کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

احساس‌خطر سیاستگذار درباره آینده بانک‌‌ها

کدخبر:۱۸۳۸۳شنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲:۳۹۵۵۶۶ بازدید

یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه بانک مرکزی نسبت به آینده بانک‌ها احساس خطر کرده است، گفت: نباید میزان سود علی‌الحساب ...
احساس‌خطر سیاستگذار درباره آینده بانک‌‌ها

یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه بانک مرکزی نسبت به آینده بانک‌ها احساس خطر کرده است، گفت: نباید میزان سود علی‌الحساب بیش از سود قطعی باشد؛ زیرا در نهایت عاملی بر ایجاد ضرر و زیان برای سرمایه‌‌گذاران بانک‌ها خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز، انگار قرار نیست حواشی مربوط به سود بانکی‌ به این راحتی‌ها دست از سر نظام بانکداری کشور بر دارد. در چند روز گذشته ولی‌الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی خط و نشانی برای برخی بانک‌ها که سود علی‌الحساب آن‌ها از میزان سود قطعی بالاتر رفته است، کشید.

خط و نشان سیف تنها معطوف به یک سخنرانی نبود و اعلام کرد در چند روز آینده قانون تدوین شده عدم گذر سود علی‌الحساب از سود قطعی به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد، این موضوع در حالی مطرح شده است که در چند وقت گذشته سود علی‌الحساب به یکی از ترفندهای تبلیغاتی بانک‌ها بدل شده و بانک‌ها از این طریق سپرده‌های قابل توجهی را جمع‌آوری کرده‌اند.

آنچه در قانون آمده است مبنی بر آن است که سود علی‌الحساب نباید از میزان سود قطعی پیش بگیرد و از سوی دیگر نباید میزان سود علی‌الحساب بسیار کمتر از سود قطعی باشد. از این رو بانک‌ها زمانی که سود علی‌الحساب کمتری نسبت به سود قطعی در مدت یکسال مالی پرداخت کرده‌اند مابه التفاوت را به مشتریان پرداخت می‌کنند و در غیر اینصورت نیز باید مابه تفاوتی از سپرده گذار دریافت کنند که بانک‌ها بنابر صلاحدید در راستای عدم از دست رفتن مشتریان مابه التفاوتی از سپرده‌گذار دریافت نمی‌کنند.

در این رابطه یک کارشناس مسائل پولی و مالی گفت: سود قطعی در زمان ثبت قرارداد با مشتریان بانکی مشخص نیست و از این رو نمی‌توان سود علی‌الحساب را به اندازه سود قطعی ارائه کرد.

احمد حاتمی یزد در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: سود علی‌الحساب در زمانی اعلام می‌شود که سود قطعی مشخص نیست از این رو نمی‌توان مطمئن بود که سود علی‌الحساب بیش از سود قطعی نباشد.

وی با تاکید بر اینکه سود قطعی تا پایان سال مشخص نخواهد شد، ادامه داد: نمی‌توان سود علی‌الحساب بانک‌ها را بیش از سود قطعی را نظر گرفت و اگر سود قطعی بیش‌تر از سود علی‌الحساب تعیین شود، بانک‌ها باید مابه التفاوت را پرداخت کند و در شرایط عکس، در حساب بانک‌ها ضرر و زیانی خواهد نشست.

او خاطرنشان کرد: تعهدات بانک به میزان قرارداد نوشته شده آن است و بانک مرکزی در شرایط فعلی نمی‌تواند تغییراتی در این راستا اعمال کند زیرا قوانین قبلی چنین اجازه‌ای را به بانک‌ها داده و در زمان امضا قرارداد از میزان سود قطعی هیچ اطلاعی ندارند.

همچنین یک کارشناس مسائل اقتصادی در این رابطه با اشاره به اینکه بانک مرکزی نسبت به آینده بانک‌ها احساس خطر کرده است، گفت: نباید میزان سود علی‌الحساب بیش از سود قطعی باشد زیرا در نهایت عاملی بر ایجاد ضرر و زیان برای سرمایه‌‌گذاران بانک‌ها خواهد شد.

کاظم دوست‌حسینی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: باید مبنای تخصیص سود توسط بانک‌ها بنابر درآمد آن‌ها باشد از این رو طبیعی است سود دریافتی آن‌ها کمتر از میزان سود پرداختی به سپرده گذاران نباشد. 

وی ادامه داد: در حال حاضر بانک مرکزی برخرود دوگانه‌ای در پیش گرفته، زیرا از یک طرف حاضر به کاهش نرخ سود نبوده و از سوی دیگر بدون انعطاف در بخش نظارت خود نرخ سود را به صورت قطعی تعیین می‌کند.

او خاطرنشان کرد: تعیین نرخ سود به صورت دستوری و بدون انعطاف لازم یک رقابت ناسالم برای جذب سپرده با ارائه سود بیتشر ایجاد کرده است که برای نظام بانکداری کشور خطرآفرین است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه بانک مرکزی نسبت به ایجاد خطر برای بانک‌ها احساس خطر کرده‌اند، گفت: به نظر می‌رسد باید شورای پول و اعتبار در راستای تصمیم بانک‌ها نرخ سود را کاهش داده سازمان امور مالیاتی معافیت مرتبط با سپرده‌های بانکی را لغو کند، تا نظام بانکداری کشور سمت و سوی درستی به خود بگیرد. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر عدم افزایش میزان سود علی‌الحساب از سود قطعی درست و کارآمد است، با اشاره به اینکه در حال حاضر بانک مرکزی با وجود احساس خطر از راهکار درست استفاده نمی‌کند، بیان کرد: نباید سود علی‌الحساب از سود قطعی بیشتر باشد، در صورت عدم تحقق سود قطعی و پرداخت سود علی‌الحساب به میزان بیشتر از سود قطعی، بانک‌ها با ضرر و زیان مواجه می‌شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

یاهو: 1394/10/1209:59:06،
95
29
سرگذشت این سود بانکی تمامی ندارد !بانکداری اسلامی
نتیجه اش همین آشفتگی اقتصادی است .
بانکداری اسلامی: 1394/10/1210:44:18،
78
30
احساس خطر نداره دادا هر وقت مشکلی پیش اومد داستان موسسه میزان رو واسه 1/000/000 نفر دیگه تو یه موسسه دیگه تکرار میکنن و ازین راه هزاران میلیارد از دفتر چه های مردم به علت!!! عدم قانونی !!!
بودن آن موسسه بعد از 15 سال کار کردن با اسم بانک مرکزی و بیدادگستری کسر خواهد شد وگردن مرفهین بی درد چاق تر و کمر سپرده گذاران متوسط باریک تر خواهد شد!!!
کامیار: 1394/10/1211:21:28،
49
21
اینقدر دولتها برداشت های بی حساب و کتاب از بانکها کردن و با پول بانکها هزینه هاشونو پرداخت کردن و همچنین میزان معوقات بانکی یا وامهای کلانی که بازپرداخت نشده رفته بالا که بانکها با کمبود شدید نقدینگی مواجه شدن برای همین سود سپرده ها رو بردن بالا تا پول بیاد تو بانک که اون هم خودش یه معضل جدیدی ایجاد کرده،،سود بالا فقط برای اومدن پول تو بانکهاس تا با اون پول بتونن پول بقیه سپرده گذارا رو پرداخت کنن
بهزاد : 1394/10/1213:53:23،
28
33
بانک مرکزی خیلی بیخود میکنه احساس خطر میکنه تمام پول بانکها دست دولته و اگر دولت پول بانکها رو بده بانکها میتونن هم سود خوب به سهامدارها بدن هم سود معقول به سپرده کذارها پس بانکها دارن مسئولیت بانک مرکزی رو انجام میدن .
کمال: 1394/10/1216:30:01،
20
22
فرهنگ انصاف و تعهد و سود حلال در اکثریت تولید کننده ها و وارد کننده های ما نیست:
داستان ساخت محصولات بی کیفیت همانند لبنیات حاوی پالم + آبلیموهای شیمیایی+ مرغ هورمونی+ سود چند ده برابری دلالان خونه و زمین+ تولید خودروی ارابه مرگ بی کیفیت و .... نمونه هایی هست از این ماجرای غم انگیز عدم تعهد ها و نیز دلیل بر عدم مقبولیت در صادرات .
تا این اخلاق منحط و غیر اسلامی و انسانی اصلاح نشود مشکل رکود آقایون همچنان باقی خواهد بود چونکه برکتی در کسب و کار آنها وجود ندارد.
مهدی: 1394/10/1216:30:41،
23
30
اصولا مشکل سود بانکی نیست بلکه مشکلات مسایل دیگری هست :

- نبود زیر ساخت ها
- نبود مدیریت صحیح و سالم
- قانع نبودن تولید کننده ها و وارد کننده ها به سود و کسب روزی منصفانه و حلال
- وجود دلال بازی در تمامی عرصه ها از تولید تا واردات یک کالا که چندین دست می چرخد
- قاچاق گسترده کالا ها
- نگرفتن مالیات از گردن کلفت ها یا همان فرار مالیاتی
و...

اتفاقا سود بانکی باید حداقل ۲ برابر نرخ تورم سالانه تعیین بشه تا بانکها بتوانند نقدینگی ها و سرمایه های سرگردان جامعه رو جمع کرده تا به جای رفتن آنها به سمت بازارهای دلالی و سوداگری و غیر مولد آنها را به سمت تولید و سرمایه گزاری هدایت نمایند.
البته دلالان محترم به دلایل مشخص مدام از نرخ سود کنونی که متاسفانه کم هم هست ایراد می گیرند!
یه سوال مفید: 1394/10/1220:20:43،
26
29
کدام بانک بیشتری سود را می دهد؟؟؟؟
اگر در مورد صندوقهای سرمایه گذاری با درامد ثابت ( وابسته به بورس) که برخی بانکها باز می کنند اطلاعاتی دارید لطفا راهنمایی کنید کدام بهتر است و بیشتین سود را می دهد؟؟؟؟
طالب: 1394/10/1210:01:01،
52
30
بانکها سپرده جدید میگیرن که سود سپرده ها رو تامین کنن.

بانکداری در ایران شبیه چی شده ؟

وقتی که بانک منابع خود را با نرخ بالا تامین می کنه! دیگه اعتبار نمی تونه بده ! بلکه فقط هزینه های خودش رو می تونه تامین کنه؛ بعبارت دیگه ما تو کشور بانک نداریم!
اینهای که وجود داره یک نوع صندوق برای نزولخواری و معامله ( خرید و فروش ) پول هست دقیقا همون چیزی که همه ادیان گفتن حرامه !
رضا: 1394/10/1216:28:43،
18
26
متاسفانه بخش تولید و واردات کشور ما با سودهای کلان در سالهای قبل عادت کرده اند و لذا حالا که سود هاشون کمی کمتر شده مدام حرف از انتقاد به سود بانکی می زنند....
متاسفانه همین حاشیه سود های بالای این آقایون باعث شده که بازار رو با رکود مواجهه کرده .
تولید کننده و وارد کننده های و دلال های عزیز کشور حاضر نیستند کالایی رو با حاشیه سودی حتی کمتر از ۲ تا ۳ برابر نرخ تورم تولید یا وارد کنند این یعنی زیاده خواهی و طمع و سود حرام ...
آخه سود چند درصدی میخواهید ؟! بعدش گیر میدید به سود بانکی !
سعید: 1394/10/1210:11:06،
47
39
آقای کارشناس
نظام بانکی جرات اینکار رو نداره
چون همین میزان پول هم اگر از بانک خارج و به سمت بازار سرازیر بشه یعنی خودِ بانک خودش رو نابود کرده و توان سرپا ایستادن رو نداره!!!!!!
هم اکنون پولی که از مردم می گیرن رو با سود 8 درصد بالاتر وام میدن!!!!!
پس کدوم ضرر داره بهشون وارد میشه؟!!!
تازه با همین پول ها برای خودشون در بهترین نقاط شهر شعبه می خرن که سرمایه گذاری بلندمدت بسیار پرسوده !!!!!!!!!!
حسین: 1394/10/1210:58:58،
34
31
آقا سعید اشتباه میکنی با این رکود اقتصادی سرمایه گذاری نرخ بازگشت خوبی نداره و کسی حاضر نیست از بانک سود بالای 20% بگیره و اینکه میگی بانکها با سود بالاتر از سود سپرده به دیگران وام میدهند درست نیست . منتها بانکها در اتمام بازی که شروع کردند گیر افتاده اند نه ره پس دارند نه ره پیش (ورشکست شده اند)
رضا: 1394/10/1212:58:46،
31
32
چی میگی حسین اقا من سه روز پیش از بانک ملت وام گرفتم 28 درصد سالیانه سود حساب کرده با سپرده گذاری و مخارجش هم به بالای 31 درصد میرسد تازه کلی پارتی و آشنائی داشتیم فقط خوبیش به اینه که اقساطی سه ساله است .
حسین: 1394/10/1214:43:45،
26
33
درسته آقا رضا کسانی که واقعا نیاز داشته باشند با سود بالا وام میگیرند ولی تعداد اونها نسبت به سپرده گذاران خیلی کمه و این نیست که بانکها بتونند تمام مبالغ سپرده گذاری را با سود بالاتر وام بدند
رضا: 1394/10/1216:34:10،
21
24
نرخ سود بانکی را با دستور نمیتوان پایین آورد. وقتی 55 درصد از تسهیلات اعطایی به بانکها بازنگشته و داراییهای راکد بانکها که امکان فروش ندارند بسیار زیاد است. وقتی سرمایه بانکها منفی است و هزاران مشکل دیگر دارند نمی توانید با دستور به آنها بگویید نرخ را پایین بیاورید چون نمیتوانند عمل کنند.
امیر.: 1394/10/1210:22:39،
36
27
سود قطعی را گفتند پول ربا است... یعنی هر کسی پولی را از نفر دیگری بگیرد و بگوید به ازای این پول, سود قطعی بدهد(به فرض به ازای هر 10000ریال, 100ریال سود بدهد ) ربا است... ولی اگر سود علی الحساب باشد وبگوید 80ریال سود عل الحساب و 20 ریال را بعد پرداخت (سود قطعی )کند حلال میشود... .
و یه یک چیز دیگه : آقای کارشناس مطمین باش اگر سود قطعی از سود علی الحساب کمتر باشد ,بانکها همان سود(14 15%) بانک مرکزی را به مردم میدهند.
نمی خواد شما غصه بچه گرگها را بخوری.


هوشنگ: 1394/10/1219:04:46،
24
26
محاسبات حلال و حرامی 14 قرن پیش امروز جواب نمیده...
علی خان: 1394/10/1210:25:07،
31
46
لپ کلام
"باید شورای پول و اعتبار در راستای تصمیم بانک‌ها نرخ سود را کاهش داده سازمان امور مالیاتی معافیت مرتبط با سپرده‌های بانکی را لغو کند، تا نظام بانکداری کشور سمت و سوی درستی به خود بگیرد"
حسینقلیخان: 1394/10/1213:02:19،
34
26
انوقت شما سپرده گذار هستی یا تسهیلات میخوای .
اگر تسهیلات میخوای تو همین خواب شیرین باش همین حالا هیچ بانکی سود تسهیلاتش ریر 32 درصد تمام نمیشود .
علی خان: 1394/10/1309:37:47،
26
27
متوجه عرایض بنده نشدید اینها میخوان یه راهی برا دریافت مالیات از سپرده گذارها باز کنن و سود سپرده ها رو کاهش بدن که از دو طرف براشون سود داره
اینها به فکر بانکهای ورشکستشون هستن نه مردم بدبخت
علی خان: 1394/10/1309:54:26،
26
24
به امید روزی که ما با نحوه صحبت کردن مسئولینمون آشنا بشیم و ادبیات اونها رو درک کنیم
حسین: 1394/10/1210:40:14،
32
49
در صورت ادامه این روند ورشکستگی بانکها قطعی است .
مانند قانون بقای ماده که ماده نه خلق میشه نه نابود بلکه از صورتی به صورت دیگر در میاد پول هم همین گونه است و اگر پول زیادی خلق میشه به پشتوانه ایجاد یک بدهی صورت میگیره و این بدهی به ورشکستگی بانکها منجر میشه بنابراین بانکها باید هر چه سریعتر نسبت به کاهش سود سپرده به زیر 14% اقدام کنند ولی انگار نوشدارو بعد از مرگ سهرابه و بانکها به ورطه سقوط گرفتار شده اند و نمیتونند سپرده مردم را پس بدهند .
من: 1394/10/1211:12:13،
51
33
شما نگران نباش.
ته ته تهش بانک مرکزی پول چاپ می کنه میده دست بانک ها.
کسانی دلواپس ! سود بانکی هستند که سرمایه خودشون تو بازار های دیگه گیر افتاده و حالا چشم ندارن ببینن بقیه دارن سود می کنن و اونا دارن ضرر میدن.
پاسخ به من: 1394/10/1211:50:02،
29
50
بنظرم تو چشم نداری دیگران را ببینی 20 میلیون تومن گذاشتی بانک فقط فکر سود اونی حتی اگه اقتصاد کشور با پرداخت این سود نابود شه !!! بنده که 17 میلیارد تومن سرمایه دارم و 230 میلیون سپرده بانکی روز شمار میگم سود بانکی را کم کنند اقتصاد مملکت احیا بشه ولی شما .....
پاسخ به من: 1394/10/1211:59:11،
28
43
در این مملکت تا تفکراتی مانند تفکر جنابعالی حاکمه درست نمیشه . خب بانک مرکزی پول چاپ میکنه این جمله حرف یک آدمی عامی و فاقد دانش اقتصادی است که اصلا نمیدونه چاپ پول چه تبعاتی داره متاسفم برات همین
من: 1394/10/1214:17:22،
32
30
الان شما که دانش ! اقتصادی داری کجا رو گرفتی ؟
بانک مرکزی ظرف همین 2 سال گذشته بیش از 400 هزار میلیارد تومن پول چاپ کرده و خرج کرده.
اون حرف هایی که امثال شما می زنید به درد یه اقتصاد شفاف می خوره, نه اقتصادی مثل ایران. قبلا عزیزان خواستند نسخه های اروپایی واسه ما بپیچن هنوز که هنوزه مملکت کمر صاف نکرده. شماها نمی خواد دیگه با ژست دانشمندی تز و تئوری بدید برای ما.
رضا1346: 1394/10/1210:48:38،
39
31
دولت در هر چیزی که دخالت کرده اوضاع بدتر شده .
007: 1394/10/1211:18:20،
38
22
این افای ولی‌الله سیف وقتی یک شبه دلار ده در صد گرون میشه چرا
نطقش کور میشه و نظرات کارشناسی خودش را بیان نمیکنه
یاسر: 1394/10/1213:53:24،
27
24
بانکها خودسرانه و کورکورانه به رقابتی وارد شدند که نتیجه ای جز ورشکستکی نداشته .الان شعب اکثرشان اجاره ایست و بیشتر از یکساله کسر بودجه دارند و ضرر میدهند. ولی علت ادامه فسادیست که در این سیستم علنی شده . 10 درصد زیر میزی رییس شعب و اعتبارات کاذب که در سیستم بسته بهم میدهند . این بساط بزودی کنار میرود . وامهای کم بهره و خرید یوزانس اروپا و چین پس از لغو تحریم به شدت بانکهای داخلی را به چالش میکشد.
صادق: 1394/10/1214:01:55،
35
34
بانک اینده++++یا------
mojtaba: 1394/10/1218:28:39،
31
28
کارای واجب تری هست حالاحالاهابرامسبولین نظام مانند اعدام شیخ نمر وزکزاکی مشکلات کشورواجب نی هنودادا
پاپا: 1394/10/1223:31:21،
20
30
ببخشید بانکها چی تولید می کنند؟
کیان: 1394/10/1300:09:27،
25
27
باز جای شکرش هست که این مقام محترم بانکی با پرداختن به این مسایل جاری برای خودش و بقیه اقشار ...... کار درست میکنه، قبلی که همش با کم کردن (صفر) و یا چاپ پولهای رنگارنگ وقت صرف میکرد و بدانها میپرداخت !
در هر صورت خدا عمرشون بده چون با این کارهای غلط است که شرکتها و کارخانه های بین المللی با رسک 100% روبرو میشوند و روبرو هستند وپا جلو نمیگدارند !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار