کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لبخند بازار کار به بازنشسته‌ها

کدخبر:۱۸۲۶۲شنبه، ۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۲:۲۹۱۹۷۱ بازدید

آمارها نشان می‌دهد 1.5 میلیون ایرانی بالای 60 سال به دلایلی از جمله تامین نبودن، نیازهای معیشتی، انتقال تجربه، امید به زندگی و ...تمایلی به ...

آمارها نشان می‌دهد 1.5 میلیون ایرانی بالای 60 سال به دلایلی از جمله تامین نبودن، نیازهای معیشتی، انتقال تجربه، امید به زندگی و ...تمایلی به بازنشستگی ندارند و دوباره به بازارکار بر می‌گردند.

از هر ۱۰۰ نفر شاغل ۱۰ ساله و بیشتر کشور حدود ۷ نفر سالمند بوده و از هر ۱۰۰ نفر جمعیت فعال اقتصادی حدود ۶ نفر سالمند است. به بیان ساده تر، بخشی از سالمندان پس از سال‌ها حضور و فعالیت در بازار کار ایران، حاضر به ترک این بازار نیستند که به برخی از دلایل آن پرداخته می شود. به دلایلی از جمله تجربه و مهارت انجام کار، کم خرج تر بودن سالمندان، عدم نیاز به پوشش بیمه ای و مسائلی از این دست؛ کارفرمایان گرایش بالایی در جذب نیروی متقاضی کار بازنشسته به جای کارجویان جوان دارند.حال اگر بتوان نسبت اشتغال و فعالیت سالمندان که در گزارش وزارت کار براساس سرشماری سال ۹۰ آمده را برای آمار شاغلان در سال ۹۳ هم در نظر گرفت، می توان گفت از مجموع ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار شاغل سال گذشته، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سالمند و بازنشسته بالای ۶۰ سال بوده اند در حالی که انتظار می رود افراد پس از ۶۰ سالگی دیگر دست از کار و فعالیت کشیده و بازار کار را ترک کنند.


بازنشسته‌هایی که حاضر به تَرک کار نیستند

سالمندان همچنین بیش از نیمی از غیرفعالان اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهند به نحوی که از هر ۱۰۰ نفر غیرفعال اقتصادی حدود ۵۳ نفر سالمند بوده و از سویی ۵۲.۷ درصد سالمندان و افراد بالای ۶۰ سال کشور در حال حاضر دارای درآمد بدون کار هستند.

تحقیقات وزارت کار نشان می دهد اغلب سالمندان به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی ناچار به حضور در بازار کار می شوند و از سوی دیگر، جوانان آنها را به چشم اشغال کنندگان فرصت‌های شغلی خواهند دید که این امر می تواند تبعات اجتماعی، روانی و فرهنگی برای جامعه داشته باشد.

با وجود اینکه انتظار می رود بازنشستگی با دوران استراحت و خروج افراد از فعالیت‌های اقتصادی همراه باشد اما در سال ۹۰ بیش از ۲۱ درصد کل افراد بالای ۶۰ سال خواهان اشتغال دوباره و یا مشارکت اقتصادی بوده اند. این میزان در شهرها ۳۱.۳۷ درصد و در روستاها نیز ۱۳.۳۵ درصد بوده است.

آمارها نشان می دهد نرخ بیکاری سالمندان جویای کار در سال ۱۳۵۵ به میزان ۱۲.۲۵ درصد بوده که این نرخ در سال ۱۳۹۰ به کمتر از یک درصد و معادل ۰.۹۷ درصد رسیده است. این کاهش چشمگیر نرخ بیکاری سالمندان متقاضی شغل به آن معنا است که در طول ۳۵ سال گذشته، تمایل بازار کار کشور نسبت به استفاده از بازنشسته ها بسیار بیشتر شده و در واقع اشتغال دوباره بازنشسته ها بسیار آسان‌تر شده است.


از هر ۷ متقاضی کار سالمند ۶ نفر شاغل می‌شوند!

همانگونه که عنوان شد، موضوع اشتغال دوباره افراد بازنشسته ای که دارای کارفرما می شوند (همه بازنشسته هایی که در حال حاضر شاغل و مشغول به فعالیت هستند، لزوما دارای کارفرما نبوده و دستکم نیمی از کل بازنشسته های شاغل به صورت مستقل و بدون کارفرما فعالیت می کنند که نمونه های آن رانندگی تاکسی و فروشندگی خواروبار است)، قطعا به تغییر توقعات بازنشستگان باز می گردد. بالاخره یک فرد بازنشسته احتمالا به بیمه نیازی ندارد، با حقوق پایین تر هم کار می کند، دارای تجربه است و نیاز به هزینه آموزش برای کارفرما ندارد و بنگاه ها می توانند اعتماد بیشتری به آنها نسبت به جوانان داشته باشند.

در طول ۳۵ سال گذشته، نرخ بیکاری بازنشستگان در ایران به طور مرتب کاهش یافته و با وجود اینکه از ۱۲.۲۵ درصد سال ۱۳۵۵ به ۱۶.۸۲ درصد در سال ۱۳۶۵ افزایش یافته بود اما پس از آن در سال ۱۳۷۵ به ۱۰.۸ درصد، در سال ۱۳۸۵ به ۳.۱۵ درصد و نهایتا در سال ۱۳۹۰ به کمتر از یک درصد معادل ۰.۹۸ درصد رسید که اگر روال کاهش نرخ بیکاری سالمندان ادامه یابد، احتمالا در سرشماری سال ۱۳۹۵ بازار کار با کمبود نیروی کار سالمند مواجه شده و عرضه از تقاضا پیشی خواهد گرفت.

با این حال و با وجود پایین بودن نرخ بیکاری سالمندان در ایران، در حال حاضر بازنشسته ها در تمامی استان‌های کشور متقاضی کار هستند و نرخ بیکاری آنها نیز بین ۷ صدم درصد در خراسان جنوبی تا نهایتا ۳.۸۰ درصد در سیستان و بلوچستان در نوسان است.


سالمندان تهرانی میلی به کار ندارند

یک نکته جالب در آمارها این است که با وجود هزینه های بالای زندگی در پایتخت، مردان تهرانی در دوران بازنشستگی تمایل کمتری به بازگشت به کار دارند و نرخ مشارکت اقتصادی در استان ۱۳ میلیونی تهران ۱۷.۰۴ درصد است. در عین حال، نرخ مشارکت اقتصادی و به نوعی تمایل به اشتغال در خراسان شمالی به میزان ۵۳.۸۷ درصد است؛ یعنی بیشتر از نیمی از افراد بالای ۶۰ سال در این منطقه از کشور، تمایلی به خروج از کار و به اصطلاح دست از کار کشیدن ندارند.

درست است که باید مهمترین دلیل بازگشت درصد بسیار بالایی از بازنشسته ها به بازار کار را ناچاری، هزینه های زندگی و تامین نبودن دانست ولی برخی نیز به دلایلی مانند فعالیت های داوطلبانه، عدم تمایل به سرباری، گرایش به نشاط و پویایی، انتقال تجارت و تخصص و مواردی از این دست دانست.

فعالیت در بخش کشاورزی؛ مهمترین جایی است که بازنشسته ها به آن برای کار وارد می شوند و پس از آن گروهی نیز به مشاغل خدماتی می پردازند. مشاغل صنعتی چندان تمایلی به جذب نیروی کار  سالمند ندارند، از این رو تقریبا ۷۲ درصد اشتغال بازنشسته ها در کشاورزی و تنها ۷.۰۷ درصد در صنعت شکل می گیرد.

در هر صورت موضوع اشتغال و میل سالمندان به ورود دوباره به بازار کار کشور وجود دارد و بازنشسته ها به عنوان رقبای جوانان در برخی رشته های شغلی وارد شده و چراغ سبز کارفرمایان را نیز دریافت می کنند. مرکز آمار ایران نیز در گزارش بازار کار سال ۹۳ خود جستجو برای شغل در ایران را حتی بالاتر از ۶۵ سال هم می داند و برای گروه های مختلف سنی نرخ بیکاری اعلام کرده است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری افراد ۵۰ تا ۵۴ ساله تا پایان سال گذشته ۳.۵ درصد، برای گروه های سنی ۵۵ تا ۵۹ ساله ۳.۱ درصد، ۶۰ تا ۶۴ ساله ۲ درصد و برای گروه سنی بالاتر از ۶۵ سال نیز یک درصد اعلام شده است. البته زنان بالای ۶۵ سال در ایران دیگر تقاضایی برای کار ندارند و نهایت جستجوی شغل زنان تا ۶۴ سالگی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/10/511:06:49،
48
19
روحانی متاسفیم !!!

راستی یاد رفت بگم. نرخ تورم چند رقمی بود؟ اصلا مگه ما هم تورم داریم؟!
بی عدالتی: 1394/10/513:05:58،
28
39
مردم خواهشن خودتون را گول نزنید نزنید مملکت مال کارمندا و بازنشسته های دولته هر قانونی تو دولت و مجلس تصویب میشه در جهت رفاه این قشر است بقیه مردم خودشون هر کار میکنن بکنن اصلا برن بمیرن!!!!!!!!!!!!
جواب به m: 1394/10/513:16:00،
35
21
پسر جون حتما تازه با پارتی بابات استخدام شدی که خبر از حال روز مردم غیر دولتی نداری که بفهمی معنی جون کندن چیه؟
احمد: 1394/10/511:48:31،
29
54
بازنشته ها پدر ملت را درآورده اند.30سال کار کردن حقوق ومزایاوهمه چیز گرفتن العان هم که نشتن خونه بازهم پول میگیرن. ولی جوانان بیچاره باید بیکار باشن .این چه عدالتیه؟
فرید: 1394/10/512:25:47،
30
26
دقیقا میفهمی چی داره میگی؟!!!
m: 1394/10/512:45:23،
45
23
آقای عزیز چرا کم کاری دولت ونبود مدیریت کار را گردن بازنشستگان میندازی.30 سال جون کندن پول بیمه ومالیات دادن به امید بازنشتگی حالا بعد از60 سال عمر بیان دست گدایی جلو شما بگیرن...کمی در نوشته های خود دقت کنید...
احمد.پاسخ بهm:: 1394/10/513:12:01،
31
41
دادا کار کردن پول گرفتن مفتی که کار نکردن.العان هم دارن پول مفت میگیرن.چرا دست از سر مردم برنمیدارید؟تازه حالا هم ول کن نیستن!حقوق مفت بازنشستگی.سود بانکی.کاردر آژانس.بیمه تأمین اجتماعی.بازهم بگم؟دست ازسر جوانان بیکار بیچاره بردارید.
من: 1394/10/522:06:46،
21
14
حواست باشه یه روز تو هم پیر میشی. وقت پیری تو هم بشه یک جوانی بیاد همین حرف هارو بهت بزنه انصافا دلت نمی گیره ؟؟؟
طرف 30 سال کار کرده حق بیمه داده حقوق بازنشستگی حقشه, نوش جونش.
سود بانکی و کار کردن و ... هم برای همه آزاده, کسی جلوی شمارو گرفته نری سود بانکی بگیری یا بری کار کنی ؟ مطمئن باش اگه کارت بهتر باشه صد در صد تورو استخدام می کنن جای یه آدم مسن.
مسعود: 1394/10/511:48:56،
33
27
راه حل مشکل بی کاری جوانان : اصلاح قانون بازنشستگی و کاهش سابقه تا 25 سال - ممنوعیت بکار گیری مجدد بازنشستگان در شرکتها و سازمانها
اسماعیل: 1394/10/512:27:53،
26
31
درود..من در محل کار فعلیم خودم شخصا شاهدم و با خود اقایون بازنشسته هم حرف زدمو خودشون بهم گفتن که اولا بخاطر طمع که میان سرکار و بعدشم زنانشون حوصلشون رو ندارن و توی خونه همش باهاشون بحث میکنن و اینا هم مجبورن که توی خونه نمونن..خداوکیلی اکثرا بیش از 3 واحد آپارتمان دارن که اجاره اونا رو میگیرن و بازنشستگی هم میگیرن توی این شرکت فعلی هم حقوق میگیرن و سر سال یه عیدی از بابت بازنشستگیشون میگیرن و یه عیدی هم اینجا میگیرن و اکثرا زنانشون هم بازنشسته هستن و حقوق و مزایای و عیدی اونا هم وارد زندگیشون میشه و..اینا نیازمندن آخه؟!!...فقط طمعکارن!!از طرفی چون پیر هستن توان و انرژی کار رو ندارن..و چون 40 سال پیش اموزش دیدن اصلا به هیچ عنوان آپدیت و به روز نیستن.خیلی هاشون مدرک هم ندارن..بنده خودم کاملا دیدم که دارم میگم.حال اینکه کلی جوان پر انرژی و دارای مدرک و به روز پشت دربهای بسته موندن
اسماعیل: 1394/10/512:32:55،
24
23
خداییش اینهمه جوان مدرکدار داریم که باید بیان سرکار و کار کنن و خونه بخرن و تشکیل زندگی بدن اونوقت ما برای چی باید پیرمردایی که دیگه توان کار ندارن رو بیاریم سرکار...لطفا شرکتها و سازمانها این جور افراد رو استخدام نکنن...به خدا من تصمیم دارم هم به وزارت کار هم ریاست جمهوری نامه بنویسمو تمام تلاشم رو بکنم که عذر این اقایون از سازمانها خواسته بشه و جوانان رو بیارن سرکار
بیکار: 1394/10/519:39:30،
24
21
شکایت روباه به دم مبر.
علی: 1394/10/513:36:08،
23
20
یه جوری انتقال تجربه که انگار شرکتها و صنایع ایران روی لبه های مرز داره حرکت میکنه و این افراد میخوان تجربه را منتقل کنند،جمع کنید این توهمات را ،طرف تو شرکت فلات قاره ایران در جزیره لاوان مسوول خدمات بوده با مدرک دیپلم ،باز نشست شده الان به عنوان کارشناش فضای سبز اومده و اونجا یه خودرو گرفته و کلی هزینه گردن شرکت نفت میذاره و کلی حقوق،بیکار داره دور میگرده که میشه با حقوقی که ایشان میگیره 3 تا مهندس جوان با رشته کشاورزی جذب کرد،که کلا نیازی هم نیست،فقط رییس منطقه پارتی ایشان است و با دیپلم ،سمت لیسانس را اشغال کرده.مملکت شده پارتی بازی.
نیکو: 1394/10/516:14:58،
23
25
ببخشید من یک بازنشسته هستم .توی خونه بنده هم مثل همه از این جوانهای بیکار هست .به خاطر این کار میکنیم که حقوق باز نشستگی جواب نمیده .تازه خودمون جون میکنم میدیم جوانا تا صورتمون جلو مردم سرخ باشه .در ضمن کدام ابلهی از استراحت بعد از شصت سال سن وخوشگذرانی وسفر بدش میاد که ماها دومیش باشیم.
رحیم: 1394/10/520:15:00،
17
23
کدام امیدبه زندگی. 10سال سابقه بیمه دارم دنبال بازنشستگیم
یه نفر: 1394/10/521:32:58،
18
22
قبول دارم که بازنشسته ها کلا کارایی ندارند ... تو اداره ما افراد مسن هم که باید بازنشست بشن همش چرت می زنند و ما جرات نداریم حتی یه کم بلند صحبت کنیم تا اقایون از خواب نپرن و بعضی هاشون هم که حوصله ندارند و نباید کلا حرف بزنیم تا سر درد نگیرن ... اما جوانان هم در محیط کار مخصوصا دولتی اصلا درست کار نمی کنند و فقط دنبال وقت گذراندن و خندیدن هستند .... واسه همینه که روسا خیلی فرقی واسه شون نمی کنه که جوونها بیان سرکار یا بازنشسته ها و افراد مسن ... حداقل با قدیمی ها دوست هستند و حرف همدیگر رو بهتر درک می کنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما