کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیش‌بینی قیمت دلار در ماه‌های آینده

کدخبر:۱۸۰۸۹یکشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶:۱۲۱۸۷۹۲ بازدید

برخی کارشناسان اقتصادی با تحلیل وضعیت بازار ارز در فصل زمستان و سال 95 ، عنوان می‌کنند که دولتمردان منتظر معجزه‌ای برای ارز تک نرخی ...
پیش‌بینی قیمت دلار در ماه‌های آینده

برخی کارشناسان اقتصادی با تحلیل وضعیت بازار ارز در فصل زمستان و سال 95 ، عنوان می‌کنند که دولتمردان منتظر معجزه‌ای برای ارز تک نرخی هستند.
به گزارش مهر، دولتمردان این روزها در حال تدوین لایحه بودجه سال ۹۵ هستند؛ این در حالی است که تعیین قیمت دلار و نفت همیشه در لوایح بودجه یکی از بحث برانگیزترین و پر چالش ترین تصمیمات اقتصادی کشور است. اهمیت تعیین نرخ مناسب دلار زمانی تشدید می‌شود که دولت اجرای برنامه ارز تک نرخی را در دستور کار داشته باشد، قیمت بشکه های نفتی به حداقل رسیده و اجرایی شدن برجام هم در دستور کار باشد.

در عین حال محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت چندی پیش درباره تصمیمات دولت برای نرخ دلار در بودجه ۹۵ مطرح کرد که این نرخ به میزان نرخ دلار در بودجه ۹۴ خواهد بود. البته خبرنگار مهر از پیشنهاد بانک مرکزی برای تعیین نرخ دلار بودجه سال آتی از سیف سئوال کرد که وی در پاسخ گفت: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید تصمیم نهایی در این زمینه را اعلام کند اما در جلساتی که تاکنون برگزار و در این زمینه بحث شده، هنوز نرخی نهایی نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام کرده که نرخ دلار در بودجه ۹۵ مانند امسال یعنی ۲۸۵۰ تومان است؟ گفت: هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده اما حدود همان هایی است که اعلام شده است. بعید است که نرخ دلار در حد نرخ بودجه امسال و کمتر از دلار مبادله ای فعلی باشد.

در همین حال، برخی منابع خبری هم مطرح کرده اند که نرخ دلار در بودجه سال آینده ۳۱۰۰ تومان درنظر گرفته شده اما این موضوع از سوی هیچیک از مقامات دولتی و بانکی کشور تائید نشده است. البته تعیین نرخ دلار به عوامل متعددی بستگی دارد و  کارشناسان و اقتصاددانان پیشنهاداتی برای تعیین این نرخ در بودجه ۹۵ دارند و نرخ دلار ۲۸۵۰ تومانی را منطقی نمیدانند. در عین حال می گویند که این قیمت باید بر اساس واقعیت‌ها تعیین شود.


نرخ دلار دولتی به 3300 تومان هم می‌رسد

مهدی تقوی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با مهر درباره نرخ مناسب دلار در لایحه بودجه سال ۹۵ گفت: با اجرایی شدن برجام، نرخ دلار کاهش خواهد یافت. به نظر می رسد ۲۲.۵ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران در کشورهای خارجی به زودی آزادسازی شود و این موضوع بر روی کاهش قیمت دلار تاثیرگذار خواهد بود.

این اقتصاددان، یکی از مسائل مهمی که دولت درگیر آن است را درآمد بسیار پائین نفت دانست و با بیان اینکه این موضوع می تواند بر قیمت‌گذاری نفت و در عین حال، دلار در بودجه تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: با توجه به قیمت پائین نفت، این امکان وجود دارد که نرخ آن در بودجه بالاتر دیده شود تا منابع حاصل از آن نیز بالاتر بفروش برسد و از این طریق کسری بودجه دولت تامین شود.  

وی درباره اظهارات اخیر سخنگوی دولت مبنی بر اینکه نرخ دلار در بودجه ۹۵ مانند بودجه ۹۴ لحاظ خواهد شد، عنوان کرد: اگر نرخ دلار در بودجه ۹۵ حدود ۲۸۵۰ تومان در نظر گرفته شود و دولت با کسری بودجه مواجه باشد، این امر قطعا به چاپ پول از سوی بانک مرکزی برای جبران این کسری منجر خواهد شد که تورم را بالا می برد.

به گفته تقوی، ممکن است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که الان نقش دفتر برنامه ریزی ریاست جمهوری را بازی می کند، با بررسی هایی که صورت داده، به این نتیجه رسیده باشد که قیمت دلار باید در بودجه سال آتی به اندازه امسال در نظر گرفته شود!

تقوی ادامه داد: این در حالی است که اگر قیمت دلار بودجه را در سال آینده ۲۸۵۰ تومان در نظر بگیرند، با توجه به اینکه قیمت دلار تا ۳۳۰۰ تومان هم می رسد، رقم در نظر گرفته شده از این هم کمتر خواهد بود و بنابراین ریال کمتری از درآمدهای نفتی بدست خواهد آمد که خرج می شود و منجر به کسری بودجه و چاپ پول پرقدرت بانک مرکزی می شود. در عین حال، با گران فروشی دلار نفتی، مردم گران تر اجناس را خریداری خواهند کرد که این به تورم دامن می زند.  

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به ارتباط بین قیمت دلار بودجه و ارز تک نرخی اشاره و بیان کرد: پیش از این، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرده بود که قیمت دلار را به ۲۹۰۰ تومان می رسانیم اما چنین نشد. اگر دلار بیشتری بدست می آورند، می توان این موضوع را محقق کرد. تک نرخی شدن ارز می تواند انجام شود؛ به شرط آنکه ۲۲.۵ میلیارد دلار منابع بلوکه شده آزاد شود و آن را مورد محاسبه قرار داده باشند و حتما بانک مرکزی این رقم را لحاظ کرده است.

وی ادامه داد: با افزودن این رقم به دارایی های ارزی ایران حتما نرخ دلار کاهش می یابد و تک نرخی می شود اما تمامی اینها اطلاعاتی است که بانک مرکزی در اختیار دارد و این سیف و کمیجانی (قائم مقام بانک مرکزی) هستند که صحبت از ارز تک نرخی می‌کنند و مطمئنا تمامی این موارد را در نظر گرفته اند که چنین اظهارنظر می کنند. به هر حال ما امیدواریم که ارز تک نرخی اجرایی شود که با این امر تورم کاهش خواهد یافت.

 

نرخ دلار در پایان 95 حدود 4000 تومان می‌شود

سیدبهاء الدین حسینی هاشمی اقتصاددان و کارشناس مسائل بانکی در گفتگو با مهر درباره تعیین نرخ دلار در بودجه سال آتی عنوان کرد: اعتقاد کارشناسی دارم که باید نرخ دلار آزاد باشد و به صورت آزاد تعیین شود و دولت فقط آن را مدیریت کند تا بتواند نرخ را یکسان سازی نماید.

مدیرعامل اسبق بانک‌های دولتی و خصوصی ادامه داد: نرخ دلار در بودجه سال ۹۵ باید حداقل بین ۳۵۰۰ تا ۳۶۰۰ تومان باشد و باید در تعیین آن به نرخ بازار آزاد هم توجه شود. هر سال نرخ ریال در مقابل نرخ دلار حدود ۱۵ درصد تضعیف می شود، بنابراین قطعا نرخ دلار در پایان سال ۹۵ حدود ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت و به ۴۰۰۰ تومان خواهد رسید.

وی بیان کرد: با توجه به کاهش قیمت نفت، مواد معدنی، فلزات سنگین و محدودیت منابع ارزی در پایان سال ۹۵ نرخ دلار به ۴۰۰۰ تومان می‌رسد و اگر نرخی آن کمتر باشد، با کسری بودجه و ضرر و زیان مواجه خواهیم شد و نه تنها اقتصاد با رونق مواجه نمی‌شود بلکه در صادرات هم به مشکل برخورد می‌کنیم.

حسینی هاشمی، نرخ دلار ۲۸۵۰ تومانی برای بودجه ۹۵ را به شدت پائین توصیف و عنوان کرد: این موضوع باعث ارزان فروشی نفت و دلار می‌شود و قیمت نفت را به ۲۰ دلار می رساند. در این صورت واردات افزایش و این بازی ارزی منجر به رونق اقتصادی کشورهای همسایه در مبادلات با ایران خواهد شد.

