کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

واکنش سرد بازار به وام خرید کالا

کدخبر:۱۸۱۲۲دوشنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۸:۰۲۱۷۷۱ بازدید

اقساط سنگین وام خرید کالا، روشن نبودن ابعاد کار و احتمال تعیین ارقام متفاوت برای گروه‌های مختلف حقوقی؛ دلایل بی‌میلی دریافت این وام است و ...
واکنش سرد بازار به وام خرید کالا

اقساط سنگین وام خرید کالا، روشن نبودن ابعاد کار و احتمال تعیین ارقام متفاوت برای گروه‌های مختلف حقوقی؛ دلایل بی‌میلی دریافت این وام است و انتظار نمی‌رود تاثیری بر رونق بازار داشته باشد. طرح خرید اعتباری به عنوان دومین فاز اجرای برنامه طرح تسریع رونق اقتصادی در حالی آغاز شده که تب و تاب طرح اول فروش اقساطی خودرو را ندارد و بازار واکنشی نسبت به اجرای آن نشان نمی دهد.

به نظر می رسید که دومین گام دولت برای رونق به تولید کشور، مانند گام نخست که وام ۲۵ میلیونی خودرو بود، از رونق بیشتری برخوردار باشد و با تب و تاب بیشتری هم اجرا شود، اما زمانیکه ابعاد و جزئیات بیشتری از نحوه اقدام بانک مرکزی در این خصوص مشخص شد، نه تنها متقاضیان، بلکه تولیدکنندگان لوازم خانگی هم از تب و تاب افتادند.

در طرح دولت مذکور که قرار است در فاز اول ۴ میلیون نفر بازنشسته دولتی شامل دو میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی و یک میلیون و ۳۰۰ هزار بازنشسته صندوق کشوری را در بر گیرد، پیش شرط هایی توسط بانک مرکزی مطرح شده که یکی از آنها این است که بیش از یک سوم درآمد مشمولان این کارت ها درگیر بازپرداخت نشود

شاید در وهله اول اینکه مبلغ طرح ۱۰ میلیون تومان است و به نظر مبلغ مناسبی می رسد، قابل توجه و توجیه اقتصادی باشد، اما زمانیکه به این نکته توجه کنیم که بخش بزرگی از این بازنشستگان دولتی مبالغ دریافتی شان در پایان هر ماه حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان و نهایتا یک میلیون تومان است، مشخص می شود که شاید توان خرید واقعی برای بیشتر افراد ایجاد نشود.

یک محاسبه سرانگشتی نشان می دهد که اگر قرار باشد که یک سوم از درآمد مشمولان برای بازپرداخت مبلغ وام به عنوان قسط در نظر گرفته شود، مبلغ وام دریافتی این افراد بیش از ۳ میلیون تومان نخواهد بود؛ زیرا این افراد قدرت بازپرداخت ماهیانه ای بیش از ۳۰۰ هزار تومان را با حقوق دریافتی خود که البته مدنظر بانک مرکزی هم هست، را ندارند.

حال اگر قرار باشد که با مبلغ نهایی ۳ میلیون تومان وامی که در طرح مذکور، اعتبار برای فرد در نظر گرفته می شود، کالای ایرانی تهیه کرد گشتی و گذاری در میان بازار کالاها نشان می دهد که به عنوان نمونه فرد دارنده کارت می تواند با این رقم، تنها یک یا نهایتا دو قلم کالای مصرفی با دوام تهیه کند.

در صورت مقایسه طرح اعتباری مرابحه (کام) با طرحی که در حال حاضر بانک ها برای خرید کالاهای اساسی به میزان ۸ میلیون تومان آن را اجرایی می کنند، مسائلی قابل توجه است. اولین نکته این است که در مراجعه متقاضیان به برخی از بانک های دولتی، در صورتیکه فرد در این بانکها حساب داشته باشد یا محل کار یا سکونت وی در نزدیکی شعبه بانک مورد نظر باشد، با دریافت ضمانت کسر از حقوق و معرفی نامه می تواند این میزان وام را دریافت کند.

نکته قابل توجه دیگر این است که این مبلغ به صورت نقدی به فرد متقاضی با ارائه تنها یک فاکتور صوری امکانپذیر است. مدت زمان بازپرداخت اقساط این وام تا سه سال به طول می انجامد و عملا فشاری از این ناحیه متوجه دریافت کننده وام نیست. اما در طرح کارت اعتباری مرابحه اقساط طی ۱۲ قسط باید بازپرداخت شود، یعنی مدت بازپرداخت اقساط دو ساله است.

از سویی هنوز تکلیف برخی گروه های کم درآمدی که اتفاقا باید مدنظر تصمیم گیران طرح مذکور باشد روشن نشده و وزارت کار راهکار روشنی برای استفاده احتمالی میلیون ها کارگر ارائه نکرده است. آنها بیشتر بحث بازنشستگان را مطرح می کنند که آنها می توانند ضمانت لازم را ارائه کنند.

حال با اعلام بانک مرکزی اجرای این طرح آغاز شده است، اما از رونق مدنظر برخوردار نیست و به نظر نمی رسد که بتواند تحولی در بخش تولید لوازم خانگی و صنایع مرتبط و وابسته به آن ایجاد کند. به عبات دیگر اقساط سنگین وام خرید کالا، روشن نبودن ابعاد کار و احتمال تعیین ارقام متفاوت برای گروه‌های مختلف حقوقی؛ دلایلی است که باعث بی‌میلی به دریافت این وام شده و انتظار نمی‌رود تاثیری بر رونق بازار داشته باشد.

ناصر حکیمی مسئول طرح کارت اعتباری خرید کالا در بانک مرکزی نیز در اظهاراتی گفت: ابلاغیه و دستورالعمل صدور کارت خرید کالای ایرانی چهارشنبه به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد که قبلا هماهنگی برای ایجاد شبکه پرداخت و پذیرش صورت گرفته بود.

وی افزود: البته تغییراتی در آن صورت گرفت که از جمله آن زمانبندی تقسیط مشخص شد و اولویت برای صدور کارت ها نیز صورت گرفت و از هفته جاری بحث صدور کارت و پذیرش آن انجام خواهد شد و در واقع این طرح وارد فاز اجرایی می شود. بانک مرکزی برای حمایت از تولید در داخل این طرح را مطرح کرد و چالش اصلی این طرح نیز در مقایسه با طرح خودرو این است که تعداد افرادی که در این طرح برای آنها کارت صادر می شود بیشتر است و خود طرح نیز درازمدت است.

حکیمی ادامه داد: کارت ها تا سقف ۱۰ میلیون تومان صادر می شود که بستگی به توان بازپرداخت کننده دارد اما سعی شده که بیش از یک سوم درآمد مشمولان این کارت ها درگیر بازپرداخت نشود. قرار نیست به صورت نامحدود پول چاپ کنیم و این مبلغ ۴ هزار و ۲۰۰ میلیاردی که بانک مرکزی تزریق می کند بر اساس محاسبات دقیق است.

به گزارش مهر، وام خرید کالای ایرانی حداقل ۱ میلیون تومان و حداکثر ۱۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصدی است. در حال حاضر این طرح به صورت آزمایشی در چند شهرستان اجرایی شده و بعد از مراحل آزمایشی نیز در بقیه استان ها اجرایی می شود که در واقع یکی از استان های همجوار تهران و یکی از استان های جنوب کشور در طرح های آزمایشی قرار دارند.

احمد میدری معاون وزیر کار هم پیش از این اعلام کرد که مذاکراتی انجام شده تا بتوان یارانه‌ها را به عنوان ضمانت بازپرداخت وام اقشار کم درآمد قرار داد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mrt: 1394/9/3009:20:22،
38
13
پول نقد بدین به ملت با سود کم

بعدش واکنش گرم مردم رو ببین
مهندس: 1394/9/3010:24:27،
31
14
بانک ها خداروشکر اسلامی هستن و یه تومن میدن 10 تومن میگیرن بعد اسمشو میزارن وام برای کمک به مردم این وام ها برای شکستن کمر امثال ما هستش نه کمک!!!نیروی جوان کار میخواد نه وام برا خرید کالای اشغال و بی کیفیت
علی جون: 1394/9/3010:37:21،
26
15
اخه آدم وام بگیره بده تلویزیون اسنوا؟!! بعد از دو سال نه رنگ داره نه تصویر
بعدم با سود بالا
نه آقاجون انقدر هم ... نیستیم
مرتضی: 1394/9/3009:52:05،
23
19
آخه کدوم کارمند میتونه ماهی 1 میلیون قسط بده بر فرض اینکه تازه هیچ قسط دیگه ای نداشته باشه
محمد: 1394/9/3016:34:11،
16
24
دوست من اصلاً قرار نیست شما یک میلیون قسط وام بدید . فلسفه کارت اعتباری چیز دیگه ایه و منطق ما ایرانیها هم پیشخور کردن همه چیز با حداکثر توان . با کارت اعتباری هر کس متناسب با توانش خرید میکنه و الزامی نیست همه موجودی و اعتبار کارت مصرف بشه . میشه سالی یک یا دو قلم کالا خرید طوری که توان بازپرداختشو داشته باشیم . همه جای دنیا همینطوره . البته ما توی ایران وقتی دیدیم چیزی فعلاً مفته درجا خودمونو خفه میکنیم بدون اینکه به فردای پس دادنش فکر کنیم .
خریدار: 1394/9/3009:59:02،
18
29
از دو هفته اینده گرم میشه چون چشم و هم چشمی ها شروع میشه
محمد : 1394/9/3010:38:25،
19
18
اخه کی پولشو حروم جنس بنجول در اصل چینی در ظاهر ایرانی میکنه .بابا این ملت دیگه ملت 40سال پیش نیستن همشون باسوادن میفهمن دیگه بااین چیزا ... نمیشن
Z: 1394/9/3015:22:53،
19
17
آره، واقعا!!!
از کمپین نه به خودروی صفر داخلی معلوم است!!!!!
رضا: 1394/9/3010:42:15،
18
15
وقتی تعاونیهای کارمندی درحال فروش اقساطی کالا به اعضا خود هستند و نیاز به اینهم دنگ وفنگ و غیره نیست چطور میخاهید تنورش گرم شود.تعاونی فرهنگیان.تعاونی کارکنان دولت.تعاونی شرکت نفت تعاونی ایثارگران.فروشگاههای اتکا و ... درحال فروش هستند.
حرف حساب !: 1394/9/3011:20:21،
32
15
طرحهاي دولت واقعيت جامعه نيست ؟ مردم عطش خريد كالا ندارند دولت تصميش را براي ركود و تورم بايد در جهت كاهش قيمت كالا و هزينه خدمات خود به كار ببندد خود به خود بازار رونق ميگيرد . وقتي هر روز توي روزنامه و سايت و فضاي مجازي خبرهاي بد افزايش قيمت آب و برق و گاز و تلفن و بنزين و دلار و هواپيما و قطار و لبنيات عوارض هاي شهرداري و ماليات و ارزش افزوده و كالاهاي اساسي خوراكي و ميوه و ووو را مي شنويم مردم خود به خود در هزينه كردن عقب نشيني مي كنند تا جايي كه وقتي هزينه نمي كنند آخر ماه با مشكلات زيادي مواجه هستند و پرداخت اجاره خانه و اقساط مختلفي كه دولت براي آنها رديف مي كنه خودرو و كالا و ووو براي براي تامين آنها طيف وسيعي از قشر ضعيف جامعه و كارگران ديگر قادر نيستند ميهماني بگيرند - سفر بروند - پوشاك بخرند - مبل و يخچال و تلويزيون ووو اينها زماني رخ ميدهد كه قيمتش كاهش يابد .والسلام
شعله: 1394/9/3011:45:03،
15
16
احسنت
بهزاد تحریم: 1394/9/3011:39:50،
26
18
الان تو این دوره زمونه فقط این بازارا وجود دارن، اونم بازار نامردی و کلاه برداری و رانت و اختلاسه.
حمید: 1394/9/3022:58:56،
14
13
خدایی حرف حساب میزنه،دولت بجااینکه دست مردمو بگیره فقط داره بدهکارشون میکنه یا به بانک یامسکن مهر یا اجاره خانه یا شرمنده زن وبچه..

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما