کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

طناب‌كشی دامداران و صنعتگران با قيمت لبنيات

کدخبر:۱۸۲۰۲چهارشنبه، ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۱:۰۴۹۵۸ بازدید

اول دي ماه قرار بود كه قيمت شير و محصولات لبني در كشور 6 درصد افزايش پيدا كند. تصميمي كه تاكنون با انتقادهاي بسياري مواجه شده و ...

اول دي ماه قرار بود كه قيمت شير و محصولات لبني در كشور 6 درصد افزايش پيدا كند. تصميمي كه تاكنون با انتقادهاي بسياري مواجه شده و البته هنوز هم به مرحله اجرايي شدن نرسيده است. يكي از دلايل عمده كه به صعود قيمت محصولات لبني وارد شد، اين بود كه بعد از هدفمندي يارانه‌ها مردم شير كمتري مصرف كردند. به اين ترتيب تقاضا كاهش پيدا كرد و به تبع آن هم توليد با مشكل مواجه شد. اما حالا گفته مي‌شود اين 6 درصد براي حمايت از دامداري‌ها افزايش پيدا مي‌كند، افزايشي كه احتمالا مانند دومينو باقي بخش‌ها از توليدكننده‌ها و صنايع تبديلي تا سفره مردم را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

به گزارش تعادل، حسن فروزان‌فرد، عضو هيات نمايندگان اتاق تهران بر اين باور است كه در بخش شير، وزارت جهاد كشاورزي خودش را حامي كشاورزان و دامپروران مي‌داند به همين دليل هم فكر مي‌كند كه بايد حق آنها را از صنعتگران بگيرد. اين تقابل كار را مشكل مي‌كند. اين مشكل در قيمت‌هاي تضميني و پايه هم وجود داشته است چراكه اصلا مسوولان به صنايع پايين دستي كشاورزي كه ممكن است با دخالت در قيمت‌ها دچار مشكل شوند، توجه نمي‌كنند.


  به نام دولت، از جيب صنعتگر

فروزان‌فرد در مورد افزايش قيمت شير و تاثيرات آن اظهار كرد: در حوزه‌يي مثل شير، نكته اين است كه وزارت جهاد كشاورزي خودش را حامي كشاورزان و دامپروران مي‌داند. به همين دليل هم فكر مي‌كند كه بايد حق آنها را از صنعتگران بگيرد. اين تقابل كار را مشكل مي‌كند. اين مشكل در قيمت‌هاي تضميني و پايه هم وجود داشته است چراكه اصلا مسوولان به صنايع پايين دستي كشاورزي كه ممكن است با دخالت در قيمت‌ها دچار مشكل شوند، توجه نمي‌كنند. درحال حاضر دولت براي كمك به دامپروران و كشاورزان از جيب صنعتگر و مصرف‌كننده بعدي مي‌پردازد كه موجب بي‌نظمي مي‌شود. اين اقدام در اغلب اقتصاد‌هاي جهان پذيرفته شده نيست.

او در ادامه گفت: در كشورهاي پيشرفته، دولت براي ادامه حيات كشاورزي و دامپروري مسووليت به عهده مي‌گيرد ولي نه با دستكاري صنايع پايين دست. اين كشورها، اين حمايت را با سوبسيد انجام مي‌دهند بدون اينكه نظم فعاليت‌هاي اقتصادي بعدي را بر هم بزند. اما از آنجا كه دولت ايران دستش بسته است و پولي ندارد، سعي مي‌كند بخشي ديگر را قرباني اين بخش كند.


  چه خطرهايي در كمين است؟

عضو هيات نمايندگان اتاق تهران بر اين باور است كه در حال حاضر مصرف لبنيات در كشور كاهش يافته و اين كاهش مصرف، دو نوع خطر كوتاه‌مدت و بلندمدت دارد. او افزود: خطرات كوتاه‌مدت به صنعتگران برمي‌گردد و خطرات بلندمدت هم سلامت جامعه را به خطر مي‌اندازد. حالا اين افزايش قيمت اين خطرات را تشديد مي‌كند.

فروزان‌فرد افزود: چند وقت پيش، صنايع لبني پيشنهاد دادند تا اين ظرفيت ايجاد شود تا قيمت‌هاي متفاوت براي كالا‌ها وجود داشته باشد. يعني هر منطقه به فراخور ساكنانش قيمت متفاوتي بپردازد. به اين عمل در اقتصاد «تبعيض قيمت» گفته مي‌شود. يعني در منطقه‌هايي كه لوكس‌نشين هستند، قيمت بيشتر و در منطقه‌هاي با درآمد كمتر قيمت پايين‌تر عرضه شود.

او خاطرنشان كرد: به هر حال تقاضا در بازار به يك قيمت نيست. در اقتصاد يك تابع تقاضا وجود دارد. آدم‌هاي مختلف شرايط مختلفي دارند كه مي‌توانند قيمت‌هاي مختلفي بپردازند. اين تبعيض تقاضا هم به معني شناخت مشتري براي تعيين قيمت كالاهاست. در اين روش توليدكننده منافع بيشتري مي‌برد چراكه كسي كه بضاعت دارد با توجه به منطقه‌يي كه ساكن است، پول بيشتري مي‌پردازد و از آن طرف هم ساكن كم درآمد، هزينه كمتري مي‌كند. چنين نظري وجود داشت اما اينكه در چه مرحله‌يي است را اطلاع ندارم.


  دخالت‌هاي بر هم زننده بازار

عضو هيات نمايندگان اتاق تهران گفت: عموما آنچه مغاير آزادسازي اقتصاد است، اين است كه دولت به بازار ورود پيدا كند اما در نهايت مسووليت رفتار خودش را نپذيرد و بدون توجه به صنايع بالادستي و پايين دستي تغيير ايجاد كند. نمونه اين عمل هم اخذ عوارض براي واردات دانه‌هاي خام بود. چراكه دولت مي‌خواست با پولي كه از محل اخذ تعرفه واردات به دست مي‌آورد، منبع سوبسيد به كشاورز را تامين كند و اين روش اقتصاد را به هم مي‌زند.

او اضافه كرد: دولت مي‌تواند براي جلوگيري از نابودي يك بخش در اقتصاد ورود پيدا كند اما بايد مسووليت آثارش را هم خودش بر عهده بگيرد. نه اينكه مسووليت تاثير اقدامش را بيندازد به گردن توليدكننده. در زمينه افزايش قيمت شير و محصولات لبني هم همين امر صادق است، دولت مي‌خواهد دامپروران دچار مشكل نشوند، مي‌تواند به آنها كمك كند اما نبايد هزينه كمك به دامپروران را ديگر فعالان اقتصادي بپردازند چراكه در اين شرايط فقط اين آسيب از يك بخش به بخش ديگر منتقل شده است.

فروزان‌فرد اظهار كرد: درحال حاضر مشكل در وزارت جهاد كشاورزي است و در آينده نزديك به بخش صنعت منتقل مي‌شود و در درازمدت گريبانگير سلامت كشور خواهد شد. به همين دليل اين اقدام، اقدامي چند وجهي است و كار چند جانبه نياز دارد. دولت و مسوولان بايد در اين زمينه از انجمن‌هاي حرفه‌يي كمك بطلبند.

 

  صنايع لبني عوام‌فريبي نكنند

اما در آن سو رييس هيات‌مديره انجمن صنفي گاوداران بر اين باور است كه صنايع لبني به‌ جاي عوام‌فريبي بايد پول دامدار را بدهند. سيداحمد مقدسي در واكنش به اظهارات صنايع لبني مبني بر عدم كشش براي افزايش قيمت لبنيات اظهار كرد: در ابلاغيه سازمان حمايت آمده كارخانجاتي كه از پارسال قيمت محصولات خود را افزايش نداده‌اند، مجاز به افزايش ۶ درصدي قيمت ۳ فرآورده پرمصرف خود هستند اين درحالي است كه پيش از اين برخي از كارخانجات در سكوت مطلق، قيمت محصولات خود را بالا برده‌اند بنابراين، اين ابلاغيه شامل آنها نمي‌شود.

او با بيان اينكه براساس ابلاغيه سازمان حمايت، تنها آن دسته از كارخانجات كه از سال قبل افزايش قيمتي در محصولات خود اعمال نكرده‌اند، مجاز به افزايش ۶ درصدي نرخ‌ها هستند، افزود: برخي از كارخانجات لبني قبلا قيمت محصولاتشان را بالا برده‌اند و حالا كه بايد پول دامدار را بدهند، عوامفريبي كرده و مي‌گويند بازار كشش ندارد و مردم توان خريد ندارند.مقدسي در پاسخ به اين پرسش كه آيا مذاكره‌يي بين دامداران و صنايع لبني در جريان است؟ گفت: ابلاغيه جديد سازمان حمايت براساس توافقي كه در جلسه مشترك ميان ما، صنايع لبني و سازمان حمايت حاصل شد، تصويب و ابلاغ شده است ضمن اينكه بعد از اين ما هيچ مذاكره‌يي با صنايع نداشته‌ايم.

 

  چرا لبنيات 6 درصد گران نشد؟

همچنين رييس اتحاديه فروشندگان لبنيات با بيان اينكه سرانه مصرف شير و محصولات لبني در كشور پايين است، گفت: اگر قيمت‌ها افزايش يابد باز هم تقاضا كاهش خواهد يافت. علي رجبي بيان كرد: در حال حاضر محصولات لبني با مشكل كمبود تقاضا مواجه است و توليدكنندگان حاضر نيستند با افزايش قيمت باز هم بازار را از دست بدهند.

او گفت: با توجه به ركود صنايع لبني و نامتعادل بودن عرضه و تقاضا در بازار اين محصولات انتظار داشتيم دولت راهكاري غير از افزايش قيمت‌ها براي حمايت از توليد شير خام و محصولات لبني تعريف كند كه تحقق نيافت.

رجبي افزود: اگر قيمت‌ها افزايش يابد با كاهش تقاضا و مصرف به سلامت مردم هم آسيب مي‌رساند درحالي كه يكي از موثرترين روش براي مبارزه با پيامدهاي آلودگي هوا افزايش مصرف شير و محصولات لبني است.

رجبي درباره اينكه آيا به خاطر افزايش 100 توماني خريد شير خام حاضر به تغيير قيمت محصولات لبني ازجمله شير، پنير و ماست نشديد؟ گفت: درحال حاضر با كمبود تقاضا روبه‌رو هستيم و اگر قيمت‌ها را افزايش دهيم باز هم تقاضا را كاهش مي‌دهد و البته اگر طرف‌هاي تقاضا ظرفيت و كشش افزايش قيمت را مي‌داشت مشكل ايجاد نمي‌كرد اما هر گونه افزايش قيمت باعث كاهش تقاضا خواهد شد. سازمان حمايت پيش از اين ابلاغ كرد، كارخانه‌هاي لبنيات بايد قيمت خريد شير خام از دامداران را از اول دي ماه كيلويي 100تومان افزايش دهند و در ازاي آن قيمت ماست، پنير و شير را 6 درصد گران كنند كه ظاهرا اين مصوبه عملياتي نشده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سعید: 1394/10/223:17:42،
26
20
مردم لایق بهترینها هستند دولت باید ورود کرد ه سوبسید به لبنیات بدهد ماننده خودرو که ورود کرد وامهای سوبسید دار پرداخت کرد تا مردم اهم از لحظ آلودگی و هم در جاده ها اسیب ببینند این دفعه برای سلامت مردم سوبسید بده تا این مدیران بی کفایتی که تصمیم گیر هستند خیالشان راحت شود و احتیاج به مصاحبه های بی سرو ته نا مفهوم که خروجی هم نداره نداشته باشند البته سوبسید باید مستقیم به مردم پرداخت بشه نه به دامدار نه به کارخونه ها که فساد های قبلی تکرارنشه شرکت نفت در ابادان وجنوب کادت شیر به کارکنانش داده بود الان همان الگو به شکل بزرگتر انجام بشه جواب میده نه روشهای من دراوردی که در جهت فساد بیشتر هستند
رضا: 1394/10/309:48:23،
14
19
شیر خام تو کشورهای توسعه یافته هر کیلو حدود 1100 تومان است چرا دامداران در ایران دنبال دریافت 1350 تومان هستند؟ علت گران بودن شیر خام در ایران جیست؟
یی: 1394/10/323:20:59،
11
6
تو کشور های توسعه یافته وام 2 درصد بهره به دامدار میدهند اینجا 18 درصد
اونجا تولید بیشتر صنعتی است اینجا سنتی
چون تورم ندارند به سود 10 درصد راضیند اینجا زیر 25 ضرره
و ....
((( فلفل ))): 1394/10/312:10:50،
19
19
انشاا000 اين طناب از وسط ببرد وهر دو گروه به زمين بخورند تا مردم ديگر از دست لبنيات كه بجاي جوشاندن شير از وايتكس استفاده ميكننداين همه سرطان ومركو مير علتش چيست؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما