کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پيامد خدمت سربازی بر وضعيت اقتصادی خانوارها

کدخبر:۱۸۱۱۴یکشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰:۰۹۳۹۸۳ بازدید

ايران با دارا بودن 800 هزار نفر سرباز وظيفه، در فهرست 10 كشور نخست دنيا از نظر تعداد نيروی انسانی فعال در بخش نظامی است .

نيروهاي مسلح ايران سالانه رقمي بالغ بر 2400 ميليارد تومان حقوق به سربازاني مي‌پردازند كه خدمت وظيفه‌شان را انجام مي‌دهند. اين فقط سرجمع حقوق ماهانه حداقل 70 هزار توماني است كه به سربازان داده مي‌شود. افزون بر اين پرداخت مستقيم به سربازان اما هزينه نگه‌داري، غذا، آموزش و امثال آن هم هست كه مي‌تواند سر به آسمان بزند. با 2400 ميليارد تومان، نيروهاي مسلح ايران مي‌توانند سالانه 13 جنگنده F14 بخرند يا 8000 موشك قسام توليد كنند. از طرف ديگر، در طول حدود يك سال زماني كه از آغاز طرح خريد سربازي مشمولان غايب گذشته است، فقط 250 هزار نفر از مجموع 2.5 ميليون مشمول غايب، يا به عبارت بهتر تنها حدود 10درصد از آنها اقدام به خريد خدمتشان كرده‌اند و از اين طريق، نيروهاي مسلح حدود 3000 ميليارد تومان پول به دست آورده‌اند. اين اعداد و ارقام در كنار هم دنيايي از تفسيرها را تشكيل مي‌دهند، از جمله اين‌ها: حدود 90 درصد از مشمولين غايب يا نخواسته‌اند يا پولي نداشته‌اند كه خدمت سربازيشان را بخرند، هزينه كرد نيروهاي مسلح مي‌تواند براي خريد ادوات نظاميي به كار برود كه بسيار كاراتر از افرادي با آموزش‌هاي نظامي نه چندان كاراست و بسياري موارد ديگر. اما اين همه ماجرا نيست. محمدصادق الحسيني، يكي از سخنرانان نشست بهبود خدمت سربازي در دانشگاه تهران مي‌گويد سربازگيري اجباري به گسترش فقر در ايران انجاميده و معادل مالياتي است كه ثروتمندان از فقرا مي‌گيرند. با همه اينها مي‌توان پرسيد كه چرا با گذشت بيش از 90سال از آغاز سربازگيري اجباري در كشور، اين رسم همچنان پابرجاست و اينكه آيا مي‌توان تغييري را به انتظار نشست يا نه؟

به گزارش تعادل، آيا خدمت سربازي فقط مختص ايران است؟ بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه از ميان 190 كشور در جهان، حدود 100 كشور خدمت سربازي را بطور كامل لغو كرده‌اند، 4كشور به جريان افتادن آن را به شرايط خاص يا همان شرايط جنگي موكول كرده‌اند. 7 كشور هم هستند كه خدمت سربازي در آنها اختياري و غير رزمي است. از ميان 81 كشور ديگر در اين فهرست، 16كشور دوران خدمت سربازي كمتر از يك سال دارند و 10 كشور هم مدت خدمت اجباري شان كمتر از 18ماه است. از ميان اين 18كشور اخير اما تركيه و روسيه، تبصره‌يي براي كاهش دوران خدمت متناسب با افزايش سطح تحصيلات دارند، دقيقاً برعكس ايران كه افزايش سطح تحصيلات به ضرر فرد تمام مي‌شود. 24 كشور هم در دنيا هستند كه مدت خدمت اجباري در آنها بيش از 18ماه است كه ايران هم يكي از اين كشورهاست. دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران چند روز پيش ميزبان نشستي بود براي ايجاد تغيير در نظام خدمت وظيفه اجباري. به محض ورود به محل نشست احساس كردم كه برگزاري اين مراسم دغدغه واقعي خود برگزار‌كننده‌ها هم بوده، يعني همان دانشجوياني كه بايد در هر مرحله‌يي از زندگي يا تحصيل كه در آن هستند، 2سال را هم براي خدمت كنار بگذارند. آنها اما اميدوارند كه بتوانند قانون‌گذاران را براي تغيير قانون در اين زمينه ترغيب كنند. تركيب سخنرانان نشست هم جالب بود و هر چند نماينده‌يي از نيروهاي مسلح و نهادهايي كه سربازان را جذب مي‌كنند در ميان آنها به چشم نمي‌خورد، نشاني بود بر اينكه بحث ايجاد تغيير در خدمت سربازي، حتي در بالاترين سطوح تصميم‌گيري كشور نيز در جريان است.


سربازي بايد باشد اما چگونه؟

حسن سبحاني نخستين سخنران است. او استاد تمام دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران و نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي است. سبحاني معتقد است براي حل يك معضل بايد ديدي كلي داشت و منافع تمام ذي‌نفعان آن را به‌طور همزمان ديد. «براي قضاوت در مورد خدمت سربازي در ايران بايد نگاهي هم به تاريخ و زمان داشته باشيم. هدف از فراخواني مشمولان براي خدمت اجباري سربازي، همواره تقويت بنيان‌هاي دفاعي كشور بوده كه اين مساله تا دو دهه پيش بعدي نظامي داشته، اما اكنون مي‌توان گفت كه تقويت بنيان‌هاي دفاعي كشور با توجه به توان اقتصادي كشور قابل فهم‌تر است تا توان نظامي آن.» او ادامه مي‌دهد: «علاوه بر اين، پديده‌يي مثل خدمت سربازي را بايد با توجه به منافع طرفين ذي‌نفع در آن در نظر گرفت. يكي از اين طرفين كساني هستند كه به سربازي مي‌روند و طرف ديگر هم پذيرندگان اين سربازها هستند. منافع كساني كه به خدمت خوانده مي‌شوند اين است كه اين خدمت حذف شود، منافع پذيرندگان هم در استفاده از نيروي كار تقريبا رايگاني است كه اين سربازها در اختيار آنها قرار مي‌دهند و از آن در جهت حفظ امنيت و منافع ملي كشور استفاده مي‌شود و اين خواسته‌يي بر حق هم هست. به همين دليل من معتقدم كه بايد راه‌حل ميانه‌يي پيدا كرد. سربازي بايد باشد اما چيزي كه مهم است اين است كه چگونه بايد باشد؟»

 

   سربازگيري بايد حرفه‌اي شود

سخنران دوم، عباسعلي منصوري آراني، نماينده مجلس شوراي اسلامي است كه البته پيش‌تر در نيروهاي مسلح هم سمت داشته و زماني رييس كل آموزش ارتش بوده است. او مي‌گويد كه تصويب لايحه خريد خدمت سربازي سربازان غايب كه در بودجه سال گذشته به تصويب رسيده بود، ناشي از تلاش‌هاي او و همفكرانش در مجلس شوراي اسلامي بوده است. «ما در حال حاضر 2.5ميليون سرباز فراري داريم و تلاشمان در تصويب لايحه سال گذشته در مجلس اين بوده كه به نحوي بتوانيم بيشترين تعداد از اين سربازان غايب يا فراري را مشمول قانون كنيم.» منصوري آراني كه خودش هم سابقه نظامي دارد معتقد است ايران نمي‌تواند نيروي مسلح مبتني بر سربازگيري گسترده نداشته باشد چرا كه امنيتش ايجاب مي‌كند. «ما با 15كشور دنيا هم مرز و همسايه هستيم و تمام منطقه ما هم درگير ناامني گسترده است، حتي كشوري مانند تركيه هم اين روزها دچار معضلات امنيتي شده است. ايران مانند اروپا نيست، اما اين هم مهم است كه ما بتوانيم اعلام كنيم در زمان صلح به سر مي‌بريم يا زمان جنگ.» او سپس متن اصل147 قانون اساسي را قرائت مي‌كند: «دولت بايد در زمان صلح از افرادو تجهيزات فني ارتش در كارهاي امدادي، آموزشي، توليدي و جهاد سازندگي، بارعايت كامل موازين عدل اسلامي استفاده كند در حدي كه به آمادگي رزمي ارتش آسيبي وارد نيايد.» منصوري آراني اين طور نتيجه مي‌گيرد: «ما الان هزاران فارغ‌التحصيل برق و مكانيك داريم كه در جايي از آنها استفاده مي‌شود كه كوچك‌ترين ارتباطي با تحصيلاتشان ندارد. بر همين اصل است كه ما در مجلس پيشنهاد داده‌ايم با عطف توجه به اينكه كشور اكنون در وضعيت صلح قرار دارد، سربازگيري‌ها به سمت سربازگيري حرفه‌يي برود و از آنها هم در نيازهاي واقعي كشور و بخش‌هاي نظامي استفاده شود.» او مقصودش از سربازگيري حرفه‌يي را هم اين طور تشريح مي‌كند: «سربازگيري حرفه‌يي يعني اينكه ما 200هزار نفر سرباز حرفه‌يي مي‌خواهيم كه به صورت اختياري به نيروهاي مسلح پيوسته باشند و مثلاً براي مدت 5سال، ماهي 1.51ميليون تومان هم حقوق دريافت كنند. هر چند معتقدم آموزش نظامي 3-2ماهه بايد فراگير و عمومي باشد.»
 

   سربازي، فقرا را فقير‌تر كرده است

سخنران سوم، محمدصادق‌ الحسيني اقتصاددان و چهره آشناي مطبوعاتي در زمينه اقتصاد است. او به سرعت سر وقت اصل بحث مي‌رود و از سربازي رفتن انتقاد مي‌كند. صحبت‌هايش با عدد و رقم همراه است و آن قدر به مذاق دانشجويان خوش مي‌آيد كه در انتها او را با حرارت تشويق مي‌كنند. «من فكر مي‌كنم سربازي سه عيب عمده دارد، اول اينكه اجباري است، دوم اينكه ارائه كار مجاني است و سوم هم اينكه در دوران سربازي شخص نمي‌تواند پيگير مطلوبيت و نفع شخصي‌اش باشد.» او معتقد است نيروي كار مجاني سربازاني كه به اجبار قانون از آن استفاده مي‌شود، به استفاده بيش از حد (over use) از سربازان مي‌انجامد و افراد احساس مي‌كنند كه كاري براي انجام دادن در محيط پادگان ندارند. «الان به استناد آمار، ما حدود 800هزار نفر سرباز داريم كه نيروهاي مسلح خودشان هم اذعان دارند كه فقط به يك چهارم اين تعداد، يعني فقط 200هزار نفر احتياج دارند و بقيه حتي كاري براي انجام دادن در پادگان هم ندارند. اين مطابق منطق اقتصادي، يعني استفاده از يك كالاي مجاني كه به استفاده بيش از حد از آن كالا منجر مي‌شود.» او به تجربه‌هاي جهاني هم اشاره مي‌كند.» در امريكا هم خدمت اجباري سربازي بعد از پايان جنگ ويتنام، در سال1973 ملغي شد. آنجا در پژوهشي كه در سال1998 انجام شد به اين نتيجه رسيدند كه استفاده بيش از حد از نيروي كار ارزان سربازان، به استفاده بيش از حد از آنها انجاميده است. از طرف ديگر، بعد از خاتمه سربازگيري اجباري، هزينه پرسنلي ارتش امريكا به‌شدت كاهش پيدا كرد، حتي با وجود اينكه حقوق سربازان هم افزايش پيدا كرده بود.» او ادامه مي‌دهد: «سربازي اجباري يعني مالياتي كه فقرا به ثروتمندان مي‌دهند. آمار دهك‌هاي جامعه ايران تغييرات عجيبي را نشان مي‌دهد. دهك اول جامعه يعني فقيرترين قشر جامعه در اين سال‌ها هم به‌شدت بزرگ شده و هم به‌شدت جوان و اين براي نخستين بار است كه رخ مي‌دهد.» الحسيني معتقد است متورم شدن دهك اول جامعه همزمان جوان‌تر شدن آن معلول ريزش جوانان فقيري است كه مجبور به خدمت اجباري هم هستند. «حقوق ماهانه يك سرباز ماهانه 70هزار تومان است، اما اين پول هرگز كفاف سربازي كه مجبور است از شهر خودش به شهر ديگري برود را نمي‌كند و او مجبور است از خانواده‌اش هم پول قرض كند. حالا شما خانواده‌هايي را درنظر بگيريد كه درآمد كافي ندارند و بايد اين خرج اضافي را هم بر دوش بكشند. خروجي اين وضعيت فرار كردن از سربازي براي بسياري از جوانان بيكار و بي‌سوادي است كه به دهك‌هاي پايين تعلق دارند و آمار بزرگ‌تر شدن اين دهك هم به آنها ربط دارند.»

 

   ماليات از اغنيا به نفع فقرا

الحسيني اما راهكاري هم براي تغيير اوضاع دارد. «منطق اقتصادي مي‌تواند به كمك حل مشكل بيايد. ما بايد يك سيستم بازتوزيع مثبت طراحي كنيم كه سربازي رفتن را هم تشويق كند، نه اينكه همه را به فكر فرار از آن بيندازد. اگر تعداد سربازان حرفه‌يي به 200هزار نفر كاهش پيدا كند و البته حقوق سرباز به‌شدت بالا برود، اقشار فقيرتر تشويق مي‌شوند كه به نيروهاي نظامي بپيوندند. هزينه اين افزايش حقوق را هم البته آنها بايد بپردازند كه نمي‌خواهند به سربازي بروند، اما با يك ساز و كار پرداخت قسطي. به اين ترتيب، باز توزيع مثبت در قالب مالياتي كه ثروتمندان به دولت مي‌دهند تا او هم آن را به فقرا بازگرداند عمل مي‌كند.» آخرين سخنران نشست هم مهدي احمدي معين، كارشناس مركز پژوهش‌هاي مجلس در حوزه خدمت سربازي بود. به اعتقاد احمدي تغييرات تكنولوژيك و ژئوپوليتيك جهاني، نياز به سربازگيري در مقياس گسترده را از ميان برده‌اند تا آنجا كه نيروي انساني به عنواني عضوي از ارتش‌هاي حرفه‌اي، روز به روز اهميت كمتري پيدا خواهد كرد.

 او مي‌گويد: «ما نبايد وضعيت امنيتي و نظامي كشور را از ياد ببريم و هر تصميمي در رابطه با خدمت سربازي بايد گوشه چشمي هم به اين مساله داشته باشد. ايران بزرگ‌ترين مرزهاي آبي و خاكي را در منطقه دارد و با داشتن 15كشور همسايه، بالاترين تعداد همسايه‌ها را هم در ميان كشورهاي اين منطقه دارد. بنابراين تامين امنيت براي كشور ما هميشه اولويت دارد.» او اما معتقد است تغييراتي در مسائل نظامي رخ داده كه نياز به استفاده از نيروي انساني در ارتش‌هاي كشورهاي مختلف را كاهش داده است. «بررسي خريد‌هاي نظامي كشورهاي همسايه ايران در منطقه خليج فارس كه بارها هم رسما اعلام كرده‌اند ايران را بزرگ‌ترين تهديد نظامي براي خود مي‌بينند، نشان مي‌دهد كه احتمال تهديد نظامي زميني از سوي آنها بسيار كم است. اين كشورها در طول چند سال گذشته، تجهيزات نظامي هوايي و دريايي و همين طور موشك خريداري كرده‌اند و همين يعني تهديد زميني براي آنها ديگر مطرح نيست.»

امسال نودمين سالي است كه ايراني‌ها براي خدمت نظام وظيفه فراخوانده مي‌شوند. 90سال كه چيزي كم از يك قرن هم ندارد، مدت زمان كمي نيست و مي‌توان پرسيد كه چرا تغيير و تحولاتي كه بستري به درازاي يك قرن داشته‌اند، نتوانسته‌اند تغييري در فرآيند اجباري سربازگيري در ايران بدهند؟ در همين مدت كشورهاي بسياري بوده‌اند كه به پشتوانه تغييرات تاريخي، اجتماعي و نظامي، سربازگيري اجباري را ملغي كرده‌اند. در اين مدت، سربازگيري اجباري در برخي كشورها به سربازگيري حرفه‌يي تغيير ماهيت داده و طبيعتا به فرآيندي داوطلبانه تبديل شده است. در اين حالت، نيازهاي نظامي و امنيتي كشور كتمان نمي‌شوند، اما در همان افق ديدي قرار مي‌گيرند كه مسائل اجتماعي و اقتصادي هم در آن قرار دارند. به اين ترتيب، تلاش مي‌شود تا مشكل به بهينه‌ترين حالت براي كل جامعه حل‌وفصل شود و افزون بر اين، از نظر اقتصادي هم به فرآيندي كارا تبديل شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1394/9/2923:09:41،
53
153
ما که رفتیم بقیه هم باید برن...
ما هم سختی کشیدیم...
زندانی ..: 1394/9/3007:04:02،
81
13
باید این خلافکارهای زندانی که دولت روزی چند وعده غذای چرب بهشون میده و اکثرشون چاق و چله و سفید شدن رو ببره سر مرز ازشون بیگاری و حمالی بکشه بجاش چند تا درسخون واقعی رو معاف کنه برای خدمت به مردم

این همه زندانی حبس ابد و چندین ساله داریم ، خوب ببرینشون تو معادن و تو بیابونا تا دیگه کسی خلاف نکنه

والله بخدا خلافکار اگه بفهمه که باید بر سربازی و بدبختی بکشه دیگه هیچ کس خلاف میکنه
آسفالت کاری در مناطق گرم و خشک ..
پاک سازی و اسکراپ کشتیهای غول و نفتکش
سنگ در آوردن در کوه
بیابان زدایی
کارخانه آشغال
پسماندهای فاضلاب
بنایی در مرز ایران شرایط جنگی

بدترین کارها در غربت و غیره ...

حالا خلافکار اگه تونست خلاف کنه ..
ایرانیان : 1394/9/3007:47:54،
41
26
همه چی پیامد داره شما متوجه کدومش بودید ؟؟ فقط دنبال این هستید که جیب کجا پر میشه , کرباسچی و اقایون دیگه کجان ببینن تهران چی شده ؟؟؟؟ الانم بند کردید به ازاد سازی هر دفعه یه اسمی جدید پیدا میکنید و در اصل ملاک درامد و......
علی جون: 1394/9/3007:54:05،
122
21
اضافه کنید که سربازی خفت و تحقیر خالیه
دو سال نابود شدن شخصیت و انگیزست
دور شدن از بازار کار بعد از دانشگاه و
یاد گرفتن انواع روش های دزدی، زیرکار در رفتن، زیراب زدن و ... است
قدیم می گفتن برو سربازی مرد شی، ولی الان میری سربازی نامرد میشی
(ایشالا که در مورد بقیه صادق نیست، من آدم بدی بودم)
ایرانیان : 1394/9/3008:01:15،
56
19
مساوات و برابری یعنی همین, پول داری نرو پول نداری برو , دولت فقط دنبال پول یا مظلومه .
مشمولان ایران : 1394/9/3008:16:40،
35
19
در طول دوره سربازی اگر در شهر خودشون خدمت کنند مفیدتر خواهد بود و باید از قبل بررسی کنید کی رو کجا بزارید تا برای جامعه مفید واقع گردد و هزینه ای هم برای دولت نداشته باشد.
Mohsen: 1394/9/3008:17:52،
22
61
من که خریدم توهم میخاستی بخری
البته برای پولش زحمت کشیده بودم ولی ارزشش رو داشت
بعضی ها بارفتن خدمت میکنن و بعضیها با پول به نظام کمک میکنن.
mj: 1394/9/3010:08:14،
50
20
بزرگ ترین دروغی که یه هممون گفتن .دوران خدمت بهترین دوران زنگیته .
واسه که بد ترین دوران بود!!!!!!!
بی نام: 1394/9/3010:38:12،
14
43
چرا انقد بی معرفتی؟ اگه خانواده شهدا و جانبازان هم مثه تو فکر می کردند نباید از سربازی بر می گشتی
پرپروک: 1394/9/3010:51:38،
46
19
اون چیزی ک قراره تو دو سال آموزش بدن خب تو 6 ماه جمعش کنن،هم کلی ب نفع نیروهای مسلح میشه هم سرباز بیچاره..
بر باد رفته: 1394/9/3011:45:37،
30
19
متاسفم واسه خودم كه قانون گذاران كشورم بايد براي كساني كه ٨ سال از سربازي فرار كردن شرايط خريد سربازي بذارن ولي براي مني كه تا دكتري درس خوندم هيچ امتيازي قائل نباشن. واقعا موندم اسم مجلس رو هم گذاشتن اسلامي!!!!!!!!!
بی نام: 1394/10/113:02:33،
19
20
در خدمت سربازی معنای واقعی 4 عبارت را فهمیدم
1 - اتلاف وقت و هدر رفتن عمر
2 - عقده ای
3 - نامرد
4 - زیرآب زن
رام رام: 1394/9/2923:13:40،
72
27
به نظرم هر چه تحصيلات بالاتر باشد مدت سربازي بايد كمتر باشد تا تحصيل كرده بتونه إز تحصيلاتش براى پيشرفت جامعه استفاده كند
آریا: 1394/9/3009:15:40،
45
16
داداش تا همین دو سه سال پیش لیسانسه میشد ستوان سوم وظیفه ولی بلطف مدارک فله ای تکثیر شده طی این سالها الآن لیسانسه میشه استوار!!این یعنی اینکه از اونجایی که همه باصطلاح تحصیل کرده شدن اگه بخوان بر اساس مدرک نیروها رو بکار بگیرن همه میشن سایه نشین و دیگه کسی نمی مونه بعنوان سرباز صفر بیگاری بده به دوستان!!متاسفم برای درس و دانشگاه که اینجوری به سخره گرفته شده با این مدارک کیلویی و دانشگاه های خسته!
نت: 1394/9/2923:18:04،
27
56
این حرفا چرند و پرند هست اتفاقا ایران از نطر نیرو های فعال رتبه 21 ارتش های دنیا رو داره و بودجه نظامی امریکا و روسیه و خیلی کشور های بزرگ و کوچک بیشتر از ایران هست.الان بیشتر توسعه نظامی ایران توسط سپاه پیش میره
mohammad : 1394/9/3010:07:22،
24
18
سپاه جزو نیروی نظامی و ارتش های دنیا حساب نمیشه ...توهین به هیچ نهادیم نمیکنم ولی یه چیزیه که تو سطح دنیا مطرح هستش.
بهداد: 1394/9/2923:21:52،
53
20
سربازي به معناي واقعي كلمه يك فاجعست من يك ماه همين سپاه تهران بودم و بعد خدارو شكر چون همون موقع اين طرح ٨ سال غيبت اومد سريع خريدم با اينكه مثلا تو بهترين شرايط بودم تو همون ١ ماه احساس ميكردم يه سال از پول در اوردنم عقب افتادم تا ميتونيد خدمتو بپيچونيد من پيچوندم خدا رو شكر نتيجشم گرفتم پول بي زبونو دادم اينا ولي نجات پيدا كردم
حق: 1394/9/3009:11:26،
32
21
تازه شما تو پادگان نبودی که تو هتل بودی انقدر بهت سخت گذشته حالا ببین سربازهای بینوای آجا و ناجا چه میکشن!!
بهداد: 1394/9/3009:35:20،
29
18
واقعا هم هتل بود صبح ميرفتيم ظهر ميومديم مثلا اموزشي بود ولي اينكه بي هدف داشت اونجا زمان ميگذشت و هر كي كه سرش به تنش نمي ارزيد يه حرفي ميزد واقعا زور داشت
حمید: 1394/9/2923:27:49،
31
36
ما که رفتیم خدمت و اومدیم کاش هنوز سرباز بودیم. از بیکاری بهتره! باور کنید سربازیایی داشتیم که با همون حقوق 50-60 تومنی دوست داشتن سرباز باشند چون غذا و سقف رو سرشون بود!
پایان خدمت بیکار : 1394/9/3013:55:40،
14
19
با نظر شما موافقم منم دو ماه سربازیم تموم شده البته چهار ماه کسری رو اعمال کردم ولی ای کاش کسریمو اعمال نمی کردم چون الان بیکار توی خونه نشستم و هیچ کاری نتونستم پیدا کنم یعنی هر چی میگردم کار نیست.
Tt : 1394/9/2923:32:21،
38
22
سربازی نه مالیات زندگی در ایران
در سن ۳۰ سالگی و متاهل با مدرک فوق لیسانس سربازی رفتم
جلدیان کردستان افتادم با اینکه اجاره خونه میدادم وتبریزی بودم انتقالی ندادن
برترین دوران زندگیم بود
سرباز تازه ترخیص شده: 1394/9/2923:32:33،
63
17
هیجده ماه عمرمو گذاشتم هیچی ک هیچچ سربازی فقط وقت تلف کردن و حمالی برای ی مشت انسان مفت خوره همه ب دید ی انسان حمال و بدبخت ب ادم نگاه میکنن حتی مردم کوچه و بازار!
شهرام: 1394/9/2923:44:32،
37
21
اختياريش كنيد بره ديگه
به اونايي كه ميان حرفه اي ياد بديد با حقوق بالا
اونايي هم كه نميخوان بيان بخرن و قسطيش كنيد بدون بهره كه اقشار كم درآمد هم بتونن ازش استفاده كنن
ش: 1394/9/2923:55:51،
20
34
هر چند خدمت مقدس سربازي مقدس هست

ولي بايد اصلاح اساسي درشرايط خدمت انجام گيرد

كوروش: 1394/9/2923:56:13،
39
22
سربازي رو بايد تحريم كرد كلا همه مشكلي با تحريم حل ميشه دوستان
Z: 1394/9/3014:21:05،
13
16
مثل کمپین نه به خودروی صفر داخلی، دیگه!!!!!!
مشمول : 1394/9/3000:16:46،
43
19
الان یک مشمول باید حدود 10ماه منتظر باشد تا اعزام شود.
این یعنی مدت سربازی شده نزدیک به سه سال
من: 1394/9/3000:27:10،
32
18
خوب سربازی پولی کنید بعضیا بخرن شمام راحت شید
حمید: 1394/9/3000:32:59،
20
60
گذشته از بحث مدت زمان سربازی این دوره برای هر جونی مزایایی داره که به تمام سختیهاش میارزه
جوانی که در ناز و نعمت بوده و پدر و مادرش از گل بالاتر بهش نگفتن میره تو محیطی که دیگه کسی نازشو نمیخره و محکم بار میاد
هومن : 1394/9/3006:48:52،
52
22
این حرفا چیه ؟ انسان 2سال از بهتین سالهای عمرش رو بره بیگاری ؟و به هیچ و پوچ تلف کنه ؟
محکمتر که نمیشن هیچ .....یه مشت آدم عقده ای و سرخورده و بیزار از اجتماع میان بیرون
ehsan: 1394/9/3000:39:29،
35
16
برشدارن به خدا ..

بزارن جوونا به کار و زندگیشون برسن
جوان سوخته: 1394/9/3000:41:42،
44
15
رفتم دفتر چه پست كنم ميگه اعزام ميوفته شهروير يا ابان سال ديگه ، يعنى يك سال انتظار و بيكارى و دو سال هم در خدمت يعنى سه سال ، جواب جوونيما و وقت تلف شدما كى ميخواد بده ؟؟؟؟ خدا ما چكار كنيم كه خوشى زده بود زيره دل يه عده ديگه ؟؟؟؟ عجب عجب عجب ، هيچى براى گفتن ندارم ، اين همه درس بخون زحمت بكش ، گفتم ميخوام بمنوم تو ايران خودمون اينم از اين اوضاع ، كاش .......
حیف عمر: 1394/9/3000:49:36،
31
20
2 سال عمرم رفت برای هیچی همینجوری از زندگی عقب هستیم اینم مزید بر علته
هیچ سودی نداشت جز ضرر
علي: 1394/9/3000:57:06،
23
33
به نظر من خريد سربازي به قيمت ٤٠ ميليون معقوله. با اون چهل ميليون ميشه كساني رو به مدت ٢٤ ماه استخدام كرد كه واقعا خدمت سربازي رو بخوبي انجام ميدن و ماهي هم حدود يك و نيم ميليون ميشه از اون چهل ميليون به ازا هر نفر جابجايي داد. اينجوري بيكاري هم به شدت كم ميشه. تازه از چهل ميليون يه چيزي هم براي نظامي ها ميمونه. هر كسي هم كه ٤٠ ميليون نداره ديگه بايد سربازي رو بره ديگه. خيلي ميشه از اين راه مشكلات جامعه رو حل كرد
irani: 1394/9/3001:06:08،
34
13
این اقایون حرف دل همه ما جوانها رو زده -- الان بنده فوق لیسانس مهندسی عمران هستم و 3 پیشنهاد کاری بسیار خوب رو به خاطر نداشتن پایان خدمت از دست دادم و محاله دیگه همچنین پیشنهاد هایی دیگه به این راحتیا داشته باشم .
طول خدمت 21 ماه است + 3-4 ماه حداقل قبلش طول میکشه که مقدماتش فراهم بشه بری خدمت تا حالا شد 25 ماه +2-3 بعد از اومدن هم باید یه ریکاوری داشته باشی واسه شروع دوباره یعنی تقریبا چیزی حدود27-28 ماه - خوب مگه کمه تو بهترین دوران زمان سنت بری دنبال کاری که اصلا به 6-7 سال تحصیلی که کردی ربطی نداشته باشه؟
اگر سربازی حرفه ای بشه هم یه عده بیکار تحصبلکرده به نون و نوایی میرسن هم اونایی که رغبت سربازی ندارن میتون برنامه زندگی شون رو پیاده کنند . تو حالت عادی کسی که فوق لیسانس میره سربازی بر میگرده چیزی حدود 27-28 سال سن داره تازه میخواد بره دنبال کار بگرده و از جیب خانواده خرج کنه .
امیر جون: 1394/9/3001:12:40،
26
25
من 23 سالمه لیسانس دارم و کار آزاد دارم.ولی چون هنوز خدمت نرفتم کار مرتبط با رشتم ندارم و به خاطر نداشتن پایان خدمت روم نمیشه برم خواستگاری کسی که میخوامش.ناراحت کنندس!
سامي: 1394/9/3001:17:45،
30
17
بابا تو ايران همه چي مسخره بازي به خصوص سربازي...
من كه ٢١ ماه از بهترين روزاي زندگيمو تازه با كلي پيچوندن به باد فنا دادم و كارت مقدس و گرفتم خخخخخ
تازه اين هيچي نيست در برابر ٥ سال بي خودي درس خوندن اونم بيرون شهر خودم،خدا رو شكر سربازيو تو شهر خودم بودم
اشالا زود تر اين مسخره بازيو جمع اش كنن مردم و الكي در گير نكنن.
وحید یوسفی: 1394/9/3001:30:31،
35
20
رفتن به سربازی=تلف کزدن دو سال از بهترین روزهای زندگی
محمد هادی: 1394/9/3001:40:17،
26
19
سربازی در ایران باید اختیاری بشه.
احمد: 1394/9/3002:11:13،
23
17
عمرمونو برای چی هدر کنیم تو این اوضاع نابسامان تا آدم میاد برای زندگیش ی برنامه بریزه ی راهیو پیدا کنه این دو سال مسخره میاد جلو چشاش از همه طرف این جوونای بدبخت امثال منو تحت فشار میذارین بسه دیگه این همه ظلم...
جناب سرباز: 1394/9/3004:11:22،
17
21
ایرانجیب توی این نشست یکی پیدا نشد از آقایون علمای اقتصاددان بپرسه ما اگه طبق اسناد 800،000تا سرباز داریم چطوری ضرب و تقسیم کردین که باحقوق 70،000تومن درماه به سربازان براشون سالانه 2400میلیارد تومان آب میخوره...!!!یکی بیاد منو توجیح کنه
پاسخ آدم بی سواد: 1394/9/3008:55:58،
18
22
احتمالا سواد اونی که ضرب کرده اندازه شما بوده

توجیه درسته ببم جان نه توجیح
بارز: 1394/9/3004:47:18،
19
21
کفگیر به ته دیگ خورده و البته الان هم دیگه تهدید جدی نظامی وجود نداره. وگرنه قبلا هم این چیزها رو میدونستند. اما الان میتونند میلیاردها دلار به جیب بزنند و فقط کافیه طرح فروش سربازی بزارند. از آب کره گرفتن یعنی همین!
Reza: 1394/9/3005:25:27،
23
23
برای نوجوون 18 ساله شاید در کنار معایب زیادش یه سری مزایای ناچیز هم داشته باشه، ولی واسه کسی که تحصیلات عالیه داره (فوق لیسانس و دکتری)، سربازی رفتن کاملا ضرر هست
یعنی یکی از مسئولین عقلش نمیرسه که بفهمه برای کسی که تو یه زمینه ای متخصص شده، سربازی فقط وقت تلف کردنه!!
آریا: 1394/9/3009:07:02،
17
10
برادر من این روزها دیگه همه مدارج عالیه ی تحصیلی رو بلطف تسهیل شدن مسیر براحتی طی میکنند و این به هیچ وجه من الوجوه نمی تونه دلیل متخصص شدن فرد باشه بلکه هر وقت کسی تونست از محفوظات تلنبار شده در ذهنش استفاده کنه و اکتشاف و اختراعی به بار بیاره میشه متخصص تو زمینه ی خودش که اون موقع هم بر طبق قوانین فعلی شرایط خدمتش بعنوان نخبه خیلی متفاوت خواهد بود.امروزه دیگه مهم نیست درجه تحصیلی شما اسما کارشناسی است,ارشد است یا دکتری است بلکه مهم این است در چه رشته ای و در چه دانشگاهی تحصیل کرده اید و چقدر بکار خود اشراف دارید.
سرباز: 1394/9/3005:47:37،
37
21
حفاظت از امنیت کشور به عهده نیروهای نظامیه،سرباز بدبخت چه گناهی کرده جور اونا رو بکشه...
حقوق می گیرن که از آب و خاک دفاع کنن،نمی خوان دفاع کنن اخراجشون کنید،بعد سرباز بگیرید تا از مرز های کشور دفاع کنه،حقوقشم اندازه همون نیروهایی که اخراج کردین بدین،خونه سازمانی و بن خرید و اینا هم فراموش نشه.
رضا: 1394/9/3006:40:14،
32
23
مردم اگر راست میگفتند و میخواستند حق و حقوقشون را بگیرند کمپین تحریم خدمت را راه اندازی میکردند
علی: 1394/9/3007:35:57،
32
17
احمقانه ترین کار در ایران سربازیست.
وقتی تحریم نبودیم و نفت ۱۳۰ دلار بود چنان رییس وظیفه عمومی میگفت به هیچ عنوان دیگه سربازی را نمیفروشیم که انگار با مردم پدر کشتگی داشت ،نمیدونست یه روزی میاد که دیگه به خاطر هزینه های سربازی تا حالا دو سریه که صفر _ ۱ نیرو نمیگیره.
کامران: 1394/9/3008:15:13،
17
49
خدمت درس زندگیه
این حرفو اونی که رفته میفهمه
من با فوق لیسانس لشگر 58 تکاور ارتش بودم
در حال حاضر موقعیت خوبی دارم و تجربیات اون دوره بسیار به دردم میخوره.
خدمت درس زندگیه
کامی: 1394/9/3008:40:08،
22
15
نه اینکه تحریم خودرو رو انجام دادن تو ایران هر کسی فقط منافع خودش رو می بینه !!!
بیچاره ما: 1394/9/3008:46:13،
28
18
17 ماه خدمتم و 4 ماه دیگه تموم میشه، فوق لیسانسم و قبل خدمت شرایط کاری خوبی داشتم. سربازی چیزی حدود 50 الی 60 میلیون تومن پول رو که می توانستم تو این مدت به دست بیارم ازم گرفت. الانم چشم انداز کار اصلا خوب نیست و فقط به مهاجرت فکر میکنم
فرزاد: 1394/9/3008:47:19،
20
24
با درود

سربازي رفتن ربطي به ديپلم و ليسانس نداره . مدرك گرايي ريشه مملكت رو سوزونده . همين ليسانس هاي بي سواد و مهندس هاي پولي مملكت رو به نابودي كشوندن . شان و شخصيت همه انسانها با هم برابره . اگه ديپلم ميره ، ليسانس هم بايد بره . يكي دراومده گفته سربازي واسه دكتر و فوق ليسانس ضرر داره . چه ضرري داره ؟ چه خدمت مفيدي اين دكتر و فوق ليسانس هاي بي سواد به مملكت كردن . يارو بيكاره ميخواد خيابون متراژ كنه . بهتره بره خدمت .
آریا: 1394/9/3009:01:54،
22
22
تیتر رو که خوندم احساس کردم در دفاع از سربازان وظیفه بینوا مطلب کار کرده اید اما در همان پاراگراف نخست فهمیدم نه بابا دل کسی واسه سربازهای مظلوم نمیسوزه!بر طبق قانون قوای مسلح بایستی حداقل نیمی از دریافتی یک نیروی کادری را به افسر وظیفه پرداخت کنند اما آیا امروز این چنین است؟!پرداختی حداکثر زیر 100هزار تومان که حتی کفاف هزینه های ایاب و ذهاب شخص را نمیدهد دیگر بیشتر جای آب رفتن ندارد!!تنها راه حل حذف قانون منقضی شده خدمت اجباری و تلاش مجدانه در اجرای سیاستهای ارتش حرفه ای است و بس!
یاهو: 1394/9/3009:10:18،
31
17
این خدمت سربازی پوششی است برای کاهش آمار بیکاری
در واقع حداکثر سه ماه آموزش نظامی پیشرفته کفایت می کند
مانند آنچه در بعضی کشورها انجام میشود /
امیر: 1394/9/3009:54:07،
35
17
من واقعا درک نمی کنم چرا باید همچین چیزی اجباری باشه ؟
همین جوونایی که بعد از کلی زحمت که واسه درسشون کشیدن وقتی مبرن سربازی و برمی گردن میشن یه سری سیگاریه بی انگیزه که هیچ ایده ای واسه آیندشون ندارن و هیچ چیزی هم از تحصیلاتشون یادشون نمونده . چرا ؟ چون مجبورن 2 سال از طلایی ترین دوران زندگیشون رو به بدبترین شکل ممکن هدر بدن. این واقعا ظلمه . آیا اگر همین قشر تحصیل کرده رو در یه جای صنعتی استخدام می کردن واسه کشور بهتر نیست ؟
CALL OF DUTY: 1394/9/3010:19:03،
13
43
اونایی که سربازی نمیرن وجود ندارن و نسبت به میهن بی احساس.الان خیلی از جوان های ما بدون چشم داشت مالی با سن 20سال میرن سوریه تا تروریست رو نذارن به ایران هم کشیده بشه.دیگه مرد تو ایران کم پیدا میشه
یاحق: 1394/9/3012:43:28،
20
20
این بی تفاوتی نتیجه کار همان متولیان دین و اخلاق است که بازار
تزویر و ریا کاری را رواج دادند !
در میخانه ببستند خدایا مپسند که در خانه تزویر و ریا بگشایند!
حسن: 1394/9/3013:31:54،
22
17
داداش call of duty زیاد بازی میکنی.... روت تاثیر گذاشته.
امید: 1394/9/3013:46:09،
17
14
الوووو....صدای من رو داری.....خوبی شما؟؟ په چته؟؟؟ یه سر روانشناس بزن
رضا: 1394/9/3012:23:37،
24
17
بنده پدری 57 ساله هستم که یکی از فرزندانم در حال خدمت است
و دیگری هم با اتمام تحصیلات در حال رفتن به خدمت. صادقانه عرض
کنم که دو سال خدمت در حال حاضر وقت تلف کردن برای جوان و هزینه زیاد برای خانواده اش است.حداقل بنده باید ماهی 500 هزار
تومان بابت غذا و رفت و امد و هزینه های دیگر فرزندم می دهم چون
ایشان 1200 کیلومتر دورتر از خانواده و حتی غذای درستی هم در
پادگان دریافت نمی کنند.!!
میلاد رضازاده: 1394/9/3014:14:14،
20
9
باسلام و وقت بخیربنده کارشناسی ارشد حسابداری و شخصی متاهل هستم که ماهیانه مبلغ 1430.000تومان فقط قسط میدم باکرایه خانه(بجز خرج زندگی)بنده چطور میتونم 2سال برم خدمت کنم؟خرج زندگی منو کی میده؟آیاجز اینه که زندگی من بهم بخوره؟تازه خرج سربازی هم باید بدم!این همه تلاش کردیم هزینه کردیم(مالی و جانی) بقول معروف تحصیلات عالیه انجام دادیم اما متاسفانه هیچگونه ارزشی برای اقشار تحصیل کرده قائل نیستند(ماقشرتحصیل کرده هستیم)تنها فرق مابایه شخص باتحصیلات کمتراینه که درجه مابالاتره درحالی که یه کادر رده پایین دیپلمه میتونه واسه مافوق وظیفش اضاف بزنه!!!دیپلم وظیفه 18 میره خدمت 20برمیگرده 4سال کارمیکنه کلی زندگی جمع میکنه امالیسانس تا بخودش بیادمدرکشو بگیره سربازی هم تموم کنه میشه 24سال تازه بیکار بی پول کلی هم هزینه دانشگاه داده
چیکارداریم میکنیم با اقشار تحصیل کرده؟!من نمیتونم برم شرمنده خودتون قضاوت کن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار