کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تفاوت درآمد آرایشگران در شمال و جنوب تهران!

کدخبر:۱۸۱۹۷پنجشنبه، ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۴۸:۴۷۵۱۵۸ بازدید

ازدواج امر مقدسی است که در نتیجه آن، جوان وارد مرحله جدیدی از زندگی می شود. این موضوع به قدری مهم است که در قرآن از آن، به عنوان پیمانی ...
تفاوت درآمد آرایشگران در شمال و جنوب تهران!

ازدواج امر مقدسی است که در نتیجه آن، جوان وارد مرحله جدیدی از زندگی می شود. این موضوع به قدری مهم است که در قرآن از آن، به عنوان پیمانی محکم، یاد شده ، حتی خداوند نیمی از رزق هر کسی را در ازدواج کردن قرار داده است.این روزها با توسعه و گسترش فرهنگ شهرنشینی، بسیاری از رسم های زیبا و در عین حال ساده گذشته، از جامعه رنگ باخته و جای خود را با تجملات بی پایه و اساس عوض کرده است.

یکی از این تجملات که باعث افزایش هزینه های ازدواج و به تبع آن روی آوردن به تجردگرایی جوانان شده است، قیمت های سرسام آور برخی آرایشگاه ها برای آرایش عروس  است. در جامعه ما همه جا صحبت از «ازدواج آسان» است و به دختران، پسران و خانواده هایشان توصیه می شود که در ازدواج سختگیری نکنند.از دیرباز در همه جوامع، خانم ها با وسایل ابتدایی که بیشتر از گیاهان تشکیل می شده، به آرایش چهره خود می پرداختند. 

در زمان قدیم، قبل از آنکه عروس به خانه بخت برود یک نفر به خانه آنها رفته و او را آرایش می کرد. عروس  در انتخاب آرایشگر هیچ نقشی نداشت و به همین سادگی، زندگی شروع می شد.با گذشت زمان و تغییر فرهنگ، اکثر دختران و زنان جامعه به آرایشگران حرفه ای تبدیل شده اند و بسیاری از دختران جوان به قدری ماهرانه آرایش کرده و در جامعه حاضر می شوند که از یک عروس، فقط لباس آن را کم دارند ولی وقتی پای مراسم ازدواجشان پیش می آید، حاضر نیستند که با آرایش کردن خودشان، کمی از هزینه های ازدواج را کاهش دهند.

بسیاری از دختران برای اینکه زیباترین عروس فامیل شوند با کلی وسواس به جست و جوی بهترین آرایشگاه و آرایشگر می پردازند و اصلا به قیمت های آنها توجهی نمی کنند و همین موضوع باعث بالارفتن هزینه ازدواجشان می شود. به راستی چه اتفاقی افتاده است که آرایش گرانقیمت عروس، به منزله ارج و قرب و نشانه دوست داشتن داماد در نظر گرفته می شود و اگر کسی آرایشگاه ارزانتری را انتخاب کند همه به اومی گویند که داماد قدر تو را نمی داند.این در حالی است که قدر و منزلت زن، با پول مقایسه نمی شود و چه بسا زوج های بسیاری هستند که زندگی خود را  در عین سادگی شروع کرده و خوشبخت هستند.


تفاوت مشهود دستمزد آرایشگران در شمال و جنوب تهران

در شهرهای بزرگ به خصوص تهران، آرایشگاه های متعدد کوچک و بزرگی وجود دارند که برخی از آنها دارای اسم و رسم و قیمت های نجومی هستند که مشخص نیست بر چه اساسی این قیمت ها در نظر گرفته شده اند و با افزایش شیب از جنوب به سمت  شمال شهر، قیمت های سالن های زیبایی نیز افزایش می یابند.

به تعدادی از سالن های زیبایی درجه یک شمال، مرکز و جنوب تهران رفتیم تا میانگین قیمت ها و خدماتی که به عروس ارائه می دهند را جویا شویم.

اولین انتخاب، یکی از آرایشگاه های معروف در شمال تهران بود. آرایشگاهی با دو شعبه که در یک ساختمان 4 طبقه 8 واحدی قرار دارد.

منشی آرایشگاه، همانطور که 2 آلبوم از نمونه کارهای مختلف را نشانم می داد، گفت: هر کدام از این آلبوم ها، متعلق به یکی از آرایشگرهایی است که به عنوان "عروس کار» در اینجا کار می کنند که با توجه به تجربه و موادی که استفاده می کنند، نرخ متفاوت دارند.

یکی از آرایشگرها با قیمت 800 هزار تومان و دیگری با قیمت های 2 میلیون، 2 میلیون و پانصد هزار تومان  و 3 میلیون، عروس را برای برگزاری مراسم جشن آماده می کند.

منشی برای جلب نظر بیشتر، به توضیحات خود اضافه کرد و گفت: هر کدام از بسته های آرایشی، خدمات خاصی دارند که روی قیمت ها تاثیرگذار است. به عنوان مثال کسی که آرایش 3 میلیونی را انتخاب می کند، آرایش مراسم حنابندان یا پاتختی برای او رایگان انجام  و عروس به جای اینکه آرایش معمولی شود، گریم می شود.

وی گفت: در آرایش های 2 میلیون و 2 میلیون و پانصد هزارتومانی، خدماتی از قبیل طراحی و لاک ناخن، رنگ مو، پاکسازی صورت و موارد دیگری وجود دارد که در آرایش 800 هزار تومانی کمی از این موارد کاسته می شود.

مسئول این آرایشگاه گفت: مواد مصرفی در این سالن همه درجه یک هستند. برای این که مدل مو با تاج هماهنگی داشته باشد توصیه شد که از تاج های همان سالن به صورت اجاره ای استفاده کنم که حدود 200 هزار تومان اجاره داده می شد.

 به یکی دیگر از سالن های زیبایی در چند خیابان پایین تر رفتم. در اینجا با دو نرخ یک میلیون و 300 هزار تومان و یک میلیون و 800 هزار تومان، عروس را آرایش می کردند.برای این که علت این تفاوت نرخ ها را متوجه شوم با کنجکاوی بیشتر از مواد مصرفی و خدماتی که ارائه می دادند، پرسیدم که مسئول این آرایشگاه هم گفت: همه موادی که برای عروس استفاده می کنیم خارجی و درجه یک هستند. البته به این نکته هم اشاره کرد که مدل مو و نوع آرایش در قیمت گذاری آنها موثر است.قیمت تاج اجاره ای در اینجا حدود 180 هزار تومان بود.

به چند آرایشگاه درجه یک در مرکز شهر مراجعه کرده و نمونه کارهای آنها را مشاهده و با هم بررسی کردم. میانگین قیمت های آنها برای یک شب آرایش عروس، یک الی یک و پانصد هزار تومان بود. سپس به تعدادی از آرایشگاه های جنوب تهران مراجعه کردم که میانگین قیمت آنها حدود 500 الی یک میلیون و دویست هزارتومان بود. همه مسئولین این سالن های زیبایی هم اذعان داشتند که از مواد درجه یک استفاده می کنند. تاج در این سالن های زیبایی، روی خدمات ارائه شده و رایگان بود.

با بررسی گروه های مختلف شبکه های اجتماعی متوجه شدیم  آرایشگران معروف دستمزدی بین 5 تا 10 میلیون تومان بابت گریم عروس، دریافت می کنند.

ناصر قاسم زاد روانشناس درباره این که چرا برخی افراد با وجود این که توان تامین هزینه های آرایشگاه های گران قیمت را ندارند ولی هر طور شده برای شب ازدواجشان به آنجا می روند گفت: متاسفانه جامعه ما خواسته یا ناخواسته وارد مرحله ای شده است  که اسم آن را مصرف گرایی یا تجمل گرایی می گذاریم.

وی اظهار داشت: این تجمل گرایی به صورت خرده فرهنگ وارد باورهای ما شده و به صورت عرف درآمده است و اگر به آنها دست پیدا نکنیم فکر می کنیم که به اصطلاح هیچ گونه آرامش و قرار نداریم.

این روانشناس با بیان این که رسانه ها در ایجاد باورها خیلی مهم هستند، گفت: متاسفانه خیلی اوقات رسانه ملی برعکس عمل می کند، یعنی سبکی از زندگی را نشان می دهند که به قدری در آن امکانات و رفاه وجود دارد که افراد فکر می کنند اگر بخواهند به آن سطح برسند باید از همان ابتدای زندگی، خیلی سفت و سخت بگیرند.

وی اظهار داشت: باید برای فرهنگ سازی و این که جامعه را از مصرف گرایی صفر بیرون آوریم، تلاش کنیم و مردم باید به این باور برسند که در کنار زندگی،آسایش و لذت بردن، آرامش هم داشته باشند.

 مینا دختر 26 ساله ای که در آستانه ازدواج است، گفت: درآمد همسرم زیاد نیست و برای تامین بسیاری از هزینه های ازدواج، وام گرفته است ولی یک بار که بیشتر عروس نمی شوم و به هر قیمتی که است به بهترین آرایشگاه می روم و به فکر هزینه اش هم نیستم.بسیاری از عروس ها فکر می کنند اگر پول بیشتر بدهند زیباتر می شوند این در حالی است که اکثر آرایشگاه ها با قیمت های مناسب خدمات خوب و قابل قبولی ارائه می دهند و  دخترها بیشتر به خاطر این که از دیگران عقب نیفتند تن به هزینه های گزاف آرایشگرها می دهند.

شهلا کاظمی پور جامعه شناس درباره هزینه های زیاد آرایشگاه و این که چرا جامعه به این سمت رفته است، گفت: همه اینها از چشم و هم چشمی دختران و خانواده های آنها ناشی می شود.بسیاری از جامعه شناسان معتقد هستند که گرایش به ازدواج کاهش یافته است و یکی از دلائل آن را افزایش هزینه های مرتبط با آن می دانند.

برای اینکه جوانان از این امر مهم و مقدس فرار نکنند، باید با فرهنگ سازی و دوری جستن از چشم و هم چشمی، آنها را ترغیب به ازدواج کنیم تا شاهد کاهش بسیاری از معضلات جامعه باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

-: 1394/10/301:53:48،
215
19
بعضی موقع‌ها عروس پشت آرایش گم میشه و اصلا قابل شناسایی نیست! ازدواج‌های اروپایی‌ها و امریکایی‌ها رو ببینید، حتی یه مورد هم آرایش غلیظ یا به قول همین متن گریم! توشون وجود نداره. این جور چیزا مال کشورهای جهان سومه و ایران هم با شایستگیِ کامل در دسته جهان سوم حضور داره!
چراغعلی از غرب کشور: 1394/10/310:40:56،
97
27
متاسفانه منم با همین گریمای مسخره شکست عشقی خوردم!

پشت نیسان بشینه آدم بهتر از اینه که ازدواج کنه!
خشی: 1394/10/312:50:35،
61
28
شاهد عروسی دختری بودم که حاظر نبود به آرایشگاه برود و فقط لباسی با قیمت پایین اجاره کرد و بسیار ساده به خانه بخت رفت.

او خوشبختی را در تحصیل دید و از دانشگاه شریف ارشد سخت افزار و از تربیت مدرس دکتری اخذ نمود و عضو هیت علمی دانشگاه است.
آرمين: 1394/10/317:34:13،
24
18
جالب اينجاست كه كسي به درآمد ميليادري آرايشگاه ها اعتراض نميكنه، حالا واي به روزي كه يه مهندس يا دكتر يا وكيل هزار تومن بيشتر پول بگيره!
ببين ارزش علم و تحصيل رو چقدر پايين آوردن يا بهتر بگم آورديم!
مهدی: 1394/10/301:54:57،
62
26
این موقع شب نشستم چی میخونم
تام: 1394/10/306:41:05،
77
27
ول خرجى دليل نميشه خوشبختى بياره چند وقت پيش تو يك عروسى ابشار ميوه داشتند و خيلى خاص بود ولى متاسفانه بعدا عروس و داماد طلاق گرفتن
فرزاد: 1394/10/306:47:35،
60
16
احتمالا برای مجردها هم جریمه تعیین می کنند دم مدیری گرم با سریال شب های برره و شخصیت های استثنایی ان
محمد از اصفهان: 1394/10/307:09:36،
146
17
تجربه به من نشان داده زناني كه به اين كارها حساسيت نشان مي دهند زن زندگي نيستند
Bعقل: 1394/10/308:37:40،
75
20
يک ضرب المثل ميگويد
وقتي عقل نباشد،جان درعذاب است!
اشکان: 1394/10/308:44:08،
65
17
متاسفانه این کار نشان از فقر فرهنگی داره ، کشورهای متمدن رو نگاه کن ،آرایششون و کلا زندگی هاشون نگاه چقد ساده است، زنهای مناطق خاور میانه رو ببین فقط تو چشم و هم چشمی و مد هستن ، اگه به فکر کار و اشتغال و مسائل مهمتر میپرداختن اینطوری زندگی نمیکردن . اینا الگو هستن واسه نسل بعدی ما

ali: 1394/10/308:48:10،
97
14
حالا یه شب هم قیافه بی ریختت رو پشت گریم مخفی کردی فردا صبح هم می تونی پس فردا فامیل نمی گن اون حوریه عجب دیوی بود بیچاره داماد
فرزاد: 1394/10/308:59:59،
83
23
با درود

حضرت عباسي هركسي ازدواج كنه كار اشتباهي كرده . شما فك كن . از صبح تا شب جون بكني واسه كي ؟ واسه دختري كه كه ميخواد با پول تو به ديگران پز بده . مجردي 100 شرف داره به اينجور زندگي . ازدواجي كه قراره به طلاق منتهي بشه ، تشكيل نشه خيلي بهتره .
تورج: 1394/10/309:23:24،
91
20
زنانی که زیاد آرایش می کنند یعنی با قیافه خودشان کنار نمیان بعد چطور می خوان با قیافه شوهرشان کنار بیان
مسعود: 1394/10/309:39:48،
68
18
از هر 5 ازدواج در تهران 2 عدد به طلاق منجر می شود. حالا برید خرج اضافی کنید
ايراني: 1394/10/311:06:27،
26
24
عجب؛ چقدر تو تهران آرايشگرها كم درآمد دارند آرايش عروس 3ميليون اونم حداكثرش. تو شهرهاي ما عروس را به قيمت 5 تا 6ميليون آرايش مي كنند تازه با منت...
زورو: 1394/10/311:19:25،
46
15
قابل توجه این تلکه بگیرها (مامورین مالیاتی)برید سراغ این قشر پر درآمد
حاج رضا: 1394/10/311:35:32،
42
17
ازدواج با اینجور دخترا عاقبت نداره...بساز نیستن
بی بی: 1394/10/312:03:37،
26
34
فقط شایسته نو (شهرری)
Amir: 1394/10/312:14:08،
53
17
جهان سوم یعنی در آمد یک ا ایشگر خانم از درآمد یک استاد دانشگاه بیشتره این اوج بدبختی یک کشور را نشون میده که تو یک خیابون چندین آرایشگاه خانم پشت سر هم ردیف شدن و تو هر روزنامه چندین تبلیغ سالن آرایش است. به هر حال باید یک جورایی لولو تبدیل بشه به حوری
حسابدار: 1394/10/313:07:46،
31
16
فقط بگو ارایشگران مالیات میدن سالی دویست هزار الی یگ ملیون درامد یک ساعت مالیات یک سال امان از عدالت هرکه قبول نداره بره سرمیز مدارک موجوده
علی: 1394/10/314:49:24،
23
28
موادی که برای ساخت لوازم آرایش و گریم بکار میرن مواد شیمیایی و ترکیبات شدیدا سرطان زا هستند که بافتهای پوست و مو رو کاملا تخریب میکنن, بخصوص تو کشور ما که مواد آرایشی تقلبی و بی کیفیت هستند, علت اینکه پوست خانومها انقدر زود شکسته و پیر میشه و از لحاظ ظاهری خیلی زود مسن تر از مردهای هم سن خودشون به نظر میان , استفاده بیش از حد از مواد آرایشی در کشور ماست, اگه دنبال زیبایی هستید بجای رنگ آمیزی سر و صورت این سه کار رو بطور منظم انجام بدید: ورزش, خواب کافی و منظم, خوردن میوه و سبزیجات
اکبر: 1394/10/315:00:14،
19
18
این از بی در دروازه بودن کشور حکایت دارد اگر دولت با قدرتی داشتیم کسی جرات نداشت دست به این کلاهبرداریها بزند.البته ماچندین دولت داریم ولی هر کدومشام دنبال یک سری برنامه های خودشون هستند در نتیجهکلاهبردارها درتمام سطوح اقتصادی می توانند با خیال راحت وفراغ بال دست به عملیلت باورنکردنی بزندد ماشالله دزد هم که زیاده
مرتضی: 1394/10/315:12:45،
26
16
تو مملکتی که عقل مردمش تو چشماشونه وتو بسیار از موارداز خرد وقوه عقلانی خودشان استفاده نمیکنن همان بس که گشنه بمانند.کشوری که قانونونش رو هوا معلق باشه و از جوانان کشورش تو کلیه مسایل فرهنگی اجتماعی اقتصادی وغیره استفاده نکنه شاهد اینگونه عقب افتادگی فرهنگی وانواع حرکات جهان سومی باید باشیم
كيا: 1394/10/319:29:45،
28
18
خرج كه از كيسه مهمان بود. حاتم طايي شدت آسان بود.. اگر قرار بود اين هزينه توسط خود عروس پرداخت شود، به هيچ وجه من الوجوه ابنكار رانميكردن،
پریسا: 1394/10/322:56:44،
28
24
غافل نشین از مردانی که آرایش خانم را جزء مزایای اون میدونن و به هر کی خودشو رنگ آمیزی نکرده میگن به روز نیست!!!!!!خواستگاری داشتم که در اولین ملاقات به من گفت چرا شما خوب آرایش نکردین.!!!!!متاسفم که کاری به شعور و شخصیت یک زن ندارند و فقط ظاهر بین هستند
كيا: 1394/10/420:10:57،
16
18
اصولا خدماتي كه توسط خانم ها داده ميشه، گرانتر از خدمات آقايونه،بعبارتي خانم ها گرانفروش هستند و قدر سرويسي را كه ارائه ميكنن، خيلي بيشتر از حد معمول اون ميدونن. مثلا يك كاسه آش كه توسط يك آشپز خانم عرضه ميشه، هم از نظر مقدار كمتر و از نظر قيمت گرانتر از يك كاسه آشي است كه توسط يك آشپز آقا فروخته ميشه. بخاطر همين موضوع است كه اقتصاد بايد دست مردها باشه تا رقابتي بشه....
الهه : 1394/10/620:16:00،
17
23
سلام در پاسخ اون دوستمان که گفتن کسی به درآمد آرایشگر اعتراض نمی کنه باید بگم من خودم ارایشگرم شما که جای ما نیستید بدونید آرایشگاه چقدر هزینه داره می دانید حداقل برای سرمایه باید داشته باشیدارایشگرها اگر سرمایه می گذاشتن بانک بیشتر از این درآمدشان بود همین سالن که عکسش هست حداقل 200 میلیون هزینه اش شده یا بیشتر سرانگشتی فقط کولرش راببینی6میلیون شده صندلی برقی هرکدام 4میلیون لاک هاش که کمترین چیزه دانه 20هزار تومان حالا تا آخر خط خودت بخوان
محسن: 1395/6/616:57:08،
38
37
کولر ۶ میلیون؟!!! خانم من خودم نصاب و تعمیرکار کولرگازیم. اون کولری که عکسشو میبینید اجنرال ۱۸ هزار بانه ایه که قیمتش در بیشترین حالت ۱.۷۰۰ نیست. بقیه قیمت هایی که دادید هم همینطور چند لا پهنا گفتید.
خانم های آرایشگر هم خوب کلاه سر مشتری میذارن. میگن رنگ موی جنس خوب کار میکنیم ولی کاسه رو برمیدارن میبرن پشت میز دو سوم رنگ ارزون میریزن و فقط ۱/۳ رنگ مثلا خوب. اسمشم میذارن رنگ ترکیبی!
اون رنگ باقیمونده رو هم برای چند نفر دیگه استفاده میکنن.کلا ۱۵ ت هزینه نمیکنن و نیم ساعت هم زمان نمیذارن ولی معمولا بالای ۱۲۰-۱۱۰ ت پول از مشتری میگیرن. اسمشم میذارن تخصص انگار شاتل به فضا فرستادن.حالا توی صنف ما کافیه پول کرایه راه یا سختی کار توی ارتفاع و پرتگاه رو بخوای بگیری. چنان مشتری باهات چک و چونه میکنه که حال آدم به هم میخوره.واسه همینه که خیلی از ماها علاقه ای به این صنف نداریم و دنبال تغییر شغلیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار