کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نرخ بهره هرج و مرج ؛ نتیجه آزادسازی قیمت پودر شوینده

کدخبر:۱۸۱۰۲یکشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۸:۴۷۲۰۵۲ بازدید

خیز دولت به سمت آزادسازی قیمت برخی کالاها و خدمات در حالی است که آزادسازی قیمت پودر شوینده در سال‌های اخیر باعث هرج و مرج در ...

خیز دولت به سمت آزادسازی قیمت برخی کالاها و خدمات در حالی است که آزادسازی قیمت پودر شوینده در سال‌های اخیر باعث هرج و مرج در قیمت‌گذاری و سردرگمی مصرف‌کنندگان شده است و قیمت فاحشی بین این محصولات این بازار وجود دارد.

آزادسازی قیمت پودر شوینده طی سال‌های گذشته باعث شده تا اصول مشخصی در قیمت‌گذاری این کالا دیده نشود و در حال حاضر قیمت‌های متفاوت برای محصولاتی که از نظر ترکیبات تقریباً یکسان هستند، تعیین می‌شود.بررسی قیمت انواع پودر شوینده ماشینی موجود در بازار نشان می دهد که برای بسته بندی 500 گرمی این محصول با ترکیبات ذکر شده استاندارد، قیمت‌های متفاوتی تعیین می‌شود.

به عنوان مثال در برندهای مختلف، پودر ماشین لباسشویی دارای آنزیم 2400 تومان، حاوی آنزیم 1950 تومان، بدون آنزیم 2650 تومان و دارای آنزیم 3300 تومان از طرف کارخانه‌ها به مصرف کننده عرضه می‌شوند.

همچنین پودر ماشین لباسشویی با 5 آنزیم 1885 تومان، با 10 آنزیم 3330 تومان، با 8 آنزیم 2300 تومان و یک برند دیگر با 8 آنزیم 2200 تومان قیمت‌گذاری شده‌ است.
 

 

 


این تنوع قیمتی در حالی وجود دارد که بر روی بسته‌بندی انواع پودر شوینده تفاوتی در ترکیبات اصلی تولید دیده نمی‌شود و تنها اختلاف موجود مربوط به آنزیم‌ها است. هرچند باز هم تعداد آنزیم‌ها تعیین کننده قیمت واقعی نیست و میزان آنزیم‌ها قابل مقایسه با قیمت نیست.

بختیار علم‌بیگی، دبیر انجمن صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی در مورد دستورالعمل قیمت‌گذاری انواع پودر شوینده به خبرنگار فارس گفت: قیمت پودر شوینده بر اساس دستورالعمل سازمان حمایت تعیین می‌شود که بر این مبنا، قیمت تمام‌شده محصول به اضافه 17 درصد سود تولید‌کننده برای تعیین قیمت کالا در نظر گرفته می‌شود.

وی در مورد اختلاف موجود بین قیمت انواع پودر شوینده نیز اظهار داشت: در تولید پودر شوینده، دو نوع محصول داریم که یکی از آنها همان پودر شوینده پایه است که تولید پودر از ابتدا بر مبنای آن صورت می‌‌گرفته و دارای کیفیت و استاندارد معقولی است،اما در کنار آن، تولید پودر شوینده با آنزیم‌های مختلف و مواد ارتقا یافته نیز در کشور صورت می‌‌گیرد که در نهایت، قیمت این دو محصول با هم متفاوت است.


اثربخشی متفاوت پودرهای شوینده

اختلاف قیمت انواع پودر شوینده در حالی وجود دارد که محصولات متفاوت، پاک‌کنندگی متفاوت و اثرات مختلفی بر روی لباس دارند.

علم بیگی در این مورد گفت: بر این اساس، مصرف پودرهای شوینده خاص با فرمولاسیون جدید برای مصرف‌کننده ارزان‌تر از پودرهای پایه تمام خواهد شد، زیرا مقدار مصرف این پودرها کمتر و اثربخشی آن بیشتر خواهد بود و کیفیت بالاتری نسبت به پودرهای پایه دارند.به گفته وی، استفاده از پودرهای خاص باعث می‌شود تا لباس وضعیت بهتری در شست‌وشو داشته باشد، چرک‌مُرد نشود و میزان چروک لباس نیز کاهش یابد که در این نوع پودرها، شفافیت لباس را نیز شاهد هستیم.

علم‌بیگی ادامه داد: آنزیم‌های مورد استفاده در تولید پودر شوینده وارداتی هستند و به دلیل قیمت بالا بر بهای تمام شده کالا تأثیرگذارند.

به گزارش فارس، قیمت‌های پودر شوینده ماشینی با تعداد آنزیم‌های متفاوت نیز با یکدیگر قابل مقایسه نیستند به طوریکه قیمت پودر شوینده ماشینی با 8 آنزیم 2300 تومان، با 10 آنزیم 3330 تومان و با 5 آنزیم 1885 تومان است که نمی‌توان ارتباط منطقی بین قیمت و تعداد آنزیم آنها پیدا کرد.

دبیر انجمن صنایع شوینده در این مورد به فارس گفت:‌ تنها آنزیم‌ها در قیمت تأثیرگذار نیستند، بلکه نوع بسته‌بندی و استفاده از مواد نانو نیز بر قیمت این محصول تأثیرگذار است.


سردرگمی مصرف‌کنندگان

خبرنگار فارس پرسید مشخصات ذکر شده بر روی بسته‌بندی پودرهای شوینده یکسان است، مصرف‌کننده چطور می‌تواند تشخیص دهد چه پودری کیفیت بهتری دارد؟ علم‌بیگی پاسخ داد: شرکت‌های تولید‌کننده همیشه مشخصات پایه‌ای ترکیبات را بر روی بسته‌بندی قید می‌کنند اما ذکر نام آنزیم‌های خاص به دلیل اینکه فرمولاسیون شرکت‌ها محرمانه است، بر روی بسته‌بندی ذکر نمی‌شود.

وی ادامه داد:‌ مشتریان بعد از استفاده از این محصولات به این نتیجه می‌رسند که چه محصولی را برای استفاده انتخاب کنند.

خبرنگار ما پرسید حدود 13 نوع پودر ماشین لباسشویی در کشور تولید می‌شود، چطور مصرف‌کننده بعد از استفاده از این تعداد محصول باید به نتیجه برسد؟ گفت: مصرف‌کنندگان می‌توانند بر اساس اعتمادی که به هر کدام از شرکت‌های تولیدی دارند، محصول آنها را انتخاب کنند.


پودرها به خارج می‌روند

دبیر انجمن صنایع شوینده با بیان اینکه این انجمن کنترل و آزمایش لازم را بر روی کیفیت پودر شوینده تولیدی در داخل انجام می‌دهد،‌ گفت:‌ این آزمایش‌ها توسط آزمایشگاه‌های مورد تأئید سازمان غذا و دارو و استاندارد انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، اخیراً‌ در نامه‌ای به شرکت‌های تولید‌کننده پودر شوینده اعلام کردیم که نمونه تولیداتشان را به آزمایشگاهی در خارج از کشور ارسال خواهیم کرد تا مشخص شود که ادعای مطرح شده از سوی این شرکت‌ها در مورد آنزیم‌های موجود در تولیداتشان چقدر با واقعیت مطابقت دارد.

وی ادامه داد:‌ نتایج این آزمون‌ها ماه آینده مشخص خواهد شد.

ابهام در نحوه تولید و قیمت‌گذاری پودر شوینده در حالی ادامه دارد که سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ناظر اصلی بر قیمت‌گذاری این محصولات است که ظاهراً نظارت درستی بر این بخش اعمال نمی‌شود و تولیدکنندگان با سوء استفاده از مقوله آزادسازی قیمت‌ها، به شیوه دلخواه خود در تولید و قیمت‌گذاری اقدام می کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علیرضا: 1394/9/2916:29:13،
47
13
شما که دارید همه چیو آزاد میکنید لطف کنید سهم بنده رو از این همه ثروت مملکت هر ماه بدین که ما هم به قیمت آزاد خرید کنیم.
سمیر قطاری: 1394/9/2919:25:35،
34
18
سهم من و شما رو بدن.،پس سهم زکی زکی ها چی میشه؟
mohammad : 1394/9/2919:33:32،
26
16
چی بودیم چی شدیم ... خدا به داد آدمایی مثل ما نمیرسه .
نقی: 1394/9/3006:01:40،
13
19
به زودی سهمت رو میذارن کف دستت!!
بی درآمد: 1394/9/2916:40:04،
27
14
هر روز یک خبر جدید از گرانی , چقدر ما خوش شانس هستیم
احمد محمودی نژاد: 1394/9/2916:40:40،
23
18
فعلا تا ورشکستگی کامل اقتصادی مقداری فاصله داریم.
زيتون: 1394/9/2917:02:31،
29
18
خيلي باحال شده مملكت. وضعيت هوا.وضعيت اب.وضعيت مواد غذايي. نرخ ارز.وضعيت امنيت.وضعيت تعرفه واردات خودرو.وضعيت اخلاقي جامعه. وضعيت بيكاري. شما بگو چه چيزي در مسير بهبودي است تا ما اميدوار شويم. خوب چرا عاملان تحريم را محاكمه نمي كنيد. اگر مسيرمان درست بود ادامه ميداديد اما حالا كه با اين هزينه توبه نامه امضا كرديم. خوب عاملان بدبختي مردم را محاكمه كنيد.
ناشناس: 1394/9/2920:06:19،
15
15
چون من و شما و گنده تر از من و شما دستمون به عاملان تحریم خود خواسته و حامیان اونها نمیرسه
سوشا : 1394/9/2917:35:29،
26
15
یواش یواش قیمت همه چیو آزاد کردن، حقوقم که رو همون 800 تومن، خدا ب داد مردم بی پول برسه
ناشناس: 1394/9/2917:59:20،
16
20
رقابت یعنی همین.هر جنسی قیمت و کیفیت مناسب نداره، مشتری نمیخره .کسی هم اگر جنسش گرون تره و کیفیتش هم سر تر که نوش جونش اینجام که بازار میخواد کار خودشو بکنه شما معترضید!!!
amin: 1394/9/2920:04:48،
15
14
موافقم هر چیزی که قرار بوده به نفع مردم روش یارانه بدن اسباب فساد شده
ولى: 1394/9/2918:20:49،
20
18
مبادا يك موقع چيزى ارزون كنين

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما