آنها از اين رفت و آمدها چيست، گفت: ‌آنها دقيقاً بهتر از ما شرايط اقتصادي ايران را مي‌شناسند و با نگاهي به رتبه كسب و كار و رتبه مقابله با فساد و ساير شاخص‌ها ترجيح مي‌دهند كه بيشتر در حوزه‌هاي نفت و خودرو و صنايعي كه به نوعي دولتي به شمار مي‌روند ورود پيدا كنند.  
  
دولت به بخش خصوصی فرصت بدهد 

محمد لاهوتي، رئيس كنفدراسيون صادرات نيز مي‌گويد: رفع تحريم‌ها بعد از دهها سال بدون شك شرايط مناسبي را براي سرمايه‌گذاري ايجاد مي‌كند و ما بايد از اين فرصت استفاده كنيم، اما ما در عمل شش ماهه اول سال را در انتظار تصويب شدن يا نشدن برجام از دست داديم در حالي كه هيئت‌هاي تجاري خارجي با نگاهي به فضاي كسب و كار و قوانين بي‌ثبات به دنبال بخش‌هاي رفتند كه كمتر داراي چنين ويژگي‌هايي باشد. وي با تأكيد بر اينكه حضور شركت‌هاي خارجي بيشتر در حوزه نفت و گاز و خودرو خواهد بود، مي‌گويد: هنر ما به عنوان بخش خصوصي و دولت بايد اين باشد كه شرايط سرمايه‌گذاري براي صنايع كوچك و متوسط را فراهم كنيم. 
   
شرايط سرمايه‌گذاري فراهم نيست 

عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران خاطرنشان مي‌كند: ما در صنايعي مانند كفش، چرم، ‌سراميك، شيرآلات و... قادر به جذب سرمايه‌گذاري هستیم به شرط آنكه دولت شرايط سرمايه‌گذاري را فراهم كند. وي با بيان اينكه خودش در چندين نشست هيئت‌هاي خارجي ديدار داشته به بيان مشكلات موجود در سرمايه‌گذاري پرداخت و گفت: ما در منطقه‌اي زندگي مي‌كنيم كه بسياري از كشورها شرايط پس از تحريم ما را دارا هستند و حتي رتبه كسب و كار و مقابله با فساد در آنها بالاتر از ماست، بنابراين دولت بايد عزمي جدي براي حل موانع سرمايه‌گذاري داشته باشد.  وي مي‌افزايد: ثبات قوانين وجود ندارد و با تصميم‌گيري‌هاي لحظه‌اي سرمايه‌گذاران حاضر به مذاكره با بخش خصوصي نيستند آنچنان كه در ديدار با سفراي كشورهاي اروپايي مهم‌ترين نكته بي‌ثباتي در نرخ ارز و نگراني از تصميمات ممنوعيت ورود و خروج كالاها بود. 

لاهوتي افزود: تا زماني كه قوانين با ثبات صورت نگيرد و نرخ ارز ثابت نشود سرمايه‌گذاران خارجي ترجيح مي‌دهند با دولت كار كنند و دولت در اين‌باره بايد به طور جدي تصميم خود را بگيرد و به آن تصميم هرچه سريع‌تر جامه عمل بپوشاند وگرنه اين فرصت از بين مي‌رود.  لاهوتي با اشاره به معناي اقتصاد مقاومتي مبني بر توليد صادرات محور تأكيد مي‌كند: با ورود سرمايه‌گذار خارجي مي‌توان تكنولوژي و ماشين‌آلات پيشرفته و بازارهاي خارجي را توأمان مدنظر قرار داد، اما بخش خصوصي با اين شرايط ظرفيت جذب سرمايه خارجي را ندارد و نمي‌تواند از اين فرصت استفاده كند. 

وي بيان اينكه تا قبل از محدوديت‌سازي ويزا از سوي امريكا اميد‌هاي خوبي با توجه به ظرفيت‌هاي داخلي در بخش نفت و پتروشيمي و توريسم و خودرو قابل تصور بود، گفت: بايد براي اين موضوع هم چاره انديشيد و نياز به كار بيشتري از سوي دولت است تا ما بتوانيم از اين فرصت‌ها و رفت و آمدهاي هيئت‌هاي تجاري استفاده كنيم و اين دقيقاً به همت خودمان مربوط است كه براي آن برنامه داشته باشيم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پوریا: 1394/10/1310:01:27،
81
31
هیئت خارجی در چه فضایی و با چه مشوق هایی سرمایه اش را وارد این کشور کند وقتی کشور نه قوانین ثابتی دارد نه فضای اقتصادی سالم و رقابتی.!!؟
فا فا: 1394/10/1317:58:06،
29
18
همش و فیلمه هیچکی در ایران سرمایه گذاری نمیکنه تا وقتی که قوانین یک شبه عوض میشوند.
حسین: 1394/10/1310:01:47،
74
23
مشکل ما ایرانی ها این هست که همیشه میخواهیم چرخ را خودمان اختراع کنیم. قوانین تجاری موفق توسط کشورهای مشابه ما تدوین شده است. راحت ترین و سربعترین کار کتاب قوانین ژاپن یا کره جنوبی و یا ترکیه را ترجمه کنید. حالا چند تا بند را هم بالا و پایین کنید که با قوانین اسلامی مطابقت داشته باشد.
اینجور که این دولت و مجلس میخواهند خودشان قوانین خلق کنند تا 50 سال دیگر هم درگیر همین مشکلات خواهیم بود. مشکل که یکی دوتا نیست. قوانین وضع میکنند و بعد از یک سال میفهمند اشتباه بوده و میلیاردها ضرر و زیان به مملکت رسیده و دوباره قوانین جدید و بعد یک سال همون داستان تکرار میشود.
اگر به مردم ایران و کل دنیا اطلا ع بدهیم که ایران از این به بعد کلیه قوانین تجاری را مشابه سوئد یا ژاپن اجرا میکند 100 برابر انتظار سرمایه گزاری خارجی و داخلی خواهیم داشت.
گوغر: 1394/10/1310:04:55،
71
28
اصل اومدن هیت تجاری امریکاست..
یاهو: 1394/10/1310:06:21،
67
23
موانع اصلی سرمایه گذاری در ایران عبارتند از : فساد نظام اداری
فقدان امنیت قضایی/ مقررات دست وپا گیر / دولت های در سایه
امین: 1394/10/1313:06:43،
31
23
در ضمن انها نیومده بودن سرمایه گذاری، امده بودند جنس ها شونو بفروشن دیدن حتما چینی ریخته تو بازار ایرانی ها هم می خرن! دم شونو گذاشتن رو کولشون رفتن! بازار ایران دیگه بازار 10 20 سال پیش نیست که همه بخوان جنس درجه یک اروپایی بخرن. خیلی ها با جنس های چینی که کیفیتشون هم بهتر شده یکجوری کنار امدن.
خسرو: 1394/10/1310:09:01،
54
22
بدلایل زیادی هیچ سرمایه گذاری حتی چینی و روس به ایران نمیاد! چون امکان زندان شدنش و مصادره سرمایش و عدم آزادی و... وجود داره.همه اینها برای اون 100 میلیاردی که هنوز نیست آزاد میشه یا نه میخوان کالا بفروشن! بعد یکسال هیچ اثری از آنها پیدا نخواهید کرد.
007: 1394/10/1310:34:07،
39
20
هیچ کسی با واردات از چین نمی تواند رقابت کند وقتی دو خودرو ساز
بزرگ ایران ول کن چین نیستند اروپائی ها چه کاری از دستشان
برمی اید وقتی همین دو خودرو ساز با طناب پوسیده چین نابودشدند
انوقت شاید روز خوش صنعت خودرو سازی شروع شود
حرف حساب !: 1394/10/1311:28:52،
30
25
تجاري كه هنوز واقعيت رفع تحريم براي آنها رويايي دست نيافتني است و سرمايه گذاري با وجود بهترين شرايط در جايي كه تزلزل وجود دارد ؟ كاري بيهوده است ؟

شما اگر بوديد آيا سرمايه را در جايي مي گذاشتيد كه امروز يك قانون تائيد كنه و فردا قانون ديگر نقض كنه ؟!!! چگونه ميتوانيد برنامه ريزي درستي داشته باشيد . تجار كشورهاي خارجي براي لحظات خود برنامه و مديريت دارند و نبايد افكار آنها را بازيچه قرار داد و اينقدر بايد ثبات در تصميم گيري وجود داشته باشد كه همه از اين اتفاقات نفع ببرند و مردم در الويت اين تصميم گيري ها هستند !
امیر: 1394/10/1312:58:11،
40
23
ما خودمون زبان فارسی بلدیم شناسنامه ایرانی داریم ۴ تا اشنا داریم جرات نمیکنیم تو این مملکت یه دکه روزنامه فروشی باز کنیم بعد اون بندگان خدا جرات میکنن. فعال اقتصادی واقعی میدونه کسی نمیاد واسه سرمایه گذاری . اخه این دولت ورشکسته هست کسی که ورشکسته هست دنیا هم بدهی هم داره کی حاضره شریکش بشه حالا بشه تولید کنه کی بخره اگر هم واسه صادرات اینقدر کشور از ایران بهتر هست واسه سرمایه گذاری سرمایه گذار خیال راحت میخواد فکر تولید و فروش باشه یه جای امن نفت خیلیا دارن فقط دارن میان واسه فروش وقتی میبینن ۱۰۰ میلیارد از قبل خورده شده و پولی نیست که جنس بفروشن فرار میکنن
مردم: 1394/10/1319:25:02،
18
17
دقیقا مثل آب معدنی دماوند با صاحب فرانسویش

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار