کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تغییر جهت وابستگی اقتصاد کشور به دلیل کاهش قیمت نفت

کدخبر:۱۸۰۴۸شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۳:۴۷۱۶۹۴ بازدید

در حالی که یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین درآمد‌های دولت باید از طریق سیستم دریافت مالیات باشد با این وجود نه تنها نقش مالیات در ...

در حالی که یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین درآمد‌های دولت باید از طریق سیستم دریافت مالیات باشد با این وجود نه تنها نقش مالیات در این زمینه بسیار کمرنگ است بلکه دولت جایگزین مناسبی هم برای تامین منابع خود ندارد تا بتواند از آن طریق فرار‌ها و معافیت‌های مالیاتی خود را جبران کند. 

تا چندی پیش ایران صاحب منابع نفت فراوان بود و با استفاده از فروش نفت، می‌توانست درآمد بسیاری داشته باشد و بودجه خود را نیز تامین کند. به همین دلیل مسایلی مانند اینکه سیستم مالیات ستانی صحیح نداریم، بازار سرمایه سالم نداریم، صنعت، تولید، گردشگری و هیچ هنر دیگری نداریم برای مسوولان اهمیت نداشت و به آن پرداخته نمی‌شد. ایران هنوز هم نفت دارد اما کاهش قیمت نفت و سقوط آن تا 35 دلار باعث شد بسیاری از کم‌کاری‌های دولت‌های مختلف تاکنون مشخص شود و به‌خصوص اهمیت مالیات بیش از پیش خود را نشان دهد. 

بر این اساس وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه مالیات هنوز به جایگاه واقعی خود در اقتصاد دست نیافته است، تاکید کرد: یکی از علل عمده پایین‌بودن نقش مالیات در اقتصاد، معافیت بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور است که بالغ بر 43 درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود.

علی طیب‌نیا در پیامی به نهمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی ایران که روز چهارشنبه در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار کرد: در دو دهه اخیر برای توسعه نظام مالیاتی کشور تلاش‌ها و اقدامات بسیاری انجام شده است که با هیچ برهه‌ای از تاریخ اقتصاد ایران قابل قیاس نیست. با این وجود به دلیل فقدان پایگاه اطلاعات اقتصادی و مالی، معافیت‌های مالیاتی گسترده و مکانیزه‌نبودن کامل سیستم مالیاتی، مالیات هنوز به جایگاه واقعی خود در اقتصاد به عنوان یک ابزار تامین مالی پایدار برای دولت و ابزار سیاستگذاری اقتصادی دست نیافته است.

وی افزود: این مساله جدای از مشکلات نظام بانکی کشور به نقش پررنگ درآمدهای نفتی در اقتصاد ایران نیز باز می‌گردد کمااینکه در شرایط فعلی اقتصاد به دلیل افت شدید قیمت نفت تمرکز دولت از نظام مالی وابسته به درآمدهای نفتی بیش از پیش به سمت نظام مبتنی بر درآمدهای مالیاتی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: وجود این مشکل ساختاری باعث شده نه تنها نقش مالیات و آثار اقتصادی آن مورد غفلت قرار گیرد بلکه حتی مالیات به منزله ابزار مناسب تامین بودجه نیز نتواند به طور مطلوبی نقش خود را ایفا کند.

طیب‌نیا به یکی‌دیگر از علل عمده پایین‌بودن نقش مالیات در اقتصاد اشاره کرد و گفت: از دیگر علل عمده پایین‌بودن نقش مالیات در اقتصاد، معافیت بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور است که هم‌اکنون و براساس برآوردها بالغ بر 43 درصد کل تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود. وی افزود: مواردی چون نسبت پایین مالیات به‌ تولید ناخالص ملی، سهم اندک مالیات در تامین مالی هزینه‌های جاری دولت و نسبت پایین مالیات به درآمد‌های عمومی دولت جملگی از کمرنگ بودن جایگاه مالیات در اقتصاد کشور حکایت دارد.

وزیر اقتصاد با اشاره به مالیات در کشورهای توسعه‌یافته اظهار کرد: در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه یافتگی وجود فرهنگ بالا در تمکین داوطلبانه پرداخت مالیات است تا حدی که طفره رفتن از پرداخت مالیات در فرهنگ اجتماعی شهروندان چنین کشورهایی عملی زشت و ناپسند محسوب می‌شود. این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما ضعف فرهنگ مالیاتی، پیچیدگی و ابهام در قوانین مالیاتی، ضعف ضمانت‌های اجرایی قوانین و فقدان سیستم‌های اطلاعاتی قوی، کارایی نظام مالیاتی را پایین آورده است.

طیب‌نیا با اشاره به یکی از دلایل اساسی ساختار ضعیف در سیستم مالیاتی کشور ادامه داد: دولت در کنار سازوکارهای قانونی از نهادهای مردمی برای ایجاد اعتماد در میان مودیان مالیاتی و گسترش فرهنگ مالیاتی و رفع دغدغه‌های مردم به درستی استفاده نکرده است. از این‌رو به نظر می‌رسد زمینه‌ مناسب برای گسترش فرهنگ تمکین داوطلبانه و وصول مالیات بدون نیاز به توسل به شیوه‌های قهر‌آمیز در ادامه باید به عنوان اولویت راهبردی برنامه‌های توسعه نظام مالیاتی مدنظر تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان در حوزه امور مالیاتی کشور قرار گیرد.

سرمایه‌گذاری، لازمه رشد اقتصادی

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: با این وجود در مسیر این راهبرد دو نکته حیاتی را نباید از نظر دور داشت؛ اولا توجه به مالیات جز با رونق تولید داخلی میسر نیست و همین امر منجر به توجه مضاعف به توانمندی‌های تولید داخلی می‌شود و ثانیا رونق کسب‌وکار و تولید داخلی، خود منجر به افزایش منابع مختلف مالیاتی و به تبع آن رشد درآمدهای مالیاتی می‌شود.

وی همچنین لازمه‌ رشد اقتصادی کشور را سرمایه‌گذاری عنوان کرد و گفت: سرمایه‌گذاری در صورتی محقق خواهد شد که محیط مناسب و امنیت لازم برای آن فراهم باشد.
وزیر اقتصاد محیط مطلوب برای سرمایه‌گذاری را تحت تاثیر عوامل مختلفی عنوان و ادامه داد: شرایط کلان اقتصادی و ثبات آن، جهت‌گیری‌های سیاست‌های داخلی و خارجی، تضمین حقوق مالکیت، سیاست‌های دولت در قبال فعالیت‌های تولیدی و بخش خصوصی، شرایط بازار کار، بهبود فضای کسب‌وکار، فراهم بودن زیرساخت‌ها، میزان سهولت در تامین مالی، ثبات و شفافیت در قوانین و در نهایت سیاستگذاری‌های مالیاتی از جمله عوامل موثر بر تصمیمات سرمایه‌گذاران و در نتیجه رشد اقتصادی کشور به ویژه در سال‌های پس از تحریم است.

طیب‌نیا افزود: در این راستا، می‌توان به مواردی از قبیل هدفمند کردن مشوق‌های مالیاتی در جهت حمایت از تولید، گسترش پایه‌های مالیاتی در جهت مالیات‌ستانی از فعالیت‌های اقتصادی غیرمولد، اجرای کامل طرح جامع مالیاتی به منظور پوشش کامل مالیاتی، رفع تبعیض‌های مالیاتی میان فعالیت‌ها و حذف معافیت‌های زائد و حتی بعضا تهدید‌آمیز از فعالیت‌های اقتصادی به عنوان برخی سیاست‌های مالیاتی رافع موانع سرمایه‌گذاری و تولید اشاره کرد که اکثریت این موارد در چارچوب اصلاحات قانون مالیات‌های مستقیم از ابتدای سال پیش‌رو قابل اجراست.

وی گفت: در این راستا وصول مالیات‌های حقه دولت از ظرفیت‌های موجود، علاوه بر امکان رفع تبعیضات ناخواسته موجود، امکان هرگونه تعدیلات در بار مالیاتی اقتصادی کشور را در افق بلندمدت فراهم خواهد کرد.

وزیر اقتصاد متذکر شد: توسعه نظام مالیاتی به یک عزم ملی و تلاش همه‌جانبه تمام ارکان نظام اقتصادی کشور وابسته است.

وی ادامه داد: تردیدی وجود ندارد که توسعه نظام مالیاتی با تکیه بر روش‌های سنتی امکان‌پذیر نیست و اصلاح و طراحی سیاست‌های مالیاتی مناسب به عنوان بخش لاینفک برنامه توسعه نظام مالیاتی، جز با همکاری مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و انجام مطالعات گسترده و بررسی نظام‌های مالیاتی پیش‌رو و البته با تاکید بر بومی‌سازی این یافته‌ها مبتنی بر ساختارهای اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی کشور میسر نخواهد بود.

سازمان امور مالیاتی از بهترین نظام‌های اداری کشور است

در ادامه این همایش علی عسکری در آخرین سخنرانی‌اش به عنوان رییس سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: امروز نظام مالیاتی در یک دوره تحول و پوست‌اندازی است و باید این دوره گذر را نیز پشت‌سر بگذرد. در این دوران چالش‌ها زیاد است، بعضی بدعت‌ها‌یی که قبلا بوده باید تغییر کند، گرچه این تغییرات به مذاق بسیاری در کشور خوش نیاید.

وی به فعالیت‌های سازمان‌اش در این چند سال اشاره و اظهار کرد: امروز طرح جامع نظام مالیاتی را به جایی رساندیم که نرم‌افزارش تولید شده و پیاده‌سازی آن در 20 استان انجام شده است و 10 استان باقی‌مانده نیز در برنامه امسال کامل می‌شود. همچنین زیرساخت‌های لازم برای نظام مالیاتی فراهم شده که به جد بهترین زیرساخت‌های کشور در اختیار سازمان امور مالیاتی است.

رییس سابق سازمان امور مالیاتی کشور درباره‌ اصلاح قانون مالیات بیان کرد: اصلاح قانون مالیات انجام و ابلاغ شده است و از اوایل سال آینده اجرایی می‌شود. همچنین قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز اصلاحاتش انجام شده و تقدیم دولت شد و از همین هفته در کمیسیون اقتصادی دولت کار بررسی‌اش شروع می‌شود.
عسکری به لایحه استفاده و نگهداری، نظارت و اصلاح بر صندوق فروش اشاره کرد و افزود: این لایحه نیز به دولت رفته است و در کمیسیون اقتصادی تصویب و نهایی شده و ان‌شاءالله به زودی به مجلس شورای اسلامی خواهد رفت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

میثم: 1394/9/2806:55:12،
107
13
مالیات بدم که چی بشه ؟
جای 3 هزار میلیارد 30 هزار میلیارد بپره ؟
یا مثلا جنوب دمشق پارک 100 هکتاری بسازین ؟
خیلی جامعه خوش و خندان و امیدواره و خدمات عمومیمون درجه 1 هست که بخوایم مثل اروپایی ها مالیات بدیم ؟
مالیات عین حقوق می مونه, در ازای خدماتی که میدی پول میگیری. حکایت دولت و ما و مالیات حکایت یه کارگریه که در روز نیم ساعت بیشتر کار نمی کنه بعد حقوق یک روز کامل رو می خواد.
سامان: 1394/9/2807:24:56،
37
15
کارگر و کارمند بیچاره اول بیمه و مالیات و.... کم میکنن بعد اگر چیزی تهش موند میپاشن تو حسابش
طالب: 1394/9/2807:26:39،
47
14
خدائیش این همه اقتصاددان با سواد داریم بعد یک آدم چاپلوس رو می گذارند وزیر اقتصاد !
آخه دکتر اقتصاد: تو همه درآمد مردم رو مالیات بگیر ، چه فایده ای داره ، تمام ارکان دولت ، مدیریت حاکم بر نهادهای دولتی ناکارمد و به عبارتی بیسواد یا کم سواد تشریف دارن .

خوب شما هر چقدر هم مالیات بگیری ، هدر میره و با سوء مدیریت موجود انگار مالیات نمیگری ! شما در این همه سال با این همه درآمد نفتی چه کار کرده اید؟. نتیجه این شده که بچه خودشون رو می فروشن!! ....

کوکی: 1394/9/2808:53:35،
35
10
چرا صادرات کشاورزی و فرش و صنایع دستی و توریسم و فرقون سازی و و و و و....این ها رو تقویت نمیکنید؟؟؟؟بجای اعطای تسهیلات به خودرو سازها ، این پول رو به صنایع فرش و قالی ایران میدادی.صنایعی که تو دنیا حرف اول رو میزنه.به زعفرانی اختصاص میدادی که واسش سر و دست میشکنن به پسته اختصاص میدادی به خاویار اختصاص میدادی........
بازم بگم؟؟؟؟؟؟؟؟
ايراني: 1394/9/2809:30:06،
46
11
يه زماني يكي بود تو اين مملكت با ٢٠ درصد پول فروش نفت و ماليات ناچيز ، ايران را از يك ويرانه تبديل كرد به يك كشور در حال پيشرفت ، دانشگاه ساخت ، جاده كشيد ، راه آهن احداث كرد و....... .
اما الان نمي شه، چون هرچي پول مياد تو دولت ، اينقدر آقازاده و سفارش شده هستن كه ديگه چيزي تهش نمي مونه.
پاسخ به سامان: 1394/9/2813:03:12،
14
13
آقا سامان شما فکر میکنی کاسبی بهتره استعفا بده برو کاسب شو با سرمایه خودت ریسک کن،سوخت بده با بازار خرابی دست و پنجه نرم کن مالیاتت رو هم بده ببینم میبری یا میبازی
امین: 1394/9/2806:57:19،
52
11
به ایرانخودرو و سایپا بگین پراید و پژو صادر کنن کشورای دیگه بلکه اقتصادمون از سمت نفت بره سمت صنعت! ناسلامتی صنعت داریم
مهدی: 1394/9/2807:26:11،
28
13
مالیات بابت چی می خواهند بگیرند ؟
تولیدات صنایع در حال ورشکستگی ؟
فروش محصولات بدون خریدار؟
به نظر من سازمان مالیاتی کشور آزمون خود را در مالیات بر ارزش افزوده پس داد . مردم دیگر بهشون اعتماد ندارند برای همین مدارک سوری ارائه می کنند .
یه بزرگی می گفت اگر با فشار و یا تهدید شرایطی ایجاد کنی که مخاطبت دروغ بگوید تو بیش از دروغگو گنهکار هستی .
طالب: 1394/9/2811:14:56،
22
14
آقا مهدی برای پرداخت حقوق کارکنان وزارت اقتصاد و خود آقای وزیر و سایر کارکنان دولت مالیات می گیرن. فهمیدی ؟

شما خواستی بچه ت درس بخونه خودت پولش رو خواهی داد.
بیمار شدی خودت باید هزینه اش رو بدی
امنیت خواستی خودت باید به فکر باشی مال خودت رو محکم نگه داری
یاهو: 1394/9/2808:12:26،
20
8
بدون تغییر و تحول در ساختار سیستم موجود این حرف ها باد هواست .
بنده خدا: 1394/9/2808:23:12،
25
12
علت اصلی این 43درضد معافیت ، حدود هزار شرکت متعلق به ...... و حدود 40 بنیاد با کارخانه های متعدد زیر نظر آنها و همچنین آستان قدس با درآمد های هنگفتشان است .
siya: 1394/9/2808:27:25،
20
12
تو ایران هرچیزی که راحته راست میگین برین گردشگری و تولید بسازین به جیب ملت بدبخت چیکار دارین
صابر: 1394/9/2808:32:15،
25
12
شما اقتصاد آزاد کنید انحصار برداریداختلاس و فساد جمع کنیدسیستم مافیایی و غیره خدایا چقدر خراب اوضاع بعد بگید مالیات بده
حمید قدیرزاده: 1394/9/2809:31:22،
37
18
من بعنوان یک مدیرمالی نکته ای عرض می کنم در اینکه مالیات ستانی در این مملکت بعلت فساد موجود ، مشکلاتی دارد شکی نیست و در اینکه فقط از یک عده که درآمد و هزینه شفاف دارند مالیات اخذ می شود تردید نکنید بطور مثال یارانه یک کارمند بدلیل داشتن فقط یک خونه قطع می شود و این کارمند مورد نظر ما جزء 2میلیون نفر مرفه جامعه حساب می شود ، حرفی سر قطع یارانه آن نفر نیست بحث سر شناخت ناکافی سیستم می باشد ، اما :
لطفا یک نفر از مسئولین بیاید به مردم توضیح دهد به مردم چه ربطی دارد هزینه های یک عده خیلی زیاد از مستخدمین بیکار دولت (منظور فقط دولت نیست منظور همه حکومت) را از جیب پرداخت کنند کدام کشور پیشرفته در دنیا هست که این همه مستخدم دارد دزدیها بکنار !
یا حق : 1394/9/2810:35:35،
22
13
نه این دولت و نه هیچ دولتی قادر به اصلاح سیستم موجود نیست ! خانه از پای بند ویران است .
حرف حساب !: 1394/9/2811:22:26،
13
10
نحوه مديريت كشور با انبوهي از منابع و ثروت به درستي اداره نمي شود دولتها سركار مي آيند و بجاي ارائه برنامه هاي قوي و منسجم طويل مدت به برنامه هاي كوتاه مدت يكساله و در نهايت چهارساله نگاه ميكنند تا مادامي كه خودشان سركار هستند در صورتي كه منافع كل كشور را در نظر نمي گيرند كه دچار اختلافات سياسي شديد در گروه هاي مختلف هستيم و هر كسي سعي دارد ارتقا شغلي و تثبيت موقعيت خودش را بهبود دهد و مردم در اين اتفاقات دچار تزلزل مادي و معنوي و از نظر اقتصادي و اجتماعي دچار مشكلات زيادي شده اند فقر و تنگ دستي و فساد و كلاهبرداري و رانت و ركود و تورم و ماليات و عوارض و گراني انرژي و خبرهاي بد پشت سر هم مردم را افسرده و نگران كرده است و حتي خبرهاي خوب آنها را خوشحال و خرسند نمي كند چون اثرات آنها را در زندگيشان معكوس است و جاي تاسف است كه مردم اراده و انديشه خود را در قبال ارتقا كشور ديگر نبينند .
کارکنان دولت: 1394/9/2814:46:45،
15
12
جالبه که از حقوق کارگران مالیات می گیرندو کارکنان نظامی و وزارت دفاع و در کل نیروهای مسلح مالیات نمی دهند.
ایران: 1394/9/2821:03:34،
11
11
طیب نیا واقای سیف باید استعفا بدن تا کشور از فلج بودن در بیاد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما