کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تكليف بانک‌ها به اعلام سود باكيفيت

کدخبر:۱۸۳۶۸پنجشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۸:۲۲۳۵۱۱ بازدید

در حالي كه انتقاد‌ها از نحوه سوددهي و نرخ سود بانک‌ها افزایش یافته بود، در چند هفته اخير جلساتي با موضوعات مختلفي از جمله چگونگي ...

در حالي كه انتقاد‌ها از نحوه سوددهي و نرخ سود بانک‌ها افزایش یافته بود، در چند هفته اخير جلساتي با موضوعات مختلفي از جمله چگونگي سود دهي بانک‌ها و تغيير در نحوه پرداخت اقساط وام‌ها و جريمه‌هاي تاخير در پرداخت آنها تشكيل شد كه از نتايج قابل قبولي برخوردار بوده است. اين مسائل مد نظر بود كه چرا بانک‌ها در راستاي بانكداري اسلامي سود‌هاي كلان دريافت مي‌كنند و بعد از اعطاي وام به مردم مقداري از آن را نزد خود حفظ مي‌كنند. از چندماه اخير كه بحث ساماندهي مجدد سود بانكي در سال جاري مطرح شده، تاكنون نظرات متفاوتي در اين باره و به ويژه زمان كاهش آن اعلام شده، ولي هنوز تصميم‌گيرندگان در اين رابطه به نقطه مشتركي نرسيده‌اند.

گر چه چندي پيش اعلام يك‌باره وزير اقتصاد براي كاهش نرخ سود بانكي در جلسه پيش روي شوراي پول و اعتبار و در ادامه تاكيد رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي بر اين موضوع، ذهن‌‌ها را به سمتي برد كه به زودي نرخ سود بانكي تغيير خواهد كرد و با اين اوصاف بايد در حدود يك ماه پيش سود بانكي كاهش پيدا كرده بود، اما طرح جدي موضوع، در شوراي پول و اعتبار، نظر مثبت همه اعضا به ويژه بانك مركزي را به همراه نداشته و بعضا خواهان كاهش سود و ساماندهي آن بر اساس شرايط موجود شدند. ادامه‌دار شدن جلسات شوراي پول و اعتبار درباره بررسي سود بانكي و در عين حال اظهارات اعضا نشان داد كه سود بانكي با آن هيجاني كه طيب نيا و نوبخت از آن سخن گفته بودند كاهش پيدا نخواهد كرد و در اين بين با وجود اتفاق نظر براي كاهش نرخ سود، اختلافاتي بين اعضاي شورا وجود دارد.

چندي پيش نوبخت اعلام كرده بود كه درباره تعيين نرخ بين سه عضو اصلي يعني بانك مركزي، وزارت اقتصاد و سازمان مديريت و برنامه ريزي اختلافاتي وجود دارد و اعداد متفاوت است. با اين حال مدتي بعد بانک‌ها در جلسه شوراي هماهنگي درباره كاهش دو درصدي سود سپرده و نرخ 18 درصدي آن به تفاهم رسيدند كه البته در ادامه مذاكرات خود ترجيح دادند فعلا اين موضوع به تعليق درآمده و نظارت جدي‌تری بر اجراي سودهاي مصوب قبلي يعني 20 درصد سالانه براي سپرده و 24 درصد تسهيلات را در پيش بگيرند تا با مهيا شدن شرايط و تثبيت سودهاي قبلي درباره كاهش سود اقدام كنند. سود بالاي سپرده‌ها اثر مستقيمي بر سودهاي اعتبارات و وام‌هاي اعطايي دارد و بايد اين اثر، كاهشي باشد. تمام مشكلات در بخش اقتصاد و توليد مربوط به مشكل تامين مالي مي‌شود كه به دليل سود بالاي بانكي اين موضوع تا اين لحظه پابرجا مانده است و اگر اين عامل بيماري را حذف نكنيم نمي‌توانيم به آينده اقتصاد خوش‌بين باشيم. اين در حالي است كه ساماندهي موسسات غيرمجاز و ممانعت از فعاليت مخرب آنها در بازار پول، كاهش موانع موجود در تامين نقدينگي بانك‌ها و ساماندهي بازار بين بانكي از جمله چالش‌هاي پيش روي شبكه بانكي براي كاهش سود و اجراي منظم آن است.


جريمه 6 درصدي تاخير در پرداخت اقساط

شبكه بانكي در هشت ماهه نخست سال جاري بالغ بر 219 هزار ميليارد تومان تسهيلات پرداخت كرده كه 3/6درصد نسبت به سال گذشته افزايش دارد. آنطور كه بانك مركزي اعلام كرده است ميزان تسهيلات اعطايي بانک‌ها تا پايان آبان 9/12هزار ميليارد تومان نسبت به هشت ماهه اول سال گذشته رشد دارد. در اين رابطه بانك مركزي، بانک‌ها را مكلف كرد تا با تغيير مبناي ثبت حسابداري جريمه ناشي از تاخير در پرداخت اقساط وام (وجه التزام)، سودهاي خود را كيفي كنند. اخيرا بانك مركزي با ابلاغ بخشنامه‌اي به بانک‌ها اعلام كرد كه بايد تغييراتي در نحوه ثبت وجه التزام ايجاد كنند. وجه التزام در بانک‌ها جريمه‌اي است كه طبق قرارداد بابت تاخير دريافت‌كننده تسهيلات در پرداخت اقساط وام دريافتي از مشتري دريافت مي‌شود. اين جريمه در حال حاضر شش درصد است و جزئي از درآمد بانک‌ها محسوب می‌شود و در نهايت در سود پايان دوره آنها تاثيرگذار است. اين در حالي است كه بر اساس دستورالعمل ابلاغي در آذرماه سال جاري، از بانک‌ها خواسته شده تا نحوه شناسايي و ثبت وجه التزام در صورت‌هاي مالي خود را از مبناي تعهدي به نقدي تبديل كنند.

در مبناي تعهدي كه تاكنون بانک‌ها بر اساس آن جريمه تاخير وام را ثبت مي‌كردند، زمان كسب يا تحقق درآمد، هنگامي است كه درآمد به صورت قطعي مشخص مي‌شود، اما زمان وصول وجه در اين روش مورد توجه قرار نمي‌گيرد. اما در مبناي نقدي، كه مورد تاكيد بانك مركزي قرار گرفته و بانک‌ها موظف به اجراي آن هستند هرگونه تغيير در وضعيت مالي مستلزم مبادله وجه نقد است و درآمدها زماني شناسايي و در دفاتر ثبت مي‌شود كه وجه نقد آنها دريافت شود و هزينه‌ها زماني شناسايي و در دفاتر ثبت خواهد شد كه وجه آنها به صورت نقد پرداخت شود. در حالي قرار است مبناي تعهدي جاي خود را به نقدي بدهد كه تاكنون بانک‌ها از وام‌هايي كه سررسيدشان گذشته و معوق يا مشكوك الوصول مي‌شدند بدون اينكه وام‌گيرنده اصل يا فرع وام را بپردازد بهره يا حتي جريمه شش درصدي شناسايي مي‌كردند و تحت عنوان وجه التزام در سرفصل سود اعطايي ثبت مي‌شد. اين در حالي است كه با اجرايي شدن اين بخشنامه بانک‌ها موظف‌اند منابع ناشي از اين جريمه شش درصدي را فقط در زمان تحقق در سرفصل سود ثبت كنند. براين اساس بخشي از سود بانک‌ها كه تاكنون بدون نهايي شدن دريافت آن ثبت مي‌شده حذف خواهد شد به عبارتي ديگر از كميت سود بانک‌ها كم، اما بركيفيت آن افزوده مي‌شود چرا كه در نهايت سودي كه در صورت‌هاي مالي ثبت شده سود واقعي خواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تکا: 1394/10/1010:04:59،
50
15
هه هه.جرات دارن سودبانکی رو کم کنن!
یه سوال مفید: 1394/10/1015:00:16،
13
11
دوستان راهنمایی کنند کدام بانک بیشترین سود بانکی رو میده؟؟؟؟؟
کدام بانک بهترین حساب صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت(وابسته به بورس) را با بیشترین سود باز می کنه؟؟؟؟؟
پولدار: 1394/10/1010:13:25،
55
18
سود بیاد پایین پول سمت ملک نمیره ... میحواید مسکن رونق بگیره قیمت خانه باید نصف شود ..یا علی
علی: 1394/10/1018:28:16،
12
16
چهار درصد هم بیاد پایین پول جای دیگه نمیره.
صاحب خانه: 1394/10/1120:59:05،
12
9
هر وقت شما ماشینت رو نصف قیمت فروختی ما هم املاکمون را نصف قیمت می فروشیم. به همین خیال باش تا اموراتت بگذره.
امیر: 1394/10/1011:09:55،
19
27
ایرانجیب چرا خبره جدیده موسسه ثامن الحجج رونداشتی؟ اگه همین خبر به ضرر ثامن بود تا الان با آب و تاب گذاشته بودیش رو سایت!!!!!!!!!!
سعی کن حداقل رسانه ای بی طرف باشی. من خیلی وقته که اخباره سایتتون رو دنبال می کنم و درمورد موسسه ثامن قشنگگ دیدم که اخبارت جهت داره!!!
من نمی گم که ازشون خوب بگو می گم به همون اندازه ای که تو گفتن خبرهای منفی واسه این موسسه شتاب می کنی و آب و تابش رو زیاد می کنی حداقل خبرهای مثبت رو بدون آب و تاب بگو
همیییییین
پاسخ به امیر: 1394/10/1017:22:48،
21
9
مرد حسابی اینجاتواصفهان هرروزتوشعبات این موسسه تمام مسخره ثامن الحجج دعواست.امروز توشعبات حتی هزارتومن هم به مردم پول ندادن چه برسه به سودشون.دعوا و درگیریه.پول خودمنا حدود2ماس نمیدن.خدا ازشون نگذره که باابرومردم بازی میکنن.
امیز: 1394/10/1112:05:10،
11
11
حرفت درست برادر من. من نمیگم که این موسسه الان کارش درسته و ... چون اینکه به مشکل خورده کاملا مشخصه اما حرفه من اینه که ایرانجیب خبرا رو درست انتقال نمی ده و اخبارش جهت دهی شدس.
porya: 1394/10/1101:23:03،
17
11
مالیات ببند روی ملک سالی 10 درصد قیمت ملکهایی که پیشرفت کارشون صفر بوده و یا خونه های خالی. هم خزانه پر میشه هم قیمت ملک میخوابه. اینقدرم دمبال معجزه نباش. برای اینکه بتونی مملکت و کنترل کنی باید پا بزاری رو دم آقازاده هتیی که زمینای هکتاری رو خریدند.
دانش: 1394/10/1107:45:41،
12
8
آقا ما اقتصاد نوین نخاستیم .اجازه بدین این 1.5 سالم تموم شه .کدام کلید ؟؟؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما