کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تعطيلی 70 درصد گردش اقتصاد با آلودگی هوا

کدخبر:۱۸۰۸۱یکشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۸:۰۳۱۹۳۴ بازدید

بيش از 70 درصد اقتصاد ايران در پي جديدترين مواجهه كلانشهر تهران با آلودگي هوا در خطر تعطيلي قرار دارد. اين خطر پس از آن در مرحله هشدار ...
تعطيلی 70 درصد گردش اقتصاد با آلودگی هوا

بيش از 70 درصد اقتصاد ايران در پي جديدترين مواجهه كلانشهر تهران با آلودگي هوا در خطر تعطيلي قرار دارد. اين خطر پس از آن در مرحله هشدار قرار گرفت كه دولت تصميم گرفت دست كم مدارس، كارخانه‌هاي شن و ماسه و فعاليت‌هاي عمراني در تهران و حومه را طي امروز و فردا تعطيل اعلام كند.

گردش مالي اقتصاد ايران در يك روز به صورت تقريبي بالغ بر 1500 ميليارد تومان است و تعطيلي كلانشهري مثل تهران، بيش از 70 درصد از اين گردش مالي را مختل مي‌كند.

اين آماري است كه «مويد حسيني‌صدر»، نماينده خوي در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با «اعتماد» اعلام كرد. او همچنين گفت كه «علاوه بر بحث مالي، تعطيلي ناگهاني به روابط بين‌المللي، سلامت مردم، برنامه‌هاي اقتصادي كشور و... آسيب مي‌زند». از سويي بنابر آماري كه وزارت آموزش و پرورش سال گذشته اعلام كرده بود، هزينه يك روز تعطيلي مدارس در روزهاي غيرتعطيل به بيش از ١٢٠ هزار ميليارد تومان مي‌رسد.

اما مهم‌تر از ضرر و زياني كه آلودگي هوا به عنوان موهومي مثل «گردش مالي اقتصادي»وارد مي‌كند، انسان‌هاي بي‌گناهي‌اند كه بر اثر آلودگي هوا به صورت تدريجي جان مي‌بازند. در كنار اين معضل، كارگراني قرار دارند كه مجبورند آن روزهاي خاص در هفته را- كه به دليل آلودگي هوا تعطيل است- بدون درآمد سر كنند. براساس آمار وزارت بهداشت، تنها در سال گذشته ٣ هزار شهروند در تهران بر اثر آلودگي هوا جان باختند. وزارت بهداشت همچنين گفته است كه بيش از ٤ هزار و ٤٠٠ نفر در كل كشور در سال ٩٢ بر اثر آلودگي هوا جان باختند. شهرداري تهران نيز در سال گذشته گفته بود هر خانواده ايراني نزديك به ٣٤٠ هزار تومان بابت خسارت ناشي از آلودگي هوا پرداخت مي‌كند.
حسيني‌صدر، نماينده مجلس نهم در اين رابطه گفت: بحث آلودگي هوا ابعاد مختلفي دارد. يكي سلامتي مردم است، به طوري كه در سال‌هاي اخير، تعداد بيماران سرطاني در كشور افرايش پيدا كرده و در شهرهاي بزرگ تشديد شده است. همچنين تعداد افرادي كه بيماري تنفسي دارند، بيشتر شده و حال‌شان هم به همين قياس وخيم‌تر شده است. اگرچه نمي‌توان گفت علت قطعي مرگ يك فرد، آلودگي هوا است، اما كسي هم نمي‌تواند نقش آلودگي هوا در تشديد بيماري‌هاي سرطاني، تنفسي، خوني، سردردهاي مزمن، كلافگي‌ها و... را انكار كند. پس يك بحث هزينه‌هايي است كه مردم مي‌پردازند. اين هزينه‌ها غيرقابل قيمت‌گذاري است و بسيار هم بالاست.

او ادامه داد: بحث ديگر، كاهش راندمان كاري مردم است. وقتي كه آلودگي هوا بالا باشد، مردم زودتر خسته مي‌شوند و به همين نسبت بهره‌وري‌شان پايين‌تر مي‌آيد. اين هم يك آسيب رواني است كه به مردم وارد مي‌شود. مساله سوم تعطيلي‌هاست كه هزينه بسيار بالايي براي مردم و كشور دارد، به خصوص تعطيلي كلانشهري مثل تهران كه ٧٠ درصد اقتصاد كشور به آن وابسته است. گردش مالي اقتصاد كشور در يك روز به صورت تقريبي بالغ بر ١٥٠٠ ميليارد تومان است و تعطيلي كلانشهر تهران، بيش از ٧٠ درصد از اين گردش مالي را مختل مي‌كند، چراكه علاوه بر بحث مالي، تعطيلي ناگهاني به روابط بين‌المللي، برنامه‌هاي اقتصادي كشور و سلامت مردم و... آسيب مي‌زند. به علاوه تعطيلي پايتخت يك كشور به خاطر آلودگي هوا وجهه خيلي بدي دارد.

حسيني‌صدر تاكيد كرد: از طرفي دولت ناچار است مدارس را تعطيل كند، چراكه نمي‌تواند سلامت مردم را به خطر بيندازد. بنابراين مهار بحران‌هاي زيست محيطي از جمله آلودگي هوا بايد در ٥ اولويت اصلي دولت قرار بگيرد. بودجه سالانه شركت‌ها، موسسات و بانك‌هاي دولتي بيش از ١٠٠٠ ميليارد تومان است. گردش مالي سالانه بخش خصوصي هم بيش از ٤٠٠ ميليارد تومان است، بنابراين گردش مالي كل كشور به بيش از ١٢٠٠ ميليارد تومان مي‌رسد. از اين رقم ٦٠ الي ٧٠ درصد در بخش‌هاي توليدي، خدماتي، تجاري و... در تهران هزينه مي‌شود.او درباره برنامه‌هاي مجلس نهم براي مقابله با بحران آلودگي هوا گفت: مجلس نهم براي حل بحران آلودگي هوا با سازمان‌ها و نهادهاي مسوول جلسه برگزار كرده است، اما برنامه‌اي اساسي براي رو به رويي با اين بحران نداشته است. مساله محيط زيست در برنامه ششم توسعه آمده و اميدواريم اين لايحه زودتر به مجلس بيايد تا بتوانيم روي آن كار كنيم.


az1974gfyzhfnqd32jl.jpg


منشا آلودگي تهران كجاست؟

همچنين «هادي حق‌شناس»، كارشناس مسائل اقتصادي درباره هزينه تعطيلي كلانشهر تهران گفت: طبيعي است كه تعطيلي كلانشهري مثل تهران بيش از هزار ميليارد تومان هزينه در بر دارد و تحميل اين هزينه به اقتصادي كه در شرايط ركود به سر مي‌برد، نتايج غيرقابل پيش‌بيني‌اي برجاي مي‌گذارد.

او افزود: تهران به خاطر دو بحران‌ افزايش جمعيت و تردد خودرو به محل غيرقابل سكونتي تبديل شده است، كه بخشي از اين دو بحران عمده به صورت آلودگي هوا ديده مي‌شود. حدود دو سوم منشأ آلودگي هوا در تهران خودرو است و دولت بايد فكري به حال آن بكند. اگر مي‌شد برآورد كرد چه هزينه‌هاي مادي و جاني‌اي به خاطر آلودگي هوا به مردم وارد مي‌شود، آن وقت سازمان محيط زيست، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ساير نهادهاي مربوطه تصميم جدي‌تري براي مقابله با آن مي‌گرفتند. پس نبايد اين تعطيلي را از منظر هزينه‌هايي كه اين دو روز به اقتصاد كشور تحميل مي‌كند، ببينيم، چراكه هزينه‌هايي كه جان و روان مردم را تهديد مي‌كند، بسيار عظيم‌تر است.

حق شناس در پايان گفت: منشأ آلودگي هوا بنگاه‌هاي اقتصادي بزرگ در اطراف تهران و خودروها هستند، پس منشأ آلودگي چيز پيچيده‌اي نيست. اگر نهادهايي مانند شهرداري به جاي طرح زوج و فرد يا طرح ترافيك يا به جاي هزينه براي ساخت پل و تونل، براي تكميل ساخت مترو هزينه مي‌كرد، آن وقت مساله حل مي‌شد. اگر مردم تهران با خودرو تردد مي‌كنند، به خاطر آن است كه مجبورند، چراكه سيستم حمل و نقل كشور جوابگو نيست. سيستم كارآمد حمل و نقل مي‌توانست بخش قابل توجهي از آلودگي هوا را رفع كند.


4sexa2mnc8x28aivvxn3.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهندس وحید ص: 1394/9/2908:36:23،
53
15
نمیدونم چرا یکم یاد کمپین و وام خرید خودرو افتادم.
مسلمان: 1394/9/2909:20:37،
28
12
عجب كلاغ قشنگي !!! تازه ماسكم نزده !!!
آریا: 1394/9/2909:31:56،
37
15
گیریم تو کل صنعت مونتاژکاری خودرومون نهایتا دو میلیون نفر میخوان نون بخورن این نباید به قیمت جونه هفتاد میلیون نفر دیگه تموم بشه که!!ایضا به مضرات تولید خودروی ملی بیفزایید آفات تولید بنزینهای بی کیفیت و سراسر گوگرد پالایشگاه های ملی را!!!
amiran: 1394/9/2909:32:51،
41
10
وقتی که دکتر احمدی نژاد میاد میگه ما رو از تحریم بنزین نترسونید ؛ ما پیچ پالایشگاه و میچرخونیم بنزین تولید میشه!!!!
اینم بنزین نوش جان.
مگه فقط ایران پایداری هوا داره؟؟!! کشورای دیگه ندارن؟؟
رها: 1394/9/2912:33:18،
15
20
يه خانوم مياد ميگه آلودگي هواي تهران به خاطر بنزين پتروشيمي هستش ، بعد هم به همين بهانه دولت شروع ميكنه بنزين پاتيلي وارد كردن
خوب همين ميشه ديگه
دولت راستگويان خخخخخخخ
من: 1394/9/2918:08:35،
19
13
تهران گنجایش جمعیت 13 میلیونی رو نداره. نه از نظر منابعی مثل آب, نه از نظر قابلیت تصفیه هوا و نه از نظر جغرافیایی.
به همین سادگی.
حالا تا می خواین دنبال مقصر بگردید, ماشین و معدن و کارخونه و ...
بنزین : 1394/9/2920:40:07،
13
11
چرا به مردم راستشو نمیگین که عامل اصلی الودگی هوا تولید بنزین بد کیفیت هست
امیرحسین: 1394/9/2908:38:13،
62
13
این مصیبت چند تا عامل داره

1- تولید بنزین یورو 1 که به اسم یورو 4 و 5 دارن میدن !!!

2- تولید ماشین های مزخرف از رده خارج و بدتر از اون با قطعات آشغال چینی که اگر قرار باشه مثلا هدر رفتن بنزین 17% باشه اینطوری به بالای 35 و بیشتر میرسه + تولید آلاینده بیشتر

3- شلوغ بودن ، و بی کیفیتی خدمات عمومی و البته گران بودنش

بزرگی بیش از اندازه شهر که تقریبا شما توجه کنید
همه جا تهران هم اداری هم تجاری هم مسکونی

در حالی ک شهرهای اروپایی و امریکایی یه مرکز شهر دارن و بقیه حومه
تمام موارد در همون مرکز شهر هست
محموتی: 1394/9/2917:20:54،
17
12
علت این آلودگی کمبود جمعیت ایران و تهران است, اگر جمعیت بشه 150 میلیون, مشکل آلودگی هم حل میشه!!!!!!!!
سعید: 1394/10/109:03:05،
10
11
بنده اینجوری فکر نمیکنم شهری مثله استانبول 16 میلیون جمعیت داره ولی مشکل آلودگی هوا به این شکل نداره , مشکل اصلی آلودگی تهران خودروهای آلاینده اس.
فرزاد: 1394/9/2908:45:24،
45
13
والا خودتون تهران رو کردین 70 درصد اقتصاد ایران . وگرنه قبلن که همچین چیزی نبود . الان تو بندر ما کالای خارجی میاد اول باید بره تهران یه سری مسخره بازی کاغذی سرش بیارن بعد دوباره برمیگرده اینجا واسه فروش به مردم محلی !!!!!! شما کامپیوتر و متعلقاتش رو در هر مسیری با مبدأ غیر تهران جابجا کنی قاچاق حساب میشه !!! به مقصد تهران هم باید مجوز گمرک بگیری . اونوقت من کامپیوتری رو که از تهران اوردم میخوام برگردونم نمیزارن و باید مجوز بگیرم !!!!
بعد میگن 70 درصد تعطیل شده . از همون اول تعطیل بوده !
سیاوش: 1394/9/2908:46:24،
33
13
این قسمت 120 هزار میلیارد نومن هزینه تعطیلی مدارس در یک روز رو نمیفهمم!
امیرحسین: 1394/9/2909:12:36،
19
13
منظورش بر عکس بود
یعنی با هر روز تعطیلی مدارس به اجبار کلاس فوق العاده میزارن
و هزینه ثبت نام و کلاس و از خانواده های بد بخت میگیرن
اتفاقا این ی مضوع بیشتر درآمد زایی داره تا هزینه !
فرياد: 1394/9/2908:50:46،
24
14
هزينه تعطيلي يك روز تهران ١٥٠٠تا
اونوقت چه جوري حساب كرديد هزينه تعطيلي مدارس شد ١٢٠ هزارتا؟؟؟؟؟؟!!!!!
پوریا: 1394/9/2908:55:07،
43
12
معاون شهردار تهران: دولت گذشته برای رفع الودگی هوا دستور اب
پاشی می داد!! و این دولت هم با وام 25 میلیونی به الودگی هوا
دامن می زند.!!! ملاحظه می کنید وقتی عقل نباشد کارها در مملکت هم بهتر از این نمی شود.مثلا در اروپا و امریکا سوبسید به
مردم می دهند خودرووی برقی و هیبرید بخرند و در این کشور هم
تولید خودروهای دهه نود میلادی و چینی هم تشویق می شود.!!
ملک ری: 1394/9/2909:13:18،
33
16
هیچ شخص و ارگانی به اندازه همین شهرداری طی این سالها به طهران خیانت نکرده!اگه حتی نصف باغات شمرون باقی می موندن امروز این چهارتا ریزگرد که سهله ازین بدتراش هم نمی تونستن کار طهرون رو به اینجا برسونن اما وقتی قدم به قدم این شهر سرسبز شد کارگاه ساختمونی بایستی انتظار ازین بدتر هم داشته باشیم!!
یاهو: 1394/9/2908:57:14،
38
14
این اقتصاد نا کارآمد و دلالی همان بهتر که تعطیل شود .
حامی: 1394/9/2909:05:04،
18
13
دولت باید برای کسب درآمد برای ورود وخروج از تهران بزرگ عوارض بگیرد برای ورود چرا که هوای تهران را کثیف میکنند وبرای خروج از تهران چرا که دارید از تهران میروید تا هوای بیرون تهران استفاده کنید
حمید: 1394/9/2909:09:20،
25
12
همه آلودگی های کلانشهر تهران به جرات میتوان گفت مسیولیتش با دو فرغون ساز ایران خودرو و سایپا است و تا این تولید فرغون ادامه دارد این الودگیها هم هست . خودتان هم بهتر میدانید ولی الکی مثلا نمیدونید .
ملک ری: 1394/9/2909:25:54،
21
12
دوستان محترم!باور بفرمایید مجلس شورای اسلامی مدتهاست طرح انتقال پایتخت را تصویب کرده همان مجلسی که تمام اشخاص لااقل بصورت شعاری هم که شده میگویند در راس امور است پس چرا مسئولان دولتی به بهانه های واهی نظیر سختیهای این کار یا هزینه بردار بودن این انتقال قانون را بر زمین گذاشته اند؟!اصلا مگر وظیفه دولتها بجز صرف خزانه مملکت و انرژی مسئولان برای حل معضلات ملی چیز دیگری است؟!؟!ما تا کی باید در طهران و حومه تاوان ندانم کاریهای تصمیم گیران را بدهیم و روز بروز و لحظه به لحظه نفس کشیدن برایمان نه فقط بر اثر آلودگیهای تقریبا هر روزه شده محیط زیستمان بلکه همچنین بر اثر تراکم جمعیت و شلوغی سرسام آور شهر به شماره بیفتد؟دوستان مسئول شهری,استانی و ملی خواهشا اقدامی عاجل برای ساماندهی طهران بفرمایید که اگر اندکی دیگر تعلل بفرمایید کار از همینی هم که هست بمراتب بغرنج تر خواهد شد....
آرش: 1394/9/2909:27:41،
21
14
يعني در حال حاضر اقتصاد ضعيف ما ربطي به آمريكا و تحريم ها ندارد آلودگي هوا مقصر است ؟ !!!!!!!
دهه شصتی: 1394/9/2910:03:03،
20
10
قرار بود آب و برق مفت بشه ، نشد که هیچ ، حالا هوای نسیتاً پاک رو هم که داشتیم از ما گرفتن ، یاد بابا بزرگ مرحومم افتادم که صد سال عمر کرد ، صد سال ! حالا به لطف این مدیریت کارآمد فوق بشری که اینا طی این سالها اجرا کردن و می کنن ، فکر نکنم که من به 50 سال برسم .....
حرف حساب !: 1394/9/2910:39:06،
15
14
ايجاد مشكل ابتدا از مردم نيست !!! بلكه سياستهاي غلط و تصميم گيريهاي نابخردانه دولتهاي قبلي و فعلي در افزايش آلودگي هاي شهرهاي بزرگ و در نهايت كل كشور تاثير گذار بوده اند و مردم ناچاره هستند از آنها پيروي كنند ؟!! براي توليد محصولات خودرو و انرژي هاي سوخت و انتشار سوخت گاز و كارخانجاتي كه بدون فيلتر و در مناطق مسكوني محيط زيست را در خطر قرار دادند نتنها انسانها كه جانوران و گياهان را در خطر انقراض و بيماريهاي لاعلاج مثل سرطان و ريه و ... قرار داده است و همچنان اين روند با سرعت بيشتري در حال افزايش است .
راه كار : كنترل سوخت اي فسيلي و كاهش توليد خودروهاي قديمي و از رده و تعويض با خودروهاي هيبريدي و انرژي پاك با تشويق معافيت عوارض و گسترش فضاي سبز در قلب شهرها و منازل مسكوني و .. و تشويق به كاهش عوارض و فرهنگ سازي در كاهش مصرف خودرو شخصي بجاي خودرو عمومي با گسترش ناوگان حمل نقل و خدمات و
آریا: 1394/9/2912:54:29،
17
15
.....و صد البته در کنار رعایت تمامی این نکات کنترل ورود مهاجرین به پایتخت درست مثل الباقی کشورهای مترقی جهان الزامی است.
من: 1394/9/2918:13:57،
17
16
در پیشرفته ترین شهرهای جهان هم خودروهای هیبریدی تاثیر چندانی ندارند, چون به هر حال از موتور بنزین سوز استفاده می کنن. به علت قیمت گرانتر هم استقبال ازشون کمتره.
در هر حال این ها عوامل ثانویه هستند, عوامل اصلی جمعیت بالای تهران و از بین رفتن پوشش گیاهیشه.
وگرنه 15 سال پیش با وجود اینکه همه ماشین های کاربراتوری بودند و ماشالله نصف بیشتر آمریکایی با حجم موتور بالای 3 لیتر و پیکانی که 70 درصد بنزین رو تبدیل می کرد به حرارت و آلودگی, آلودگی تهران یک دهم وضعیت فعلی هم نبود. تنها فرقی که اون موقع بود این بود که جمعیت تهران به زحمت به 6 میلیون می رسید و اینکه باغات و درختان تهران سر به نیست نشده بودند به جاشون برج 15 طبقه بسازند.
پاسخ به من: 1394/10/109:39:35،
10
14
تعداد خودرو یادت رفت تو معادلاتت وارد کنی 15 سال پیش تعداد خودرو انقد نبود
حافظ محيط زيست : 1394/9/2910:47:27،
17
13
همانطور كه ميدانيم در تابستان اين اتفاق آلودگي هوا و محيط زيست چندان چشمگير نيست بدلايل ذيل :
سبز بودن و رويش درختان كه باعث جذب سرب در هوا و ايجاد رطوبت مناسب و انجام فتو سنتز درختان در توليد اكسيژن و جذب دي اكسيد كربن و ايجاد فرايند باد كه در كاهش آلودگي نقش بسزايي دارد .
حال كه به پاييز و زمستان مي رسيم اين همه درخت يكباره با ريختن برگهايشان و متوقف شدن عمل فتو سنتز و جذب سرب و دي اكسيد كربن حجم انبوه آلودگي بواسطه وارنگي هوا و متوقف شدن باد صدها برابر افزايش مي يابد و مردم به ناچار بايد اين تصميمات غلط مسئولين را تحمل كنند و براي فرهنگ كاشت درخت و قطع درختان بي رويه و ساخت اماكن مسكوني و تجاري با افزايش انرژي گاز كه به هوا منتشر ميگردد به گرماي سطح زمين كمك مي كنند و ناچار هر روز براي برون رفت از بحران آْلودگي هاي زيست محيطي با چالشهاي زيادي دست به گريبان هستيم و بيماريهاي لاعلاج و..
سعید: 1394/10/109:41:24،
10
14
عزیز من دلیلش این نیس توی گوگل سرچ کن و راجع به پدیده اینورژن یه دوتا مطلب بخون بعد.
پاسخ سعيد !: 1394/10/110:18:54،
13
13
پاسخ به سعيد : شهاب سنگ كه به زمين نخورد فرمائيد چرا اين وارانگي هوا يا پديده اينورژن در تهران و شهرهاي بزرگ رخ ميدهد ما هميشه علت و معلول را اشتباه ميگيريم و اشتباهات خودمان را به حكمت خدا واگذار ميكنيم ... چرا فقط در زمستانها اين اتفاق مي افتد ؟ مگر اين اينورژن تازه خداوند اختراع كرده ... كه ادر شهرهاي بزرگ تفاق رخ ميدهد ...چرا در دنيا اين اتفاق مي افتد همه چيز را تعطيل نمي كنند ... حتما به علت و معلول آن بستگي دارد ...
بله وقتي تعادل هوا با گرما بيش از حد ميليونها نفر در منازل و كارخانجات و... با روشن كردن گاز شهري و خودرو با سوخت فسيلي و انتشار در هوا انجام ميشود قطعا يك پديده اي رخ ميدهد . اما براي كم كردن اثرات اين پديده كاهش مصرف انرژي يكي از راههاي كم هزينه و پر فايده درخت سبز در سطح شهر است و بعد از آن كاهش مصرف انرژي هاي فسيلي و گرم كردن فضا و بعد از آن دست گرفتن رو به خدا ..!
احمد: 1394/9/2912:47:10،
16
14
جمع اضداد در کشور مردم را بیچاره کرده است.!!یکی نیست از این
اقای نماینده بپرسه که وقتی جنابعالی و همکارانتان با تصویب تعرفه
بالای واردات خودرو عملا دست خودروسازان را برای تولید خودروهای
پرمصرف باز می گذاشتید باید فکر امروز الودگی هوای کلانشهرها را هم می کردید.!!!!!!!
تهرانی: 1394/9/2914:10:09،
13
13
وقتی تمام راههای ورود باد راباساخت وسازبی ضابطه بستند چگونه شهری چون تهران بتونه بصورت طبیعی تنفس کند وآلودگی خودش را ازبین ببرد .ساخت وساز برجهای دههاطبقه درمنطقه 22 که عین قارچ ساخته شده .حدود 20 الی30سال پیش که مامی رفتیم به شهریار (30کیلومتری تهران) بادی که معروف بود به باد شهریار درفصل پاییز هرکسی را باخودش می برد وحتی یادم هست یک روزدیواری بخاطر شدت باد فروریخت وباساخت وسازهای اشتباه (مثل مسکن مهر) راه ورود بادها رابسته اند وخدامی داند اگراستادیوم آزادی وپارک چیتگر هم زمین بودند وساخت وساز دراین مکانها انجام شده بود باید ازتهران فرارمی کردیم
شهروند : 1394/10/115:58:59،
12
11
تمامی مصیبت هاییکه بر ما وارد می شود از بی کفایتی و بی لیاقتی دولت ها و باصطلاح مدیران رانت خوار است .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما