کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نفت در آستانه 15 دلار ؟

کدخبر:۱۸۳۲۸دوشنبه، ۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۵:۰۷۳۶۶۶ بازدید

بازار جهاني نفت همچنان به روند كاهشي خود ادامه مي‌دهد. گفته مي‌شود لغو ممنوعیت صادرات آمریکا و افزایش نرخ بانکی دو عامل اثرگذار ...

 بازار جهاني نفت همچنان به روند كاهشي خود ادامه مي‌دهد. گفته مي‌شود لغو ممنوعیت صادرات آمریکا و افزایش نرخ بانکی دو عامل اثرگذار براي افت بيشتر قيمت نفت به‌شمار مي‌روند. به‌اين‌ترتيب نفت خام سنگين صادراتي ايران نيز از قافله عقب نماند و با کاهش حدود ١٠ درصدی به ٢٩ دلاروچهار سنت برای هر بشکه رسید.

به گزارش ایرنا، اغلب شاخص‌های نفت خام صادراتی در هفته گذشته دچار افت شدند، به‌طوری‌که قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ٣٠ دلار نزدیک شده و به ٣٢ دلار و ١٠ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته، سه دلار و ٧٣ سنت کاهش یافته است. در هفته منتهی به ١٨ دسامبر (٢٧ آذرماه)، مازاد عرضه نفت اجازه نداد روند نزولی قیمت‌های نفت خام متوقف شود. افزایش نرخ بهره آمریکا از سوی بانک مرکزی آمریکا سبب تقویت ارزش دلار و به ضعف بیشتر قیمت‌های نفت خام منجر شد. درعین‌حال لغو ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا نیز فشارهای نزولی بر قیمت‌های نفت خام را افزایش داد. براین‌اساس، اداره امور اوپک و روابط با مجامع انرژی گزارش داد قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ١٨ دسامبر (٢٧ آذرماه) نيز، سه‌دلارو ٤٥سنت برای هر بشکه کاهش یافت و به ٣٥دلارو ١٩سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز با یک‌دلارو ٧١سنت کاهش به ٣٧دلارو ١٤سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت برنت امسال تاکنون ٥٢ دلارو ٩٣سنت بوده است. بر همين اساس است كه برخي كارشناسان مي‌گويند به‌دنبال کاهش قیمت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها، فرارسیدن دوره قحطی نفت در بازار نزدیک است و جهان بايد خود را براي قحطي نفت آماده كند. در اين رابطه با محمود خاقاني، مديرکل امور خزر و آسياي ميانه وزارت نفت دولت هشتم و نهم، گفت‌وگويي كوتاه داشتيم.

‌ قيمت نفت خام سنگين ايران در بازارهاي جهاني براساس اخبار، به ٢٩,٤ دلار رسيده كه گفته مي‌شود در ٢٠ سال اخير بي‌سابقه بوده است. اين خبر تا چه اندازه با واقعيات همخواني دارد؟
معمولا فاصله قيمت نفت خام برنت در شمال غربي اروپا با نفت خام سنگين ايران درنهايت تا ١٠ دلار ارزيابي مي‌شود. اين ١٠ دلار نيز به‌واسطه هزينه حمل‌ونقل، بيمه و اختلاف در كيفيت در هر بشكه در نظر گرفته مي‌شود. با درنظرگرفتن اين موارد، رقم ٢٩ دلار و چهار سنت نبايد از واقعيت چندان فاصله داشته باشد، اما با وجود سقوط قيمت نفت خام سنگين ايران، نمي‌توان آن را در ٢٠ سال اخير بي‌سابقه دانست، بلكه مي‌توان لقب كم‌سابقه را براي آن برگزيد، زيرا در سال‌هاي ٧٧- ٧٦، بازار نفت به دليل توليد بسيار بالا، با چنين مسئله‌اي دست به گريبان شده بود.

‌ آيا افت قيمت نفت تا اين اندازه، براي اقتصاد ايران خطرناك است؟
پايين‌آمدن قيمت نفت، به ضرر كشور نيست. اينكه سياست‌مداران ما خواهان آن هستند كه قيمت نفت بالا باشد و با قيمت‌ بالاي نفت، اقتصاد را مديريت كنند، به ضرر ماست كمااينكه در دولت‌هاي نهم و دهم چنين نيز شد و دولت با قيمت بالاي نفت، درآمد بسيار خوبي داشت و با اين درآمد سعي مي‌كرد خود را محبوب كند. به همين دليل سياست‌هاي اقتصادي انبساطي بدون انضباط را براي خود تعريف كرد كه درنهايت به ضرر كشور تمام شد. بنابراين چه قيمت نفت صد دلار باشد، چه ٣٠ دلار، براي مردم از نظر اقتصادي فرق زيادي نمي‌كند. فقط عده خاصي از قيمت‌هاي بالاي نفت سود مي‌برند و آن عده خاص نيز وقتي قيمت نفت پايين مي‌آيد، دلواپس مي‌شوند. نفت خام توليدي ايران كه نوع نفت خام بسيار خوبي است و در نوع سبك آن، برش‌هايي براي روغن‌هاي صنعتي و روغن موتور گرفته مي‌شود، مشتري نيز زياد دارد، اما ذخاير آن مشخص نيست براي توليد تا چه اندازه تداوم دارد. ذخاير جديدي كه كشف شده نيز اكثرا نفت خام فوق‌سنگين محسوب مي‌شود. بنابراين اين نفت در آينده بازارهاي محدودي خواهد داشت و پالايشگاه‌هاي خاصي مي‌توانند آن را بخرند.

‌ در چنين شرايطي، ايران بايد چه راهكاري را در برنامه‌هاي خود داشته باشد؟
يكي از راهكارهايي كه كارشناسان براي به‌دست‌آوردن سهم بازار جهاني توصيه مي‌كنند، همكاري با برخي پالايشگاه‌هاي جهان است. در اسكاتلند در منطقه گرینج‌موث، پالايشگاه نفتي‌ای وجود دارد كه اين پالايشگاه ٦٠ سال پيش با مشاركت ايران ساخته شد و تنها پالايشگاه اسكاتلند محسوب مي‌شود و تا سال ١٩٧٩ شركت پالايش با آن سهيم بود. اكنون مي‌توانيم با اين پالايشگاه مشاركت كنيم. نه اينكه سهام آن را بخريم، بلكه مي‌توانيم سرمايه عملياتي تأمين نفت خام را در دست بگيريم و فراورده‌هاي آن را در اسكاتلند و شمال انگلستان بفروشيم و از محل درآمد آن خدمات و كالاهايي كه براي ايران مي‌تواند مفيد باشد، وارد كنيم. براي نفت خام سنگين ايران در اين شرايط قيمتي، بهترين راهكار همين است. نيازي نيست كه براي خريد سهام برخي پالايشگاه‌ها وارد عمل شويم. تا زماني‌كه به نفت خام و فراورده‌هاي نفتي به صورت كالا نگاه كنيم، همين وضع را خواهيم داشت، زيرا توليدكننده كالاها مي‌خواهند با هم رقابت كنند و سهم بازار را در دست بگيرند، اما اگر به صنعت انرژي به‌صورت صنعتي خدمات‌ده نگاه كنيم موجب توليد مي‌شود كه در چنين شرايطي ديگر كاهش قيمت نفت مصيبت نيست، بلكه نعمت است.

‌ قيمت نفت با توجه به افت شديد در بازار جهاني، اكنون تا چه افقي در نظر گرفته مي‎شود؟
با توجه به ريزش شديد قيمت نفت، آينده نفت را روي قيمت ١٥ دلار مي‌بينيم، در حالي‌كه تا دو هفته پيش قيمت ٢٠ دلار را مي‌توانستيم براي آن در نظر بگيريم، زيرا درحال‌حاضر به حداكثر سطح تقاضا براي نفت رسيده‌ايم. زماني گفته مي‌شد نفت در حال اتمام است، زيرا به حداكثر سطح كشف ذخاير نفتي رسيده‌ايم، اما اكنون تقاضا در بازار وجود ندارد. زماني‌كه انقلاب ايران در سال ١٩٧٩ به وقوع پيوست، بازار جهاني نفت با شوك روبه‌رو شد، از همان زمان كشورهاي اروپايي و آمريكايي آموختند اقتصاد خود را طوري بازسازي كنند كه در مقابل شوك‌هاي نفتي مقاوم باشد. اما ايران كه خود توليدكننده نفت است، متأسفانه به‌ويژه در ١٥ سال اخير از مسيري كه جهان بدان‌سو حركت مي‌كند، غفلت كرد. در شرايطي كه بازار در جهت خواسته‌هاي ما حركت نمي‌كند، سياست‌هاي اقتصادي ايران، سياست‌هاي عكس‌العملي شده و سياست‌هاي عملي كنار گذاشته شده است كه درست نيست.

‌ قيمت نفت تا ١٥ دلار نيز براساس گفته‌هاي شما، قابل پيش‌بيني است. در اين شرايط، اگر در بازار بمانيم هم به سود ماست؟

هزينه توليد نفت در شمال اسكاتلند حدود ٤٠ دلار تمام مي‌شود، اما هزينه توليد نفت در ايران حدود ١٠ دلار است.  بنابراين حتي اگر ١٥ دلار شود، هنوز توليد آن براي ايران به‌صرفه است، اما كشورهايي كه توليد نفت در آنها بسيار بالاست، كم‌كم از بازار خارج مي‌شوند و به‌اين‌ترتيب يكي، دو سال توليد نمي‌كنند و همين باعث مي‌شود كم‌كم توليد در بازار كاهش ‌‌يابد و درصورتي‌كه تقاضا تغيير نكند، دوباره قيمت نفت افزايش مي‌يابد. اما مشكل ديگري بازار نفت را تحت‌الشعاع قرار داده است. اكنون مشكل قيمت نفت آن است كه دلار براساس تصميم بانك مركزي آمريكا براي افزايش نرخ بهره، افزايش يافته است. با افزايش قدرت خريد دلار در برابر ارزهاي ديگر، سرمايه‌گذاري مردم در كالاهايي كه براي حفظ ارزش دلار در آنها سرمايه‌گذاري مي‌كنند مثل طلا و نفت و گاز كاهش مي‌يابد، زيرا در اين شرايط، سرمايه‌گذاران، سرمايه‌هاي خود را به بانك برده تا سود ببرند.
‌ يكي از راهكارهاي بهبود وضعيت در صنعت انرژي، خصوصي‌سازي در صنعت نفت و ديگر صنايع اعلام مي‌شود. اين مسئله را تا چه اندازه معقول مي‌دانيد؟

گمان مي‌رفت با خصوصي‌سازي در صنعت انرژي كشور، رقابت ايجاد شده و مردم انرژي را ارزان‌تر به دست مي‌آورند. اين نگاه در بخش‌هاي ديگر نيز اتفاق افتاد اما چنين نشد. علاوه بر اينكه انرژي براي مصرف‌كننده ارزان‌تر نشد، كساني كه صاحب اين صنايع شدند نيز به هيچ‌وجه به هيچ‌كس پاسخ‌گو نيستند. پالايشگاه‌ها، پتروشيمي‌ها و ... خصوصي شدند، اما كجا مردم سهام‌دار شدند؟ همين كساني كه صاحبان اين صنايع شدند در انتخاب سياست‌مداران كشور، نمايندگان مجلس و... مي‌توانند نقش داشته باشند. بهتر است دولت به مردم به جاي يارانه‌هاي نقدي سهام پالايشگاه‌ها را بدهد. وقتي مردم سهام‌دار پالايشگاه شدند و دولت نيز به نمايندگي از مردم به خوبي پالايشگاه‌ها را مديريت كرد، حتي اگر قيمت سوخت افزايش پيدا كند، سود سهام پالايشگاه‌ها افزايش مي‌يابد. در چنين شرايطي مردم مي‌پذيرند كه در مصرف سوخت صرفه‌جويي كنند تا سوخت بيشتري صادر كنيم. در چنين شرايطي تنها راه نجات كشور جداسازي اقتصاد از درآمدهاي نفتي يا همان اقتصاد دلاري است.  سياست‌هاي اقتصادي در برنامه‌هاي پنج‌ساله از برنامه پنج‌ساله دوم اقتصادي در زمان رياست‌جمهوري مقام معظم رهبري تا پايان دولت اصلاحات، براساس جداسازي اقتصاد از درآمدهاي نفتي تعيين شد، اما مجلس هفتم به اقتصاد ضربه زد؛ زيرا در اين مجلس به بهانه اينكه نگذاريم تورم بالا برود، برخلاف آنچه طبق برنامه بايد قيمت بنزين به تدريج بالا مي‌رفت، قيمت بنزين روی ٨٠ تومان تثبيت شد. مجلس هشتم نيز براي آزادسازي اقتصاد زمينه‌سازي كرد و بر همين اساس بود كه يارانه‌هاي نقدي در كشور سرازير شد و اين بلا بر اقتصاد كشور نازل شد. وقتي هم اقتصاد دولت نهم و دهم براساس درآمدهاي نفتي تعريف شد، دولت يازدهم دستپاچه شد، اما حالا كه قيمت نفت پايين آمده، بايد قيمت نفت در بودجه ٩٥ را پايين درنظر بگيريم و مردم را متقاعد كنيم كه با دولت همكاري كنند تا از داروهاي تلخ اقتصادي استفاده كنيم و بيماري كنوني اقتصاد رفع شود. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ممل: 1394/10/708:28:22،
156
33
به زودی همه از گشنگی میمیریم
reza111: 1394/10/709:04:34،
150
24
همه نه ؟ مردم
چون مسئولین بلدند چجوری در بیاورند وسفراروپا وامریکا بروند آنی که می میرد مردم در صحنه است.
گرانی وارزانی همیشه برای مردم ضرر است
یک روز می گویند گرانی های بخاطر سرازیرشدن پول نفت است
روز دیگر می گویند گرانی های بخاطر ارزان شدن نفت است.
ملت در هر حال مثل مرغی است که در عزا وعروسی سرش بریده می شود.
mehdi: 1394/10/712:00:17،
54
18
همون جور که دولت به مردم زور میگه و قیمت آب و برق و گاز و بلیت هواپیما و قطار و دلار میکنه، دنیا هم به ما زور میگه و قیمت نفت پایین نگه میداره
نت: 1394/10/713:20:31،
35
60
اخرش این ندونم کاری ها و بی کفایتی های این دولت باعث شد عربستان نوکر امریکا تعیین کننده قیمت نفت بشه زمان احمدی نژاد قیمت نفت رو دستش میچرخید حالا انقدر التماس کردن به غربی ها که رومون دارن سوار میشن
14: 1394/10/714:32:29،
33
29
امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند!
چه جور روسیه رو زدن زمین...
اون موقع که 140 دلار بود چیزیش به ما نرسید ولی حالا از جیب ما میزنن
Mehran: 1394/10/803:19:23،
18
17
آره دقيقا ، مسئولين كم بودند ، الان مد شده پولدارا و هنرمندا هم كه ميرن يا اقامت ميگيرن يا بچه اونجا به دنيا ميارن كه يه راه در رو باشه بالاخره واسه روز مبادا ، نفت و ول كن، من ميگم چرا توريست نمياد ؟ سمند صادر كنيم به اروپا و امريكا ، امرسان بفرستيم ژاپن ، توشيبا رو ورشكسته كنيم ، و.... انقدر زياده يادم نمياد :-))))
ناشناس: 1394/10/708:41:20،
124
17
همیشه آرزو داشتم روزی تمام چاههای نفت ایران خشک بشه تا مجبور بشیم دست از بیفکری و گنده لات بازی برداریم و با دنیا تعامل درست داشته باشیم. به حول الهی ظاهرا داره این آرزو محقق میشه. انشالله با مفت شدن نفت از این به بعد به فکر سرمایه گذاری در سایر صنایعمون و توریسم و ... باشیم. شکمها که گشنه شد دیگه این حرفها و ایدئولوژی هایی که تا الان مانع گسترش این صنایع شده خریدار نخواهد داشت و ایضا اون آدمهایی که با حرفهای عوامفریبانه باعث بدبختی این سرزمین شدند
محمودی: 1394/10/718:10:12،
27
22
حرف منو زدی دقیقا همینطور میشه خدا کنه نفت بیاد 2 دلار
کشکول طلایی: 1394/10/708:52:04،
102
23
بنازم به قدرت آمریکا!!! سلاح ومهمات ولوازمش را به قیمت کلان عرضه میکندو نفت را به قیمت مفت و ارزان میخرد.باز بگیم مرگ بر این و آن.............
ناشناس: 1394/10/709:58:51،
19
84
آقای کشکول آمریکا خودش هم میخواد نفت صادر کنه
پاسخ به ناشناس: 1394/10/711:48:50،
56
18
آقای ناشناس میدونی در امریکا چند تا چاه نفت وجود داره که بهره برداری نشده و نمیشه؟

میدونی چرا؟؟؟

چون بالاخره نفت در جهان کمیاب میشه و اون امریکاست که برای کوته فکرایی که فرت و فرت نفت صادر کردن و ذخایری ندارن قیمت نفت و تعیین میکنه!!!

شب دراز و قلندر بیدار.....
فرامرز: 1394/10/708:56:09،
86
22
هرچقدر قیمت نفت بیاد پایین برای جبران کسری بودجه قیمت دلار داخل را می برند بالا
ياور: 1394/10/708:56:11،
23
110
اينا هـمش زيره سره امريكا و غربيهـا هـستش كه كشورهـاى اسلامى را به زانو در بيارن بايد اقتصاد متكى به نفت نباشه
پاسخ ب یاور: 1394/10/709:05:14،
74
18
کدوم اقتصاد .نکنة فکر کردی اقتصاد کره جنوبیة
علی: 1394/10/709:17:23،
77
18
شما بفرما به چی متکی باشه؟! به پراید یا پرورش گاومیش و یا کاشت یونجه؟!
مردم: 1394/10/709:00:42،
50
33
شکر شکر شکر خدا
رسا: 1394/10/709:03:30،
68
19
110دلار فروختین روزگار مردم همین بود .پس حالا چی ؟؟؟؟
محمدرضا: 1394/10/709:21:59،
52
17
به نظر من دولت خودش میدونه که درامد نفتیش کاهش پیدا میکنه از الان داره برای گرفتن مالیاتهای سنگین از مردم تمام تلاششو میکنه سال به سال مالیاتهای شغلی و ارزش افزوده داره بیشتر میشه
والا دیگه خسته شدیم خدا ازشون نگذره که به فکر بازارن نه مردم
فرهنگ: 1394/10/709:38:43،
46
14
اي كاش هيچ وقت نفت نداشتيم تا اينطوري چپاول بشيم
خوش : 1394/10/709:38:45،
47
27
چه شانسی این محمود داشت چه بد شانس روحانی مردم که نفت ارزون بشه به نفعشونه
حسن : 1394/10/709:39:59،
32
28
مرغ زنگنه یه پا دارد باید برسونه به 7 دلار 12 سال پیش که وزیر نفت بود
Mohammad: 1394/10/709:47:21،
53
22
از قدیم گفتن چوب خدا صدا نداره!!!!!!!!!!!!
وقتی که 140 دلار بود دنبال ماجراجویی و قلدری بودیم حالا که شده 29 دلار معلوم میشه چند مرده حلاجیم.
سعيد ريوالدو: 1394/10/709:51:27،
54
14
چه قيمت نفت ١١٠ دلار باشه چه ٢٠ دلار وضع ما همينه
شايد اين كم شدن قيمت نفت باعث بشه صنايع ديگه مون رونق بگيره.هر چند الان كه نفت ارزون شده كسري بودجه رو ما مردم بايد تامين كنيم
الان ميشه بيشتر لمس كرد زمان احمدي نژاد رو كه نفت ١١٠ دلار بود و اونهمه پول حيف و ميل شد
البته دوره اصلاحات هم نفت به ده دلار هم رسيد.اونا با صندوق ذخيره ارزي دولت رو تحويل دادن احمدي نژاد هم با نفت ١١٠ دلاري و كلي بدهي كه هر روز يكيش داره رو ميشه
خدايا شكرت
منتظر: 1394/10/709:51:53،
28
18
قرار بود قیمت کالاهاو اجناس بیاد پایین یهویی قیمت نفت پایین اومد
اصولگرا: 1394/10/710:24:57،
35
15
با پایین أمدن قیمت نفت دیگر برداشتن تحریم ها اثرندارد ،‏ صادرات ‏
۱/۵‏ میلیون بشکه نفت ‏
با ‏
قیمت ‏۱۰۰‏ دلار در زمان اوج تحریم ها ‏
۵۰‏ میلیارد دلار درآمد نفتی برای ‏
دولت داشت ولی ‏
بعد ‏
از تحریم ها ‏
با صادرات ‏
۲/۵‏ میلیون بشکه ‏
نفت ‏
با قیمت ‏
۳۰‏ دلار فقط ‏
۲۸‏ میلیارد دلار نصیب دولت خواهد شد ‏
دزد: 1394/10/710:32:56،
36
19
به چی متکی باشه ؟؟ نمیدونین ؟؟ معلومه دیگه به یه مشت دزد و اختلاس گر باید متکی باشه . نفت ایران اگه 1000 دلارم بشه فقط برای جیب یه عده ای از آقایون خوبه . واسه من و تو فرقش اینه حالا باید از جیب من و شما ، جیب اقایون پر بشه نه از نفت
محمد پارسا: 1394/10/710:46:49،
24
48
تعامل با کدخدا دیگر بهتر از این نتیجه نمیدهد،‏ در زمان احمدی نژاد باتهدید آمریکا و اسرائیل به حمله نظامی و بستن تنگه هرمز تو یه هفته قیمت نفت ‏۱۰‏ دلار بالا می رفت
زيتون: 1394/10/712:35:53،
51
27
تنگه را اگه ايران ميبست ظرف يك هفته توسط امريكا گشاده هرمز ميشد. امريكا هرچه هست عراق را كه ما نتوانستيم 8ساله بگيريم ظرف 8 روز گرفت. چرا چون زماني كه قاجار عياشي ميكرد به نام دين انها داشتند پيشرفت ميكردند.
منتظر ظهور: 1394/10/711:04:26،
38
16
پایین اومدن قیمت نفت حرام نیست؟ اگه حرومه بگیرین نفتو امر به معروف کنین دیگه!همانطور که حکومت طاغوتی 40 سال پیش این کارا رو میکرد!
م: 1394/10/713:00:36،
35
15
همش بخاطر ماجراجويي هاي اقايان در سوريه و يمن و... است، عربستان براي اينكه توان مالي ايران پايين بياد و دست از حمايت ها از اسد برداره، نفت را پايين كشيده درسته خودشم ضرر ميكنه، ولي مطمئنا ايران با نفت ١٠٠ دلاري خيلي براي عربستان خطرناكتره
سلی : 1394/10/713:34:06،
47
12
تا شما باشید نگید تنگه هرمز میبندیم کم تنگهتنگه کنید گشاد شدید
نگران: 1394/10/715:56:58،
27
20
جالبه که با کاهش قیمت نفت بازم قراره قیمت بنزین رو افزایش بدن!!
كيوان: 1394/10/715:57:08،
30
18
با اين قيمت نفت ادم ياد كارتون گاليور ميوفته :من ميدونم ما كارمون تمومه خخخخخخخ
مهرداد: 1394/10/719:34:48،
31
24
ای وای بیچاره مردم فلسطین و لبنان.حالا چیکار کنن با این وضع کسادی.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار