کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش فهرست کالاهای ورودی توسط مرزنشینان

کدخبر:۱۸۳۷۵جمعه، ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۶:۰۸۴۶۹۸ بازدید

رییس سازمان توسعه تجارت از کاهش فهرست کالاهای ورودی توسط مرزنشینان و ادامه این کاهش خبر داد و تاکید کرد: کالاهایی که از طریق ...

رییس سازمان توسعه تجارت از کاهش فهرست کالاهای ورودی توسط مرزنشینان و ادامه این کاهش خبر داد و تاکید کرد: کالاهایی که از طریق بازارچه‌های مرزی توسط مرزنشینان وارد کشور می‌شوند مشمول ضوابط استاندارد اجباری یا تاییدیه‌های وزارت بهداشت نیستند، چون این کالاها در مقیاسی نیستند که بتوانند این مجوزها را دریافت کنند.

ولی الله افخمی‌راد - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تجارت‌هایی از قبیل بازارچه‌های مرزی که توسط مرزنشینان، پیله‌وری و مدل‌های مشابه انجام می‌شود صرفا باید در حدی صورت بگیرد که نیازمندی‌های افراد ساکن مرزهای کشور تامین شود و نباید به گونه‌ای باشد که از این طریق، کالاها به صورت انبوه وارد کشور شود چون این موضوع به تجارت رسمی کشور لطمه می‌زند.

وی با بیان اینکه فهرست کالاهایی که از طریق بازارچه های مرزی وارد می‌شود در حال کاهش است، افزود: به عنوان مثال، کالاهایی که در ایران ساخته نمی‌شود از خارج وارد می‌شود و از طرفی مدام در حال بازنگری و کاهش فهرست کالاهای وارداتی از طریق بازارچه های مرزی هستیم و به مراجع ذیربط نیز پیشنهاداتی ارائه داده‌ایم.

افخمی راد در عین حال بیان کرد: تجارت هایی که از طریق بازارچه های مرزی انجام می شود نباید به گونه ای باشد که به تجارت رسمی لطمه بزند و باید از این ابزارها فقط به اندازه ای استفاده شود که مردمی که در مرزها ساکن هستند بتوانند نیازشان را برطرف کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت اصلاح نظام تعرفه‌ای نیز توضیح داد: سیاست‌های تعرفه‌ای از آن مواردی است که بسیار حائز اهمیت است و هرچه نظام تعرفه‌ای اصلاح شود، باعث می‌شود واردات از طریق قانونی صورت گیرد تا مسیر غیرقانونی.

به گزارش ایسنا، حدود 50 بازارچه در مرزهای کشور ایجاد شده تا بخشی از مشکلات زندگی مرز نشینان را برطرف کند. ایجاد اشتغال برای ساکنان و تامین معیشت آنان بهترین راه برای ماندگار شدن مرزنشینان در مناطق مرزی بود و از حدود 50 بازارچه‌ای که در سه دهه اخیر ایجاد شده براساس آمارهای گمرک حدود نیمی از آن‌ها فعالند.

بازارچه مرزی، محوطه ای است محصور، واقع در نقطه صفر مرزی و در جوار گمرک‌های مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا یا مکان‌هایی که طبق تفاهم نامه‌های منعقد شده بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همجوار تعیین می‌شود.

بر این اساس اهالی دو طرف مرز می‌توانند کالاها و محصولات مورد نیاز را با رعایت مقررات صادرات و واردات و ضوابط مقرر در قانون برای داد و ستد در این بازارچه ها عرضه کنند.

بازارچه های مشترک مرزی به منظور توسعه اقتصادی روستاهای مرزنشین پا به عرصه وجود نهادند و به منظور ایجاد تحول نسبی در تولید و اشتغال، تثبیت جمعیت مرزنشین در مرزها، افزایش درآمد و نهایتا توسعه پایدار مناطق مرزی در دو دهه اخیر همچنان به فعالیت خود ادامه داده‌اند. این بازارچه ها در چارچوب اهداف تعیین شده باید علاوه بر تسریع و تسهیل در صادرات غیر نفتی، در رشد و شکوفایی و توسعه اقتصادی مناطق مرزی نیز مفید واقع شده و اشتغال مستقیم یا غیر مستقیم تعداد زیادی از ساکنان منطقه را در ارتباط با حمل و نقل و تهیه کالاهای صادراتی فراهم کنند.

اما پیش از این رییس سازمان توسعه تجارت گفته بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با توسعه بازارچه‌های مرزی موافق نیست و در واقع این بازارچه‌ها را مخل مبادلات تجاری می‌داند.

افخمی راد با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با توسعه بازارچه‌های مرزی موافق نیست، یادآور شد: با توسعه بازارچه‌ها به این مفهوم که در مرزها فضای جغرافیایی تشکیل شود و اقدام به مبادلات تجاری شود موافق نیستیم. در واقع، وزارت صنعت، معدن و تجارت بازارچه‌ها را مخل مبادلات تجاری تلقی می‌کند.

به گفته وی، توسعه بازارچه‌ها اقدامی خلاف روال جاری تجارت کشور است که نه تنها نباید به توسعه آنها فکر کنیم، بلکه باید به دنبال اشتغال‌زایی برای مرزنشینان در نقاط دیگر باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

pepan: 1394/10/1109:07:53،
17
15
مقصر اصلی خود شماها هستین...
عزییز من یا اینور رو قبول کنین یا اونور رو..
وقتی کالا زیاد میاد داخل می گین ارز بیشتر داره خارج می شه جلوش رو باید گرفت..حالا هم می گین کالا وارد نمی شه باید پروسه کارت مرز نشینی به پایان برسه..
در هر حال دولت هم شیره و هم روباه و در این وسط ما مردم شدیم لاکپشت
سعید 1: 1394/10/1113:48:00،
48
12
به گفته وی، توسعه بازارچه‌ها اقدامی خلاف روال جاری تجارت کشور است که نه تنها نباید به توسعه آنها فکر کنیم، بلکه باید به دنبال اشتغال‌زایی برای مرزنشینان در نقاط دیگر باشیم.


برای من یه شغل مناسب در حد وزیر یا معاون وزیر یا مدیر عامل یکی از شرکت های تامین اجتماعی را فراهم کنید تا ییایم تهران.
ما که بدمان نمی یاد.
یا باید بیایم تو کارخانه های که خضرات با رشوه و رانت احداث کردند و عملا غیر اقتصادی هستند پا دویی کنیم بدونه بیمه و درامد مکفی.

و کالای ارزان و اقتصادی به دست مصرف کننده نرسانیم.

به جای زندان کردن مردم .

رانت و رشوه را بردارید تا اقتصاد رقابتی شود و تولید رقابتی

تا ما مرزنشین ها به جای واردات به صادرات روی بیاوریم.

اگرچه منکر نمی شوم که همین الان هم تا حدی صادرات وجود دارد
من: 1394/10/1115:57:20،
17
20
همه این حرف ها مال نداشتن پول و کسری بودجه است.
طرف حساب می کنه دارن کالا وارد می کنن و می فروشن بدون دادن گمرکی و عوارض و مالیات سر سال روی کارت بازرگانی و ...
پس برای چی باید مجوز بدن ؟؟؟؟
جلوش رو میگیرن که مجبور بشی از گمرک وارد کنی کسری بودجه برادران رو نقدا بدی بهشون.
به همین سادگی !!
ناصر: 1394/10/1118:24:23،
19
15
بازم بگین احمدی نژاد بد بود و روحانی خوبه و تمام مشکلات از احمدی نژاده! با این قیمت دلار استارت زندگی در خارج هم برای ما غیرممکنه و باید همچنان سرگردان سر کنیم!
امید: 1394/10/1210:37:50،
22
16
با سلام
من به عنوان یک مرز نشین کاملا با این حرفهای اقای وزیر مخالفم در تمام شهرهای مرزی مخصوصا غرب کشورحتی یک کارخانه درست و حسابی و یا بستر اشتغالزایی برای اشتغال مردم وجود نداره و بیشتر مردم مجبور هستن از این راه مخارج زندگی خود را تامین کنن
ایشون اگر واقعا میخواهند به اقتصاد کشور کمک کنن باید جلوی واردات کالاهای بدون گمرگ رو که از طریق بنادر ایران وارد میشه رو بگیرن نه این بازارچه های مرزی که فقط به وسیله کول یا دست وسایل وارد میشود ِاگر در تمام روز تمام اجناس ازهر یک از این بازارچه ها وارد بشه باز در روز به نصف کانتینر نمیرسه در حالی که در بندرهای ما از هر 10 کانتینر 5 عدد بدون گمرگ به بنام فلان ارگان و فلان جا وارد میشه . این بازارچه ها بالای 10 است که به معیشت مردم کمک میکنن ولی چرا الان باعث نگرانی شده چون مشکل از جای دیگه ای است ولی متاسفانه کسی جرات گفتن و جلوگیری رو نداره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار