کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خرید خودرو با گواهی به شرط نقدشوندگی

کدخبر:۱۸۰۳۶جمعه، ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۳:۴۷۵۷۳۳ بازدید

پس از اجرای طرح وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو از سوی دولت در راستای تحریک تقاضا و تامین منابع مالی خودروسازان، این‌بار سازمان بورس و ...
خرید خودرو با گواهی به شرط نقدشوندگی

پس از اجرای طرح وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو از سوی دولت در راستای تحریک تقاضا و تامین منابع مالی خودروسازان، این‌بار سازمان بورس و اوراق بهادار وارد میدان شده و تصمیم دارد از طریق اوراق گواهی خرید خودرو به تامین بخشی از مشکلات مالی خودروسازان بپردازد؛

روشی که به گفته رییس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، گواهی خودرو، یکی از ابزارهای مبتنی بر مشارکت است که علاوه بر تسهیل تأمین مالی شرکت‌های خودروساز، مزایای بیشتری نسبت به روش‌های خرید نقدی و پیش‌فروش به همراه خواهد داشت. حسین فهیمی که معتقد است این روش یک ابزار سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، اظهار کرده که گواهی خرید خودرو روش مناسبی برای خرید خودرو در تاریخ معینی در آینده است. براساس گفت‌وگوی صمت با کارشناسان فروش، خرید خودرو در کشور با اوراق گواهی بی‌سابقه است و اگر در کنار طرح‌های مختلفی که برای تامین مالی خودروسازان پیشنهاد شده به اجرا درآید، به طور حتم از اثرگذاری بالایی برخوردار خواهد بود.


یکپارچه‌سازی پیشنهادها

آذر سال گذشته انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور طرحی با عنوان «بسته ۵بخشی جبران کمبود نقدینگی به روش‌های غیرپولی» تدوین و به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرد. به گفته دبیر این انجمن، این طرح معادل یکی از بندهای بسته پیشنهادی است که با عنوان «انتقال اموال یا سهام نقدشونده بدون دخالت خودروساز یا قابل معامله در بورس به شرکت‌های قطعه‌ساز» پیشنهاد شده است. چک و اوراق مالی به صورت جمعی ۳۵درصد از این بسته را به خود اختصاص داده است و بالاترین سهم را دارد. آرش محبی‌نژاد اظهارنظر درباره طرح گواهی خرید را دشوار توصیف کرد و به صمت گفت: جزییات این طرح هنوز مشخص نشده و علاوه بر آن ضمانت بازپرداخت نهایی این اوراق نیز اعلام نشده؛ اینکه خودروساز ضمانت می‌دهد یا بورس! وی اضافه کرد: در حال‌حاضر برای تامین مالی خودروسازان طرح‌های مختلفی به اجرا درمی‌آید اما باید به این مسئله توجه کرد، اگر اقدامات پراکنده‌ای در قالب بسته‌ای کامل و یکپارچه دیده نشده و سهم هرکدام از اقدامات در کسری نقدینگی صنعت خودرو مشخص نشود، با تاخیر و تقدم زمانی نتیجه مطلوب به‌دست نمی‌آید.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور با توضیح یک مثال سخنان خود را اینگونه کامل کرد: خرید دین، انتشار اوراق مشارکتی، اعطای وام ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو و... هرکدام در حکم مسکنی موقتی است که باید با سیاست‌گذاری واحد، این اقدامات به‌صورت یکجا با هم آغاز و به اجرا درآیند. بنابراین این طرح به تنهایی نمی‌تواند اقدام موثری برای تامین مالی خودروسازان باشد. این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: اکنون یک پرسش مطرح می‌شود که آیا سیاست‌گذار و خودروساز تدبیری اندیشیده‌اند که موجودی حاصل از این گواهی‌های خرید جایگزین منابع تامین نقدینگی نظیر تسهیلات مالی خودروساز می‌شود یا نقش مکملی داشته و قرار است به زنجیره تامین انتقال یابد؟ وی با بیان اینکه اگر تصمیم به جایگزینی منابع قبلی باشد، با آن مخالف هستیم زیرا نتیجه منفی دارد، گفت: مصداق این روش پرداخت بدهی خودروسازان به بانک‌ها در سال ۱۳۹۳ است؛ خودروسازان از محل بدهکار شدن به قطعه‌سازان، به دلیل بهره‌های بالا بدهی‌های بانکی خود را کاهش دادند و از آن طرف بدهی آنها به قطعه‌سازان افزایش یافت که با این طرح هم بی‌تردید قطعه‌سازان آسیب می‌بینند. از نگاهی دیگر اگر وجوه حاصل از این اوراق به زنجیره تامین تزریق شود، برای این دسته از صنعتگران، نویدبخش روزهای خوبی است.

به باور محبی‌نژاد، از آنجایی که خودروسازان بدهی‌های سنگینی به قطعه‌سازان دارند، با تسویه‌حساب، بخش بزرگی از مشکلات مالی آنها برطرف خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌شود همانگونه که مشتریان از خودروسازان خرید مدت‌دار یا اقساطی انجام داده و در ازای آن چک‌های مدت‌دار با بهره سود مشارکتی پرداخت می‌کنند و خودروساز مانند طرح وام ۲۵میلیون تومانی مبلغ را از بانک دریافت می‌کند، خودروساز به همین شکل می‌تواند به قطعه‌سازان چک‌های مدت‌دار بپردازد. این روش، آسان‌ترین راه برای پرداخت بدهی قطعه‌سازان است که با استفاده از اعتبار درونی صنعت خودرو، این چک‌ها و اسناد تعهدآور مالی جایگزین پول نقد در زنجیره تامین خواهد شد. دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور ادامه داد: این گواهی خرید مانند اوراق بهادار و مشارکت است که بانک مرکزی یا بورس این ضمانت را می‌دهد که امکان نقد کردن اوراق در صورت نیاز برای خریدار وجود داشته باشد. بی‌تردید قطعه‌سازان از این طرح استقبال می‌کنند زیرا می‌توانند به بخشی از مطالبات خود از طریق دریافت این اوراق برسند. اگر قطعه‌سازی توان مالی داشته باشد، می‌تواند این اوراق را تا زمان تحویل خودرو نزد خود نگه دارد، در غیراین‌صورت بدون دخالت خودروساز، امکان فروش اوراق در بورس وجود دارد و قطعه‌ساز به‌راحتی پول خود را دریافت می‌کند. وی با مثبت ارزیابی کردن این طرح به اجرای آن در بخش مسکن اشاره و اظهار کرد: این روش‌ها به شرط آنکه در کشتی بزرگی که خودروساز و قطعه‌ساز در آن نشسته‌اند، هر دوطرف خطرپذیری مشابه تقبل کنند، مناسب است. این مدل در بخش مسکن انجام شد که به‌نسبت خوب بود اما در بخش صنایع تولیدی کالا برای نخستین‌بار اتفاق می‌افتد.


کارآیی طرح اوراق خرید

گواهی خرید اگرچه سابقه‌ای دیرینه در صنایع مختلف ایران ندارد اما به نظر می‌رسد در دنیا رسمی قدیمی و شناخته شده است. به گفته استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، گواهی خرید مانند ابزاری است که برای گسترش یک صنعت مهم و اثرگذار خواهد بود، به گونه‌ای که در بسیاری از شرکت‌های دنیا این ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرد. امرالله امینی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: این ابزار در ایران قدمت زیادی ندارد و در صورت اجرایی شدن می‌توان نقاط قوت و ضعف آن را تعیین کرد. برای تامین مالی خودروسازان ابتدا باید مشکلات این صنعتگران مشخص شود که البته نقدینگی یکی از بارزترین آنهاست.

خودروسازان باید به‌طور شفاف مشکلات خود را اعلام کرده تا سهامداران بورس برای آن برنامه‌ریزی کنند. در کنار این مسائل در کشورهایی اوراق خرید کارآیی دارد که مدیریت و بهره‌وری بالاست، بنابراین برای به نتیجه رسیدن این طرح در ایران نیز تمام عوامل باید با یکدیگر حرکت کنند تا به نتیجه برسند. وی با بیان اینکه در انتشار این اوراق، خریدار و فروشنده دوطرف معامله به شمار می‌روند و باید حقوق آنها رعایت شود، گفت: برای آنکه حقوق خریدار در این طرح رعایت شود، این اوراق باید قابلیت نقدشوندگی و تحویل کالا در زمان تعیین شده را داشته باشند که برای اجرای این طرح باید اطلاع‌رسانی انجام شود. همچنین از آنجایی که در ردیف نخستین تجربه‌ها قرار دارد، با تداوم آن می‌توان به نتیجه‌ای درست رسید. براساس این گزارش، تامین مالی خودروسازان در صورتی محقق می‌شود که مسئولان و خودروسازان به جمع‌بندی جامع از تمام طرح‌ها و پیشنهادهایی بپردازند که تاکنون از سوی انجمن‌ها، اشخاص و ارگان‌های مختلف پیشنهاد شده است. بی‌تردید از آنجایی که طرح گواهی خرید خودرو در ایران نوپاست، در صورت اجرایی شدن با بالا و بلندی‌های بسیاری روبه‌رو خواهد شد. بهتر است تصمیم‌گیران با برنامه‌ای که نگاهی همه‌جانبه دارد، جزییات این طرح را مشخص کنند تا درصد خطای آن کاهش یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Ali: 1394/9/2710:19:53،
229
19
اقا جان مردم از کیفیت و خدمات و تنوع پایین و قدیمی بودن و گرتن بودن محصولات گله دارند وناراضی اند شما هی دنبال راه در رو می گردی کواهی نقدینگی صادر می کنی .بعد می گیحقوق دو طرف رعایتشه.شما اصلا حقی برای مشتری قایل نیستی که بخوای رعایتش کنی.شما در هر حالتی طلب کارید
بابک: 1394/9/2711:44:52،
135
13
یعنی از صبح تا شب و از شب تا صبح مینشینن فکر میکنن چطور ماشینای چهل سال پیش را تولید کنن و با بالاترین قیمت بندازند به ملت و به هر قیمتی جلوی خواست مشروع مردم بایستند ولی یک دقیقه به تغییر شیوه مدیریت سرمایه گذاری خارجی بالا بردن کیفیت پایین آوردن هزینه ها و مشتری مداری فکر نمیکنن.
ايراني: 1394/9/2712:33:18،
93
16
يعني اينقدر كه اين مسئولين دارن براي انداختن اين خودروهاي آشغال به مردم تلاش مي كنن ، آمريكا در جنگ جهاني دوم براي شكست هيتلر تلاش نكرد!!! واقعا جا داره يه خسته نباشيد جانانه بگيم به همشون كه اينقدر دارن جهت كلاه گذاشتن سر مردم فكر مي كنن و طرح ارائه مي دن، خسته نباشي برادر ، خدا قوت . مخصوصا اون مسئول زحمت كشي كه به اسم توليد ملي داره جيب خودش و دار و دستش را پر ميكنه . خسته نباشي
تحریمی: 1394/9/2710:24:06،
134
27
همه به فکر خودروسازان
پس کی به فکر مردمیه که از درد بی پولی تحریم کردن ؟ !!!
ناشناس: 1394/9/2710:28:40،
100
22
و صد البته که تحریم از زو بی پولی نیست
مردم وام خدرو رو خریدن نه خودروها رو
پاسخ ناشناس از طرف تحریمی: 1394/9/2711:18:42،
41
88
آقای ناشناس 2 سطر جمله نوشتی نصف کلمات رو اشتباه تایپ کردی
ضمنا مردم دقیقا از زور بی پولی تحریم کردن
چون اصلا پول خرید ندارن
دلیل تحریم = بی پولی و نه اتحاد !!!
داود: 1394/9/2715:17:37،
39
13
البته مردم در تنگای مالی هستند و در این هیچ شکی نیست ولی اقای تحربمی یه خورده منصف باش و دلیل رکود بازار خودرو هم به گردن بی پولی مردم نگذار الان سال 2015 یا بهتره 2016 بگوییم و ما تازه خودروی سی سال پیش رو تولید میکنیم ایا وقتش نیست ما هم خودروی با کیفیت و کم مصرف داشته باشیم . قدری تفکر هم خوبه
تحریمی: 1394/9/2716:20:13،
25
28
آقا داوود مشکل اینه که مردم از روی اتحاد و همبستگی تحریم نکردن
چون مردم ایران هیچوقت نمیتونن با هم یکصدا و متحد بشن

و مجددا عرض میکنم که دلیل تحریم مردم بی پولی و نداریه
تحریم از زور بی پولی فراموش نشه !!
تحریمی: 1394/9/2717:21:22،
17
18
سلام بچه های ایرانجیب مرسی که نظرات مخالف رو هم منتشر میکنین
دمتون گرم مرسی
پوریا: 1394/9/2710:26:00،
87
15
خودروسازان بدهی سنگینی به قطعه سازان دارند.!!! اگر خودروهای
با کیفیت و ایمنی هم تولید می کردند باز ادم زورش نمی امد .بابت
این خودروهای دهه نود میلادی و حمایت بیدریغ دولت از این بنجل سازها باز هم اینها مشکل دارند.!!؟بهترین حرف در مورد این خودروسازها را دکتر خاکسار فرمودند:اصل بدیهی اقتصادی می گوید
تولید هر چیزی که صرفه اقتصادی ندارد باید ورشکستگی باشد.
رضا: 1394/9/2710:31:14،
58
15
جالب اینجاست که مردم باید هزینه ورشکستگی رو پرداخت کنن!!!!!!
حمید: 1394/9/2710:34:41،
49
15
هزاران پیشنهاد و بسته و غیر بسته و دعا و جادو و گریه و زاری و دستمال پهن کردن و .... نمی تواند مرده ای را که خیلی وقت است مرده را زنده نماید پس چطوری این را تفهیم کنیم بابا سر این قبری که زاری می کنید مرده توش نیست .
زيتون: 1394/9/2710:39:20،
38
14
الان خودروسازي كه استيشن و جيپ چهار نفره به قيمت خوب عرضه كند فروش خوبي دارد. جاي اين دو محصول خيلي خاليست. مثل تندر استيشن و جيپ صحرا اما بروز و جديدش و نزديك قيمت جهاني.
رحیم: 1394/9/2719:00:37،
19
16
بااین روش میخوان بازارگرمی کنن وقیمتها روبالانگه دارن
ارزو: 1394/9/2723:04:33،
14
14
هر كي اين سهامو بخره بدبخت ميشه
محمد: 1394/9/2809:56:06،
17
12
به فرض که پول نداشته باشیم و قسطی خودرو بخریم آیا حق ملت ایرانه که خودرو قسطی بخرند بی کیفیت هم باشد ، هر هفته بری نمایندگی برای رفع نقص خودروی صفر ،قسط هم پرداخت کنی ؟ اونهم با تنوعی که امروزه تو خودروهای با کیفیت کره ای و اروپایی داریم میبینیم .کمی فکر کردن هم خوبه تو این چهل سال تو خودرو سازی چه کردند . یک موتور و یک پلتفرم
فقط معتقدم این افراد با عشق و علاقه کار نمی کنند .
محمد : 1394/9/2812:31:23،
19
13
کی شروع میشه خدا کنه یه دونه گیرم بیاد واسه کار میخوام . داداشم پراید داره خیلی راضیه .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار