کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تولیدکنندگان پوشاک در رقابتی نابرابر

کدخبر:۱۸۱۴۲دوشنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۴:۰۲۱۶۸۱ بازدید

قاچاق بی‌رویه پوشاک به کشور در سال‌های اخیر چنان گسترش یافته که تولید داخل را با تنگناهای زیادی مواجه کرده است. وزارت صنعت در راستای ...
تولیدکنندگان پوشاک در رقابتی نابرابر

قاچاق بی‌رویه پوشاک به کشور در سال‌های اخیر چنان گسترش یافته که تولید داخل را با تنگناهای زیادی مواجه کرده است. وزارت صنعت در راستای حمایت از تولید و کنترل قاچاق رسمی و غیر‌رسمی پوشاک، اوایل شهریورماه امسال با انتشار اطلاعیه‌ای از واردکنندگان و فروشندگان پوشاک برندهای خارجی خواست برای احراز هویت و ثبت نمایندگی خود در سامانه‌ای که به این منظور طراحی شده بود، اقدام کنند. بر همین اساس افراد و واحدهای مشمول موظف شدند تا تاریخ ۲۷ شهریورماه برابر قانون و مقررات مشخصات خود را ثبت کنند در غیر‌این صورت با آنها به‌عنوان عرضه‌کنندگان غیرمجاز برخورد می‌شود.

همچنین وزارت صنعت در بخشنامه‌ای ضوابط لازم در خصوص عرضه محصولات وارداتی پوشاک را به اتحادیه‌های صنفی عرضه‌کننده پوشاک در سراسرکشور ابلاغ کرد. زمان اجرای این بخشنامه از اول آبان‌ماه سال 1394 تعیین شد. حالا با گذشت دو ماه از ابلاغ این بخشنامه، نشان‌های تجاری پوشاک (برندهای) خارجی بسیاری بر سر در فروشگاه‌ها در سراسر کشور دیده می‌شود که به گفته تولیدکنندگان پوشاک داخلی بسیاری از آنها مجوزی برای نمایندگی‌ برندهای خارجی ندارند.


نتایج نامشهود ثبت برندهای خارجی پوشاک

مهدی یكتا، تولیدکننده پارچه و دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، در گفت‌و‌گو با «فرصت امروز»، ضمن اظهار بی‌اطلاعی از نتایج ثبت برندهای خارجی پوشاک در کشور می‌گوید: ما هیچ اطلاعی از نتیجه این طرح نداریم و نمی‌دانیم کدام یک از برندهای خارجی مجوز گرفته‌اند و در سامانه وزارت صنعت ثبت شده‌اند. حتی درخواست مکتوبی هم به وزارت صنعت دادیم اما پاسخی دریافت نکردیم.

وی می‌افزاید: برند یا فروشگاهی را هم سراغ نداریم که در صورت نداشتن مجوز، از ادامه کارشان جلوگیری شده باشد. مسئولان وزارت صنعت می‌گویند برندهای خارجی را مجبور به ثبت رجیستری کردند اما آثار این نظارت‌ها را کسی ندیده است. این نشان می‌دهد که مبارزه با قاچاق کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی‌هایی دارد و کاری از دست وزارتخانه هم بر نمی‌آید.


دولت ناتوان از مقابله با قاچاق

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک، ادامه می‌دهد: وزارت صنعت و دولت از وضعیت قاچاق در کشور به خوبی آگاهند اما توان مقابله ندارند. قاچاق 5‌میلیون دلاری پوشاک که با اسب و قاطر وارد کشور نمی‌شود بلکه شبکه‌های سازمان یافته‌ای پشت آن هستند. یکتا تاکید می‌کند: قدرت قاچاقچیان بسیار بالاتر از تولیدکنندگان است و از سوی دیگر دولت هم نگاه حمایتی به تولید ندارد. البته در سال‌های اخیر که قیمت جهانی نفت کاهش شدید یافته، دولت نیم‌نگاهی به تولید دارد که کافی نیست.


قاچاقچیان پوشاک، رسمی با کارت بازرگانی!

مسعود شابختی، مدیرعامل شرکت جامه‌بافت نیز در همین زمینه به «فرصت امروز»، می‌گوید: در حال حاضر بزرگ‌ترین عارضه تولید پوشاک، قاچاق بی‌رویه و اشباع بازار توسط قاچاقچیان است. این حجم از قاچاق نیز با کولبر و غیر‌رسمی وارد کشور نمی‌شود بلکه قاچاقچیان به‌صورت رسمی در بازار فعالیت می‌کنند و به‌صورت تضمینی و تنها با دریافت یک برگ چک، کالا را تحویل فروشگاه‌ها می‌دهند.

این تولیدکننده لباس گرم می‌افزاید: بنابراین، قاچاق پوشاک دیگر به‌صورت غیررسمی انجام نمی‌شود و از مبادی قانونی و رسمی توسط افراد بانفوذ وارد می‌شود و کسی نمی‌تواند جلوشان قد علم کند. به هر روی با این حجم گسترده قاچاق پوشاک، تنها تولیدکنندگان داخلی آسیب می‌بینند و اشتغال‌آفرینی و کسب‌و‌کار محدود می‌شود بلکه سر دولت هم کلاه می‌رود.


رشد قاچاق همگام با عدم قانونمندی

شابختی تصریح می‌کند: در چنین وضعیتی هیچ سرمایه‌گذاری تمایلی به سرمایه‌گذاری در تولید ندارد. به همین دلیل فرار سرمایه‌ها را از کشور شاهد هستیم. قاچاق بزرگ‌ترین عامل فرار سرمایه است و زمانی که قانونمندی در تولید و توزیع وجود نداشته باشد، قاچاقچیان بیشتر امکان رشد پیدا می‌کنند. این تولیدکننده پوشاک وضعیت تولید را بسیار نامطلوب توصیف و اظهار می‌کند: ما اکنون با 50‌درصد ظرفیت کار می‌کنیم و در برخی محصولات حتی قیمت تمام شده تولید را هم نمی‌توانیم بگیریم.

شابختی می‌افزاید: هزینه‌های زیادی مانند بیمه کارگری، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات تکلیفی، مالیات بر اجاره، عوارض و غیره بر تولیدکننده تحمیل می‌شود اما کالاهای قاچاق از تمامی این هزینه‌ها در امان هستند. این داستان رقابت نابرابر تولیدکنندگان ایرانی با تولیدکنندگان ترکیه‌ای و چینی است که کالاهای‌شان به وفور و بدون محدودیت در فروشگاه‌های کشور فروخته می‌شوند. دولت دیواری به نام تعرفه را گذاشته اما قاچاقچیان این دیوار را فرو ریختند.


تولیدکنندگان پوشاک در رقابتی نابرابر با همتایان خارجی

وی در خصوص کیفیت پوشاک داخلی می‌گوید: کیفیت پوشاک داخل بالاست و می‌توانیم با برندهای خارجی معتبر هم رقابت کنیم به شرط اینکه در شرایط برابر باشیم. ما 20 سال به آلمان صادرات داشتیم و در شهر دوسلدورف فروشگاه داشتیم که در جریان تحریم‌ها، بازارمان را از دست دادیم. بنابراین ما حتی در بازارهای اروپایی نیز توان رقابت و حضور داریم.


تولید به نقطه سر به سر رسیده است

شاهرخ جعفری، مدیرعامل شرکت سله بن و تولیدکننده پوشاک به «فرصت امروز» می‌گوید: تولید دیگر به‌صرفه نیست و ما در حال حاضر به نقطه سربه سر و به اصطلاح مایه به مایه رسیده‌ایم. هزینه‌های تولید به قدری بالاست که قیمت تمام شده را نیز افزایش می‌دهد و سودی برای تولیدکننده باقی نمی‌ماند. وی ادامه می‌دهد: ما از ابتدای امسال که رکود بیشتر شد، ظرفیت تولید را تا 50‌درصد کاهش دادیم. ضمن اینکه با شروع رکود در سال‌های گذشته نیز میزان تولید را کم کرده بودیم.

این تولیدکننده پوشاک با اشاره به وضعیت قاچاق پوشاک در کشور تصریح می‌کند: گرچه وزارت صنعت، طرح‌هایی برای نظارت و کنترل بازار پوشاک ارائه داده اما شفاف‌سازی انجام نشده است. در آخرین اقدام وزارتخانه در این زمینه، سامانه‌ای برای ثبت برندهای خارجی که مجوز دارند، در سایت وزارت صنعت ساماندهی کرده اما هیچ نشانی از تعداد برندهای ثبت شده وجود ندارد.


آمار‌های تایید نشده در خصوص برندهای خارجی

جعفری می‌افزاید: شوربختانه مسئولان هم اطلاعات دقیقی نمی‌دهند و تنها آمارهای تایید نشده‌ای را نقل قول می‌کنند که اعتباری ندارد. ما در این خصوص پیگیری هم کردیم تا برندهایی را که اجازه فعالیت دارند یا نمایندگی فروش گرفته‌اند، شناسایی کنیم اما هیچ کس اطلاعات درستی نمی‌دهد.

وی تاکید می‌کند: به اعتقاد من، وزارت صنعت هم نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و جلو قاچاق بی‌رویه پوشاک را بگیرد. قاچاقچیان از چنان توان و ارتباطات قوی برخوردارند که کسی نتوانسته مقابل آنها بایستد. در مقابل، وضعیت تولیدکنندگان هر روز بدتر می‌شود و به نوعی واحدهای تولیدی تعطیل هستند. واحدهایی هم که تولید اندکی دارند، درآمدهای دیگری دارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رجبعلی ببرزاده: 1394/9/3017:38:09،
54
22
همش آه و ناله. همش فریاد نمی توانیم. همش نیاز به حمایت. کل دنیا داره کار می کنه و می صرفه. توی این خراب شده هیچ کاری صرفه اقتصادی نداره و باید حمایت باشه. حمایت از مصرف کننده. حمایت از تولید کننده. حمایت از توزیع کننده. حمایت از واسطه! پول نفت رو بگیریم تقسیم کنیم بین ملت. تعرفه، مجوز، رانت، رابطه، فساد....
به دنیا اومدن توی ایران، شوخی دستی بزرگی بود که تقدیر با ما کرد و ما به فنا رفتیم.
من: 1394/9/3020:17:18،
23
19
شما یک لحظه فکر کن که مثلا برندی مثل اپل قرار باشه همه تجهیزاتش توی خود آمریکا ساخته بشه.
یا گپ قرار باشه جین هاش رو توی آمریکا بدوزه.
ببین دوست من, بی خود نیست که کمپانی ها رفتن چین. و الان هم با گرون شدن دستمزدها و ... توی چین دارن کوچ می کنن سمت کشور های دیگه مثل بنگلادش و هند و ویتنام برای تولید اجناس. اگه قرار باشه طرف جنس آمریکایی تولید کنه تو خود آمریکا با استفاده از مواد اولیه ساخت آمریکا و کارگر آمریکایی, چه بسا قدرت خرید یه آمریکایی از من ایرانی هم کمتر بشه بخاطر بالا رفتن قیمت تمام شده اجناس.
اما اونها با استفاده از کارگر ارزون قیمت و مواد اولیه ارزون قیمت کشورهای عقب افتاده و جهان سومی کالا تولید می کنن می برن آمریکا یا اروپا می فروشن, به همون دلیل هم می صرفه.
آیا اخلاقیه ؟ مسلما نه. آیا اقتصادیه ؟ صد در صد. پس هیچ وقت با ایران مقایسه نکن اونهارو.
امير: 1394/9/3022:47:25،
30
14
يه جوري ميگن هزينه توليد تو ايران بالاست نمي تونيم با تركيه رقابت كنيم كه انگار حقوق خياط تو ايران ٢٠٠٠٠ دلاره تو تركيه يا چين مجانيه! والا اونا هم تو كشوراشون اجاره دارن ماليات دارن حقوق دارن بيمه دارن هزينه گرفتن مجوز و ١٠٠٠ چيز ديگه دارن. تازه هزينه انرژيشون هم مثل ايران يارانه نداره خيلي هم گرونتره. فقط فرقشون اينه كه برعكس خيلي از اين دوستان عُرضه كار كردن تو بازار رقابتي رو دارن. اينقدر خوب هزينه ها شون رو مديريت مي كنن و با ٣ تا طراح طرح هاشون رو به روز ميكنن كه جنساشون بعد از پيمودن چند هزار كيلومتر راه و كلي هزينه قاچاق با قيمت به اين ارزوني ميرسه به بازار ايران. تازه حساب كنيد پول ايران تو چند سال گذشته قيمتش يك سوم شده كه يعني الان جنس ايراني اگر درست توليد ميشد بايد خيلي ارزونتر از مال اونا در ميومد و به همه جا صادر ميشد.
من: 1394/10/101:31:58،
19
22
بله برادر من چون یه شلوار جین ترکیه رو بری ترکیه بخری, در بدترین حالت میشه 50 هزار تومن.
همون رو اینجا بخوای بدوزی زیر 60 - 70 تومن هزینه تولیدش در نمیاد. دلیلش هم سادست, اینهمه هزینه های بیخودی تولید و دلالی از طرف بخش دولتی و شبه دولتی تحمیل نمیشه به تولید کنندگان.
دوما دولت به هیچ عنوان حمایتی که دولتی مثل چین از صنایعش می کنه رو از صنایع داخلی نمی کنه.
سوما شما از دور وایسادی ایراد میگیری به بقیه, بسم الله. آستین بالا بزن درستش کن ما نگاه کنیم. ملت همه رفتن پول رو خوابوندن تو بانک میگن تولید سود نداره, حالا از دور وایسادن به 4 نفر مثل منی که هنوز اینقدر بی عقلن که تولیدی دارن و 4 نفر رو سر کار گذاشتن رهنمود میدن و ایراد می گیرن !!!
یک ایرانی: 1394/10/108:03:36،
23
15
چقدر کوته فکریه که بگیم مشکل تولید تو ایران و قیمت بالا و عدم توان رقابت به خاطر هزینه کارگر و بیمه و مالیات و ... است!!!
واقعا متاسفم واسه این نوع طرز فکر! تو ترکیه هم هزینه کارگر بیشتره هم انرژی و هم بقیه هزینه ها این نیازی هم به اثبات نداره! ولی چیزی که اونا بلدن مدیریتِ ، برندیگِ ، طراحیه ، مارکتینگِ نه مثل تولید کنندگان ما که اکثرا تحصیلات دانشگاهی ندارن و اعتقادی هم به استفاده از تحصیلکرده ها ندارند و هزینه های مارکتینگ و برندینگ رو هزینه اضافی میدونن!!!
مهدی: 1394/10/112:50:12،
16
18
خدایا اینا هدفشون چیه. از یه طرف میخوان عضو wto باشن که حداکثر تعرفه سازمان 20 درصده. از یه طرف 200 درصد تعرفه بستن به پوشاک و غیره به اسم حمایت از تولید زباله های داخلی. واقعا خوب نگاه کنید هیچ برنامه مشخصی وجود نداره. نمیدونن چی میخوان و میخوان چیکار کنن.
علی: 1394/9/3017:46:37،
41
19
ما که فعلا از پوشاک ایرانی کیفیت ندیدیم فقط در حد حرف بوده و بس در ضمن پوشاک ترک خیلی ارزان در میاد تا پوشاک ایرانی
ایرانی اصیل: 1394/9/3018:43:58،
32
19
بنظر من اگه لباس خارجی نبود مثل خودرو مجبور بودیم از لباسهای بی کیفیت استفاده کنیم لباسهای ایرانی نه طرح دارند نه رنگ،نه مشخصاتی مانندجنس وکیفیت گرون هم هستند شما نمیگم برندهای گرون اروپایی مثل اسپانیاوایتالیا،حتی برند معمولی ترکیه رولباسی ازش بخری ضمن درج تمام اطلاعات مربوط به لباس میبینی که درسه قالب گشاد،معمولی وتنگ دوخته شده که هر کدوم ازاین قالب ها نیز سایزهای مختلف از خیلی کوچک گرفته تاخیلی بزرگ را شامل میشود کجا لباس ایرانی دارای این شرایط هست؟تصور کنید ماشین هم میشد مثل لباس وارد کرد آیا کسی ماشین ایرانی سوار میشد؟ لباس هم مثل اون
من: 1394/9/3018:53:31،
31
20
آقا صنایع ما در اکثر قریب به اتفاق زمینه ها, قدرت رقابت با نمونه های خارجی رو ندارند. بحث فقط پوشاک نیست.
اگر واقعا روزی برسه که قرار باشه همه کالاها بدون گمرکی وارد ایران بشن بدون شک ورشکستگی عظیم و در پی اون بیکاری همه گیر گریبان مملکت رو می گیره.
رجبعلی ببرزاده: 1394/9/3023:32:25،
23
19
آخرش که چی!؟ بالاخره توی این مملکت یک چیزهایی هست که تولیدش می‌صرفه. باید همونا رو تولید کنیم.صادر کنیم. بقه چیزهایی که نمی‌صرفه رو وارد کنیم. البته برای این کار باید با دنیا دوست بود. ما هم که دشمن کل دنیاییم.
من: 1394/10/101:25:28،
18
19
امثال شما نشستن بیرون گود می گن لنگش کن, اما امثال بنده که توی کار تولیدی هستند می بینن به عینه که حتی ساده ترین ابزار و لوازم هم خارجیش ارزونتره و در معدود مواردی هم که جنس ایرانی تونسته قیمتش رو پایینتر از نمونه خارجی بیاره, به قیمت از دست دادن کیفیت بوده که مسلما در دراز مدت به صرفه نیست.
شما بهتر بلدی, این گوی و این میدان. وگرنه حرف زدن خالی خیلی آسونه.
فروشنده لباس: 1394/9/3019:16:49،
24
17
تولیدی های ما واقعا پر رو تشریف دارن مرد حسابی طرف میره چین وترکیه حداقل هزینه رفت وبرگشتش ۲ تا ۸ میلیون واسش اب می خوره بعد هزینه کارگو میده کیلویی ۱۲ تا ۳۵ هزار تومان این همه هزینه میکنه اون وقت شما تو تهران نشستی یه تولیدی زدی ۴برابر قیمت ترکیه و۱۰ برابر قیمت چین و با بنجل ترین کیفیت می خوای جنس هاتو عمده بفروشی مردم و چی فکر کردی فکر میکنین زرنگ تشریف دارین؟؟؟؟؟؟؟
علی: 1394/9/3022:47:39،
23
19
به خدا لیاقت تولید هیچ چیز را نداریم،تمام صنایع با تعرفه و حمایت هم به زور میچرخه،صنعت ورشکسته و مستهلک ایران بدرد هیچ چیز نمیخوره،تولید کننده پارچه میخواد یه نمونه را برای همیشه تولید کنه و روز به روز هم کم کارش بذاره و توقع داره دولت حمایتش کنه.
ehsan: 1394/9/3023:56:02،
17
18
فکر کنم همه میدانند آن گردن کلفت که کالای قاچاق میانه کوسی نمی تواند جلوش را بگیرد کیست
سپهر: 1394/10/101:50:39،
20
13
تولید کننده ی ایرانی که همیشه نق میزنه که باید ازشون حمایت کنن.پس این گمرک عریض و طویل که واسه پوشاک بطور متوسط 100 درصد گمرکی میگیره حمایت نیست؟؟!! پس این ریال بی ارزش که هر سال بی ارزشتر از سال قبل میشه و کالاهای وارداتی رو گرون میکنه حمایت نیست؟؟!! به هر دانشجوی رشته ی اقتصاد همون ترم اول یاد میدن کالایی رو باید توی کشور تولید کنن که تولیدش در داخل توجیح اقتصادی داشته باشه.( یعنی هزینه ی تولیدش طوری باشه که قیمت نهایی کالا از مشابه خارجیش گرونتر نباشه) این یعنی مقرون بصرفه بودن تولید کالا.حالا دولت ایران واسه این مشکل دو راه بیشتر نداره.یا کاری کنه که برندهای مرغوب و معروف دنیا بیان مثل چین و ترکیه توی ایران کارخونه تاسیس کنند.یا پوشاک رو هم وارد کنید و در نساجی های بنجل ساز رو گل بگیرید و مثل صنایع خودروسازی موجب نارضایتی و نفرت مردم نشید.
یک ایرانی: 1394/10/110:48:31،
21
16
چقدر کوته فکریه که بگیم مشکل تولید تو ایران و قیمت بالا و عدم توان رقابت به خاطر هزینه کارگر و بیمه و مالیات و ... است!!!
واقعا متاسفم واسه این نوع طرز فکر! تو ترکیه هم هزینه کارگر بیشتره هم انرژی و هم بقیه هزینه ها این نیازی هم به اثبات نداره! ولی چیزی که اونا بلدن مدیریتِ ، برندیگِ ، طراحیه ، مارکتینگِ نه مثل تولید کنندگان ما که اکثرا تحصیلات دانشگاهی ندارن و اعتقادی هم به استفاده از تحصیلکرده ها ندارند و هزینه های مارکتینگ و برندینگ رو هزینه اضافی میدونن!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار