کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شهرها جای سوزن انداختن ندارند؟

کدخبر:۱۸۱۷۸چهارشنبه، ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸:۴۷۲۷۵۰ بازدید

مقدار جاي پاي اكولوژيك مسكن در استان‌هاي تهران، البرز، قم، اصفهان، گيلان، مازندران، آذربايجان شرقي، قزوين، آذربايجان غربي، چهارمحال و ...
شهرها جای سوزن انداختن ندارند؟

مقدار جاي پاي اكولوژيك مسكن در استان‌هاي تهران، البرز، قم، اصفهان، گيلان، مازندران، آذربايجان شرقي، قزوين، آذربايجان غربي، چهارمحال و بختياري و يزد بالاتر از كل ظرفيت زيستي موجود در اين استان‌ها است. بر اساس نتايج تحقيق دفتر برنامه ‌ريزي و اقتصاد مسكن و به بیان ساده‌تر، استان‌هايی که از آنها نام برده شد، ديگر توان تامين سرپناه براي سيل مهاجران و طالبان شهرنشيني را ندارند. 
 
تمامي فعاليت‌هاي حياتي و اقتصادي انسان به طور كامل به خدماتی كه طبيعت در اختيار او قرار مي‌دهد وابسته است. بنابراين طبيعت تا زماني قادر است نيازهاي انسان را برآورده نمايد كه مصرف انساني در راستاي ظرفيت قابل تحمل زمين و ظرفيت احيا‌كنندگي آن باشد. به عبارت ديگر هر فرد بر فضايي از طبيعت كه در اشغال دارد اثرات زيستي برجا مي‌گذارد كه از آن به عنوان «رد پاي اكولوژيك» ياد مي‌شود.


غول بي‌ظرفيت

تهران به عنوان بزرگ‌ترين و شلوغ‌ترين كلان‌شهر ايران اين روزها آنچنان گسترده شده كه شهرهاي اطراف خود را بلعيده است. حالا ديگر در هيچ كجاي اين شهر درندشت، جاي سوزن انداختن هم نيست. براساس نتايج مطالعات موسسه «اي‌آي‌يو» از زيرمجموعه‌هاي اكونوميست، از ميان 140 شهردنيا شهر تهران به لحاظ دارا بودن از شاخص‌هاي برتر زيستي در جايگاه 80 جهان قرار دارد. ميزان و كيفيت مراقبت‌هاي بهداشتي، دسترسي همگاني به آموزش، امنيت وثبات شهروندي، گستردگي و تفاهم فرهنگي، سلامت و حفاظت از محيط زيست و نظام‌مند بودن ساخت و سازهاي شهري ازعمده‌ترين پارامترهايي است كه در اين مطالعه مورد مداقه قرار گرفته است. معدل مطلوب در اين پژوهش عدد 100 از 100 در نظر گرفته شده كه آدلايد با كسب امتياز 6/96 نمره در جايگاه پنجم قرار گرفته است. در اين رتبه‌بندي سنگاپور در جايگاه نخست قرار دارد. كلان‌شهر تهران در حالي جايگاه 80 جهان را به خود اختصاص داده است كه در شاخص هزينه زندگي امتياز ۶۲ نمره را دريافت كرده است.


زمين قيمتي

طي دو دهه اخير، بعد از آنكه دولت وقت سياست انقباضي را درباره بهاي زمين و نرخ ساخت و ساز در كلان‌شهرها براي مقابله با سيل مهاجراني كه از روستاها به سوي شهرها سرازير مي‌شدند در پيش گرفت، نرخ معمول زمين در اينگونه شهرها به طور صعودي افزايش پيدا كرد. با وجود اينكه در حال حاضر قيمت يك متر مربع خانه مسكوني در منطقه يك تهران معادل 10 تا 14 ميليون تومان است، اين رقم حتي در مناطق جنوبي و كمتر توسعه يافته اين شهر هم معادل 4 ميليون تومان براي هر متر مربع نرخ‌گذاري مي‌شود. با اين وجود، همچنان سيل مهاجرت به اين كلان‌شهر روزانه ادامه دارد و مهاجران از راه رسيده به تبع توان مالي خود، در اقصی نقاط اين شهر جايگير مي‌شوند. البته در اين شهرنشيني بي‌محابا، گسترش حاشيه نشيني در اطراف تهران (والبته ساير كلان‌شهرهاي مشابه) امري است كه بيشتر توسعه‌يافتگي ناهمگون را برجسته مي‌كند. چنانچه بر فرض محال، اكثر مهاجران به شهرها بتوانند مشاغل متناسب با تخصص خود را پيدا كنند، در نهايت شلوغي و ازدحام سرسام آور و غيرقابل تحمل، تنها يكي از نتايج گسترش بي‌قواره شهرهاي بزرگ و از جمله تهران رقم مي‌خورد، حال آنكه، بسياري از مهاجران به كلان‌شهرها، اغلب در مشاغل فرودست و در مواردي متفاوت از تخصص خويش به عنوان مشغله‌اي كاذب و كوتاه‌مدت مشغول به كار مي‌شوند. نتيجه اينكه، حاصل كار آنها تنها براي معاش آنها كفاف مي‌دهد و تاثير مثبتي بر توسعه متوازن شهري كه ندارد، در بسياري از موارد زمينه ساز معضلات اجتماعي و اقتصادي نيز مي‌شود.


شهرفرنگ

جمعيت شهري ايران در طول ۹۰ سال گذشته حدود ۲۶ برابر افزايش يافته، در حالي‌ كه جمعيت روستايي رشدي ۳ برابري را تجربه كرده است. پيش‌بيني مي‌شود جمعيت شهري كشور تا ۲۰ سال آينده از مرز ۷۴ ميليون نفر خواهد گذشت. حدود ۳۶ درصد يا يك سوم كل جمعيت شهري كشور در ۸ كلان‌شهر تهران، مشهد، كرج، اصفهان، تبريز، شيراز، اهواز و قم جاي گرفته است. تعداد شهرهاي كشور در فاصله سال‌هاي ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۴ حدود 3/3 برابر شده و بيشترين رشد تعداد شهرها بين سال‌هاي ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ رخ داده است. حدود ۳۴ درصد از جمعيت روستايي كشور در ۹۹۰۱ روستا ساكن هستند، ضمن آنكه هر يك از اين روستاها نيز بين ۱۰۰ تا ۳۰۰ خانوار جمعيت دارند. علاوه بر اين كمتر از۵ درصد جمعيت روستايي در ۳۰۳۵۱ روستاي زير ۲۰ خانوار سكونت دارند. درحالي كه در ۴۱۶ شهر كشور جمعيتي بين ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر سكونت دارند، اما ۵۸۳۳ روستا اساسا از جمعيت خالي هستند. همچنين ۲۴۸روستاي كشور جمعيتي بين ۵ تا ۱۰ هزار نفر دارند در حالي كه ۳۰۰ شهر در اين طبقه جمعيتي وجود دارد. بيشترين تعداد روستاهاي واقع در حريم شهرها مربوط به استان خراسان رضوي و كمترين تعداد مربوط به استان قم است. درعين حال بيشترين جمعيت روستايي كشور در حريم شهرهاي استان فارس ساكن هستند.


ترك ديار

طي سال‌هاي 85 تا 92 جمعيت كشور درحالي با رشد سالانه 29/ 1 درصد مواجه بوده كه جمعيت شهري سالانه 14/ 2 درصد افزايش و جمعيت روستايي سالانه، 6/ 0 درصد كاهش داشته است. گسترش سطح آموزش عالي در ميان فرزندان روستايي و نبود مشاغل مرتبط و در خور تحصيلكردگان، باعث شده تا انبوهي از اين جوانان به اميد يافتن مشاغلي مرتبط با سطح تحصيل و تخصص خود رو به سوي شهرها بگذارند و هر چند در اغلب موارد مجبور مي‌شوند تا مشاغل پست و نامتناسب با شان تحصيلي خود را انجام دهند، با اين همه، امكانات و جذابيت‌هاي شهري مانع از بازگشت آنها به روستاها و شهرهاي خود مي‌شود. در كنار اين مورد عدم توجه به زيرساخت‌هاي توليدي روستايي از جانب دولت طي سال‌هاي گذشته موجب از ميان رفتن ظرفيت‌هاي شغلي و توليدي در سطح كلان در روستاها شده است، به گونه‌اي كه در حال حاضر نه تنها بخش وسيعي از نيروهاي تحصيلكرده روستاها را تخليه مي‌كنند، بلكه در ميان سيل مهاجران به سمت شهرها، چهره‌هاي سالخورده، كشاورزان و دامداران بيكار را نيز مي‌توان ديد. علاوه بر اين موارد، عدم مداقه اصولي سياست‌گذاران توسعه، در رابطه با ارتقای سطح كيفي زندگي روستاييان متناسب با ظرفيت‌هاي توليدي هر روستا باعث شده تا روستاييان از امكانات رفاهي، بهداشتي و حمايتي در موارد مرتبط با ظرفيت‌هاي اشتغال و معيشت پايدار برخوردار نشده و در نتيجه براي بهره مندي از اين كمبودها رو به سوي شهربگذارند.


توسعه روستايي

توسعه روستايي مهم‌ترين اتفاقي است كه مي‌تواند جهت مهاجرت را وارونه كند. چنانچه روستاهاي كشور از امكانات اشتغال متناسب با ظرفيت‌هاي روستايي خود برخوردار شوند و امكانات بهداشتي و رفاهي مورد تقاضاي خود را در محيط روستاي خود دريابند، هرگز حاضر به ترك ديار خود نخواهند شد. در اين رابطه قطعا بايد نيازهاي نسل جديد فرزندان روستايي كه عمري را در سطوح تحصيلي گذرانده‌اند مورد توجه قرار داد. سطح آموزش‌ها بايد متناسب با فرهنگ عمومي و اشتغال بومي هر روستا و شهرستان بازتعريف شود.


شهرهاي جديد

كارشناسان بخش مسكن با اظهار نگراني درباره «جهش جمعيت شهرنشين» در ايران اعلام كرده‌اند نسبت جمعيت شهري به روستايي در ايران حدود 20 واحد درصد بيشتر از متوسط جهاني است. در حال حاضر 72 درصد جمعيت كشور شهرنشين هستند كه طبق برآوردها، اين نرخ تا سال 1404 به 87 درصد مي‌رسد. طي سال‌هاي 75 تا 92 با نزول 7/ 8 درصدي ساكنان روستايي، جمعيت شهرنشين با رقمي معادل 9/ 51 درصد افزايش پيدا كرده است. افزايش حاشيه ‌نشيني و نابساماني بازار زمين و مسكن در كلان‌شهرهاي ميزبان، باعث شده تا مسئولان به فكر يافتن راهكارهايي براي مقابله با انبساط بي‌قواره شهرها بيفتند. هر چند در اين رابطه، ايده تاسيس شهرهاي جديد (مثل نمونه پرند) را مطرح مي‌كنند، با اين وجود به نظر مي‌رسد، توجه و تمركز بر توسعه زيرساختي روستاها، راهكار كم هزينه‌تر و موثر ‌تري براي كاهش سيل مهاجرت در راستاي دستيابي به توسعه پايدار و همگون باشد.

* حسين حلاج

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سعید: 1394/10/211:04:24،
137
24
بعد میگن جمعیت ایران باید 120 میلیون بشه امان از این همه عدم تخصص
هویج: 1394/10/211:53:01،
62
25
یه زمانی دولت به خودش میاد که خیلی دیره و متاسفانه به خاطر تخصیص امکانات فقط به یک شهر و عدم رسیدگی به دیگر قسمتهای کشور و همچنین عدم تمرکز زدایی، دیگه کاری نمیشه کرد و باید فقط انتظار مرگمونو بکشیم!!!!!!!!!!!!!!
بهرام : 1394/10/212:27:12،
52
26
اصفهان برای مهاجرت خوب نیست
پاسخ: 1394/10/212:59:40،
67
22
اوني كه ميگه 120 ميليون بشه. از جامي تو وليعصر را تا كولكچال را با اكسرت از خط ويژه كمتر از نيم ساعت ميره. نمي بينه كه مردم از هفت تير تا ميدان وليعصر را يكساعت ميكشه بروند.
بینان: 1394/10/211:08:25،
84
24
از این حرفها نزنید کشور ما باید به گفته مسئولین دلسوز و زحمتکش افزایش جمعیت بده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خدایا ما رو از این کشور نجات بده
امین
حاجی: 1394/10/211:21:49،
73
23
ما که داریم می ریم روستا. اپارتمانو میدم اجاره میرم به کم هوا بخورم. قیمتام مفته. 20سال دیگه نمی خوام با سرطان بمیرم. می خوام نفس بکشم. می فهمی؟ نفس....
حمید: 1394/10/211:36:47،
49
20
میری روستا چکار؟؟؟کشاورزی؟؟؟؟؟که محصولاتشو مفت میخرن.
دهاتی : 1394/10/211:41:52،
47
18
ولی برعکس همه دهات ما دارن هست و نیست خود را می فروشن و میان شهر
پوریا: 1394/10/211:35:49،
41
18
در اثر سیاستهای اشتباه همه از روستاها و شهرهای کوچک به طرف شهرهای بزرگ مخصوصا تهران سرازیر شده اند. نتیجه اش فقر
و بیکاری و الودگی هوا و.... در کلانشهرها است.
حمید: 1394/10/211:41:14،
44
37
با توجه به خشکسالی ها یی که تا 20 سال اینده ادامه خواهد داشت و نابودی کشاورزی و سیل مهاجرت به شهرها برای همگی تضمین می کنم که تا 20 سال اینده هم بهترین سرمایه گزاری ملک و مسکن انهم در کلان شهر ها است
حاجی: 1394/10/212:26:08،
33
22
نه اخوی اشتباه می کنی. با کاهش فشار دهه شصتی ها واسه الونک مردم به سمت خونه های ویلایی با هوای بهتر می رند.
حمید: 1394/10/213:28:13،
22
26

دوست ارجمند یه سری به سایت ثبت و احوال بزن
جمعیت ایران طبق نمودار تا سال 1406 ابتدا به 95 میلیون می رسه و از انجا سیر نزولی خود را اغاز خواهد کرد بطوریکه در یال 1426 جمعیت ایران حدود 78 میلیون و با امروز برابر است

امثال شما فکر می کنید رشد پایین جمعیت یعنی اینکه جمعیت کشور هفته اینده از 78 میلیون فعلی 50 میلیون بشه !!!!

اوج تقاضا برای مسکن هم طبق همین سرشماری سال 1401 الی 1404 است
هومن: 1394/10/217:13:45،
33
18
شما برو حتما مسکن بخر واسه سرمایه گذاری. ما هم بعد از 23 سال زندگی در این مملکت حتما ! به آمار دولتی اعتماد می کنیم و دلمون رو خوش می کنیم.
فعلا که من هر کسی رو دور و اطرافم می بینم داره مهاجرت می کنه. اگه تعداد افاغنه و دیگر مهاجران از عراق و پاکستان به داخل ایران رو در تراز در نظر نگیریم, حداقل سالی 450 - 500 هزار نفر دارن از ایران مهاجرت می کنن به سمت استرالیا و اروپا و آمریکای شمالی. بنده هم یکیشون و بعدش بدون شک پدر و مادر و خواهرم رو هم از ایران خواهم برد.
20 سال دیگه اگه با همین وضع پیش بره جمعیت این مملکت 50 میلیون هم نخواهد بود. امثال شما هم به جای کار مفید کردن بشینید هی ملک و دلار و سکه کنید ببینیم سر انجام شما و این مملکت به کجا می رسه.
حمید: 1394/10/219:20:04،
19
26
هومن جان
کشوری که بیشترین منابع انرژی و معادن و و ثروت زیر زمینی را در دنیا دارد همیشه و در هر حال خاکش طلا است

جهت اطلاع شما عرض کنم در عراق و بعد از صدام قیمت ملک 100 برابر شد
از هر زاویه که به داستان بنگری موضوع چیز دیگری است نه ان چیزی که شما به اشتباه تبلیغ می کنید
هوای پاک: 1394/10/211:42:23،
45
21
نزدیک تهران فشافویه حسن آباد تو دهات 1000 زمین با سند 100 میلیون 200 میلیون خرج ساخت 300 میلیون میشه ,آپارتمان تهران رو میفروشم 800 میلیون 500 میلیون رو بانک سپرده و با سودش کارم نمیکنم
نادر: 1394/10/213:28:16،
28
20
مردم از الودگی و استرس شهرهای بزرگ دارن میرن اطراف شهرستانهایی که هوای پاک داشته واز ارامش برخوردار شوند والبته با هزینه نا چیز مثلا با پول یک اپارتمان صدمتری در تهران میرن یک ویلا در ی
نادر: 1394/10/213:31:41،
27
18
بقیه متن....عرض کردم یک ویلا در دوهزارمتر زمین در واقع بعضی با مبلغ حدود یک ملیارد کاخ نشین میشوند
راستگو: 1394/10/213:49:07،
34
22
کسی تو شهر زندگی میکنه که بچه محصل داره ویا کاسبی داره کسی که کار درست حسابی نداردویا باز نشسته شده بره روستا بهتره همه وسایل که از گاز و برق اب اینترنت رسیور هم که دارند


وحيد يوسفي: 1394/10/214:03:14،
34
22
من كه ميخوام از تهران يا شايد از ايران برم.
اينجا ديگه جاي موندن نيست.
آلودگي، تورم و .................
يه لحظه آرامش نداريم.
ممد: 1394/10/218:26:37،
23
25
نامه بنویس...
پاسخ به وحيد يوسفي: 1394/10/307:16:47،
21
19
اگه بری دیگه نمی تونی از همراه اول استفاده کنی و از اون تعریف کنی
ملک ری: 1394/10/214:05:09،
27
29
چند تا قدم خیلی ساده هست که با برداشتنش میشه خیلی ازین مصائب ایجاد شده در طهران رو به سرعت کنترل و در دراز مدت مرتفع کرد فی المثل تخصیص اکثریت ظرفیت پذیرش دانشگاه های استان طهران به بومیان(بومی لااقل با شرط 20سال سکونت در طهران نه پنج سالی که برای مسکن مهر تعیین کرده بودند!!)عدم پلاک کردن خودروهای مهاجرین در مراکز تعویض پلاک طهران,عدم صدور شناسنامه در ثبت احوال طهران برای موالید والدین با مبدا خارج از استان طهران,تعیین ضوابط متقن در راستای هدایت سرمایه های سرمایه گذاران بخش خصوصی با اصالت سایر استانها بسمت سرمایه گذاری در استان خود,توجه ویژه به بخشهایی نظیر دامپروری و کشاورزی برای رشد این مشاغل اصیل ایرانی و جلوگیری از مهاجرت شاغلین در این بخشها به شهر و......
همه اینا واسه یه دولت که سوار بر امورات مملکت باشه هیچ کار سختی نیست اما دولت ما.....!
Amir: 1394/10/223:10:30،
15
20
این نظرات بکر شما منو کشته شما حتما با این تز تئوریسینت برو تو سازمان نظر بده،من هر بار جواب شما را دادم ولی ایران جیب نشر نکرد امیدوارم اینبار چاپ کنه.جناب قبل از تز دادن یکم فکر کن مسله با این مسله ها حل نمیشه چون مهاجرت یک بخشی از فراند شهرنشینی است جهت اطلاع باید همه جای ایران سطح زندگی تعدیل بشه همین بچاپ
امیر: 1394/10/214:12:13،
15
37
عکس زیبایی از تهران گذاشتید
تو این روز ها که دید همه به تهران یه شهر آلوده و کثیف و شلوغ و بی کلاس هست این عکس میتونه نشون بده همه جای تهران مثل پایینن شهرش کثیف و به دردنخور نیست
تهران جای خوب و زیبا مثل الهیه هم داره
شمیرانی: 1394/10/216:23:07،
23
23
از ضرابخونه به بالا تا رودبار قصران و لواسانات,شهرستان تهران نیست عزیز من بلکه شهرستان شمیرانات منظور میشه که الهیه و زعفرانیه هم جزو شمیرانات هستند
هومن: 1394/10/217:15:57،
28
18
چقدر بدبخت شدیم که یه عده آدم ... رسما و عملا دارن به هم وطنان خودشون توهین می کنن بخاطر محل زندگیشون. متاسفم واقعا که ارزش ها اینقدر عوضی شدند.
یا حق: 1394/10/215:14:12،
31
21
از این وطن عاقبت چیزی نخواهد ماند ! تخریب همه چیز از
اقتصاد و کسب و کار گرفته تا طبیعت و محیط زیست !
این ها همه از بینش حکیمانه مسولان است !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما