کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شیرها را دور می‌ریزیم و به صنایع نمی‌دهیم

کدخبر:۱۸۲۲۷پنجشنبه، ۳ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۸:۴۷۲۷۷۲ بازدید

نزدیک به دو سال است که سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با در نظر گرفتن تمامی جوانب کار، نرخ شیر خام را 1440 تومان اعلام ...

نزدیک به دو سال است که سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با در نظر گرفتن تمامی جوانب کار، نرخ شیر خام را 1440 تومان اعلام کرد اما از آن زمان تاکنون هیچ تولیدکننده‌ای شیر خام را به این قیمت نفروخته و هیچ کارخانه‌ای هم به این قیمت نخریده است. گرچه سازمان حمایت برای اجرای این مصوبه چند ابلاغیه هم صادر کرده اما هیچ‌کدام اجرا نشده است. صنایع لبنی دلیل اجرا نکردن مصوبه دولت را کاهش توان اقتصادی مردم اعلام می‌کنند، در حالی که تولیدکنندگان شیرخام خواستار اجرای سریع این مصوبه هستند و از دولت می‌خواهند با استفاده از ابزارهای قانونی خود کارخانه‌های لبنی را وادار به تمکین کنند. 

حسین نعمتی، گاودار و تولیدکننده شیر خام می‌گوید: صنایع لبنی می‌خواهند با این کارها به ما تودهنی بزنند. اگر این وضع ادامه یابد، دامداران هم ساکت نمی‌مانند و لازم باشد شیرها را دور می‌ریزند، اما به صنایع نمی‌دهند.


کشش بازار و توان اقتصادی بهانه است

نعمتی در گفت‌وگو با «فرصت‌امروز»، با اشاره به سرپیچی صنایع لبنی از ابلاغیه سازمان حمایت می‌افزاید: کارخانه‌های لبنی در سال‌های اخیر به هر بهانه‌ای 5تا 10 درصد قیمت محصولات شان را بالا برده‌اند، در حالی که شیر خام را از دامدار زیر نرخ مصوب می‌خرند. وی که روزانه 6/5 تن شیر خام تولید و به کارخانه‌های لبنی می‌دهد، می‌افزاید: بهانه کارخانه‌های لبنی برای ارزان خریدن شیر خام، کشش بازار و کاهش توان اقتصادی مردم است. ما هم به این موضوع باور داریم اما پرسش من این است که افزایش قیمت 100 تا 200تومانی در محصول 5000 تومانی مانند ماست مگر چقدر تاثیرگذار است؟


ترفند صنایع لبنی برای خرید ارزان شیرخام

نعمتی تاکید می‌کند: 70 درصد از هزینه‌های دامداران مربوط به تهیه علوفه است و کارخانه‌ها هم به همین میزان باید برای شیرخام هزینه کنند. فاکتورهای دیگر مانند افزایش دستمزدها و حامل‌های انرژی و سایر هزینه‌ها برای هر دو گروه یکسان بوده حالا چگونه آنها باید افزایش قیمت 10 درصدی را برای خود لحاظ کنند و محصول را زیر قیمت بازار بخرند؟ این دامدار قزوینی می‌گوید: برخی از برندهای بزرگ لبنی در شهرستان‌ها ترفندهایی را به کار گرفته‌اند تا شیر را ارزان‌تر از قیمت کنونی بخرند. آنها برای اینکه مصوبه دولت را اجرا نکنند مردم را بهانه می‌کنند. این کار صنایع دور از انصاف و اجحاف در حق دامداران است.


قیمت 4 برابری شیر از تولید تا مصرف

نعمتی به فاصله چهار برابری قیمت شیر خام از دامداری تا مصرف‌کننده اشاره و تصریح می‌کند: کارخانه‌ها شیر خام را در بهترین حالت کیلوگرمی 1200 تومان می‌خرند و ماست را 5000 تومان می‌فروشند. مگر چه پروسه‌ای را برای تولید ماست به‌جز افزودن مقداری شیرخشک و بسته‌بندی طی می‌کنند که تا چهار برابر گران‌تر می‌فروشند. صنایع لبنی باید هزینه‌های تولیدشان را پایین بیاورند و مدیریت کنند.


صنایع لبنی عوام فریبی می‌کنند

احمد مقدسی، گاودار تهرانی با تولید روزانه 10 تن شیرخام، در گفت و گو با «فرصت امروز»، نسبت به اجرایی نشدن ابلاغیه سازمان حمایت مبنی بر افزایش قیمت شیرخام و لبنیات می‌گوید: برخی از کارخانه‌های لبنی که از پیش و به‌صورت چراغ خاموش قیمت محصولات‌شان را افزایش داده بودند و سهم دامداران را ندادند، حالا حاضر نیستند ابلاغیه اجرا شود. البته نمی‌توانند هم اجرا کنند چون سرخود قیمت‌ها را افزایش داده بودند.

وی اظهار می‌کند: سازمان حمایت در حال حسابرسی است و از بهار 93 هر کارخانه‌ای که قیمت محصولاتش را افزایش داده باشد به تعزیرات می‌رود و باید سهم دامداران را بدهد. حالا که کار به اینجا کشیده شده، صنایع عوام‌فریبی می‌کنند و به بهانه کشش بازار، جنگ‌روانی راه انداخته‌اند. مقدسی تاکید می‌کند: دولت باید در این زمینه از ابزارهایی که قانون در اختیارش گذاشته به موقع استفاده و صنایع را مجبور به تمکین از قانون کند. در غیر‌این صورت وضع همین‌گونه ادامه می‌یابد و راه برای قانون گریزی صنایع لبنی بازتر می‌شود.


خرید تضمینی تنها راهکار حل مناقشه

سعید سلطانی سروستانی، دیگر گاودار و تولیدکننده شیر خام، تنها راهکار را برای برون رفت از این چالش اجرای قانون بهره‌وری می‌داند و می‌افزاید: در این قانون تکلیف مشخص است و دولت باید سیاست خرید تضمینی شیر را اجرا کند. درست است که دولت از نظر منابع و نقدینگی مشکل دارد اما باید کاری کند تا دامداران از گردونه تولید خارج نشوند و گاوهای شیری هم به کشتارگاه فرستاده نشوند.

سلطانی می‌گوید: بهترین کار ممکن در چنین شرایطی اجرای قانون است. دولت باید بررسی کند که اگر منابعی برای خرید تضمینی شیر تامین کند بهتر است یا مانند 35 سال پیش شیر، پنیر، کره و سایر محصولات لبنی را وارد کند؟ به هر روی دولت باید مانند سایر محصولات، شیر را هم در چنین حالتی که قیمت‌ها زیر نرخ مصوب خریداری می‌شود، در فهرست خرید تضمینی قرار دهد.


سکوت دامداران نشانه رضایت نیست

این گاودار نمونه تصریح می‌کند: از سال 93 که مصوبه 1440 تومانی قیمت شیر‌خام ابلاغ شد و اجرا نشد، دودش تنها به چشم دامداران رفته است. دامداران در بن‌بست قرار گرفته و نمی‌توانند به این وضعیت ادامه بدهند. ما با موجودات زنده و یک محصول فساد‌پذیر سر و کار داریم و هر قیمتی که از ما بخرند مجبوریم بفروشیم. این سکوت گاوداران علامت رضایت نیست.

 

سازمان حمایت با صنایع متخلف برخورد کند

محمدرضا ملاصالحی مدیرکل مرکز اصلاح‌نژاد معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی معتقد است که سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان باید با صنایع لبنیات متخلف برخورد کند. او افزود: طبق مصوبه جدید سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مبنی بر افزایش 6 درصدی شیر و فرآورده‌های لبنی، باید برای هرکیلوگرم شیرخام 100 تومان به قیمت شیرخام دامداران اضافه شود. انتظار می‌رود سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در احقاق حق دامداران از ابلاغیه خود دفاع و با صنایع لبنی متخلف به‌طور جدی برخورد کند.

ملاصالحی با قدردانی از ابلاغیه اخیر سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در حمایت از دامداران افزود: در حالی افزایش 6 درصدی قیمت خرید شیرخام اجرا نشده که طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم شیرخام از دامداران 1440 تومان بود که از یک‌سال و نیم گذشته تاکنون اجرا نشده و دامداران زیان سنگینی از این بابت متحمل شده‌اند. وی گفت: با ابلاغیه جدید افزایش 100 تومانی قیمت خرید شیرخام از دامداران، سازمان حمایت به دنبال جبران بخشی از زیان دامداران است تا روند تولید بهبود و استمرار یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زرشک: 1394/10/321:03:21،
102
31
شیرو 1200 میخرینو ماستو 5000 تومن میدین

باید لبنیات و چیپس توسط مردم تحریم بشه چون چند برابر قیمت میفروشن
کوکی: 1394/10/322:16:55،
124
25
کجاست اون بنده خدایی که فروشندگان شکر رو به جرم گران فروشی در ملا عام به فلک بست.آدم وقتی به اقتدارش فکر میکنه لذت میبره.خدا خودش و 7جد و آبادش رو بیامرزه.جاش تو بهشت باشه.
سیامک: 1394/10/408:37:13،
42
21
کارخانجات لبنی شیر را از گاودار ۱۱۵۰ تا ۱۲۰۰ خریداری می کنند و ماست را باید درب کارخانه ۱۷۰۰ بفروشند ولی متاسفانه این کارخانه دارها به سود کم قانع نیستند. بی خوابی و زحمت و دردسر تولید برای گاودار و سودش به جیب کارخانجات لبنی واریز میشه
نقی: 1394/10/412:44:28،
36
32
کوکی جان اون علا الدوله بود که تاجران قند رو به خاطر گرانفروشی فلک کرد و همین کارش موجب انقلاب مشروطیت شد!! کلا ملت جالبی هستیم که به طرفداری تاجر گرانفروشی مثل حاج میرزا هاشم قندی و بر علیه حاکمی که به هر دلیل طرف مردم فقیر را گرفته بود انقلاب میکنیم!! خخخخخخخخ
amir: 1394/10/417:50:44،
31
27
ببخشید تحریم کیلو چنده . خوب شیر قیمتش همینه ما ها عادت کردیم به این قیمت . بهتره که دولت قیمت نوشابرو ببره بالا پولشو بده به دام دار هم مصرف نوشابه کمی میاد پایین هم به نفع دام دار میشه هم به نفع من مصرف کننده
سعید : 1394/10/321:03:23،
49
92
جناب نعمتی کدام ماست کیلویی پنج هزار تومان است الکی هر چی دلت خواست به دروغ نگو درست است قیمت شیر ارزون است ولی لبنیات هم دوساله گرون نشده اگه حرفی میزنی با دلیل بگو شاید تاثیر بیشتر داشته باشد ولی بدان که دولت باید دخالت کند وبه مردم سوبسید بدهد ولی شما سعی کن تهمت ناروا به صنایع شیر نزن هستند بعضی از همکاران شما که چه شیر هایی را تولید و به کارخانه می فروشند خودت میدونی دارم چی میگم میشود در مورد تقلبات شیر که برخی از همکاران شما انجام میدهند کتابها نوشت عزیز
محسن هستم: 1394/10/323:24:51،
72
33
اینکه ماست کیلو5 تومن نیست حق با شماست(900 گرمیش 2800تا2500هست).
------------------------------
اینکه میگی لبنیات دوساله گرون نشده چرت گفتی دیگه.تا حالا خرید رفتی؟!!!هر شش ماه 15درصد گرون میکنن.
------------------------
کتاب ننویس یه دوتا مثال بزن؟(وایتکس میزنن؟مگه کارخونه کنترل کیفی نداره و با توجه به بار میکروبیش پول نمیده؟تا اونجائی که من میدونم به همین بهانه زیر قیمت مصوب میخرن.اب و پالم و... هم اضافه میکنن بماند.
----------------
تقصیر هیشکی نیست به نظرم.سیستم کلا فاسده
گاودار: 1394/10/412:59:04،
37
33
آقاي نعمتي سالها رييس اتحاديه گاوداران بوده مطمئنأ بيشتر از شما اين مسايلو ميفهمه. شما يسر از خونه برو بيرون تو مغازه قيمتارو نيگا كن خودت ميفهمي.
سوشا : 1394/10/321:42:13،
85
34
دامدارا باید خودشون مستقیم شیر بفروشن، مردمم بیشتر اعتماد دارن به دامدار تا اینکه شیر بره تو کارخونه آب و روغن پالم و شیر خشک و وایتکس قاطیش بشه بعد 3 برابر به مردم بفروشن
حقیقت: 1394/10/322:04:50،
44
25
حقیقتش نمیشه رو این مسئله نظر داد ----چون دولت ........
Mohsen: 1394/10/323:01:47،
55
49
ملّت دارن از پوکی استخوان رنج میبرن اونوقت اینا حاضرن دور بریزن ولی ارزون ندن به مردم بخورن.
محمد: 1394/10/409:42:10،
27
36
هزینه هاشونو در نظر بیار عزیز اگه تولید کننده شیر بودی میفهمیدی برای تولید یه کیلو شیر چقدر باید زحمت کشید و هزینه کرد
زيتون: 1394/10/323:57:50،
37
36
دوستان لبنيات فله عامل پخش تب مالت ميباشد. شير پالمي از لبنيات ميكروبي انگلي بهتر است. شايد شما بگوييد ماست جوشيده و بعد ماست ميشود ولي بعد از تهيه دوباره ميتواند از ظروف كثيف اطراف ميكروب بگيرد. لطفا بين بد و بدتر بد را انتخاب كنيد.
محمد: 1394/10/408:49:49،
30
29
عزیز من با جوشاندن باکتری مولد تب مالت از بین میره.توی شیر انگل هم نداریم.ضمنا ماست عامل انتقال بیماری تب مالت نمیتونه باشه .باکتری های مفید توی ماست حتی جلوی وبا رو هم میگیره چه برسه به بروسلا .
عامل انتقال بیماری شیر نجوشیده و پنیر تازه است.
ولی برای حذف پالم وشیر خشک بی کیفیتی که وارد شیر و سایر لبنیات می کنند شما هیچ کاری نمی تونی بکنی فقط گرفتگی عروق و مرگ زودهنگام جواب فکر نادرست شما است.موفق باشید
احمد: 1394/10/405:20:33،
32
35
ملت همیشه دنبال جنس مفت نباشین. عادت گدایی از کجا تو ما پیدا شده؟؟در آمد کم من و شما دلیل نمیشه دامدار و تعمیرکار و پزشک و ... مفتی کار کنن.
محمد: 1394/10/409:40:29،
39
38
وقتی تونستین از یه دامدار که خودش از شیر بز و میش ماست درست میکنه ماست بخرین و بخورین اون وقت میقهمین ماست یعنی چی و اینایی که کارخونه های لبنی درست میکنن چیه
کوکی: 1394/10/410:02:04،
38
38
اشکال نداره.شما به دولت بگو پایه حقوق رو 4میلیون تومن بکنه بعدش ما بجای ویزیت 20تومنی به دکتر 40 تومن میدیم.مفت کجا بود برادر من.هر کسی رفته تو بازار 6ماهه اندازه 30سال یک کارمند کرده تو جیبش.اکثرشونم بدون تحصیلات و تخصص.
سعید: 1394/10/412:31:25،
34
31
دلیل اینکه اینجوری شده اینکه صنایع ما حرفه نیستن.شما برو مثلا کارخونه مکدونالد رو بخون سیب زمینی برای چیپس رو خودشون میکارن.گوشت گاو همبرگر رو خودشون پرورش میدن.به این میگن صنعت پیشرفته.یعنی سود کار رو میدن صنایعی که مواد اولیه رو بهشون میده رو میخرن تا دیگه از این ادا ها نداشته باشن.تو ایران میزان تو بانک سودش رو میخورن.بعد با یه تغییر قیمت تو صنایع تولید کننده مواد اولیه کلا تولید اون صنعت گرون میشه.
رضا: 1394/10/412:33:23،
23
31
شیر دامداری صنعتی که مرتب برنامه واکسیناسیون را اجرا میکند.هیچگونه الودگی ندارد.مگه عصر حجره یا در پشت کوه زندگی میکنیم که این تهمت ها رو میزنید.در ضمن این شیر دارای چربی و ترکیب اسید آمینه طبیعی است که راحت در بدن جذب میشود.نه روغن های اضافه دیگر...
لطفا درست قضاوت کنید.به نظر من تنها راه ازاد سازی فروش شیرخام تحت نظارت سازمان دامپزشکی و دادن علوفه ارزان قیمت به دامدار و تشکیل شرکت های کشت و صنعت عمومی که مردم سهامدار ان باشند و خود شرکت ها از پایه تا تولید محصول را برعهده بگیرند و رقابتی کردن بازار است.
سعید: 1394/10/412:41:03،
23
18
سلام خدمت دوستان اینکه میگد ماست کیلویی پنج تومن چرت میگه شما از هزینه تولید خبر دارید کجادتب تو شیر میرزن حرف منطقی بزنید الان کلی از کارخانه ها بانصف ضرفیتشونم به دلیل رکود و هزینه مواد اولیه کار میکنن
وطنم پاره تنم: 1394/10/413:52:45،
32
16
با سلام
يكي از اقوام بنده در قزوين گاوداري 200راسي شيري داشتن ميگفتن قيمت يونجه شده1200تومان كنساتره شيري 1150الي1250 كنجاله تخم پنبه1500 و...... همه خوراك دام شديدا گرون شده تازه به اون افرادي كه يونجه هم ميكارن براي فروش با اين قيمت 1200 صرف نداره به طور كلي فروش شير به قيمت 1200يعني ورشكستگي و گاوداريو گذاشتن براي فروش متاسفانه مشتري نداره الان سود تو بانكه پولتو بزار سر برج سودتو بگير بدونه دردسر واسترس و التماس

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار