کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات سناریوهای احتمالی بسته مزد 95

کدخبر:۱۸۰۴۵جمعه، ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۸:۲۲۳۸۴۷ بازدید

تنور گفتگوهای تعیین بسته مزد 95 گرم شده و پیشنهادات گروه‌های مختلف در حال ارائه است. با این وجود، اگر روال سال‌های اخیر طی شود، افزایش ...

تنور گفتگوهای تعیین بسته مزد 95 گرم شده و پیشنهادات گروه‌های مختلف در حال ارائه است. با این وجود، اگر روال سال‌های اخیر طی شود، افزایش حداقل مزد سال آینده رقمی بین 100 تا 120 هزار تومان خواهد بود.

ماه‌های پایانی هر سال در بازار کار کشور بحث حقوق و دستمزد مطرح و تنور گفتگوها پیرامون آن داغ می‌شود. نمایندگان بیش از ۱۳ میلیون مشمول قانون کار با نمایندگان کارفرمایان و دولت پیرامون معیشت و مسائل اقتصادی زندگی خانوارهای کارگری مذاکره و چانه زنی می‌کنند. آنها می‌خواهند راهی بیابند تا بتوان از طریق آن مسائل معیشتی و کسری‌های مالی زندگی اقشار کم درآمد رفع و یا دستکم تناسبی بین هزینه ها و درآمدها ایجاد شود اما تا به امروز چنین هدف بزرگی محقق نشده و هر سال مسائل حل نشده و اختلاف نظرهایی باقی مانده و به سال جدید موکول می شود.

با وجود اینکه مقامات دولت تدبیر و امید می‌گویند در زمینه تقویت معیشت و دستمزد نیروی کار تلاش‌هایی کرده اند و میزان افزایش‌های سالیانه از نرخ تورم بیشتر بوده است اما نمایندگان کارگران می‌گویند در این دولت هم کار خاص چندانی برای بهبود سطح معیشت اقشار کم درآمد نشده و خانوارهای کارگری همچنان با مسائل معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند. آنها نمی‌توانند بین حقوق‌های ناچیز و هزینه هایی که هر چند وقت یکبار افزایش می یابند، رابطه ای برقرار کنند و دائما با کسری مواجه هستند، البته برخی برای جبران کمبودهای مالی خود مجبور شده‌اند خانوادگی کار کنند و علاوه بر پدر، مادر و حتی فرزندان نیز در بازار کار فعال شوند.


هیاهو برای 100 هزار تومان حقوق!

حالا دیگر شرایط جامعه عوض شده و دیگر نمی توان گفت یک نفر کار می‌کند و چند نفر می‌خورند، حالا باید گفت یک نفر کار می‌کند تا تنها خود را تامین کند. کارگران عقیده دارند دلیل عقب ماندگی فاحش حقوقی کارگران در ایران به سیاست‌های غلط دولت‌ها در طول سالیان متمادی و مخالفت پیدا و پنهان با افزایش منطقی حقوق و دستمزد نیروی کار برمی‌گردد.

آنجایی که دولت‌ها یکبار به دلیل اجرای هدفمندی یارانه ها، یکبار به بهانه تحریم‌ها، یکبار به دلیل رکود شدید اقتصادی، ترس از اخراج گسترده نیروی کار توسط کارفرمایان و فرار از مسئولیت‌های خود در قبال تقویت و حمایت مستقیم از تولید کشور؛ به زیان معیشت و درآمد کارگران اندیشیده و حتی به آن عمل کرده اند، نتیجه اش این شده که حداقل دستمزد ۷۱۲ هزارتومان و متوسط دریافتی یک میلیون تومان تعیین می‌شود ولی هزینه ها به نرخ سال ۹۳ از سوی مرکز آمار ایران بیش از یک میلیون و ۸۲۰ هزار تومان و براساس محاسبات کارگران در سال ۹۴ دستکم ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان برای هر خانوار در ماه برآورد می شود.

چرخه معیوب تعیین دستمزد در ایران به نحوی است که هر ساله حرف‌هایی تکراری از سوی هر یک از گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت زده می‌شود ولی در نهایت از بسته جدید افزایش حقوق‌ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بیشتر بیرون نمی‌آید. کارگران مرتبا می‌گویند توان تامین زندگی خود را ندارند، کارفرمایان هم می گویند توان پرداخت بیشتر را ندارند و دولت هم می خواهد با گرایش به کارفرمایان، به کارگران بقبولاند که امسال را هم قبول کنید تا سال بعد!

این سال بعدها به صورت مکرر پشت هم می‌آیند و می روند ولی چیزی تاکنون درست نشده است. متاسفانه دولت‌ها در زمان فعالیت خود با این دیدگاه روزگار می‌گذرانند و دولت‌های جدید نیز ابتدا با وعده های تبلیغاتی و آتشین درباره معیشت جامعه وارد کار شده اما در نهایت راه گذشتگان خود را پی می‌گیرند و این چرخه همچنان ادامه دارد.


سناریوهایی جدید برای دستمزد جدید

البته نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که میزان حداقل دستمزد مشمولان قانون کار در سال های گذشته چند برابر شده و این افزایش‌ها تا ۶۸ برابر نیز در برخی مزایای جانبی شغل اتفاق افتاده اما هیچگاه این سرعت رشد به شتاب افزایش قیمت‌ها و هزینه های جدیدی که توسط دولت‌ها و یا اقتصاد به خانوارها تحمیل می‌شود، نرسیده است.

گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از کاهش مستمر نرخ تورم در ماه‌های اخیر حکایت دارد ولی مسئولان کارگری می‌گویند خانوارهای کم درآمد کاهش تورم را احساس نمی‌کنند و سبدی که بانک مرکزی برای اعلام تغییرات ماهیانه نرخ تورم بررسی و ارائه می کند، خیلی با نیازهای زندگی اقشار کم درآمد همخوانی ندارد؛ از این رو کاهش نرخ تورم نیز چندان در زندگی حقوق بگیران مشهود نیست.

با این وجود، اگر مبنای تعیین حداقل دستمزد سال آینده را ماده ۴۱ قانون کار قرار دهیم و شاخص اصلی آن را هم نرخ تورم بگیریم، طبق آخرین اعلام بانک مرکزی که نرخ تورم آبان ماه را ۱۴.۳ درصد اعلام کرده، حداقل مزد سال آینده تنها حدود ۱۰۲ هزار تومان بیشتر از امسال خواهد بود که نهایتا حداقل مزد از ۷۱۲ هزار تومان به ۸۱۴ هزار تومان خواهد رسید، البته این در حالی است که نرخ تورم در ماه‌های آینده کمتر از آبان ماه نباشد، چون در این صورت باید افزایش مزد کمتری از ۱۰۲ هزارتومان را انتظار داشت.نگاهی به میزان روزانه رشد دستمزد در ۱۳ سال گذشته نیز نشان می‌دهد افزایش‌ها از سالی به سال بعد بین روزانه ۵۳۴ تومان و نهایتا ۴۰۵۹ تومان در نوسان بوده است.


میزان افزایش‌ها در ۵ آیتم حقوقی

بنابراین اگر روال ۱۳ سال گذشته در تعیین میزان افزایش حداقل مزد سال ۹۵ هم تکرار شود که احتمال بسیار زیادی دارد، نهایت افزایش مزد برای حداقل بگیران ۱۰۰ تا ۱۲۱ هزار تومان خواهد بود؛ به این ترتیب از محتمل ترین گزینه ها و سناریوهای حداقل دستمزد سال آینده می‌توان به ۸۱۲ هزار تومان و ۸۳۳ هزارتومان اشاره کرد.

آمارها نشان می دهند در فاصله سال‌های ۸۲ تا ۹۴ میزان افزایش حداقل دستمزد ۸.۳ برابر بوده، پایه سنواتی روزانه ۱۴.۰۸ برابر شده، بن نقدی ۶۸.۷۵ برابر و حق اولاد نیز ۸.۳ برابر شد. ، همچنین حق مسکن ۳.۳ برابر شد که البته قرار بود این میزان رشد در سال‌جاری ۶.۶ برابر باشد که با مخالفت دولت روبرو شد.

کارگران می ‌ویند محاسبات مختلف انجام شده در زمینه تاثیر مزد در قیمت تمام شده حاکی از آن است که به طور متوسط ۱۱ تا ۱۳ درصد قیمت کالا مربوط به دستمزد و مابقی هزینه های دیگر تولید است. حتی برخی این میزان تاثیرگذاری را زیر ۱۰ درصد می‌دانند و بعضی مقامات وزارت کار، تاثیر مزد در قیمت تمام شده برخی تولیدات را بیش از ۷۰ درصد اعلام می کنند.

با این وجود، کارفرمایانی را در واحدهای متوسط و بزرگ داریم که از پایین ماندن دستمزد نیروی کار دفاع می‌کنند و به شدت از آن پرهیز دارند اما در بخش‌های دیگری مانند تبلیغات به صورت میلیاردی هزینه می‌کنند و جایزه های چند صد میلیونی به افراد می‌دهند. آنها می‌گویند شانس خود را امتحان کنید و حتی شده یک محصول چند هزار تومانی از ما بخرید تا شاید برنده چند صد میلیون پول نقد شدید!

این رفتارهای دوگانه برخی کارفرمایان این دیدگاه را به جامعه کارگری منتقل می کند که درست است محصولات در دنیای رقابتی نیازمند تبلیغ و ترویج فروش هستند اما چگونه کارفرمایان هیچگونه نگرانی برای پرداخت میلیاردها تومان هزینه تبلیغات و سایر هزینه های سربار ندارند اما برای پرداخت ۷۱۲ هزارتومان مزد کارگر، شرط و شروط می گذارند؟
 


اظهارات وزیر کار درباره دستمزد کارگران

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جدیدترین اظهاراتش درباره حقوق و دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار گفته است: در طول سالیانی بین تورم و مزد کارگران شکاف ایجاد شد و مزد پایین ماند ولی تورم بالا رفت. برای سال آینده نیز باید مزدی را تعیین کنیم که به کارفرما فشار وارد نشود.

وزیر کار با تاکید بر لزوم جلوگیری از ریزش نیروی کار در اثر افزایش دستمزد اظهارداشته است: از سال ۸۴ تا ۹۲ سالیانه به صورت متوسط ۲ درصد کمتر از نرخ تورم افزایش مزد اتفاق افتاد اما در دو سال دولت تدبیر و امید این میزان سالیانه مثبت ۷.۸ درصد بوده است، ضمن اینکه یک مبنا در تعیین دستمزد تورم است و دیگری هزینه خانوار. دولت به عنوان ناظر بین کارگران و کارفرما است و دولت به فکر بیکار، کارگر و کارفرما است. در سال گذشته مزد را بر تورم پیشی دادیم و به نوعی رابطه دستمزد و بهره وری مورد توجه قرار گرفت.

اصغر آهنی ها در گفتگو با مهر با بیان برخی پیشنهادات کارفرمایان درباره افزایش حقوق و دستمزدها در سال آینده گفت: از سال ۵۷ تا به امروز میانگین نرخ تورم ۲۰ تا ۲۲ درصد بوده اما میانگین افزایش حقوق‌ها ۲۳ درصد گزارش شده است.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار اظهارداشت: متاسفانه حقوق و دستمزها در حال حاضر بر مبنای بهره وری نیست و در قانون کار ساعت مزدی تعریف شده است؛ بنابراین اگر مبنای کار بهره وری شود افراد در قبال کار بیشتر، دریافتی بالاتری خواهند داشت.

تغییر سیستم پرداخت‌ها از ساعت مزدی به کارمزدی

آهنی ها ادامه داد: ساختار قانون کار باید تغییر یابد تا بتوان سیستم پرداخت حقوق‌ها را به کارمزدی تغییر داد، همچنین بنگاه‌ها باید به سمت کاهش هزینه‌ها بروند تا بتوان میزان پرداخت دستمزدها را تقویت کرد.

وی با ارائه برخی پیشنهادات به دولت برای حمایت مستقیم از معیشت نیروی کار، گفت: دولت می‌تواند خط فقر را اعلام و به همان میزان، حقوق‌ها را از پرداخت مالیات معاف کند. اگر چنین بشود، یعنی اینکه دولت به صورت مستقیم وارد شده و حقوق نیروی کار را افزایش داده است.

این مقام مسئول کارفرمایی کشور بیان داشت: دولت می‌تواند با پرداخت بدهی های تامین اجتماعی و هر کار دیگری که بتوان با آن شرایط زندگی کارگران را بهبود داد، در چارچوب قانون عمل کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مردم: 1394/9/2720:27:16،
62
20
دولت دلار ازاد را 3200 كند و به تبع ان قيمت ها به اسفند 93 برگردد .افزايش مزد نمي خواهيم.
کرمانشاه: 1394/9/2722:10:55،
14
52
خونه گرون شده
دهه شصتی: 1394/9/2722:19:48،
32
15
توو هشت سال دوره قبلی اون آقا کاری با این مملکت کردن که توو تاریخ باید نوشت .. حقوقو اقتصادو کسبو کار دیگه کشکه چون حرجو مرج به یادگار مونده از اونا ..خداحافظ جوان ایرانی مظلوم
بابا: 1394/9/2720:30:27،
39
16
ایران جیب جان یه لطفی بکن نظرات دوستان رو به ترتیب زمان بزار اینجوری حق کسی هم ضایع نمیشه
پرهام: 1394/9/2721:01:57،
53
13
کی به فکر کارگر بیچارست؟
خدایا خودت به داد کارگر برس.....
م.ش: 1394/9/2721:06:39،
41
13
طی این چند سال اخیر به جای سالی یک بار گرانی ظاهرا رسیده به یک روز یک روز گرانی برای همین است وقتی درصد می گیرند نسبت به روز قبل فقط 10 درصد روی مایحتاج ضروری رفته و این از تورم سال کمتره ...........
آریا: 1394/9/2721:30:36،
51
24
آقایان بخداوندی خدا زشت است که یک مهندس بینوا در این مملکت از یک فروشنده خرد بازاری تا به این حد کمتر درآمد داشته باشد!شما میگویید همه جای دنیا بیزنس من بودن یکی از پر درآمد ترین مشاغل است اما چرا نمیگویید ضریب اختلاف درآمدی در هیچ کجای جهان انقدر ناعادلانه نیست که مثلا یک مغازه دار گاهی اوقات تا سی برابر یک مهندس درآمد داشته باشد!!!
حداقل حقوق باید 30.000.000ریال تعیین شود تا اندکی اقشار تحت فشار جامعه بالاخص در این سالهای اخیر بتوانند نفسی براحتی بکشند والا باقی راهکارها محکوم به شکست است!!
من: 1394/9/2721:48:06،
30
74
قربونت برم اون بازاری حداقل 200 میلیون جنس خوابونده تو مغازه, حداقل 20 تومن پول پیش مغازه داده و ماهی 3 تومن اجاره میده, حداقل داره سالی 5 میلیون مالیات میده, باید با اماکن و شهرداری و اتحادیه و ... سر و کله بزنه. معلومه باید بیشتر از یه مهندسی که هیچ تعهد و هزینه ای نداره و فقط سر ماه حقوق میگیره بیشتر در بیاره.
شما هم بیا برو مغازه کرایه کن جنس بخوابون بفروش. کور بشیم ما اگه نتونیم ببینیم شما هم داری کاسبی می کنی.
ali: 1394/9/2722:18:11،
38
15
با همین بهانه هاست که خون مردم رو کردید تو شیشه اون موقع که شما دنبال عشق و حال بودی اون مهندس درس خونده هیچ جای جهان تجارت بدون ضرر ندیده خدایی کدوم مغازه داری الان داره ضرر میده؟نون بخور به نرخ روزید بازم طلبکارید
Mohammad: 1394/9/2723:14:12،
34
12
استاد من:
تو این مملکت خراب شده حق با شماست البته اینو بگم که اون مهندس بدبخت حداقل 4 سال درس بیشتر خونده و چند سال تجربه کار داره که ظاهرا شما درکی از اینا نداری. مشکل بزرگی که وجود داره اینکه هیچی سرجاش نیست وگرنه حسرت میخوردی جای اون مهندس باشی نه اینکه اون حسرت جای تو رو بخوره
ایرانی: 1394/9/2723:37:29،
14
32
اقا یه جوری میگین مهندس خوبه ماهم تو این کشور زندگی میکنیم مهندسین ما اکثرن یه درخواست نمیتونن بنویسن مدرک بیسوادی ریختن بیرون به هر کسی هم میگین باد زیر غبغبش میندازه میگه مهندسم دکترم خدایش حداقل حقوقم براتون زیاده
مهندس: 1394/9/2802:57:53،
27
10
تو ایران هر چی کمتر زحمت بکشی درآمد بیشتری داری فقط اینو بگم که راه دزدی و کلاهبرداری رو باید بلد باشی والسلام
پاسخ به من: 1394/9/2804:49:40،
31
14
اون مهندس هم عمر خود را سرمايه قرار داده دوست عزيز
واقعا انصاف نيست
محمد رضا ابراهیم زاده: 1394/9/2723:51:08،
28
16
دوموش سر تقسیم پنیری دچار اختلاف شدند ونزد گربه ای رفتند تا با استفاده از ترازوی که داشت، پنیر را بطور مساوی بین آنها تقسیم کند.گربه پنیر را به نحوی تقسیم کرد که یک تکه سنگین تر از تکه بعدی شد.پس از تکه سنگین مقداری جدا کرد وخورد.اینبار تکه بعدی سنگین گردید .گربه دوباره از آن مقداری جداکرد وخورد باز هم یکی از دو تکه پنیر از دیگری سنگین ترشد .گربه آنقدر این عمل را تکرار کرد تا تنها تکه ای کوچکی باقی ماند .پس گربه آخرین تکه را به موشها نشان داد وگفت : اینهم مزد کارم است وآن رابردهان گذاشت وخورد.ودو موش گرسنه با شکم گرسنه باز گشتند.این حکایت .حکایت یارانه ماست.اول گفتند افراد ثروتمند چندین اتومبیل دارندبرخی افراد فقیر اصلا ماشینی ندارند که از یارانه استفاده کنند پس بابد قطع کنندوحالا جناب آقای نوبخت اعلان کردند. پرداخت یارانه به شکل نقدی برای دولت میسر نیست و این پول باید صرف اشتغال شود..
علی: 1394/9/2723:58:22،
17
13
وقتی مزد در ایران نهایتا 7 درصد هزینه در محصول نهایی دارد جای سوال دارد که وزیر محترم نگران فشار به کارفرما هستند یعنی واقعا نمیشه درآمد 60 درصد جامعه را طوری افزایش داد که از فقر خارج شوند و کلا اقتصاد را از رکود خارج کرد مگه دو دو تا نمیشه چهار تا؟
کارگر: 1394/9/2807:17:41،
19
13
علت بی ارزش بودن کارگر 1 انفجار جمعیت در یک مقطع و به تبع ان پررو بودن کارفرما و که نیروی کار زیاد است 2 به قول چرچیل اکثریت احمق و اقلیت خائن
تمام هزینه ها به دلار با نرخ جهانی برابری میکند و حقوق به ریال محاسبه میشود
به دلار کارگر ایرانی 200 دلار دستمزد میگیرد
علی: 1394/9/2807:42:34،
19
11
پولایی که حق من و شماست و به سوریه و لبنان ندن بسه همه مردمه
pepan: 1394/9/2808:00:49،
17
11
این سناریو ها همش فیلم هستش..
این نرخ تورم و افزایش حقوق رو که میانگین می گیرین جناب آقای ایکس فرق میکنه...
نرخ تورم از 90 تا الان متفاوت بوده تو سال 92 بیشترین بوده ولی افزایش حقوقتون تو همون سال حداقل بوده به آمارها نگا کنین بعضی سال ها کمترین میزان افزایشی رو داشته این حقوق..
اسمتون رو گذاشتین وزیر و وکیل ولی یه قرون اطلاعات ندارین..
اصلا نرخ تورمی که شما گزارش میدین اشتباهه...
جایی که یک ملک در سال نود 100 تومن قیمت داشته حالا شده 1 میلیارد حالا بفرمایین این نرخ تورم چند بوده؟

حمید: 1394/9/2808:19:33،
9
10
یکی از دلایل افزایش هزینه دستمزد در قیمت تمام شده محصول،کاهش میزان تولید است که خود ناشی از کاهش سرمایه گذاری جاری در تولید است.اکثر شرکتهای تولیدی زیر70درصد ظرفیت اسمی کار میکنند که باعث افزایش قیمت محصول تولیدی میگردد.بدلیل سود سپرده های بانکی سرمایه گذاران بزرگ و قدیمی و تاثیرگذار، بخشی از سرمایه بخش تولیدی را در بانکها سپرده گذاری می کند و با سود آن حقوق کارگر را می پردازند.بنابراین تفکر کارفرما بر مبنای تورم بانکی در افزایش حقوق است نه تورم هزینه های اقتصادی خانوار و جامعه.وسرمایه گذاران جدید نیز به دلیل سودبالای تسهیلات بانکی قادر به تولید اسمی نیستند.
علي: 1394/9/2809:17:13،
15
11
همه ي كارخونه ها و كارگاه ها، يا تعطيل شدن يا دارن تعديل نيرو ميكنن؛ دولت يه فكري براي بيكاري بكنه.
امیرعلی: 1394/9/2813:06:02،
12
11
اینا خودشون هم تو کلاف سر درگمی که درست کردن موندن...حقوق کارگر به جای 50 تومن 150 تومن بره بالا داد همه در میاد که آآآآآآآآآآآآآآآآآای بشتابید که نقدینگی تو مملکت زیاد شد و تورم در پیشه..هیچکس نمیپرسه اون کارمند دولت که کمترین حقوقش 1.5 میلیونه تا 3 و 4 و 5 میلیون و ... چرا تاثیری تو تورم نداره!!!! ما قشر کارگر همیشه تو سری خوردیم فقط بدلیل نداشتن یه NGO قوی..
کارگر: 1394/9/2814:31:12،
16
11
ما به ریال حقوق میگیریم و به دلار خرج میکنیم...
افزایش حقوق در مقایسه با گران شدن دلار معنی نداره!
این ها همش فریب کاریه.....در دنیا با کاهش قیمت نفت قیمت سوخت کم میشه در ایران برعکسه.. شرکت های بزرگ ماشین سازی همه هزینه های طراحی و کارگر و غیره و ذالک رو میپردازن مثلا میشه سی هزار دلار بعدش ماشینو که از سر مرز بیاری داخل باید چهل هزار دلار اضافی به گمرک بدی! اخه این چه قوانینیه که داریم؟ متاسفانه مسؤولین بجای فکر مردم فکرشون کلاه گذاشتن سر ملته....توروخدا به ارمان های اول انقباب برگردید....به فکر این ملت بدبخت باشید که توی تأمین حداقل های یک زندگی ساده گیر کردن....بخدا کشورمون خیلی سرمایه داره.. این ثروت ملی داره کجا میره؟؟؟ بعدش بخاطر 100هزارتومن افزایش حقوق چه جنجالی به پا شده. ..
mhamdamin: 1394/10/1201:59:52،
8
4
سلام اگر امسال طراوت رابه طبقه متوسط برنگردانن همه چیز دیر میشود وبا هرکاری نمیتوان اعتماد کسب کرد امسال سال ازمونه
ومنبعد نه اصولیها قابل اعتماد نه معتدلها معتدلن چون امسال بهانه نیست خط ریل پیشرفت کشور خسته افسرده پشمرده ناامید وبی
رمق وبی انگیزه است انها رادریابید وخطای محاسباتی نکنید چون دیر میشود بعدها بارانی از پول مزایا مشکلی را حل نمیکند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار