کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت، رکود را شکست می‌دهد؟

کدخبر:۱۸۲۳۹جمعه، ۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳:۴۷۲۳۸۵ بازدید

تحریم‌های اقتصادی شامل تحریم نفتی، تحریم مالی و تحریم شرکت‌های ایرانی، در مجموع از مهم‌ترین عوامل بروز رکود شدید اقتصادی در ...
دولت، رکود را شکست می‌دهد؟

تحریم‌های اقتصادی شامل تحریم نفتی، تحریم مالی و تحریم شرکت‌های ایرانی، در مجموع از مهم‌ترین عوامل بروز رکود شدید اقتصادی در سال‌های اخیر بوده و کماکان از مهم‌ترین عوامل تداوم رکود اقتصادی به‌شمار می‌روند.

 البته در دولت تدبیر و امید سیاست‌هایی با دو رویکرد سیاست‌های طرف تقاضا و عرضه اتخاذ شده است. در این رابطه کارشناس مسائل اقتصادی و معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی ابعاد مختلف رکود در کشور پرداختند. در دولت یازدهم تورم مهار، اما رکود عمیق‌تر شده است. موضوع این است که آیا دولت، رکود را شکست می‌دهد؟ با حضور سیدمصطفی صفاری کارشناس مسائل اقتصادی و شاپور محمدی معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در «گفت‌وگوی ویژه خبری» این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ابتدای برنامه سید مصطفی صفاری به ارزیابی سیاست‌های دولت برای مقابله با رکود پرداخت و گفت: سیاست کاری مقابله با رکود در اقتصاد به دو دسته سیاست‌های طرف تقاضا و سیاست‌های طرف عرضه تقسیم می‌شود. 

وی اضافه کرد: طرفداران سیاست تقاضا اغلب سعی می‌کنند با سیاست‌های پولی اقتصاد را از رکود خارج کنند اما طرفداران سیاست عرضه بیشتر اعتقاد به سیاست‌های مالی دارند و بیشتر سیاست‌های تشویق سرمایه‌گذاران را دنبال می‌کنند و در این سیاست‌ها طرفداران طرف عرضه اعطای وام را به سمت تولیدکنندگان سوق می‌دهند. این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: درحال‌حاضر بسته ضد رکود اخیر دولت بیشتر سیاست‌های طرف تقاضا را هدف قرار داده و کمتر به بحث تولیدکنندگان پرداخته است. در ادامه نیز شاپور محمدی معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در زمینه اظهارات صفاری تصریح کرد: بسته سیاستی به تازگی از سوی دولت ابلاغ شده، بسته سیاستی دیگری در گذشته اعلام شده و کارهای زیادی را، هم برای طرف تقاضا و هم برای طرف عرضه انجام داده‌ایم ولی از آنجایی که ثبات داشتن در اقتصاد حرف نخست سیاست‌گذاری است دولت ابتدا کاهش تورم و ثبات ارز را هدف قرار داد و این سیاست‌ها را با موفقیت بسیار بالایی پیش برد و پس از آن روی سیاست‌های خروج از رکود کار کرد و در سیاست‌های عرضه، اعطای تسهیلات به سرمایه در گردش یکی از مهم‌ترین سیاست‌ها بود که موجب شد ۶۰درصد تسهیلات به سرمایه در گردش اختصاص داده شود و باعث شد دسترسی بنگاه‌های تولیدی به منابع مالی افزایش پیدا کند، ضمن اینکه در کنار این قضیه دولت کاهش سود نرخ سود بانکی را نیز دنبال کرد. معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد یادآور شد: دولت با توجه به اینکه توانست بنگاه‌های تولیدی چون بخش صنعت خودرو، فولاد و سایر صنایع وابسته را از رکود خارج کند منطقی بود که از طرف دیگر نیز به سیاست‌های طرف تقاضا توجه کند از این‌رو کمک کرد که تولیدکننده دسترسی به منابع داشته باشد و پس از آن نیز طرف تقاضا را فعال کند تا بتوانند به طور همزمان عرضه و تقاضا را پیش ببرند.


تورم مهار اما رکود عمیق‌تر شد

در ادامه این بحث صفاری در پاسخ به این سوال که وضعیت رکود ما درحال‌حاضر در چه حدی است، اظهار کرد: صندوق بین‌المللی پول رکود مثبت تا منفی نیم را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده اما در بخش‌های مختلف شاهد رکود بیشتری هستیم و می‌توان گفت: درحال‌حاضر تورم مهار اما رکود عمیق‌تر شده است.


 اقتصاد مقاومتی ریشه اصلی برنامه ششم 

صفاری با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی ریشه اصلی برنامه ششم است، گفت: برنامه ششم توسعه مدافع تولید است. وی با اشاره به اینکه همه سیاست‌ها بر تولید تاکید دارد، ادامه داد: روی بحث سیاست مالی ابهام در تصمیم‌گیری وجود دارد. این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به دلسردی سرمایه‌گذاران داخلی برای فعالیت گفت: بسیاری از تصمیم‌های دولتی به درستی اتخاذ

 نمی‌شوند. صفاری با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیرامون تشکیل ستاد فرماندهی خاطرنشان کرد: باید از اقتصاددانان بخش‌های دیگر هم در این ستاد استفاده کرد. شاپور محمدی، معاون وزیر اقتصاد در ادامه برنامه در گفت‌وگوی زنده تلفنی پیرامون مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: متوسط نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده در کشورهای خارجی از ما بیشتر است به گونه‌ای که سهم اقلام هزینه‌ای در صورت‌های مالی شرکت‌ها و بنگاه‌ها باید به درستی لحاظ شود. معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد با اشاره به سه نوع وقفه در اقتصاد کشور گفت: این سه نوع مربوط به وقفه‌های تصمیم‌گیری، اجرا و اثرگذاری است. وی با بیان اینکه سیاست بلندمدت نیز اثرگذارتر خواهد بود، بیان کرد: در بسته خروج از رکود کاهش نرخ ذخیره قانونی اجرا شده است. 

محمدی در ادامه خاطر نشان کرد: رقم بدهی‌های دولت را تازمانی که حسابرسی نشود، نمی‌توان اعلام کرد.


 دولت با بودجه بدهی خود را اعلام کند

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه رقم‌های اعلام‌شده از بدهی دولت تخمین‌زده شده‌اند، گفت: دولت همراه بودجه تخمین اولیه را تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌کند. وی با بیان اینکه ۱۱ هزار میلیارد اوراق منتشر شده که تکلیف آنها پایان سال مشخص می‌شود، اضافه کرد: تا زمانی که حسابرسی انجام نشود بدهی قابل پرداخت و اتکا نیست از این‌رو عددهای اعلام شده قطعی نیستند. محمدی با اشاره به اینکه در شورای اقتصاد بخش خصوصی حق رأی دارد، گفت: بخش خصوصی براساس قانون بهبود محیط کسب‌وکار می‌تواند فعالیت‌های خود را به درستی انجام دهد.  دولت موافق کاهش نرخ سود معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه در جهت رفع موانع تولید اقدامات خوبی شده، بیان کرد: دولت کاهش نرخ سود بانکی را قبول دارد بنابراین موافق تقویت بخش نظارتی هستیم.


 خرید کارت اعتباری مسبب تشدید رکود

در ادامه محمدرضا دیانی تولیدکننده لوازم خانگی نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صنعت لوازم خانگی از رکود خارج شده است، گفت: طرح کارت خرید اعتباری دچار تغییرات زیادی شده و هنوز اجرایی و عملیاتی نشده به طوری که ۲ ماه روی این مسئله بحث و تبادل‌نظر شده و طرح این موضوع و اجرا نشدن آن سبب تشدید رکود در بازار شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سلامت: 1394/10/412:07:18،
124
26
ركود دولت را شكست خواهد داد
عباس آقا: 1394/10/412:53:32،
78
18
مشکل اصلی اقتصاد ایران دنبال کردن طرح های بی پایه و اساس علمی مثل اقتصاد مقاومتی و غیره ست ...!

تو قرن 21 که همه اقتصاد جهان به هم وابسته هستن مسولین با فهم و کمالات ایران میخوان اقتصاد ایران و ایزوله کنن و شعار اقتصاد مقاومتی میدن ...

واقعا که مضحکه
رضا: 1394/10/413:21:52،
51
24
تو این دوران تنها کسایی که خیلی از وضعیت راضی هستند حقوق بگیران سازمانهای دولتی وخصوصی اند که به ریش بقیه می خندن، انصافا تو این سه سال خیلی از بازاری ها متضرر شدند ، درسته قبلا تورم بود ولی رونق هم بود ولی حالا چی ، نه تورمی نه رونقی ، البته با اینکه تورم نیست به خاطر عدم چرخش سرمایه ها قدرت خرید هم نیست ...

کلا هیچی نیست...
شهروند: 1394/10/413:24:54،
41
21
دولت با افزایش نرخ دلار از 3200 به 3650 تومان، ناتوانی خود را در مهار گرانی و تورم و اداره مملکت نشان داد. باید منتظر موج تازه گرانی ها باشیم.
عاشق امریکا: 1394/10/413:25:26،
30
25
تا موقعی که اوراق مشارکت با سود های بالای 22 درصد توسط بانکها منتشر میشود و مردم با دل و جان ان را میخرند
این وظعیت رکود تورمی ادامه خواهد داشت ،
رضا: 1394/10/413:28:37،
31
13
سیستم رو تدافعی بچینین ، یه وقت گل نخوریم ، البته تدافعی بدیش اینه که شاید گل به خودی بخوریم !!!
سيفي: 1394/10/414:08:52،
33
21
خروج إز ركود بيشتر إز دولت به مردم يك كشور بستگي داره متاسفانه پول باداورده نفت وساير معادن ملت ايران را تنبل وتن پرور باراورده علي الخصوص قيمتهاي بالاي نفت در سالهاي اخير وريخت وپاش دولت قبل علاقه بكاروكوشش رااز جوانان ماگرفته
من: 1394/10/414:45:08،
29
25
هیچ کدوم از این عوامل باعث رکود نشدند.
چیزی که باعث رکود شد خالی بودن جیب مردمه که دلیلش بالا رفتن قیمت ها در اثر گرانی دلار که خودش نشات گرفته از تحریم ها بود.
در واقع عامل رکود خالی بودن جیب مردمه نه صرفا تحریم ها, که تا دولت فکری به حالش نکنه, رکود پابرجا خواهد ماند. با این وضع درآمدی دولت هم بعید می دونم قدرت انجام کاری رو داشته باشه, مگه بخواد پول چاپ کنه که در کوتاه مدت ممکنه موثر باشه ولی بعد از 6 ماه تا یکسال به صورت تورم شدید خودش رو نشون میده و بعد از اون تبدیل میشه به رکود تورمی و اون موقع باید رسما فاتحه کشوری به اسم ایران رو خوند چون بدون شک فروپاشی سیستماتیک خواهیم داشت.
کوکی: 1394/10/416:24:42،
24
13
رونق بازار باید بدون افزایش قیمت باشه .و البته با طرح های ویژه وتسهیلات کم بهره دولتی.هر افزایش قیمتی ، شک نکنید باعث میشه بازار برای همیشه بره تو رکود.اگه دلالی هم میخواید بکنید این راهش نیست.تو یه بازار با ثبات یک جنس رو از فروشنده یکم پایینتر از قیمتش بخری بخرید و با یک سود معقول به قیمت واقعیش بفروشید.متاسفانه الان اینجوری شده که مثلا دلال یه جنس 50تومنی رو میخواد 25بخره بعدش 75بفروشه.توصیه میکنم بخاطر خودتون هم که شده اینکار رو نکنید.از بس دست به دست شدو هر کسی خواست سود کنه که آخرش به اینجا رسید
علی: 1394/10/416:39:23،
23
19
تنها دستاورد دولت اعتدال به گفته خودش مهار تورم بوده و در بقیه موارد دولت یا برنامه ای از قبل نداشته و اگر هم داشته شکست خورده پس اگر دولت بخواهد که رکود را از بین ببرد حتما شاهد افزایش تورم خواهیم بود واین مورد با توجه یک سال و اندی که به پایان دولت باقی مانده اصلا به صلاح نیست و این دولت تنها دستاورد خود رو را برای انتخابات آتی ریاست جمهوری از بین نخواهد برد .وپیش بینی میشود میزان رکود در سال آتی با توجه به کاهش درامد های نفتی و عدم توانایی صنایع در حقظ ثبات خود و ورشکتگی انها بیشتر و بیشتر شودو همچنین ذولت برای جبران درامد های خود حتما قیمت ارز را افزایش خواهد داد و این افزایش احتما در حد 15 الی 20 درصد خواهد بود.
واقع بین: 1394/10/510:56:49،
14
16
در کشوری که کارمند سالاری باشه و همه دنبال حقوق مفت دولت باشن کسی انگیزه ای برای کار اقتصادی نداره مگر از روی بیکاری !!!
اقتصاد دان : 1394/10/700:34:40،
13
14
تا زمانی که بانکها سود بالاتر از نرخ تورم را میدهند رکود خواهیم داشت .
66: 1394/10/412:09:58،
52
21
رکود را شکست یا رکورد گرانی و خالی کردن جیب مردم را............
امین: 1394/10/412:33:28،
38
15
رکود که هیچی ولی رکورد همه چیو شکسته
محمد: 1394/10/412:34:54،
38
13
اول شکست میده ولی معلوم میشه دوپیینگ کرده مجددا بازنده اعلام میشه.
مهرداد : 1394/10/412:37:19،
50
17
با رفع تحریم ها اوضاع ملت ایران بدتر و بدتر خواهد شد ما الان در چهار جبهه در حال جنگیم و تمام هزینه های ارتشهای حشد الشعبی و ارتش سوریه و اعزام نیرو و ارسال تجهیزات به یمن رو بر عهده داریم در ضمن پس از این جنگها وظیفه بازسازی و بودجه آنها در اولویت قرار دارند
خوش به حال اقتصاد آمریکا و شرکا که تجهیزات نظامی رو با بالاترین قیمت می فروشن و نفت رو با پایین تر ین قیمت اونم در زمان جنگ می خرن
yyy: 1394/10/412:39:43،
23
62
جمهوری اسلامی مثل همیشه از " امدادهای غیبی " بهره مند میشه و از رکود وتورم نجات پیدا میکنه وسیستم اقتصادی ایران روی غلتک میافته مثل دهه ۶۰ و ۷۰ .
نام شما: 1394/10/412:43:46،
44
21
خیلی کار مهم و یبنظری انجام داده دولت
تورمو کم کرده(البته رشد قیمتای خودش بالاتر از نرخ تورم اعلامیه) و کودو زیاد کرده
چجوری؟ وقتی چیزی خرید و فرو ش نمیشه بر اثر رکود تحمیلی(مقصر اصلی باتکهای زورگو هستند) پس تورمم نخواهیم داشت
نتیجه: رکود شدید همراه با تورم
این کارو دولت امدیکا حدود ۱۰۰ سال پیش انجام داد و ۱۰ سال رفتن تو رکود ولی باهوشای اقتصاد ایران اینارو درس عبرت نمیگیرن!!!
در ضمن منظور از اقتصادی مقاومتی یعنی خرید بنجل ایرانی با قیمت خیلی بالا و دادن همه جور مالیات و نفت، مالیات، مناقصه ها ماله اونایی مه مالیات نمیدن
یعنی بدترین حالت نظام اقتصاد سرمایه داری کج و ناقص و مردم داری کمونیستی

کاپیتان: 1394/10/413:30:23،
31
21
بانکها شاه دزدن و هرچی بدبختی زیر سراوناست ...
نت: 1394/10/412:52:33،
32
19
ادم تا چیزی اذیتش نکنه و مزاحمش نباشه ازش جلوگیری نمیکنه.برای این دولت هم که سران و حامیانش همه از سرمایه داران و میلیاردرها هستند هیچ وقت درد مردم رو نمیفهمند.
زيتون: 1394/10/413:27:55،
25
18
مصاحبه باحالي بود شخصي كه در عكس وسط ميباشد من فكر كردم اقاي عباسي بازيگر خنده بازار(فرمند هاشمي) است كه دارد طنز بازي ميكند.
محسن: 1394/10/415:30:45،
17
22
بالاخره تا يك تورم درست نكنند بازار تكان نميخورد
زيتون: 1394/10/420:14:59،
22
14
دلار خريدي يا سكه شيطون. وقتي گروني شديد ميشود در نهايت ركود حاكم ميشود حالا شما ميگي گراني بيشتر خوب معلومه ركود بيشتر
مردم: 1394/10/416:07:16،
25
21
در این کشور ۶۵ میلیون نفر کار میکنند در چند شیفت در ۲الی۳ شغل تا ۱۰ میلیون راحت زندگی کنند۰۰فاصله طبقاتی در همین خیابانهای تهران مشاهده میشه
مهدی : 1394/10/420:52:02،
23
10
شکست تورم بابا دمت گرم دیگه شوخی شروع شد
آزاد: 1394/10/500:20:20،
16
13
اگر تورم بیشتر بشه راضی تریم .حد اقل چیزامونو میفروشیم ب خدا . ما رکود نمیخایم .عجب گیری کردیم .هم تورم هم رکود !!!!!!!
اسماعیل: 1394/10/508:17:27،
11
20
چون کسی پیگیری سخنان ایشان را نمی کند هرچه می خواهند می گویند شاید هم قراره از این پست بردارند.
یاحق: 1394/10/509:28:42،
17
16
این کارشناسان حکومت محور الفبای علم اقتصاد را هم نمی دانند ! تا وقتی که ساختار اقتصاد بصورت فعلی است و کشور ما در تجارت جهانی حضور ندارد تا بنیان های اقتصاد رقابتی ( نه اقتصاد مقاومتی که واژه بی پایه است !) ریخته شود هیچ
بهبودی در هیچ کاری نخواهیم داشت .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما