کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
زینگ
فروشگاه اینترنتی مدیسه
نیسان
تاپیک شاپ

دیدن آثار برجام شاید چند سال طول بکشد

کدخبر:۱۸۰۰۸پنجشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۳:۲۰۲۴۷۳ بازدید

سخنگوی دولت با اشاره به آثار مثبت برجام در کشور گفت: اینکه گفته شود اکنون پرونده PMD بسته و برجام اجرایی شد، پس چرا نتایج آن را مشاهده ...

سخنگوی دولت با اشاره به آثار مثبت برجام در کشور گفت: اینکه گفته شود اکنون پرونده PMD بسته و برجام اجرایی شد، پس چرا نتایج آن را مشاهده نمی‌کنیم، باید بگوییم اجرایی شدن برجام ماه‌ها یا سال‌ها طول می‌کشد.

نوبخت در حالی دیدن آثار رفع تحریم و اجرایی شدن برجام را به چند سال آینده حواله می‌دهد که موضع‌گیری مسؤولان قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات در ابتدای تابستان امسال تفاوت آشکاری با الان داشت. مسؤولان آینده اقتصاد و بهبود وضعیت معیشتی را در گرو پایان تحریم‌ها و به نتیجه رسیدن مذاکرات می‌دانستند و وعده می‌دادند با توافق هسته‌ای، رونق اقتصادی آغاز خواهد شد و اتفاقات خوبی در اقتصاد خواهد افتاد اما بعد از پایان مذاکرات موضع‌گیری‌ها تغییر کرد و گویا کاهش توقعات مردم از برجام در دستور کار قرار گرفت. دولتی‌ها بعد از پایان مذاکرات همواره اظهار کرده‌اند نمی‌توان آثار رفع تحریم‌ها را به این زودی‌ها مشاهده کرد و مردم نباید توقع داشته باشند با اجرای برجام اتفاق خاصی در اقتصاد بیفتد! جالب اینکه برخی دولتی‌ها مانند نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور دیدن آثار اقتصادی اجرای برجام را به چند ماه بعد از رفع تحریم‌ها موکول کردند اما دیروز سخن از انتظار چند ساله برای احساس کردن این آثار به میان آمد.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات اخیر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور درباره اینکه نباید توقع مردم را پس از اجرایی شدن برجام بالا برد، اظهار داشت: قطعاً برجام فرصت مناسبی در کشور ایجاد می‌کند، دولت اکنون از منابع خود استفاده می‌کند که با محدودیت روبه‌رو است و ما حق صادرات بیشتر از یک‌میلیون بشکه نفت خام را نداریم که اگر این محدودیت‌ها برداشته شود، هر قدر بخواهیم می‌توانیم صادر کنیم. وی با بیان اینکه با اجرایی شدن برجام محدودیت‌ها برداشته می‌شود، خاطرنشان کرد: از طرفی پول فروش نفت را نمی‌توانیم استفاده کنیم، چراکه بانک مرکزی تحریم است. با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستیم که با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها محدودیت‌ها برداشته می‌شود و فرصت بسیار مناسبی است که باید از آن استفاده کنیم. نوبخت به آثار مثبت سرمایه‌گذاری‌های خارجی و داخلی اشاره و خاطرنشان کرد: پس از اجرایی شدن برجام سرمایه‌گذاری‌های خوبی در کشور می‌شود که همگان بخوبی از آثار مثبت سرمایه‌گذاری آگاه هستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: برای مثال فرض کنید هم‌اکنون 100 میلیارد دلار روی میز خود داشته باشیم، باید بتوانیم شرایط را به نحوی مدیریت کنیم که همگان بتوانند از این فرصت به نحو شایسته استفاده کنند، پس زمان می‌برد تا آثار اقتصادی 100 میلیارد دلار ظاهر شود. بنابراین اینکه گفته شود اکنون پرونده PMD بسته و برجام اجرایی شد، پس چرا نتایج آن را مشاهده نمی‌کنیم، باید بگوییم آشکار شدن نتایج برجام چند ماه تا چند سال طول می‌کشد. نوبخت خاطرنشان کرد: نظر آقای جهانگیری نیز بر همین امر استوار بود که نباید توقع زیادی را برای مردم ایجاد کنیم، چراکه پیشرفت و توسعه کشور با تلاش صورت می‌گیرد و اگر در شرایط غیر از تحریم نیز بودیم کشور بدون صرف انرژی فراوان و تلاش زیاد، خود به خود درست نمی‌شود و باید فرصتی بدهیم تا آثار آن را در کشور ببینیم. اخیرا جهانگیری به چند نکته مهم درباره شرایط پساتحریم اشاره کرده و گفته بود: یکی از این نکات انتظارات انباشته مردم در سال‌های گذشته است که این انتظارات به سرعت بالا رفته و مردم انتظار دارند بعد از لغو تحریم، گام‌های بلندی برای رفع مشکلات اقتصادی‌شان برداشته شود. معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت مصمم است گام‌های بلندی بردارد اما عده‌ای برای اینکه شیرینی لغو تحریم‌ها به کام مردم ننشیند تلاش می‌کنند سقف انتظارات بالا برود اما دولت هم تمام تلاش خود را خواهد کرد و باید کوشش کنیم انتظارات در حد امکانات افزایش یابد.

گره زدن همه چیز به مذاکرات

دولت در 26 ماه گذشته اکثر انرژی خود را صرف مذاکرات هسته‌ای و به نتیجه رساندن آن کرده و از نظر کارشناسان همین موضوع موجب غفلت مسؤولان از حوزه‌های مهمی چون اقتصاد شده است. در طول این مدت بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس به این موضوع اعتراض کردند اما دولت به این انتقادها و اعتراض‌ها توجه خاصی نکرد. سلیمانی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این باره گفت: در حوزه اقتصاد و صنعت و نفت متأسفانه دولت در 2 سال گذشته همه امور را به نتیجه مذاکرات گره زد و مسؤولان مربوطه و وزرا پای خود را روی پا انداختند و چشم به بیرون بستند. در نهایت نتیجه چه شد؟ نقدینگی کشور طی 2 سال گذشته با افزایش بالغ بر ۳۵۰ هزار میلیارد تومانی از مرز ۸۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت، یعنی تقریباً 2 برابر شد و هیچگاه این نقدینگی به سمت تولید داخل هدایت نشد و عزمی هم برای آن نبود.

سلیمانی افزود: به یمن افزایش ۱۰ برابری نرخ سوخت و نرخ ریالی ارز از دلار ۱۲۰۰ تومان به ۲۸۵۰ تومان، هزینه جاری دولت در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۸۹ تقریباً 2 برابر شد یعنی هزینه دولت در ۳ سال برابر ۸ سال دولت قبل شد. وی گفت: سالخوردگان در دولت مجبور به ارائه آمارهای متناقض و مخدوش شده‌اند و مردم هم این آمارها را حس و لمس نمی‌کنند و گرانی‌ها هم ادامه دارد و رکود نیز در حوزه اقتصاد و صنعت و نفت همچنان حاکم است. بانک‌ها هم که مسیر ایجاد اشتغال و تولید را با عدم پرداخت وام به تولید سد کرده‌اند. لذا شاهدیم مشکل بیکاری و اشتغال همچنان حل نشده و پا برجاست و دولت همه را به وعده پسا توافق دعوت کرده و می‌کند. نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی بی‌مفهوم و لوث شد و دولت با واردات بی‌رویه آن را لگدمال کرد. دولت افتخار می‌کند ذخایر نفت و گاز ایران در دنیا اول است ولی در نفت و گاز را روی جوانان و دانشمندان باز نمی‌کند و ژنرال همیشه وزیر، فقط بلد است خام‌فروشی کند. کلید حل اشتغال جوانان در نفت و گاز است ولی افسوس که وزیر اعتقادی به فکر و همت و دانش ایرانی ندارد. سلیمانی با اشاره به اینکه منابع انسانی ایران در دنیا بی‌نظیر است و ظرفیت نهفته در آن فوق‌العاده است، افزود: ولی افسوس که هم و غم دولت باز کردن پای چشم آبی‌ها و بادامی‌ها به کشور و ایجاد اشتغال برای آنهاست؛ غم‌انگیز است.
دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
آژانس مسافرتی بهار پرستوها
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
دلینو
سکه ثامن
گیوه زنجان
تورآنتالیا