وی با اشاره به کسری بودجه دولت، پرداخت ۴۵ هزار میلیارد تومانی ماهیانه یارانه های نقدی، بدهی ۲۵ هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق بازنشستگی کشوری و بدهی ۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی که در مجموع ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رقم را شامل می‌شود، معادل کل درآمد نفتی و گازی کشور است، این در حالی است که دولت فقط نباید به کارهای جاری بپردازد و کارهای عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و غیره نیز همگی نیازمند بودجه از نوع عمرانی است و با ارزان فروشی نفت، دولت دچار کسری بودجه می شود.


دولتمردان منتظر معجزه‌ای برای ارز تک نرخی هستند

این کارشناس بانکی درباره ارز تک نرخی هم عنوان کرد: تک نرخی کردن ارز سال‌هاست که در دستور کار است اما تاکنون اجرا نشده است. ۲۰ سال است که دولتی ها از اجرای آن سخن می گویند ولی عملیاتی نشده است. شاید دولتمردان منتظر معجزه ای برای ارز تک نرخی هستند، معجزه ای مانند اینکه قیمت دلار بازار آزاد از قیمت دلار دولتی کمتر شود یا حداقل به اندازه قیمت ارز دولتی کاهش یابد و یکسان شود که این اتفاق نخواهد افتاد، زیرا رانت‌های ارزی و سوداگران ارزی اجازه این کار را نمی دهند و مانع خواهند شد.

مدیرعامل اسبق بانک‌های دولتی و خصوصی بیان کرد: از زمانی که نفت در ایران کشف شد، همیشه دسیسه ای در کار بوده و قیمت دلار همیشه دو نرخی یا چند نرخی بوده است. این کار برای این است که صاحبان زر و زور و قدرت بتوانند دلار ارزان از نفت بدست آورند و سود ببرند.  

همچنین باقر صدری عضو انجمن اقتصاددانان ایران هم در این باره در گفتگو با مهر، با اشاره به اینکه دولت لایحه بودجه سال آینده را با تاخیر به مجلس ارائه خواهد کرد، تصریح کرد: این در حالی است که در شرایط فعلی قیمت نفت به پائین ترین حد و در حدود ۳۱ دلار رسیده و کاهش بیشتر آن هم انتظار می رود، موضوعات دیگری هم در شرایط فعلی مطرح است که نیازمند تنظیم بودجه و برنامه ششم توسعه است.

وی، نسبت به این موضوع که برخی از نمایندگان مجلس مطرح کرده اند که دولت برنامه پنجم توسعه را یکسال دیگر هم بتواند اجرا کند و برنامه ششم یکسال با تاخیر ارائه و اجرا شود، انتقاد کرد و گفت: وضعیت درآمدهای ارزی کشور تابعی از قیمت نفت و درآمدهای نفتی است. در حالی که نزدیک شدن به برجام باید تاثیر مثبتی بر اقتصاد می گذاشت اما روز گذشته شاخص بورس ۴۰۰ واحد افت را تجربه کرد، منشاء درآمدهای ارزی کشور نفت و صادرات غیرنفتی است، گردشگری و مسائلی از این قبیل در درآمدهای ارزی کشور محلی از اعراب ندارد.

این اقتصاددان تصریح کرد: این دو منبع یعنی نفت و درآمد صادرات غیرنفتی، روند کاهشی شدیدی دارند، براین اساس تنظیم دلار در بودجه شرایط خاص خود را دارد. اگر دولت لایحه بودجه را با کسری ارائه کند، بهتر از این است که دیرتر ارائه کند، در عین حال نرخ دلار باید با توجه به  زمان اجرای برجام و لغو تحریم‌‌ها و مسایل دیگر تنظیم و مشخص شود، زیرا با این شرایط قطعا بودجه دومی هم برای سال ۹۵ در راه خواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خسرو: 1394/9/2910:40:02،
97
50
اولا حدود 100 میلیارد دلار پول هست تو بانکهای خارجی که البته بعضی هاشون پول نیست و تو چین قرار بود بجای نفت فروخته شده پروژه ایجاد کنن که اگه ایران عقل داشته باشه پول کمتر هم باشه میگیره واز خیر پروژه چینی میگذره! ثانیا صادرات فرش و پسته و خاویار و زعفران و میوه و برخی محصولات صنعتی و سیمان و آهن و پتروشیمی و... حدود 10-15 میلیارد بیشتر میتونن ارز بیارن.تو بگو دلار میشه 2000 تا دولت مجبور شه رو 3000 تک نرخی کنه کارشناس!
تک نرخی!!!!$$$$???: 1394/9/2910:58:29،
70
30
کشورهای دارای منابع و سرمایه‌گذاری های ارزی تنها می توانند نرخ ارز خارجی را در کشور خود تثبیت و تک نرخی کنند.
کشور ما که در پرداخت یارانه نقدی دست به دهن مانده هرگز نمی تواند نرخ ارز را تک نرخی کند، مگر اینکه نرخ دولتی ارز را هم قیمت بازار آزاد تعریف کند.

خلاصه اینکه منتظر ارزانی نباید بود.
پوريا: 1394/9/2911:31:02،
134
34
اولا" از كجا معلومه كه دلارهاي آزاد شده به مملكت برگرده و مسيرهاي لبنان ، سوريه،فلسطين ، يمن ،عراق،افغانستان و جديدا" نيجريه رو طي بكنه و در شكوفايي اقتصادي ما نقشي داشته باشه؟
ثانيا" رانت در چند نرخي شدنه و بعنوان مثال چه سوژه هايي رو براي بنزين دارن طراحي ميكنند و حالا بيا برا ارز ببين چه ها ميكنند.
ما ملت چقدر ساده ايم يك كلك رو 50 بار رو سرمون اجرا ميكنند و چقدر نجيبيم كه صدامون در نمياد!!
ايراني: 1394/9/2911:38:00،
136
25
آقا ببخشين اربعين هنوز تموم نشده؟؟
فكر كنم ميگفتن افزايش نرخ دلار مربوط به اربعين بوده!!!
حيف اين عمر كه تو اين شرايط هدر شد
کوروش: 1394/9/2911:53:19،
55
33
اولا دولت به پشتوانه این پولای بلوکه از قبل کلی پول چاپ کرده قرلرداد بسته واردات کرده و ... یعنی خرجش کرده پیش پیش،دوما برجامو بخون پولا به صورت قسطی آزاد میشه طی چند سال یکجا نمیدن به نوعی گرو میمونه پیششون،سوم اینکه چیزی تو ساختار کشور ما تغییر نکرده که این پولا سرنوشت دیگری از درآمدای قبلی ما دلشته باشه و حیف و میل نشه
محمد: 1394/9/2910:42:54،
79
27
به نظر من که در ایران پیش بینی ها هیچ وقت به درستی انجام نمی شود، از یک طرف نفت در حال ارزان شدن است و از طرف دیگر با برداشته شدن تحریم ها و بازگشت دلارهای بلوکه شده به ایران احتمال کاهش قیمت در چند ماه آینده وجود دارد. ولی در هر حال امیدواریم بعد از رفع تحریم ها دلار به قیمت متعادلی برسد و تک نرخی شود تا هر روز شاهد بالا رفتن قیمت دلار نباشیم. نوسان قیمت دلار و عدم وجود سرمایه گذاری مطمئن، ایران را به رکود بی سابقه ای برده است.
ممد: 1394/9/2917:52:27،
39
30
برادر من مشکل دلار نیست. توی ایران همه کالاها دارن سالی حداقل 10 - 15 درصد گرونتر میشن, دلار هم یکی مثل اونها.
شما اگه ثبات دلار رو دیدی؛ بخاطر اینه که دولت مصنوعی نرخش رو پایین نگه داشته بود. وگرنه نه تنها دلار, بلکه همه ارزهای دیگه باید نسبت به ریال سالی 15 درصد افزایش داشته باشند.
مثلا زندگي: 1394/9/2910:45:34،
72
33
آقا برسيه به 10000 تومان اصلا مگه مهمه؟ مردم ديگه پوستشون كلفت شده سريع وفق پيدا ميكنن
بهمن: 1394/9/2910:46:23،
95
25
اين مملكت ديگه جاي موندن نيس بايد رفت
هر روز خبر هاي بد خيلي جالبه دلار رو كردن ٣٧٠٠ تومن يارو با وقاهت مياد ميگه اگر فلان شود دلار بعد تحريم تا ٣٣٠٠ هم حتي ميرسد...خوب مرد مومن گير آورديد ملتو؟ دلارو ١ ماه قبل رفع تحريم ميكنيد ٣٧٠٠ بعد بگيم واييي دلار بعد تحريم ٤٠٠ تومن ارزون شد. فقط ميتونم بگم متاسفم اين دولت و هر دولت ديگه اي بياد به فكر جون مردم نيس مردم خودشون بايد يه تكوني بدن
یاهو: 1394/9/2911:17:14،
45
28
مقدار ارز مورد نیاز ایران برای واردات و بازسازی و نوسازی چاه های نفت و کارخانجات و...... تعیین می کند که چقدر ارز لازم است . وقتی صحبت از 150 میلیار دلار سرمایه گذاری خارجی می کنند که حتی 5% آن هم نشدنی است ! تصویری واقعی تر
از اوضاع نا بسامان کشور بدست می دهد.
ali seddigh: 1394/9/2911:24:55،
36
24
بنظرمن موضوع بی ارزش کردن قیمت ریال بیشتر بعدسیسای دارد تا منشا اقتصادی ما اگر ایران را با ویرانترین کشورهای همسایه مثل عراق و افغانستان و سوریه ولیبی مقایسه کنیم میبینیم که ارزش ریال ما عمدا و بخاطر یکسری بی تدبیریهای دولتی ها پایین نکه داشتن
علی: 1394/9/2911:27:43،
44
29
جهانگیری گفته دولت 380 هزارمیلیارد تومان بدهکار است اگر هر هزار دلار 380 هزار تومان باشد پس دولت هزارمیلیارد دلار بدهی دارد دقت کنید هزار میلیارد دلار نه تومان . پس کلا تعطیله دولت با این قیمت نفت واین بدهی خوبه دولت اعلام ورشکستگی کنه تا مشمول ماده واحده قانون ورشکستگی شرکتها وکارخانجات و دولتها شود .
الماس: 1394/9/2912:36:49،
29
20
نه بزرگوار میشه 100 میلیارد دلار
چه جوری حساب کردی
100 میلیارد دلار با دلار 3800 تومان می شود 380 هزار میلیارد تومن
کارمند: 1394/9/2912:44:05،
29
30
میشه 100 میلیارد نه 1000 میلیارد دلار
یعنی معادل پول نفت بلوکه شده که دولت جلو جلو ان را پیش خور کرده است و اگر قیمت نفت بالا بره پول زیادی نیست و معادل صادرات یکسال نفت کشور است
حمید: 1394/9/2911:27:56،
47
28
تا وقتی قیمت نفت پایینه و صادرات نفت هم پایین قیمت دلار بالا میره چون
دولت از این طریق به راحتی کسر بودجه رو جبران میکنه
جوان بیکار: 1394/9/2911:31:18،
50
23
دلار بشه 4 هزار تومان وای حال این نسل سوخته فقط ایان بگم ک جوان امروزی باید بره بمیره همین
حسن: 1394/9/2911:32:52،
53
18
تنها راهش,تحریم دولت هستش,از هر نظر
سعید: 1394/9/2911:38:28،
44
23
10 کشور به حال خودش رها شده و حالا مردم آرزوی رسیدن به شرایط 10 سال پیش رو دارن.واقعا چه کسانی مقصر ایجاد چنین جوی بودند و حالا کجا هستند.چرا کسی برای اینهمه ظلم و بی تدبیری نباید پاسخگو باشه و مثل همیشه از مردم باید مایه بزارن.مردم ایران سال بعد هم قدرت خریدشون 20 درصد کم میشه و فقیرتر میشن.اونم بخاطر شعار تحریمها پاره کاغذی بیش نیستن.
حقوق بگير: 1394/9/2911:46:34،
58
34
ضمن تشكر از مسئولين عرب و عراقي امان كه ملت و كشورمان را به فلاكت كشانده اند !!! اگر قيمت دلار را پائين بياورند و در حدود 2000 الي 2500 تومان تثبيت كنند مشكل همه توليد كنندگان و اكثريت جامعه حل خواهد شد در غير اينصورت و تا زماني كه دلار بالا مي رود هيچكس به جز رانت خواران وزارت صنعت و بانك مركزي و معدودي صادر كنندگان منتفع نخواهند شد و اقتصاد سروسامان نخواهد گرفت.
اگر بانك مركزي قيمت ارز رسمي را روزانه دستكاري نكند ثبات بيشتري هم به وجود مي آيد،حال آنكه با دستكاري چند ريالي نرخ رسمي -كه معلوم نيست بر چه مبنايي تعيين مي شود - به دلالان بازار ارز علامت مي دهيد. بانك مركزي نرخ رسمي ارز را ماهانه تعيين كند ، ساير كشورهاي عربي وهابي و بهايي چكار مي كنند كه دهها سال است نرخ برابري دلار با پول ملي اشان ثابت است آقاي سيف برود از آنها ياد بگيرد.
نقی: 1394/9/2915:48:57،
43
26
اون روزی که به ناسیونالیسم فحشهای روشنفکرانه میدادید،فکر نکرده بودید که ممکنه کسانی روی کار بیایند که حتی ایرانی هم نباشند!!
حقوق بگير: 1394/9/2911:46:59،
65
27
تا چند ماه پيش اختلاف دلار مبادله اي و آزاد حدود 300 تومان بود و الان به 600 تومان رسيده است ، چه كسي جز رانت خواران وزارت صنعت و بانك مركزي و دلالان ارز و ساير پسرخاله ها از اين وضعيت سود مي برد. خريد كالا با ارز به قيمت مبادله اي و فروش با قيمت ارز آزاد؟؟؟؟
راهكار اصلي نجات اقتصاد ايران شناسايي و بيرون كردن عوامل ناسالم و رانت خوار و دلال از نهادهاي اقتصادي نظير بانك مركزي ، وزارت نفت ، وزارت اقتصاد ، وزارت صنعت و تجارت و غيره هست كه با ظاهرسازي بيش از 30 سال است بر تخريب اقتصاد ايران همت كرده اند و به آرمانهاي خود هم نزديك هستند.
آيا اين 37 سال كه مدام قيمت ارز گران شد نتيجه اي به جز بدتر شدن كسري بودجه ، تشديد ركود، تشديد خام فروشي به عنوان صادرات و نزول رفاه مردم داشته است كه به ادامه اين روش تا نابودي كامل كشور اصرار داريد. شرمتان باد
زيتون: 1394/9/2911:53:42،
45
23
به نظرم مسايل در قيمت گذاري دلار در هم خلط شده است. اولا ما به قيمت دلار بر اساس ايران بدون تحريم ميپردازيم يعني همان نمودار رشد دلار در چند سال گذشته خوب اكثر كارشناسان قيمت دلار بدون تحريم ميشود 1650-1750 اما با برداشته شدن تحريم ها باز اثر مخرب ان قيمت دلار را به 2200-2300 ميرساند. وحالا باز كاهش نرخ نفت به 25 دلار و كسري بودجه دلار را به 3100-3200 ميرساند . اما ورود دلار بلوكه شده دولت قبل و رفع اثر سو تحريم ها به مرور تاثيرش دلار را به 2850-3050 بايد برساند و اين قيمت واقعي دلار در يكسال اينده بايد باشد. اين همان تحليلي است كه دولت دلار را در بودجه سال 95 به قيمت 2850 گذاشت.
من: 1394/9/2913:49:09،
25
35
نه فرزندم اعدادی که گفتی دروغی بیش نیست

بدون در نظر گرفتن تحریم و با فرمول جهانی ppp یعنی معیار نرخ تورم در ایران وامریکا و در نظر گرفتن سال پایه 57 قیمت دلار در سال 94 باید چیزی در حدود 3200 باشه ...
بقیه اعدادی که می گی بی ربطه و به فرمول های تبدل نرخ ارز ربطی نداره
پاسخ من: 1394/9/2915:17:04،
26
20
شما درست حساب كرديد. دوستمون هم درست حساب كرده فقط زيتون تجزيه و تحليل كرده است شما در فرمول نهايي قرار داديد .البته شما زمان حال را در نظر گرفتيد در حاليكه در چند ماه اينده دلارهاي بلوكه شده و برجام تاثير مثبت در اقتصاد دارد.
بهنام: 1394/9/2912:12:38،
59
31
شما حساب کتابت بدرد خودت میخوره.اون موقع این نرخ تورم جهانی جدیده ؟من تا حالا نشنیدم.من نمیدونم ما چرا عادت کردیم گنده گنده حرف بزنیم و از خودمون چیز در بیاریم تا مثلا بگیم سرمون میشه
علی قمی: 1394/9/2912:32:28،
35
30
قیمت دلار 1800 تومان باید باشه بعد از رفع تحریم و بیشتر از ان
خیانت است به ریال جمهوری اسلامی ایران
حمید : 1394/9/2912:43:16،
34
26
تنها دلیلش خرید 1000 سکه اتی تیر ماه توسط شما است
همین که رفتی رو فروش صدها دلیل میاری که قیمت دلار باید زیر 3500 باشه
شما را از زمانی که در سایت طلا نظر میدادی می شناسم
حتی احتمال داره همین بعد از ظهر نظرت تغییر کنه
اگر اشتباه میگم بگو اشتباه میگی
ناشناس: 1394/9/2913:04:47،
24
49
جواب به بهنام
الیاس درست میگه شما اگه بلدی با حساب کتاب اقتصادی حساب کن ببین کمتر در میاد؟فرمول محاسبه نرخ ارز بلدی؟اگه بلد نیستی تو اینترنت سرچ کن
حمید: 1394/9/2913:54:43،
30
26
در پاسخ نا شناس

بزرگترین اقتصاد دانان ایران هم در کشف نرخ ارز عاجزند
دلیل انهم این است که نمی دانند سال مبنا را چه سالی قرار دهند

اگر بر مبنای فرمول مذکور سال مبنا سال 57 باشد قیمت دلار بالای 7000 تومان است

اما اگر سال مبنا سال تک نرخی شدن ارز در سال 1381 باشد ( دوره خاتمی ) قیمت ارز با تفاضل تورم داخل و خارج در حدود 2800 الی 3000 تومان است

انتقاد من به الباس اینه که همواره نظراتش بر مبنای موقعیتش در بازار اتی سکه است و به ان رنگ و بوی علمی نیز می دهد
basir: 1394/9/2914:12:12،
27
29
به تدبیر دولت دیگر امیدی نیست . دل به رفع تحریم بسته بودند که با بی ارزش شدن نفت هم دیگر امیدی به ان هم نیست. تنها راه برگرداندن 700 میلیارد دلار درآمد دولت نهم و دهم به اقتصاد کشور است که بالا کشیده اند و پس نمی دهند.
معتقد: 1394/9/2914:40:31،
41
22
در گذشته کشور ترکیه سالهای سال تورم 60% را تجربه کرده. بانکهای ترکیه هر روز نرخ واقعی ارز را اعلام میکند که با نرخ بازار آزاد تفاوت چندانی ندارد. اینکه ارز دولتی و غیر دولتی باشد فقط سوبسیدی است که به افراد رانت خوار داده میشود و از سویی دیگر موجب کاهش فضای رقابتی کسب و کار میشود. ساده اش اینه که هر چی بیاریم یا تولید کنیم میخرن. راه حل آزاد سازی اقتصاد و دست برداشتن از فرمولهای نخ نما و پوسیده . بگذارید شرایط را بازار تعیین کند. دیروز وزیر محترم حرف درستی را در خصوص سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده زد که مفهوم این است که بگذارید تولید کننده و مصرف کننده خود مسیر خود را انتخاب کنند. ما ایرانی ها همیشه در فضای رقابتی موفق تر عمل کردیم تا فضای حمایتی. مطمئن باشید مردم خود میتوانند مسیرهای درست اقتصادی را ترسیم و طی کنند فقط کافی است فضای سیاسی و اقتصادی منطقی و امن ایجاد کنید.
یاهو: 1394/9/2918:21:05،
40
30
سخن درستی است ولی مشکل در ایجاد فضای سیاسی باز
واقتصاد رقابتی است که مافیای قدرت در ایران بشدت با آن مخالف است !
رضا: 1394/9/2914:42:30،
25
26
2850-3100=250تومان افزایش یعنی هشت و نیم درصد افزایش اگر تنها در بخش دلار هشت و نیم درصد افزایش داشته باشیم و در بخش لبنیات هم 6 درصد افزایش قیمت باشد چگونه تورم زیر 10 درصد میشه چرا که فقط در اثر افزایش این دوقلم ما چهارده و نیم درصد افزایش قیمت داریم!!!!!!
hamid: 1394/9/2917:11:43،
27
27
دوست عزیز طبق براورد شما اگر در بخش لوازم خانگی هم 10 درصد تورم داشته باشیم با احتساب دو موردی که شما گفتید تورم میشه 24.5 درصد؟
این محاسبه درست نیست چون این اعداد با هم جمع نمیشوند.
آرش: 1394/9/2917:27:55،
30
30
بايد به شما مدرك دكتراي افتخاري اقتصاد بدن
مرد مومن جان مادرت تا آخر عمرت بحث اقتصادي نكن
اين چه نتيجه گيري بود آخه
حق جو: 1394/9/2915:20:59،
29
22
هیچکدام از محاسبات فوق برای قیمت ارز درست نیست ! چون نرخ واقعی ارز زمانی واقعی است که ریال ایران در بازارهای جهانی مبادله شود مانند همه ارز های معتبر دنیا . برای همین هیچ کارشناسی هم نمی تواند قیمت تعیین کنند!
ﻋﻠﯽ: 1394/9/2918:11:03،
33
24
ﺑﺮﺍﯼ ﺧﺮﻭﺝ ﺍﺯ ﺭﮐﻮﺩ ﺩﻭﻟﺖ ﻣﺠﺒﻮﺭ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﺮﺥ ﺍﺭﺯ ﻭ ﺩﻻﺭ ﺭﺍ ﮐﺎﻫﺶ ﺩﻫﺪ.ﺩﺭ ﻫﺮ ﺻﻮﺭﺕ ﺍﮔﺮ ﻗﯿﻤﺖ ﺩﻻﺭ ﺑﻪ ۵۰۰۰ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﻫﻢ ﺑﺮﺳﺪ ﺍﯾﻦ ﺭﮐﻮﺩ ﻣﻤﻠﮑﺖ ﺭﺍ ﻓﻠﺞ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﺎﻋﺚ ﻭﯾﺮﺍﻧﯽ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.ﺩﺭ ﻫﺮ ﺻﻮﺭﺕ ﺗﺎ ~ﺍﯾﺎﻥ ﺳﺎﻝ ۹۵ ﻗﯿﻤﺖ ﺩﻻﺭ ﮐﻤﺘﺮ ﺍﺯ ۳۴۰۰ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻣﺎﻧﺪ
مجهول: 1394/9/2922:10:17،
47
27
نرخ دلار داخل حوزه تعیین میشود نه تواقتصاد
مجیدجعفری: 1394/10/215:25:21،
26
19
سلام ارزرابیشتردولت برای بالانس کردن بودجه گران میکند دولتی ها 37ساله تمام بی عرضه گیها وکسریهاشونوازجیب مردم تامین میکنن همین
حمید: 1394/11/411:13:59،
29
18
قیمت دلار5000تومن هم می رسه شک نکنید
ابوذر: 1395/5/610:35:30،
27
22
وامصیبتا
حسین: 1394/12/114:22:52،
19
18
با سلام،
عزیزان،دولت باید فوری دلار را 3000 کند.افراد بی تجربه دخالت نکنند.
اصلحه احتیاج نداریم،هیچ کشوری به ما حمله نخواهد کرد.ایرانی بودن افتخار است.
راه حل اقتصاد من دارم.
مژگان: 1395/1/2313:28:25،
43
32
آقا حسین! اول املای کلمه اسلحه رو درست کن پسرم بعد نظر کارشناسی بده
ناشناس: 1395/3/603:21:34،
34
28
چرا از واقعيت هراس داريم اخه تا كى ..،! بايد اين جراحى انجام شود تا مريضمان زنده بماند بگذاريد بازار ازاد نرخ را مشخص كند و دست از تفاسير بيهوده برداريم .
ابوذر: 1395/5/610:34:09،
28
22
آقا حسین خوب ک شما کارشناس نظامی نبودین،وگرنه وایکینگ ها فردا با صلاح سردتهران رو میگرفتن.این اقتصاد مریض رو با این تصمیم میبرین تو کما ک.
ارش: 1395/8/111:02:07،
10
11
اگر نرخ دلار با افزایش تورم در این مدت بالا میرفت الان دچار این مشکل نبودیم همه جیز گرون شده بجز ارز جای تعجب زیاد دارد کی اینجا ذینفع میباشد
حامی: 1395/9/1013:39:31،
12
11
سال 90 دلار از 1120تومن یهو شد 3500الانم تضمینی نیست ک کم بشه یا زیاد نشه ممکنه یهو بشه 5000کی ب کیه،مگه اون اختلاف سال 90شد اتفاقی افتاد جز اینکه فقر و فحشا همه گیر شد
امیرعباس: 1395/10/818:00:33،
10
11
مطمئن باشید قیمت دلار با همین سرعت روز به روز گرانتر می شود قابل کنترل نیست
محمود: 1396/2/1104:50:01،
4
3
شما ها فقط حرف میزنید، قبول کنید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما